DUINSTREE Rijnstreek met melk meer mans Pater Henri de Greeve droeg Mariaspel voor in Hillegom Leidschendam begroette nieuwe herder» pastoor J* F- v* d. Kolk ZATERDAG 2 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Advertentie Het Comité voor Katholieke Kunst heeft haar vele leden en belangstel lenden Vrijdag avond enige onver getelijke uren bezorgd, door de wel- eerw. heer Henri de Greeve in de ge legenheid te stellen, zijn Mariaspel „De Commissie voor Objectief On derzoek" te spelen. Er was voor deze avond een zeer grote belangstelling. Onder de aan wezigen werden opgemerkt: Deken v. d. Brink uit Noord wijk, pastoor Tijssen, verschillende kapelaans uit Hillegom, de burgemeester van Hil legom, jhr. mr. dr. O. F. v. Nispen tot Pannerden, verschillende burge meesters uit omliggende gemeenten, wethouder J. F. v. Dam en enige le den van de Katholieke Raadsfractie. Na een welkomstwoord van de beer G. v. Leeuwen, gaf pater Henri de Greeve een uiteenzetting over het ontstaan van dit spel, dat naar aanleiding van het Mariale jaar op verzoek van de heer v. Steen, leider van „Ons Boerenerf" geschreven is. Aanvankelijk gespeeld door groepjes ambtenaren of onderwijzers, leverde dit nogal moeilijkheden op met het bezoeken van diverse plaatsen. Daar om werd de schrijver geadviseerd, ook dit spel weer alleen te spelen en nu trekt hij het land door. De financiële resultaten komen ten goede aan het Henri de Greeve- fonds van de Naastenliefde. De inhoud van het spel is als volgt. Er ig een vereniging van niet-katho» lieken, men kan ze ook humanisten of ongelovigen noemen, die met ver bazing heeft vastgesteld, dat van de 10 millioen Nederlanders, er 3 mil- lioen een uitgesproken diepe ver ering voor Maria hebben. Er wordt een commissie voor objectief onder zoek ingesteld, die verschillende per sonen uitnodigde, voor deze commis sie te getuigen hoe Maria in hun ge vallen uitkomst heeft gebracht. Ach tereenvolgens komen mevr. Moes, bekend van de Bond zonder Naam, een Italiaan, een gevallen meisje, een Amerikaans vliegenier, St. Isi- door, een toneelspeelster, een een voudige zakenman en vader van groot gezin en ten slotte een pastoor, getuigenis afleggen van hun liefde en kinderlijke eerbied voor Maria. Op voortreffelijke wijze heeft de schrijver al deze rollen plus de rol van de voorzitter van deze commissie KATWIJK AAN DEN RIJN St. Barbara-vereniging De R.K. Begrafenisver. „St. Barbara" hield haar jaarvergadering in het Paro chiehuis. Pastoor Hesp sprak als voorzitter een openingwoord en her dacht de in 1954 overleden leden. Uit het jaarverslag van secretaris Cas- pers vernamen we o.m., dat de ver eniging 187 leden telt. Dat in 1954 5 leden der vereniging belangeloos, zoals het reglement voorschrijft, graf- waart zijn gedragen. Spr. herdacht wijlen de heer Grimbergen, die sinds 1928 bestuurslid was geweest. De heer M. J. Alkemade deed als pen ningmeester financieël verslag; het batig saldo was 153.62. De heren Winters en v. d. Akker brachten een alleszins gunstig rapport uit. De heer M. J. Alkemade werd als bestuurslid herkozen en in een vacature werd ge kozen de heer Jac. van den Akker. De aandacht werd door het bestuur uit drukkelijk gevraagd voor het voorge- schrevene in het reglement betref fende het dragen van donkere, gepas te kleding bij uitvaarten. Voor het eindexamen slaagden aan de Tuinbouwschool te Katwijk de volgende leerlingen uit Katwijk a. d. Rijn: H. van der Does, Chr. van