S)e Churchill verlaat de brug van het schip van staat Koningin Elisabeth aanvaardde het ontslag Churchills aandeel in de bevrijding Met stille trom wegens de Engelse krantenstaking Het doek viel Eden vandaag premier 'n Heel lang leven in jaartallen Minder zacht Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. WOENSDAG 6 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13468 I „ledereen heeft zijn dag en sommige dagen duren langer 1 dan andere" KATHOVIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Churchill, 30 Jan. 1952 I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 .1J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 LIET DOEK IS GEVALLEN; één z*1, der grootste acteurs op het we reldtoneel heeft zich teruggetrok ken en het applaus klatert allerwe gen op. Churchill verdwijnt uit het open bare leven op het toppunt van zijn roem en populariteit, als nog al tijd één van de meest dynamische figuren onder de leiders van de we reldpolitiek. En zo zal hij in de her innering er in de geschiedenis blij ven voortleven, als de krachtfiguur, aan wie mede de overwinning van de tweede wereldoorlog te danken is geweest. Want zijn naam zal onver brekelijk verbonden blijven aan de grootste oorlog, welke de mens- 0 heid ooit heeft doorstaan. Wij hadden gehoopt en hijzelf heeft die illusie ook gehad, dat Chur chill's faam als oorlogsheld vele ma len overtroffen zou worden door die van „vredesheld". Hij heeft als geen ander geijverd voor een samenkomst van de kopstukken dér wereldpoli tiek, waarop de grondslag gelegd zou kunnen worden voor een duurzame vrede. Tot nu toe is dat een fata morgana gebleven, die verder weg schijnt te wijken naarmate men er dichter bij denkt te zijn. Dat hij de vrede niet heeft kunnen winnen, zal Ohurohill evenzeer te leurgesteld 'hebben als dat wij 't be treuren; hij heeft in ieder geval om met Faure te spreken „onverganke lijke lauweren aan de geschiedenis van zijn land en aan de geschiedenis van de wereld onvergetelijke blad zijden toegevoegd." Nederland heeft speciaal reden om aan de scheidende Churchill een dankbare groet te zenden. „In Nederland zo verklaren de Nederlahdse ministers Beyen en. Luns is Sir Winston geliefd wegens de zeer persoonlijke aandacht die hij, naar bekend is, bij verschillende ge legenheden aan ons land heelt "ge schonken. Met de tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland zo dicht bij, prijzen wij ons gelukkig de man te huldigen, die zoveel gedaan heeft om die bevrijding mogelijk te maken". Churchill's profetenmantel is thans gevallen op Sir Anthony Eden, de -bekende minister van buitenlandse zaken. Moge het hem gegeven zijn, te voltooien wat Churchill begonnen is, nl. de wereld bevrijden van de angst voor de oorlog. Perons strijd tegen Katholieke scholen De regering van president Peron heeft besloten alle subsidies aan de katholieke scholen in Argentinië te laten vervallen. Katholieke leiders hebben verklaard dat dit het hele systeem van de bijna 1000 confessio nele scholen met ongeveer 240.000 leerlingen zou vernietigen. Officieel is de maatregel nog niet uitgevaardigd maar een dagblad dat als de spreekbuis van de regering wordt beschouwd deelde Dinsdag mee dat de beslissing nu definitief was. Het is de zwaarste slag tegen de Kerk in de vijf maanden van verbit- terde geschillen met Peron. Geen afscheid in het Britse Lagerhuis Churchill, de 80-jarige Engelse staatsman, heeft gisteravond de brug van het schip van staat verlaten. Hij heeft omstreeks zes uur formeel zijn ontslag aangeboden aan Koningin Elizabeth, die het ontslag heeft aanvaard. Zo ging deze „grootste staatsman van deze eeuw" heen