Gisteren verklaarde groot-bedrijf te Dubbeldam bakkers de oorlog Van 140.000 Joden beleefden er 21.674 de bevrijdingsdag (herinneringen uit donkere dagen Winkels dicht op a. s. feestdagen? De ontevreden ambtenaren Franks pyama rolde 29 April 1945 als parachute uit zijn vliegtuig DINSDAG 5 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Geen vreugde en geen tranen Van zijn vele duivelse plannen heeft Hitier er niet veel geheel kun nen verwezenlijken, maar ten aan zien van de Joden is hij toch ver ge komen. Weliswaar heeft 'hij noch Europa noch Nederland „Judenrein" kunnen maken, doch het leed, dat door deze mensen geleden is, tart iedere beschrijving. De nazi-hoofd man is slechts weinig tijd tekort ge komen, om zijn mensenvernietiging tot de laatste Jood te kunnen volvoe ren. In een vorig artikel hebben wij geschreven over het begin van de grootscheepse Jodenvervolging Over de walgelijke terreur in de Amster damse Jodenbuurt en over de hoop, die in vele harten opbloeide, toen de Nederlandse arbeiders antwoordden met de bekende Februari-staking. De hoop, zoals wij het betreffende arti kel besloten, van een terdoodveroor- deelde, die maar niet in zijn eigen vonnis kon geloven. Trieste aanblik. Toen de zon van de bevrijding haar stralen ook over ons land wierp, was er niet overal vreugde. In de Amster damse Jodenbuurt, waar de •7 eerste actie tegen de Joden in Nederland werd ingezet, kon men de trieste puinho pen vinden van reeds lang verlaten woningen. In vergelijking tot het aantal Jo den, dat bij het begin van de oorlog in deze omgeving woonde, kwamen er slechts heel weinig terug. Het ge ruis van de bevrijdingsfeesten ging over deze mensen heen. Tranen had den zij ook niet. Leed kan een diep te bereiken, waarvan alleen het grauwe zwijgen nog iets tastbaar kan maken. Hele families waren vergast in de vernietigingskampen. En soms keer de er één zoon of dochter terug. Alléén in een Amsterdam, dat anders geworden was. Waar men de grote raamloze gaten in een vertrouwde gevel zag, gaten van weggebroken vloeren, gaten van gestolen kastdeu ren maar waar men zich nog dui delijker bewust werd van de onher stelbare gaten, die er geslagen waren in het familie- en gezinsleven. In de zomermaanden van 1945 heb ben er velen rondgelopen met de hoop want een mens heeft toch altijd nog hoop dat er op zekere .dag nog andere gezinsleden zouden terugkeren, die de kampen van Duitsland en Polen hadden over leefd. Op enkele gevallen na is die hoop in rook vervlogen. Harde cijfers. Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land overrompelden woonden hier 140.000 Joden. Ongeveer een zevende deel van dit aantal, volgens de Jood se Coördinatie Commissie 21.674, be leefde de dag van de bevrijding. Van hen waren 16.225 Joden nim mer gedeporteerd geweest, omdat zij ondergedoken waren of voor de inval reeds gemengd gehuwd wa ren; 918 Joden bleven achter in het beruchte kamp Westerbork en van deportatie keerden er ongeveer zes duizend tejug. Zelfs als men aan neemt, dat een aantal Joden kans zag naar het buitenland uit te wij ken, dan staat het toch vast, dat er in totaal minstens 110.000 vermoord werden. Aan de activiteit van illegale groe pen is het te danken, dat ongeveer 4000 Joodse kinderen een onder duikadres hebben gekregen en daar van het nodige werden voorzien. On getwijfeld zouden nog meer jonge Joodse kinderen gered zijn, indien de ouders zich hadden kunnen los maken van de illusie de deportatie te zullen overleven. Zij hebben, wat overigens zeer begrijpelijk is, gewei gerd hun kinderen af te staan, maar daarmede is het aantal jeugdige slachtoffers aanmerkelijk hoger ge worden. Onderduiken. Van de 16.000 niet gedeporteerde Joden was ongeveer de helft ge mengd getrouwd, zodat men kan con cluderen, dat er rond de 8000 onder duikers waren. Hierbij dient echter opgeteld te worden het getal van