Honderd-vijftig vormen 'n leger „gele rijders" pechbestrijders OP STAP MET DE WEGENWACHT Uitkomst voor de weggebruikers Het gemotoriseerde snelverkeer wurgt het hart van New-York ZATERDAG 26 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 nUSTIG MET DE ENiE ARM op het portierraampje leunend rijdt de handelsreiziger in zijn auto. De auto is nog pas nieuw en de motor ronkt in snelle vaart een groot aantal kilometers onder zich weg. De be stuurder kijkt op zijn horloge en rekent met een glimlach uit, dat hij over een kwartier op de plaats van bestemming kan zijn. Hij heeft echter buiten het pechduiveltje gerekend. Plotseling treft een stotend geluid zijn oor. Nog even luistert hij of hij zich niet vergist heeft, maar dan remt hij met een krachtige ruk, stapt naar buiten en gooit de motorkap open om te kijken wat er hapert. Hij prutst even, maar ziet dadelijk, dat hij het zonder hulp niet verhelpen kan. Een geel motorzijspan stopt vlak achter hem, een korte groet aan de pet en direct klinkt de vraag: „Wat schéélt er aan mijnheer?" Een korte uitleg volgt, de motor wordt nog eens gestart en prompt wijst de wegen wachter het defect aan. Het kan ter plaatse niet verholpen worden. Er volgt even een klein overleg, de wegenwachter stapt naar de andere zijde van de weg, houdt een auto aan en de handelsreiziger stapt vergenoegd in, met de wetenschap dat hij toch nog zonder veel oponthoud op zijn be stemming zal komen. tot. de dagelijks voorkomende ongevallen en een uurtje of wat la ter ziet men dan dat de auto door een sleper wordt opgehaald om in de ga rage te worden nagekeken. Deze en talrijke andere gevallen zijn het, die maken, da't de weggebruiker de We genwacht gaat beschouwen als een deel van zichzelf. Bovenstaand ge val beleefden wij, toen wij, daartoe door de ANWB in staat gesteld, een dag lang met de wegenwacht-instruc teur, de heer Dijkhuis, een tocht maakten en op onze route verschil lende pechvogels aan de kant van de weg zagen staan. In de loop van de morgen brach ten wij eerst een bezoek aan de We- genwachtschool in Den Haag, waar wij een zeer deskundige uiteenzet ting kregen van de heer Van Leeu wen, de directeur van de Wegen wacht, hoe de opleiding van zo'n we genwachter nu eigenlijk geschiedt. vermaKenjK is net geval Want de mening, dit een elrste klas Nederlandse autobestuurder. lauds wegen. De eerste zeven „rid ders van de weg" worden nu terzij de gestaan door een leger van 150 man. Het traject, dat nog steeds uitgroeit, heeft een lengte van 2500 kilometer en sluit aan op de wegen waar ook de Wegenwacht in het bui tenland patrouilleert. De wegen wachters, die dagelijks van half ne gen tot half zes en op drukke tra jecten tot 10 uur 's avonds, de zoge naamde avonddienst, op de weg zijn, hebben reeds aan ontelbaar velen hun hulp verleend. Ieder lid (en het aantal loopt thans tegen de 200.000) heeft recht op gratis hulp en dit aan tal groeit nog dagelijks. Niet-leden worden niet geholpen, tenzij het in validen of buitenlanders zijn, waar voor de Nederlanders, die in het buitenland zijn, ook door de buiten landse wegenwachten worden gehol pen. monteur, als hij bij de Wegenwacht wordt aangenomen, maar direct het uniform aankrijgt en de weg wordt opgestuurd, is beslist onjuist. De We genwacht is een instelling, die een zo snel en doeltreffend mogelijke hulp aan de pechvogels van de weg wil verlenen en daarom is een gede gen opleiding, die weliswaar slechts drie weken duurt, van het grootste belang. ,,Het is vermakelijk, te zien", zo verklaarde ons de instructeur