TUSSEN BALIE en TRA LiUULGAT Dodenrit schrijlings op ontembare motor eindigde voor rechter Shakespeare-avond voor Leiden komt in de Haagse Schouwburg Belangrijk exemplaar aan gevelwand van Leidse Jaarboekjes toegevoegd DINSDAG 5 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Nieuwe voorz. Raad van Overleg Gisteravond heeft de heer A.B. H. Oostdam waarnemend voorzitter, het voorzitterschap van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg: te Leiden, overgedragen aan de heer L. E. M. Valk, arts te Leiden. De heer Oostdam releveerde bij de overdracht, die werd gesymboliseerd door het overreiken van de voorzittershamer, de geschiedenis van de drie jaar oude raad, die gevormd wordt door vertegenwoordigers van katholieke orga nisaties. Hij wenste de nieuwe voorzitter veel kracht toe om de taak, die begrip vraagt voor het standpunt van anderen, te vervullen. De heer Valk gaf vóór hij met zijn taak een aanvang nam een uit eenzetting van wat hij noemde de fundamentele taak van de raad: het geluk van onze medemensen te bevorderen. Alle leden van de raad hebben dit zelfde doel voor ogen. Het is de band, die hen bindt en die de toon van het onderling gesprek zal beïnvloeden. De nieuwe voorzitter betoogde vervolgens, dat de katholieken deels door een historische oorzaak zo weinig aan de totaliteit van Leiden deelnemen, terwijl het van landelijk belang is, dat de katholieken in een universiteitsstad als Leiden de sfeer beïnvloeden. De heer Valk noemde een van de belangrijkste taken van de raad de veredeling van het gezinsleven in al zijn facetten. (Foto: „De Leidse Courant"). 20 meisjes bij een Leids bedrijf staken Bij de Leidse Wolspinnerij aan de Zoeterwoudseweg, hebben heden morgen twintig meisjes het werk neergelegd. Naar verluidt hebben de meisjes zich tot deze wilde staking laten ver leiden, omdat de directie weigerde hun hetzelfde uurloon uit te betalen als een groep werkkrachten in de avonduren. Desgevraagd deelde men ons van bedrijfszijde mede, dat er geen in lichtingen verstrekt werden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Engelse taal- en letterkunde mej. P. M. Sybrandy te Rotterdam. OEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaux der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op Vrijdag 8 April en op Zaterdag 9 April a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Op beide dagen zal het Stedelijk Museum „De Lakenhal" geopend zijn van 1316 uur. Op Zaterdag 9 April a.s. zal het bureau van de Burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zijn van 910 uur. Het gemeentelijk Badhuis zal op die dag geopend zijn als op andere dagen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28 en 29 April en op 2, 3, 4, 6, 9 en 10 Mei a.s., telkens van 912 uur en van 1316 uur, in het perceel Pieterskerkgracht no. 11, alhier, zit ting zal worden gehouden, voor de herijk van maten en gewichten. Belanghebbenden zal schriftelijk mededeling worden gedaan van het tijdstip, waarop zij maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring kunnen aanbieden. Men wordt ver zocht zich aan dit tijdstip te houden. Zij, die zodanige mededeling niet mochten ontvangen, kunnen hun ma ten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aanbieden op 10 Mei a.s. