Mag woninginrichter verlichtings artikelen zonder diploma leveren? Rovers verraadden zich Er was bloemenschaarste op de Haarlemse keuring Kansen keren in de strijd om het Bata-schoenenconcern De rijksadvocaat in cassatie van 'n uitspraak over 'n Leids Ziekenhuis In de Torenstraat worden binnen kort veertien huisjes opgeknapt Polder Nieuwkoop en Noorden bouwt sluis in Ziendevaart DINSDAG 5 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Principiële rechtzaak De economische politierechter te Haarlem heeft gister een Voorwaar delijke geldboete van 251.met een proeftijd van zes maanden opge legd aan een Woninginrichter uit Haarlem, waarmee deze In de gele genheid wordt gesteld in hoger be roep tc laten uitkomen of hij, al dan niet in strijd heeft gehandeld met ar tikel 2 van hét vcstlgingsbesluit elec- trotechnische bedrijven 1949. De wo ninginrichter heeft ornamenten ver kocht, hoewel hij geen diploma als electricien bezit. Een ambtenaar van het ministerie van economische zaken verklaarde als getuige, dat de woninginrichter een vakdiploma voor electricien no dig heeft als hen ornamenten ver koopt. Weliswaar moet hij meer di ploma's bezitten, omdat een woning inrichter te maken heeft met enige branches, zoals textiel, meubelen enz. maar daarbij dient hij ook een ver gunning te hebben voor electrotech- nisohe bedrijven, indien 'hij zich met deze branche bezig houdt. „Historische groei" Een vertegenwoordiger van de or ganisatie van woninginrichters ves tigde de aandaoht op het historisch Te dure uitstapjes Alhoewel de politic te IJsselstein kort na de roofoverval op de twee boeren in Juli van het vorig jaar, waarbij achttienduizend gulden wer den buitgemaakt, verdenking opvat te tegen twee dorpsgenoten, kon men het vereiste bewijs niet leveren en bleven de twee mannen op vrije voe ten. De 27-jarige en 24-jarige IJsselstei- ners veroorloofden zich echter in de laatste tijd dure reisjes naar grote steden, waar zij op één avond soms duizend gulden opmaakten. Nadat de politie van deze uitgaven de bewijzen in handen kreeg, ging zij over tot arrestatie en de beide mannen hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. Don Juan de kast in Schaken mag niet De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, heeft vanmor gen tegen de 22-jarige varensgezel uit Amersfoort bevestiging gevraagd van de hem door de rechtbank in Utrecht wegens schaking van een minderjarig meisje, dat niet met haar familie naar Australië wilde emigre ren, opgelegde straf: anderhalf jaar jeugdgevangenis. ROLSCHAATSBAAN TE DELFT. Het gemeentebestuur van Delft heeft het initiatief genomen de rol schaatsende jeugd haar eigen ter rein te geven. In de speeltuin aan de Fred. Hendrikstraat in de Wippolder zal een rolschaatsbaan worden aan gelegd. Het terrein wordt eerst afge graven, vervolgens gewalst en ten slotte van een houdasfaltlaag van drie centiemeter voorzien. De bedoeling is ook in andere de len van de stad de jeugd een rol schaatsbaan te geven. gegroeide. Do verlichting vormt een belangrijk onderdeel in het interi eur en bij het ontwerpen van een kamer wordt er wel degelijk reke ning mee gehouden. In de meeste gevallen worden ornamenten aange bracht, die hiet te koop zijn in de win kels voor" verlichtingsartikelen. De electricien moet natuurlijk de gelei dingen aanleggen, maar deze getui- ge zag geen bezwaar tegen verkoop van ornamenten eft het ópliangêh er van door de woninginrichter Hoger beroep De officier van justitie zeidc, dat in de wettelijke bepalingen geen uit zonderingen zijn opgenomen voor de woninginrichters. Zij moeten voor verkoop en aanbrengen van orna menten een vakdiploma hebben of een ministeriele verklaring aanvra gen. Volgens de officier 15 er van een principiële zaak gèen sprake en hij eiste een geldboete van f 15.sub sidiair vijf dagen hechtenis. De po litierechter