Dijk huis, „hoe sommige sollicitanten, die reeds een zeer lange praktijk als auto-monteur achter de rug hebben en menen veel van het autovak af te' weten, op de cursus pas beseffen welk een bedroevend beetje zij eigenlijk nog maar beheersen". Wij brachten een bezoek aan het leslokaal, waar de aspirant-wegen wachten hun opleiding werd' gege ven. Een ontelbaar aantal onderdelen van verschillende soorten en maten lag daar uitgespreid, enkele kostba re electrische installaties, de. motoren van motorrijwiel en de auto. Hier leren de wegenwachten ook zij die reeds langer in dienst zijn halen hun kennis op de theoretische kant van het vak. Bovendien moeten zij beschikken over het diploma EH BO. initiatief kunnen nemen en het verkeer kunnen leiden bij ernstige opstoppingen of ongevallen. Zij moe ten persoonlijkheid bezitten en kun nen omgaan met mensen van aller lei slag, van diplomaat tot gewone arbeider. DE WEGENWACHT ALS ALS ORGANISATIE. LIET GEEL is de kenmerkende kleur van de Wegenwacht, want zelfs bij regenachtig weer draagt de Wegenwacht een gele regenjas. De motoren en de inspectie-autootjes worden in de werkplaats, waar ook de afdeling spuiterij is gevestigd, ge reviseerd en op hun betrouwbaar heid gecontroleerd. Daar staat ook de instructie-motor met dubbele be diening, een ingenieus apparaat, dat voor de instructeur een waarborg is tegen ongelukken, zodat hij niet' zo als vroeger met angst en beven in het zijspan plaats neemt. CINDS APRIL 1946 patrouilleren de wegenwachten over Neder- Panne langs de weg? Dc Wegen wacht staat direct voor u klaar en zal u met de meeste voorkomend heid helpen. Kan hij het niet dade lijk voor u repareren, dan wordt door middel van de vaste telefoon posten nog zo snel mogelijk hulp in geroepen. Vermakelijk is het geval van de Nederlandse autobestuurder, wiens auto op het veer van Denemarken naar Zweden defect raakte en die verzuchtte: „Was nu de Wegenwacht maar hier". Hij had het nog maar nauwelijks gezegd, of een Neder landse wegenwachter bood hem zijn diensten aan, want toevallig was hij op propagandatocht naar Zweden en de pechvogel moet wel een verbaasd gezicht hebben gehad, toen de hel per in de nood zo maar uit de lucht kwam vallen. ^/ELE MENSEN, die er vaak niet bij stil staan dat het lidmaat schap zoveel voordelen oplevert, ter wijl de jaarcontributie van tien gul den practisch van geen beteekenis is, geven zich vaak onderweg aan de Wegenwacht op. Zij betalen direct hun tientje aan de Wegenwacht en worden meteen met de meeste voor komendheid geholpen: een motor stoornis is veelal gauw gevonden de wegenwachters ruiken als het wa re, waar het foutje zit een band je wordt snel en deskundig verwis seld of een telegram of telefoontje wordt doorgegeven op een van de vele vaste telefoon-adressen langs de weg. Plan voor brug met 12 rijbaneu De levensmogelijkheid van New York wordt geheel gedragen door het gigantische verkeer dat zich in een bijna onafgebroken stroom door het hart van de city beweegt. Is het ver keer aan de ene kant de levenbren gende mogelijkheid voor de metropo lis aan dc andere kant is het een wurgende greep op het hart van stad want de verslikkende drukte neemt op sommige momenten zulk een omvang aan, dat men lopende vlugger op de plaats van bestemming is dan met de auto. PLAN VOOR BRUG MET 12 R'JBANE-N BE REKEND VOOR 50MIIL.AUT0'S PER JAAR De schade, die New York dan ook jaarlijks van de verkeersopstoppin gen ondergaat, beloopt millioenen guldens. Dagelijks zoeken zich ca. 1.52 millióen motorvoertuigen een weg