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking, welke van heden af is aangeplakt ten Stadhuize, aan het gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken (Steen- schuur 21) en aan het Waaggebouw. tf/t D&tf f\eh V A f* ïtety (Li, TWEEDE MASSAPROCES. De deurwaarder van het Leidse kantongerecht kreeg gistermiddag weer en schorre keel van het ople zen van tientallen namen van Leide- naars, die de laatste tijd in botsing met elkaar of de politie waren geko men. Zeventig verkeerszondaars wa ren opgeroepen; slechts enkelen von den het nodig om voor de rechtbank hun bij voorbaat verloren standpunt Flinke optelsom Zonder remmen, zonder versnel lingsregelaar en zonder rijbewijs had een fabrieksarbeider enige tijd gele den schrijlings op een motor gezeten een rit over de Langegracht gemaakt. Een ware dodenrit, vond hij zelf, ter wijl hij er zich kennelijk over ver wonderde nog in staat te zijn een aardse rechtzitting bij te wonen. De kantonrechter deelde in zijn verwon dering, maar vroeg zich toch af hoe verdachte op de motor terecht was gekomen. Het verhaal dat verdachte hierna vertelde, gaf wel een schrij nend beeld van de ontaarding van een vriendschap. De verdachte had namelijk een vriend, die hij twintig jaar lang zijn vertrouwen had gegeven. Deze had hem op een kwade dag de motor te koop aangeboden, en vertrouwend op de boezembanden had verdachte zonder de geringste aarzeling toege hapt. In triomph was hij met de aanwinst naar huis gestapt om haar daar officieel in gebruik te nemen. Het starten was vlot verlopen; te vlot eigenlijk want verdachte had moeite gekregen om zijn vehikel nog op de normale wijze te bestijgen. Schrijlings was hij tenslotte op het voortrazende monster gesprongen, dat echter nauwelijks te beteugelen viel. Met een snelheid van bijna zeventig kilometer stoof het geval over de gracht. Toevoer en remmen bleken ongevoelig voor de wanhoapspogin- gen van de berijder. Ergens moest de dolle rit eindigen cn gelukkig voor de voorbijgangers dook er op dat moment een auto op, waartegen de motor met een gewel dige klap tot staan kwam. Verdachte werd zwaar gewond, maar kon toch voor het gerecht over de beschaam de vriendschap spreken. De ambtenaar van het O.M. nam hem echter het rijden op dit ondeug delijke voertuig zeer kwalijk en eiste voor de vele gebreken van de motor elk een afzonderlijke bestraffing. De rechter moest het eerst eens optellen en kwam toen tot het ronde getal van 160 harde guldens. Iets te veel vond hij en maakte een nieuwe berekening tot een totale som van 115. Op staande voet ontslagen. Een andere dodenrit, die tamelijk goed afgelopen was, had zich in de Haarlemmermeer afgespeeld. De ver keerspolitie had daar een wagen aan gehouden, die gespeend bleek van elke veiligheidsmaatregel. De rem men waren tot stof vergaan en in het stuur zat een zeer ruime speling. De chauffeur verklaarde, dat toen de baas hem een volgende keer met deze wagen op pad wilde sturen, hij 1 De baas was hierover in woede ont stoken en had hem op staande voet ontslagen. De' rechtbank bleek ontdaan, maar verklaarde dat deze kwestie elders tot klaarheid moet worden gebracht. De chauffeur moest de feilen van zijn baas met 30 betalen. Vijf gulden voor 1 minuut. Vijf gulden voor een minuut vond een varensgezel uit Katwijk wel wat veel en daarom was hij naar Leiden gekomen om een kortstondig verblijf in de onvrije duinen wat minder belast te zien. Hij had in de duinen foto's gemaakt en was toen bij toeval in het verboden gebied gekomen. Een knaak is welletjes meende hij. De rechter vond het bezoek echter wel Met hoofd tussen de wielen. Op de Papenstraat in Leiden was in Januari een ongeluk gebeurd dat nog betrekkelijk goed was afgelopen. Een vrachtauto had daar met een ma tig gangetje een fietser, bestelauto en een personenauto, die naast elkaar reden, willen passeren. De fietser was door deze handeling wat zenuwach tig geworden en had een opstopper van een van de wagens gekregen, waardoor hij tussen de wielen van de vrachtwagen viel. Gelukkig voor hem stopte de chauffeur op dat moment, omdat -hij dacht dat er een zak van de wagen viel. De bestuurder van de vrachtwagen