De t*osse bandiet Vier Europese steden candidaat voor Olympische spelen I960 Leiden won LS*lL-beker D.O.S.R. -LISSE Europees tweelingencongres in ZATERDAG 26 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Verder Detroit en Tokio Half Juni van dit jaar komt te Parijs het Internationaal Olympisch Comité bijeen. Als een der belangrijkste punten van de uitgebreide agenda staat vermeld de aanwijzing van de stad, waarin in 1960 de Olympische spelen worden ge houden. Indien men de standpunten der leden van het IOC goed heeft gepeild, ziet het er naar uit, dat een stad in Europa de spelen van 1960 krijgt toege wezen, te meer, omdat in 1956 deze wed strijden reeds in het verre Melbourne worden gehouden. Intussen zijn de can- didaten voor 1960 definitief bekend ge worden nl. Brussel, Boedapest, Lausanne Rome en voor buiten Europa Detroit en Tokio. Over de vier Europese candidaten kan het volgende worden medegedeeld: Brussel: als data zijn voorgesteld een tweetal weken tussen 15 Juli en 31 Augustus 1960. Als centraal punt staat het Heyselstadion ter beschikking, dat op het ogenblik 70.000 toeschouwers kan bergen, maar zou kunnen worden uit gebreid tot 100.000 personen. Voor de „binnensporten" zijn meer dan voldoen de zalen aanwezig. Slechts een nieuw zwemstadion zou in de Belgische hoofd stad gebouwd moeten worden. Het olym pisch dorp met een accomodatie voor 6000 athleten is in de onmiddellijke om geving van het Heyselstadion ontwor pen. Boedapest: als data zijn voorgesteld 10 tot 25 Augustus 1960. Het nieuwe stadion biedt ruimte aan 105.000 toeschouwers. Voorts telt de stad nog drie stadions, elk plaats biedend aan 40.000 personen. Voor de binnensporten wordt een sportpaleis gebouwd met een accomodatie voor 12.000 toeschouwers. Boedapest heeft klaard een olympisch dorp te zullen bouwen, plaats biedend aan 10.000 man nelijke athleten en een afzonderlijk dorp voor 2000 deelneemsters. De stad kan 15.000 gasten herbergen en rekent men de omgeving van Boedapest erbij (in straal van 30 km.) dan kunnen zelfs 35.000 toeschouwers permanent logies worden geboden. Lausanne: voorgestelde data 27 Juli 7 Augustus I960. Het nieuwe stadion var Lausanne biedt thans aan 50.000 toe schouwers plaats. Het kan worden ver groot tot 100.000. Er zijn overdekte sport hallen, welke rèsp. 12.000 personen, 5000 en 3000 personen kunnen bergen. Lau sanne ligt zeer centraal voor Europa. Al le wedstrijden kunnen in de stad of in de onmiddellijke omgeving worden ge organiseerd. Het olympische dorp komt op 4 km. van 't stadion te liggen, te Cha- let-a-Gobet- In de directe omgeving van Lausanne liggen zovele toeristensteden, dat het onderbrengen van de vele gasten geen enkele moeilijkheid oplevert. Rome: voorgestelde data 30 Juli15 Augustus. Het stadion op het Foro Ita- lico biedt aan 100.000 toeschouwers plaats Een overdekt sportpaleis voor 15.000 toë- schouwers wordt gebouwd. Een nieuwe SCHAKEN HET RITMEESTER-TOURNOOI Te Veenendaal is gisteravond het Rit meester schaaktournooi begonnen. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van de hoofdgroep waren: Van ScheltingaDonner Y,Van der BergEuwe yzJ^;.De jongSpan jaard 0-^1. KAMPIOENSCHAP LSB De stand van de wedstrijd om het per soonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond is, voor het ingaan van de laatste ronde, welke a.s. Woensdag wordt, gespeeld: A. Barkema en A. Smit 4 pun ten; mr. A. de Groot 3J^ p.; W. G. Dem- mendal 3 (uit 6, dus uitgespeeld). B. Smit 2Yi p.; mr. A. G. de Blécourt 1 en D. Posthuma 0 p. Barkema moet spelen tegen B. Smit en mr. De Groot tegen A. Smit. De stand in cle tweede klasse: F. van der Laan 3, D. Braam 2x, J. G. Bethe 2, M. D. Etmans 2, C. v. Tol lx en Chr. Sterk 1 pnt. WIELRENNEN Swift-Combinalie Morgen worden de volgende bekerritten gereden: A-klas se P. T. de Jong-beker 1100 km.) B- klasse: Riethovenbeker (60 km.)C- klasse: Gortestraat-beker (60 km.)D- klasse: Swiftprijs (18 km,). Start 9.30 aan de Zijl. A. v. Houwelingen start vandaag in de Ronde van Góes (120 km.). Zondag zal hij met zijn clubmakkers A. v. Wetten, C. Plasmeijer en D. Wallet deelnemen aan de Lenterit van ARC „Ulysses" 208 km. De finish van deze rit is tegen 6 uur te Uithoorn. Lenig en Snel Morgen starten de amateurs' J. de Lange en J. Riethoven in de z.g. „Lente-Rit" van „Ulysses" over 208 km. De start vindt plaats te Amster dam, route via de Veluwe naar Uithoorn De overige renners rijden om de wissel- prijzen: A-kl. 80 km. om de „Grote Let nig en Snel"-prijs; B-kl. 80 km. om D. P. R. Massaar-beker, C-kl. 64 km. om J. v. d. Poelbeker; Junioren 24 km. om Gebr. Bink-beker. Start 9 uur Zijlpoort. wielerbaan staat op het programma. In de directe omgeving van het stadion zijn talrijke sportterreinen aanwezig. Het olympische dorp zou slechts 1600 meter van het stadion" komen te liggen. Rome heeft een hotelaccomodatie voor 100.000 gasten. In 1920 heeft Antwerpen de spelen ge had, in 1912 viel de keuze uit de twee can didaten Boedapest en Stockholm op laatstgenoemde stad, de zomerspelen zijn nog nimmer in een Zwitserse stad ge houden en dat zelfde geldt voor Italië. In 1908 zouden de spelen in Italië plaats vinden, maar men kon het aanbod toen niet aanvaarden wegens gebrek aan fi nanciële middelen. Voor de Olympische Winterspelen zijn candidaat gesteld St. Moritz, Garmisch Partenkirchen, Innsbruck en Squaw Valley. St. Moritz en Garmisch hebben de leden van het IOC er op attent ge maakt, dat alle sportterreinen reeds ge reed zijn, in 1936 zijn nl. de winterspelen in Garmisch-Partenkirchen gehouden en in 1928 en 1948 te St. Moritz. Innsbruck wil grote bedragen investeren in de bouw van diverse wintersportstadions en in een bobbaan. PERS. NED. KAMPIOENSCHAP De Haarlemse speler Wim de Jong, die deelnam aan de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Neder land, heeft wegens ziekte enkele' wed strijden niet kunnen spelen. Thans heeft hij de wedstrijdleiding meegedeeld, dat hij zich terugtrekt uit het tournooi. Alle door hem te spelen partijen v den volgens het reglement beschouwd als te zijn gewonnen door de tegenstan ders. Na 12 ronden heeft Laros thans de lei ding in het tournooi met 15 pnt., 2. Kei ler 14, 3. Van Dijk 13 pnt. TAFELTENNIS De tafeltennisvereniging Dolfijn orga niseert op Donderdag 7 April in samen werking met de heer Boers, gymnastiek leraar te Noordwijk voor de eerste maal de Noordwijkse