met stille trom. In het Lagerhuis had men tevergeefs op hem gewacht; hij kwam geen afscheid nemen. In de straten van Londen maakten de kranten het nieuws niet bekend, want er waren geen kranten wegens de staking. De volgende sobere officiële mededeling van het Buckingham Palace sloot een geheel tijdperk af in de geschiedenis der wereld: „De Right Honourable Sir Win ston Churchill heeft vanavond tijdens een audiëntie bij de koningin zijn ontslag als eerste minister en First Lord of the Treasury (een eretitel van elke premier) aangeboden, hetgeen hare majesteit behaagd heeft te aan vaarden". Volgens zijn vrienden kon Churchill slechts met moeite door zijn echt genote, dokters en naaste medewerkers worden overgehaald zijn functie van premier lieer te leggen. Hij is afgetreden, terwijl zijn grootste wens, •een conferentie met Sowjet-leiders over wereldvraagstukken, nog onver vuld is. Men verwacht evenwel, dat hij achter de schermen voor een confe rentie op het hoogste niveau tussen Oost en West zal blijven ijveren. raam. Kort daarna gingen de lichten uit en verspreidde de menigte zich. Woensdag vertrekt sir Winston met lady Churchill naar zijn buitenver blijf Chartwell in Kent, waar hij zal blijven tot hij op 12 April voor een vacantie naar Sicilië vertrekt. Lagerhuis was teleurgesteld Tientallen bewonderaars van Chur chill, die een plaats hadden veroveid op de publieke tribune in het Lage - huis, ondergingen gistermiddag c.e teleurstelling van hun leven toen zjj vernamen dat Churchill er van afge zien had in het Lagerhuis afscheid te hemen als premier. i De sigaar was erbij Tegen half zes verliet Churchill gisteravond de ambtswoning Down- ingstraat 10 onder het gejuich van de menigte, die daar al de gehele dag had staan wachten. Churchills zwarte limousine werd voorafgegaan door een afdeling bere den politie. De premier glimlachte breed naar de menigte en maakte met beide armen het V-teken. Hij rookte zijn traditionele sigaar. Éven later bereikte sir Winston het paleis van Buckingham, slechts zeven minuten nadat koningin Elizabeth daar was teruggekeerd van een be zoek aan een olieraffinaderij op het eiland Grain in Kent. De wacht voor het paleis presen teerde het geweer en uit de menigte achter een politiecordon steeg een luid gejuich op. Eenmaal binnen het paleis werd de oude premier onmiddellijk door func tionarissen van het hof geleid naar •het vertrek, waar koningin Elizabeth wachtte. Na diep voor haar gebogen en haar hand gekust te hebben, ver zicht sir Winston officieel ontheven te worden van zijn functie. De ko ningin vroeg hem daarop een opvol ger aan te bevelen en sir Winston noemde de naam van sir Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, die jarenlang zijn rechterhand is geweest. Na een audiëntie van 43 minuten, verliet sir Winston het paleis en reed hij, een sigaar rokend, terug naar Downingstreet. Daar ontving hij de ministers die geen zitting hebben in het kabinet, in afscheidsaudiëntie. Kort voor middernacht verscheen de afgetreden premier nog eenmaal voor een open raam op de eerste ver dieping van zijn ambtswoning om een grote menigte, die zich reeds dege hele avond voor zijn huis had bevon den, tevreden te stellen. Hij werd begroet met een luid ap plaus en een koor van „He's a jolly good fellow". Na nog eenmaal het „V"-teken gemaakt te hebben, draai de hij zich om en verdween van het van Churchill de gestelde vragen zou beantwoorden. „Waarom?", „Waar is hij dan?" Soortgelijke uitroepen klonken van de Labourbanken. Churchill zal waarschijnlijk zijn zetel in het Lagerhuis behouden. En kele dagen geleden deelde hij zijn kie zers in het