Haar vliegenier Bataven week-end op de Blink slaagde uitstekend Wim de Vreng kwam dicht bij het Nederlands record Een uitgebreid trainingsschema o.l.v. de bondscoach opgezet het Schaakspel l 1 i k k £:1 k Sa k Ji (dè J H 'f i M n&£. a i i IW* i k k k k i k i •fj a A i'êi i m s DINSDAG O APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 J.l. Zaterdag en Zondag was het uiter mate woelig in en rond de Blink te Noordwijkerhout. De Bataven hielden voor de dames- en herenafdeling een weekend, dat telkenjare als voorberei ding op het nieuwe athletiekseizoen wordt georganiseerd. Zeer goede stemming Het weekend is vooral bijzonder geslaagd door dc bui tengewoon vriendschappelijke sfeer, wel ke nog toen naarmate het weekend vor derde. Op werkelijke sportieve en pret tige wijze werd het gehele weekend be leefd zonder enige wanklank. Opening Door omstandigheden kon de voorzitter, de heer P. L. J. v. d. Geest pas bij de aanvang van het avondeten op Zaterdagavond het weekend openen. Hij deed een krachtig beroep op de aanwe zigen om het weekend ten volle mee te doen om op deze wijze een sterke keten te smeden, welke van belang is om de problemen en moeilijkheden op te los sen. Ook bond hij de leden op het hart propagandist te zijn en nieuwe leden te werven. Na de maaltijd begaven de athleten zich naar het strand en werd er een stevig partijtje rugby gespeeld, waar bij het er niet altijd zachtzinnig aan toe ging. Inmiddels had Rector L. P. M. Vester zich bij het gezelschap gevoegd. Op zijn voorstel werd toen alvorens het Zaterdagavondprogramma aanving besloten het avondgebed in de kapel te houden. Dit werd een zeer indruk wekkende bijeenkomst. De rector hield tenslotte nog een korte toespraak, waar in hij wees op de komende Goede Week en allen aanpoorde een goede biecht te spreken. De Zaterdagavond Hierna begon de Zaterdagavond. Allereerst kwam er op een band-recorder een overzicht van de belangrijkste verenigingsgebeurtenissen, waarbij verschillende personen op zeer humoristische wijze onder de loupe wer den genomen. Er werd nog gezellig ge danst, terwijl er tevens als eerste deel van de competitie een schriftelijke her sengymnastiek werd gehouden, waarbij het spieken niet van de lucht was. Inmiddels naderde het uur, dat het stil moest worden in de Blink, maar het duurde toch nog wel even, voordat men de slaap te pakken had. Zondagmorgen vroeg ging men een grote strandwandeling maken en geheel opgefrist kwam men tegen acht uur te rug in de Blink, waar inmiddels Pater Raymond Sasse van IJsselt OFM was gearriveerd. Deze las in de kapel de H. Mis, waaronder allen communiceerden. Na een voortreffelijk verzorgd ontbijt, was het tijd voor de befaamde Bergrede welke door Pater Raymond werd gehouden. In zijn betoog wees de Pater op het tweeledig karakter van de Vasten. Enerzijds een lichamelijke ver sterving en anderzijds om hierdoor het geestelijke op hoger plan te brengen. Hij wees op het grote belang van de wils- training en wees erop, dat wij als katho lieken alles moeten doen om in de "Wed strijd van het leven de grote prijs te behalen. De veldlopen De veldlopen werden gehouden op een sterk heuvelachtig ter rein. dat hoge eisen aan de lopers stelde. Bij de dames won mej. M. Sandvos, ter wijl mej. A. Vink 2e werd. Bij de jon gens werd in twee groepen gelopen. In de eerste groep won Theo Rijsdam, ter wijl in de tweede groep Jan Raaphorst won. Bij de heren won bij verrassing J. Gordijn, terwijl B. Ki'aan tweede werd. Het derde onderdeel van de competitie was het nummer kogelstoten. Bij de da mes won mej. A. Gieske, bij de jongens weer J. Raaphorst en bij de heren A. Gieske. De eindstand van de gehele competitie was in de verschillende groepen: Dames: 1. M. Sandvos 27 3 4 p. 2. A. Vink 231 i P-I 3. A. Gieske 19 p. Jongens: 1. J. Raaphorst 38 3/4 p.: 2. Th. Rijsdam 26 Y> P - 3. H. Witteman 25 3. 