wildé de gelegenheid la ten de zaak te laten behandelen door het gerechtshof te Amsterdam en legde de reeds vermelde voorwaar delijke boetê op. Overwerk bouwvakarbeiders 75 woningen per week „Sirjf Joseph" steunt het plan De zomervacantie voor de bouw arbeiders om het vorstverlet in te halen in het belang van de woning bouw is ook in de bondsraad van de katholieke bouwvakarbeldersbond be pleit. „Als alle bouwvakarbeiders in Ne derland bereid blijken tussen nu en 1 October drié uren per week over te werken zullen elke week 75 wonin gen extra klaar komen", werd gezegd. De overwerk vergunning van de minister houdt uiteraard geen ver plichting voor (ft bouwvakarbeiders in. Een enkeling kan zich echter niet aan de verplichting onttrekken als de meerderheid voor is. PRIMEURS IN DE LIER. Aan de veiling Westerlee bij de Lier is de eerste rabarber aangevoerd door de tuinder A. van Vliet van het St. Jorispad aldaar. Zij bracht 71 cent pêr kilo op. De tuinder A. Vermeer van de nieuwe tuinen in de Lier voerde de eerste snijbonen aan, die 5.per kilo opbrachten. De keuringscommissies zullen gis teren ook niet bepaald laaiende hoofd pijn van het keuren hebben gekregen. Het bollenvak beleeft namelijk een periode van bloemenschaarste. Maar lang zal dat niet duren. Want als het ook maar enkele dagen werkelijk stralend lenteweer wil worden, dan zullen de narcissen in de koude kas sen gewoon in bloei vliegen. Narcissen waren er nü heel weinig: slechts één vaas met de edel gevormde gele trompet Willem Mengelberg van G. Verbij, Warmond. Daarnaastprijk- ten twaalf vazen met beste kwaliteit Anemone the Caen van Gebrs. Lip pens, Vogelenzang, die na het middag uur kennelijk last kregen van de warmteA. B. Jansen, Benne- broek, liet -aardig bloemwerk zien van rode en witte Amarillis hinpeas- trum en Konijnenburg Mark, Noord- wijk, zagen hun intens goudgele Freesia Hans Christiaan Andersen met een getuigschrift van verdienste bekroond. Een zeer mooie Freesia met grote „kammen" en bloemen. Zeer rijk bloeiend was de lichtblauwe, „ge aderde" crocus Johanna van L. y. Ber- keijiVogelenzang, die tevens de zil verwitte, blauw'gestreepte crocus Grootvorst naar voren bracht. Ook bij de tulpen was men gauw uitgekeken. Men zag daar o.m. een groep van P. Dames, Lisse, met de schitterende rode Hannibal als uit blinker. Interessant was ook de dub bele late tulp: Promenade. Deze rode, wit-gerande aanwinst droeg aan vrij wel elke stengel drie bloemen. De dubbele rose Hermione was wel teer van kleur, maar klein van bloem. Ver der noteerden we in deze groep de bekende vroege lila tulp First Lady, de witte Blizzard, de parkiet Red Parrot en verschillende dubbel zaai lingen, die t.z.t. wellicht ook eens uit het warenhuis getoond zullen worden. Enkele zeer mooie Kauffmanniana- zaailingerr etaleerde G. Faase, Noord- wijk. Op de eerste plaats kwam Yel low -Dawn, helderrood met intens- gele rand. De binnenste bloembladen dragen geen rode tekening. Zeer mooi was ook de rode, wit-gerande Berto, die tevens een fraai gemarmerd blad Van de zijde van „Bata Develop ment London" deelt men ons mede, dat een New Yorkse rechter dezer dagen heeft vastgesteld, dat Jan Ba ta, een halfbroer van de stichter van het concern Thomas Bata, zich heeft schuldig gemaakt aan „contempt of court" (gemis aan eerbied voor de rechter). Tenzij een cautie gesteld wordt van 2300.000 cruzeiros zal Jan Bata voortaan voor geen enkele Ame rikaanse rechter meer kunnen ver- sohijnen. In de kringen van het con cern verwacht men dat deze beslis sing wel eens van overwegende bete kenis zou kunnen zijn voor de fami lieprocedure, waarover in diverse landen processen lopende zijn. Ter toelichting op deze uitspraak deelde men ons nog het volgende mede: „Het is van algemene bekendheid, dat sedert jaren in vele landen pro cessen lopen over de zeggenschap