S)e £öidóe6oii^cmt Zware aardbeving op de Philippijnen Bijna van honger omgekomen Vliegtuig viel op toeschouwers Paus zegent de menigte De Londense krantenstaking duurt reeds een week Overleg over Indo-China ZACHT WEER Geen neutraal Oostenrijk ZATERDAG 2 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13465 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.50 p. w„ I 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes 11J0 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. REALITEITSZIN r\EZE WEEK HEEFT de Tweede Kamer de Parijse accoorden ge ratificeerd en wel zonder veel om haal en met algemene stemmen, op d€ communisten na j aAA j j Dat de Kamer de Parijse verdra- Meer dan 2UU doden gen zou aanvaarden, stond van te vt>ren vast; er was niemand, daaraan twijfelde. Maar dat onze volksvertegenwoordigers hun beslis sing namen met zulk een eenstem migheid en zonder enige ophef, stem- do toch wel tot voldoening. Hoe geheel anders is het gegaan in het Franse parlement, waar de de batten vaak maar al duidelijk 0 een partij-politiek stempel droegen. In Den Haag aan vaardde men de realiteit en maakte men er verder geen woorden over vuil. Wij proefden daarin de nuch tere kalme koopmansmentaliteit, die op z'n tijd z'n verlies kan „nemen" zonder nakaarten. Want wie geen vreemdeling in Jerusalem is weet, dat de accoorden van Parijs een stap je achteruit zijn op het terrein van de Europese één-wording. Dat was speciaal voor Nederland een teleur stelling, doch men heeft er zich bij neergelegd, in het besef, dat deze nieuwe accoorden toch altijd nog be ter zijn dan helemaal niets. Want men late zich geen rad voor de ogen draaien: het alternatief is n;et: een Duitse herbewapening of geen Duitse herbewapening, maar een gecontroleerde of een ongecon troleerde herbewapening. Volgens een officiële bekendma king van de Philippijnse regering zijn Donderdagavond en Vrijdagmorgen in de Philippijnen als gevolg van aardbevingen meer dan 200 personen om het leven gekomen en liepen 1.500 personen verwondingen op. In de bekendmaking werd de aard beving beschreven als „de zwaarste sinds mensenheugenis". De regering zeide berichten te hebben ontvangen, dat alleen in de vijf districten van de provincie La- nao op het eiland Mindanao reeds 164 personen het leven hebben ver loren en 16 personen worden ver mist President Ramon Magsaysay heeft De gehele bevolking van een ne derzetting in Zuidwest-Groenland is te elfder ure gered van de honger dood. Ten gevolge van de ongewoon slechte resultaten van de visserij in de afgelopen winter waren de 25 vis- sers in de nederzetting Kangerlugs- suatsiaq gedwongen hun trekhonden mentaliteit van een Fransman, die na. de oorlog zegt: Nu is het welletjes geweest, nu zullen we de Duitsers nooit meer toestaan opnieuw een ge weer in hun handen te nemen. Dat is gemakkelijk gezegd, maar nooit vol te houden. Bij de huidige ver houdingen laat een groot volk zich op de duur er niet onder houden. Her bewapening is niet tegen te houden en men kan het beter gecontroleerd toestaan dan ongecontroleerd. Enthousiast behoeven wij daar niet over te zijn, evenmin als wij enthou siast zijn over de noodzaak om ons zelf tot de tanden te bewapenen. Maar die noodzaak is nu eenmaal harde realiteit en wij doen beter daarmede rekening te houden. Zes Engelse studenten werden gis teren gedood toen tijdens een lucht vaartshow waarbij zij stonden toe te kijken, een lesvliegtuig neerstortte. Zij waren met een hele groep stu denten van de universiteit van Dur ham komen kijken; vier anderen van het groepje .'iepen ernstige verwon dingen op. De piloot en de waarne mers die in het vliegtuig zaten, kwa men met de schrik vrij. AARDBEVING OP MINDANAO. Volgens voorlopige regeringsberich- ten, welke te Manilla zijn ontvangen, zijn duizenden mensen dakloos ge worden door een krachtige aardbe ving, die het Noorden van het eiland Mindanao (in het Zuiden der Philip pijnen) Vrijdagochtend vroeg