ilmllgat &>}lwmttö VERKEERSOPLEIDING De stichting kon met riemen, die zij had, vele gezinnen drijvend houden TON VAM DEN BOS Goede samenwerking moet tot een verstandige beperking leiden Laatste causerie Mej. W. Hillen Aanbodcijfer onverdeeld gunstig in vergelijking met zelfde periode 1954 Oppositie jongeren lieten bij behan deling schoolkwestie verstek gaan Arrestaties in Brussel ZATERDAG 26 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Jaarverslag Gezinshulp „De Brug'' In 47 gevallen kwam men handen te kort TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken In de eerste regels van het jaar verslag van de Stichting R.K. Ge zinshulp en Gezinszorg „De Brug" staat te lezen dat de stichting in 1954 „afwachtende" houding heeft Lezingen en concerten droegen er veel toe bij om de gezellige sfeer in het huis te vergroten. Het totaal aantal aanvragen voor hulp in de gezinnen bedroeg 286. Van deze aanvragen werden er 121 geholpen door gezinsverzorgsters, door gezinshulpen en 6 door losse krachten, vier gezinnen kregen steun door interkerkelijke gezinszorg. Hieruit blijkt dat 146 gezinnen aangenomen. Wie echter meent datn'e' geholpen kon worden. Gelukkig deee houding het huip verienen in J# J» &*g£^i het gezin kenmerkte, komt in de volgende bladzijden bedrogen uit. Gewacht werd natuurlijk op de aan gekondigde richtlijnen van het mi nisterie van Maatschappelijke werk, doch verder was het aanpakken el ke dag en elk uur om de dikwijls grote nood in de gezinnen te leni gen. De uiterst mobiele colonne, die in een oogwenk van huis tot huis ge dirigeerd kon worden, bestond op 31 December 1954 uit 11 meisjes. Dit nijvere elftal heeft het vorig jaar in totaal 2831 werkdagen gemaakt. Natuurlijk waren -er enkele vacan- tiedagen te verdelen, maar het aan tal. dagen dat er werkelijk niet ge werkt werd, moet met dubbel blank ingevuld worden. Grote moeilijkheden. Vier gezinsverzorgsters werden ge diplomeerd, doch door verplaatsing, verandering van werkkring en hu welijk verlieten zes anderen de co lonne. De geleden werden weer ver sterkt door vier gediplomeerde ge zinsverzorgsters. Het aanwerven van nieuwe en ge schikte gezinshulpen ging met grote moeilijkheden gepaard. In totaal zijn het vorig jaar vier van deze steun pilaren van het gezin werkzaam ge weest; door omstandigheden helaas twee van korte duur. Het is jammer dat zich tot dit mooie en verantwoor delijke werk maar zo wening meis jes aangetrokken voelen. In 47 gevallen In het uitrukcentrum van de co lonne aan de Morssingel werd veel gedaan om het de interne verzorg sters zo prettig mogelijk te maken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden roof (Advertentie* GEDAANTE - VERWIS S EI/IN G PRONONCE TEXTIEL. Prononce Textiel Breestraat 65. heeft ^inds de jongste gedaante-ver wisseling een fleuriger aanzien ge kregen. Het interieur is 'geheel aan de laatste eisen aangepast. Een gèdeelte van het woonhuis is als kantoor en magazijn aan de ruimte toegevoegd. De winkel is even nieuw en kleurig als een bosje voorjaarsbloemen. Velen kwamen de heer en mevr. Verduyn gistermiddag bij de her opening met deze lente-vernieuwing hartelijk gelukwensen. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN In de week van 27 Maart tot en met 2 April a.s. Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. ZONDAG: Vijfde cursusmorgen Katholieke Jeugdraad voor Leiden. 9 uur v.m. H. Mis kapel zusters Carmelitessen, Oude Vest 45. 