over en de eigendom van het Bata- concern en gedeelten daarvan, tus sen Jan Bata, een halfbroer van de stichter Thomas Bata, welke Jan Bata zich in Brazilië heeft terugge trokken en Tom Bata, die in de oor log de leiding overnam, en thans dus sedert ongeveer 15 jaar aan het hoofd staat van het grootste deel van de Bata-onderneming. Het was gebleken, dat Jan Bata zijn procesvoering financierde door de verkoop van grote stukken land in Brazilië tegen lage prijzen. Dit land was in de oorlog gekocht door de moedermaatschappij in Tsjecho Slowakije. De zeggenschap daarover is een twistappel tussen de Tsjechi sche communisten, Jan Bata en Tom Bata. In de procedure in New York heeft Tom Bata er de aandacht op geves tigd, hoe ongewenst het was, dat een deel van het betwiste bezit door Jan Bata werd misbruikt voor zijn acties tegen Tom. Het New Yorkse „Su preme Court' heeft daarom bij be slissing van 4 Maart 1953 aan Jan Bata.verboden voort te gaan het ver kopen van land in Brazilië. Deze be slissing "werd bij de „New York Ap pellate Division" in gewijzigde vorm bevestigd op 14 April 1953. In Juni 1953 stelde Tom vast, dat Jan Bata zich van deze beslissing niéts aantrok. Tom verzocht daarom de rechter vast te stellen dat Jan Bata zich schuldig had gemaakt aan „contempt of court". Deze typische Angelsaksische rechtsfiguur, te ver talen als „gemis aah eerbied voor de rechter", heeft tengevolge, dat de schuldige niet meer voor de rechter van het land kan verschijnen. In Amerika geldt dit dan voor de ge hele Verenigde Staten. In eerste aanleg werd het verzoek Van Tóm Bata toegewezen, in hoger beroep werd een onderzoek verwacht door een speciaal rechter „speciaal referee", die teverts een schikking zou beproeven Nadat de „special re feree", rechter Mc. Geehan, had vast gesteld dat het Jan Bata bij de schikkingsonderhandelingen geen ernst was, wees hij nu enige dagen geleden het verzoek van Tom Bata toe, stelde dus vast dat Jan Bata zich heeft schuldig gemaakt aan „contempt of court" en dat hij een cautie van 2300.000 cruzeiros zal moe ten stellen. Tenzij deze cautie gesteld wordt, zal Jan. Bata dus voortaan van verschijning voor welke Amerikaanse rechter dan-ook -uitgesloten zijn". heeft Tot slot: Golden Earingas, geel met flauw-rodê tekening. Deze keuring werd besloten met een groepje tulpen van E. Kooi, Vrouwen parochie: een donkergele sport uit Golden Harvest, die alle goede en ook de minder goede! -y~ eigenschap pen in zich pen van de moedersoort in zich draagt, de forse gele Bellona, de Cop- land-sport, Copland Record en de crè me, geel-gerande White Sail-sport Sulphur Cloud. GEEN PREMIE VOOR VRIJWILLIGERS BIJ DE RESERVE-POLITIE. Het Tweede Kamerlid de heel'. Pe ters had schriftelijk vragen gesteld Over het niet toekennen van een pre mie aan vrijwilligers bij de reserve- politie. De eerste vraag was, of het juist is, dat de ministers van binnenlandse zaken en van justitie na ampel over leg besloten hebben mede gelet op het ter zake uitgebrachte advies van de interdepartementale commis sie reserve organen niet ovej;. te gaan tot het toekennen van een-pre mie van 100 voor elke periode van twee jaar trouwe dienst aan de vrij willigers van de reserve-rij kspolitie en van de reserve-gemeentepolitie. In hun antwoord schrijven de mi nisters Beel en Donker, dat deze vraag bevestigend wordt beantwoord Bij de oprichting van de militaire reservediensten is in aansluiting aan het gebruik bij toen reeds be staande vrijwilligers-organisaties, zo als het Rode Kruis en de vrijwillige brandweren van de veronderstel ling uitgegaan, dat geen behoefte zou Fiscus en patiëntenregister Arrest vernietigd De rijksadvocaat is in cassatie ge gaan van een uitspraak der Haagse rechtbank, die een fiscale eis om in zage te nemen van het patiënten-L register in het St. Elisabeth-zieken- huis te Leiden nietig verklaarde op grond van het feit, dat dit zieken huis geen commerciële onderneming is en geen „bedrijf" kan worden ge noemd. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft vandaag in deze zaak conclusie genomen. Hij meende, dat ook daar, waar geen oogmerk tot winst aanwezig ie, een „bedrijf" aan- bestaan aan honorering van de nor- serve-politie. male. op vrijwillige deelneming be rustende oefening, doch ten hoogste aan een vergoeding voor gemaakte kosten, welke aanvankelijk werd ge steld op 0.75 en later op 1 per oefening", zo antwoorden de minis ters op een verdere vraag. Naderhand is een onder de naam „bonus" bekend géwordén premie van 100 voor elke periode van twee jaar trouwe dienst toegekend aan de leden van de Nationale Reserve en de toenmalige reserve-grensbewa king. Sedertdien is allengs de behoefte haar voren gekomen aan een bepaal de mate van overeenstemming tus sen de rechtspositieregelingen voor de militaire reservediensten en de andere reserve-organen. In dit ka der is de vraag naar Voren ge komen, of op het stuk van de bonus een minder gerechtvaardigd verschil in rechtspositie bestaat tussen do le den der militaire reservediensten en die van de reserve-rij kspolitie en de reserve-gemeentepolitie. Na ampel beraad is deze vraag, ge let op de aard van de diensten, wel ke van een vrijwilliger van de na tionale reserve kunnen worden vraagd, ontkennend beantwoord, rechtvaardiging van de bonus moet vooral gezocht worden in de omstan digheid, dat de thans in de Nationa le Reserve opgedane diensten, zoals de Minister van Oorlog nog onlangs in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij hoofdstuk VIII a der rijksbegro ting voor 1955 heeft gesteld, niet zul len worden bestemd voor de ver dediging van huis en haard, wat dus inhoudt, dat de vrijwilligers bij de Nationale Reserve, in tegenstelling tot de vrijwilligers bij de reserve- r ij kspolitie en de reserve-gemeente politie, te zijner tijd hun werkelijke dienst vrijwel altijd buiten de eigen woonplaats zullen moeten verrich ten. Volledigheidshalve wordt nog aan getekend, dat, zoals de Minister van Oorlog in de vorengenoemde Memo rie van antwoord heeft gesteld, het berekeningssysteem van de bonus gewijzigd zal worden. Op grond van het hierbovenstoün- de zijn de ministers van mening, dat van een ongelijkheid in rechtbede- ling in wezen niet gesproken kan worden en dat geen afbreuk is ge daan aan de werfkracht en de con- solldatiemogelijkheden voor dc re- Gemeenteraad Hazerswoude De raad van Hazerswoude kwam gisteren in vergadering bijeen. On der de Ingekomen stukken bevonden zloh o.a, het goedgekeurde raadsbe sluit tot aankoop van gronden van J. J. van Vliet voor de aanleg van de sportvelden, alsmede de goedkeu ring tot onderhandse aanbesteding van de aanleg van een betegeld voet pad langs de Rijndijk door de Fa. K. van Barneveld te Zeist. Een verzoek van de drie provin ciale kruisverenigingen in Zuid-Hol land, om verhoging van de bijdrage in de kosten van de reorganisatie van de voor- en nazorg van geesteszieken tot 5 cent per inwoner wordt met al gemene stemmen aangenomen. Het ingekomen verzoek van de Chr. Harmonievereniging om een bijdrage in het uniformfonds te verlenen wordt tot de begroting voor- het dienstjaar 1956 aangehouden. De heer Slootweg informeert, of hiermede de subsidieaanvrage, die nog in behandeling is, Vervalt. De voorzitter antwoordt, dat de vereniging een rekening en verant woording zal overleggen, waarna het verzoek opnieuw in behandeling zal worden genomen. Wachthuisjes Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Citosa N.V. te Bos koop zijn de gemeente drie jubileum wachthuisjes aangeboden onder voor waarde, dat de gemeente de beno digde grond gratis ter beschikking stelt en ook het onderhoud voor haar rekening neemt. De wachthuisjes worden aan de