door de straten van New York. Dit is een dermate groot aantal, dat als wij al deze motorvoertuigen eens gelijkmatig over de straten van de stad zouden verdelen, wij op iedere km. niet minder dan oa. *195 motor voertuigen moesten plaatsen! Het is dan ook een geluk, dat er altijd een deel van de auto's geparkeerd staat, zodat nooit alle auto's rijdende zijn, maar een deel niet aan het verkeer deel neemt. Als dat dan ook eens zou gebeuren, zouden de moeilijkheden bijna onoplosbaar wórden. Temeer daar er altijd een grote verkeers stroom auto's New York van huiten af ook nog binnenkomt. Men heeft voor het enorme ver keer ware meesterwerken aan tun nels en bruggen gebouwd, maar des ondanks wordt de greep van het ver keer steeds verstikkender. Men moet tevens rekening houden m«et het feit, dat de economische noodzaak dwingt tot de aanleg van nieuwe autowegen naar New York, zoals b.v. de 700 km. lange autoweg van Buffalo naar New York, hierdoor zal nog meer verkeer naax het centrum getrokken worden. De moeilijkheden stapelen zich dus op, terwijl de moeilijkhe den binnen de stad al groot genoeg zijn. AIS b.v. de bioscopen'uitgaan worden er in één keer ca. 250.000 mensen aan het verkeer toegevoegd binnen een ruimte van een paar km2. Als de grote kantoren in het hart van New York uitgaan zal dit steeds betekenen, dat er binnen een kwartier een paar honderduizend mensen meer in de straten van een wijk zijn. Het verkeer kost de vroede vade ren van New York dan ook menige zweetdruppel en het is geen wonder, dat er allerwege naar oplossingen wordt gezocht. Reeds zijn er stemmen opgegaan, om al het autoverkeer in de binnenstad te verbieden, maai- dit lijkt wel heel onwezenlijk. Door be studering van de verkeersstromen hebben de deskundigen aan het licht gebracht, dat een flink deel van het verkeer eigenlijk in het geheel nieti in de city moet wezen, maar er al leen maar is om over de Hudson-ri-1 vier naar Hoboken of Jersey etc. te kunnen komen. Daarom wil men nu 1 drastisch het mes in de verkeers-1 stromen zetten door de stroom van I •het „doorgaande" verkeer buiten hetj hart van New York te leiden over een nieuw te bouwen brug over de toegang naar de Atlantische Oceaan (zie kaartje). Dit zal een enorme brug worden met niet minder dén 12 rijbanen! Deze 12 rijbanen zal men zeker nodig hebben want men hoopt Op den duur meer ca. 50 millioen auto's uit het hart van New York aan te trekken, die dan niet meer hun weg door de city zoeken maar over de ontworpen brug zullen trek ken. In 1960 kan deze enorme brug gereed zijn en de totale lengte van ca. 4 km. zal het forse bedrag van 600 millioen vragen. Dat men een dergelijk bedrag voor een brug uit wil geven bewijst duidelijk de ernst van de verkeersnood in New York. Gele rijders pechbestijders! Ook bij avond kunt u de Wegenwacht op de weg aantreffen en ook dan helpen zij u zo goed zij kunnen. Bovendien beschikken de gele rij ders over vele kleine zaken, die de haastige automobilist vergeten kan zijn: giro-enveloppen, aanvraagfor mulieren voor grensdocumenten, kaarten en gidsenmateriaal en aller lei uitgaven van de ANWB, die voor al in het toeristisch seizoen van groot belang zijn voor de buitenlanders. Daarvoor kwamen reeds talrijke dankbetuigingen binnen, die regel matig in dc De Buitenband, het or gaan van de Wegenwacht, worden afgedrukt. BROMFIETS' REED ACHTERUIT! voor niets op de weg rondtoert, bleek al dadelijk, toen wij de grote weg van Den Haag naar Amsterdam bereikten en na nauwelijks twee mi nuten rijden een wegenwachter een jongedame