Nadat gistermiddag de tram èèn uur weer reed overspoelde nieuwe stakingsgolf de hoofdstad De rosse handiet Grootste troef is: Holland-Belgie! Een matig verloop van de voorjaarsbeurs Heine bij 't Culemborg Opgang naar t Paasfeest ME ZATK 'ij 'RIL 1955 DELETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Derde A'damse stakingsdag Nadat gistermorgen aanwijzingen aanwezig schenen, die duidden op een verloop van de Amsterdamse staking en nadat gistermiddag zelfs gedu rende korte tijd alle trams weer door de stad reden, is gisteravond het stakingsparooi weer in volle hevigheid van kracht geworden en dit had tot gevolg, dat vele diensten, die gistermorgen het werk hadden hervat, wederom het werk neerlegden, zodat de staking momenteel aanzienlijk in omvang is toegenomen. Toch krijgt men de indruk, dat de meningen verdeeld zijn; een grote groep toont bereidheid om aan het werk te gaan, wanneer bepaalde eisen worden ingewilligd; een kleine groep voornamelijk te vinden in de stakingsleiding poogt met leuzen en brallende toespraken de stakers op te zwepen en schildert hen de „aantrekkelijke" mogelijkheden, die er schuilen in „de voortzetting van het gevecht, totdat B. W. zullen capituleren". Burgerauto's vervangen tram Gistermiddag werd in Krasnapols- ky een uiterst rumoerige vergadering van „Vervoer'' gehouden, waarin de hartstochten soms fel oplaaiden. Hier was de splitsing tussen de stakers duidelijk merkbaar. Nadat met veel lawaai ieder gepoogd had zijn me ning te zeggen, kregen de meer ge matigden de overhand en werd be sloten de eis van burgemeester d'Ailly in te willigen, die gezegd had, dat hij de onderhandelaars niet kon ontvangen, voordat de staking opge heven zou zijn. EEN UUR WEER NORMAAL. Om goed vijf uur stroomden de tram- en buschauffeurs naar hun remises en garages on terwijl een commissie onderhandelaars zich naar •het stadhuis begaf, begonnen de trams v/eer te rijden en scheen de normale toestand in de hoofdstad hersteld te zyn. Op het stadhuis begonnen de moei lijkheden echter weer. De afgevaar digden wilden onderhandelen over de eisen en wilden met tastbare be wijzen van deze onderhandelingen naar de stakers terugkeren; de bur gemeester was echter van oordeel, dat hij niet de bevoegdheid had om een bindende overeenkomst te tref fen, daar dit op de weg ligt van het gehele bestuurscollege. Hij deeldö dit aan de afgevaardigden mede, doch dezen dreigden, dat de staking onmiddellijk hervat zou worden, wanneer de burgemeester niet toe zegde, dat de lonen geherclassifi- ceerd zouden worden. De burgemees ter antwoordde, dat het niet op zijn weg lag hierover te beslissen en dat hij het een taak van de georgani seerde vakbonden vond om dit on derwerp bij B. en W. in discussie te brengen. De burgermeester voegde hieraan toe, dat eerst hedenmorgen het pro bleem bezien zou kunnen worden, wanneer de wethouders aanwezig zouden zijn. NIEUWE STAKINGSGOLF. De stakingscommissie verliet daar op het stadhuis en onmiddellijk werd aan de remises het stakingsparool af gegeven; een uur daarna was de laat ste tram van de Amsterdamse stra ten verdwenen. Het gevolg van deze hernieuwde staking was eohter, dat zeer vele diensten, die in de loop van gisteren de staking opgeheven hadden, uit so lidariteit met „Vervoer" het werk onmiddellijk neerlegden, terwijl vele andere diensten zowel gemeente lijk als particulier -- ook in staking gingen. De matrozen, die de pontdiensten vei-vuld hadden en daarna het work weer aan het