3)e GaidóeSoii/Yci/rit De weg naar Berlijn is geblokkeerd door belasting Hedenmorgen brak bijna algemene staking uit bij Amsterdams vervoer en de gemeente-arbeiders Westerling bereid te ge tuigen voor Jungschlager „Kom maar naar Indonesië" Paus met Pasen voor de radio Bloeiende tulpen in de Keukenhof te Lisse Saigon in spanning DONDERDAG 31 MAART 1058. 46ste JAARGANG No. 13463 IJZEREN GORDIJN wordt Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACHl 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 30828. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - AÜvertentice: 15 ct. p. m.m Telefoontjes 11.50 RAAB OP VERKENNING F\E ACCOORDEN VAN PARIJS zijn door de parlementen van West- Duitsland en Frankrijk aanvaard en weldra zullen de overige landen, die erbij betrokken zijn, ze ook hebben goedgekeurd, zodat men zeggen mag, dat deze kwestie wel reeds in kan nen en kruiken is. Zelfs Moskou schijnt de aanvaar ding als een voldongen feit te heb ben geaccepteerd, daar Ruslands eer ste minister, maarschalk Boelganin, te kennen heeft gegeven, dat 0 de Sovjet-regering bereid is tot een conferentie met de grote mogendheden, zonder ook maar met één woord te gewagen van de vroe ger steeds gestelde voorwaarde, dat de Parijse verdragen eerst verworpen moesten zijn. Zou er weer eens iets veranderd zijn in de politieke richtlijnen van de Sovjet-hoofdstad of lijkt het maar zo? De Oostenrijkse kanselier Raab is ook al naar Moskou uitgenodigd ten einde even te komen praten over een staatsverdrag. Zoals men weet, heb ben de geallieerden indertijd beslo ten Oostenrijk niet als een vijandig land te beschouwen maar als een be vrijd land. Ondanks dat is Oosten rijk nu al tien jaar een bezet land, al valt die militaire bezetting in de practijk nogal mee. Degene, die de totstandkoming van een verdrag en daarmee de opheffing van de be zetting altijd in de weg gestaan heeft, is Rusland geweest. Formeel heeft Raab niet met de Russen al leen, maar met alle vier de bezetten de mogendheden te maken. Wanneer hij het evenwel eens kan worden met de Russen, zullen de Amerikanen, Engelsen en Fransen het hem niet lastig maken. De geallieerden zeggen, dat wanneer Rusland slechts bereid is om z'n handtekening te zetten on der het verdrag, zoals het dat inder tijd zelf heeft voorgesteld, men al dik tevreden is. De Oostenrijkers geloven het nog maar half; zij zijn in de afgelopen tien jaar al zo dikwijls blij gemaakt met een dode mus. Het is n.l. best mogelijk, dat de Russen nu weer met een nieuwe voorwaarde komen aan dragen, welke onmogelijk in te wil ligen is. Zoiets is al meer vertoond. Het is ook mogelijk, dat de Russen zullen voorstellen, alle vreemde troe pen het land uit te zenden, en alleen een „symbolische" bezetting te hand haven om toezicht te houden op de neutraliteit van Oostenrijk. Een half slachtige maatregel, welke niet be vredigt, maar misschien het ver maarde halve ei betekent, dat beter is dan een lege dop. In elk geval volgt de wereld de reis van Raab naar Moskou met be langstelling, want het resultaat van deze reis is allicht een aanwijzing voor de mogelijkheid van succes voor de grote conferentie met de Russen, waarover thans in de Westelijke hoofdsteden druk gesproken wordt. Men stelt er zich blijkbaar nogal wat van voor. Als het maar geen tweede Jalta wordt. Nieuwe Ierse gezant Timothy Joseph O'Driscoll, Secreta ris-Generaal bij het Ierste ministerie van Buitenlandse Zaken, die benoemd is tot gezant van Ierland in ons land. De krantenstaking in Engeland Het Britse kabinet is in spoed zitting bijeengekomen om over de krantenstaking