10 uur Ontbijt in de stanties een andere oplossing om de nood te lenigen. In 47 gevallen moest een moeder van haar ziekbed toezien hoe haar huishouden langzamerhand verslons de. Ook wacht haar nog een terecht zitting, omdat zij een schoolplichtige dochter thuis moest houden. Als er maar enkele meisjes meer geweest waren, die zich voor dit schone doel hadden willen inzetten, had men veel narigheid kunnen voorkomen. Het nadelig saldo van de stichting bedroeg het vorig jaar niet minder dan 9781.79. Gelukkig werden van het Rijk de aanvullende subsidies over de jaren 1950, 1952 en 1953 ont vangen waardoor men althans een deel van de lopende kosten kon be talen. (Advertentie). Burgerlijke Stand Geb.: Leintje, d. v. J. F. v. Bemme- len en L. Munk; Reinier Franciscus Maria, z. v. L. A. van Zon en-A. H. Adriaanse; Hendrik Paul, z. v. H. M. P. van Zijp en D. Klinkhamer; Elisa beth Anna, d. v. B. Oosterhoff en W. A. Zwinnen; Gerritje Helena Ma ria, d. v. P. Minnee en N. J. Snijders; Clara, d. v. W. Laterveer en C. Braam zeel; Joseph Maria, z. v. J. A. Mensen en M. E. Bisschops; Antje Marijtje, d. v. N. v. Rooijen en P. Slappendel; Johannes Wilhelm, z. v. G. F. C. H. Schmidten J. L. Schipper; Geh.: S. H. Poppema en E. J. v. d. Bent. Overl.: L G. Kozel, man, 45 jr.; J. v. Duijvenbolen, man, 43 jr.; A. P. C. van der Eist, zn. 1 dag; P. A. Uljee, man, 79 jaar. VERGADERING JONGERENRAAD K.V.P. Uitnodigingen tot bijwoning van de Jongerenvergadering van de K. V. P. op Zaterdag 2 April 1955 te 15.30 uur in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zijn gratis verkrijgbaar: Dijkstraat 3, te Leiden. LAATSTE AVONDOPENSTELLING RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Wegens het vergevorderde seizoen ;zal de openstelling van het Rijks museum van Oudheden voorlopig met ingang van April worden stop gezet. Dinsdag 29 Maart a.s. zal het Museum dus voor de laatste maal in dit seizoen des avonds -te bezichtigen zijn. ONGELUKKIGE VAL. In de Nicolaas Beetsstraat kwam gisteravond omstreeks tien uur de 71-jarige mevr. A. M.v. A. zo onge lukkig over een zwervende straat steen te vallen, dat zij haar linker onderbeen brak Het slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. PRACTISCHE CR THEORETISCHE KORTE MARE 4 LEIDEN TEL. 22402 Gedipl. en erkend door de Kon. Ned. Auto mobiel Club (K.N.A.C.). Lessen worden gegeven in: FORD TAUNUS 15 M 1955 (auto) en op VESPA DE LUXE 1955 (Scooter) Contactavond Sociaal Charitatief Centrum Mej. W. Hillen, raadsadviseur van het Ministerie van Sociale Zaken, heeft gisteravond in de zaal „Caste- lein" haar laatste lezing gehouden in de reeks contactavonden van het Sociaal Charitatief Centrum te Lei den. Zoals de voorzitter van het cen trum, mr. H. F. A. Donders reeds op merkte, hebben deze avonden meer het karakter gedragen van voorlich tingsavonden. De drie avonden heb ben de vorm aangenomen van een hehartenswaardige cursus over het sociaal werk. Gisteravond sprak mej. Hillen over „de samenwerking in het Sociaal Charitatief Céntrum". Zij stelde allereerst vast, dat vruchtbare samenwerking eerst mo gelijk is, als het eigen werk goed gekend is. Daarnaast is bekendheid met el- kaars werkterrein noodzakelijk; dan eerst is het mogelijk vast te stellen hoe ieders werk verstandig beperkt kan blijven en hoe de taken verdeeld kunnen worden. Taakverdeling en specialisatie moeten er aan medewer ken, dat zo efficiënt mogelijk ge werkt wordt en dat niet van vele kanten tegelijk aan een gezin (over bodige) hulp wordt geboden Spreekster trok een vergelijking met het werk van de medici. huisarts neemt de zorg van een zin op