S)e £aidóe(2oti4cmt Het kraakt In de topleiding van rood China Het was in PEKING De campagne op Cyprus Critieke toestand rondom Saigon Atoomterrein in Australië Overstromingen in Argentinië DINSDAG 5 APRIL 1955 46ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN niet pluis j BUREAUX: PAPENGRACH1 32 rSr..i.t«t«ttt»ti-m* Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Ernsti e afwijkingen op hoog niveau Mao's „opvolger" pleegde zelfmoord Het centrale comité van de communistische partij van rood-China heeft geëist, dat Kao Kang, een vroegere vice-president van de Chinese volks regering en hoofd van het bestuur van Noordoost-China, uit de partij wordt gestoten, meldt radio-Peking. Het comité eiste eveneens het royement van Jao Sjoe Sjih, politiek commissaris van het militaire district van Oost-China. Kao Kang, die een actief aandeel heeft gehad in de economische ontwik keling van Mandsjoerije sinds de communisten de Noordoostelijke provin cies onder hun gezag kregen, werd als rechterhand van partijleider Mao Tse Toeng beschouwd. Men nam zelfs aan, dat Kao Kang de „opvolger" van Mao Tse Toeng zou zijn. Hij nam deel aan de „kernbesprekingen" van Mao Tse Toeng, premier Tsjoe en-Lai en andere topleiders. Kao Kang, die leider was van het eerste vijfjarenplan van rood China, heeft zijn schuld tegenover de partij niet erkend, maar „pleegde zelfmoord als een uitdrukking van zijn verraad aan de partij", zegt de officiële mede deling. De bioscoopbrand bij Luik De politie heeft gisteren de laatste van de 38 slachtoffers, die Zondag middag bij de brand in een bioscoop te Sclessin in de buurt van Luik om het leven zijn gekomen, geïdentifi ceerd. Veertien van de doden be hoorden tot de Italiaanse gemeen schap van het industriestadje. i WAS HIJ AL LANG DOOD? Volgens het communiqué dateert de zelfmoord van Kao Kang uit het jaar 1954, maar merkwaardig genoeg wordt verderop in het communiqué over hem gesproken alsof hij nog in leven zou zijn. De zuivering van de twee kwam niet onverwacht. Beiden waren reeds meer dan een jaar niet gezien. Het centrale comité van de partij heeft zioh, blijkens een officiële ver klaring, beziggehouden met „diverse misdaden, tegen de partij en het De anti-Britse campagne op Cy prus blijkt zelfs gebruik te maken van kinderen. Sir Robert Armitage, de gouver neur van het eiland, heeft de Griek se onderwijzers en de ouders gewaar schuwd dat er exemplaren van een geheime eed om te vechten tegen het Britse juk tot in de dood zijn ge vonden bij huiszoekingen. Een stu dent is gerrasteerd, omdat hij de eed had afgenomen. Na de ontdekking van een geheime wapenopslagplaats der opstandelin gen in een leeg huis in Limassol heeft de politie gisteren overvallen en huiszoekingen in vele steden en dorpen gedaan. In een put van het lege huis werd een grote hoeveel heid explosieven gevonden waaron der munitie en handgranaten. Ook zaten er machinegeweren in. Er zijn vele arrestaties verricht, maar het juiste aantal is niet bekend gemaakt. Generaal Bacut, opperbevelhebber van het leger der Hoa Hao-secte, heeft thans een strijdmacht van on geveer 6.000 man samengetrokken voor Saigon, uit het gebied ten Zuid westen van de stad, dat hij beheerst. In de stad zelf bevinden zich 9.000 man troepen van de Binh Xujen. Ngo Dinh Dïem, de Zuid-Vietna- mese premier, heeft de beschikking over 12.000 man goeduitgeruste troe pen in Saigon. Het is nog niet be kend of de troepen van de derde sec- te, de Cao Dai, zich tegen de vroege re bondgenoten zal keren of afzijdig zullen blijven. De bevelhebber van het leger der Cao Dai, generaal Phoeong, scheidde zich, zoals bekend, Donderdag af van „het verenigd front" van particuliere legers en stelde zijn 25.000 man ter beschikking van de regering. Ongeveer vijftig van de tweehon derd bioscoopbezoekers liepen bij de ramp verwondingen op, van wie ve len door de paniek om zo snel mo- i gelijk de enige uitgang te bereiken, volk gepleegd door de twee hoge j Koning Boudewijn heeft gisteren functionnarissen. een bezoek aan Sclessin gebracht om Het is, naar men gelooft, de eerste j zijn medeleven te betuigen aan de maal dat de communistische autori-1 nabestaanden van de slachtoffers, teiten van Peking gewag maken vanWaarschijnlijk zulenl de omgekome- ernstige „afwijkingen" op hoog niveau. Het centrale comité is in verband met het „bondgenootschap tegen de partij" overgegaan tot het instellen van nieuwe centrale en plaatselijke bestuurscommissies voor de partij. De partijconferentie heeft een reso lutie tegen het „bondgenootschap" aangenomen. De openingsrede werd uitgesproken door Mao Tse-Toeng als voorzitter van het centrale comité. Over de in houd van deze rede zijn geen mede delingen gedaan. EEN JAAR LATER. Westelijke waarnemers in Hong kong zijn van mening, dat Kao Kang ongeveer een jaar geleden gestorven of tenminste afgezet moet zijn. Wanneer hij zich van het leven heeft beroofd is in de bekendmaking van Maandag niet gezegd. Wel is op gemerkt, dat zijn dood volgde op een „ernstige waarschuwing", die hij van de vierde plenaire zitting van het centrale comité der communisti sche partii gekregen had. Deze zitting werd in Februari van het vorige jaar gehouden. Nog geen maand na deze bijeenkomst verdween Kao uit het nieuws. Australië en Engeland zijn over eengekomen, in de woestijn in Zuid- Australië een proefterrein in te rich ten voor atoomproeven. Proefnemingen met waterstofwa pens'of andex-e proeven van die aard of omvang zullen er niet plaats heb ben. „Er zullen zeer explosieve la dingen tot ontploffing worden ge bracht ten einde de techniek betref fende atoomwapens te bestuderen", zo is meegedeeld. Tot dusverre werden dergelijke proeven tijdelijk genomen op een afgelegen terrein, honderden mijlen ent Noordwesten van Woomera. De installaties van dit gebied zullen naar het Zuiden worden overge bracht. Het nieuwe terrein krijgt de naam Maralinga. HET TREINONGELUK IN MEXICO Bij het spoorwegongeluk, dat Zon dagavond bij Colima in Mexico is gebeurd, zijn 13 mensen om het le ven gekomen. Zes rijtuigen van een volle trein met vacantiegangers stortten in een ravijn. Het aantal zwaargewonden bedraagt acht. 76 Personen hebben lichte verwondin gen opgelopen. De trein reed van Gundalajara naar Manzanillo. nen een staatsbegrafenis krijgen. Meer dan twintig van de omge komenen waren kinderen, die naar het programma van kinderfilms wa ren gaan kijken. Ooggetuigen hebben verhaald van de heldenmoed van de 13-jarige Jeanne Rombout, die kans zag twee kinderen waarmee zij naar het matinee was gegaan naar buiten te trekken, maar omkwam toen zij nog een derde kind wilde redden. Verscheidene vrouwen kwamen samen met hun kinderen om. Onder hen was de Belgische mevrouw The- rèse Carolus met haar tienjarige dochter, tweejarige zoon en zes maanden oude baby. Kardinaal Segura Kardinaal Segura blijft de gemoe deren in Sevilla bezighouden. Vol gens de laatste berichten aldus meldt de „Volkskrant" schijnt hij zich niet meer in zijn oude bisschops stad te bevinden. Hij zou zijn over gebracht naar een ziekenhuis, waar^ van de naam niet bekend is, maar dat in Madrid moet zijn. De vuurzee, waarin 38 Belgen de dood vonden Minstens veertig bioscoopbezoekers kwamen om het leven toen Zondagmiddag in de „Rio"-bioscoop te Sclessin bij Luik een enorme brand woedde, welke ont stond achter het doek, en welke zo snel om zich heen greep, dat een groot aantal aanwezigen in paniek raakte en er niet meer in slaagde een goed heenkomen te vinden. Talrijke slachtoffers voor het merendeel kin deren zijn levend zodanig verbrand, dat identificatie onmogelijk bleek. De stoffelijke resten werden tijdelijk ondergebracht in een daarvoor in allerijl gereedge maakte nabijliggende school. Foto: een gezicht op de voorgevel van de brandende bioscoop, waar vlammen uit de Ingang slaan onder het oog van een van schrik bevangen menigte In de Noordelijke Argentijnse pro vincie Santiagos del Estero zijn grote overstromingen ontstaan door wolk breuken van de laatste dagen. Er zouden slachtoffers te betreuren zijn. Talrijke plaatsen zijn overstroomd of van de buitenwereld afgesloten. De bewoners moeten uit de lucht van levensmiddelen en medicamenten voorzien worden. Volgens de berich ten zijn vele mensen, die in bomen waren gevlucht, door slangen gebe ten, die daar eveneens een toevlucht hadden gezocht. Geen slecht weer door I Vrijheid voor verdediger atoomproeven Het Zwitsers meteorologisch insti tuut is op grond van een onderzoek sedert het begin van de afgelopen winter tot de conclusie gekomen, dat