te spreken. Gister avond hebben de dagbladeigenaren bij verrassing verscheidene duizen- de technische personeelsleden per 15 April ontslagen. Een conservatief parlementslid heeft CJhurchill verzocht een officieel nieuwsblad uit te geven, zoals hij dat ook bij de algemene staking van 1926 heeeft gedaan. Churchill was toen minister van Binnelandse Zaken. Een groep Londense zakenlieden heeeft een bulletin met beurs-, sport en parlementair nieuws op straat ge bracht voor de prijs van een kwartje. De krantenstaking heeft het dag gemiddeld op de Londense effecten beurs van 11.000 transacties tot 7.500 teruggebracht. Raymond P. Westering heeft, vol gens een Ass. Press-bericht uit Dja karta, een brief gestuurd aan Soenar- jo, de openbare aanklager in het pro ces - J ungschlager. De in de Indonesische taal geschre ven brief werd uit Naarden gezon den, was 18 Maart gedateerd en werd 22 Maart te Djakarta ontvangen. In de brief spreekt Westerling al les tegen wat aan Jungschlager, het gewezen hoofd van de Nederlandse Inlichtingendienst, ten laste wordt gelegd, voornamelijk het verlenen van steun aan subversieve Nederland se guerilla-organisaties. Westerling schrijft, dat hij weet wie W. Manoch, de getuige van het O.M. is, ofschoon hij hem persoonlijk nooit heeft ontmoet. Hij ontkent, dat Ma noch ooit dienst heeft gedaan als zijn chauffeur of ooit geheime bijeenkom sten heeft bijgewoond. Westerling ontkent ook, dat hij betrokken is ge weest bij subversieve organisaties als de Nigo, welke streven naar omver- Naar alle waarschijnlijkheid zal de Heilige Vader op Eerste Paasdag om 12 uur een korte toespraak houden tot de gelovigen, die zich dan op het Sint- Pietersplein zullen hebben verzameld. Daarna zal de Heilige Vader zoals ieder jaar de zegen Urbi et Orbi ver lenen. De K.R.O. verzorgt op Eerste Paasdag tussen kwart voor één en één uur een uitzending van deze plech tigheid. werping van de republikeinse rege ring, zoals Manoch heeft verklaard. Westerling had pas van deze organi saties vernomen nadat hij Indonesië verlaten had. Openbare aanklager Soenarjo heeft omtrent de brief verklaard, dat als Westerling waarheidsgetrouwe bewij zen heeft omtrent Nederlanders, die aangeklaagd zijn, hij naar Indonesië moet komen. De brief is niet alleen naar Soena- rio gestuurd, maar ook naar de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken Soenario, de Nederlandse Hoge Commissaris en naar mr, Bouman, advocaat van Jungschlager.Westerling schreef dat hij bereid is om bewijzen omtrent Jungschlager te leveren aan de Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag. Queinoy en Matsoe Een woordvoerder van het nationa listisch-Chinees leger heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat een grote aanval van de communisten op het eiland Matsoe ieder ogenblik kan worden ondernomen. Tegenover Matsoe waren 110.000 man samenge bracht en de communisten beschikten over voldoende landingsvaartuigen. President Eisenhower betreurde Woensdag op zijn persconferentie dat zoveel gissingen worden geuit over de kansen van oorlog n.a.v. de nationa listische eilanden Matsoe en Quemoy. Dergelijke speculaties dienen de zaak van de vrede geenszins, zo zei hij. Hij leverde hiermee commentaar op berichten, volgens welke admiraal Carney, vertegenwoordiger voor de marine in de commissie van Ameri kaanse stafchefs, had verklaard, dat midden-April de communisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe. Mijn ondergeschikten hebben het recht hun meningen uit te spreken, aldus In de kassen van de Keukenhof is de kleurenrijkdom te vinden, die u in de