district Woodford mede, dat hij hen dertig jaar had gediend en hoopte hen nog langer te kunnen blijven dienen als vertegenwoordiger in het parlement. Over Eden, die waarschijnlijk vandaag naar Buckingham Palace zal worden ontboden, was gisteren niets bekend. Hij had zich de gehe le dag niet laten zien en wachtte waarschijnlijk op de bevestiging van Churchills aftreden. Zo spoedig mogelijk zal hij by de koningin worden geroepen om uit haar handen de opdracht te aanvaar den om een nieuwe regering te vor men. Churchill heeft hem aanbevo len als zijn opvolger en de koningin zal ongetwijfeld overeenkomstig die aanbeveling handelen. BUITENLANDSE KOERS ONGEWIJZIGD. Het aftreden van Churchill brengt automatisch het aftreden van het ka binet mee. Men verwacht, dat in de nieuwe regering de meeste ministers van Churchill's kabinet zullen worden opgenomen. Als mogelijk opvolger van Eden aan Buitenlandse Zaken wordt de naam van Harold MacMil- lan, de huidige minister van Defensie, genoemd. Wie er ook gekozen zal worden, men verwacht geen verandering van het buitenlands beleid. Het enige verschil zou betrekking kunmen heb ben op de plannen voor een confe rentie met de Sowjet-Unie. Churchill wil een conferentie op bet hoogste niveau, Eden gelooft ech ter, drfi. een conferentie, van minis ters van buitenlandse zaken, als mo- Kreten van teleurstelling klonken I gelijke voorloper van een conferen- overal in de zaal toen Harry Crook-tie van regeringsleiders, voorbereid shank meedeelde, dat hij in plaats dient te worden door functionarissen. woorden, de geest van vastberaden heid in het Engelse volk heeft ge wekt en versterkt op een ogenblik in de geschiedenis, toen Engeland bijna alleen stond tegenover een to- Naar aanleiding van het aftreden talitaire macht van verbijsterende van sir Winston Churchill als eerste kracht. Na de bevrijding hebben wij minister heeft de minister-president j de gelegenheid gehad op meer dan dr. W. Drees de volgende verklaring' een wijze te doen blijken van onze afgelegd: gevoelens jegens deze grote leider. „Het aftreden van sir Winston' Op dit ogenblik, bij zijn aftreden als Churchill als minister-president komt minister-president, wil ik nog graag op een tijdstip, waarop wij ons op-i eens opnieuw uitspreken, welke bij maken om de bevrijding te herden- zondere plaats Churchill zich door ken. Met deze bevrijding is de naam zijn strijd voor de vrijheid ook van Churchill ten nauwste verbon- voor onze vrijheid heeft veroverd Verklaring van dr. Drees den. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag heb ik er reeds aan her innerd, hoe hij de man is geweest, die door zijn ontembare geestkracht en door zijn machtige en bezielende in het hart van ons volk." Spanning neemt toe in Saigon In Saigon heerst grote spanning. Het bestand tussen de regeringstroe pen en de particuliere legers van Bin Xuyen en Hao Hoa, die premier Ngo Dinh Diem tot aftreden willen dwin gen, is Dinsdagmiddag afgelopen en De klok wijst nog geen twaalf, maar Churchill vindt het tijd om heen te gaan generaal Paul Ely, de Franse opper bevelhebber in Indo-China is er nog niet in geslaagd een verlenging van het bestand tot stand te brengen. Het bestand werd verleden week Woensdag gesloten, nadat in de Chi nese voorstad Cholon meer dan hon derd personen waren gedood of ge wond bij straatgevechten tussen re geringstroepen en strijdkrachten van de oppositie. De regering van premier Diem is Dinsdagmiddag twee uur in spoed vergadering bijeen geweest. Het pa leis van de premier wordt bewaakt door tanks. Het nationale leger en de eenheden van de particuliere legers hebben versterkte stellingen betrok