Bestuurscollege besluit oproerige elementen uit de dienst te weren Laagst bezoldigden zijn te laag bezoldigd Auto hedenmorgen te Harlingen te watert drie mensen verdronken DINSDAG 5 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Amsterdamse staking gebroken Communistische leiding poogt succes te suggereren Zoals gistermorgen al duidelijk bleek, kon aangenomen worden, dat de stakingen te Amsterdam tot het verleden behoren, al was het heden morgen nog niet volkomen duidelijk of alle diensten weer normaal het werk zouden hervatten. Vast staat echter wel, dat de stakingsleiders, die de arbeiders tot deze wilde sta king hebben opgehitst en degenen, die tijdens de staking aangespoord hebben om het werk te blijven wei geren, niet in do gemeentebedrijven teruggenomen zullen worden. Het Amsterdamse bestuurscollege heeft deze disciplinaire maatregel, die in feite een bescherming van de arbei ders inhoudt, met algemene instem ming van de erkende vakbonden ge nomen. De definitief ontslagen ar beiders behoren hoofdzakelijk tot communistische propagandakemen, die actief deel hebben genomen aan de voorbereiding en de uitwerking van de stakingen. Naar aanleiding hiervan hebben enkele diensten besloten de stakin gen voort te zetten, maar hun invloed zal hoogstwaarschijnlijk van geen in vloed meer zijn op het algehele beeld. Vervoer meldde zich De tram en de bus zullen hoogst waarschijnlijk vandaag voor het eerst na 5 dagen weer normaal rij den en ook de andere openbare diensten van de gemeente zullen weer aan de slag gaan. Toch zijn de militairen nog niet naar hun kampementen teruggegaan, daar men rekening houdt met de mo gelijkheid, dat de communisten hiér en daar nog enige activiteit kunnen ontplooien. In overleg met het hoofdstedelijk •bestuurscollege hebben de directeu ren van de diverse diensten gister morgen lijsten opgemaakt van die elementen, die uit de gemeentedien sten verwijderd zullen worden. De stakers, die zich gistermiddag bij hun diensten meldden, konden hun naam laten inschrijven en vannacht heeft de motordienst van de gemeentegiro de werkoproepen aan de mensen, die vandaag weer aan de slag zullen kunnen gaan, rondgebracht. Het „succes"! Voor zover thans bekend, heeft slechts het personeel van de gemeen tehaven en handelsinrichtingen gis termiddag besloten de staking voort te zetten. De communistische sta kingsleiding doet ondertussen wan hopige pogingen om de stakers dui delijk te maken, dat de staking erg veel succes heeft gehad en dat de erkende vakbonden zich thans ach ter de eisen van de staking hebben gesteld. De erkende vakbonden delen ech ter mede, dat zij zich niet achter de stakingseisen hebben geplaatst, dat zij geen overleg gepleegd hebben of zullen plegen met het stakingscomité en dat de stakers hun wensen via de normale kanalen, die ook vóór de staking voor hen mogelijk waren, zullen kunnen kenbaar maken. TRAMS RIJDEN WEER Vanochtend hebben de Amster damse trambestuurders en conduc teurs, alsmede de buschauffeurs zich normaal bij de remisen en garages gemeld en het werk hervat. Op de ponten heeft vanochtend aanvankelijk eerst nog marineperso neel dienst gedaan, dat echter gelei delijk door het gemeentelijk perso neel vervangen werd. Ook op de veer- bootjes is de dienst thans weer nor maal. 75 jaar Sociale arbeid In het kantoorgebouw van de NV Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft wordt, in hoofdzaak door het personeel, een tentoonstelling gehouden In verband met het 75-ja- rig bestaan van de afdeling sociale belangen van de Vennootschap. Gistermiddag hebben leden van het gemeentebestuur en afgevaardig den van sociale diensten en instel lingen de expositie bezichtigd, nadat zij door de directie waren ontvangen en de president-directeur ir W. H. Van Leeuwen een overzicht had ge geven van driekwart eeuw sociale arbeid aan de fabriek. De tentoonstelling