4 p. Heren: 1. B. Kraan 27 p.; 2. A. Gieske 23^ P-; 3. J- Fasel 22 p. Inmiddels ging de vermoeidheid wel een woordje meespreken en het was ze ker een welkome afwisseling dat er ge legenheid was te luisteren naar het ra dioverslag van Holland-België. Hierna ging men nog eenmaal de duinen in en werd tot besluit van het sportieve ge deelte een fiks partijtje handbal gespeeld dat echter meer naar rugby zweemde. Het krachtige optreden van enkele be stuursleden was hieraan niet geheel vreemd. In de beste stemming ging het hierna weer op de Blink aan, waar inmiddels alles gereed was gebracht voor het slot- diner, dat op voortreffelijke wijze was bereid. Ook aan deze tafel werd weer alle eer bewezen en het eresaluut, dat door de heer B. M. Pols aan de huis- houdstaf, onder leiding van de dames A. Gieske en A. Vuurpijl, werd gebracht, was zeer zeker op zijn plaats. De gebouwen van de Blink werden hierna opgeruimd en men ging in opper beste stemming per autobus naar Leiden met de gedachte dat het weekend 1955 prima was geslaagd en een wezenlijke bijdrage had geleverd tot de verstevi ging van de clubgeest en dat zowel de geestelijke als de lichamelijke belangen tijdens dit evenement hun deel hadden gehad. VOETBAL De Zuid-Afrikaanse voetbalbond zal een onderzoek instellen naar het gedrag van de aanvoerder van een Nederlands emigranten-elftal, dat onder de naam „Neerlandia" te Johannesburg een wed strijd speelde tegen de club „Iscor". De ze aanvoerder was boven op de bal gaan zitten uit protest tegen een beslissing van de scheidsrechter, die een strafschop toewees aan de tegenpartij. Hij was niet te bewegen, zijn ongewone zitplaats te verlaten, indien de arbitrale beslissing niet werd herroepen. Na langdurige dis cussies verlieten verscheidene Neder landers het veld, waarop dc scheidsrech- rcchter de wedstrijd staakte omdat er aan Nederlandse zijde minder dan zeven man waren overgebleven. Op het ogen blik, dat het incident ontstond, leidde „Iscor" met 2—1. Het had zijn eerste doelpunt ook al uit een penalty ge maakt. De Oostenrijkse voetbalbond heeft be sloten geen elftal af te vaardigen naar de Olympische spelen te Melbourne. Een voorstel van Joegoslavië om in 1956,en 1957 een wedstrijd tegen dit land te spelen werd aanvaard. VOETBALWEDSTRIJDEN OP 5 MEI In verband met het feit, dat de K.N.V.B. op de nationale feestdag 5 Mei voetbalwedstrijden heeft uit geschreven wel'ke feestdag daar mee wordt doorkruist waardoor in onderscheidene gemeente, o.a. Amsterdam, binnen het raam der feestprogramma's geen wedstrijden kunnen worden georganiseerd, waarvan de opbrengst ten bate van de laatste inzameling der Stichting 1940/45 komt, heeft het bestuur van deze stichting zich met een protest telegram tot de K.N.V.B. gewend. Ook het nationaal comité ter vie ring van de bevrijdingsdag van 5 Mei 1955, waarvan de hoer M. A. Reinalda voórzittter is, heeft in een expresse schrijven aan de K.N.V.B. verzocht om de competitiewedstrij den op die dag af te gelasten. Beide organen zijn van mening, dat ook de K.N.V.B. zich niet mag onttrekken aan de wens van het Nederlandse volk, o.m. door het or ganiseren van voetbalwedstrijden, gelden bijeen te brengen voor de laatste inzameling der Stichting 1940/45, waarmee van dankbaar heid en offervaardigheid wordt ge tuigd jegens de velen, die uit