de atoomontploffingen aan de ande re kant van de Atlantische Oceaan niet verantwoordelijk zijn voor het slechte weer in Zwitserland. Er wa ren geen radio-actieve deeltjes gere gistreerd. De wereldorganisatie voor meteo rologie heeft alle leden verzocht een onderzoek naar de invloed der proe ven op het weer in te stellen. foaninkEyfi frezaefï (aopOaan aan dfuvccfutt? De verdediger in het geruchtmaken de proces-Jungschliiger, mr. Bouw man, heeft schriftelijk aan de Indo nesische minister van justitie waar borgen gevraagd voor een vrije ver dediging. In het bijzonder vrijwaring tijdens het proces tegen vervolgings maatregelen, waaronder ook verho ren naar aanleiding van getuigen verklaringen. Mr. Bouwman verzocht opschorting van het proces totdat hij antwoord heeft op deze brief. De openbare aanklager Soenarjo heeft ingestemd met het verzoek. Het proces werd Maandag toch al ver daagd tot 18 April in verband met vacantie voor Soenarjo. De verdedig ster, mevrouw Razak is Zaterdag met haar echtgenoot door de open bare aanklager verhoord. Zij ver klaarde na afloop slechts: „Het komt mij voor dat het de verdediging on mogelijk wordt gemaakt een getuige a décharge te horen". Tijdens de zitting van ontbrak mr. Bouwman. Maandag In de ambtswoning van de Engelse premier, Sir Winston Spencer Chur chili, heeft zich Maandagavond eer Radiostation viel in de strijd om de vrijheid Onlangs werd het radiostation te Nicosia op het eiland Cyprus door nationalisten vernield. Onze linkerfoto toont een technicus die een onderdeel uit de ruïnes weet te rédden; de rechterfoto geeft een duidelijk-beeld van de puinhopen van wat eens de zendkamer was. gebeurtenis afgespeeld, welke zeer sterk tot de verbeelding heeft gespro ken van het krantenloze Londen in het bijzonder en van Engeland en de gehele wereld in het algemeen. In de statige woning aan de Londense Downingstreet 10 kwam nl. Koningin Elizabeth van Engeland met het echt paar Churchill en Sir Anthony Eden en diens echtgenote het diner gebrui ken en dit nu acht men een aanwij zing, voor het aftreden vandaag als premier van Engeland, van de meest omstreden figuur van de laatste da gen. Eden wordt heel stellig als de opvolger van Churchill genoemd Op onze foto, gemaakt tijdens de aankomst van de Koningin aan Dow ningstreet 10, kust de vergrijsde politicus de hand van de Lands vrouwe, terwijl Lady Churchill toe ziet. MALENKOF IS ER WEER. De gewezen Sowjet-premier Ma lenkof heeft Maandagavond met an dere leiders te Moskou een receptie bijgewoond ter herdenking van de bevrijding van Hongarije. Familie vervalste vorstverlet-staten Tijdens het vorstverlet in 't bouw bedrijf in de afgelopen maanden heeft een 42-jarige aannemer uit IJmuiden in samenwerking met een groot aantal familieleden gefingeer de vorstverlet-staten ingediend, waardoor hij ongeveer 21.000. aan de kas van het bouwbedrijf ont trokken heeft. Toen de aannemer gearresteerd werd, v/as hij in het bezit van een fon kelnieuwe woonwagen, terwijl hij on langs failliet is verklaard; de woon wagen werd in beslag genomen. Tijdens het onderzoek, dat na de arrestatie volgde, bleek, dat vele fa milieleden van de aannemer bij deze fraude betrokken zyn. Behalve de aannemer heeft de politie 4 familie leden van de man gearresteerd en de mogelijkheid, dat meerdere aanhou dingen zullen volgen, acht men niet uitgesloten. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). S OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog weer met aanvankelijk hier en daar mist. S Morgen overdag gedeeltelijk be- wolkt. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zv/akke tot ma- tige wind tussen Zuidwet en Zuid. 6 April zon op 6.08, onder 19.22 u; maan op 19.01, onder 5.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur, luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —13 gr STOCKHOLM half bewolkt - 4 OSLO nevel 0 KOPENHAGEN nevel 3 ABERDEEN half bewolkt 2 DUBLIN geheel bew. 8 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. nevel licht bewolkt licht bew. zwaar bew. mist geh. bew. regen mist zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt Korreltje De waarheid is de doelstelling van de filosofie, maar niet altijd van de filosofen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1