gemeente in eigen dom overgedragen en worden ge plaatst aan de Rijndijk t.w. twee na bij de Koudekerksebrug en één bij de Zonneveldstraat. De voorzitter vindt deze aanbieding in het belang van de bevolking van de gemeente. Voor de verlichting van .de wacht huisjes zal de gemeente waarschijn lijk zelf moeten zorgen, terwijl het schoonhouden van de huisjes van wege de Citosa zal geschieden. De aangeboden wachthuisjes wor den onder de door de N.V'. Citosa gestelde voorwaarden aanvaard. - Nu de opleiding van de nieuwe vrijwillige brandweer ver gevor- werd is, stellen B. en W. voor over te gaan tot aanschaffing van uniform jekkers, hardleren brand weer hel men enz., waarmede een bedrag van 2000.gemoeid is. Aangezien de raad van oordeel is, dat een goed functionneren van de gemeentelijke 'brandweer mede af hankelijk is van een goede uitrusting wordt ook dit voorstel aangenomen. Verbetering- woningen 32 Jaar geleden zijn aan de Oost zijde van de Torenstraat 14 wonin gen gebouwd, welke eigendom van de gemeente zijn. Het is hard nodig, dat deze wonin gen worden verbeterd. De oude privaten zullen worden vervangen door waterclosets etc. Uit een door de Provinciale Directie van de Wederopbouw ingesteld onder zoek is gebleken, dat de betreffende woningen nog in goede staat verke ren en alleszins verbeteringen waard zijn. De kosten van do verbeteringen worden begroot op 17710.35 en de onderhoudskosten op 17255.42. De rente en aflossing van de verbete ringen moeten gedekt worden door een huurverhoging. Op een vraag van de heer Slootweg hoeveel de huurverhoging dan wèl zal worden, antwoordt de voorzitter, dat dit moeilijk te zeggen is, aange zien de Provinciale Directie deze huurverhoging zal berekenen naar nog niet bekende normen. De rente en aflossing van de kos ten van onderhoudswerken zullen moeten worden gedekt met een bij drage van het Rijk en de gemeente, vermoedelijk op basis van 75% Rijk en 25% gemeente. De raad neemt tenslotte een be sluit tot verbetering van de betrok ken woningen. 5 Mei-viering Voor de viering van de bevrijdings dag zijn enige commissies ingesteld. Deze commissies hebben ieder een wezig kan zijn in de zin der wet, Verscheidene wetted kennen tal van gevallen, waarin van bedrijven sprake is zonder dat winst wordt be oogd. Ook achtte de procureur-gene raal een zakelijke verhouding te be staan tuflsen ziekenhuis en zieken huisarts. Deze verhouding is niet afhankelijk van winstoogmerk, gegeven vrijspraak achtte spr. niet berustend op de grondslag der ten lastelegging. Hij concludeerde mits dien tot vernietiging van het arrest eh verwijzing der zaak naar het Ge rechtshof te 's Gravênhage. De uitspraak werd bepaald op 10 Mei. RHABARBER KN SNIJBLOEMEN Aan de veiling Westerlee bij De Lier is de eerste rhabarber aange voerd door de tuinder A. van Vliét van het Sint Jorispad aldaar. Zi} bracht 71 cent per kilo óp. De tuinder A. Vermeer van de nieuwe tuinen in De Lier voerde de eerste snijbonen aan, die vijf gul den per kilo opbrachten. ALPHEN AAN DEN RIJK Alpheuse Bridge Club. De stand in de Parencompetitie is als volgt: Woenidag-afdeling: MeJ. de Roon HertógeNoordenbos 177.50; Couvee Visser 168.75; Carajens—van Oort 164.58; BroekmanOttena 161.66; Smit—Verwegen 155.83; v. d. Bos— Meirik 154.58; Bahlmann—van Win kel Sr. 148.83; de JongLeeuwen hoek 144.88; v. d. Leeden—Seppen 141.67; Mevr, Seppen—Tuyn 137.91; Mevr. Hooyer—Oskam 124,59; Blom— v. d. Hulst 119.59. Vrijdag-afdeling: v. Heyningênde Vos 3891-2; GriethuizenSchouten 378H; ArlmanZijerveld 368 ]/2\ v. EngelenZijerveld 354y2\ Meyer Wanrooy 354; StarrenburgStehou- wer 348M; Jansenvan Wijk 222; v. d. Helmden Hertog 332J4; Ouds hoornZijerveld 332; Kromhout— mevr. Schouten 329van Sprang Zaal 323; OppelaarVerduyn 316; KorenSmit 313H; mevr. Smitvan Winkel Jr. 306 Hl Sluyspartner 302; dms. Starrenburgv. Wijlt 294 