de kringen van het vei'zet gedurende de bezettingsperiode zijn gevallen. MOTORSPORT Op Tweede Paasdag houdt de Wasse- naarse Motorclub haar jaarlijkse Paas- Knobelrit, waaraan telkenmale door tal van motorrijders wordt deelgenomen. Een Knobelrit is geen wedstrijd met ingewikkelde berekeningen en/of route beschrijvingen. doch de deelnemer (ster)" kan rustig toeren, daarbij zelf de route van het ene naar het andere station kie zend. De deelname staat open voor auto mobilisten met al hun passagiers (ook kinderen), motorrijders met of zonder duopassagiers, scooters, en bromfietsers. Inschrijfgeld 1.50. Op zeven verschil lende plaatsen kan vanaf 1 uur gestart worden nl: Wassenaar: Café Willem Bakker. Rijks straatweg 465. Den Deyl; Café De Schulpwei, Katwijkseweg 7; Café De Landbouw (Klaas v. d. Velde) Zijdeweg. Den Haag: Motorhandel Frans Knijff, Mauritskade 35; Café Overbosch, Be- zuidenhoutseweg. Leidschendam: Café Centraal.Vlietweg 130. Leiden: Café De Grote Vink. De Russische poloploeg won opnieuw Wim de Vreng is gisteravond in het Arnhemse Sportfondsenbad dicht bij een verbetering van zijn Nederlands record op de 100 meter vrije slag geweest. De Amsterdammer won dit nummer in 58 seconden rond, doch zo hij zich niet bij het tweede en derde keerpunt even had WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND In de route van de Ronde van Neder land is een wijziging gekomen doordat Antwerpen niet als etappeplaats zal fun geren. Op korte termijn zal worden be slist welke stad in de plaats van Antwer pen komt. SWIFT-COMBINATIE C. Plasineijcr kampioen lange afstand Zondag liet Swift onder grote publieke belangstelling haar kampioenschap lange afstand verrijden. Bij de A-klasse waren het D. Wallet en B. Rfjkelijkhuizen, die al vrij vroeg een poging waagden maar na vier ronden zagen zij het hopeloze hiervan in en lieten zich terug vallen. Hierna was het Jaap Slingerland, die het probeerde, maar ook hij was spoedig weer gehaald. Met nog drie ronden te rijden (24 km.) profiteerde C. Plasmeijer van een weifeling van Wallet en Houwe- ling en zag kans weg te springen en als eerste de finishlijn te passeren. Bij de B-klasse wist H. Vertegaal het •kampioenschap te bemachtigen door een onverwachte sprintzege op S. Kooij. Jan Slingerland is de kampioen der C-klasse en aangezien dit zijn tweede wedstrijd was, was dit een grote verras sing. In de D-klasse wist Th. Boom zijn kampioenschap te prolongeren. De volledige uitslagen zijn: A-klasse (120 km.): 1. C. Plasmeijer tijd: 3. 15.05.; 2. D. Wallet; 3. A. v. Hou- welingen 4 H. Hogeveen. B-klasse (88 km.): 1. H. Vertegaal tijd 2.28.15; 2. S. Kooij; 3. W. Belt; 4. A. Ver meulen. C-klasse (56 km.): 1. Jan Slingerland tijd: 1.31.06; 2. G. Mens; 3. J. v. d. Berg; 4. P. Turk. D-klasse (24 km.): 1. Th. Boom tijd 46.30; 2. B. Slingerland; 3. J. v. Am sterdam 4. J. Schagen. Lenig en Snel De uitslag van de eierenrit is: 1. R. Riethoven. 2. Th. Hoog kamer, 3. H. Lepelaar, 4. J. Brohm, 5. M. v. Kampen, 6. A. de Lange, 7. A. Gom- mans, 8. C. van Wanrooy, 9. J. Rietho ven, 10. J. v. Tongeren, 11. B. Kramer. 12. W. v. Wanrooy, 13. R. v. Zijp, 14. mej. E. Planjer. laten uitdrijven, was hij ongetwijfeld tot een nieuw record gekomen. Nu ver speelde hij kostbare fracties van secon den, welke hem juist 0,1 see. van het huidige nationale record (57,9 sec) ver wijderd hielden. De race van de Vreng vormde het hoogtepunt van het zwemprogramma, dat de ouverture vormde voor het twee de duel tussen de waterpoloploegen van Nederland en Rusland. Voor de Z.A.