Leeuwen en J. Boskamp. Voor het toelatingsexamen slaagden C. Koele- wijn. Bevorderd werden uit Katwijk aan den Rijn van la naar 2a: S. Bo- termans en L. Spierenburg. Van 2a naar 3: J. Freke, R. van Paridon en Zuyderduyn. Van 3a naar 4a: E. Du- rieux, C, Koelewijn, A. van der Perk en Fr. Spierenburg. Aan de Technische School bij de Karei Doormanlaan behaalden het diploma (2-j. opleiding), de dames J. van der Bent, Nelly van der Does, Geetruida Franken, Willy de Jong, Annie Haasnoot, Agatha van der Meij Lydia de Mooy, Maria de Mooy, Wilh. de Ruyter en Klasina Varkevisser. Voor wat betreft de patiënten van de doktoren J. Bergman, H. Hue- ting en E. E. van der Laan te Rijns burg wordt de Zondagse dienst waar genomen door dr H. Hueting, Rijn straat 33, tel. 2102. Botsing De heer v. d. O. uit Kat wijk aan Zee reed met zijn bromfiets het O verrijn af en gaf tegen de voor schriften in geen voorrang aan een uit de Rijnstraat komende auto met gevolg, dat een vrjj ernstige botsing ontstond, v. d. O. moest na het eerste geneeskundig onderzoek naar een Ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. De bromfiets was danig be schadigd. Automobilist en auto kwa men er goed af. gespeeld en hij heeft nog niets van zijn vitaliteit en zijn indringende zeggingskracht verloren. Het allerbeste was hij in de rol van de pastoor, die in een lang maar zeer mooi gedicht Maria prijst. De voorzitter is onder de indruk gekomen van alle lof en hulde en dankbaarheid, aan Maria gebracht en hij sluit de zitting met een gedicht van H. Marsman over een zonsop gang, dat wel beschouwd moet wor den als een uiting van verlangen naar de opgang tot een zo groot ge loof en vertrouwen. Een onbekende maar zeer goede pianiste zorgde voor een passende muzikale begeleiding en bijna 3 uur lang heeft men met de grootste aan dacht en spanning geluisterd naar de schone wijze, waarop de liefde tot de H Maagd bekend werd gemaakt. Het was dan ook een buitengewo ne avond, die niet licht vergeten zal worden en de heer v. Leeuwen was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen hij de schrijver dankte voor zijn prachtige voordracht. Ondertrouwd: F. J. C. F. Smit en A. A. M. Straathof; S. C. Veenstra en J. Beider; c. Warmenhoven en W. J. de Vreugd; G. Hollander en A. Pompert; S. M. Warmerdam en M. va nder Aar; A. van Roode en L. M. de Haas. HAARLEMMERMEER Geboren: Yvonne Brigitta Maria, dr var» A. Borst en M. H. Philipse; Geraldina, dr van G. J.Raaphorst en M. G. Sukel; Robert, zn van F, Cuve- lier en C. M. Schippers; Cornelia, di van P. Verzaal en J. Ruiter; Lamber- tus, zn van P. van Maaren en E. Do- lieslageri Cornelis, zn van C, Stelma en G. Hent; Maria Clasina Petronella, dr van W. M. de.Wildt en M. T. Joos- ten; Elisabeth Wilhelmina, dr van F. van de Lindeloof on J. H. Kors; Leendert Johannes Nicolaas, zn. van J. Weststeijn en J. N. Eisberg; Adria. nus Petrus, zn van A. van Loon en C. J. Beijk; Neeltje, dr van B. Markus en N. Bouman, Ondertrouwd: Chr. G. Gabel 29 j. en C. van Vugt 27 j.; H. N. Daalman 25 j, en L. Maarsen 19 j.; M. P. van Gelderer» 25 j. en A. C. M. Kroezen 24 j.; A. van der Maden 23 j. en C. A. Zwetsloot 17 j. Getrouwd: A. de Graaf en M. H. Prins; W. J. E. van den Bos en C. Snaterse; J. van der Hooft en C. M. Griffioen; J. J. van Buijten en J. van Luiing; L. de Rijk en G. Chr. Kra nenburg; A. C. Blijlëven en C. Imanse. Overleden: J. Robijn 68 j., echtge noot van S. M. Emmerich; W. J. van