henr dat onderdook, doch door on voorzichtigheid en verraad tegen de lamp liep. Men schat, dat ongeveer 8000 Joden door dit droeve lot zijn getroffen. Er waren dus in totaal J6.000 onderduikers. Men zal zich misschien afvragen, waarom niet meer Joden door on derduiken gepoogd hebben aan de greep van de Nazi's te ontkomen. Op de eerste plaats komt dan het feit, dat de Jodenvervolging vrij spoedig begonnen is en het tot ver in 1943 uiterst moeilijk was een duik adres, althans een betrouwbaar duik adres, te vinden. Voorts konden vele Joden zich financieel een dergelijke onderneming niet veroorloven of be- sohikten zij niet over de noodzake lijke relaties. En tenslotte was er de vrees. Hoeveel weerstanden waren er niet te overwinnen? In heel veel ge vallen heeft men zich in slaap ge sust met de gedachte, dat de depor tatie wel zou meevallen eri daarom de risico's, verbonden aan het onder duiken, te groot waren. Slechter dan elders. Als men de cijfers ziet van de ver moorde Joden in de verschillende Europese landen, die onder het Hit- Ier juk hebben geleefd, dan blijkt pas goed, hoe slecht het de Joden in ons land is vergaan. Veel slechter dan de andere Joden in West-Europa, veel slechter dan de Joden in Oos- A'datns kantoor voor blindenzorg geopend Door staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn is gister te Amsterdam .het nieuwe kantoorgebouw van de stich ting „Het Nederlandse Blindenwezen" geopend. De staatssecretaris gaf in zijn ope ningswoord een korte samenvatting van de groei, die de belangstelling voor blinden door alle tijden heen heeft gemaakt en die thans uitmondt in het volkomen aanpassen aan de maatschappelijke verhoudingen, waardoor ook de blinde in het pro ductieproces een volwaardige plaats kan gaan bekleden. Voorts herinnerde spreker aan de inzamelingsactie, die gesteund door de NRU beoogt een revali datiecentrum voor blinden te openen. Ook de Jodenkinderen ontkwamen niet aan de greep der nazi's. Foto: Rijksinst. Oorlogsdocumentatie. tenrijk, .Hongarije en Roemenië en bijna even slecht als de Joden in Oost-Europa, hoewel die een natio nale minderheid met eigen natio nale kenmerken vormden. De sterke samengroeiïng van de Nederlandse Joden met het Nederlandse volk heeft hun niets gebaat. Integendeel zelfs! Het aantal slachtoffers was hier in verhouding zelfs groter dan in Duitsland. Dit alles mag geen aanleiding zijn tot de veronderstelling, dat het Ne derlandse volk miinder hulpvaardig is geweest dan de bevolking van an dere landen. Men zou zelfs, gezien een unieke gebeurtenis als de Fe bruari-staking, geneigd zijn de be toonde hulp in Nederland het hoogst aan te slaan. De Nederlandse Katholieke bond van administratief-, verkopend- en verzekeringspersoneel „Sint Francis- cus van Assisië" en de Nederlandse Christelijke Beambtenbond, hebben zich tot de Centrale Werkgeversor ganisaties in de detailhandel gewend met het dringend verzoek, alle invloed aan te wenden, opdat door sluiting van de winkels op 30 April en 5 Mei a.s. ook het .winkelpersoneel in de gelegenheid wordt gesteld die dagen met de overige Nederlandse bevolking te vieren. Aangezien verwacht mag worden, dat het merendeel der Nederlandse arbeidende bevolking, ingevolge het door de stichting van den arbeid ge geven advies ook op Zaterdag 30 April a.s. de gehele dag vrij zal zijn, zijn de genoemde organisaties van mening, dat in elk geval een sluiting der winkels op 30 April na de mid dag mogelijk is. INVOER IN FEBRUARI VOOR 87 PCT. DOOR UITVOER GEDEKT. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg de waarde van de in voer in Februari 895 (Januari 1.045) millioen, terwijl voor een waarde van 776 (Januari 790) millioen werd uitgevoerd. Door de belangrijk lagere invoer steeg het dekkingspercentage tot 87 tegen 75 in Januari. Vergeleken met Februari 1954 zijn de in- en uitvoer in gelijke mate toegenomen, zodat het dekkings percentage gelijk bleef. Het invoer- saldo bedroeg sedert het begin van dit jaar ƒ383 (vorig jaar ƒ173) mil lioen. Druk bezochte protestvergadering Ongeveer 2.000 ambtenaren zijn gisteravond naar „Amicitia" te Den Haag gekomen om te luisteren naar de maatregelen, die het bestuur van de Ambtenarencentrale denkt te ne men, nu het overleg inzake salaris sen van rijksambtenaren is mislukt. Evenals op de Zaterdag j.l. gehou den vergadering voor hogere amb tenaren, werd ook nu weer geprotes teerd tegen de nivellering der sala- Bommenwerpers zonder bommen Frank J. Graham was 10 jaar gele den een der Australische piloten van de vliegtuigen die op 29 April 1945 voedsel afwierpen boven de drop- f pingsplaatsen Duindigt en Ypenburg en toen zag ik op een gegeven j nabij Den Haag. Hij is thans werk- Toen wisten we, dat de oorlog voorbij was moment mijn eigen pyama als para chute naar beneden dwarrelen", zo vertelde ons Frank J. Graham, een der piloten die op 29 April 1945 met een Lancaster-bommenwerper voed selvoorraden afwierp boven Ypen burg en de renbaan Duindigt. Het was de eerste keer dat hij Nederland zag en naar hij dacht waarschijnlijk ook wel de laatste, want kort daarop ging hij terug naar zijn vaderstad Sydney in Australië en liet alle ge dachten aan oorlog en bombarde menten ver achter zich. Maar het lot maakt soms rare sprongen en zo kwam Frank in Juli 1952 toch weer naar Nederland als selectie-officier bij het Australische migratiekantoor in Den Haag en had hij gelegenheid de voor hem histori sche plekjes nog eens terug te zien. En natuurlijk zal hij op 29 April ook aanwezig zijn als een der eregasten als RAF bloemen gaat strooien bo ven de residentie. Ook al weer min rissen en de ontoereikende salarissen I of meer een toevalligheid, want oor- het algemeen, waardoor er weinig interess'e bestaat om bij het rijk in dienst te treden, hetgeen na delig werkt op de diensten. Daarbij stelde men, dat de salarissen niet toereikend zijn om onder het over heidspersoneel een zekere mate van arbeidsvreugde te bereiken. In oyerleg met de drie ambtena- renorganisaties CHRA, de ARKA en de NCV zal men nu slappen ondernemen om de problemen van het ambtenarencorps aan de Tweede Kamer voor te leggen. Brood te Dordrecht en Omstreken 5 cf. goedkoper Een groot bakkersbedrijf te Dub beldam heeft gister een circulaire doen uitgaan naar grote inrichtin gen en stichtingen, waarin het mede deelt, dat in verband met de rege- ringswens om de spanningen tussen lonen en prijzen zoveel mogeijlk op te heffen, vanaf heden de broodprij zen in het bedrijf met 5 cent zullen worden verlaagd. De gezamenlijke bakkers van Dub beldam, Dordrecht, Zwijndrecht Al- blasserwaard en Hoeksewaard rie pen naar aanleiding van deze circu laire een spoedvergadering bijeen, waar de voorzitter van de Neder landse Bakkersbond eveneens aan wezig was. Rustige strijd. Met algemene stemmen werd be sloten deze merkwaardige concur- rentiepoging met gelijke munt te be talen en vanaf vandaag kopen de huisvrouwen in de bovengenoemde plaatsen het brood vijf centen voor deliger, dan elders in Nederland. De voorzitter van de Bakkersbond maande de bakkers aan de „brood oorlog" op rustige wijze tc voeren en de prijzen van het grootbedrijf op de voet te blijven volgen. Werken met verlies. Een accountant had inmiddels uit gerekend, dat het brood voor de nieuwe prijs met 2 3/4 cent verlies verkocht zou worden. De bakkers zullen dit enige tijd kunnen volhouden, want zij beschik ken over een weerstandskas, die juist voor dergelijke „oorlogen" in het le ven is geroepen. Deze weerstandskas zal echter waarschijnlijk alleen de verliezen dekken, zodat de bakkers voorlopig zonder winst zullen moeten werken. In verband hiermede heeft ook de bond van werknemers in het bak kersbedrijf van de betreffende plaat sen een vergadering