-er werd het een strijd tegen het horloge, want Tom Leidekkers, Nijland en Kor- teweg bleken niet tot enige serieuze te genstand in staat. Hetgeen overigens, r.a zijn uitstekende 200 metertijd van afgelopen Zaterdagavond (2.10.—) on derstreept, dat hij momenteel in uitste kende vorm verkeert 27.5 sec. wezen de horloges na de eertse 50 meter, een tus sentijd die een recordverbetering in zich hield, maar na dat bij het tweede keer punt reeds gedaan te hebben, liet de Vreng zich ook bij het derde en laatste keerpunt even uitdrijven. Dit „even" was helaas net genoeg om hem 0,1 sec. boven het Nederlandse record te doen finishen. Liet de Vreng in alle stilte aldus bij na een record sneuvelen, voor Gerrit Korteweg was tevoren aangekondigd, dat hij zijn nationale record op de 100 meter rugslag te lijf zou gaan. Hij deed dit inderdaad, doch hij had aanzienlijk minder succes dan de Vreng. Met 1 min. 8.5 sec. overigens eveneens tot stand gebracht in een eenzame race kwam hij bij lange na niet aan de 1.07.1 toe. waamee hij sinds enkele weken op de Nederlandse recordlijst prijkt. Op de 200 meter schoolslag dames be haalde Rika Bruins in de goede tijd van 2 min. 57,8 sec. een onbedreigde zege. Even gemakkelijk zegevierde Mary Kok op de 4x50 meter wisselslag persoonlijk, welk nummer zij in 2 min. 44,6 sec. met een „straatlengte" op haar naaste tegen- ters, won. Het Russisch waterpolo-zevental heeft ook de tweede wedstrijd tegen de Ne derlandse ploeg gewonnen met 43. Bij rust hadden zij met 3—2 de leiding. DAMMEN PERS. LDDB-KAMPIOENSCHAP In de 5e ronde van het pers. LDDB- kampioenschap speelden J. J. H. Mertens en J. Slingerland een klassieke partij. Het werd een spannende strijd, waarin beide spelers elkaar niets toegaven. Toch zag Mertens kans in het midden spel enig voordeel le behalen, maar door een hardnekkige verdediging van Slin gerland moest Mertens uiteindelijk met remise genoegen nemen. Ook J. H. van Leeuwen en A. Turk zochten het in een klassieke partij. De partij nam n vroeg tijdig einde, doordat v. Leeuwen in het De K.N.A.U. gooit het roer om Tijden een bijeenkomst, bezocht door afgevaardigden van clubs, voor het me rendeel coaches en trainers, uit de dis tricten Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is van de zijde van de Konink lijke Nederlandse Athletiek Unie het be gin van het werkprogramma van de nieuwe bondscoach, de heer J. Groote- wal uit Zeist, bekend gemaakt. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de KNAU, ir A. Paulen, zette de vice-voorzitter, de heer W. Dijkstra uiteen, op welke wijze de beschikbare gelden van het rijk en het NOC het bes te kunnen worden besteed. De subsidie van het rijk is bestemd voor de jeugd- vorming door middel van de sport en de training van de jongeren. Het bedrag van de zijde van het NOC ontvangen, moet op directe of indirecte wijze be steed worden voor de voorbereiding van athleten van de Olympische spelen van 1956 en 1960. De nieuwe bondscoach kon worden aangesteld omdat de financiële conse quenties voor twee jaren gedekt zijn. Toch ligt het in de bedoeling om de op bouw van de Nederlandse athletiek over een veel langere termijn te organiseren. Men denkt voorlopig aan een periode van vier jaar. Er is een trainings organisatie com missie (TOC) benoemd, bestaande uit de heren P. Korver. F. Jutte en J. Moer man. welke tot taak heeft om het dage lijks contact met de nieuwe bondscoach te onderhouden. De heer F. Jutte van de trainings or ganisatie commissie deelde vervolgens roede, dat de bondscoach vier dagen in de week ter beschikking van de KNAU slaat. De tijd moet dus zo nuttig moge lijk wórden gebruikt. Er