Wat Einstein zoekt, zochten velen vóór hem, wat hjj vond, kan practisch niemand vatten De stem van het Heelal klinkt in Dwingelo De man» over wie ieder sprak, spreekt en zal spreken Na 'n leven vol inspanning voor de vrede bood hij Roosevelt de atoombomformule aan ZATERDAG 9 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 J7EN JONGEDAME DEELDE ONS ONLANGS (vertrouwelijk) mede, dat zij „alleen in Einstein geloofde" en daarmede hoopte zij ons te ver pletteren, een poging die schipbreuk leed, omdat wij de waarde van dit geloof niet konden peilen. Dc wereld lijdt de laatste 30 jaren aan een „Einstein-complex" en velen praten over de Duitse geleerde en zijn theo rieën, alsof zij daarmede even vertrouwd zijn als met de inhoud van hun vestjeszak of de geheimen van hun kaptafel:Einstein heeft de atoom bom uitgevondende relativiteitstheorie (een heerlijk woord om te gebruiken, maar men moet zich eerst in eenzaamheid een beetje oefenen, anders struikelt men over al die korte lettergreepjes) betekent het omver werpen van alle bestaande wijsbegeerteEinstein legde het funda ment voor een geheel nieuw natuurwetenschappelijk denkenen wij, onschuldige mensjes, die niet met Einstein op school gegaan zijn, kunnen weinig meer doen, dan bedeesd luisteren en een stil gevecht tegen ons minderwaardigheidscomplex voeren. Wanneer U in dit artikel denkt de betreffelijkheidsleer van Einstein op populaire wijze behandeld te vinden, wanneer U dorst naar een procédé in zakformaat voor de atoombom, dan wordt het een gevoelige teleurstelling, want wij kunnen U deze dingen niet uitleggen, omdat we hen zelf ook niet begrijpen. Dit hoeft ons het schaamrood niet op de kaken te jagen, want jaren geleden verklaarde Einstein eens, dat er twee, hoogstens drie mensen op de gehele wereld gevonden zouden kunnen worden, die hem in zijn theorie zouden kunnen volgen en momenteel twijfelt Einstein soms of hij sichzelf nog wel kan volgen! Wij willen in dit artikel Einstein niet als geleerde, maar als mens bena deren en slechts om de nieuwsgierigen niet helemaal teleur te stellen, willen we even onvolledig en gebrekkig het probleem aanstippen, dat Einstein poogt op te lossen: Einstein zoekt naar de natuurlijke kracht, die al het waarneembare regelt en stuwt en van waaruit al het bestaande zijn oorsprong vindt. Let wel: de natuurlijke kracht, dus om het heel populair te zeggen de beginselkracht, die de Schepper geschapen heeft om de wereld te doen ontstaan en in stand te houden. Het zoeken hiernaar is niet nieuw; reeds een eeuw voordat Einstein geboren werd, liet Goethe de geleerde professor Faust al verzuchten: „Dasz ich erkenne was die Welt im innersten zusammenhalt" (ik zou zo graag weten, wat de wereld in beginsel te zamen houdt) en vóór Goethe hebben tientallen grote figuren zich tot nu toe tevergeefs over dit probleem het hoofd gebroken. Men kan juichen: „Einstein vond het: De energie!" maar dan volgt onweerhoudbaar de vraag: „Wat is energie?"! Maar genoeg wijsgerige beschouwingen; laten we bezien, hoe Einstein als mens geleefd heeft en nog leeft. LEIDT DE LICHTSTRAAL. Men zou verwachten, dat een ge leerde van dit uitzonderlijk formaat een soort wonderkind is geweest, dat zijn onderwijzer in de eerste kl3S ongemakkelijke uren bezorgd heeft met zijn diepzinnige vragen, doch dit is niet het geval. Einstein was een zeer middelmatig leerling, die met heel veel moeite de examens deed, welke hem toegang tot de universiteit moesten geven en ook op de universiteit demonstreerde hij dezelfde middelmatigheid. Einstein had een hekel aan examens; hij vond hen tijdrovend, omdat ze vergden, dat je een hele verzameling gegevens in je hoofd stampte, die je nooit no dig zou hebben, of die je gemakke- op kon zoeken, als je hen wel nodig had. Hij was een ware wetenschapsman, een denker, die reeds als jong stu dent op de wonderlijke gedachte kwam om een lichtstraal op te van gen en hem te leiden in een bepaal de richting. Wij kunnen dit op het eerste gezicht ëen zeer merkwaardige gedachte vinden, maar de inboorling, die nooit anders dan water met zijn mond uit een riviertje geslurot heeft, zal