DE STER VAN DE WEEK Jaaroverzicht „Ars Aemula Naturae" zonder veel nieuwe gezichtspunten Hedenmiddag is de opening Leidse Academie in stadsbeeld van Madurodam opgenomen ZAVT -D\'J 2 APRIL 1955 DE I.E1DSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Leids Schilder-en Tekengenootschap exposeert IHH Portret van mevr. Van Wessem, echtgenote van de directeur van de La kenhal, door W. Tweehuysen. f%E JAARLIJKSE TENTOONSTEL- schilder die weet te verrassen door LING van het Leidse schilder en tekengenootschap „Ars Aemula Naturae", die hedenmiddag door jhr. mr. F. H. van Kinschot in de Laken hal geopend wordt, is dit jaar min der groot van omvang en helaas ook van minder groot belang. Dc troeven van het gezelschap lieten namelijk verstek gaan, of lieten zich zeer be scheiden vertegenwoordigen. Slechts enkele schilders wisten zich mijlen ver te verheffen boven de dressoir- en ansichtkaarten-nijver heid, die op deze tentoonstelling he laas zo rijk vertegenwoordigd is. Van de schilders, die zich op deze expositie van hun beste zijde laten zien, noemen wij allereerst W. Twee huizen, die in zijn werk sterk door weet te dringen in de materie, welke hij schildert. Zijn dikwijls grove kleurvalcken worden hier en daar on derbroken door een detail, waarin hii het wezen van zijn voorstelling v-eet vast te leggen; een van de wei nige schilders van het gezelschap, die zich niet doodstaart op de be reikte resultaten en nieuwe wegen en vormen heeft weten te vinden. OIERK SCHRöDER is vertegenwoor- digd door enkele voorname doch ietwat conventionele portretten. Zacht van coloriet en gevoelig van uitwerking behoren zij echter tot de beste van deze tentoonstelling. Een NOORDWIJK Baby door gas omgekomen Bij de familie Van der Laar in de Marjoleinstraat te Noord wijk hebben zich enkele gevallen van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Twee kinde ren moesten naar het ziekenhuis wórden overgebracht. Een baby van negen maanden overleed aldaar. OIIOIICDIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOMOIIC3IIOIIOII' 0 Italiaanse kunstnijverheids- tentoonsteiling in Lakenhal Alleenrecht voor Leiden In de Lakenhal zal in de Meimaand een tentoonstelling worden r gehouden van Italiaanse kunstnijverheid. Deze expositie, die op fl Na een zeer succesvol verblijf in Dusseldorf zal zij namelijk alvo- rens in Londen te worden getoond slechts enkele weken in ons land kunnen verblijven. Door een prachtig initiatief van de directie van tournee door Euorpa is zal alleen te Leiden te zien zijn. de Lakenhal zal dus alleen Leiuen gelegenheid krijgen zich met de moderne Italiaanse kunstnijverheid op de hoogte te stellen. De tentoonstelling, die door de Compagnia Nazionale Artiziana geor ganiseerd wordt, omvat potterie, textiel, glas, lampen en allerlei gebruiksartikelen. Onder de naam Nuova forma in Italia zal zij op 30 April in de Lakenhal geopend worden. HIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIICDIIOIIOIIC-' Opening vandaag een gedurfde zienswijze en decoratie ve uitwerking is R. Dool. Zijn por tretten zijn fel van kleur en bijzon der fraai van vlakverdeling. Dat deze schilder echter nog andere kleuren op zijn palet heeft, bewijst 'een bij zonder mooi kinderportret in tere pasteltinten. Van een goede couleur locale en een voortreffelijke ruimte- I werking zijn de Italiaanse reisschet- 1 miniatuurstadje financieel mogelijk sen van mevr. M. Trapman—Brou- heeft gemaakt. Een initiatiefcomité wer. Minder kleurgevoelig maar van te