zich, maar. bijzondere moei lijkheden laat hij aan de specialist over. Op de vraag, hoe men tot goede samenwerking kan komen, sloeg zij onder meer vóór, dat de verschillen de instellingen en verenigingen de statuten eens gaan vergelijken om in belang van het werk lacunes aan te vullen en een „te v£él" te beknotten. Sprekende over de taakverdeling tussen de verschillende confessionele richtingen, pleitte zij voor een on derzoek in de gezinnen naar de aard van de resten van een geloof, die de basis van een nieuw geloofsleven kunnen zijn. Aan het slot van haar lezing dankte de voorzitter mej. Hillen voor de gewaardeerde causerieën, die „alle toehoorders nieuwe moed en frisse kracht hebben gegeven het, werk voort te zetten". r» GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Campagne begonnen De in het algemeen gunstiger weersgesteldheid waardoor vooral in de bouwsector en in de landbouw de werkgelegenheid toenam, weerspie gelt zich in een niet onbeduidende daling van het aanbod. Gaf de stand op 13 Maart jl. nog een aanbodcijfer aan van 890, op 19 Maart j.I. bedroeg het aanbod rond 800 mannen, t.w. 660 als geheel werkloos ingeschreven en 140 personen bij objecten voor aanvullende werken geplaatst. In de bouwsector komt op nage noeg alle wericen de activiteit tot nieuw leven, terwijl ook in de land bouw de voorjaarswerkzaamheden geleidelijk op gang komen. De lang durige periode van onwerkbaar weer, welke, zowel voor de bouwnijver heid als voor de landbouw, zeer veel schade teweeg heeft gebracht, be hoort tot het verleden en veel werk zal moeten worden verzet om de ontstane achterstand in te halen. Niet ten onrechte is de vraag gere zen of het mogelijk zal blijken te zijn deze, achterstand in het voorjaar en het zomerseizoen in te lopen. Vooral de woningbouw zal in versneld tem po dienen te geschieden, terwijl thans nOig niet bepaald kan worden hoe groot de schade, tengevolge van sei zoensfactoren, voor de landbouw is. De stand der gewassen, de bodem gesteldheid en de belangrijk verlate inzaai, c.q. inpoot zal eerst over en kele weken een enigermate betrouw bare beoordeling toelaten. Niettemin wijst een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1953 en 1954 uit, dat het aanbodcij fer ongemeen gunstig afsteekt bij de cijfers van eerder genoemde jaren. De voordelige verschillen bedra gen n.l. resp. 1105 en 600. Indien de tekenen niet bedriegen en de weersgesteldheden niet al te ongunstig zullen zijn, kan een vrij snelle daling van het aanbod ver wacht worden. Jeugdbemiddeling. Zoals reeds terloops werd opge merkt, blijft de vraag naar jeugdi gen, 15 t.m. 18 jaar, aanhouden. Voortgegaan wordt met de beroepen- voorlichting en het opsporen van ge schikte krachten voor het bedrijfsle- Evenwel begint het tekort aan jeugdigen een probleem te vormen, dat aan de jeugdbemiddeldn^ niet al leen hoge eisen stelt ,maar zeer veel stuurmanskracht vraagt. Lichtpunten vormen steeds nauwer wordende sa menwerking met de diverse onder wijsinstellingen en het contact met de reeds in het arbeidsproces opge nomen jongelui. Leidse Universiteit Geslaagd voor 't candidaatsexamen Nederlands recht Mej. U. Rijnsdorp te Rotterdam en de heren C. J. Vogel te Leiden; P. J. P. Verloop te Am sterdam; P. J. Vogel te Den Haag; Ch. W. Ie Rütte te Amsterdam; H. C. van Eek te Rotterdam; C. B. Oud- kerk te .Voorburg; F. B. Durksz te Hengelo; H. L. van Dijk te Den Haag; L. Galenkamp te Den Haag; A. J. Hulst te Aerdenhout; J. H. Visser te Den Haag; J. K. de Vries te Den Haag; P. T. Fehmërs te Leiden en