heeft geteisterd. te slachten en op te eten. Toen de honden geslacht waren, konden de vissers niet naar Sermiiigaq gaan, dat ongeveer 100 kilometer verder ligt, om hulp te malen. Gisteren bezochten mensen uit Sermiiigaq de afgezonderde neder zetting. Daar ontdekten zij de vis sers die in een toestand van grote uitputting verkeerden. - Doktoren uit nabijgelegen neder zettingen, waar alle'vissers onmiddel lijk in het ziekenhuis werden opge nomen, hebben verklaard, dat de meesten van hen binnen enkele da gen gestorven zouden zijn als geen hulp gekomen was. Generaal misleidde de „paus" Het hoofd van de machtige Indo chinese secte der Cao Dai, de „paus" Phamcong Tac, ontkent, dat zijn le ger op zijn orders heeft gehandeld, toen het zich in Saigon aan de zijde van het nationale leger schaarde. Een persoonlijke boodschapper van het sectehoofd heeft aan de lei ders van de secte in Saigon mede gedeeld, dat de opperbevelhebber van het particuliere leger van de secte eigenmachtig gehandeld heeft, toen hij de zijde van het nationale leger koos. De opperbevelhebber Ngyen Thanh Phuong zeide gehandeld te hebben op last van een schriftelijke order. De persoonlijke boodschapper zeide, dat het hoofd van zijn secte drie maanden geleden voor het laatst een document ondertekend had en in dit document had hij de opperbevelheb bers slechts volmacht gegeven om over de integratie van het leger met het nationale leger te „onderhande len". Vrijdagavond in vier provincies de noodtoestand afgekondigd. Volgens geleerdén in dienst van de regering be vond'het centrum van de aardbeving zich in de Illigan baai, ten Noorden van het eiland Mindanao. Mindanao is op één na het grootste van de 7.100 eilanden, waaruit de Philippijnen bestaan. De bewoners van dit getroffen eiland renden in nachtkleding de straat op. De beving heeft een mi nuut geduurd, waarna;af. en toe nog zware schokken voelbaar waren. Het peil van het Lanao-meer is bij na twee meter .gedaald. De schade loopt in de millioenen .guldens. Z.H. de Paus, in betere gezondheid dan tot dusverre sinds zijn ernstige ziekte omstreeks Kerstmis het geval is geweest, heeft Vrijdag vanuit het raam van zijn studeerkamer een groep pelgrims en toeristen op het St. Pietersplein gezegend. In de afgelopen'weken is de Paus steeds meer voor het raam van zijn studeerkamer verschenen en is nu van plan driemaal per week de me nigte op het plein vanuit het raam te zegenen. Volgens een bekendma king van het vaticaan zal dit voort aan gebeuren 's Woensdags, Vrijdags en Zondags. Voedselschaarste in O.-Duitsland Volgens honderden vluchtelingen, die in de afgelopen dagen in West- Berlijn zijn aangekomen, is er in O. Duitsland een groeiende ontevreden heid wegens de voedselschaarste. De berichten, verzameld door ge allieerde functionarissen in West- Berlijn, spreken van een acuut te kort aan suiker, boter, meej en vet ten, hoewel er nog geen aanduiding is, dat de maandelijkse toewijzingen voor de gerantsoeneerde artikelen niet worden verstrekt. De meeste ge zinnen kopen echter niet-gerantsoe- neerde artiketen om hun voedselpak ket volledig te maken. Volgens de berichten der vluch telingen is het vormen van queus in voedselwinkcls en op markten iets normaals en vooral in de industrie gebieden. Wederom lonkte vjereld naar de vernietiging Op 29 Maart werden twee atoom- proeven op één dag genomen boven en op de Yucca-flat woestijn in Neva da, V.S. Deze foto geeft een beeld van enkele fotografen, die op een af stand van ruim tien mijl opnamen maken van de ontploffing van het tweede experiment een „Baby"-bom, die vanuit een hoog-vliegend vlieg tuig werd afgeworpen. Kamermeerderheid achter Belgische regering De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft gistermid dag met 110 tegen 73 stemmen en 2 onthoudingen een motie van vertrou wen in de regering goedgekeurd. Deze motie was ingediend ingevol ge de gehouden interpellaties van de heren Gilson en De Schryver, beiden