Willemstad zorgde voor het bij- gioter bewogenheid zijn echter de eenbrengen der benodigde gelden -quarellen van mej. Filippo, die Gistermiddag heeft de voorzitster van het bestuur van de Haagse mi niatuurstad „Madurodam", nu Ma durodam wederom zal worden ge opend, aan een talrijk gezelschap vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gegeven van de nieuwe aanwinsten. Er is o.a. een kermisterrein geko men met allerlei draaibare en wen- telbare attracties, verder het Leidse universiteitsgebouw met enkele aan grenzende gebouwen op het Rapen burg, het „huis der provincie Gel derland", het Kasteeltje ,,'t Huys te Warmont'een Friese en Lim burgse boerderij, om de jeugd zo vol ledig mogelijk vertrouwd te maken met de in Nederland bestaande boer derijtypen, waarvan zich reeds enige op het terrein bevonden, voorts en kele fabrieken, een watertoren, een openbare leeszaal en bibliotheek, de diergaarde „Blijdorp" is thans ge heel voltooid Diorama's van Curacao Bij de uitgang van het stadje wordt een vijftal diorama's geplaatst die beelden geven van Curacao, het ge boorteland van de familie Maduro, die indertijd de stichting van het 1 April in Overdekte Het was gisteren 1 April, maar deze datum schijnt voor vele mensen toch geen hinderpaal te zijn geweest, cm naar de Overdekte in de Haarlem merstraat te gaan. In de vroege och tenduren parkeerde bij deze zwem inrichting reeds een auto, waaruit een heer te voorschijn kwam, die bij de cas'sa informeerde of hij tien plaatsen kon reserveren voor de de monstratie van Sir Jefferston Town- bridge. Velen hebben zijn voorbeeld ge volgd en we vernamen, dat ook de telefoondienst dank zij deze 1 April mop een goede bijverdienste heeft gehad. Wij zijn begaan met het lot van de mijnheer, die een kaartje kwam ha len voor de demonstratie. „Dat is toch een mop!", zei de juf frouw van de cassa. „Lieve deugd", zei de mijnheer, die een beetje wit werd om de neus, „nou heb ik met iemand om f 25, gewed, dat het echt was!" Na een korte aarzeling vervolgde hij: „Enfin, 't moet maar. 't Is geluk kig maar éné keer per jaar 1 April". Dat laatste heeft die mijnheer goed bekeken en daarom zeggen we maar: „Tot volgend jaar!" Burgerlijke Stand I Geboren: Maria Cornelia Agatha dr van J. H. Oosterveer en M. Bosma; Willemina Maria dr van W. v. d. Graaft en E. M. C. Bergman; Antho- nie Jacob zn van J. Boehmer en P. Seijn; Alida Margaretha dr Van J. G. v. d. Wijngaart en G. A. Koch; Hen drik Dirk zn van L. Kroone en J. Treur; Ronald Johannes Gerardus zn van W. Derogee en F. J. M. van Hal; Maria Lidwina Catharina dr van J. M. Bernsen en W. J. M'. Blonk. Overleden: L. Ober wednr. 76 jr.; M. A. Nollenberg huisvr. van v. d. Zeeuw 58 jr.; G. H. J: Hoff man 54 jr. eneens de zuidelijke zon in haar palet heeft proberen te vangen. P. Herfst geeft in twee portretten een rake typering van twee Leidse per soonlijkheden. Het portret van de heer Kool is bijzonder goed getrof fen, al zullen sommigen de schilder een zekere hang naar het caricatu- rale verwijten. sfeer verruild te hebben voor de verademende rust van het Franse platteland. Twee van rust doordrenk te werkjes staven deze mening. R. de Raat verrast met enkele zeer fraai getekende kinderportretten; N. Spij ker is vertegenwoordigd door twee gevoelige landschapjes en P. van Weerlee geeft een fel getint haven gezicht te genieten. Lo Molenaar heeft twee beelden ingezonden, die wel de schrilste tegenstelling vor men, welke men zich denken kan; het één fel bewogen en fraai van lijn, het ander houterig als een eta lage-pop. De heer Mieob, die enkele van zijn voor deze diorama's. Mevrouw Boon gaf tenslotte een overzicht van de opbrengsten der drie afgelopen seizoenen, die netto ge heel ten goede komen aan de stich ting „Het Ned. Studenten Sanato rium" te Laren. Deze bedroegen over 1952 15.000.