de gedachte om het vloei bare water „te vangen en te leiden even merkwaardig vinden, terwijl wij de oplossing van dit vraagstuk vrij normaal vinden. ZEER MOEILIJK BEGIN. Een gedachte* alleen maakt een mens echter niet beroemd en toen Einstein afgestudeerd was, liep hij ja renlang werkloos rond, omdat hij ner gens een baantje kon vinden; hij leed honger en was verrukt over ieder dragelijk aanbod, dat hem in die tijd bereikte. Tenslotte, kreeg hij een functie aan de Zwitserse Octrooiraad I en het salaris stelde hem in staat enigszins normaal te leven. Gedurende al de jaren, die volgden op zijn universiteitsstudie, had Ein stein zich bijzonder op de wetenschap toegelegd en in 1905 publiceerde hij 5 artikelen in een wetenschappelijk tijdschrift, waarvan een artikel de relativiteitstheorie uiteenzette. Er ging echter geen schok van ont roering door de wetenschappelijke wereld. Enkele professoren bespraken het merkwaardige artikel eens en gedu rende 3 jaren bleef Einstein de onbe kende medewerker aan de Octrooi- raad. Enkele wetenschapsmensen werkten de theorie echter uit en 3 jaren later drong de betekenis vao zijn theorie tot de wereld door. Er volgden nu enkele aanbiedingen van universiteiten, eerst schuchter, daarna talrijker en eervoller, totdat opeens de wereld zich meester maak te van zijn theorie en Einstein een bekendheid kreeg, die nog nooit een natuur-philosoof tijdens zijn leven ten deel is gevallen. ONBEGRIJPELIJK. Socrates werd in het Athene van Pericles niet meer dan een interes sant gezelschap geacht en zijn vrouw Xantippe schold op hem, omdat zijn gedachten geen geld in het laadje brachten. En toch waren vele van Sokrates' gedachten voor zijn tijdge noten te volgen. Einstein werd in enkele maanden wereldberoemd; overal sprak men over hem en zijn theorie, terwijl nie mand iets van deze theorie begreep en men spreekt nu na 50 jaren nog over hem, terwijl zijr» relativi teitstheorie voor practisch de gehele wereld in zijn geheel nog een raad sel is. De ster der roem was echter voor Einstein opgegaan en zij zou niet meer dalen. Dwars door de eerste wereldoorlog heen werd de wetenschap van deze Duitser als basis gebruikt voor En gelse proefnemingen op grote schaal en openlijk bracht men deze geleerde in het vijandelijke land hulde voor zijn theorie. Over de gehele wereld vocht men om hem een korte tijd aan een universiteit te verbinden en het is voor Leiden een eer te achten, dat Einstein in de zomer van 1922 hier enkele maanden college heeft gege- DE ATOOMBOM. Wat de atoombom betreft, is het niet helemaal juist deze aan Einstein toe te schrijven. Voortbouwende op de theorie van Einstein en zijn ver dere natuur-philosophische studies wisten twee Duitse geleerden in 1939 te Berlijn een atoom te splitsen en daardoor een enorme krachtbron vrij te maken. Zij moesten vluchten voor het Hitlerregime en Hitier verjoeg met hen de kans om de oorlog te win nen. Een van deze onderzoekers, Leo Szilard, bereikte Amerika, waar Ein stein toentertijd reeds woonde,en legde hem zijn bevindingen voor. Einstein zag onmiddellijk de enor me mogelijkheden, wist zich toegang te verschaffen tot president Roose velt en enkele maanden later werd in het grootste geheim het'eerste atoom laboratorium, bestemd voor het ma ken van atoombommen, ingebruik genomen. VIJAND VAN GEWELD. Feitelijk stuiten we hier op de gro te tragedie van Einsteins leven, want Einstein is een man, die iedere vorm van dwang en geweld haat. Zijn af schuw voor de Duitse dwang op scho len deed hem als jongeman besluiten het Duitse staatsburgerschap op te geven en lange tijd leefde hij staten- ïoos, als wereldburger. Om practiscne redenen werd hij teri slotte Zwitser. Toen hij in later jaren de uitnodi ging kreeg om aan de Berlijnse uni versiteit een leerstoel te vervullen, weigerde hij halsstarrig de Duitse na tionaliteit weer aan te nemen, zodat hij als enige niet-Duitse professor aan de Berlijnse universiteit benoemd werd. De eerste wereldoorlog trof hem als een zweepslag en na de ineenstor ting van het Keizerrijk wijdde hij zijn gehele persoon aan de opbouw van een nieuwe en betere