CVP-Kamerleden, over de radio-be richtgeving betreffende de gebeurte nissen van Zaterdag 26 Maart j.l. Regering tracht te bemiddelen Vertegenwoordigers van de 24 kranten en de twee vakbonden die zijn betrokken bij de nu al een week durende staking van zeshonderd mon- Prins Bernhnrd reikte isteren te Leeuwarden vliegprijzen uit In zijn functie van inspecteur-ge neraal van de Koninklijke Lucht macht, heeft Z.K.H. Prins Bernhard Vrijdag een bezelk gebracht aan de vliegbasis Leeuwarden, waar de Prins in de loop van de ochtend, in gezelschap van Lt. Kol. VI. G. Son- dermann en enige hoge officieren van zijn staf, in een Dakota landde. Z.K.H. reikte aan de commandant van het 727-squadron, maj. VI. S. K. Aert- sen, de wisselbeker uit, welke is be schikbaar gesteld voor het squadron, dat de beste schietresultaten in Air- to-Air wedstrijden heeft behaald. Daarna reikte hij aan Kapt. VI. C. H. M. Martens een plaquette op voetstuk uit voor de hoogste persoonlijke schietprestatie. Op onze foto ziet men Prins Bern hard (R.) en maj. Aertsen in een Me teor, waarmee naar Vlieland werd gevlogen om de Air-to-Air gade te slaan. teurs en electriciëns, zonder wie de kranten niet kunnen worden gedrukt, zijn gisteren uitgenodigd vanmiddag op het ministerie van arbeid te ver schijnen om met sir Wilfred Neden, de regeringsbemiddelaar, te zoeken naar een oplossing van het geschil. Als gevolg van de'staking zijn in totaal ongeveer 140 millioen kranten niet verschenen, waardoor naar schat ting een verlies van meer dan vijf millioen gulden is geleden door de betrokken ondernemingen. De ontmoeting van vandaag zal de tweede poging zijn, die het ministe rie van arbeid doet om het geschil te regelen. Vorige week Vrijdag werd een dergelijke ontmoeting gehouden, een paar uur voor het begin van de staking, die geen resultaat had. In het Lagerhuis heeft een conser vatief lid de regering voorgesteld, dat zij een soort nieuwsbulletin zal uitgeven, zoals dat ook tijdens de krantenstaking van 1926 is gebeurd. Voor het nieuws zijn de Londenaars nu vrijwel uitsluitend op radio en televisie aangewezen. Ook in de luchtvaart. Door de bestuursleden van de vak bond, die optreedt namens vijfhon derd chauffeurs en bagageladers in dienst van de BEA en de BOAC, de twee grote Britse luchtvaartmaat schappijen, is gisteren meegedeeld dat er Woensdag op een massa-bijeen komst over een stakingsactie zal wor den beraadslaagd, tenzij voor die tijd een bevredigend antwoord is ontvan gen op eisen voor een niet onaanzien lijke loonsverhoging. Deze mensen werken op London Airport. PRINSES WJLHFLMTNA Z*L BEELD VOOR „TANTE RIEK" ONTHULLEN. H. K. H. prinses Wilhelmina zal op 4 Mei des morgens om 11 uur in Winterswijk het standbeeld onthul len, dat is opgericht ter nagedachte nis van „Tante Riek", de overleden landgenote in wie de Nederlandse vrouw, die aan het verzet heeft deel genomen wordt geëerd. Frankrijk en de V.S. zijn voorne mens tegen het einde van deze maand te Washington van gedachten te wis selen over het Indochinese vraagstuk, zo is Vrijdag te Washington verno men. Naar verluidt, onderhoudt Enge land met de V.S. en Frankrijk nauw contact over deze kwestie, doch het ligt op het ogenblik niet in de bedoe- aan de inleidende phase van het overleg te laten deelnemen. Men ver wacht, dat minister Dulles of zyn medewerker voor zaken betreffende het Verre Oosten de V.S. zal verte genwoordigen. Volgens berichten uit Parijs zou de staatssecretaris voor Indochinese zaken, Laforest, naar Washington ko men om de Franse regering te ver tegenwoordigen. Lufthansa weer in de lucht Het eerste zichtbare stukje souve- reiniteit is de Duitsers gisteren in de band gegeven: de „Lufthansa" heeft haar diensten geopend. Precies tien jaren is de Lufthansa niet in de lucht geweest Haar laatste „planmaessige" machine was op 21 April 1945 van het Berlijnse Tem pelhof gestart naar Madrid, de enige plaats in Europa, waar zij nog wel kom was. Het hele