geeft een beeld van het werk, dat in 1880 werd be gonnen door dé stichter van de gist fabriek J. C. van Marken en dat stérk is uitgegroeid. Zij bevat tal van oude handschriften, foto's enz. ên zal dienen als grondslag voor een fabrieksmuseum, dat door de direc tie is toegezegd. MAG in Amsterdam na vijf dagen weer hersteld. Ook het huisvuil, dat gisteren nog door militairen met de gemeentelijke vuilniswagens werd opgehaald, zal nu spoedig langs de straten verdwij nen, omdat alle personeel van de rei nigingsdienst weer aan het werk is. Militairen blijven Op de bussen hebben de militairen vanochtend geen dienst meer behoe ven te doen. Personeel van de marine is ech ter nog steeds veiligheidshalve bij de de gasfabrieken gestationneerd. Wel heeft daar het eigen per soneel de gasproductie weer ter hand genomen, doch niet alle stakers zijn weer in dienst aangenomen. De gasproductie is volledig her steld, Sympath'estaking opgeheven De bouwvakarbeiders, die gisteren in de tuinsteden Slotermeer en Geu zenveld, maar ook in Amsterdam- Oost bij de nieuwbouw een 24-uurs proteststaking proclameerden en uit stuur van het ziekenhuis het ontslag sympathie voor de tramstaking het onmiddellijk terugnam en voorstelde werk neerlegden, zijn vanochtend de directrice per 1 Mei eervol te ont- allen weer begonnen. Het betrof hier slaan en een gunstige financiële re- enkele duizenden arbeiders. geling te bieden. CONFLICT IN ZIEKENHUIS In het Prot. Chr. ziekenhuis „Be thel" te Delft is sinds enige tijd een gespannen sfeer. De directrice is na een efficiency- rapport van een bureau op staande voet ontslageh, omdat zij niet op haar taak berekend zou zijn. De zusters van het ziekenhuis hebben hiertegen ernstig geprotesteerd door een kleine staking met het gevolg, dat het be- Salarissen overheidspersoneel De Ohr. Centrale van O verheids- en Onderwijzendpersoneel heeft uit gesproken, dat de salariëring van de laagstbezoldigden in overheidsdienst, beslist onvoldoende moet worden ge noemd. Met kracht en met alle haar ten dienste staande middelen zal de Chr. Centrale blijven ijveren voor de belangen van hét gehele overheids personeel Deze verklaring werd vastgesteld tijdens een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering van deze Öhr. Centrale, wadibij aangesloten zijn de Ned. Chr. Bond var Overheidsperso neel, de Bond van C'hr. Politie-amb- tenaren. de Prot. Chr. Bond van Ver- Daarmede Is het openbare vervoer 15 pet. GROTE TEKORTEN AAN RIJKSPERSONEEL. In de vergadering van de hogere rijksambtenaren is gewezen op de ernst/ige personeeltekorten, die men vooral toeschreef aan de salartepoli- tiek van de regering. De voorzitter van het genootschap van ingenieurs der PTT gaf daarvan het volgende beeld: Het totaal tekort aan ingenieurs bij PTT bedraagt naar schatting 25 pet. Bovendien kan bij dit bedrijf zonder overdrijving gesproken worden van een desastreus verloop onder de te kenaars en monteurs. Bij de octrooi- raad is het tekort aan ingenieurs 40 k 50 pet. Bij de dienst der rijksbelas tingen was de afvloeiing In verband met positieverbetering over een tien jarige periode voor 1935 1 3/4 pet. In de periode van 1945 tot heden is dat percentage gestegen tot 10. Het corps waterstaatsingenieurs on dervond in de periode 1950—1954 een bijzondere afvloeiing van bijna Chaos na de massale botsing bij Ypenburg Zondagavond deed zich op de Rijksweg Den HaagRotterdam, bij de ingang van het vliegveld Ypenburg, een massale autobotsing voor niet minder dan zes auto's en een motorrijder waren hierbij betrokken waarbij twee doden en ongeveer tien gewonden vielen te betreuren. Het ongeval dat diverse ambulance-diensten in beweging bracht, is vermoedelijk te wijten aan een poging van een uit de richting Delft komende wagen om een filé auto's te passeren. Onze foto toont een van de deerlijk gehavende wagens, welke uit de chaos van verwrongen staal kon worden losgemaakt. voeiMpei'soneel, dé Chr. Socale On derofficieren Vereniging, de Prot. Chr. Onderwijzex-s Vereniging en de Ver. van Lerarrn(esen) bij het Nij verheidsonderwijs. De vergadering kon zich unaniem verenigen met het gevoerde beleid en uitte haar waardering voor de wijze, waaróp de beide vertegenwoor digers der Centrale de heren P. Ka ping?» en II. 