wereld. Hij werd wetenschappelijk afgevaardigde naar de Volkenbond en poogde daar zijn denkbeelden over de rechten van de mens en een wereldbroederschap in practijk te brengen. Als een der eersten diende hij teleurgesteld zijn ontslag in, toen hij ontdekte hoe machteloos deze mislukte instelling was. TRAGISCHE TWEESPALT. Daarna probeerde hij het alleen, en aanvankelijk met succes. Hij deed een beroep op de jongeren ov.er de gehele wereld om dienst te weigeren en zijn roem was toen al zo groot, dat vele jongeren hem als anti-militairist volgden. Toen kwam de grote strijd van zijn leven. Hitler nam de macht in Duits land over en een van de eerste pro grammapunten was de Jodenvervol ging. Einstein zelf was een Jood, die reeds gedurende zijn gehele leven op £3"OIIO!IOIIOIICDIIOItOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIP Bij uitgeverij „Elsevier", Amsterdam, is onlangs het bekroonde werk van Antonina Vallentin in vertaling uitgekomen. De schrijf ster, die tientallen jaren intiem bevriend was met de familie Einstein, geeft in haar boek „Einstein" een boeiende beschrijving van de man, die door de gehele wereld bejubeld en door prac tisch niemand 'begrepen wordt. Met de in dit boek vervatte ge gevens hebben we in bijgaand artikel gepoogd een oppervlakkige indruk van het leven van deze veelbesproken geleerde te geven. Aan hen, die over Einstein meer willen weten, dan de vrij opper vlakkige en vaak onjuiste opmerkingen, die de „goegemeente" over hem pleegt te produceren, kunnen wij het interessante werk van Antonina Vallentin van harte aanbevelen. Einstein na een leven vol strijd; zijn gelaat is doorkorven met de rimpels der zorgen, maar in zijn ogen brandt nog een onblusbaar vuur. de meest onverwachte momenten de klein, op een tennisbal gelijkend, vloek, die op dit ras rust, had onder- bommetje, 72.000 menser* in Hiroshi- vonden. ma van de aardbodem weggevaagd. HIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOIIOIIC3IIO Zelf ontkwam hij aan de bloedige vervolging, maar duizenden van zijn vrienden werden doodgemarteld. Het Hitlerregime zag Einstein als een te rugkeer naar het barbarisme, omdat het kwaad tot goed gemaakt had en door een geraffineerde propaganda het volksgeweten en een tijdlang ook het wereldgeweten in slaap wist te sussen. Om Europa te redden herzag hij zijn anti-militairistisch programma en deed een dringend beroep op de we reld om de strijd tegen het Naziregi me aan te binden. Maar de wereld sliep nog, Chamberlain moest nog naar München en Amerika droomde nog van een „splendid isolation" (een perfecte afsluiting). Toen de wereldbrand losbrak, kreeg Einstein de atoom-theorie in handen. Hij wist, dat Duitsland mo gelijk ook deze theorie zou kunnen ontwikkelen en deed de moeilijkste keuze van zijn leven. De man, die de vrede boven alles liefhad en verde digde, gaf de stoot tot het con strueren van het grootste moordwa pen, dat de mensheid tot dan toe ge kend had. Het gebruik van de atoombom In Japan is met uitdrukkelijk protest van Einstein geschied. Hij had voor gesteld om Japanse politici en mili tairen een proefneming met de atoombom te laten bijwonen. De schrik achtte hij voldoende voor een capitulatie. Op 16 Juli werd echter de eerste atoombom op een proefveldje van Nieuw Mexico uitgeworpen en nog geen maand later werden door een EENZAME LEVENSWINTER. Einstein is na de oorlog een oude man geworden. De vorige maand vierde hij zijn 76ste verjaardag, maar niet de jaren drukken hem, doch de onmetelijke verantwoording, die er door zijn werk op hem is komen rus ten. „De wereld negeert het gevaar, omdat de omvang boven het bevat tingsvermogen gaat", zucht de man, die wellicht als enige op dc wereld de omvang, van het gevaar volledig kan overzien. Hij is een vredesapostel geworden, die soms bespottelijk ge maakt wordt, soms argwanend beke ken wordt, maar naar wie niemand luistert. Het leven van Einstein is feitelijk een tragedie. Hij is een eenzaam mens op een voor mensen zeer grote hoog te en sinds in 1935 zijn vrouw van wie hij veel gehouden heeft en die nooit moeite deed om zijn werk tc doorgronden, zodat hij bij