Atomische oorlogvoering vraagt reorganisatie Ned. Strijdkrachten Huurwet Stichting van de Arbeid bestaat 4 Mei 10 jaren Het bestaan van de Bloemendaalse dierentuin staat weer op wipplank Tuinbouwveilingen laken houding van het Landbouwschap VRIJDAG 1 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 EERSTE KAMER Kleinere discussies Donderdagmorgen heeft minister Staf in de Eerste Kamer verklaard, dat er bij de atomische oorlogvoering geen onderscheid kan worden ge maakt tussen A-bommen en H-bom- men. Er is alleen verschil in uitwer king en omvang van vernietiging, in tactisch en in strategisch gebruik, waarmee ook wat Nederland betreft, rekening moet worden gehouden. Ten aanzien van het gebruik van deze wapenen moet men zich in geval van oorlog geen illusies maken, aldus minister Staf. Atoomwapenen zullen zowel in tactisch als strategisch op zicht, dus ter verdediging en als ver gelding worden gebruikt door het Westen wanneer de tegenstander de ze toepast in geval van agressie en wanneer West-Europa wordt aange vallen met een overmacht aan man schappen en conventionele wapenen. West-Europa is ten gevolge van de ontwikkeling van de atomische oor log voor de Verenigde Staten en En geland en voor de gehele NAVO nog belangrijker geworden dan voorheen. Een aanval op West-Europa betekent een wereldoorlog. De deelneming van West-Duitsland maakt het mogelijk de eerste verdedigingslinie verder naar het Oosten te verplaatsen en stelt de Westelijke mogendheden in staat het waarschuwingssysteem voor aanvliegende vliegtuigen over een groter gebied uit te strekken. Minister Staf verzekerde, dat de mi- litaire versterking van het Westen nooit een agressief karakter zal heb ben. Hy stelde zich achter de mili taire veronderstellingen, waarop mi nister Beel het beleid ten aanzien van de Bescherming Bevolking heeft gebaseerd. Een atoomoorlog is ook voor Nederland mogelijk. Wij moeten er rekening mee houden, hoewel hier over geen zekerheid bestaat, dat zo wel in strategisch als in tactisch op zicht dit gruwelijk oorlogstuig wordt gebruikt. Minister Staf kondigde aan dat de atomische oorlogvoering ook een re organisatie van de Nederlandse strijdkrachten ten gevolge zal heb ben. Onze divisies zullen van 18.000 tot 12.000 man moeten worden terug gebracht. De beweeglijkheid van de Geen instemming Vrijwel algemeen is de critiek, die de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag over de voorgestelde huur verhoging tot uiting brengt. Kenschetsend is de eerste regel van dit verslag, die als volgt luidt: „Het onderhavige ontwerp van wet vermocht van geen enkele zijde in stemming te verwerven". Tuinbouwers wacht 'n appeltje voor dorst Een mededeling tijdens de jaarver gadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen te Utrecht, dat de uitvoer van appelen naar België van 1 April af zonder restric tie zal zijn toegestaan, werd met groot enthousiasme begroet. Ten aanzien van de uitvoer naar België en de hinder daarvoor door de bepalingen van het landbouwproto- col werd op voorstel van de coöpera tieve tuindersveilingvereniging Am sterdam besloten door het Centraal Bureau opnieuw stappen te laten doen teneinde regeringsinstanties te bewegen tegenmaatregelen te nemen om eenzijdige toepassing van dit pro tocol tegen te gaan. Men dacht daar bij aan het stopzetten van de invoer van Belgische bloemkobl, kersen en witlof. Hoewel dit voorstel aller in stemming had, klonk van achter de bestuurstafel wel de opmerking, dat men van deze stappen, gezien de si tuatie, niet veel verwacht. divisies zal groter moeten worden en zij zullen als kleinere eenheden gaan bestaan. Het gebruik van atoomwapenen wordt thans intensief in Nederland bestudeerd, maar zij kunnen in Ne derland niet aan de practijk worden getoetst. Dat gebeurt op het ogenblik in Engelend en Amerika. De resulta ten daarvan zullen wij moeten af wachten, aldus minister Staf. De be windsman voorzag dat ook de verbin dingen ten gevolge van de atomi sche oorlogsvoering langer zullen worden. Er komen meer eenheden in verspreide opstelling. De bestaande legerorganisatie zal voorlopig in tact blijven. De omvor ming zal plaats vinden