Schooltafeltenniskam pioenschappen. Schoolgaande jongelui in Noordwijk en daarbuiten kunnen deelnemen. Er zjjn twee groepen ge vormd van jongens en meisjes van 11 t.m. 14 jr. en vanaf 15 jr. tot ouder. Fraaie prijzen werden beschikbaar ge steld, alsmede een groepsprijs voor die school met de beste prestaties. De sport dag zal worden besloten met een grote tafeltennisdemonstratie, te geven door de meervoudige landskampioen Cor du Buy en de jeugdkampioen Bert Onnes. Bij lustrumwedstrijden van Arena Studiosorum De wedstrijden in dc verschillende takken van sport, georganiseerd ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Leidse Studenten scherm- en gymnastiekvereniging Arena Studioso rum zijn een succes geworden voor de Leidse studenten, die de beker, uitge loofd door de Internationale Sport Unie voor de beste prestaties in een interaca demiaal tournooi, hebben veroverd op Delft, dat vorig jaar winnaar was. De wedstrijden zijn gisteren beëindigd en in de verschillende onderdelen werd een vinnige strijd geleverd tussen Leiden en Utrecht, waarbij de vertegenwoordi gende ploegen niets voor elkaar onder deden. Met alleen de bokswedstrijden nog voor de boeg stonden beide verte genwoordigende ploegen in punten ge lijk, maar Utrecht was toen zo onfor tuinlijk een half punt aan Amsterdam te moeten afstaan, waardoor de eindstand werd: 1. Leiden 14 pnt.; 2. Utrecht 13% pnt.; 3. Delft 6pnt.; 4. Amsterdam 2 pnt. De verschillende uitslagen zijn: Schermen, personeel floret: 1. Baron, Utrecht 7 gew. part. 8 ontv.28 geg. tref- fes; 2. La Rivière U. 6—16—26; 3. v. Win U. 51521; 4. Biegman, Leiden 416 "20; 5. Koolemans Beynen L. 32016; 6. Wiarda L. 1—24—16; 7. Collet, Am sterdam 12511; 8. Lems, Delft 1—27—7. Personeel degen: 1. v. d. Hoeven L. 5 612 (na barrage met) 2. Baron U. 56 12; 3. La Rivière U. 5—9—10; 4. v. Win U. 48—9; 5, Koolemans Beynen L. 3 910; 6; Cohen D. 39—7; 7. Maris D. -11—6; 8. Collet A. 1—12—4. Personeel sabel: 1. La Rivière U. 713 28 (na barrage met) 2. Baron U. 716 —31; 3. Spitzer L, 5—18—27; 4. Dik A. 5 2225; 5. v. Lookeren A.,42322; 6. Sieger A. 3—25—21; 7. v. Win U. 3—26 18; 8. Cohen D. 12921; 9. Benne- broek L. 13112. Als hoofdsecondanten fungeerden de heren J. B. A. Abrahams. A. C. Mont- foort, Adam Béla en D. Gijsberti Hoden- pijl, welke laatste tevens wedstrijdleider Boksen. De bokswedstrijden, waarbij Karei de Jager, instructeur van Arena Studiosorum, als scheidsrechter fungeer de, hadden het volgend resultaat: 1. Delft 5 pnt.; 2. Leiden 3 pnt.; 3. en 4. Utrecht en Amsterdam, ieder punt. De leiding was hier in handen van de heer C. G. Knol. Jiido. In de Sportschool Holvast wer den voorts de judowedstrijden gehouden, waarbij Leiden winnaar werd door in de finale met 31 van Utrecht te winnen. Uitslag: 1. Leiden, 2. Utrecht, 3. Amster dam, 4. Delft. Na afloop van de wedstrijden reci pieerde het bestuur van Arena gister middag te. 6 uur in de bibliotheek van Minerva". Het collegium van het LSC, de Lustrumcommissie, de VVSL én de Sportcommissie der VVSL, alsmede de Naar wij van de heer D. J. Bessem, directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, vernemen is de vorst thans geheel uit de