met donder bliksem bt propagandisten van de K.V.P. voeren met succes een open-deuren-politiek Op naar de 2000 leden in Leiden „De Voltrefferwordt met warm enthousiasme geplaatst In verkeerstuin zal jeugd spelenderwijs opgevoed worden tot heer in 't verkeer Een strijd op leven en dood tegen volksvijand nummer één Stiij-Aaxaag. DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 26 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Dag jongedame, ls uw vader thuis". De propagandisten van „De Vol treffer" staan ergens in Leiden voor een geopende huisdeur. De jongedame van enige turven hoog holt naar binnen en galmt: „Pa, twee mannen voor u". De mannen van de K.V.P. slaan intussen de armen warm en stampen wat met de voeten, want het kan bar koud zijn 's avonds in deze tijd van het jaar. In afwachting van de huisheer repeteren zij nog even voor zich zelf het prevelementje, dat hun propaganda-gesprek moet inleiden. Welke argu menten zullen zij dit keer moeten gebruiken om iemand van het nut van een lidmaatschap van de K.V.P. te overtuigen? Er zijn er zo vele, maar iedere keer ervaren zij weer, dat zij op tegenstand stuiten die zij niet ver wacht hadden. Het komt ook voor, dat zij „een voltreffer" op een reeds geopende deur plaatsen. „Bent u daar eindelijk!" klinkt het dan. „Noteert u maar, want we waren al jaren lang van plan om lid te worden". 'heeft in de korte tijd van haar (drie weken) bestaan 140 leden geworven. Dit is een respectabel aantal, als men in aanmerking neemt, dat het getal propagandisten nog gering is en dat tol nu toe hoofdzakelijk in de St. Pe trusparochie geopereerd is. Het aantal leden van de K.V.P. be draagt nu 1140 tegen 845 aan het eind van 1954. Men kan wel zeggen, dat het le dental sinds het einde van de oorlog stationnair was geweest. Er vielen wat af, of kwamen wat bij maar een intense actie tot ledenwerving werd niet ondernomen. In 1948 werd de pi opagandaclub „Dr. Schaepman" opgeheven. Nieuwe actie. „De Voltreffer" is geplaatst na het congres van de Partij van de Arbeid in de Sleutelstad. De heer F. van der Boog, die als grimmig pionier op merkelijke resultaten met het wer ven van leden boekte, gaf een dui delijk antwoord aan de congressisten met de oprichting van deze propa- ganda-club; een antwoord, dat u ook 'in de kolommen van deze courant heeft teruggevonden. Katholiek bevolkingsbureau. propagandaclub krijgt haar adressen-materiaal van het katholiek bevolkingsbureau te Leiden. Van dit bufeau heeft men nog niet alle lijs ten binnengekregen. Als het adres sen-materiaal van alle parochies binnen is, hoopt men evenals in Brabant een bliksemactie te ont ketenen. Dan doet men een goede gooi om het streefgetal 2000 leden binnen een paar weken te bereiken. Met 2000 leden ziet het er voor de penningmeester heel wat rooskleu riger uit. Dan bestaat kans dat de partij schuldenvrij raakt en dat een ruim bedrag voor de aanstaande ver kiezingscampagne overblijft. Bliksem-actie in voorbereiding Zo ontmoeten de propagandisten er velen. Anderen maar hun aan tal is geringer maken bezwaren tegen de contributie. Maar dit be zwaar is meestal spoedig naar het rijk der historie verwezen als de propagandist heeft voorgerekend, dat de minimum contributie terug te brengen is tot een wekelijks bedrag van zegge en schrijve 5 cent. Dan is er nog de categorie leden- in-de-dop, die vragen: waarom moet ik lid worden? Waarvoor dient dat geld? Zij beweren, dat een stem uit brengen op de K.V.P." voor een ka tholiek al meer dan genoeg is. Dan blijkt, dat de tong voor een propagandist wel een erg nuttig lid maat is, want hij moet omstandig uitleggen wat de K.V.P. doet met het geld, dat door de contributie ver worven wordt. Zij rekenen vóór wat een verkiezingsactie kost 1500 2000) en vertellen hoe noodzakelijk het is, dat de partij zich naar bui ten toont. Soms ook wordt de deur ontsloten door een P.v.d.A.-lid. Het behoeft geen betoog, dat zich dan een principieel gesprek ontspint, waarin het woord mandement nog wel eens valt. In enige gevallen vroeg een lid van de katholieke werkgemeenschap om een exemplaar van het bisschoppe lijk mandement. Om er zich van te overtuigen, dat het zo geschreven stond, als de prppagandist het ver telde Soms ook gaat de deur dicht. Een vriendelijke groet, verder niets. 