BODEGRAVEN Passie-avond. Onder leiding van pater Boermans hadden de meisjes van de Maria-congregatie een Passie avond georganiseerd, waarbij 2ij zelf de rollen hadden verdeeld. De zaal was behoorlijk gevuld, toen pater Boermans het openingswoord sprak. Het was de eerste maal dat de con gregatie naar buiten trad. Het pro gramma begon met het eerste optre den van het dameszangkoor o.l.v. mej. v. Niekerk. De kleuters van de be waarschool droegen in versvorm het Lijdensverhaal voor. Daarna wissel den gezangen van het dameskoor af met enkele declamaties. De dames B. Wolswijk-Voorbij en J. v. Dijk zon gen keurig het duet: „Hoog, tot aan Golgotha's top". MeJ. de Wit oogstte succes met de declamatie: Golgotha. Na een Passielied ving een Passiespel San, gespeeld door volwassenen, met proloog en epiloog. Hierna sprak pa ter Boerman een slotwoord en wees op de nabije Paasvrcugde, die door het dameskoor vertolkt werd met het zingen van een Alleluia. Aanrijding. Terwijl een zoontje van de expediteur J. van V. de Tuin straat uit liep de Dorpsstraat in, werd hij aangereden door een juist passerende personen-auto. Door het krachtdadig remmen van de chauf feur, waren de gevolgen gelukkig niet ernstig. Vergadering Boerenl.bank (Meije). In café „Dé Halve Maan" verga derde dc Boerenleenbank o.l.v. de heer J. Voorsluys, voorzitter van de Raad van Toezicht. De heer De Jong bracht verslag uit van de centrale vergadering te Utrecht. Namens de kascommisslo sprak dc heer v. d. Gun. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden. I11 de financiële com missie voor het nazien van rekenin gen en balans over 1955 worden be noemd dc heren A. v.d. Gun, A. Ar- kesteyn en B. Kemp. De kassier, de heer R. Korse, las bet financieel ver slag. Na ruime afschrijvingen bleef er een winst van 1700.—. die aan de reserve is toegevoegd, die thans ruim 100.00Ö.—ongeveer l3/« maal het statuair vereiste bedrag. De li quiditeit van de bank is uitstekend. De spaargelden vloeiden zo ruim, dat belegging wel eens moeilijk was. Tot bestuursleden werden gekozen de he ren P. v.d. Ham en N. Notenboom. In de Raad van Toezicht kwamen J. Voorsluys. Bij de rondvraag wees het bestuur een verzoek af, om presentiegelden uit te keren in dc jaarvergadering. De heer N. Stolwijk wilde een on derzoek nAav de herkomst van de spaargelden, om do ongunstige con clusie tc weerleggen, dat 1954 voor de boeren nog zo'n slecht jaar niet was, waarna de voorzitter sloot. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad De raad van Rijn- saterwoude komt bijeen Donderdag avond a.s. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. t.ot het verlenen van een bijdrage in het exploitatietekort der lagere tuinbouw school te Ter Aar over de jaren 1951 —1952—1953. Vaststelling verorde ning op de heffing en invordering van de straatbelasting. TER AAR Eerste Radijs Aan de Centrale Veiling werden door de kwekers W. Fransen te Nooren en J. J. Hooger- vorst te Leimuiden de eerste radijs aangevoerd. De prijs was 0.150.i8 per bosje. Dc Sluis in de Ziedev&art te Al phen a. d. Rijn is er niet meer. Ze heeft nu ruim 300 jaar dienst gedaan. Een werkzaam leven heeft ze achter de rug. Nadat er ruim 15 Jaar aan ge dokterd is, verschillende lichte kwaaltjes en gebreken geneven en hersteld werden, moest men tenslotte besluiten tot de bouw van een ge heel nieuwe sluis. Het einde van het vorig jaar, om precies te aijn 28 De cember 1954 werd de oude sluis af gebroken. Toen kwam weldra de lan ge vorstperiode. De laatste week kan het werk pas voor goed op gang ko men. Het polderbestuur van Nieuwkoop ■1 Noorden, onder voorzitterschap van de heer P. M. v. d. Weijden, burgemeester van Noord wij kerhout, eertijds van eerstgenoemde gemeen ten, zag zich voor een zware last ge plaatst toen eenmaal de beslissing moest vallen tot algehele hernieu wing. Hieraap was niet meer te ont komen. De houten sluis, van het galg type, voldeed niet meer. De gebre ken stapelden zich met de dag op en vele gevaren voorzag men als de situatie niet snel grondig werd her zien. onderdeel van de aanstaande feest viering in ugenschouw genomen en een begroting van kosten opgesteld. Dc totale kosten worden geraamd op 5375.De inzameling onder de bevolking gehouden heeft een totaal- Opbrengst van 1500.