DE STER VAN DE WEEK De dodenherdenking op vier Mei a.s. zonder versieringen of toespraak 2 Ned. organisaties dienen aanklacht tegen K.P.M. in Programma staatsiebezoek van Zweeds Koninklijk paar AKKERTJES Opgang naar t Paasfeest ME Omvangrijke zwendel bij aanneming volgende week voor A1dam rechter Brutale inbraak in kasteel Vuurwerk in de kerk ontstoken ZATERDAG 26 MAART 1955. DE LEIDSE CÖURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Waardigheid moet gezocht vjorden in stilte De commissie nationale herden king heeft, onder goedkeuring van de minister-president, richtlijnen vastgesteld voor de nationale her denkingsavond op Woensdag 4 Mei 1955. Herdacht zullen worden de mili tairen van de Nederlandse strijd krachten, de zeelieden, de verzets strijders, de geallieerde militairen, en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog voor de vrijheid van het koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Neder lander of als Nederlands onderdaan tengevolge van tegen hen gerichte vijandelijke acties zijn omgekomen. Van des avonds 18 uur tot zons ondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd van die plaats in de ge meente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrij ders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevon den of zijn begraven. Alleen de stem der klokken Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 se conden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschik te signaai dit tijdstip is aangekondigd op de plaatsen der herdenking ge durende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij ware te verzoeken, deze plechtige stilte overal en algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, welke deze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtig heid zal te voet en in volkomen stil zwijgen zonder vlag of vaandel wor den afgelegd. Toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deelnemers. Ook verder: ingetogenheid Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In aansluiting aan en in overeen stemming met vorenstaand program ma zullen in de kerken of andere ge bouwen van elke gemeente herden kingsbijeenkomsten worden belegd. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gev/enst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uren af geen openbare ver makelijkheden worden geboden en alle verkooplokaliteiten zijn geslo ten. Collaboratie met Indonesië Naar de president van de stichting „Door de eeuwen trouw" mededeelt hebben deze stichting en het Vete ranen Legioen Nederland in een ge zamenlijk ondertekende aanklacht de officier van justitie in Amsterdam verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de directie van de KPM op grond van „de collaboratie van de KPM aan de oorlogshandelingen van de republiek Indonesië tegen de republiek Zuid-Molukken en de in filtraties in Nieuw-Guinea". Wat dit tweede punt betreft wordt in de aanklacht aangevoerd, dat aan deze infiltraties ook is deel genomen door eenheden van de In donesische strijdkrachten, die o.a. door KPM-sohepen op het grondge bied van de EMS zijn aangevoerd en van daaruit (Kei- en Aroe-eilanden) zijn overgestoken naar Nieuw-Gui- nea (de Etna-baai). Naar de mening van de aanklagers heeft de KPM zich door deze handelingen schuldig gemaakt aan misdrijven, genoemd in de artikelen 93, 97a, 100, 102 en 107a van het wetboek van strafrecht (handelend over misdrijven tegen de veiligheid van de staat). Als raads man van de aanklagers treedt op mr. dr. C. Berkhcuwer uit Alkmaar. Adviezen In overeenstemming met het bo venstaande hebben de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, res taurant-, café- en aanverwante be drijven „Horecaf", te Den Haag, d( Nederlandse R.K. bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters „Hocres" te Rotterdam, en de Neder landse bond van exploitanten van hotels, café's, rsetaurants, slijterijen en aanverwante bedrijven te Am