burgerpersoneel had den overgegeven, moesten in ijltempo weer naar hri IJ gedirigeerd wor den, omdat het verkeer over het wa ter stagneerde. GROTE OMVANG. Alle gemeentediensten, die tot nu toe voor kortere of langere tijd bij de staking betrokken zijn geweest, gingen wederom in staking, zodat momenteel behalve „Vervoer" waaronder te verstaan de trams, de bussen en de veren ook de ge- meentelijke haven- en handelsinrloh- tingen kraandrijvers, magazijnbe dienden en onderhoudswerklieden Publieke Werken stratenmakers, landmeters, werklieden bestratings- werf, riolering^arbeiders en perso neel reinigingsdiensten, in staking zijn. Met deze hernieuwde stakingsgolf zijn plannen ontworpen om ook nog andere diensten bij de staking te be trekken. Zo ligt het in het voorne men om vandaag posters te plaatsen bij vitale gemeentebedrijven clec- triciteit, waterleiding, abattoir e.d. om het personeel aldaar over te halen eveneens aan de staking deel te nemen. „DE GROOTSTE TROEF!" De grootste troef van „Vervoer" is de interland-wedstrijd Holland—Bel gië, die morgen te Amsterdam ge speeld wordt en waardoor in nor male tijd reeds een zware kracht proef van het Amsterdamse verkeer vereist wordt. Diverse malen hebben de stakings agitatoren op de in de laatste dagen gehouden stakingsvergaderingen de verlokkende chaos geschetst, die zou ontstaan, wanneer op deze drukke 1 dag de trams en bussen niet zouden rijden. PARTICULIER-INITIATIEF. Inmiddels heeft het meer nuohtere deel van de Amsterdamse bevolking maatregelen genomen om de moei lijke situatie niet tot een chaos te la ten uitgroeien. Een groot aantal Amsterdamse automobilisten is gisteren bijeenge komen en heeft van burgemeester d'Ally toestemming gekregen om met hun auto's langs de tramstopplaatsen te rijden. Zij zullen pogen om de mensen, die het meest door het uit vallen van de tram gedupeerd zijn, van een lift te voorzien. Dit initiatief is gisteren al in be perkte mate in practijk gebracht met vrij goed succes. Do particuliere auto's reden langs de stopplaatsen en daar vonden zij de passagiex-s in rijen van bestemming ingedeeld, zodat zy hen vlot konden meenemen. Het Amsterdamse publiek heeft tot nu toe op gedisciplineerde wijze blijk gegeven dit persoonlijk initiatief te waarderen, want alleen mensen, die verre afstanden moesten afleggen, meldden zich bij de stopplaatsen voor een lift aan. 19 TRAMS UITGEREDEN. Vanmorgen om acht uur waren ne gentien tramstellen uitgereden. Er deden zich nergens moeilijkheden voor. De gemeenteveerdiensten wor den met vier ponten, bemand door marinepersoneel, ondex-houden. Van- moi-gen verliep alles vlot en was er nog geen stagnatie in het overzet ten. Nylon vlag sloeg niet kapot Traditie-getrouw heeft de directeur van de Nederlandse Jaarbeurs daags na het sluiten van de gehouden beurs de pers ingelicht over de gang van zaken. Uit de mededelingen van mr. H. Schuit kregen we de algemene in druk, dat het resultaat misschien wel bevredigend is geweest, maar toch niet om over te juichen. Terwijl wij reeds op de Textiel-afdeling hadden vernomen, dat het verloop er had ge leid tot volledig succes, was de re actie van de heer Schuit aldus: „niet wild, maar goed". Met name de kapitaalgoederen in het algemeen zijn in hun resultaat niet meegevallen. Het gevolg is uiter aard, dat het kalm-aan zal gaan met de investeringen. Wij hebben gevraagd naar de be- lingstelling voor de afdeling leder. Daar is het succes slechts matig ge weest, hetgeen te voorzien