der Weele 80 j., echtgenoot van E. Kramer; A. Dol 73 j., weduwnaar van J. Verkerk; B. Dollinga 84 j., echtge noot van J. C. Jonker. LISSE KVP BLIKSEMACTIE Het bestuur van de propaganda- club van de KVP, afdeling Lisse-dorp, heeft zich reeds enkele weken bezig gehouden met het beramen van plan nen tot ledenwerving op grote schaal over te gaan. Nog voor de plannen om een landelijke actie voor dit doel in te zetten, geschraagd door de di verse kringbesturen, had de afdeling Lisse haar plannen reeds bijna ge reed. Zij heeft zich verzekerd van de medewerking van een 50 a 60 propagandisten en zal op Woensdag 6 April a.s. een ledenwervingsactie ontketenen, die naar de mening van het bestuur zal moeten slagen. De voorbereidingen zijn getroffen, de niet-leden hebben een schrijven ont vangen om de gelederen van de KVP te komen versterken en hierin is uiteengezet, waarom men lid van de WONINGBOUWVERENIGING „VOLKSBELANG" VERGADERDE Eivol zat het K.A.B.-gebouw gis teravond, toen daar de woningbouw vereniging „volksbelang" haar leden vergadering hield. Veel nieuws had men de leden natuurlijk niet te mel den, daar „Volksbelang" het afge lopen jaar helaas geen enkele wo ning heeft kunnen bouwen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer M. v. d. Lans, wél mede, dat het bestuur momen teel weer druk doende is met het ontwerpen van plannen. Men hoopt, dat de vereniging dit jaar nog enke le woningen rijker zal zijn. Uit het jaarverslag van de admi nistrateur, de heer J. Zaneveld, bleek, dat men 213.671,90 had ont vangen en 205.827,45 had uitgege ven. De secretaris, de heer G. Hordijk, vertelde in zijn jaarverslag o.m. dat de vereniging nu 338 woningen on der haar hoede heeft. Over de zgn. Bemex-woningen waren ve'el klach ten: ze zijn erg vochtig. Wat de eta ge-woningen aangaat: daar waren de bewoners niet tevreden met de bel len en de huistelefoons, terwijl de Duplex-huizen natuurlijk ook niet ideaal bleken. Al was het alleen maar de grote gehorigheid Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. v. d. Lans en G. Hordijk bij acclamatie herkozen. Dat de woningbouwvereniging niet zwemt in de woonruimte, blijkt uit het feit, dat alleen „Volksbelang'" nog 264 liefhebbers op de wacht lijst heeft staa.n! N00RDWIJK PALMP AAS-OPTOCHT De in Noord wijk goed ingeburger de Palmpaas-optooht zal morgen wederom worden gehouden, waarbij velen zieken en ouden van dagen weer met een Palmpaas zullen wor den verrast. Evenals vorige 'jaren verwachten wij weer een groot aan tal deelnemers onder de jeugd. De opstelling heeft plaats op de Linde- hofstraat en vertrekt vandaar te 12.45 uur. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Gisteren herdacht de gemeente ontvanger, de heer A. Dekker, zijn zilveren ambtsjubileum bij de ge meen te Noord wijk. In een speciale bijeenkomst, waarbij het gehele ad ministratieve personeel van de ge meente tegenwoordig was, is de ju bilaris op hartelijke wijze gehuldigd. Als eerste spr. bracht de burge meester woerden van lof en dank voor het accurate en nauwgezette werk van de jubilaris, terwijl na mens de raad het woord voerde de heer Rippes. Eveneens spraken bij deze gelegenheid de gemeente-secre taris van Leiden en Velzen en de gemeente-secretaris uit Gouda. Namens het personeel sprak de heer Schoenmaker. Een en ander ging begrijpelijkerwijze gepaard met het aanbieden van enkele cadeaux. Landbouw vacantiebonnen. De vacantiebonnen van de landbouw kunnen worden ingeleverd op Dins- 5 April a.s. 