't Lain de belangen va?; het overheidspersoneel in het rijks- overleg hadden behartigd. Verschuiving bouwvak-vacanlie? HIER EN DAAR MOGELIJK Van het algemeen besluit van het georganiseerde bouwbedrijf om de vacantieweek te verschuiven van begin Augustus naar eind Juli is, al dus bleek Maandag in de bondsraad van de katholieke bouwvakarbeiders- bond, ontheffing mogelijk. Voor ge heel Limburg is deze ontheffing reeds verleend. Zij kan, op verzoek, ook voor andere delen van het land (met name in het Brabantse) nog worden gegeven. De dispensaties zijn noodzakelijk, daar het bouwbedrijf zó voortvarend is geweest met het ver lenen van zijn royale medewerking aan het Comité Vacantiespreiding, dat dit geen tijd en gelegenheid heeft gehad om al met de scholen tot een afspraak te kómen. Er leeft thans een goede, voortva rende geest in het bouwbedrijf, ver volgt de „Volkskr.". Dit blijkt onder andere uit de medewerking, die de werkgevers hebben toegezegd voor de oprichting van een bedrijfschap. Het is mogelijk, dat dit nog het lo pende jaar uit de steigers komt. Eveneens geeft de oplossing, gevon den voor het Risicofonds voor het Bouwbedrijf, de werknemers reden tot tevredenheid. Na 24 dagen vorst verlet, wanneer de bouwvakarbeiders gaan trekken uit het Wachtgeldfonds, blijven de bejaarden onder hen, die ouder zijn dan 65 jaar (en niet meer voor de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering in aanmerking ko men) normaal hun uitkering uit het Risicofonds ontvangen. De ongehuw de bouwvakarbeiders, die 60 of 70 percent van het uurloon uit het Wachtgeldfonds ontvangen (al naar gelang, of zij wel of niet bij him ouders inwonen) krijgen dus een uit kering tot 90 percent uit het Risico fonds aangevuld. Deze tegemoetko mingen is men nader overeen geko men. In eigen kring heraden de werkge vers zxdh over de mogelijkheid om zelf een deel van het vorstverlet-ri- sico voor eigen rekening te nemen. Dat schept een prikkel om maatrege len te treffen, die de werkgelegen heid bij minder gunstige weersom standigheden zoveel mogelijk veilig stellen. Dikwijls hebben de werkge vers de mogelijkheden in de hand om hun arbeiders aan de slag te houden. RIJBEWIJS VERVALST. De Haarlemse politie heeft de 23-jarige Haagse monteur J. G. M. F. op een motor aangehouden, omdat hij op een vervalst rijbewijs reed. Een ex-collega had bij zijn overplaat sing naar een ander bedrijf op het kantoor van een Haagse onderne ming zijn rijbewijs laten liggen en de monteur had zijn eigen foto op het rijbewijs geplakt en dit ook verder vervalst. De Haarlemse politie ont dekte de vervalsing bij een toeval- i lige controle op de weg. pR0rtT£5R ERVAN/ voer 4 diepe borden (Advertentie) De Cycloongaat de K.P.M.-vloot versterken „n de werf van Bijker's Aannemingsbedrijf te Gorin chem is Maandag met goed gevolg een nieuw schip voor de K.P.M. te water gelaten. Het is het 3900 ton metende motor-vrachtschip „Van Cloon". De lengte van het schip is ruim 96 meter; bij een breedte van bijna 14 meter. De kiellegging vond plaats op 27 September van het vorig jaar. Onze foto geeft het moment weer, waarop de „Van Cloon" in zijn element glijdt. GEBED GEVRAAGD VOOR ONZE ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. De pauselijke maandintentie voor de maand April van het Apostolaat des Gebeds heeft de godsdienstige vorming van de jeugd tot onderwerp. Toen de H. Vader dit "thema opgaf dacht Hij aan het onschatbare werk van de religieuzen, mannen en vrou wen, die in