grond. Het terrein wordt door zacht rollen volkomen gelijk ge houden. Met een stijgende temperatuur hoopt men het gras uit de'grond te krij gen. Wanneer de weersomstandigheden blijven, zal het veld op 3 April voor de wedstrijd Nederland—België,'zeer be hoorlijk bespeelbaar zijn en zeker niet slechter dan onder andere omstandighe den het geval is geweest. besturen der verschillende onderafdelin gen van het LSC kwamen als te doen gebruikelijk onder het afsteken van vele vriendelijke speeches hun gelukwensen aanbieden. Daarnaast gaven vele ande ren, o.a. de commissaris van politie, de heer R. Meyer, blijk van belangstelling. ZONDAG 2.30 UUR 4e KLAS K.N.V.B. Terrein: Provinclaleweg Roelofarendsveen. (Advertentie). Geef me ook een scheermes, dan kan ik me tenminste verdedigen. S.E.P. Succes. Patroon: „Hebt u vroe ger al eens succes gehad als han delsreiziger?" Sollicitant: „Succes? Mijnheer, ik heb zelfs kans gezien aan Afrikaanse negerinnen toeenbruin te verkopen!" Cynisch. - Hij: „Oih, ik ben dron ken van geluk." Zij: „Dat verwondert me niets. Je staat er voor bekend, dat je niet veel kunt hebben." Belegd. Oude dame: „Wat heb je liever een boterham of een kwartje?" Bedelaar: „Aoh mevrouw, legt 't maar op mekaar.'' LEIDSE VOETBALBOND Eerste klasse: Eindelijk wéér ee'ns een compleet voet balprogramma dat een goede kans heeft geheel afgewerkt te worden. Alphense Boys ontvangt Foreholte, terwijl de ge duchte concurrent van Docos, SVLV op de Zoeterwoudse velden St. Bernardus ontmoet. Docos gaat naar Langeraar voor een moeilijke wedstrijd tegen Al- tior. Oranje Groen en LDWS zullen Zon dagmiddag -de grasmat aan het Zwarte Pad bevolken en Stompwijkse Boys krijgt in Rijp wetering een gevaarlijke tegenstander. Tweede klasse: VVOA kan morgen de reeds te lang onderbroken opmars naar de eerste plaats voortzetten met een overwinning op AZL, terwijl de gevaarlijkste con current VNA het sterke SJZ ontmoet. VNL kan beide punten op ZLC verove ren en Weteringse Boys zal wel raad weten met Kagia. VTL tenslotte speelt tegen Morskwartier een jubileumpartij. Tweede klasse B: KRV speelt uit tegen het gevaarlijke Lisse 3, terwijl UDO de strijd aan moet binden met UVS 6. MMO ontmoet Rouw koop 2. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen zijn: le klas A: DOS—De Carambole 2 06; TOG't Centrum 42; De Carambole 1 —UVS 6—0. le klas B: 't ZuidDe Spijkerbak 2 51; De Spijkerbak—De Vriendschap 60; 't SpoortjeRijnegom 06. 4e klas: 't Zuid 3De Sport 2 26; DVH 2—TOG 3 7—1: De Vriendschap 2 't Zuid'2 80;. De Morschpoort 3 DVH 2 2—6. 5e klas: De Heul 2't Centrum 3 71. De Morschpoort 4De Drei Pott. 2 26; De Vriendschap 3Rijnegom 3 62; De Valk 2Royal 62. 6e klas: De Morschpoort 5't Zuid 4 3—5; TOG 4—UVS 4 4—4; UVS 5— 't Vierkantje 2 4—4; De Sport 3TOP 2 0—8; MBO —De Heul 3 4—4. 