was, om dat de tijd van het jaar niet gunstig voor expositie was. De Russen schijnen zaken te heb ben gemaakt zoals we hebben ver nomen: nog al onder de prijs. Maar Arbeider vond hem Omstreeks half twaalf gisteroch tend heeft een arbeider, die bezig was langs het perron van het station Culemborg een betonnen talud te maken, een projectiel aangetroffen. De stationschef heeft onmiddellijk na dat hij van de vondst in kennis was gesteld, de personentreinen over enkel spoor geleid. Zij passeerden de plaats waar het projectiel lag, een kleine bom van naar schatting zestig kg., met een snelheid van vijf kilometer per uur. Het rijden met goederentreinen werd gestaakt. De mijnopruimingsdienst heeft de bom verwijderd. Het spoorwegver keer was om 17.35 uur weer nor maal. dat schijnt minder belangrijk te zijn dan het feit van de gemaakte propa ganda. Na het sluiten van de deuren heeft men in hal Q uitverkoop ge houden, ook van de aanwezige Russi- sches cigaretten en snoeperijen. Het nylon-vlaggedoek op de Dom toren heeft het uitstekend gedaan. Ondanks de felle wind tijdens de Beursdagen is er geen scheur in ge komen, terwijl vroeger bijna om de drie dagen de linnen vlaggen moes ten worden vernieuwd. Het eigenlijke nieuws is de pers toch nog onthouden. Mr. J. Milius wilde namelijk iets vertellen over de nieuwbouw-plannen; maarex- mocht niet over worden geschreven. En dat nu konden de journalisten niet garanderen! Automatisch lid van de kruisvereniging in Rotterdam De ziekenfondsvei-zekerden in Rot terdam, die zich ook aanvullend ver zekerd hebben, hebben thans niet al leen recht op onbeperkte verpleeg- duur in een ziekenhuis en verple ging van onbeperkte duur in een sa natorium. Zij zijn nu ook automatisch lid van een der Kruisverenigingen, t.w. het Groene Kruis of het Oranje Groene Kruis, of het Wit Gele Kruis. Dit laatste was het gevolg van be sprekingen tussen de Rotterdamse Ziekenfondsen, de Kruisverenigingen en 't Gemeentebestuur van de Maas stad. Het betekent dus, dat het lid maatschap van de Kruisverenigingen betaald wordt met gelden van het aanvullingsfonds. NCRV beloont dromen met waardebon Voor inrichting luchtkasteel De NCRV gaat op Paasmaandag een verloofd paartje verrassen. Op de avond dc tweede Paasdag wordt onder de titel „voetsporen van het voorjaar" een klankbeeld uitgezon den, waarin ook enkele rechtstreek se elementen zijn opgenomen. Daarin zal o.a. een waax-debon voor de aankoop van een woningin terieur worden uitgereikt aan een verloofd paar, 'dat een wedstrijd zal winnen. In samenwerking met de stichting propaganda woninginrich ting wordt nl. een wedstrijd georga niseerd, waarin verloofde paartjes vóór Woensdag 6 April in een ge dichtje moeten schrijven hoe zij zich de inrichting van hun eigen huis dromen. De inzendingen moeten onder het motto „zo droom ik van mij home" aan de NCRV te Hilversum worden gericht. BIETENVELDJES OP DE R.A.I. De aankondiging, dat van 15 tot 26 April in het R.A.I -gebouw de derde internationale tentoonstelling van de suiker zal worden gehouden, kan ge dachten wekken aan de onlangs ge houden dag van de chocolade, die een étalage van zoetigheden is geworden. Met de suiker zal dat stellig anders zijn, zo is ons tijdens een gehouden pei-sconferentie meegedeeld. De ko mende tentoonstelling in verband met de suiker zal namelijk in hoofd zaak een industrieel karakter dragen en heeft kennelijk de bedoeling soort gelijke exposities in het buitenland voox-bij te streven. De beschikbare