belegd, waarin de vrees geuit werd, dat de voor hen in het vooruitzicht gestelde verbete ringen door deze „oorlog" wel eens in het gedrang zouden kunnen ko men. Voorlopig werden er door hen echter geen beslissingen genomen en men zal de toestand eerst enige tijd aanzien. spronkelijk had hij geboekt om over twee weken terug te gaan naar Au stralië, doch door gebrek aan passa geruimte is dit weer enige tijd uit gesteld en zo zal hij heer een 29e April in Nederland meemaken. Tot de nek toe volgepakt. „De mooiste vlucht die ik ooit ge maakt heb", zei Frank, toen hij de gedenkwaardige laatste oorlogsdagen weer in herinnering terug bracht. „Op de 25e April hadden we net Berchtesgaden gebomdeerd en toen kreeg het 101e bombardementssqua- ZOMEREXPOSITIE IN HET PRINSENHOF. De grote zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" te Delft zal ditmaal tot onder werp hebben de maritieme geschie denis van de Nederlanden van de vroegste geschiedenis tot ongeveer 1840. Niet alleen aan het militaire aspect, doch ook aan de koopvaardij zal aandacht worden geschonken. De expositie wordt begin Juni ge opend en zal duren tot in Augustus. Daarna zal weer de antiekbeurs wor den gehouden. zaam als selectie-officier op het bu reau van de Australische Emigratie te Den Haag. dron, dat lag op het vliegveld Leford Magna, de opdracht om iets construc tiefs te gaan doen". „We waren er allemaal enorm en thousiast voor en je moest eens ge zien hebben hoe de grondploegen de Lancasters tot de nek toe vol pakten. Zo vol soms, dat we in de start wel eens lading verloren". Rank Graham was toen 26 jaar en gezagvoerder van de grote viermo torige Lancaster. „Mijn bemannings leden hadden zelfs hun privé rant soenen en alles wat ze maar kopen konden ook meegenomen en de staartschutter zou dat spul wel ach teruit de koepel gooien, gebonden aan zakdoeken die als parachute dienden. Maar op een gegeven mo ment zag ik menn eigen pyama naar beneden dwarrelen, die de knapen ook maar als parachute hadden ge bruikt". We werden er stil van. „Ik herinner me nog goed hoe we boven zee aanvlogen over de haven van Scheveningen en toen daalden tot op 500 voet. Op de daken ston den mensen met vlaggen te zwaaien en toen realiseerden we ons, dat de oorlog werkelijk over was. Het was een machtige impressie en we wer den er even stil van". „Zagen jullie nog Duitse soldaten?" „Om je de waarheid te zeggen, we hebben expres laag over de ge- schutsopstellingen gevlogen en za gen de heren daar in hun kuilen zit ten. Geschoten rnocht er echter niet worden en daar rekenden we dan ook maar op. Toch kwam nog een van onze vliegtuigen met een kogel gat terug". Binnenkort zal Frank Graham met zijn vrouw weer in Australië zitten. Maar hij is machtig blij de 29e nog hier te zijn als weer de grote vogels over komen, weer voor iets construc tiefs, al hoeft de lading gelukkig de ze keer niet uit voedsel te bestaan, maar uit de goede wensen van een luchtmacht waaraan Nederland in die oorlogsdagen veel te danken 1 heeft gehad. De „Evertsen" ontving dank voor hulp uit Denemarken Aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" vond Maandagmiddag een korte plechtigheid plaats: de Deense gezant in ons land, Z. Exc. J. W. H. Eickhoff overhandigde n.l. aan de commandant van de bodem, kap.-luit. ter zee J. N. J. van der Mey een zilveren herinneringsbeker als dank voor de hulp, die de „Evert sen" in November van het vorig jaar een Deense schoener, „Svaerdfisken", geboden heeft. Het Deense schip was door noodweer op de Noordzee in moeilijkheden gekomen en het Nederlandse oorlogsschip, dat voor een oefening buitengaats Avas, had de „Svaerdfisken" met behulp van een Noorse sleepboot behouden in Sta- vanger kunnen brengen. Onze fotograaf maakte deze opname tijdens de korte plechtigheid aan boord van de „Evertsen".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5