7e klas: 't Spoortje 3De Vriendschap 4 35; De Heul 4De Carambole 4 08; Royal 2't Spoortje 4 62; MBO 3De Spijkerbak 4 26. Het programma voor de komende week luidt: le klas A: Maandag: De Carambole 2 't Centrum; TOG—UVS; DOS—De Ca rambole 1. le klas B: Maandag: De Vriendschap 't Zuid; RijnegomDe Spijkerbak; De Spijkerbak 2't Spoortje. In de laaste competitiewedstrijd voor de le klas A, moet Maandagavond de be slissing vallen wie de kampioenstitel zal behalen. De gegadigden zijn De Caram bole 2't Centrum 1 uit Alphen. Beide teams wisten 14 wedstrijden te winnen, terwijl ieder 5 wedstrijden verloren. De Carambole heeft het voordeel, dat zij tegen 't Centrum 1 thuis speelt, aan belangstelling zal het deze avond niet ontbreken. TOG 1 bezet hier definitief de 3e plaats. In de le klas B werd De Vriendschap 1 kampioen, terwijl voor de 2e en 3e plaats nog 3 teams in aanmerking komen. De uitslagen der voortgezette persoon lijke biljartkampioenschappen Hoofd klasse Bloembollenstreek zijn: A. v. Diemen 200 31 6.45 Til. v. Dijk 138 31 4.45 H. Polm 200 28 7.14 A Elfering 122 28 4.35 J. Vierwinden 200 34 5.88 H. Polm 123 34 3.61 J. Vierwinden 200 3 5 5.71 D. Zoet 136 35 3.88 A. van Diemen Dijk J. Diedericks P. Duivenvoorde J. Diedericks H. Polm 138 31 200 31 6.45 5.19 6.66 3.76 4.34 3.85 In het clublokaal van „Concordia" te Lisse zijn de kampioenschappen 2de kl. beëindigd. Vier spelers hebben bijna tot de laatste wedstrijden een goede kans gemaakt voor het kampioenschap. Met slechts één punt verschil op G. van Eyk wist v. d. Lans op fraaie wijze beslag te leggen op de eretitel. De eindstand van dit tournooi luidt: J. van der Lans 11 gesp. 18 winstp. 4 ver- liesp.; G. van Eyk 11—17—5; G. van Hof 11166; W. van Gerven 1116—6; W. Slootbeek 11—10—12; J. Baak 11—10— 12; Th. Duivenvoorde 11—1111; Chr. Zwetsloot 11—10—12; C. Donker 11—10 —12; W. van Dijk'11—6—16; G. Haver 11616; P. Kerkvliet 11418. Hoogste serie 60 behaald door J. van der Lans; hoogste moyenne in 1 partij 17.85, eveneens behaald door J. van dei- Lans. Om de derde prijs moet nog een beslissingswedstrijd gespeeld worden tussen G. v. Hof en W. van Gerven. Eigen schuld. Gast: „Er staat een fout op deze rekening. Hier! Omelette met één t!" Ober (onverstoorbaar): „Neem me niet kwalijk, meneer! Dan komt er dus nog een thee bij. Dat is zestig cent". Schuldige. Heer, „Ach dokter, ik heb straks een fles jenever in de wachtkamer laten staan. Is die mis schien gevonden?" Dokter: „Nou, de fles niet, maar in de achterkamer ligt op het ogen blik iemand, die er wel meer van zal weten". Raadsel. Ontdekkingsreiziger: „Ik ben vaak in aanraking geweest met wilde stammen. Die mensen be hoeven tenminste geen belasting te betalen!" Dame: „Maar waarom zijn ze dan wild?" Dat niet. Jongetje: „Mijn vader vraagt, of hij de gramofoónplaat, die bij U draait een half uurtje mag le nen?" Dame: „Gaan jullie dansen?" Jongetje: „Nee, mijn vader wil zijn middagdutje doen." Zoals bekend is, zal op 21 en 22 Mei a.s. te Oirschot een Europees tweelingencongres worden gehouden. Oirschot, gelegen tussen Tilburg en Eindhoven, telt zelf op een bevol king van 7750 zielen 63 tweelingen, waarvan er vier tot één gezin beho ren. Deze gemeente zal in Mei de gastvrouwe zijn van vele honderden tweelingen tussen 15 en 18 jaar. Ge sterkt door de bijval uit vele West- Europese landen hebben de organi satoren een gevarieerd programma samengesteld. Tweelingen-vereniging? Op het congresterrein in Oirschot zal een tent worden gebouwd waar 2000 personen een variétéprogramma van radio-artisten kunnen volgen. Verder