's avonds van 7.30— 9 uur in het Juvenaatsgebouw. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr Mulder. De Duinrandapotheek is geopend van 11.30—d uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend: Géb.: Teuna P., d. v. J. v. Beelen en C. v. d. Kraan; Cecilia C. M., d. v. J. W M. Braun en C H. C. Kortekaas; Johannes C., z. v. J. C. Tettero en J. G. de Vos; Dirkje, d. v. A. Verloop en C. v. d. Niet. Ondertrouwd: P. J. Kortekaas en M. J. Kret; G. v. d. Linden en C. van Duin; A. J. v. d. Veld en W. A. Schen keveld; J. Noort en A. A. M. de Rid der; J. Klinkenberg en C. P. Korbee. Getrouwd: A. M. Steeman en D. C. Lagerweij; C. J. v. d. Linden en C. v. Kessel; H. G. Sledmere en L. Fa- rensbach. Overleden: M. Ph. Blok 72 jr geh. met M. J. Wools; C. Vlieland 74 jr H. J. van Kampen 49 jr. OEGSTGEEST Geboren: Jacobus, zn van N. Ko renhof en J. Lit; Frederik Johannes, zn van L. L. van der Meulen en F. Postma; Robertus Henuricus Jose- phus Marie, zr» van A. M. Nuijten en J. C. M. B. Kruitwagen; Reijer Jacob, zn van A. van Os en M. Visser; An- dries Jelle, zn van A. van Os en M. Visser. Overleden: A. M. Broekstra geb. Boukema 80 j.; J. J. van Akerlaken 41 j.; J. Ausma 62 j. Ondertrouwd: B. Batelaan 2 j. Leidschendam en W. G. Balfour van Burleigh 22 j.; D. K. Burgij 29 j. en M. Enseling 25 j. Leiden. SASSENHEIM Geboren: Annemieke, dr van C. A. Uphoff en E. M. Schrama; Anne Lize, dr van A. van Nierop en P. van Leeu wen; Wilhelmina Maria, dr van N. M. van der Werf en C. E. van Paridon; Marcellus William Maria, zn van J. van Kesteren en J. van der Born; Jo hanna Jacoba Maria, dr van A. J. van der Poel en M. A. J. Eist; Berna- dette Thecla Maria, dr van A. A. M. Ter Meer en K. Th. M. van der Voort; Maria Hendrika Francisca, dr van P. H. J. Zwetsloot en C. M. van der Geest; Marijke Suzanna, dr van J. Dreef en M. C. Vis. Ondertrouwd: N. van der Vis 29 j. en E. W. Schalk 26 j. te Haarlemmer meer; G. A. Augustinus 30 j. en L. Philippo 29 j. Overleden: Johannes Laurentius van der Voort 63 j.; Antonius Petrus Cornelis van der Eist 1 dag. VOORSCHOTEN INBRAKEN. Gisternacht is ingebroken in de Nefaboline-lakfabriek aan de Rouw kooplaan. Er werd een brandkast ge forceerd, waaruit ruim 5000,werd ontvreemd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in, evenals naar een in braak in de Aluminiumfabriek Koco in de Pauwenstraat, enkele nachten geleden gepleegd. Daar werd uit een bureau f 140— gestolen. ERNSTIGE AANRIJDING. Donderdagmiddag omstreeks 17.10 is de 14-jarige R. van Aken op de Leidseweg ter hoogte van de R.K. Katholiek Leidschendam heeft zich gisteravond weer eens in haar volle verscheidenheid getoond. De organi saties en zeer vele katholieken waren naar de grens van de gemeente geko men, om luister bij te zetten aan de inkomste van de nieuwe parochieher der pastoor J. F. van der Kolk. Tegen zeven uur arriveerde pastoor Van der Kolk aon het Looiersplein, waar hem bloemen werden aangebo den door het dochtertje van dokter Perquin. Deze bloemen waren be doeld als een hulde van geheel ka tholiek Leidschendam. Toespraak burgemeester Banning Burgemeester Banning achtte het een voorrecht als vertegenwooi'diger van het burgerlijk gezag de eerste te zijn, die de pastoor het welkom Leidschendam mocht toeroepen. Het is een ware vreugde dat wij als ka tholieken in volle vrijheid onze priesters openlijk mogen eren en welkom mogen heten de