is een program ma van kennismaking met clubcoaches, trainers en athleten voor de maand April opgesteld. Begin Mei zal aan de hafid van de opgedane ervaringen een defini tief en uitgebreid schema voor de zomer worden samengesteld. Het werkprogramma voor de maand April ziet er voor het Westen als volgt uit: 5 April: bespreking met de Vlug- en Lenigleiders en de sprinters Hardeveld, Saat. Rulander en Tempelaer te Den Haag. 7 April: training hoogspringsters met de dames Zwier (HBS-Flevo), Hilbran- dle (Sagltta) en Kalman (Zaanland). 12 April: sprinters-training te Den Haag met Harveld, Saat, Rulander en Tempelaer van V. en L. en Aret van DOS. Verder worden uitgenodigd Neder- hand en Coenen van ALO, Visser van AAC en de dames Van DuyneBrouwer (Olympia 1948), Bloemhof (Kometen) en Van Dijk (Sagitta). Ook de betrok- ken olubleiders zijn aanwezig. 14 April: discuswerp-training van do heren te Utrecht, waarvoor zijn uitgeno digd Flkkert (E. en O.). Van der Maat (V. en L.>, Postma (Trekvogels), Derichs (Swift), Koch (Pro Patria), Kamerbeek (PSV) en Demmink (Hellas). 19 en 26 April: herhaling van de sprin ters-training van 12 April te Den Haag. 21 April: discuswerp-training dames t# Utrecht, waarvoor uitgenodigd zijn A. Panhorst—Niesink (APGS). C. Huygen (Hollandia), E. Schagen (GAC) en C. van der Bosch (Taxandria). Met kleni werd van de zijde van de KNAU nog betoogd, dat dit eerste maandprogramma slechts een korte fase is van het opbouwplan. dat over vele jaren zal worden uitgesmeerd. middenspel een zwakke voortzetting deed, waarvan Turk profiteerde om schijfwinst te forceren en spoedig daar na de partij. J. W. HulsmanJ. H. v. Leeuwen werd een onregelmatige partij, door Hulsman zo slecht gespeeld, dat hij reeds bh de 18e zet de partij gewonnen gaf. J. Slin gerland koos tegen W. Heemskerk de oud-Franse opening, door laatstgenoem de in klassieke banen geleid. Heemskerk behaalde belangrijk tempovoordeel en toen wit bij de 27e zet een zwakke voort zetting deed, was Heemskerk er als de kippen bij om de partij ln zijn voordeel te beslissen. De ged. uitslagen luiden: J. Slinger land—J. J. H. Mertens 11; J. H. van Leeuwen—A. Turk 02: J. W. Huisman H. van Leeuwen 0—2; J. Slingerland W. Heemskerk 0—2. De stand is nu: 1. I. Laterveer 6 pun ten uit 3 partijen en 1 afgebr. partij; 2. W. Heemskerk 64; 3. J. J. H. Mertens 54; 4. A. Turk 44; 5. J. H. v. Leeu wen 45: 6. J. Slingerland 13 en 1 af gebr. partij; 7. J. W. Huisman 03. Met spanning zien we de partijen van Dinsdagavond tegemoet, nl. W. Heems kerkI. Laterveer; J, W. HulsmanA. Turk. Voor de le klasse groep A werden nog gespeeld: P. OuwerkerkW. Kleijn Sr. 2—0; W. Kleijn Sr—A. Brunt 1—1". B. v. d. ReekA. Brunt 20. Door deze uitslagen is J. de Vink de 3e finalist uit deze groep. TAFELTENNIS De landenwedstrijd tussen Engeland en Tsjechoslowakije is geëindigd in een 61 overwinning voor de Tsjechen. GILZELLA FAKAS NIET NAAR UTRECHT Bij de organisatoren van de wereld kampioenschappen tafeltennis te Utrecht is bericht binnengekomen, dat Gizella Farkas niet aan het tournooi zal deel nemen. Zij is namelijk in een ziekenhuis opgenomen en is niet in staat om de reis naar Utrecht te aanvaarden. Dit uitvallen van Gizella Farkas zal ongetwijfeld 'n ongunstige invloed heb ben op de kansen, welke Hongarije heeft op het veroveren van de Marcel Corbil- loncup (de dameslandenwedstrijd). AARDBEIENTOURNOOI VAN TREFFERS Het mag dan een feit zijn, dat Roelof- arendsveen door zijn glas-aardbeien in binnen- en buitenland een ruime be kendheid verkregen heeft, voor het binnenland is dit in niet mindere