komen er een waterorgel en een Lunapark. Zaterdagmiddag 21 Mei zal de bur gemeester van Oirschot, de heer E. A. M. A. Steger, het congres officieel openen. Er is een vlaggenparade en duizenden duiven worden losgelaten. Begeleid door Brabantse muziek corpsen gaan de tweelingen daarna naar het congresterrein, waar ze worden toegesproken door dr. J. W. Bruins, voorzitter van de anthropo- genetische vereniging, waarbij 300 artsen zijn aangesloten, en door prof. dr. H. W. Siemens, huidarts te Lei den. Van medische zijde bestaat n.l. ook grote belangstelling voor dit congres. Op het voorbeeld van Italië wil dr. Bruins trachten te komen tot oprichting van een Nederlandse ver eniging van tweelingen, waarvan de zetel in Oirschot zou kunnen wor den gevestigd. Ik heb maar drie vrijwilligers nodig. S.E.P. Onschuldige. Rechter: „U bent aangeklaagd wegens bedelarij. Hebt U nog iets tot uw verdediging aan te voeren?" Beklaagde: „Heus, edelachtbare, ik stak mijn hand uit, om te voelen of het regende en toen legde een dame er een dubbeltje op." Lelijk, Zij wandelden langs het strand. „WaJ; is het hier heerlijk", zuchtte hij. „Die sterren glinsteren Is. „Nou als?", vroeg zij hoopvol. „Als gisteravond'!", vulde hij aan. Grapjas. Dame „Jongeman, ik moet een cadeautje voor een graaf, maar het mag niet te duur zijn." „Dan moet u dit nemen!", wees de bediende. „Wat is dat?", vroeg de dame. ,,'n Doosje zilverpoets voor zijn kroon", luidde het antwoord. Kon ie niet weten. „Zeg, is het een goed toneelstuk, waarin je op treedt?" „Ik kan het je niet vertellen, ke rel. I'k ga al in het eerste bedrijf dood." Dronken chauffeur reed tegen autobus Twee weken hechtenis Twee weken hechtenis met voor waardelijke intrekking van het rij bewijs gedurende zes maanden, met een proeftijd van twee jaar alsmede een boete van ƒ80,was de straf voor een vertegenwoordiger uit Arn hem, die in de maand Januari van dit jaar twee ongelukken te Apeldoorn veroorzaakte. Het eerste ongeluk gebeurde op 10 Januari: de man reed toen met grote snelheid door de splitsing Deventer- straat-Zutphensestraat en alleen door het snelle reageren van een buschauffeur kon een ernstige aan rijding worden voorkomen. Het bleek, dat de vertegenwoordiger een flinke hoeveelheid sterke drank op had; hij werd met lichte verwondin gen naar het ziekenhuis overgebracht. Hoewel zijn rijbewijs voorlopig in getrokken was reed hij veertien da gen later met zijn auto met grote snelheid bij de hoek IJzerweg Staalweg. Er ontstond toen een bot sing met een juist passerende bus. De chauffeur van de bus verleende geen voorrang1 en kreeg 15.boete of 6 dagen hechtenis. RISICOFONDS VOOR AANZIEN LIJK BEDRAG BENADEELD. In Zeeland is een betonvlechter- onderaannemer gearresteerd, die er van wordt verdacht de stichting Ri sicofonds voor de bouwbedrijven in Nederland te Amsterdam te hebben opgelicht voor een bedrag van ver moedelijk 21.000 gulden. De man zou in IJmuiden en de .hoofdstad valse declaraties voor vorstverlet hebben ingediend. Bij het fonds kreeg men op een be paald moment argwaan. Toen hij dit bemerkte nam hij overhaast de vlucht. In Zeeland kocht hij een woonwagen waarin hij zich enige tijd verborgen wist te houden. Nu de man gearresteerd is zal aan de hand van zijn ingediende declaraties wor den nagegaan welke daarvan vals zijn ingevuld. 