stond nu in het be klaagde-bankje en gaf rondborstig toe aan de verkeerde kant van de weg gezeten te hebben. „Ruimte ge noeg voor de wielrijder", zei hij nog. „Bent u wat onzeker op de fiets", vroeg de rechter aan het slachtoffer. De man wees dit echter van de hand en betoogde onlangs zijn vijftig-jarig jubileum als wielrijder herdacht te hebben. Verdachte werd tenslotte veroor deeld omdat hij vlak bij een kruis punt getracht had te passeren. Holland-Festival 1955 ENSOR-tentoonstelling in de Lakenhal Dit. jaar zijn de volgende steden bij het Holland festival dat van 15 Juni tot 15 Juli wordt gehouden, betrok ken: Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Delft, Gouda, Haarlem, Heerlen, Hil versum, 's Hertogenbosch. Leiden, Leeuwarden, Middelburg, Nijmegen, Naarden, Utrecht en Rotterdam. In al deze plaatsen zullen concerten wor den gegeven. Tijdens het Holland festival zal in de Leidse „Lakenhal" een expositie worden gehouden van werken van James Ensor. Een belangrijk element in cle sprei ding wordt gevormd door het Neder lands kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg. Dit orkest ver zorgt, zoals gemeld, ook in Leiden 'n concert. De Nederlandse Comedie verzorgt de traditionele „Elckerlyc" open luchtuitvoeringen in Delft. Het fes- tivalwerk „Oedipus" wordt boven dien uitgevoerd in Arnhem, Utrecht en Rotterdam. Een Hongaars strijkkwartet maakt r.og een uitstapje naar Middelburg, voor een uitvoering in de Burgerzaal van het Gothische raadhuis. Bij de medewerking van Leiden moet nog als bijzonderheid worden vermeld, dat voor Leidse bezoekers een avond gereserveerd is in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag, weigerde het voertuig, te besturen, voor een uitvoering vau Shakes peare's „Much ado about nothing" van het Shakespeare Memorial Thea tre uit Stratford-on-Avon. Burgerlijke Stand Geboren: Sarianne d. van A. J. Broekharst en N. Jongedijk. Michel Lucas z. van H. J. Querreveld en C. G. Schouten. Marianne Catharina d. van P. J. de Water en C. Warmond. Rudolf Alexander z. van R. H. Hol lander en M. van Benten. Wilhelmina d. van H. B. Zeilstra en J. Laborus. Hillegonda Cornelia Johanna d. van F. C. de Vos en W. H. Korthals. Ma rianne Leijdia d. van J. Schipper en M. van der Zeeuw. Maria Johanna d. van A. J. Erades en M. J. Verhoe ven. Eric Justus z. van L. Geskus en A. M. Jong. Johanna Inge d. van B. J Leclercq en A. Uit den Boogaard. Antonius Gijsbertus z. van C. M. J. Beekman en E. M. C. Genang. Ohris- tiaan Maria z. v. C. M. J. Beek man en E. M. C. Genang. Pieter z. v. I. Bleiji en J. C. Fakkel. Tonia d. van W. van den Berg en J. van der Kaay. Gerardus Cornells z. van L. J. Turk en A. M. Schoorl. Ronald z. van S. J. Abspoel en C. M. Huijbrechts. Overleden: N. van Zoest huisvr. v. van der Putten 63 j. N. J. van Alphen man 62 jaar. J. P. Eggink man 71 j. C. D. J. Janssen man 66 j. D. Gulaij man 71 j. A. C. Blote vrouw 87 jaar. C. van Dijk weduwe v.: Fakkel 77 j. F. M. Zirkzee huisvr. v: Mechelse 81 j. C. J. C. van Heesch man 76 j. J. P. J. Hoogevorst zoon 2 maanden. te verdedigen. De premie van de misdaad varieerde weer van 3 voor een kapot achterlicht tot j'25 voor een in gebreke gebleven automobi list. Volgende week blijft de balie on bezoedeld, maar Maandag over een week zal Dwarskijker zelf voor zijn rechters treden. „Maak het kort", zal hij zeggen, want uw verslaggever is ontzettend benieuwd om de wereld eens door het sleutelgat van een cel te kunnen bezien. 