ï-uimte is niet min der dan 18.000 vierkante meter, waarvan 40 percent door machinerieën zal worden ingenomen. De ingang van het gebouw zal worden bezet door en kele bieten veldjes, waarmee men de aanvang van het suikerproees wil de monstreren. Doze bieten zijn extra vroeg gekweekt en dat nog wel in zes soorten. Na dit begin van de rondgang krijgt de bezoeker een indruk van de suikercultuur in het algemeen. Niet minder dan dertig soorten zullen ge toond worden. Maar ook de glucose, die eigenlijk geen suiker is, zal hier plaats vinden, omdat deze zoetstof, in ons land uit aardappelen-zetmeel bereid, zixlk 'n belangrijke grondstof voor de menselijke voeding xs. De aanwezige machines zullen ko men uit verschillende landen en in grote verscheidenheid, zowel op het gebied van de fabricage, de verwer king, de verpakking en de ontkleu ring. Wat die verpakking betreft, zul len in enkele stands demonstraties worden gegeven om de hygiëne aan te tonen, die hier wordt in acht geno men. Ook het decoreren van taarten en het bakken van brood zal men kunnen volgen. Kenners van de „kunst in de suiker" zullen nu en dan shows houden; en een kleine tentoon stelling zal de geschiedenis geven „Van Suykerbrot tot Soetigheit anno 1855". Men is nu reeds verzekerd van be zoek tot uit het verre buitenland. Vishandelaar stopte niet voor verkeers- brigadiertje Strenge straf De kantonrechter te Winschoten heeft een 47-jarige vishandelaar uit Ter Apel veroordeeld tot ƒ100, boete of 25 dagen hechtenis, met een half jaar voorwaardelijk ontzegging van de rijbevoegdheid en een proef tijd van twee jaar. De man werd ver weten, dat hij rijdende in een vracht auto te Musselkanaal ondanks het door een dienstdoend jeugd-verkeers- brigadiertje gegeven stopteken zon der noodzaak was doorgereden. Een twintigtal schoolkinderen, dat juist de weg overstak, alsmede en kele verkeersbrigadiertjes, die hen beleidden, moesten zich in allerijl in veiligheid stellen. De ambtenaar van het openbaar ministerie had 50,boete of 20 da gen hechtenis en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist. 'ET PALMZONDAG begint de Moederkerk de tweede fase van de passietijd. Het allergrootste lijdensdrama van alle eeuwen zal weer opnieuw aan onze geest voorbijgaan en de liturgische plechtig heden zullen de christenen in staat stellen Christus in de laatste week voor Pasen als het wax-e op de voet te volgen. Vanaf Passiezondag werden we steeds meer en meer attent gemaakt op het lijden van de Zaligmaker. In de Evangeliën van de misfoxmulieren van de zojuist afgelopen week kwam de gespannen sfeer tus sen Christus en zijn tegenstanders sterk naai' PalmTOnfl zxrt vorta1» roaar vanaf vandaag zullen wij niet JL ctlllizunucty slechts treden in het voetspoor der Moederkerk, doch veel meer in het voetspoor van Christus zelf en wel tezamen met de Moederkex'k. De liturgie van de grote of goede week opent met een indrukwek- kende, koninklijke hulde aan Christus. Hij treedt op als Heer en Meester, als Koning en Priester. Christus Jesus zal als Koning de „hosanna's" van het enthousiaste volk aanvaarden, en op de meest heilige Vrijdag als de Hogepriester bij uitstek vrijwillig instemmen met het „kruisig Hem", dat het opgezweepte volk tegen de muren van het paleis deed weergalmen. Het „hosanna" en het „kruisig Hem" vormen de twee uitersten die vooral in de liturgie van Palmzondag tegen elkaar opbotsen. Zij vormen het tragische van de plechtig heden van deze dag. Nu Jesus zich op de