mate het geval geworden vanwege de tafel tennissport Immers, tot nog toe is het nog steeds zo, dat de plaatselijke tafel tennisvereniging „Treffers" zich tot de 10 sterkste teams van Nederland kan rekenen. In Roelofarendsveen misschien thans als vanzelfsprekend aanvaard, maar een feit blijft het dat deze plaats op de sportladder voor een zo beschei den dorp zeer eervol te noemen is, ter- wijt dit succes haar door vele grote plaatsen benijd wordt. „Treffers" is echter ook een vereni ging met durf. In het verleden heeft zij dit reeds meerdere malen bewezen, Wij 'denken hierbij o.a. aan de demonstra tie door Victor Barna en de organisatie van div. bondstournooien. Maar een zo groot tournooi als nu ge organiseerd gaat worden zal menigeen toch wel wat fantastisch in de oren klinken. Zondag 22 Mei zullen in de 3 grote velllnghallen 60 tafels zijn opge steld, waarop dan ruim 700 dames en heren elkaar op sportieve wijze zullen bekampen om de hoogste eer. Het is voorts een goede gedachte ge weest om aan dit tournooi de naam „Aardbeien-toumooi' te geven. Immers dit tournooi op 22 Mei wordt juist ge speeld in het hoogseizoen der aardbeien campagne. En natuurlijk zullen de deelnemers en deelneemsters met deze naam alleen geen genoegen nemen. Het ligt daarom ook in de bedoeling, dat al' len van dit kostelijk Veens product ook daadwerkelijk zullen kunnen genieten. Intussen moeten nu reeds begrijpelijk bergen werk verzet worden om de orga> nisatie van een zo groots tournooi vlot te laten verlopen. Na de wereldkampioenschappen zal F, veen tafeltennis-minded Nederland tot zich trekken en zal dit groteske sport evenement ongetwijfeld in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Behalve, dat wij, bij iedere zet, reke ning moeten houden met eventuele drei gingen van onze tegenstander, met ande re woorden: alvorens een zet uit te voe ren. goed moeten nagaan wat de tegen stander in de nieuwe situatie mogelijk tot zijn beschikking krijgt, moeten we ook opletten, dat de te spelen zet de eigen stukken niet in moeilijkheden zal brengen. Dit klinkt nogal ingewikkeld. Met een voorbeeld is de bedoeling wel licht te verduidelijken: Treffers. Ket eerste dames-team moest in de kampioenen Batswingers I met 73 zijn meerdere erkennen. Zowel mej. Rien Heemskerk als mej. Nel Stok- mann konden dit keer niet tot winst ko men. Mej. Jeanne Heemskerk boekte een fraaie overwinning op mej. Ooster- wijk en won eveneens na zeer spannen de strijd van mej. Klein. Tegen Margo van Wijk verloor zij in de beslissende game met 2022, hetgeen bijzonder eer vol is. Doordat de dames Heemskerk ook het dubbel wonnen werd het met 73 een eervolle nederlaag voor de Treffers-dames Bij de heren verloor Treffers vier met 82 van St. Vooruit I Het eerste junio ren-team stelde tegen Wibo II iets te leur door een gelijk spel. Jos de Jong kwam geen enkele maal tot winst, ter wijl K. Verhaar ongeslagen bleef en G Termeulen voor twee overwinningen 3 games de overwinning, waardoor zij zorgde. Het dubbel bracht Wibo Tl in 3 games de overwinning, waardoor zij juist met dit gelijke spel Treffers een puntje afhandigmaakten. Treffers II jun. zette haar 100 overwinningen-reeks voort en ditmaal was TOV III het slachtoffer. Voor deze week staan slechts 2 junio ren-wedstrijden op het programma, nl. op 9 April Treffers—Sett en Sleutels- Treffers II. Voorts zij medegedeeld, dat A B C E Wit vreesde dat Pa5 naar c4 zou gaan, wat Le3 zou dwingen naar cl terug te keren. Om Pa5c4 te beletten speelde hij b2 b3. Maar hierbij zag hij over het hoofd dat nu Pd4 geen geschikt veld overbleef, indien