de geschiedenis der Kerk tót op de dag van heden, voor het on derwijs aan de kinderen van zulke grote betekenis geweest zijn. Vooral in de laïcistische landen is hun gods dienstige invloed op de schoolgaande jeugd enorm geweest, omdat in die landen de scholen in handen waren van neutrale of anti-godsdienstige richtingen, en de religieuzen in hun eigen onderwijsinstellingen een wer kelijke christelijke sfeer wisten te bewaren. De H. Vader vraagt nu deze maand: „Hart van Jezus, help de priesters en religieuzen, die zich aan het godsdienst-onderricht en de gees telijke vorming van de jeugd wij den". Ongetwijfeld had de H. Vader hierbij ook de crisis op het oog, waarin vele religieuze orden en con gregaties thans door de sterk afne mende roepingen verkeren. Er zijn landen, waar het aantal roepingen bij de onderwijs-congregaties met 75 zijn teruggelopen. Binnen weinige jaren zullen de funeste gevolgen daarvan merkbaar worden, wanneer ae onderwijscongregaties steeds meer scholen zullen moeten prijsgeven wegens gebrek aan krachten. Alleen daarom reeds is de intentie voor de maand April meer dan ver antwoord. Voor ons land, dat op on derwijsgebied, zulk een gunstige uit zonderingspositie inneemt, heeft de gebedsintentie van April een uitge breidere betekenis. In ons land im mers wordt het Katholieke onderwijs voor het grootste deel met toewijding en liefde verzorgd door Katholieke leken. Evenals voor de fraters, broe ders en zusters is ook voor hen het ideaal bewust levend de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen aan het einde van de schooltijd af te le veren, als waarachtige katholieken. Daarom geldt de intentie van het Apostolaat des Gebeds ook voor hen. Het gaat tenslotte om onze eigen kinderen, wanneer wij bidden voor degenen, die hen vormen. Ook het Katholicisme in Nederland maakt een crisis door. Op vele plaatsen" dringt het materialisme onze gezinnen bin nen. Dit heeft zijn invloed op het le ven en denken van de kinderen, om dat zij wegens hun jeugd de bijzon der licht te beïnvloeden kinderen van onze tijd zijn. Ons gebed is dan ook meer dan nodig zowel voor de religieuzen als voor de leken-onder- wijzers, opdat zij hun leerlingen vor men en leiden tot bewust Christen dom. WAAR BLEEF PORTEMONNAIE? Een 45-jarige autovéx-koper uit de provjncie, die gister-en in gezelschap van zijn vrouw verschillende café's in de hoofdstad bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij bij deze bezoeken een bedrag van 9926.uit zijn portemonnaie is kwijtgeraakt. De autoverkoper ver moedt, dat hij het geld dat zijn werkgever toebehoort bij hot af rekenen in een café aan het kleine Gartmanplantsoen heeft verloren. Pas om half één 's nachts, toen hij zich in een ander café bevond, kwam, hij tot de pijnlijke ontdekking van de' vermissing. Werd bestuurder onwel? Een vrachtauto met aanhangwagen, uit de richting Franeker komende, is vanochtend om zes uur te Harlingen naast de brug door het hekwerk dat de walkant aangeeft, gereden en van de drie meter hoge kade in de Noorderhaven gestort. De drie inzittenden zijn verdronken. De wagen verdween geheel in de daar ter plaatse zeer diepe haven, waarbij de aanhangwagen nog bovenop de vrachtauto terecht kwam. Ofschoon hulp met boctjes en een kx'aanwagêlï spoedig ter plaatse was, duurde het geruime tijd voor men de cabine kon vinden. Pas na een uur kon deze zover worden gelicht, dat de drie inzittenden konden worden gebox-gen. Het waren de 27-jarige G. Doornbos uit Franeker, zijn echt genote mevrouw DoornbosWeldering, en een nog onbekende circa 60- jarlge man, die in Franeker als lifter was ingestapt en vermoedelijk van Amerikaanse nationaliteit is. Omtrent de oorzaak van het ongeval is niets met zekerheid bekend. Een achter de vrachtwagen rijdende automobilist verklaai'de, dat de bestuurder van de vrachtwagen (een zeventons Mandiesel met een