priester, die komt werken in het belang van de gemeente. U is voor ons een onbeken. de. Wij weten niets van U en daarom is U voor ons vol verrassingen. In Leidschendam is het goed leven. De jeugd groeit hier op tot flinke vader landers. Spr. hoopte dat de samen werking met het gemeentebestuur vruchtdragend zal zijn en dat de pas toor in Leidschendam een prettige werkkring zal hebben. Met de wens dat de pastoor nu niet over enige ja ren de gemeente zal gaan verlaten besloot spr. zijn toespraak het nog maals een hartelijk welkom uit te spreken. Nadat de burgemeester in de auto van de pastoor had plaats genomen liet de harmonie St. Cecilia haar klanken horen en trok de gehele stoet op naar de parochiekerk. In de Dam- laan waren van alle huizen de vlag gen uitgestoken en langs de straten stonden vele parochianen opgesteld om de nieuwe herder toe te wuiven. Op het kerkplein stond een stoet bruidjes opgesteld en deze ging de pastoor vooraf, toen hij op ongeveer 200 meter van de kerk uit de auto ge stapt was. Ook waren daar alle ver enigingen met de banieren en vaan dels opgesteld waardoor het geheel een fleurige aanblik kreeg. De installatie in de kerk, welke vol belangstellenden was, geschiedde door deken Bont van Zoeterwoude. Na de eedsaflegging en nadat de pas toor in het zakelijk en werkelijk be zit van de parochie was geeteld hield de deken een toespraak, waarin hij er op de eerste plaats op wees, dat Leid schendam de laatste 10 jaar belangrijk van structuur is gewijzigd en een meer stedelijke gemeenschap is ge worden. Maar door Gods genade is de katholieke geest van Leidschen dam niet gewijzigd. Er heerst hier nog een goede geest en band tussen geestelijkheid en parochianen, getui ge de triomfale intocht van de nieu we pastoor. Verder hield spr. de ge lovigen de ware betekenis en taak van de priester voor, waarbij hij vooral de klemtoon legde Op het feit, de zich voor het pastoraat ingewik kelde problemen voordoen. Op de feestdag van de Moeder der Smarten verzocht hij de nieuwe pastoor zijn pastoraat te stellen onder de schutse van de Moeder der Smarten. Na het nu volgende korte plechtig Lof verenigde de familie van de pas toor en het kerk- en armbestuur zich in de pastorie, waar velen aan de nieuwe pastoor werden voorgesteld. dan oorspronkelijk de bedoeling was kunnen beginnen, omdat het getal van 1000 leden nog niet bereikt was. De afdeling telt momenteel 31 leden, hetgeen te laag is. De heer R. de Jong vroeg grotere belangstelling voor deze instelling. De voorz. deelde mede, dat pater Engelbertus de K.A.B. verlaten heeft, hetgeen een groot verlies is vóór de K.A.B. Van bestuurszijde kwam men met het voorstel tot de oprichting van een afdeling der K.A.J. waaraan de vergadering haar goedkeuring hecht te. Vooral de jongeren werden aan gespoord een leiderscursus te vol gen, die door de K.A.B. betaald zal worden. De oprichting van zulk een afdeling kan van harte toegejuicht worden, daar helaas op het gebied van jongeren-organisatie een groot tekort is. Wij kunnen de afdeling van harte prijzen, om dit belangrijke initiatief, dat kan mede helpen de katholieke arbeidersjeugd in orga nisatorisch verband te brengen, het geen hen zowel godsdienstig als cul tureel ten goede kan komen. Het voorstel, om contactavonden met de verschillende vakorganisaties te hou den, werd met instemming begroet. Bij de gehouden bestuursverkie zing, werden de heren Boortman en Bierman herkozen. Inplaats van