31) „Halt!" riep mr. Donneau met ster ke stem. Boulet-Rouge maakte een soort van luchtsprong en bleef staan. Wij had den de str/al van onze lantaarns op hem gericht. Maar de bandiet was spoedig van de schrik bekomen, door de verrijzenis van Yvonne veroor zaakt. Hij kruiste zijn armen en wij lazen niet de minste angst in zijn oog. Hij scheen zich af te vragen of hij niet door die levende muur kon bre ken, door geweld ontsnappen. Maar hij begreep zeker, dat het een onge lijke strijd zou wezen. Hij deed enige stappen naar ons toe wendde zich tot mij en zei spottend: „Wel, wel! de ene verrijzenis volgt op de andere. Ik heb het spel verloren, mijnheer van de préfecture en moet betalen". Hij stak mij met gemaakte beleefd heid een van zijn brede handen toe en trok zich met de andere de grijze pruik van het hoofd. Toen richtte hij zich op in'zijn volle lengte en keek ons aan kalm en trots. 't Was een man van hoogstens vijf en veertig jaar, met zwart kroezig haar, harde maar zeer schone trekken, athletisch gebouwd. Men deed hem de handboeien aan, zonder dat hij de minste weerstand bood. Maar de ster vende had zich voortgesleept tot vlak bij de ellendeling; zij wankelde, klem de zich vast aan zijn schouders. „Moordenaar! Moordenaar!" kreet zij. Het was een akelig, ontzettend schouwspel. Verlos mij van die vrouw!" zei Boulet-Rouge met doffe stem, terwijl hij met een rilling van afschuw hevig de schouder scudde, waarop zij haar ontvleesde hand had gelegd. Ik gebood twee gendarmen, zich van de waanzinnige Yvonne meester te maken en haar voorzichtig te bed te leggen. Ik volgde hen in de kamer. Het bed was in de grootste wanorde; de dekens hingen op de grond. Op de grond zag ik een stalen lemmet flik- keren: 't was een ontleedmes. Toen de zieke op haar sponde lag uitge strekt, onderzocht ik haar wond. Het mes was niet diep in haar borst door gedrongen; maar de pijn had Yvonne onmiddellijk doen ontwaken uit haar cataleptische slaap, die drie dagen had geduurd. Ik reinigde de wond en legde er een koudwatercompres op. De pols van de vrouw was nu iets kalmer: ziekelijke reactie na een vreselijke op winding. Eindelijk ging ik de rechter van in structie opzoeken; ik vond hem druk bezig met het doorsnuffelen van de kamer, waar de bandiet tien jaar had gehuisd. De kamer was zeer ruim en geheel met donkerkleurige gobelins behangen. Achter in het vertrek stond een groot ledikant en onder dat ledi kant vond men een koffertje, waar in allerlei vermommingen en hnig'e pruiken, onder welke ik het rood haar van dr. Wickson herkende. Dit zonderling personage had-"zich. in een grote leren fauteuil geworpen en door een hoofs gebaar de gendar men, die hem omringden, uitgenodigd,-, naast hem plaats te nemen. Hij ant woordde op niet één der vragen, die mr. 