eerste dag van de lijdensweek vertoont als Koning aan al degenen, die Hem als Messias erkennen, ziet de liturgie in de ontvangst te Jeruzalem een triumftocht van de overwinnaar reeds voordat de overwinning is bevochten. Inderdaad zou de Heer ten strijde trekken tegen de vorst der duisternis en het samentreffen zou zo fel mogelijk zijn. De overwinning echter zou absoluut zeker aan de kant van Christus zijn en blijven, want de Zaligmaker zou tot de kruisdood toe aan Zijn hemelse Vader gehoorzaam zijn. De palmprocessie is in Jeruzalem ontstaan. Een zekere pelgrim Aetheria of Silvia uit Zuid-Gallië of Noord-Spanje, die in de vierde eeuw leefde en een pelgrimstocht van drie jaren naar het heilig Land maakte, heeft tot in de kleinste bijzonderheden de plechtigheden die te Jeruzalem in de vierde eeuw werden gehouden, beschreven. Deze Jeruzalemse viering heeft Rome toen overgenomen. De oorsprong van de palmprocessie gaat zeker teru gtot in de tweede eeuw, want de geschiedschrijver Justinus heeft het over de uitdrukking „Hosanna Deo David Hosanna aan de God van David". Men kende dus toen reeds de herdenking van Christus' intocht in Jeruzalem. Deze feestelijke intocht van Jesus in Jeruzalem heeft een twee voudige betekenis. Allereerst dienen wij hem te zien als een blijde intrede van een Koning, die door het volk als een redder wordt be groet omdat hij de strijd gaat aanbinden tegen de verschrikkelijke vijand van het volk. In de tweede plaats moeten wij de blijde intocht in Jeruzalem zien als een triumftocht als ware de strijd reeds ge streden en de overwinning behaald. Daarom is het te verklaren dat deze twee betekenissen, deze beide gedachten van triumf on strijd in de liturgie van Palmzondag door elkaar zijn geweven. De processie wil een navolging zijn van Christus' intrede in en zegetocht door Jeruzalem. Daarom hebben de antiphonen, die gedu- x'ende de processie gezonden worden en bijna alle in het Oosten ont stonden, betrekking op de uitbundige vreugde die de Jeruzalemmers en ons nu weer! bezielden. De gebeden, die de wijding van de palmtakken vex'gezellen en van westerse oorsprong zijn (de wijding dateert pas uit de tiende eeuw), geven reeds een voorklank van de komende smartvolle ontknoping van het conflict met de pharizeeërs en schriftgeleerden. Aan deze wijdingsgebeden gaat een z.g. „dx-oge mis" vooraf want we hebben een introitus, een gebed, een epistel met graduale, een Evangelie alsmede een praefatie die door het sanctus wordt gevolgd. In de middeleeuwen was er slechts één processie in de stad en toen trok men tot buiten de stad. De dialoog, die thans bij de kerkdeur plaats heeft, werd toén vóór de stadspoort gezongen. Het „Gloria, laus et honor", dat we ook nu nog kennen, wordt toegeschreven aan Theodulphus, die in 821 als bisschop van Orleans is gestorven. Koning Lodewijk had de bisschop in de gevangenis van Angers opge sloten en Theodulphus zou de hymne toen gemaakt hebben. Terwijl de koning op Palmzondag voorbijtrok, zong de bisschop do lofzapg uit volle borst, waarop de koning, die zeer ontroerd was, hem de vrijheid teruggaf. Het kloppen op de deur met de onderkant van het kruis dateert uit het begin van de 15de eeuw. Het hoogheilige Offer staat in zijn geheel in het teken van Jesus' lijden. Voor de viering ervan zijn wij bijeen in de basiliek van Sint Jan in het Lateraan. Hoe juist is het om in deze patriarchale tempel de statieviering te houden! Het godshuis werd immers tot roem en glorie van de