de heren L. v. d. Ven en B. Hoogduin, die niet meer herkiesbaar waren, werden gekozen de heren C. v. d. Meer en M. Berk. Geboren: G. A. de Kooter; Pie- ter Koning. Ondertrouwd: Pieter Bos 33 jr en A. Blomk 24 jr; S. Verhoef 26 jr en A. Hoogendam 25 jr; H. J. Th. Keij- zers 25 jr en M. L. v. d. Meer 19 jr; A. B. Brussee 35 jr en H. Enklaor 29 jr. kerk onverwacht op zijn fiets de straat overgestoken en tegen een auto gereden. E.H.B.O. en dr. Thies waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verlenen. Dr. Thies achtte over brenging naar het Academisch Zie kenhuis noodzakelijk. Daar werd ge constateerd, dat het slachtoffer een schedelbasis fractuur, een hersen schudding, een gebroken neusbeen en enkele gebroken ribben had opgelo pen. Gisteren was de toestand nog ernstig. De medische dienst wordt waar genomen door dr. Th. J. Thies, Leid seweg 51, telef. 2520 en voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. WASSENAAR POLITIESCHOOL ZUID -HOLLAND GEOPEND De commissaris der koningin in de provincie Zuid-holland, mr. J. A. Kesper, heeft vanochtend te Was senaar de politie opleidingsschool voor Zuid-holland geopend. In zijn openingstoespraak herinnerde mr. Keeper er aan, dat deze school is voortgekomen uit de cursus die enige jaren geleden in het gebouw „de haven" werd gehouden. In deze „ha ven" is de kiem gelegd voor een per manent instituut waar de opleiding van de gemeentepolitie in Zuid-hol land uitgezonderd de grootste twee gemeenten die in dit opzicht voor zichzelf zorgen op afdoende wijze zou kunnen geschieden. On danks vele tegenslagen is uit deze kiem de permanente Zuid-hollandse politieschool met een alleszins aan vaardbaar programma geboren, al dus mr. Kesper. Een speciaal woord van waarde ring richtte de commissaris tot de besturen der deelnemende gemeen ten, die, In afwachting van een na dere regeling, voorlopig de financiële risico's van deze onderneming op zich hebben genomen en daareven- boven voor eigen rekening hebben willen nemen de salarissen van de adspiranten boven de sterkte die aan deze school hun opleiding zullen krijgen. Hoezeer wij in de totstandkoming van deze school een bijzonder heug lijk feit zien van provinciaal karak ter, moeten wij ons ook realiseren, aldus mr. Kesper, dat zij, zoals zi.i is voortgekomen uit de kiem. gelegd in „de haven", op haar beurt de kiem kan zijn en naar spr. hoopt ook zal blijken te zijn, van een opzet van veel wijdere strekking, pamelijk van het tot stand komen van een, uiteraard beperkt, net van instellin gen van deze aard die te zamen het gehele land zullen bestrijken. Met zijn ambtgenoten van Noord- brabant en Overijssel heeft mr. Kes per een onderzoek doen instellen omtrent de wenselijkheden en mo gelij kheen in dit opzicht. Binnen af zienbare tijd zal een rapport hier over worden ingediend bij de be trokken minister. BRIGADIER VAN DELFT IN HET ZILVER. Brigadier A. van Delft van de Was- senaarse politie heeft gisteren het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw geleden zijn politieloopbaan be gon in Wassenaar, de plaats waar hij geboren werd. In de theoriezaal van het hoofdbureau is dit jubileum her dacht tijdens een samenkomst van vele korpsleden. Commissaris J. J. Maandag voerde eerst het woord en zeide, dat de heer Van Delft niet alleen 25 jaren ach tereen zijn plicht heeft gedaan als politieman, maar bovendien door zijn prettige humor en opgewektheid veel heeft bijgedragen en steeds