—, over 1953 f 35.000.— en over 1954 75.000.Het totale aantal bezoekers was in 1954 717.190. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de dames C. M. Fische te Utrecht en S. v. d. Sande te Blaricum. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde de dames Th. Bak ker te Den Haag; J. F. Beerlink te Leiden en de heren H. Backer te Haarlem; E. Cijfer te Den Haag; L. Librik (USA); W. P. H. A. Rijnders te Wassenaar; B. H. v. d. Spuy (Z. Afrika); Tan King Liang te Leiden en P. F. Werre te Santpoort. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte de dames H. J. Bouwe Ba- vinckFrancken te Den Haag; Liem Tjik Nio te Oegstgeest en de heren R. F. Berg te Leiden; P. P. Deeleman te Wassenaar; C. P. van Heel te Den Haag; W. Colders te Haarlem en J. F. v. Rhede v. d. Kloot te Leiden. Geslaagd voor het arts examen 2e gedeelte Mej. E. Berkhemer te Den Haag en de heren P. Kanaar te Den Haag en J. W. Kronenberg te Leiden. I M'n man is gaan jagen, maar heb 't idee, dat hij gauw terug zal zijn. S.E.P. Excuus. Een nietsnut had de stoute schoenen aangetrokken en vroeg de hand van een welgesteld meisje. Haar vader diende echter van repliek. Hij zette de jongeman in de deuropening en gaf hem een schop onder zijn zitvlak. „Oh, pa", jammerde de dochter, „U hebt zijn hart gebroken!" „Wat zal ik nou hebben", antwoord de de prozaïsche vader, „hij heeft zijn hart toch niet onder zijn rug hangen!" Twijfelachtig. Hij: „Om precies twaalf uur kom ik je schaken. Kan je zorgen, dat je koffer klaar staat?" Zij: „Oh natuurlijk, m'n vader en moeder helpen ook mee." Simpel. Grootvader: „Zo jongen, je bent nu al zestien jaar. Weet je al, wat je over een jaar of vier zal zijn?" Jongen. „Twintig, opa". Heef 't te pakken. „Zeg die Ger- rit blijft me hier wel een beetje te lang plakken. Maar begin je niet te gapen, als het laat wordt?" „Dat heb ik al gedaan, maar dan zegt hij alleen: „Wat heb je toch een mooie tanden!" Official Dealer MAREL'S Autobedrijf N.V WASSENAAR DEN 0EYL Telefoon K 1751-2545 Vraagt demonstraties Boemelaar. Mevrouw Pieterse had de hele avond op de loer gele gen, maar eindelijk kwam haar man toch aan. „Zo ben je daar", riep zij uit het slaapkamerraam. „Lelijke boemelaar, dat je bent. Wacht, ik zal je de je een sleutelgat gooien?" „De sleutel heb ik zelf al", luidde bet antwoord, „maar misschien kun sleutel wel even gooien!" Heel erg. „Marie ik bemin je. Ik...." „Ho, ho, jongeman, je moet eens aan een nieuwe bril. Ik ben de moe der". Kansloos. De verliefde jonge man drentelde een hele poos in de omgeving van het huis, waar het meisje zijner dromen woonde. Plot seling zag hij haar broertje naar bui ten komen. Hij naar hem toe. „Zeg Jantje", vroeg hij, „ver- wacht je zuster me vanavond?" „Ik denk he* wel", antwoordde Jantje, „want ze is al heel vroeg weggegaan." Slim. Onderwijzer: „Wie was de vader van Mozes?" Jantje: „Ik denk Movijf meneer." Pech. Klaasje vond op een och tend zijn kanarie dood in het kooitje. Van zijn vader kreeg hij een sigaren kistje, om het beestje te begraven. Toen Klaasje de kanarie in het kistje had gestopt, vroeg hij aan zijn vader, of het kanariepietje ook in de hemel zou