sterdam hun leden verzocht, in de avond van Woensdag 4 Mei 1955 19.00 tot 21.00 uur vooral het café bedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beper ken. Van 19.00 uur af zal de buiten verlichting, zoals neons en lichtbak ken gedoofd moeten zijn en wordt in de inrichting geen andere muziek ten gehore gebracht dan die van de officiële Nederlandse radio-program ma's. De „Nederlandse Bioscoop-Bond" heeft zijn leden verzocht op Woens dag 4 Mei de theaters van 18.00 tot 21.00 uur te sluiten en gedurende die avond, zowel tijdens als na genoemd tijdstip geen neon- of andere licht reclame te bezigen. Op de eerste dag van het staatsie- bezoek, dat het Zweedse koninklijke paar van 26 tot 28 April aan Neder land zal brengen, zal Z.M. koning Gustaaf een krans leggen bij het Na tionaal Monument op de Dam. De Amsterdamse burgemeester zal daar na in het paleis op de Dam in aan wezigheid van de raad van de hoofd stad een adres van hulde uitspreken. 's Middags zal de Amsterdamse Kamer van Koophandel op het vlag- geschip van de Stoomvaart Mij. Ne derland een receptie aanbieden. Na de ontvangst van het Corps diploma tique en het galadiner ten paleize, volgt de opvoering van het laatste bedrijf van de opera „Die Zauber- flöte" in de Amsterdamse Stads schouwburg. Woensdagmorgen 27 April zal een deputatie van Nederlandse bakkers een huldeblijk aanbieden als dank voor de schenking van Zweeds wit tebrood in de laatste oorlogswinter. Na een bezoek aan de „Keukenhof" gaat het koninklijk paar naar Den Haag, waar het gemeentebestuur een lunch zal aanbieden. Verder staan voor die dag op het programma een bezoek aan het waterloopkundig la boratorium te Delft, een receptie van de Zweedse kolonie in de sociëteit „De Witte" in Den Haag, en een di ner, in het Rijksmuseum te Amster dam, aangeboden door de Nederland se regering. Donderdagmorgen 28 April gaan Z.M. koning Gustaaf, H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard naar Rotterdam, waar men o.a. de Zweedse Kerk zal bezoeken. Numansdorp gaat het koninklijk ge zelschap aan boord van de „Piet Hein", die het naar Zierikzee zal brengen, waar de koning een eerste steen zal leggen van het nieuwe zie kenhuis, dat door het Zweedse Rode Kruis is geschonken. Daarna volgt een bezoek aan Ouwerkerk, waar o.a. een kleuterschool bezichtigd zal worden, waarvan meubilair en les materiaal geschonken zijn door de Zweedse stichting „Radda Barneen". De directeur-generaal van de Rijks waterstaat zal daar een uiteenzet ting geven van de dichting van de zeedijk en van die van de Schelp- hoek. pgf&EN v zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alley pijnen snelen zeker. Weiger namaak, i' Jt^/pcn direct! (Advertentie) H.M. koningin Louise zal in de loop van de middag een bezoek bren gen aan enige woning-type in Am sterdam. 's Avonds zullen de koning en de koningin van Zweden een diner aanbieden in het gebouw van het Zweedse gezantschap te 's-Graven hage. Het officiële vertrek is bepaald op Vrijdag 29 April na afloop van een afscheidsbijeenkomst in het Konink lijk Paleis om de Dam om 9 uur. Ge durende deze dag zullen de Zweed se vorsten een onofficieel bezoek brengen aan enige plaatsen in Ne derland. Om half negen 's avonds vertrek ken de koninklijke gasten per trein uit Apeldoorn naar Zweden. Rat viel baby aan Een 7 maanden oude baby werd gistermorgen op vrij onplezierige wijze uit zijn slaap gewekt door de aanwezigheid van een rat in zijn wieg, die nogal agressief was en het kind op een gegeven moment in de neus beet. Op het gehuid van de baby kwa men de ouders, die te Nieuwersluis in een huis aan de waterkant woiten, naar de wieg gesneld en vonden daar de baby met een bloedende wonde aan de neus. Van de rat was toen geen verder spoor meer te vinden. Suggesties voor de 5-Mei-versieringen Op verzoek van het „Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 hebben de „Vereniging voor handenarbeid" en de „Werkgemeen schap voor vernieuwing in handen arbeid" een viertal van de door hen uitgegeven werkbladen gewijd aan feestviering en -verlichting. Door de steun van het Prins Bernhardfonds heeft men aan alle gemeentebesturen en plaatselijke 5 Mei-comité's een reeks van deze werkbladen ter ken nismaking doen toekomen. Deze werkbladen moeten niet be schouwd worden als bindende voor beelden. Het Nationaal Comité heeft er slechts naar gestreefd zo eenvou dige suggesties te geven, dat zeer ve len (op scholen, in jeugdorganisaties, ziekenhuizen, sanatoria, enz.) bij de vervaardiging der versiering be trokken kunnen worden. Het hoopt dat velen aan de hand van de soms zeer summier omschre ven aanwijzingen zelf aan het fanta seren en experimenteren zullen gaan. Bij het samenstellen der suggesties is rekening gehouden met de wens dat de versieringsmotieven gemak kelijk moesten kunnen worden op gehangen of vastgeslagen, daar ze op 5 Mei 's morgens moeten worden aangebracht; de in vele plaatsen tra ditionele Stille Tooht op de avond van 4 Mei. kan bezwaarlijk door ver sierde straten trekken. TWENTSCHE BANK N.V. In de jaarvergadering van de Twentsche Bank N.V. werden de jaarstukken goedgekeurd; het divi dend werd vastgesteld op 10 pet. In de plaats van de heer A. H. van Heek werd tot commissaris gekozen de heer H. van Heek Hzn. Een der di recteuren, de heer F. Rosingh, die het verzoek had ingediend om per 1 April a.s. af te treden, werd tot commissaris gekozen. In diens plaats werd benoemd tot directeur der ven nootschap de heer A. P. Zwager, tot dusver onderdirecteur. HET ZITTEN OP OPENBAAR TERREIN IN TILBURG. Na een korte discussie heeft de ge meenteraad van Tilburg het artikel 71 van de politieverordening in ge wijzigde redactie, aanvaard. In den vervolge zal wanneer het zitten of liggen van mensen op openbaar ter rein aanstootgevend is, daartegen worden opgetreden. Twaalf dagvaardingen Een 31-jarige ingenier, een 45-ja- rige technisch hoofdambtenaar en een 35-jarige ambtenaar, allen tot het voorjaar van 1954 werkzaam ge weest op de Rijkswerf te Den Helder en sindsdien in hechtenis genomen, zullen zich de volgende week Maan dag, Dinsdag en Woensdag voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden wegéns het bevoor- De eerste maal, dat wij Edith Piaf hoorden, zaten we op een buitenpostje in Indië. We hadden juist een gramofoon uit Holland gestuurd gekregen en een van de eerste platen, die v/e draaiden, was die van Edith Piaf. Niemand van ons kende haar toen nog, maar toen haar harde, rauwe stem door de avond klonk, wer den we allemaal een beetje stil. De stem was niet heel erg mooi, maar zij ontroerde erg en het Franse liedje klonk zo geheel an ders dan al de liedjes, die we tot dan toe gehoord hadden. Het deed je denken aan wijsjes, die je vroeger gehoord had, toen je nog heel klein was en je kon horen, dat het gezongen werd door een vrouw, die met haar hart en niet alleen met haar stem zong. Later hoorden we, dat Edith Piaf in Europa op dat moment al erg beroemd was en nog later hoorden we haar levensgeschie denis. Zij was in de armste wijken van Parijs geboren en haar leven scheen voorbestemd om ook daar te eindigen. Ze zong straatliedjes en poogde zp een droge boterham te verdienen, hetgeen niet zo erg best lukte. Maar op zekere dag hoorde de eigenaar van een groot restau rant 'naar zingen en hij werd zo ontroerd door de harde, levens echte stem van Edith, dat hij haar vroeg, of ze in zijn restau rant wilde komen zingen. Een paar avonden later stond Edith met haar armoedige kle ding in een van de duurste res taurants van Parijs en toen ze een paar regels gezongen had, werd het muisstil in de grote zaal. Iedereen voelde, dat dit iets heel bijzonders was. Edith zong van een jongetje, dat in een stra lende nacht geboren werd, terwijl de kerkklokken aan de mensen Edith Piaf vroegen, of ze van dit jongetje wilden houden. Door het gehele leven van