bijdraagt tot een goede stemming. Vaak weet hij door het goede woord op het juiste moment gesproken som bere gedachten op de vlucht te ja gen en een vrolijker atmosfeer te scheppen. De commissaris wenste de briga dier en zijn echtgenote geluk en bood namens het gemeentebestuur de ge bruikelijke enveloppe met inhoud aan en bovendien namens de Wasse- naarse Politie Schiet- en Sportver eniging een boek. De heer H. B. Poesiat sprak na mens de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Politiebond, waarvan de heer van Delft voorzitter is. Hij deed de beste wensen van alle bonds leden vergezeld gaan van een boek werk en bood bovendien in couvert een attentie van het hoofdbestuur aan. Brigadier Van Delft dankte in een geestige toespraak voor de waarde rende' woorden en geschenken en daarna werd er koffie en een roker tje rondgediend en was er gelegen heid de heer en mevrouw Van Delft persoonlijk geluk te wensen. Tijdens de samenkomst werd nog gememoreerd, dat brigadier L. L. A. Kooistra, die al eerder zi^n zilveren politiejubileurn vierde tegelijk met de heer Van Delft in Wassenaar werd aangesteld. Ook een jubileum dus, dat niet geheel onopgemerkt voorbij ging omdat alle aanwezigen spontaan een driewerf hoera uit brachten op brigadier Kooistra. Geboren: Elisabeth M. C., dr van M. A. Kruijt en M. H. A. van Rijn; Constance E., dr van P. A. Ie Congé Kleijn en C. J. van Staveren; Alida, M., dr van Q. J. Voorham en C. H. Noordermeer; Maria J. J., dr van A. H. M. Kroor» en J. A. Fransen. Ondertrouwd: Q. J. P. van Hemert en C. A. M. Knijnenburg; W. van Aalst en C. E. C. M. G. C. R. A. Ba rones van Dedem; V. J. Mooijen en J. W. Brandsteden Getrouwd: A. C. van Velzen en C. C. van der Drift; T. van Wolde en L. Hoek; H. Pijl en G. Postma; C. van der Burgt en M. Schade. Overleden: Helena J. Greup 81 j.; Johanna M. Vulmon 85 jSophia J. M. Bijvoet 47 j.; Hermanus G. A. Rikspoel 43 j.; Marinus J. Peltersburg ZQETERMEER Jaarvergadering K.A.B. De pl. afd. van de K.A.B. hield in „De Jon ge Prins" haar jaarvergadering. De voorz., de heer G. v. Leeuwen, drukte in zijn openingswoord er zijn spijt over uit, dat niet een groter getal leden aanwezig was. Hierna werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden van het afgelopen jaar, waarin verschillende culturele avonden werden gegeven met als hoogtepunt het welgeslaagde jaar feest, waarop verschillende zilveren jubilarissen door de diocesane voorz., de heer Kortink gehuldigd werden. De secretaris, de heer L. v. d. Ven, gaf h7rna zijn administratief over zicht. De afdeling telt momenteel 209 leden, terwijl de aanwas nog steeds geleidelijk aanhoudt. De secretaris drong er op aan, dat de culturele avonden meer bezocht zullen wor den. De penn., de heer Boortman, gaf vervolgens een gedegen verslag van zijn financieel beleid. Door een wij ziging in de wijze Van boekhouden was er dit jaar een nadelig saldo. Evenwel mag de financiële toestand van de afdeling gezond genoemd worden. Bijzonder werd gewezen op de deelname aan de jaarlijkse retrai te, waarvoor aan een aantal deelne mers een bijdrage in de kosten in het vooruitzicht werd gesteld. Het volgend jaar wil men bij vol doende deelname een nog grotere post hiervoor uittrekken. Het Comité van Herwonnen Le venskracht uitte bij monde van haar voorzitter, de heer B. Hoogduin, zijn tevredenheid uit over het grote aan tal donateurs, dat Zoetermeer telt. Ruim 1300.kon afgedragen wor den. De