openlucht tevergeefs zal zoeken. U moet langs de paden van de Keukenhof werkelijk zoeken om wat bloemenkleur te vinden. Daar de na tuur echter de gewoonte heeft zich zo veel mogelijk te herstellen groeit alles nu zo hard, dat men het „kan horen groeien". Voorlopig echter kunt u uw bloemminnend hart in de kassen ophalen. Bij de foto: Botani sche tulpen in de kas. geen verklaringen afleggen die moei lijkheden kunnen veroorzaken vior hun opperbevelhebber en de regering. Nationalistische tegenaanval. De nationalistisch-Chinese lucht macht heeft Woensdag schepen in de monding van de Min, tegenover het eiland Matsoe, gebombardeerd en daarbij twee motorjonken tot zinken gebracht en drie kanonneerboten van .150 ton en toen jonken beschadigd, zo Eisenhower, doch zij mogen is te Taiper bekendgemaakt. 1 cJ)e taiqeiden aan de da&t-ïïluitde g.%en& dtatii&cfi utifiaagd Autwoord op ractificatie Parijse accoorden De regering van Oost-Duitsland heeft bekend gemaakt dat er een zeer hoge belasting zal worden geheven van vruchtauto's die van West-Duits- land naar West-Berlijn rijden en terug. De tolgelden worden drie tot elf 7 - f n - - maal zo hoog en het zal niets bijzonders meer zijn wanneer men voor een fsnsief. De economie van West-Ber- vrachtauto, die levensmiddelen van West-Duitsland vervoert naar West- t Wn zou zwaar geschaad worden wan de handelsbesprekingen tussen Oost en West-Duitsland onmiddellijk moe ten worden afgebroken. Het is moge lijk dat Oost-Duitsland voor een der gelijke tegenmaatregel gevoelig is, want de volksrepubliek zit dringend verlegen om tal van waren die West- Duitsland gemakkelijk kan leveren. Een derde deel van alle transport tussen West-Duitsland en West-Ber lijn geschiedt langs de weg. Ook het personenverkeer per bus is vrij in- Berlijn, meer dan tweehonderd gulden zal moeten betalen. De Oostduitse regering verdedigt de maatregel, die in feite overeenkomt met een blokkade, door te wijzen op de hoge kosten die het onderhoud vergt van de wegen tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn. De Westduitse regering daarentegen is de mening toegedaan dat deze gedeeltelijke blok kade het antwoord is op de ratificatie van de accoorden van Parijs door het Westduitse parlement. ABNORMALE VERHOGINGEN. Personenauto's die uit West-Duits land naar Berlijn rijden, zullen drie maal zo veel moeten betalen als tot dusverre. Vrachtauto's, waarvan de bevoorrading van het geïsoleerde West-Berlijn grotendeels afhankelijk is, zullen elf maal zo veel gaan be talen. Per jaar zullen de nieuwe tolgelden het verkeer ongeveer 30 millioen mark extra gaan kosten. De vracht tarieven zullen met 50 pet. verhoogd moeten worden. Voortaan zal voor een vrachtwagen dié achttien ton goederen van of naar Berlijn ver voert, 240 mark moeten worden be taald, tegen vroeger twintig,. Zowel de geallieerden als de rege ring van West-Duitsland, houden er ernstig rekening mee, dat deze maat regel nog maar een begin is. Het Eisenhower wil geen „onder onsjes" President Eisenhower heeft op zijn persconferentie bezwaren geuit tegen het voorstel van Churchill dat de staatshoofden van de drie grote Wes telijke mogendheden en Rusland een ontmoeting zouden hebben zonder een vaste agenda. Eisenhower noemde de Britse pre mier niet bij naam, maar hij zei dat er in zulk een ontmoeting zonder agenda veel gevaren gelegen zouden zijn. Hij vreesde dat het voor vfte mensen in de wereld een gezellig on deronsje zou lijken. De president zei opnieuw dat de Ver. Staten met an dere grote mogendheden zouden sa menkomen op enige basis; wanneer zulk een ontmoeting tenminste