komen. „Ik denk van wel", antwoordde de vader, „want hij kon erg mooi zin gen". Klaasje grinnikte. „Waarom lach je?", vroeg de vader. „Wat zal Petras opkijken", luidde het antwoord. „Hij denkt natuurlijk een kistje sigaren te krijgen en dan zit er een dooie kanarie in." GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris J. Fuh- ri Snethlage te Leiden werd het huis met afzonderlijke bovenwoning, pak huis met winkelruimte en zolders, Nieuwe Rijn 107 en Langestraat 1 en 3, in bod 10.050,verkocht aan J. van Iterson q.q. te Leiden voor 11.500. Ten overstaan van notaris W. S. Jcngsma te Leiden werd geveild: he renhuis met schuur en tuin, Cobet- straat 29, in bod 19.200,koper P de Jongh q.q. te Leiden voor 20. 100,herenhuis met tuin, Ho ge Rijndijk 83, in bod f 23.000,_ is niet gegund. Herenhuis met tuin Jan van Goyenkade 25 is uit de hand ver kocht. Belangrijke aanwinst voor Lakenhal De directie van de Lakenhal heeft in Parijs de hand kunnen leggen op een bijzonder fraai stilleven van Gerrit Don, dat volgens datering in het jaar 1667 aan het linnen werd toevertrouwd. Het werk, dat buitengewoon warm van kleur is, mag wat compositie en voorstelling betreft een typisch Leids werk genoemd worden. De vergankelijkheid, die door het stilleven voorgesteld wordt, was en is nog steeds het symbool van de Leidse theo logische faculteit. met de hand gevormde kleurenfoto's inzond, herinnert hier en daar aan Willink maar mist diens liefde voor het detail. De jeugd heeft een zaal apart gekregen. Naast uitgesproken schools werk een enkel veelbelo vend doekje. De meesten van onze sterren kijkertjes zullen zich nog wel de moedige Florence Nightingale herinneren, het Engelse meisje, dat zo begaan was met de ge wonde soldaten, dat zij mee met hen ten oorlog trok en hen hielp, wanneer ze gewond werden. Dit Engelse meisje werd voor al beroemd tijdens de Krimoor- log, nu bijna 100 jaren geleden, toen Franse, Engelse en Italiaan se soldaten in Zuid-Rusland te gen de Russen vochten en daar verschrikkelijke veldslagen le- sen te helpen. In die tijd leefde in Zwitser land een bankdirecteur, die al als jongen een warme belang stelling had gehad voor mensen, die in nood waren. In zijn vrije tijd ging hij ge vangenen bezoeken, zorgde voor ouden van dagen en probeerde zieken te helpen. Toen hij over het werk van Florence Nightingale hoorde, vatte hij een grote bewondering voor dit dappere meisje op en in zijn geest begon zich een plan netje te vormen om voortaan in groot verband de lijdende men sen tehelpen. Je begrijpt natuurlijk wel, dat je zo'n plan vlugger kunt beden ken, dan uitvoeren en het was alweer 6 jaar later, toen deze Zwitser, die Henri Dunant heet te, kans zag om zijn plannetje een heel klein beetje toe te pas sen. Hij was op reis door Italië en daar werd juist weer eens oor log gevoerd. Nu tussen de Itali anen en de Fransen aan de ene kant en de Oostenrijkers aan de andere zijde. Het hoogtepunt van die oorlog was de slag bij Solferino en toen na 1'5 uren deze vreselijke veld slag dooi de Oostenrijkers ver loren was, lagen er 40.000 doden en stervenden op het slagveld. Ma8r nog veel groter zouden de verliezen worden, want niemand was in staat om de gewonden te helpen en iedere dag stierven duizenden mensen, die best ge red hadden kunnen worden, wanneer er maar voldoende ge neesmiddelen en mensen ge weest waren om hen te helpen. Henri Dunant zag persoonlijk de ellende en wist, dat hij in moest grijpen. Hij vormde in al lerijl een groepje