Verlosser opgericht. Het is dus aangewezen tempel voor de Mis van deze Palmzondag. Om de diepe betekenis van de liturgische plechtigheden zo goed mogelijk te beleven zal de christen zich innig met de lijdende Zalig maker verenigd moeten voelen. Immers Christus heeft voor ons allen gedaan wat wij eigenlijk zelf behoorden te doen, maar waartoe wij niet in staat waren. Vele gebeden pasten daarom niet alleen op de lippen van de Godmens maar ook op die van de gelovigen. Bij her haling wekt de Moederkerk haar christenen dan ook op tot een levendig geloof om niet zoals de leerlingen de lijdende Ver losser alleen te laten, maar met Maria en Joannes te staan onder het kruis op de berg van Calvarië opdat iedere christen het waard moge zijn om in het holst van de paasnacht met de Zaligmaker te verrijzen! W 'A DE MOOIE EN BETEKENISVOLLE plechtigheden van de Palm zondag volgen nu een drietal dagen die ons nog beter moeten voorbereiden en inleven op de laatste drie dagen van deze Heilige Week, het heilig triduum. Op deze Maandag komt de christenheid bij een in de kerk, die onder de bescherming gesteld is van de heilige Praxedis. Zij was een zuster van Sint Puden- Maanrlan in tiana en bleef gedurende haar leven maagd. Zij IVlcictllUcsg JU heeft haar gehele leven door de naastenliefde - I beoefend en verzorgde bovendien de bloedge- V3O0CIC W66K tuigen. Sommige verborg zij in ha-r hirs, an deren wekte zij op tot een koene belijdenis van liet geloof, weer anderen heeft zij begraven, terwijl zij aan de ge vangenen het nodige bracht. Haar kerk staat vlak bij de Maria Maggiore. De grondtoon van het gehele misformulier wordt beheerst door het ïxanstaande lijden van Christus. Reeds in de introitus roepen wij met Jesus om hulp tegen de vervolgers: „Vonnis, o Heer, die rij benadelen en vecht tegen hen die mij bestrijden, naam wapen en schild, o Heer, en sta op om mij te helpen". Een zelfde gedachte ligt in de andere zangstukken en in de gebeden. Het epistel laat lezen uit de profeet Isaias, die de enige messiaanse voorspellingen over het lijden geeft. Het Evangelie verhaalt 't is zes dagen voor Pasen! de maaltijd ten huize van Lazarus, waarbij Maria Magdalena en Judas optreden. Zeer waarschijnlijk heeft men om de handelwijze van Maria Magda lena de kerk van Praxedis voor vandaag als statiekerk genomen. Bei de personen beoefenden de naastenliefde. Drs KOEN PIKET. door HENRY CAUVAIN 37) Hij hield een stoffig boek tussen de vingers en scheen het met gespannen aandacht te lezen. Ik was genood zaakt, hem een tikje op de schouders te geven. Hij keek op; zijn gezicht drukte noch verwondering, noch ver legenheid uit. Hij legde het boek neei', drukte mij de hand en zei: „Waarlijk dokter, ik zie met ge noegen, dat ge uw oude vriend nog zo gemakkelijk herkent". „Wat mij betreft", zei ik lachend, „ik constateer met leedwezen, dat gij de uwe geheel vergeten schijnt te hebben. Ik stond reeds een paar minuten achter u, en. „Neem mij niet kwalijk", hernam hij levendig, „ik was verdiept in mijn navorsingen". „Van filosofische aard?" „Neen", antwoordde Maximilien, op een toon, die verried, dat er een pijnlijke herinnering bij hem op kwam. „Ik heb de filosofie over boor geworpen en houd mij nu met geschiedkundige studiën bezig". „Zo!!" „Ja, ik werk aan een grote ver handeling over de historische monu menten in Frankrijk". „Zo, dan zult u heel veel moeten reizen". „Je weet, hij werd weer fami liair, „dat ik veel van de eenzaam heid houd. Ik heb geen aanleg