het aangevallen werd. En het is opmerkelijk, hoe dit simpele z.etje: b2 b3 na weinige zetten de catastrofe ten gevolge blijkt te hebben. Zwart zette voort met: 1e6e5!; 2. f4xe5, d6xe5; 3. Pd415. Het enige veld en ogenschijnlijk voldoende. Maar.... 3. Lc8xf5; 4. e4xf5, e5e4! en wit kon opgeven. De raadsheer op 1'3 gaat ver loren! Zwart speelde b7—b6 om een vlucht- veld voor de koning te hebben na Pxa7. Maar tengevolge van dit ondoox-dacht zetje, verliest zwart (dus na b?b6?) een stuk. Welke zef speelde wit hier? (zie de oplossing hieronder). En wat is in stelling II de sterkste zet? II •fl B F G H Wit aan zet. Oplossing I: Pb5d4' (op Pac5 volgt Pxe6; Pxe6; La6 mat). Er gaat een stuk verloren. Oplossing II: 1. Dxd7! de trainingsavond op Woensdag komt te vervallen en het nu voor de junioren training is op Zaterdagavond 7 uur. Steeds Vooruit De uitslagen van de afgelopen week waren: (heren) Steeds Vooruit 1—Treffers 3 8—2; Junioren: St. VooruitSparkler 1 3—7. Voor de komende week is er njaar 1 juniorenwedstrijd vastgesteld. Zaterdag 9 April te Noordwijk TOV 1—St. Vooruit 1. Aanvang 14.30 uur. Dinsdag 5 April heeft de verplichte jaarvergadering plaats in Hotel „De Zon" te Warmond. Aanvang 8 uur. Donateurs zijn ook van harte welkom. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM vrij vex'taald door HANS TER WYNNE HOOFDSTUK I De dichter op de heuvel Ze lagen in het hoge gras boven op de Beaumontheuvel, en keken neer in de vallei langs de helling die begroeid was met varens en dennen. Simonne zat met haar kin op haar handen, en Pierre had zijn benen gekruist als een kleermaker. Hij had een rood notitieboekje in zijn han den, en diep in gedachten liet hij zijn potlood over de geopende blad zijden dwalen. Het viel niet mee om zijn gedachten op papier te zet ten en als Simonne er was om ze op prettige wijze af te leiden. Pierre scheurde wrevelig de blad zijde uit en liet het papiertje weg- dwarrelen op de wind. „Ik zou het maar opgeven", zei Simonne. En Pierre keek naar haar grijsgroene ogen en haar frisse, jonge mond. „Niemand kan het je kwalijk ne men, dat je nu niets schrijven kunt" verontschuldigde ze. „Het is lente Pierrot, en dan schieten alle woorden tekort". Ze duidde met haar hand naar de vallei van de Memramcook, die daar in kalme schittering heen- vloeide tussen de beide glooiingen van haar oevers, beplant met boom gaarden. De zeewind streelde het gras in de polders en wiegde de boomkruinen, die volgeladen waren met sneeuwwitte bloesems. „Op mijn eentje zou ik er wel iets over kunnen maken", zei Pierre. „Maar als jij er bij bent merk ik hoe beperkt mijn kunnen is. Ik zou trouwens veel beter op het ogen blik een heldendicht op je kunnen schrijven!" „Bewaar me! Wat zou ik met zo'n heldendicht moeten beginnen? Ik zou in slaap zijn gevallen vóór je het eerste couplet had voorgelezen". „Ik hou zo van je, Simonne". Zij keek hem aandachtig aan. Hij was groot, slank en sterk. Een jonge kerel met een gebruind gezicht, donkere ogen en zwart haar, dat nu wapperde in de wind. „Dat is het mooiste heldendicht wat een meisje horen kan", zei ze. Ze plukte een grashalm af en draaide die tussen haar vingex-s, „Maar jij houdt niet van mij!" „Dat is beter voor me", zei ze. „KijkZe wees met de gras spriet naar een huis, dat met het rode dak afstak tussen het groen daar beneden. Het was een oud en statig gedoetje. „Van hier af ge zien, ligt het huis daar aardig, en het ziet er aantrekkelijk uit. Maar als je dichterbij komt, kun je zien dat er heel wat leien aan het dak ontbreken. En dan zie je ook hoe verschoten de verf is, en