M. Th. H. M. Jansen te Vught. Geslaagd voor het Apothekers examen de dames E. J. Guittart te Rotterdam en H. Iluysse te 's-Gra- Geslaagd voor het candidaatsexa men Geschiedenis, mej. L. H. D. van Looveren te Rotterdam; geslaagd-voor het candidaatsexamen Franse taal- en letterkunde, de heer J. Zeevaarder te Romanuszaal,waarna inleiding drs. i Leiden; ®flaa?d ™or £et d°ct°raal W. de Hey over „Vormingsmogeliik- ??a5e? Muziekwetenschap, de heer heden voor jongens" M- Kahn te Den Haaë: geslaagd voor het candidaatsexamen Psychologie, MAANDAG: mej. C. de Bruyn Ouboter, Den Haag Grote Burcht (Koepelkamer), 8 geslaagd voor het doctoraal examen uur jaarvergadering R.K. Kruide- j Biologie, mej. J. C. Andrea te Leiden mersbond. en de heer A. Fuchs te Leiden; ge- DINSDAG' slaagd v00r doctoraal exameh wnf /-ktj -4i 0 Klassieke taal- en letterkunde, de heer nam. Kring Leiden Kath. Werkgevers ?'?a)tet *1 Haarlem; Seslaaêd voor 6 het dot/oraal examen Geneeskunde, mj. C. M. van Muyden te Den Haag en de heren P. Horowitz (U.S.A.) en R. W. Immink te Den Haag; geslaagd voor het arts examen le gedeelte mej. M. C. D. Croon te Wassenaar en de heren G. Soerkamp te Scheveningen en J. O. Op den Orth te Den Haag; geslaagd voor het arts examen 2e ge deelte Mevr. J. M. BorghansDel- vaux, Maastricht en de heren J. P. E. Bouwes Bavinck te Den Haag; C. H. Kerlen te Middelburg, dr. K. Mechel- se, Haarlem en H. Uunk te Den Haag. nam. WOENSDAG: „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. N.R.K.M. Gastheren-avond Raad van Overleg. Mr. H. W. van Doorn over „De Katholiek en de Po litiek". St. Petruskerk, 6.45 uur nam. Ro- zenkranskruistocht. Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 27 Maart zal de dienst worden waargenomen door: dr. Den Haan, De Jager, Jasperse, Kortmann, Stoffers. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Maart, 13 uur, tot Zaterdag 2 April, 8 uur, waargenomen door: de Apbtheek Van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apoth., Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Telef. 26274. INAUGURATIE. Op Vrijdag 1 April 1955 te klokke 4 uur hoopt prof. dr. G. E. Uhlen- beck, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde op de Lorentz-leer- stoel, zijn ambt openlijk te aanvaar den door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Rijks universiteit te Leiden. SPIEKEN EN ZELFRESPECT De journalist zou zich dagelijks uren eerder in Morpheus verlossende armen kunnen storten, als de lezers er maar meer toe kwamen om hun waardering of ergernis in een inge zonden stuk aan zijn adres op te stu ren. Een hoop werk om elke dag weer de krant vol te krijgen zou hem ge spaard worden. Daarom zijn we de jongens van het R.K. Lyceum zo dankbaar, dat zij ons gisteren een kwalificatie stuurden van het artikel over hun nog onbetreden schooluit- oreiding. De aard van het ingezonden stuk is bovendien zo, dat het gemak kelijk geplaatst kan worden in een rubriek, die tussen het dwarskijken door, door een spieker verzorgd wordt. De ontboezeming luidt als volgt: Als leerlingen van het R.K. Ly ceum hebben wij vol aandacht het artikel over de nieuwbouw van onze school gelezen. Toch heeft een passage bij ons enige stof doen opwaaien, n.l.: „Spieken onmoge lijk". Dacht de journalist nu wer kelijk, dat wij, lyceïsten, een kastje of inktpot nodig hadden om te spieken? Dit is toch wel de meest ouderwetse methode. Neen! De moderne schooljeugd spiekt andersspiekt beter dan een generatie geleden. Wij schamen ons nu tegenover andere scholie ren, die