mensen uit de streek en stichtte met hen een kleine vereniging, die de ge wonden en zieken zou helpen. Natuurlijk had dit alles slecht^ zeer weinig succes, want hoe goed de mensen ook wilden, zij be schikten meestal niet over vol doende kennis en handigheid, terwijl er practisch geen mate riaal was. Toch wist Henri Du nant op deze wijze honderden soldaten het leven te redden en weer terug in het vaderland stond zijn besluit vast: Hij zou HENRI DUNANT een orgenisatie stichten, die in alle landen afdelingen zou heb ben. Deze organisatie zou te allen tijde moeten kunnen werken, zonder dat iemand haar zou dur ven tegenhouden. Hij noemde deze vereniging „Het Rode Kruis" en tenslotte wist hij het zover te brengen, dat alle lan den een verdrag ondertekenden, waarin bepaald werd, dat tij dens een oorlog het Rode Kruis altijd ontzien zou worden en dat geen van de partijen ooit Rode Kruisverpleegsters of -sol daten zou mogen lastig vallen. Maar Henri Dunant wilde niet alleen voor de oorlog zorgen, doch hij daóht ook aan grote rampen, aan watersnoden, aan epidemieën, aan aardbevingen en aan grote branden. Het Rode Kruis moest in al deze rampen redding en steun kunnen bren gen, vond Henri Dunant en langzamerhand kwam met heel veel moeite een organisatie tot stand, waarvan de oprichter zelf nooit had durven dromen. Maar als je nu dacht, dat de wereld Henri Dunant erg dank baar was, dan heb je het njis: de man die zijn gehele leven ge wijd had aan de hulpverlening voor anaeren, werd op latere leeftijd beschuldigd, dat hij alles gedaan had uit hoogmoed. Henri Dunant.was in die tijd arm ge worden, want hij had zoveel tijd nodig gehad om zijn organisatie op te bouwen, dat hij geen tijd had gehad om geld te verdienen. En dit is iets, v/at de wereld heel erg vindt. Wanneer je geen geld hebt, ben je niet in tel en Iienri Dunant had geen geld meer. Toch waren er nog mensen, die zyn werk wisten te waarde ren en op latere leeftijd kreeg Henri Dunant als dank voor al zijn zwoegen de beroemde No belprijs toegewezen. En ooh, al kreeg Henri Du nant dan geen dank van de men sen, voor wie hij gewerkt had, hij zag al tijdens zijn leven de organisatie die hij gesticht had, tot grote bloei komen. En al mag dan van de afspraak tussen alle landen om de Rode Kruissolda- ten en - verpleegsters op de slag velden te ontzien, met zo heel erg veel terecht gekomen zijn, bij alle mogelijke rampen, die de mensheid treft, staat het Rode Kruis paraat om de helpende hand te bieden. Wij in Nederland behoeven alleen maar te denken aan het wittebrood, dat Neder land nu tien jaar geleden van uit Zweden gestuurd kreeg, toen duizenden mensen hier op het punt stonden om van honger te sterven; en we kunnen ook den ken aan de hulp, die vanuit alle landen aan ons land geschonken werd, toen we nu enkele jaren geleden dcor de verschrikkelijke watersnood getroffen werden. In beide gevallen was het 't Roke Kruis, dat de helpende hand bood, zoals het hulp biedt aan slachtoffers van overstro mingen, aardbevingen en oorlo gen, zoals het altijd klaar staat om in gevangenissen en zieken huizen, in vluchtelingenkampen en in tehuizen voor ouden van dagen een lichtstraaltje te bren gen aan mensen, die soms in zo veel duisternis moeter leven. Dit alles is het werk van de Zwitser Henri Dunant, die tij dens zijn leven zijn geld en zijn toekomst op het spel zette om aan andere mensen weer een toekomst te kunnen geven. STERRENKIJKER.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12