het jongetje klonken de klokken, totdat ze hem ten slotte op zijn laatste tocht naar het kerkhof vergezelden. Het was geen bijzonder liedje, en ook het wijsje was erg een voudig. Maar alles was anders, dan de mensen gewoon waren en Edith zong het op zo'n bijzondere wijze, dat iedereen naar haar wilde luisteren. Spoedig was Edith beroemd, maar zij kon de Par ij se achter buurten, waar zij geboren was, niet vergeten. Zij zocht een groepje straatjongetjes uit, die haar konden begeleiden en bin nen een paar weken waren gra- mofoonplaten van Edith Piaf over de gehele wereld verspreid. Edith werd rijk, heel rijk zelfs, maar ook nu bleek, dat geld niet altijd geluk betekent. Haar beste vriend verloor ze en de man, met wie ze zou trouwen werd 'n paar dagen voor het -huwelijk vermoord. Thans is Edith gelukkig ge trouwd; zij woont in een dure villa en draagt japonnen uit de fijnste modezaken van Parijs. Maar als je haar zou zien, zou je in haar toch het meisje uit de Parijse achterbuurt herkennen. En Edith is hier een beetje trots op; zij is niet vergeten, dat zij feitelijk een arm straatzangeresje is en altijd, wanneer ze een van die arme meisjes, die minder ge luk in het leven hebben dan zij, kan helpen, staat ze met geld en goede raad klaar. Edith heeft geluk gehad in het leven, maar het geluk heeft haar niet bedorven; de wereld vereert haar, maar zij is blijven houden van de Parijse achterbuurt, waar zij haar ware vrienden weet. STERRENKIJKER. rechten van bepaalde leveranciers tijdens het aanbesteden van werk zaamheden voor de werf, het aan nemen van steekpenningen en het benadelen of misleiden van de rijks dienst tijdens de bevoorrechting. Tegen de verdachten zijn 12 dag vaardingen uitgebracht en zij allen houden verband met bovengenoem de misdrijven. De ingenieur zou met bovenge noemde handelingen een nevenfunc tie in een van de aanneembedrijven hebben verworven, waardoor hij ook in strijd is geweest met het amb tenarenreglement en de overige ver dachten hebben geschenken aange nomen, waarvan de herkomst op zijn zachts gezegd dubieus moet worden geacht. Zij allen ontvingen voor hun „be reidwilligheid" vaste toelagen van de twee betrokken aanneembedrij ven en wisten de orders bij de be drijven te plaatsen door het opgeven van onjuiste inlichtingen, zowel aan het rijk als aan concurrerende aan neembedrijven. In deze omvangrijke zwendel-af- faire is nog een vierde verdachte ge mengd, wiens zaak echter wegens ziekte van de verdachte, tot nadere datum uitgesteld is. ET PASSIEZONDAG BEGINT de laatste periode van de vasten tijd. Sinds de Karolingische tijd noemt men deze weken dan ook de Passietijd omdat de Kerk in deze en in de volgende week zowel in het heilig Misoffer als in het breviergebed de grootste mysteriën uit Christus leven, het eigenlijke verlossingswerk, her denkt. Het complot, dat de pharizeërs en schriftgeleerden tegen Christus smeedden, komt sterker naar voren totdat tenslotte de ge vangenneming, het lijden en de dood worden herdacht. Wanneer wij de kerken betreden dan zien we een ëro*e paarse sluier over het altaarkruis J_ Ooolv hangen. Alle versieringen zijn weggenomen en r-r de nissen, waar anders de heiligenbeelden Z/Onaaa staan, zijn ledig. Gemakshalve vindt men de beelden vaak althans die, welke in het pries terkoor staan opgesteld met een sluier bedekt. Dit gebruik gaat terug tot in de negende eeuw. De abt van Sint Gallen, Hartnot ge heten en in 895 gestorven, kende het reeds, doch aanvankelijk hing er gedurende de gehele vastentijd een paarse doek tussen het pries terkoor en de ruimte der gelovigen. In Duitsland noemde men deze doek de „hongerdoek". Zij schijnt een herinnering te zijn aan de openbare boetelingen die eerst tijdens de plechtigheden van Witte Donderdag weer opnieuw in de Kerk werden opgenomen. Toen dit in het openbaar boete-doen in onbruik geraakte en iedereen sinds de elfde eeuw het askruisje ging halen, bleef deze „Hungertuch" be staan en trof men haar in de 18de eeuw nog in Frankrijk aan. D« Ambrosiaanse ritus in Milaan heeft haar tot op de huidige dag ge handhaafd. De Moederkerk wil ons thans door middel van deze paarse sluiers zeggen, dat wij in de koménde weken alleen nog maar aandacht voor Christus zelf moeten hebben. Dat het kruis op het altaar óók met een paarse sluier bedekt wordt, vindt zijn oorsprong in het feit dat deze kruisen in de Middeleeuwen van goud en zilver waren. Om deze luister en schittering aan het oog te onttrekken, ging men ook het altaarkruis bedekken. Dat Christus zoveel mogelijk op de voorgrond gaat treden en de heiligen, ja zelfs God de Vader en de Heilige Geest op de achtergrond geraken, wordt bevorderd door het tweede gebod van de Mis, waarin de hulp van alle heiligen wordt ingeroepen, te laten vervallen. In enige gebeden van de Mis ontbreekt de lofprijzing aan God de Vader en de Heilige Geest. Dit zal nog sterker worden want in de laatste dagen van de Goede Week zal deze lofprijzing zelfs in alle gebeden der Moederkerk wegvallen, zodat we enkel en alleen onze aandacht op de lijdende Christus kunnen vestigen. In de misgebeden gaat nu ook de psalm van de voetgebeden ver vallen. Dit komt omdat men een herhaling wil vermijden daar psalm 42 op Passiezondag in de introitus wordt gezongen en op Dinsdag a.s. als graduale voorkomt. Wij willen ook nog wijzen op de eigen praefatie, nl. die van het heilig Kruis. Deze praefatie dateert uit de achtste eeuw toen de feesten van het heilig Kruis zijn ingevoerd. Eerst sinds die tijd is men ook van „Passiezondag" gaan spreken, ter wijl men deze Zondag vóórdien gewoon „vijfde Zondag in de Vasten" heeft genoemd. De gedachte aan het lijden van Christus zal van nu af aan steeds sterker op de voorgrond treden. In het epistel heeft de plechtige afkondiging van de offerdaad van de Hogepriester Christus Jesus plaats. Naast deze gedachte aan het lijden wordt bovendien de ge hoorzaamheid van Jesus aan zijn hemelse Vader benadrukt. Want reeds in de aanhef van het nachtoffice zingen we: „Wanneer gij heden Zijn stem hoort, wilt uw harten dan niet verstenen". Dit dienen we te zien als een opwekking om de gehoorzaamheid van de Zaligmaker na te volgen. Deze gehoorzaamheid wordt in het Evangelie voor ogen gesteld, want wij lezen daar: „Wie uit God is, luistert naar Gods woorden". ONDER DE CHRISTENVERVOLGER DIOCLETIANUS werd Chrysogonus omstreeks het jaar 304 naar Aquileja gesleept, ont hoofd en in zee geworpen. Het huis van deze bloedgetuige werd eigendom van de Romeinse Kerk en in de vijfde eeuw bouwde men op de plaats waar eens het huis stond, een kerk die aan hem werd toegewijd. In de sindsdien enige malen herbouwde kerk worden op deze Maandag de plechtigheden gevierd. Hoewel de passiegedachte steeds meer op de voorgrond gaat treden, zullen de ahdere eigen schappen van de vastenliturgie toch niet ver dwijnen. De statiekerken, de aanwezigheid van doopleerlingen en boetelingen, alsook de ge dachte aan de vasten zullen aanwezig blijven. In de lotgevallen van de prediker Jonas, die in het epistel worden verhaald, vinden we een zinspeling op de statiekerk van Sint Chrysogonus. In het Evan gelie herdenkt men de catechumenen want er is sprake van de wateren die uit de gerechtvaardige zullen voortkomen. Dominerend is echter de gedachte aan de lijdende Christus. Hét is Christus' stem die in de zangstukken weerklinkt, vooral in de intredezang, waar het luidt: „Mijn vijanden vertrappen mij de gehele dag, want zij, die tegen mij strijden, zijn talrijk". Mogen onze blikken langzaamaan geheel naar de lijdende Verlosser trekken en mogen wij Hem al zoekende vinden als de Bron van het levendmakende water, dat ons verkwikken en vérsterken zal! Drs. KOEN PIKET. Maandag na Passiezondag Toen de 60-jarige heer D. van der Male uit St. Annaland gisteravond van zijn arbeid bij de herverkaveling in de Poortvlietse polder op zijn bromfiets naar huis reed, brak een as. Hij kwam zodanig te vallen, dat hij enkele ogenblikken later over leed. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. GEVAARLIJK HAARWASSEN. Terwijl gistermiddag een 50-jarige mevrouw in een kapperszaak te Am sterdam het haar liet wassen met pe- troleum-aether, vergat de kapster de spaarbrander uit te doen. Het gevolg was dat de vluchtige dampen vlam vatten en de beide dames brandwon den kregen. Mevrouw B. werd ge wond ^aan het gezicht, armen en schouder en de 45-jarige kapster aan handen en gezicht. Beiden zijn ter verpleging in het Wilhelminagast- huis opgenomen. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is bij een inbraak in Kasteel Soe- len in de Betuwe een aanzienlijk be drag aan geld en sieraden ontvreemd. Het gestolene zou tezamen een waar de hebben van meer dan 80.000, Via een ladder, die zij tegen het kasteel hebben geplaatst, zijn de in brekers waarschijnlijk op een waran da gekomen, vanwaar zij door een ruit te vernielen, in het kasteel kwa men. De sleutel van de brandkast hebben zij weggehaald uit de slaapka mer van de kasteelheer, de heer H. F. J. Volkers van Soelen. In de brandkast vonden zij de sleutel van de kluis. De telefoonverbindingen werden vernield. De kasteelheer is door de indringers niet in zijn slaap gestoord. Men neemt aan dat de inbrekers, I die waarschijnlijk met een auto ge- komen zijn, binnen de slotgracht ge komen zijn toen de tuinknecht, die ongeveer 800 meter van het kasteel woont, zijn gebruikelijke tocht naar het kasteel ondernam om de koelin stallatie aan te zetten. Hij laat dan de poort op de brug over de slot gracht open. Paniek onder de gelovigen De officier van justitie, mr. C. L. van IJsendijk heeft voor de politie rechter te Arnhem twintig gulden boete geëist tegen een 16-jarige tim merman en een 18-jarige arbeider beiden uit Alphen aan de Maas (ge meente Appeltern) wegens versto ring van de Mis in de R.K. kerk al daar op 26 Decemiber j.l. door het ontsteken van een stuk vuurwerk, Tijdens de Hoogmis* liet zijn vriend het vuurwerk zien, dat hij had inge slagen voor Nieuwjaar. De vriend zei: „Je durft het hier niet aan te ste ken", maar toen de vriend «oen siga renaansteker ontstak, hield de tim merman een „rotje" bij de vlam en slingerde het de kerk in. Het gaf een harde knal in de grote ruimte, waardoor volgens het proces-verbaal een paniek ontstond onder de kerk bezoekers. De politierechter, mr. Bonhomme, vond het „geen streek". De raadsman achtte de opzet, om de eredienst te verstoren niet bewe zen. Deze zaak is z.i. wel wat over dreven. Hij vroeg vrijspraak. De politierechter zal op 1 April schriftelijk vonnis wijzen. Huisvredebreuk Vergunning zonder toestemming De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht, heeft gis termiddag in de zaak tegen een 40- jarige fabrieksarbeider uit Hendrik Ido Ambacht, een maand voorwaar delijke gevangenisstraf, met drie jaar proeftijd,, gevorderd. De man zou zich aan „lokaalvredebreuk" hebben schuldig gemaakt, door zon der toestemming van fe eigenaar (doch met woonvergunmng van B. en W.) binnen te dringen in een wo ning te Hendrik Ido Ambacht en door het niet gevolg geven aan een sommatie om de woning te verlaten, die hem was gedaan door de eige naar. Deze eigenaar was niet de bewo ner van het huis. De officier achtte het ten laste gelegde bewezen. Ook het gedrag der woningcommissie die later de woning had doen vorde ren vond de officier laakbaar. Zij had zijns inziens geen vergun ning mogen afgeven. De verdediger merkte op, dat de eigenaar een kort geding had moe ten voeren om de woning ontruimd te krijgen. Lokaalvredebreuk achtte hij niet gepleegd, daar hier sprake was van een woning, waarvan slechts de bewoner iemand kan sommeren te vertrekken. De eigenaar had dit dus zeker niet mogen doen. De rechtbank doet Donderdag 7 April uitspraak.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6