met een bromfiets, die alleen maar achteruit wilde rijden, zagen helpen. Het euvel was spoe dig verholpen, een grapje tegen de dame, een bedankje en daar ging het weer als vanouds. Enige minuten later een grote vrachtwagen langs de weg, beladen met 14 ton tegels. Aan de linkerzij de was het wiel er af gelopen. Het huppelde doodgemoedereerd voor de wagen uit. De zaak was ernstig ver wrongen en wegenwachter Wigman kon hier niets doen, maar bleef in de buurt om, zodra er nieuwe wie len kwamen, ze er even op te zet ten. Wij hoorden over de koelbloe digheid van wegenwachter Pal, die met gevaar voor eigen body een echtpaar uit een auto haalde, die in het water was gereden. WELDRA DOOR GEHEEL EUROPA! LIET LIGT IN DE BEDOELING te komen tot een geheel Euro pees net van wegenwachten, zodat iedere pechvogel, waar hij ook is, op de snelle service van de Wegenwacht kan rekenen. Daartoe bestaat een intensief internationaal contact tus- SPROETEN-*m komen vroeg in t voorjaar Koop tijdig SPRUTOL (Advertentie) sen de diverse Wegenwacht-organi saties over de gehele wereld, opdat de Wegenwacht zoveel mogelijk op dezelfde leest geschoeid blijft. In hun enigszins lange zijspan voeren zij ook practisch allemaal hetzelfde mee. In de voorpunt. van het zijspan staat de EHBO-verbandkist om zo nodig direct eerste hulp te kunnen verlenen. Daarachter zien wij de di verse sleutels en schroevendraaiers, allemaal met een vaste plaats. In de achterste punt ontwaren we de ben zine en het water en het dagrapport van de wegenwachter, waarop de tijd, die hij op de weg verblijft, wordt verantwoord. Bovendien voert hjj een aantal vlaggen met zich me de om bepaalde weggedeelten af te zetten, een brandblusapparaat, het HO-STOP-sein, waarschuwingsbor den, een rode lamp en langs kanalen en vaarten een reddingslij n, die reeds dikwijls goede diensten heeft bewe zen Vraag nu eens aan een wegen wacht of dat baantje in weer en wind hem wel bevalt en of hij niet van betrekking zau, willen verande ren. Hij zal u vertellen van zijn col lega, die chef-monteur werd in een garage, maar na drie maanden weer graag terugkwam en van zijn colle ga, die emigreerde naar Canada, maar na zes maanden reeds aan zijn voormalige baas schreef of hij nog eens mocht aankloppen als hij terug kwam. En hij antwoordt: „Mijnheer, ik zou niet anders willen. Niet al leen kom ik met veel mensen in aan raking, maar bovendien hebben wij nog eens afwisseling en variatie, die wij ergens anders gauw zouden mis sen!" Rok met voorpas ZEER GELIEFD IS TEGEN WOORDIG de rok met de voorpas. Meestal wordt dit kle dingstuk gemaakt van corduroy of zwaar linnen, beide materia len voor een sportiever kleding stuk en zeer prettig in het dra gen. Ons model heeft als rok van voren 3 banen en van achteren twee. De banen van voor- en achterrok zijn klokkend geknipt. Op de voorrok is de ronde zak gestikt. De voorpas wordt opge houden door banden die over de schouders naar de achtertaille gaan. Men ziet ook wel, dat de banden kunnen worden versteld door een gesp, die even boven de voorpas is aangebracht en niet alleen handig is voor het inkor ten of verlengen der banden, maar ook nog decoratief is. Zo, dat is dan eigenlijk alles wat er te zeggen is over onze rok of het moest zijn, dat we hier wel mét een kledingstuk te maken hebben, dat niet geschikt is voor zwaardere figuren, vandaar ook dat het uitgezette patroon be doeld is voor maat 38. Bij het overtekenen op ware grootte moet men zich laten lei den door de bij de stippellijnen geplaatste cijfers, die centimeters