—. De kinde ren zullen op die dag worden getrac- •teerd en zullen een blijvende herin nering ontvangen in de vorm van een beker. De kinderen vart de Rijn dijk zullen door autobussen naar het dorp worden vervoerd. Uiteindelijk wordt voorgesteld om een bedrog van 3500.— beschikbaar te stollen voor de viering van de be vrijdingsdag. Een gedeelte van dc op brengst van de gemeenschappelijke maaltijden zal aan de Stichting 1940 '45 ter beschikking worden gesteld. Nadat de heer Van Klaveren zijn bezwaren had geuit tegen dit be schikbaar stellen aan genoemde stichting en meende dat hier een taak voor de Staat ligt, bracht ook de heer Kaashoek zijn protest uit te gen de feestviering. Na enig gedis cussieer over al of geen uitspatting werd het voorstel aangenomen. De heer Kaashoek was tegen. De naam van de brug welke de B.W.-kade met het dorp verbindt zal JAN DEKKER BRUG worden, ver noemd naar de overleden gemeente architect. De straat welke achter de Ds. v.d. Boschstraat gelegeh is en waaraan 16 woningen worden gebouwd zal de naam dragen van „Lindelaan". Geen houten bouw. Het principe van een houten bouw heeft men nu laten varen. De nieuwe sluis wordt geheel van beton met ijzeren deuren en handbediening, te Slikkendam, welke in 1937 werd voltooid. Die sluis deed dienst vóór het waterverkeer naar Utrecht en Amsterdam, de Ziedevaart-sluis richt zich meer op do vaart richting Lei den en Rotterdam. Dc vernieuwing, die ruim 80.000 gaat kosten, wordt uitgevoerd door de N.V. „Vobl" te Vinkeveen. Het alge meen toezicht houdt de opzichter van de polder, dc heer F. Pieterse te Noorden, die deze functie sedert 1 Oct. 1923 uitoefent. Men hoopt met dc nieuwe sluis eind Juni dit jaar klaar te zijn. Tot dan is de Ziendevaart gestremd. Alles wordt er op gericht om de belemme ringen weg te nemen vóór de vacan- tiemaanden. Want behalve voor han del en industrie, betekent de sluis veel voor het Watertourlsihe, waar voor Nieuwkoop en haar omgeving een eldorado is. Gedurende de zomer maanden vinden zeker 500 schuttin gen plaats. De totale jaarlijkse ver richtingen. die de sluiswachter, te vens machinist van de polder, de heer H. A. v. Vliet (het derde geslacht in deze functie bij dezelfde polder) doet, bedraagt ruim 5000 schuttingen. Oude sluis. Dc oude sluis was 20 meter lang In totaal met een schutlertgte van 18 m. en doorvaartbroedte van 3.45 m. De nieuwe krijgt een totale lengte van 31.5 m., schutlcngte van 21.5 m., terwijl ook de door vaartbreedte wordt vergroot tot 4.40 m. De mooie sierlijke Oud-Hollandse uitvoering, die bij dc eerste sluis vooral te waar deren was in de z.g. galg, moet bij de nieuwe uitvoering heinas plaats ma ken voor de strakke lijnen die ken merkend zijn voor de tegenwoordige dure tijd, waarin vooral in de bouw wereld nog soberheid betracht moet worden. Het z.g. galg-principe heeft men ook laten varen en wel in hoofdzaak om practische overwegingen. Do galg was n.l. hinderlijk voor schepen met masten en hoge oplasten (riet e.d.). Meken thans veel pleizierjach- ten gebruik van de sluis, veal nut heeft ze ook voor de handel en de industrie, die zich do laatste tiental jaren sterk Ontwikkelt ook in Nieuw koop. Dit in tegenstelling tot de eer ste jaren van haar bestaan, toen ze hoofdzakelijk dienst deed voor turf- expeditie. Omstreeks 1400 werd in deze waterrijke polder vcol turf ge baggerd en gestoken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7