deelname aan het Gezinszorg fonds was minder bevredigend. Met de werkzaamheid van dit diocesane fonds heeft men drie maanden later ALPHEN AAN DEN RIJK DOOR AUTO GEGREPEN. Op de Kortsteekterweg werd om streeks 17.30 uur de 10-jarige M. Overes door een auto gegrepen, toen hij per rijwiel van de weg af kwam rijden nabij de aardappelstomerij en de voornoemde verkeersweg wilde oversteken. Hij had teveel vaart om nog tijdig te remmen en de auto greep hem. De jongen werd een eind weg geslingerd, hetgeen wellicht zijn ge luk mag zijn, want zijn rijwiel werd door de wielen plat gereden. Dr. J. H. J. Pilon constateerde di verse schaafwonden aan gelaat, ar men en benen, alsmede hersenschud ding. De bestuurder van de vrachtauto, de heer G. Verbree uit Nieuwerbrug, die in dc richting Zwammerdam reed, treft geen schuld. Te breed. Het blijkt te vaak, dat automobilisten weinig letten op de verbodsborden, welke het berijden van wegen slechts toelaten tot dc aan gegeven breedte. Zulk eon weg te Alphen a. d. Rijn is o.a. de Ziende- weg. Deze is slechts toegelaten voor wagens met ccn maximale breedte van 1.85. Vrijdag trof de politie op deze weg een vrachtwagen aan, waarvan de breedte wel 2.20 ra. bleek te zijn. De chauffeur had zich blijk baar het grote verschil niet gereali seerd, maar de politie was beter bij de tijd en schonk de onnadenkende autobestuurder ter herinnering een proces-verbaal. HAZERSW0UDE STRAATKLINKERS GESTOLEN. Een dezer dagen werden duizenden straatklinkers vermist bij de weg- verbetcring en vernieuwing aan de Rijndijk. Bij een onderzoek bleek, dat een aantal werknemers van een aannemers-maatschappij deze klin kers hadden ontvreemd on verkocht aan diverse personen uit de omge ving. Tot nu toe werden 10 arbeiders gearresteerd De politie zet haar on derzoek voort. Z0ETERW0UBE i Oost- en Wcstbroek Polder. In I de vergadering van Stemgerechtig- I de ingelanden werd de rekening' over 1954 vastgesteld aan inkomsten I op 35.044.03 aan uitg. op 33.594.76 batig saldo 1.449.27. Ben de begroting werdon de jaar wedden der leden van het bestuur verhoogd en de begroting werd vast gesteld aan inkomsten on uitgaven op 10.820.31 waarbij de omslag werd bepaald op 14.— per h.a. De secretaris-penningmeester de heer C. P. J. Paardekooper werd na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd tijdelijk benoemd tot 31 December 1955. Het iMelcomen schrijven van het hoofd van de Inspectie van de N.V. Gront-Mij met een aanbieding tot voorlichting en voorbereiding tot ruilverkaveling, ontwatering en ont sluiting enz. wordt voor konnisge- ving aangenomen. De voorzitter deelde mede dat het bestuur reeds een bespreking over dit onderwerp heeft gevoerd. Op verschillende plaatsen van de polder zijn perl-buizón goplaotst waarvan over een kort tijdsbestek de rappor ten omtrent indroging enz. zijn in gekomen. Deze peilingen zullen moe ten uitmaken of de vrees voor indro ging van veen, hetgeen en onvrucht baarheid van het land zou veroor zaken gegrond is. Tot leden van de commissie ter naziening van de rekening 1955 worden benoemd de heren G. P. v. Leeuwen (als vertegenwoordiger Oud Geldex'woudse Polder), Jac. N. v. d. Salm en G. Belt. Tot pl.verv. leden de heron J. D. v. d. Akker, G. N. v. d. Poel en J. Versteogen Wz. Tijdens deze vergadering had de periodieke verkiezing plants van een voorzitter de heer A. A. de Jong met alg. stemmen werd herkozen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7