naar gelang er meer nieuwe wapenen beschikbaar komen. In ieder geval zal de huidige legeropbouw tot eind 1956 worden ge handhaafd. Wellicht zal in 1957 met de reorganisatie van onze divisies worden begonnen. Hoewel de luchtdoelartillerie nog van grote betekenis blijft en zij over de modernste kanonnen zal moeten beschikken, is zij niet meer doeltref fend. Volgens de Britse opvattingen zullen zij alleen nog nuttig zijn voor strijdkrachten te velde en tot verde diging van doelen, die bedreigd wor- 9-Jarig meisje redt haar zusje uit water Het driejarig meisje Heremina B. Munnik is Woensdagmiddags om streeks vijf uur bij het spelen langs de wallekant van de ringvaart te Amsterdam-Oost in het water geval len. Zij werd door het kordate op treden van haar negenjarig zusje Annechine van verdrinking gered. den met een precisie-bombardement. Het Nederlandse radar-waarschu wingssysteem zal dit jaar geheel zijn vernieuwd, zodat waarschuwing voor aankomende vliegtuigen vrijwel in alle omstandigheden mogelijk wordt. Met de nieuwe een-persoons nachtja gers zal een effectieve verdediging zijn te verkrijgen tegen indringende vliegtuigen. Op één Januari 1956 zal de lucht macht wat de luchtverdediging be treft, paraat zijn. Liftverbod. Wat het liftverbod betreft deelde minister Staf mede, dat het komende seizoen zal worden afgewacht om na te gaan of aan de opneemplaatsen- regeling nog behoefte bestaat. De Lente naar Nederland en Nederland naar Keukenhof Bevrijdingsinitiatief In Mei van dit jaar zal het tien jaar geleden zijn, dat de Stichting van den Arbeid werd opgericht. Reeds dadelijk op de dag van de be vrijding legde overal in den lande een manifest getuigenis af van het voor nemen der werkgevers en werkne mers, voor de onderlinge samenwer king een afzonderlijk orgaan in het leven te roepen. Op 4 Mei a.s. hoopt het bestuur van de Stichting van den Arbeid des morgens in de Stadsschouwburg te1 Utrecht het tienjarig bestaan te her-1 denken. Op deze bijeenkomst zal mr.1 D. U. Stikker, oud-voorzitter van de j Stichting van den Arbeid, spreken over het ontstaan van dit instituut. Minister De Bruyn, eveneens een der oprichters, zal spreken over de Stichting van den Arbeid als orgaan j van samenwerking en prof. mr. W.in U^hki, F. de Gaay Fortman zal de betekenisLsUre ROOOy van de Stichting van den Arbeid in' de Nederlandse maatschappelijke verhoudingen belichten. Donderdagmiddag heeft de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de „Keukenhof" te Lisse officieel geopend. Foto: tijdens de rondwandeling met de voorzitter van het „Keukenhof"-bestuur, de heer Th. M. van Waveren. Links de commissaris van de Ko ningin, rechts de heer Van Waveren. Wij willen het bestuur van het Landbouwschap met klem op het hart binden, dat indien het hem ernst is met vroeger gedane toezeggingen en indien het prijs stelt op een duurzame samenwerking met de tuinbouw het niet op de ingeslagen weg zal dienen voort te gaan. De Nederlandse tuinbouw is in en door zijn zelfstandigheid groot ge worden en wenst onder geen voor waarde de voogdij van anderen te accepteren. Deze waarschuwing richtte de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, aan het Landbouwschap, toen hij Donderdag in Utrecht de talrijke aan wezigen ter gelegenheid van de alge mene jaarvergadering van het Cen traal Bureau toesprak. Aanleiding tot deze verklaring was het feit, dat het hoofdbestuur van het Landbouw schap tot nu toe reeds enkele malen besluiten van de hoofdafdeling Tuin bouw, eenmaal zelfs met algemene stemmen genomen, terzijde had ge legd. Volgens de heer Prins was dit tegen de afspraak die destijds met de Stichting voor de Landbouw was ge maakt, waarbij de laatste de verze kering had gegeven dat de tuinbouw over een nagenoeg volledige zelfstan digheid zou beschikken in het Land bouwschap. Deze teleurstelling over het op treden van het Landbouwschap kwam ook tot uiting in een motie, die de afdeling Venlo mede namens de afd. Zwijndrecht, Barendrecht, Roermond en Groningen indiende en waarin de afkeuring werd uitgespro ken over het advies, dat het hoofd bestuur van het Landbouwschap aan minister Mansholt had verstrekt