aanduiden. Naden en zomen zijn nog niet in het patroon berekend, dus moeten alsnog worden bijge knipt. Aan materiaal is voor onze rok nodig 2.60 meter van 90 cm. breed als het corduroy is (dit materiaal kan nl. maar in één richting worden geknipt) of 2 meter van 90 cm. breed indien de rok wordt gemaakt van lin nen. Knippatronen van dit model voor de maten 42 t.m. 46 kunnen worden besteld bij Perspatronen- dienst, postbus 35, Utrecht. Be stellingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met in sluiting van 0.90 aan postze gels. Na ontvangst van dit bedrag en bij juiste vermelding van het nummer P.A. 350 en de gewenste maat wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. (Het insluiten van knipsels is bij vermelding van het nummer niet noodzakelijk). Maattabel: 42 44 46 112 107 Bustewijdte Taillewijdte Heupwijdte Lengte 126 izö Vergeet u niet uw adres in de brief te vermelden? Pluim voor Haarlem Ditfs de tijd voor de voorjaars beurzen voor de vrouw. Het, kost de huisvrouw echter veel moeite om de nieuwste snufjes eens rus tig te bekijken. Overdag kan ze de kinderen niet alleen laten en 's avondsEnfin, U kent dat. De orkesten en andere attracties trekken zoveel mensen naar de beurzen mensen die heus niet op de eerste plaats voor de ex positie komen dat er voor kij ken weinig mogelijkheden be staan. Daarom hulde aan de organi satoren van de Haarlemse Voor- jaarsbeurs! Zij waren ervan Over tuigd, dat de middag de huismoe ders het best uitkomt. Alleen de kinderen vormden een probleem. Welnu, de organisatoren openden tegenover het beursgebouw een gelegenheid, waar de moeders haar spruiten konden achterlaten onder deskundige leiding. Een voorbeeld, dat navolging verdient! Kaasboterhammen Als de natuur kwistig is met vorst en Oostenwind of met een van de andere koudebrengers, behoeft de groenteman niet bang te zijn, dat hij met peen en uien of boerenkool blijft zitten. Deze gerechten staan onder andere aan de top van de dagelijkse maaltijd wensen Maar wat is boerenkool zonder worst en hutspot zonder klap stuk? Dat is nou echt een verzuchting voor de vastendagen. Maar tochHebt U de ge bakken kaasboterhammen al eens gepi-obeerd? Voor vier volwassen personen hebt U nodig: 8 sneetjes oud brood, 1 ons vette kaas en onge veer 80 gram boter of margarine. Een gedeelte van de boter kunt U gebruiken, om de boter hammen te smeren. Vervolgens belegt U vier sneetjes met een plak kaas en legt de andere sneetjes daarop. De helft van de overgebleven boter gaat in de koekenpan om één zijde van de boterhammen goudbruin te bak ken en de andere helft gebruikt U Om de bovenkant van de bo terhammen hetzelfde lot te la ten ondergaan. Het resultaat is smakelijk en voedzaam. Behalve bij hutspot en boeren kool smaken de kaasboterham men ook goed bij andere winter- kost zoals andijvie, savoyekool, uien enz. ONZE. HANDEN jyiISSCHIEN is dit kopje een beetje misleidend, want het kan de verwachting wekken, dat er iets gezegd zal worden over nagels of de huid van de hand. Het zit echter niet aan onze handen vast. Helaas en aan de andere kant ook gelukkig, want we zouden een veel te zware last te torsen krijgen. Het gaat hier namelijk over geld. De zeer ge leerde heren der schepping heb ben eventjes uitgerekend, hoe de kwartjes en guldens kunnen oplopen. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat 75% van het na tionale inkomen door de handen van de huisvrouwen gaat. We zullen het eens natellen, zeer geleerde heren! V

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9