hoe uit gezakt de di-empels zijn. Dan merk je ook de woestenij die in de tuin heerst, en het verval van de stallen. Vandaag of morgen valt het hele zaakje nog in elkaar boven op de paar paarden, en de armzalige var kens en koeien, die ër nog over zijn van het Huis Caron, waarvan ik, Simonne, de laatste 'afstammeling ben". „Maar je hoeft toch niet langer voor die boel op te komen als je wilt? Al heb je die als erfenis ge kregen, dan kun je toch „Ik weet ook niet hoe het komt, maar het is niet zo gemakkelijk als je wel denkt, Pierre. Waarom denk ik nu bijvoorbeeld aan dat oude huis, terwijl ik beter in het gras kon liggen met mijn ogen dicht en luisteren naar de verzen die je me voorleest?" Ze schudde met een on geduldige beweging de bruine krul len naar achter, die de wind over haar voorhoofd blies. „Maar wat ga je doen als je over een paar weken van het pensionaat komt? Je staat dan alleen in de we reld, en het bezit van zo'n verval len gedoetje is dan een grote last voor een meisje alleen. „Maar je vergeet Edmond. Die is er ook nog, al zit hij in Frankrijk". „Maar je hebt in tijden niets van hem gehoord". „Hij heeft het natuurlijk erg druk. Hij is een man van gewicht in Frankrijk. Je weet hij is ingenieur, en vooral bekend als vliegenier. Hij zal me heus niet in de steek laten als het zover is". Zowel uit haar houding kin omhoog als uit haar toon, was de trots van de „grande dame" te mer ken. Zij zou nooit tegenover wie ook haar eigen vrees laten merken, die langzamerhand in haar gegroeid was door het uitblijven van elk be richt over haar broer. Het school geld had hij vooruit betaald, en ook voldoende geld overgemaakt om het ouderlijk huis gedurende een jaar te onderhouden. Strikt genomen was het dus niet nodig geweest, dat hij iets van zich liet horen, maar het bevreemde Simonne toch wel, dat ze in zo lange tijd niets meer van hem had vernomen. „Maar stel je nu eens voor, dat hij je in de steek laat „Laat dat, Pierre". Zij ging staan, en hij rees ook op. Hij was groter dan zij, en keek neer op haar weel derige bruine haren, en haar lange oogharen. Zij zag op. „Ja, het is best mogelijk, dat ik verder alleen door de wereld moet zien te ko men", zei ze. En dan zal ik mijn weg wel vinden, denk ik. Maar je kunt er van opaan, dat ik nooit zal ver geten dat, toen ik nog jong en zor geloos was, er een dichter voor mij zijn verzen zong boven op de Beau- mont-heuvel. Móóie verzen, helden dichten ook, van maar drie of vier woorden". „Zo, dan vond je het toch een hel dendicht wat je graag hoorde, hè?" Hij sloeg zijn arm rond haar heen, en trachtte haar naar zich toe té trekken. Maar zij maakte zich mak kelijk uit zijn omhelzing los. „Nee, Pierre. Ik wil niet, dat jij je later dingen herinnert waarvan je spijt kunt hebben, en zelf wil ik ook niet al te veel herinneringen hebben". „Ik zou er nooit spijt van heb ben", zei hij. Hij glimlachte flauw tjes. „Het is jammer, dat ik je niets anders kan aanbieden dan de vrouw van een dorpsschoolmeester te wor den. Dat wil zeggen: een klein sa- larisje, een huisje aan de rand van de polder, en een paar gedichten! Maar ik zal het verder brengen, dat beloof ik je! Ik zal zorgen dat ik naam krijg, en dan vanzelf geld". Er was een profetisch licht in zijn ogen sfekomen. dat echter plaats maakte voor een droevige uitdruk king. •Maar dan zal het te laat zijn", vervolgde hij. „Dan zal ik al mijn beroemdheid en al mijn geld willen geven om dit uur van zon, en blau we lucht en bloesem en lentegroen terug te hebben. Maar dan is het voorbij".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9