over de contractteelt ten behoeve van de conserven industrie. De hoofdafdeling Tuinbouw had voordien reeds una niem verklaard dat de contractteelt in strijd was met de belangen van de telers. Desondanks had het Land bouwschap de minister geadviseerd de regeling voor de contractteelt goed te keuren. De motie werd door de algemene i te worden, vergadering met slechts enkele stem- - men tegen aangenomen. Groentenprijzen. De heer Prins verwachtte, dat de prijzen voor de groenten dit jaar waarschijnlijk aanzienlijk beneden die van het afgelopen jaar zullen komen te liggen. De prognose is, dat het prijsniveau voor tuinbouwproduc ten van de komende oogst een dalen de tendens zal vertonen. De heer Prins zag echter geen aan leiding voor pessimisme. Zijn con clusie was, dat er vooralsnog geen verschijnselen zijn waar te nemen die wijzen op een belangrijke conjunc tuur-omslag en dat daarom voor het komende seizoen niet gevreesd be hoeft te worden voor een ernstige vermindering van de vraag naar tuin bouwproducten. Deze verwachting had het bestuur van het Centraal Bureau aanleiding gegeven om het beleid ten aanzien va" de heffingen voor bepaalde pro- ductenfondsen te wijzigen in dien zin dat volgens een bepaalde bereke ningswijze voor elk product af zon derlij k de hoogte van de heffing zo wel als de hoogte van de reserve kan worden vastgesteld. Deze wijzi ging was vastgelegd in de vorm van een bestuursvoorstel, dat door de al gemene vergadering werd goedge keurd. Ook de overige voorstellen, één van de afdeling Amsterdam, in houdende een verzoek er bij de rege ring op aan te dringen om stappen te ondernemen ten einde de eenzij dige toepassing van België van het Benelux-iandbouwprotocol zonodig door het treffen van tegenmaatrege len ongedaan-te maken, konden in overeenstemming met de prae-advie- zen van het hoofdbestuur de in stem ming van de vergadering verwerven. De Bloemendaalse privédierentuin gaat weer een moeilijke periode te gemoet, want de uitspraak, die het gerechtshof gisteren te Amsterdam gedaan heeft, maakt het weer erg onzeker, of de liefhebberij nog een lang leven beschoren zal zijn. Zoals men zich zal herinneren, woont in Bloemendaal een jongeda me, die uit liefhebberij een privé dierentuin opgericht heeft; het begon met een paar hertjes en zo, maar op zekere dag kwam het verblufte ge meentebestuur tot de ontdekking, dat de dierentuin een klein Artis dreigde Onze foto toont een Amsterdamse conducteur, die pam fletten uitdeelt, waarin de reden yan de staking wordt uiteengezet en waarin om begrip van de Amsterdamse bevolking wordt gevraagd. De vader van de ondernemende jongedame, die zijn dochter ook een pleziertje gunde, had hokken en an dere opstallen laten bouwen en dit achtte de gemeente in strijd met de bouwverordeningen, want de beesb- jes hadden geen vergunning van het huisvestingsbureau en de vader geen bouwvergunning. Kon het niet bekijken. Er kwam een bevel om de nieuw gebouwde opstallen af te breken, maar de vader vroeg aan de rechter of deze in kort geding wilde beslis sen, of hij dit bevel moest opvolgen. De rechter besliste voorzichtig, dat hi' dit niet kon bekijken en vertelde, dat het naar de gewone rechtbank verwezen diende te worden. De gemeente was het hiermede niet eens en tekende hoger beroep aan tn de vader van de Artis-concurren te kon zich met deze uitsoraak ook niet verenigen en zocht het ook ho ger op. Eerst ander beroep. Gisteren heeft het Amsterdamse Hof uitspraak gedaan en alhoewel het zich angstvallig buiten de kwestie zelf hield, besliste het, dat de ge meente in eerste instantie gerechtigd was naleving van haar bepalingen te eisen. Als de Bloemendaler het daarmee riet eens was, kon hij beroep aante kenen bij de instanties, die daarvoor aanwezig waren, maar het hof vond het onjuist, dat iemand een gemeen teverordening via de rechtbank haar kracht wilde ontnemen, zonder eerst de officiële beroepsinstanties inge schakeld te hebben. De Bloemendaler kan nu beroep aantekenen bij de gemeenteraad te gen het besluit van B. en W. Mét de uitspraak van deze voor hem ongetwijfeld teleurstellende be slissing, kwam hij tot de ontdekking, dat de hobby van zijn dochter nu niet direct tot de meest voordelige behoort, want hij kreeg de rekening van de rechter gepresenteerd, daar hij veroordeeld werd tot het betalen van de kosten: 150,voor de ge wone rechtzaak en 550,voor het hoger beroep. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep Tf (Advertentie) Inbrekers-leed De politie te Rotterdam zoekt naar een of meer onbekenden, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag een bezoek hebben gebracht bij een fir ma aan de Noordschans aldaar. Veel geluk hebben de onbekenden echter niet gehad bij hun pogingen de brandkast open te breken. Wel ge lukte het hun de bovenzijde open te scheuren, zodat zij het inwendige van de kast konden onderzoeken, maar daarmee moesten zij dan ook genoegen nemen. De brandkast was namelijk leeg. Toen hebben zij maar een portemonnaie met 15,meege nomen, die in een bureau lag. PROF. KERNKAMP HERVAT WERKZAAMHEDEN. De minister van Overzeese Ge biedsdelen, prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp, die geruime tijd wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kon verrichten, is thans zover hersteld, dat verwacht kani worden dat hij om streeks half April het beheer van zijn departement weer op zich zal kunnen nemen. Laat ons dit lijden verzachten Door de uiterste nood gedreven, moeten wij een beroep op U allen doen. De nood in Hongarije is vooral op het gebied van medicijnen zo hoog gestegen, dat er geen dag voor bij gaat, dat er niet zeker een tiental smeekgebeden tot ons komen, toch vooral dit of dat medicijn te sturen, want ze zijn er niet! Moeders vragen voor htm lijdende kinderen, kinderen smeken dikwerf op hartroerende wijze om hulp voor hun moeder of vader. Soms zijn de gevallen waarlijk ten hemel schreiend en hangt het leven van een mens af van onze spoedige hulp. Maar we kunnen allen niet hel pen. Hiermede zijn duizenden gul dens gemoeid. Daarom met het H. Paasfeest in zicht «vragen wij U geeft ons de kans dit lijden te verzachten. Helpt ons te kunnen en te mogen helpen. Helpt ons een extra fonds stichten waaruit we alle noden op het gebied van medicamenten kun nen opheffen. Zou ooit een Paas feest mooier intentie kunnen geven. De lijdende mens helpen! De Sfichting Hulpactie voor Hon garije, Zeeburgerdijk 236, Amster dam, Giro Ned. Credietbank 14378 t.n. der Stichting is U dankbaar. SWiitA ffiewfiaid fcteey inaimetie Aan verzoek voldaan toen voor de rechter „Kijk en Grijp" heette het waren huis te Hilversum, waar een 56-jari- ge dame uit Blaricum het vorig jaar boodschappen ging doen en kenne lijk aangemoedigd door de titel van de zaak, stak zij een busje Nescafé en een pakje thee in haar boodschap pentas. Dit schijnt echter toch ni%t hele maal volgens de wens van de be treffende winkel geweest te zijn, want gisteren stond de dame in ho ger beroep voor het Amsterdamse ge rechtshof. Voor de politierechter had de da me verklaard, dat zij geen greep ge daan had, maar veertien dagen gele den legde zij voor het Hof een be kentenis af. De procureur-generaal achtte toen een boete van 50,vol doende om de grijpgrage vrouwen handen binnen ae paden der wet te houden, en gisteren stelde het Hof uitspraak doende de dame voor de keuze van de 50,boete of 10 dagen hechtenis; de dame betaalde. De speelautomaat, waarmede men alleen vrij spel kon winnen, werd door de kantoreohter te Rot terdam toch een ongeoorloofd gok spel geacht en de caféhouder uit Rotterdam, die een dergelijk appa raat in zijn zaak had en deswege voor de rechter kwam. is gisteren veroordeeld tot 11 gulden boete of 3 dagen hechtenis, waarvan 10,of 2 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdag in zijn functie van inspecteur- generaal van de Koninklijke Landmacht, 0.m. een kort bezoek gebracht aan de onderdelen van het depot Aan- en Afvocrtroepen in Tilburg, waar hij zich op de hoogte stelde van de opleidingsmethoden en de kazerneleven inspecteerde. Op de foto bevindt de Prins zich (links) in een der instructie- klassen van de Koning Willem H-kazerne te Tilburg, geïnteresseerd toe ziend terwijl een sergeant-instructeur (voorgrond) les geeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5