zeventons aanhang wagen) vóór het ongeval niet heeft geremd, waaraoor hét vermoeden ge wettigd is, dat de bestuurder onwel is geworden. Het echtpaar Doornbos was enige jaren gehuwd en kinderloos. De slachtoffers zijn naar het alge meen ziekenhuis overgebracht. RECHTZAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER DURE BOLLEN. Omdat een bloembollenkweker te Noordwijkerhout onrechtmatig bollen had geteeld, moest 'hij zich verant woorden voor de economische politie rechter in Den Haag. Verdachte ver telde dat hij elk jaar vergunning had aangevraagd, maar deze niet had ge kregen Daarom huurde hij altijd, maar ditmaal was de prijs zo hoog, dat hij het niet had kunnen betalen. De officier van justitie zeide dat de ieelt nu eenmaal beperkt moest blij ven en hij eiste een boete van f 1000 subs. 100 dagen, waarvan 625 subs. 60 dagen voorwaardelijk mét een proeftijd van twee jaar. Verdachte vond het hoog, maar de economische politierechter veroox'deelde verdachte overeenkomstig de eis. OMDAT HIJ VIJFTIG WAS! Een andere bloembollenteler uit Noordwijkerhout had onrechtmatig narcissen geoogst en verhandeld en daarom moest hij voor de economi sche politierechter in Den Haag ver schijnen. De officier van justitie eiste 200 boete of 20 dagen, waarvan f 100,— subs. 10 dage.n voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ver dachte vertelde dat hij geen honderd gulden betalen kon. Bovendien ver telde hij dat hij al vijftig jaar was en dan kwam je er niet meer zo ge makkelijk aan te pas. De economi sche politierechter gaf hem 50, •boete„omdat U vijftig bent". voegde hij er aan toe. DAT GAAT ZO MAAR NIET. Twee meubelmakers, de een uit Leiden en de ander uit Voorschoten, moesten zich verantwoorden voor de economische politierechter in Den Haag, omdat zij zonder toestemming van hun werk waren weggegaan. De officier van justitie ei3te tegen bei de verdachten een boete van 20,— subs. 5 dagen. Zij werden conform de eis veroordeeld. VRIJSPRAAK VOOR SLEEPBOOT KAPITEIN. Vrijspraak vorderde de officier van Justitie tegen de sleepbootkapitein P. S. uit Amsterdam, die door de kan tonrechter tot 25.boete was ver oordeeld, omdat hij door foutief va ren in Alphen aan den Rijn een brug zou hebben ontwricht en zodoende het plaatselijk verkeer had gehin derd, doordat de brug Voor het ver keer moest worden gesloten. Daar de sleepbootkapitein meende niet schul dig te zijn, was hij in hoger beroep gegaan bij de Haagse Rechtbank. Verdachte had met de sleepboot ge varen en tx-ok een zolderschuit, die met ijzeren pijpen hoog was geladen. Hij verklaarde dat hij dê bóöt goed voor de brug had. Plotseling was de achtersteven van de zolder schuit echter afgezwenkt en was de lading tegen de brug gebotst, waar door de brug werd ontwricht. Vol gens verdachte was de schuld aan degene die het roer had van de zol derschuit. Hij vertelde dat hij de manoeuvre voor de brug talrijke ke« ren had gedaan en dat hij het êen volgende keer opnieuw precies het zelfde zou doen. De officier van justitie achtte niet bewezen, dat verdachte anders had móéten handelen, dan hij had ge daan. Hi.1 vroeg vernietiging Van het vonnis van de kantonrechter en vor derde vrijspraak. Uitspraak 15 April. KABEL VERDUISTERD. De officier van justitie bij de Haag se rechtbank eiste zes maanden ge- vangenissti-af, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd tegen een loodgieter-installateur uit Alphen a. d. Rijn. Deze had zich te verantwoorden omdat hij in de periode MaartJuli 1951 opzettelijk een electrische grondkabel, die van verduistering afkomstig was. had ver kocht en omdat hij zich wederrech telijk een stuk electriêche grondka bel had toegeëigend van de fabriek, waarvoor hij een werk uitvoerde. De officier van justitie achtte beide feiten bewezen. De rechtbank zal 14 April uitspraak doen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6