bezit der vroegere Duitse maatschappij was uiteraard verloren. De nieuwe Lufthansa moet \onaf de grond worden opgebouwd en het begin is dan ook nog beschei den. Met vier Convairs en vier Su per-Constellations word* dit jaar in drie étappen begonnen. Gisteren is het binnenlandse net geopend, over twee weken volgt het Europese net en in Juni wordt de lijn Hamburg New York voor het eerst gevlogen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft de afgelopen week een weinig lente-achtig karakter ge had. De meeste nachten kwam nog lichte vorst voor en overdag beletten Noordelijke winden een stijging van de temperatuur tot aangename hoog De oorzaak van de Noordelijke winden was een hogedrukgebied, dat zich in de omgeving van Schotland ophield. Gisteren begon dit hogedrukgebied zich te verplaatsen, eerst naar Enge land en later naar Noord-Frankrijk. ■Vannacht trok het verder naar het Oosten en vanmorgen bereikte het Duitsland. De verplaatsing van het hogedruk gebied heeft voor ons land tot gevolg, dat de wind uit de Noordhoek is ver dwenen en uit Zuidelijke richting is gaan waaien. De temperaturen ko men hierdoor op een hoger niveau, dat meer overeenkomt met de tijd van het jaar. A'damse staking Militaire chauffeurs rijden de stadsbussen De burgemeester van Amsterdam heeft een beroep gedaan op het leger voor het verlenen van militaire bij stand in de vorm van 't leveren van militaire chauffeurs voor de gemeen telijke bussen. Dit verzoek is inge willigd. Tweehonderd chauffeurs van de A.A.T. (Aan- en Afvoertroepen) zijn naar Amsterdam gedirigeerd. Vandaag zullen zij daar „lessen" op de gemeentelijke bussen. Morgen zullen zij op deze busesn effectief als bestuurder optreden. Op de route van de tramlijnen 16 en 9, respectievelijk a an het Centraal Station' naar Nieuw Zuid en Oost v.v., zijn bussen, bestuurd door mili taire chauffeurs ingeschakeld. De eerste bus is omstreeks elf uur uit gereden en het aantal zal in de loop van de morgen worden opgevoerd. Bouwbedrijf vrij op 30 April en 5 Mei De Bedrijfsraad voor het Bouwbe drijf heeft Koninginnedag, wat de arbeidsvoorwaarden betreft, gelijk gesteld met een alg. Chr. feestdag. Arbeid op deze dag staat dus gelijk met Zondagsarbeid. De raad heeft voorts, onder goed keuring van het college van Rijksbé- middelaars besloten, de bevrijdings dag dit jaar aan te wijzen als een „verplichte verlofdag" in de zin van do bestaande „vacantieregeling voor .de bouwbedrijven". De Westelijke grote drie wensen geen neutraal Oostenrijk als een van de voorwaarden voor het terugtrek ken van de bezettingstroepen en het sluiten van een Oostenrijks vredes verdrag, verneemt Reuter van diplo matieke zijde in Londen. De Westelijke grote drie zijn het hierover eens geworden bij hun be sprekingen van de laatste tijd over een mogelijke conferentie met de So wj et-Unie. Men verwacht dat de Westelijke mogendheden een en ander zullen vastleggen in een drie-mogendheden- verklaring nog vóór het vertrek van de Oostenrijkse kanselier, dr. Raab. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER. Nu en dan opklaringen maar 5 ook plaatselijk wat lichte regen, t I Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zacht weer. 3 April zon op 6.15; onder 19.17 u. maan op 15.23 onder 4.29 uur. 4 April zon op 6.13; onder 19.19 u. maan op 16.37; onder 4.47 uur. Het weer in Europa HELSINKI half bew. —9 C. STOCKHOLM zwaar bew. —4 OSLO zwaar bew. —3 KOPENHAGEN half bew. 1 ABERDEEN zwaar bew. 2 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN half bew. 1 AMSTERDAM mist 3 BRUSSEL nevel —2 PARIJS nevel 1 BORDEAUX half bew. —1 GRENOBLE nevel —1 NICE licht bew. 7 BERLIJN regen 3 FRANKFORT onbewolkt —4 MüNCHEN zwaar bew. 1 .2 ZURICH nevel —2 GENèVE onbewolkt LOCARNO onbewolkt 0 WENEN zwaar bew. 3 INNSBRUCK nevel —2 ROME licht bew. 7 Korreltje Wie nooit een dwaasheid begaat, is niet zo verstandig als hij wel denkt

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1