geen valse hoop zou verwekken. En wat een agenda betreft, bijna zeker zou den kwesties als de Duitse eenheid onderzocht moeten worden. wordt niet onmogelijk geacht dat Oost-Duitsland, met de volledige steun van de Russen, zal proberen West-Berlijn opnieuw geheel van het Westen te isoleren. Als voorlopig antwoord op de maatregelen van de Oostduitse re gering, is te Bonn verordonneerd, dat neer nu ook beperkende maatregelen werden afgekondigd voor het trein verkeer. Met die mogelijkheid wordt terdege rekening ge! ouden. Het is in dit verband veelbetekenend, dat de Oostduitse grensposten sinds gisteren lijsten eisen met de nameri van de inzittenden van de bussen die diens ten onderhouden tussen West-Duits- De rust is In Saigon weer terug gekeerd, maar er is weinig voor no dig om de vonk weer in het kruitvat te blazen. Volgens de voorlopige balans van de gevechten zijn er 26 doden en 112 gewonden, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. De Franse commissaris-generaal in Indo-China, generaal Ely, heeft gis teren de ganse dag geconfereerd met regeringsleiders, de Amerikaanse, speciale ambassadeur generaal Col lins en de afgezanten van de Binh Xuyen die met de beide andere politieke sekten (de Cao Dai en de Hoa Hao) het aftreden van Diem eist. Aan dit verlangen wordt door Diem in zoverre (ongewild) tege moet gekomen, doordat vandaag, evenals gisteren, weer verscheidene ministers z(jn afgetreden. Het uit eenvallen van het kabinet wordt nu dan ook elk ogenblik verwacht. Honderden inwoners vluchtten in tussen met hun schamele bezittingen uit de stad, die bovendien nog door de Binh Xuyen „economisch" wordt geblokkeerd. De soldaten van de Binh Xuyen houden alle voertuigen aan. Op de markt van Saigon begint al schaarste te heersen. DE CAO DAI LOOPT OVER Generaal Nguyen Thanh Phuong, de bevelhebber van het particuliere leger van de Caodisten, heeft Donder dag bekendgemaakt, dat zijn leger land en West-Berlijn. Tot dusverre van 25.000 man zich aan de zijde van konden die bussen ongehinderd door rijden. De chauffeur moet nu een lijst overleggen met van elke passagier de naam, het adres, de |eboortedatum en plaats en nummer van zijn persoons bewijs. het nationaal leger heefft geschaard De strijdkrachten van de Cao Dai zullen in het vervolg de bevelen van premier Ngo Dinh Diem gehoorza men. Door dit besluit is een einde ge- Eert uitvloeisel van 's Rijks loonpolitiek? komen aan het verenigd front van de particuliere legers der secten Cao Dai, Hoa Hao en Binh Xuyen, dat gericht was tegen premier Diem. In politieke kringen in Saigon spreekt men van een meesterlijke ze+ van premier Diem. Deze is ken nelijk teruggekomen van een vroe gere verklaring, dat hij slechts een klein deel van de particuliere legers van de secten in het nationale leger wil opnemen. Daardoor heeft hij het overlopen van het gehele leger van de Cao Dai bewerkstelligd. Entstof tegen de kinderverlamming Er is een entstof gevonden die kin derverlamming kan verhinderen. Van de 440.000 kinderen die verleden jaar bij proeven in de Ver. Staten het Salk-vaccin tegen kinderverlamming hebebn ontvangen, heeft geen enkel de gevreesde ziekte opgelopen, meldt de New York World-Telegram and Sun. De statistieken wijzen uit dat nor maal 84 van deze kinderen de ziekte wel zouden hebben gekregen. De krant zegt dat dit de kern is van het rapport-Francis, dat op 12 April over het vaccin zal worden uitgegeven. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER KOUDE NACHT. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte re- gen. Overwegend matige Noprd- westelijke wind. Minder koude nacht. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Een groot deel van het Amster damse trampersoneel is vanochtend in staking gegaan, na daartoe te heb ben besloten in een vannacht, in de Brakke Grond, gehouden vergade ring. Van de ochtendploeg nemen c.a. 80 man niet aan de actie deel, zodat 20 trams en 7 bussen wel zijn uitge reden. Of deze in dienst kunnen blij ven en of eventueel meer of minder trams en bussen zullen gaan rijden hangt af van het aantal werkwilli gen der aflossende ploegen; het tram personeel telt 1500 leden. Ook bij de stadsreiniging is het grootste deel (ca. 700 man) van het ca. 11 a 1200 man tellende personeel vanochtend in staking gegaan. Dit be tekent, dat het overige deel zijn werk niet normaal kan verrichten. De eisen die worden gesteld zijn gegroeid uit de moeilijkheid tijdig verlofdagen te kunnen opnemen voor verrichte Zondags- en andere dien stellen in hogere loongroepen te wor den ingedeeld. Voorlopig 24 uur. De bedoeling is de staking 24 uur te ,doen duren. Vanavond zullen de stakers opnieuw in vergadering bij een komen om over de eventuele voortzetting der actie te beraadsla gen. Ook de 80 werklieden van de af deling bestratingen van de hoofdste delijke dienst der publieke werken 'is vanochtend in staiking gegaan. Van deze zijde wordt eveneens een betere classifering in loongroepen ge- eist. Ook de technische diensten. Nader vernemen wij, dat in de loop van de ochtend ook in diverse andere gemeentebedrijven grote of kleine gedeelten van het personeel het werk hebben neergelegd. Bij het gemeentelijk vervoersbe drijf staakt niet alleen het zo goed als tellen. Het gevolg daarvan is dat in April zon op 6.20; zon onder 19.14 de drie remisen het werk volledig maan °P 12.49; onder 3.42 uur. •moest worden neergelegd. j t De werf der afdeling bestratingen Het Weer in EurOD» aat eveneens volledig stil. r staat De stadsreiniging stagneert even-| zo geheel d.w.z. zowel de huisvuil-1 HELSINKI ophaaldienst als de straatvegerij en STOCKHOLM de vuilverbranding f unctionneren95.^0 niet. Eis: 10 loonsverhoging. KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM Voorts zijn enkele honderden werknemers van het gemeentelijk BRUSSEL waterleidingbedrijf niet aan het werk PARIJS gegaan, zodat het bedrijf aan de .BORDEAUX sten. Dit heeft de betrokkenen er toei gehele rijdende personeel, doch sta- gebracht de arbeidsvoorwaarden in ken ook velen van de technische totaal te bezien en hen de eis doen 1 diensten, die in totaal circa 1000 man Haarlemmerweg wordt bemoeilijkt. Ook in enkele diensten van de ge meentelijke haven- en handelsinlich tingen, zoals in de Petroleumhaven, de Houthaven en het nieuwe dok heb ben kleine groepen van het perso neel zich bij de stakers aangesloten. Van de zijde der stakingsleiding vernemen wij, dat deze actie moet v/orden gezien als een antwoord op de laatste voorstellen van de rege ring om de lonen in de lagere loon groepen van het overheidspersoneel met 3, 4 of 5 cent per uur te verho gen, terwijl de werknemers die in deze groepen in Amsterdam zijn in gedeeld een loonsverhoging van 10 procent verlangen. GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp, sneeuwbui 5 C. half bew. 3 zwaar bew. 1 geheel bew. 4 regen 5 onbewolkt 1 onbewolkt 4 zwaar bew. 0 onbewolkt 3 onbewolkt 2 licht bew. 3 geheel bew. 3 licht bew. 10 zwaar bew. —1 onbewolkt 3 onbewolkt —3 H geheel bew. m zwaar bew. 2 geheel bew. 4 licht bew. 4 nevel 4 geheel bew. 8 Korreltje Een welopgevoed mens zal U niet beledigen en een ander kan het niet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1