140 In drie weken. De nieuwe propagandaclub van de K.V.P. te Leiden „De Voltreffer" Met 2000 leden is ongeveer 20 van de katholieke burgerij lid van de partij, waarop zij met de Statenver kiezing stemde. Enthousiasme. Maar we hebben onze jonge pro pagandisten in de aanhef van ons artikeltje aan de deur laten staan. Om eens een indruk te krijgen van het werk van deze actieve jongelie- Bij de foto: Na de ronde wordt het resultaat besproken en worden de nieuwe leden in het boek van de penningmeester ingeschreven. V.l.n.r. de heer F. v. d. Boog, bestuurslid en propagandaleider van de K.V.P. afd. Leiden, de heer A. C. H. Speel, pen ningmeester van de K.V.P., de pro pagandisten F. B. M. Mentink (18) en F. J. Oudenhoven (19). (foto's De Leidse Courant) den zijn we met blocnote en camera een propaganda-rondje meegewan deld. We hebben het enthousiasme van de jongelui, die vrije tijd offe ren en kou trotseren, met bewonde ring gadegeslagen. De heer des huizes, die na het alarm van zijn dochter op pantoffels aan de deur kwam, noodde de jonge lui met een vriendelijk gebaar bin- Wij wachtten vijf, tien, vijftien minuten in de kou. Toen kwamen de propagandisten buiten, stralend van partij-vuur. „Drie nieuwe leden" verkondigden zij. „Vader, moeder en de oudste zoon". De vader maakte bezwaren. „Maar wordt toch wel lid", zeiden de propagandisten tegen de vrouw des huizes. „En laat zij nu ja zeg gen". Toen kostte het hun weinig moeite om ook de laatste restjes te genstand van de her des huizes weg te nemen. En de zoon volgde het ouderlijk spoor. Waarheen? Het K.V.P.-spoor, dat ook u naar do penningmeester moet voeren loopt naar: de heer A. C. H. Speel, Lelie straat 112, loeiden. Giro 572194. De heer F. v. d. Boog treft u aan in de 3 Octoberstraat 3a, indien u het moedige spoor van de propagandis ten wilt volgen. Grote actie in de Kring Leiden Door de kringbesturen Leiden en Dordrecht van de Katholieke Volks partij is gisteravond besloten tot een groot opgezette ledenwervingaactie, welke in de dagen van 2 tot 29 April a.s. zal worden gehouden. Tot de kring Leiden behoren de afdelingen: Aarlanderveen, Alphen ,Prentloze actie in Leiden De open-deur-politiek heeft een opvallend succes. Evenals in tal van andere gemeen ten In ons land geschiedt, wil ook de afdeling Leiden van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer door een verhoogde activiteit er naar streven een bijdrage te leveren tot een grotere mate van veiligheid op de Nederlandse wegen. Beperkte zich deze activiteit hier ter stede tot dusverre hoofdzakelijk tot het doen geven van verkeerson- derwijs op alle openbare en bijzon dere lagere scholen in Leiden mo menteel op 52 scholen aan 1900 leer lingen! en de opleiding der zgn. Verkeersbrigadiertjes, het ligt in het voornemen om in de naaste toekomst daaraan in vele richtingen uitbrei ding te geven. In de eerste plaats door uitbreiding van het ledental; door versterking van het besef, dat niemand onverschillig kan staan te genover het belang var een veilig verkeer, omdat het een persoonlijk én een algemeen belang vertegen woordigt. „Het" verkeer, dat is iedere weggebruiker: voetganger, zo wel wielrijder als automobilist, klein of groot, arm of rijk; ieder heeft da gelijks met het verkeer te maken en vie ook maar één ogenblik der.kt dat dit niét zo is, ondervindt daarvan vrijwel op hetzelfde ogenblik de vaak zéér schadelijke gevolgen. Inrichting van verkeerslokaal. Hoe meer mensen er bereid worden gevonden om zich bewust rekenschap te geven van hun rechten en ver plichtingen op de weg, hoe groter de verkeersveiligheid zal worden en hoe kleiner het aantal ongevallen. Als tweede punt van activiteit staat op het programma de inrichting van een verkeerslokaal en verkeerstuin ten behoeve van het onderwijs. Wel iswaar is een dergelijk lokaal mo menteel al ingericht en in gebruik in de school Zuidsingel, maar dit voldoet slechts aan zeer bescheiden eisen en het bezit o.a. van een eigen projectie- apparaat wordt als een dringende behoefte gevoeld. Dit laatste ook al ten behoeve van de verkeerscursus- sen, welke zullen worden gegeven aan