haar rust vond na zijn inspannende arbeid overleden is, leeft hij teruggetrok ken in zijn huis te Princetown (Amerika), waar de woelingen van de wereld langs hem heengaan en waar hij nog dagelijks dc wetenschap dient. Einstein heeft niet gevonden „was die Welt im innersten zusammenhalt", maar hoogstwaarschijnlijk plaagt de ze vraag hem thans minder dan vroe ger, want Einstein heeft een zekere rust gevonden. Meer en meer noemt hij in de laat ste jaren de kracht, die het heelal bestuurt, „God", maar koppig voegt hij hieraan toe: „Dc Lieve Heer speelt, maar Hij speelt niet vals!" Einstein enkele jaren geleden met enkele autoriteiten van de Princetown- universiteit in gesprek. Sterren zijn te horen Kootwijk op de Veluwe was tot nu toe de enige plaats in Nederland waar men naar de zon en de sterren kon luisteren. Deze maand zal ook in Lhee, onder de gemeente Dwin gelo een radiotelescoop gereed ko men, die met haar spiegel met een doorsnede van 25 meter de grootste i ter wereld zal zijn, tot in Manchester j de radiotelescoop met een doorsnede van 75 meter zal zijn voltooid. Het klinkt vreemd als men zegt, j dat wij de sterren kunnen horen maar toch is dat zo. Wij kunnen de golven, welke zij uitzenden, hoor baar maken in de radio. Iedereen, die een radio heeft, weet, dat in zijn toestel ook andere geluiden worden opgevangen dan die welke de radio-stations uitzenden. Er zijn ook z.g. storingen, welke uit de wijde aether komen. Zulke geruisen komen ook op de zon en de sterren voor en wel in veel heviger mate dan op aarde, doch doordat deze storingsbronnen zover af zijn, bemerken wij er in onze ra dio-toestellen weinig van. Met uiterst gevoelige instrumenten zijn ze echter wel hoorbaar te ma ken. De radio-golven, welke onze 1 aarde vanuit de sterrenwereld be reiken, bestaan uit korte en lange golven. Alleen de korte golven kun nen wij ontvangen. Dit komt door het bovenste gedeelte van onze at mosfeer, die wij Ionosfeer noemen. Deze Ionosfeer laat n.l. alleen de korte radiogolven door. Deze golven dringen door de wolken en de mist heen en kunnen door radioscopen worden opgevangen.en geregistreerd. De ontdekking van deze radiogolven dateert van 1932. Het is dus nog een van de jongste takken van de weten schap. De speigel te Lhee weegt 25 ton en wordt bevestigd op een draaibare toren. De, spiegel is met gaas bedekt die de stralen van Zon en Melkweg op vangt. Door de parabolische vorm van de spiegel worden dë stralen te ruggekaatst en geconcentreerd op een punt in het midden van de spie gel, het brandpunt, een antenne, van waar de stralen naar een waarne mingspost worden geleid, die onder de spiegel wordt gebouwd. Een spe ciaal mechanisme kan zorg dragen voor het automatisch volgen van een gebied, dat door de radiotelescoop wordt beluisterd. Kleinere spiegels, afkomstig van Duitse oorlogsbuit zullen naast de grote spiegel worden opgesteld. In de nabijheid komen woonruimten voor ingenieurs en studenten. Men hoopt het complex tevens voor be langstellenden toegankelijk te ma ken. Het Nederlandse aandeel in deze materie is niet gering. In 1942 ont dekte men dat de zon ook radiogol ven uitzendt. Tegenwoordig wordt de radiostraling van de zon op ver scheidene radiosterrenwachten da gelijks geobserveerd. In het jaar 1950 is het voor de eerste maal ge lukt om radiostralingen te registre ren die hun oorsprong buiten ons Melkwegstelsel hebben. Op 11 Mei 1951 is het Ir. Muller, wiens woning bij de nieuwe radiotelescoop dezer dagen gereed is gekomen, gelukt ra diogolven op te vangen waarvan het vaststaat dat deze in de Melkweg hun oorsprong hebben. Aanvankelijk werd deze ontdekking geheim ge houden. Later heeft Prof. Oort van de Leidse sterrenwacht, na bewij zen over de juistheid te hebben ver kregen, deze ontdekking wereldkun dig gemaakt. NEDERLAND HOORT HET HEELAL SCHEMA VAN EEN RADIOTELESCOOP t heelal Ffcrabolische spiegel van etaaMraad Oeze spiegel reflecteert deinvallendp radiostralen naar zijn brandpunt waarna de stra geregist Heelal it -U Alleen de Korte radto- gplvm Jramen door de - lange radiogolven

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13