1500 maal Boefje. In aansluiting hierop kunnen we meedelen dat „Boefje" in officieel ge waad, dus geen gestreept pakje naar Leiden korht. Op Tweede Paas dag zal in de Leidse Schouwburg het misdeelde jong voor de 1500ste maal de planken betreden. De voor- geléiding wordt verzorgt door „De Schouwspelers". Nr. 3344. Tijdens de gisteravond in het An ton iusclubhuisgehouden trekking van de loterij ten bate van de Harte- brugkerk is de hoofdprijs, een auto gevallen op lotnummer 3344. Examen. Aan de R.K. Leergangen te Til burg is mej. C. A. M. van Noort te Leiden geslaagd voor het M.O. A- examen paedagogiek. Madrigaalkoor. Het Nederlandse Madrigaalkoor, waarin Leiden de eerste stem zingt, "^eeft morgenavond een concert in het Itudenten-sanatorium te Laren. Uit gevoerd zal worden de Johannes Pas sion van J. S. Bach met solisten en orkest. Het geheel staat onder leiding van Willem Mizee, Crescendo. De R.K. Korfbalvereniging Cres cendo acht de tijd rijp om haar leden op te roepen de wekelijkse training op de Speeltuin van Noorderkwartier bij te wonen. Tijdens de wedstrijden van Zondag is namelijk vast komen te staan dat er veel te weinig ballen door de mand vielen. Hierin moet verandering komen. Daarom Woens dag om acht uur naar de Speeltuin, waar mogelijkheden te over zijn om- uithoudingsvermogen en schotvaar digheid te verbeteren. DWARSKIJKER. Geschiedenis in 47 afleveringen De kermis en de ramp van 1807 De jaarboekjes van Oud-Leiden, waarvan gisteren het zeven en veer tigste deel verscheen, vormen een kostbare gevelwand in de boeken kast van de ware liefdehebber. Ach ter deze sobere gevel gaat immers een rijk dom schuil van geschiedenis cn traditie van onze oude sleutelstad. Het jongste boekje in de serie bevat weer een bloemlezing over cle din gen die ons omringen en waarvan het heden nog slechts een geringe afspiegeling is van vroegere groot heid. Wij lezen de geschiedenis van het door de tands des tijds en vernielers handen van e aardkodrst verdwenen huis Ter Does te Leiderdorp. De archieven hebben hier overgenomen wat muren niet meer konden vertel len. Van de hand van S. J. Focke- ma Andreae versoheen een artikel over Leiden als burggrafelijk cen trum; ontstaan rond de burcht met opzet of als vrucht van het krijgsge woel; zoals het Rapenburg dat waar schijnlijk gegraven is om de Kenne- mers bij het beleg van de Burcht, be scherming te bieden. Kerktoren als bloemenbak. De heer J. G. M. Renaud vertelt iets over opgravingen van het huis Ter Lips in de gemeente Voorscho ten. Ondanks waarschuwingen van omwonenden dat zelfs de resten van het eens zo eerbiedwaardige huis door landbouwers verwijderd wa ren, heeft de schrijver met hulp van de DUW zijn onderzoekingen voort gezet. Het bleek daarbij weer eens dat de aanhouder wint en gelijk krijgt, want weldra had men in het zand geschreven stenen omlijning van het gebouw gevonden. De klokketoren van de Middeleeuw se erk in Leiderdorp, die tot op zijn fundamenten afgebroken nu als bloe menbak dienst doet, vormt het onder werp voor een gesdh."?kundige be spiegeling van dezelfde schrijver. De heer E. Pelinck schreef een in teressante beschouwing over huizen met torens en hun bewoners binnen de muren van Leiden. Ramp van Leiden. De ramp van Leiden vaagde en kele prachtige gevels uit het Leidse stadsbeeld. Aan de fraaiste heeft de heer E. Pelinck een artikel gewijd. Herinneringen aan de ramp en de eerste maal dat een „B.B." in de an nalen van Leiden opduikt, worden opgehaald en geciteerd door een oog getuige, die natuurlijk zelf inmid dels reeds achter de waarheid aller dingen gekomen is. Bijzonder amu sant zijn de foto's en de beschou wing over het wel en wee op de Leid se Kermis zeventig jaar geleden, toen het Schuttersveld nog aan zijn benaming beantwoordde en de ker mis op Turfmarkt en Beestenmarkt afgewikkeld werd. Het laatste hoofdstuk van het boek je bevat een overzicht van wat Lei den in het afgelopen jaar aan steden schoon won en verloor. Het