voor reiziger, en ik heb geen toeristen temperament. Het énige prettige uit stapje dat ik ooit met plezier heb ge- maakt, is dat, waarvan Xaviér de Maistre een zo aantrekkelijke be schrijving heeft gemaakt". „Toch dunkt mij, dat die fameuze reizen binnen de muren van je ka mer je niet kunnen inspireren bij het werk, dat je ondernomen hebt". „Ik x'aadpleeg degenen, die zich de moeite hebben getroost, navorsingen te doen, om de mijne te vergemak kelijken. Veel van de stof die ik ver werk put ik uit hun boeken". „Je doet verkeerd, vx-iend", zei ik op doctorale toon, „je zo in de een zaamheid terug te trekken. De lucht van Parijs deugt niet voor je; geloof me! Je moet voor enige maanden naar de zee in het Noox'den of het Zuiden, dat komt er niet op aan. Je hebt dringend behoefte aan ontspan ningen en niets verstrooit meer en beter dan reizen. Ik herinner mij nog dat je gezondheid flink had geprofi teerd van die lastige expeditie in Bretagne". Hij maakte een driftig ontkennend gebaar. „Spreek me niet tegen'."hernam ik opgeruimd. „Ik weet wat ik heb ge constateerd. Kom, ik maak gebruik van de gelegenheid en neem je mee". Hij ging een paar stappen achter uit. „Mij meenemen?" „Ik heb vorig jaar op de Nor man - dische kust een bekoorlijk dorpje ontdekt, hoog op de standrotsen ge legen en alleen door vissers bewoond. Zijn maagdelijke gx-ond werd nooit door de voet van een Parijs bour geois" ontwijd. Ik heb er enige maan den zoete rust en heerlijke afleiding genoten. Daar breng ik je heen!" Ik zag wel, dat mijn voorstel hem niet mishaagde, maar hij poogde nog weerstand te bieden. „Onmogelijk riep hij uit. „Neen ik mag noch wil mijn werk in de steek laten. Ik ben in mijn eerste vuur en je begrijpt „Je wilt toch niet, dat ik mijn bi bliotheek meeneem?" „Ik kan je iets beters aanbieden dan een bibliotheek. Op een paar mij len van het dorp, dat ik bedoel, lig-1 gen de ruïnen van een oude x'idder- burcht en ik mag je verzekeren, dat ze wel een bezoek waard zijn. Ik lever je een prachtige buit, die de „officiële" archeologen tot nu toe onaangeroerd hebben gelaten. Wie weet, wat al kostbare ontdekkingen je op die plaats gaat maken!" „En die burcht...." „Is het kasteel van Tréviban", Hij scheen zijn geheugen te raad plegen. „O", hernam ik, die naam kan je niet bekend zijn; je zou hem tever geefs in je folianten zoeken. Wat er van zij ik ben er van overtuigd, je iets aan de hand te doen, waar voor je mij dankbaar zult zijn". Hij poogde niet langer weei stand te bieden. Drie dagen later waren wij op weg naar Marseilles. Het was avond, toen wij te Mar seille aankwamen. Heerlijk weer had onze reis begunstigd. Wij lieten ons naar de beste herberg van het dorp brengen; zij lag op een voox'uitsprin- gend gedeelte van de kust, een soort van „voorvbergte" en men genoot er een prachtig uitzicht op de onme telijke zee. Twee weken lang maakten wij ie dere dag wandelingen op het schil derachtige strand. Wanneer wij des morgens de herberg verlieten, vroeg Maximilien wel eens: „Wel dokter, krijg ik nu eindelijk de ruïnen van de oude burcht te zien?" Maar telkens, wanneer hij dat vx'oeg, gaf ik een ontwijkend ant woord, waarmee hij zich trouwens tevreden scheen te stellen. De lezer heeft waarschijnlijk wel vermoed, dat het oude kasteel van Troviban slechts in mijn verbeelding bestoixd. Tegen het einde van de derde week van ons verblijf te Marseille stelde ik hem nochtans voor: (Slot volgt).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6