ken. De bevolking van de stad ver keert binnenshuis in angstige span ning. Voor Cholon en de buitenwij ken van Saigon is een uitgaansverbod van 's avonds acht tot 's nachts vijf uur afgekondigd. Nieuw bestand HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER ZACHT. Aanvankelijk zwaar bewolkt j met plaatselijk enige regen, la ter weer opklaringen. Lagere temperaturen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Belangrijk diner in Downingstreet. Sir Winston Churc hill houdt het-portier van de auto voor Koningin Elisa beth van Engeland geopend terwijl zij de ambtswoning van de Britse premier verlaat. Het diner, dat Churchill Maandagavond aan het koninklijk paar aanbood, was be doeld als afscheidsdiner. Hieronder volgen enige be langrijke jaartallen uit Chur chill's leven: 1874: Geboren in het Blenheim- paleis. 1899: Oorlogscorrespondent in Zuid-Afrika en luitenant bij de cavalerie. 1900: Gekozen als conservatief parlementslid v. Oldham 1903: Overgang naar Liberale partij. 1908: Minister van Handel. Hu welijk met Clementine Hozier. 1910: Minister van Binnenlandse 'Zaken. 1911: Minister van Marine 1917: Minister van Munitie. 1919: Staatssecretaris van Oorlog en Luchtmacht 1921: Staatssecretaris van Kolo niën. 1924: Gekozen als conservatief afgevaardigde voor Ep- ping. Minister van Finan ciën. 1939: Minister van Marine. 1940: Hoofd van eencoalitiere gering, eerste lord van de schatkist, minister van Defensie, hoofd van de Nader wordt gemeld dat het ver enigd oppositiefront in Saigon heeft ingestemd met een nieuw bestand STOCKHOLM voor de duur van twee weken, nadat OSLO de leiders van de oppositielegersKOPENHAGEI Dinsdagavond een telegram van Bao ABERDEEN Dai, het staatshoofd, hadden ontvan- DUBLIN gen. LONDEN AMSTERDAM ERUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE HELSINKI BERLIJN MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME 7 April zon op 6.06, onder 19.24 u; maan op 20.11, onder 5.37 uur. Volle maan 7.35 uur. Het weer in Europa conservatieve partij (als opvolger van Chamber lain) 1941: Opstelling van Atlantisch handvest samen met Roo sevelt. 1942: Eerste oorlogbespreking met Stalin in Moskou. 1943: Conferentie met Roosevelt te Casablanca en Tsjang Kai Sjek en in Teheran met Roosevelt en Stalin. 1945: Conferentie met Roosevelt én Stalin te Jalta. Aftre den als premier na neder laag van de conservatie ven bij algemene verkie zingen. 1946: Historische rede te Fulton in Missouri (V.S.) over 't tegengaan van een verde re uitbreiding van het communisme. 1951: Opnieuw premier na con servatieve overwinning. 1953: Ridder in de orde van de Kouseband. Nobelprijs voor literatuur. 1954: BesDreking in Washington met Eisenhower. Tachtig jaar. 1955: Afgetreden als premier. sneeuw - 0 gr 1 nevel I nevel 1 zwaar bew. 8 zwaar bew. 8 half bew 3 mist 7 half bewolkt 8 half bewolkt 7 zwaar bew. 8 onbewolkt 5 geheel bew. 7 mist 7 regen 6 mist 2 nevel 3 onbewolkt 4 geheel bew 5 regen 6 half bew. 9 Het K.N.M.I. deelt mede: Zuid-Westelijke winden hebben in de afgelopen dagen in bijna geheel West-Europa zacht weer gebracht. In Frankrijk steeg de temperatuur tot 20 a 25 graden.' In het Zuiden van ons land liep het kwik Dinsdag middag op tot 17 graden. Vanmor gen waren de temperaturen weer iets hoger dan gisteren. Morgen overdag zal het echter minder zacht zijn als gevolg van het binnenstromen van Oceaanlucht, afkomstig van de ge matigde breedten. Het front dot deze minder zachte lucht begrenst, zal enige regen brengen. Daarna klaart het weer op. Korreltje Wie zijn toorn inslikt, heeft hem nog lang niet verteerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1