besluit Wordt het vechten in |emen? Naar Reuter te Aden verneemt, rukt de emir El Baar, zoon van de onttroonde imam (koning) van Je men, Ahmed, met 8.000 volledig ge wapende mannen op naar Taez, waar zijn vader gevangen gehouden wordt door de nieuwe imam, de broer van Ahmed, Abdoellah. Abdoellah heeft bij Ttaez 1.000 man. Hij heeft onvoldoende ammuni tie en brandstof voor de motorrijtui gen, daar de aanhangers van Ahmed het arsenaal van El Ooerdhi bezet houden. Emir el Badr had zich na de staatsgreep teruggetrokken in de ves ting van Hadjdja om stammen tot de strijd tegen de tegenstanders van zijn vader aan te sporen. Zijn legertroep bestaat uit leden van de militie en leden van de stammen van Hosjed en Bakil. met een dringende oproep om tot vaststelling van r eeds opgemaakte gemeentelijke monumentenlijst te ko men. Het boek is verder uitgebreid met enkele huishoudelijke gegevens en een In Memoriam. Agenda Leiden De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 April 13 uur tot Za terdag 9 April 8 uur waargenomen door: de Apothoeek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 29523; de Doeza- Apobheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Laatste Berichten Vandaag aftreden van Churchill Sir Winston Churchill heeft van daag voor het laatst een kabinetsver gadering gepresideerd en afscheid ge nomen van de mannen, die hem heb ben geholpen Groot-Brittannië door oorlog en vrede te leiden. De tachtigjarige premier treedt vandaag als zodanig af na meer dan 50 jaren in het openbare leven te hebben gewerkt. Sir Anthony Eden (57), de huidige minister van buiten landse zaken zal hem opvolgen. Sir Winston zal in begin van de avond door koningin Elizabeth op Buckingham Palace in audiëntie wor den ontvangen, om formeel zijn ont slag aan te bieden. De koningin zal daarna minister Eden bij zich ontbie den. De officiële aankondiging hiervan wordt na tien uur Nederlandse tijd verwacht. Naar vernomen wordt, zal Chur chill vanmiddag niet in het Lager huis zijn. Politici zijn van mening, dat hij hiervan heeft afgezien, omdat de emotie te groot voor hem zou kun nen zijn. 100 STAKERS GESCHORST B. en W. van Amsterdam delen mede: In alle gemeentebedrijven en diensten waar gestaakt werd, is he den practisch de arbeid volledig her vat. Voorlopig blijven de op verzoek van het gemeentebestuur te hulp ge komen krachten nog ter beschikking. B. en W. hebben besloten van alle stakers de schorsing, die een inlei ding vormde tot het ontslag, op te heffen, voor zover het diegenen be treft, die wederom tot de bedrijven kunnen worden toegelaten. Belang hebbenden ontvangen daarvan zo spoedig mogelijk bericht. Omtrent de 100 stakers die ge schorst blijven, zullen B. en W. zich nader beramen teneinde vast te stel len, wie van hen eventueel alsnog te werk zullen kunnen worden gesteld. STRATENMAKERS STAKEN NOG. Alhoewel de stakingen te Amster dam practisch geheel opgeheven zijn, is er hedenmorgen nog verzet uitge broken onder de stratenmakers, toen deze vernamen, dat enkelen hunner niet teruggenomen zouden worden. Een gedeelte van hen heeft het werk neergelegd en heeft gepoogd ande ren tot staken over te halen. Zij hebben daartoe een vergade ring belegd; over het resultaat hier van is nog niets bekend. Het 300 man tellende personeel van de gemeentelijke havens- en handelsinrichtingen heeft he enmor- gen besloten zich te melden en aan de arbeid te gaan. Een nieuw vliegtuigtype, dat de K.L.M. in bestelling heeft De K.L.M. heeft een aantal DC-70 vliegtuigen besteld. Hel eerste vliegtuig van deze serie zal vermoedelijk in December a.s. de lucht in kunnen gaan. Foto: een beeld van de DC-70 in de vlucht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2