'Donneau hem stelde. De rechter van instructie 'verzocht mij, hem 't geheime vertrekje te wij zen. Ik lichte het zware muurtapijt o,p en toonde hem een stevige eikenhou ten deur. Daar de bandiet weigerde, de sleutel van die deur te geven, gaf de rechter bevel, ze in te duwen. De gendarmen gingen met hun sterke schouders tot de aanval over; de deur bezweek en wij traden het hol van de moordenaar ibnnen. Ik lichtte de tegel op en haalde de leren zak met de verschillende voor werpen, die ik reeds opgenoemd heb, te voorschijn. Alleen het étui met 't flesje cux-are en de doos met heelkun dige instrumenten ontbraken aan de verzameling. Toen gaf de heer Donneau bevel, te plaatsen. Hij wende zich tot Boulet- het geraamte te midden van de ka mer te plaatsen. Hij wendde zich tot Boulet-Rouge en vroeg: „Wilt ge nu eindelijk antwoorden op mijn vragen en mij zeggen, hoe lang gij 't ge raamte reeds in 't geheime vertrekje hebt bewaard?" De bandiet richtte *het hoofd op. „Dat zal ik u zeggen", antwoordde hij; ,,'t is het geraamte van Bréhat- Kerguen; ik heb het zelf geprepareerd en Jacquot heeft bij die gelegenheid méér- vlees gehad dan hij lustte. Niet één ijzerdraad, al de gewrichts banden zijn natuurlijk. Wat een prach tig stuk anatomisch werk!" Hij zweeg een ogenblik en wendde zich toen tot mij: 't Verwondert u, nietwaar, mijnheer van de préfecture, mij deze bekentenis te horen doen? Gij hebt gewoonlijk te doen met men sen, \%,ien gij het ene woord na het ander uit de mond moet halen. Welnu, vraag mij wat ge wilt. Ik zal u al de inlichtingen, al de bijzonderheden ver schaffen, die gij begeert. Ik ben er vast toe besloten. Trouwens ik heb niets te verbergen: alles, wat ik heb gedaan, is goed gedaan.En ik ben het leven moe! Mijn vader heeft al tijd gezegd, dat ik op het schavot zou sterven. Nu, op het schavot of elders dat komt op het zelfde neer; ik vind het pikanter het schavot te be klimmen, dan op een donzig bed zacht ter ziele te gaari.Gij wilt weten, hoe ik het heb aangelegd, om hier binnen te dringen, vervolgens naar Parijs te gaan om de nalatenschap van mijn dierbare broeder in te pal men, arsenicum in zijn lichaam te vinden en eindelijk de eer te hebben, ten huize van gravin de Bréant een partijtje écarté" met u te maken?.. Stel uw vragen, ik zal antwoorden.. Maar beken, dat ik mijn rol niet on aardig en zelfs met zekere virtuositeit heb gespeeld. Had de préfecture niet haar „jeune premier" op mij afgezon den, dan leidde ik nu een lui-lekker leventje". Hij was opgestaan en had die woor den gesproken met een rhetorisch pa thos, die mij onmiddellijk aan de kwakzalverpraat van dr. Wickson her innerde. De rechter van instructie verzocht mij vervolgens hem de kamer te laten zien, waar de -misdaad was gepleegd. Ik voldeed onmiddellijk aan zijn ver zoek. Boulet-Rouge volgde ons, nauw omringd door vijf gendarmen. Ik had in Yvonne's handen de sleutel van die kamer gevonden. Op het ogenblik, dat ik de deur opende en de moorde naar, die er sinds de dag van de mis daad, dus sinds tien jaar, geen voet had gezet, een blik er in wierp, voer de ellendeling een huivering door de leden. Hij geraakte blijkbaar in verwarring en mompelde: ,,Zij had mij toch gezegd, dat alles in orde was gebracht en dat c'e sleutel verloren was". „Dus", vroeg de heer Donneau, „hebt \'ij hier de heer Bréhat-Kerguen vermoord?" Boulet-Rouge zei geen woord maar knikte bevestigend.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7