onderwijzend personeel, militai ren en burgers en welke opleiding de practische waarde zal hebben van de theoretische vorming voor het rij- vaardigheidsdiploma. Door deze op leiding kosteloos uitsluitend toegan kelijk te stellen voor leden van Vei lig Verkeer (minimum-contributie voor volwassenen één gulden per jaar!), hoopt het bestuur niet alleen do verkeersveiligheid metterdaad te dienen, maar tevens het ledental te stimuleren. Propaganda-materiaal. Voorts lig het in de bedoeling op ruime schaal propaganda- materiaal te verspreiden. De Leidse Gemieerite- raad gaf reeds blijk van zijn instem ming met dit streven door onlangs een vrij belangrijk bedrag beschik baar te stellen voor de verspreiding van een Verkeerskrant onder de schoolgaande jeugd. De voorzitter van de Leidse afde ling de heer J. Machielse, rijksinspec teur L.O., gaf tegenover ons uitdruk king aan zijn hoop en verwachting, dat ook het bedrijfsleven daadwer kelijke belangstelling zal tonen voor de bestrijding van het nijpende pro bleem der verkeersonveiligheid. Kwestie van leven of dood. Dat probleem kan alleen worden opgelost, wanneer het inzicht ge meengoed wordt, dat de zaak van het veilige verkeer in werkelijkheid een kwestie is van „leven of dood" van de kennis èn toepassing van een aan tal verkeersregels, welke niemand kan overtreden zonder daarbij zijn leven of dat van zijn medemens in de waagschaal te stellen. Veilig verkeer is een belang voor iedereen. Moge die overweging velen er toe brengen zich te scharen in de rijen van hen, die de strijd willen aanbinden tegen wat helaas moet worden aangemerkt als Volksvijand Nr. 1, de onstellende onveiligheid van het verkeer, die dagelijks alleen in ons landje tientallen slachtoffers maakt. Volledigheidshalve zij daarom hier nog vermeld, dat secretarie van de afdeling Leiden van Veilig Verkeer is Inspecteur G. A. N. Cornelissen, Politiebureau Zonneveldstraat. Zie de luisterrijke collectie in Bata's SCHOENEN PALEIS ^Haarlemmerstraat 96-100 (Advertentie) a.d. Rijn, Bergschenhoek, Berkel en Roderijs, Bleiswijk, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Hazerg- woude, Hillegom, Hoogmade, de Kaag, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Leimui- den. Lisse, Moordrecht, Nieuwkoop, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuwveen, Noorden, Noordwijk, Noordwijke*"- hout, Nootdorp, Oegstgeest, Oud-Ade, Oudewater, Oude-Wetering, Pijn- acker, Reeuwijk, Roeiofarendsveen, Rijpwetering, Sassenheim, Schoon hoven, Stompwijk, Ter Aar, Voor burg, Voorhout, Voorschoten, Wad- dinxveen, Warmond, Wassenaar, Woerden, Zevenhoven, de Zilk, Zoe- termeer, Zoeterwoude en Zwammer- dam. Zaterdag 2 April a.s. zullen de da- geijkse besturen van deze afdelin gen en de afdelingen uit de kring Dordrecht worden opgeroepen tot een bijeenkomst in een der zalen van „Amicitia" te 's-Gravenhage voor het treffen van de eerste maatrege len. Als inleiders op deze bijeenkomst zullen spreken de heren C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer, de heer P. Albers, penningmeester van de partij en burgemeester van R/uc- phen en de beide propagandaleiders de heren W. Hoonhout en F. Spieksma. Als sluitingsdatum van deze actie is gesteld 29 April a.s. De beide kringbesturen verwach ten van alle afdelingen de volle me dewerking. Vandaag een foto, die veel over eenkomst vertoont met de foto van vorige week. We hopen dat de Lel- denaars met een goede opmerkings gave en in het bezit van een vol doende kennis van de stad al spoe dig zeggen: maar natuurlijk dat is Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf op de voorzijde: „De ste- De foto stelt voor: De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. Vorige week De oplossingen die op de prijs vraag van vorige week binnenkwa men varieerden tussen Mirakelsteeg en Koddesteeg. Welnu, we behoe ven u niet langer In onzekerheid te laten: het was de Koddesteeg. Het gebouw links is de Marekerk en op de achterzijde is de schoorsteen te zien van Clos en Leembruggen N.V. De prijs gaat ditmaal buiten de stad. Het ls de heer O. VEEN, VROUWENWEG 16, ZOETERWOUDE. die met de waardebon van 5 gulden gaat strijken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5