denken dat wij op deze oude manier nog onze voldoendes trachten te behalen. Laten wij 'ho pen dat ons aanzien op dit spor tieve privé-werk weer bij onze collegae-seholieren der andere scholen zal stijgendan gaan wij rustig verder met spieken, de wet van Dalton in onze linkerzak en van Avogadro in onze rechter, in onze banken zonder kastjes. Geloof ons jongelui het enige ver schil tussen de oude generatie en jul lie is, dat wij de wet van Dalton in onze rechterzak en de wet van Avo gadro (hoe was het ook weer?) in onze linker droegen. Het verschil is waarschijnlijk te wijten, aan het feit, dat tegenwoordig in bijna alles links voor gaat. Nog één ding: ook de vorige gene- iatie had weinig plezier van inktpot en kastje, want wij edele doch nog zeer jonge 'heren schreven nog met een griffel en werden door onze (en nok jullie leraren) van het kastje naar de muur gestuurd. Filmavond N.V. Kamsteeg De Breestraat en het Stadhuisplein waren gisteravond te nauw én te klein om het aantal auto's te bergen waarmee de genodigden van de N.V. Kamsteeg's Automobialbedrijf naar de Gehoorzaal gekomen waren. In een stampvolle grote zaal werd een filmprogramma vertoond dat hoofd zakelijk.gewijd was aan de Volkswa- genfabricatie. De hoofdschotel van de avond was ongetwijfeld de kleu rige bedrijfsfilm van de Volkswagen- fabrieken. „Een auto wordt geboren". Deze zeer fraaie documentaire werd voorafgegaan door enkele films van minder commerciële aard. Een prach tig programma, dat velen deed warm lopen voor de uitmuntende eigen schappen van de auto's; een tempe ratuurstijging, waaraan bovendien de hitte in de overvolle zaal wel mee gewerkt zal hebben. Ruilbeurs voor verzamelaars In café De Valk zal Maandagavond om 19.30 uur voor het eerst een ruil beurs gehouden worden voor verza melaars in Leiden en omstreken. Deze zeer sympathieke manier van zakendoen is een experiment en het hangt van de opkomst van de verza melaars af of deze beurs regelmatig herhaald zal worden. Het belang van deze bijeenkom sten ligt hoofdzakelijk hierin dat een „kruisbestuiving" van de collecties kan plaatsvinden; dus postzegels te gen munten, sigarenzakjes tegen lu cifersmerken enz. Verzamelaars uit andere steden zorgen voor een bre dere basis van het zaken-doen. DWARSKIJKER. Zitting van Jeugdparlement Het Leids jeugdparlement kwammens de K.V.P. verdedigd werd, gisteravond bijeen om voor de laat ste maal te spreken over het onder werp Jeugd en Onderwijs". Door het ontbreken van de jongeren van de Partij van de Arbeid en de V.V.D. bleef een „schoolstrijd" uit en bleek men het op de voornaamste punten volkomen met elkaar eens te zijn. De bijeenkomst werd gepresideeixl door de heer J. van Zonneveld, die in zijn openingswoord de afwezigheid van de beide oppositie-partijen be treurde. De jongeren van C.H.U. en A.R. zetten hierna hun standpunt ten aanzien van de schoolkwestie uit een. Zij betoogden dat leerstof en leerwijze in overeenstemming moet worden gebracht met de psyche van het kind. Het voortgezet onderwijs rnoet aangepast worden aan de aan leg en het tempo van de leerlingen. Het is bovendien wenselijk de Ne derlandse taal weer in het centrum der belangstelling te plaatsen. Daar naast moet ruime aandacht besteed worden aan lichamelijke opvoeding en sociale vorming. Dit laatste kan door groepswerk in de hand gewerkt worden. Voorop staat echter de vor ming van de jonge mens tot karak- tersterke christenen. De K.V.P.-fractie sloot zich hierbij aan, maar verdedigde een afwijkend standpunt inzake de afschaffing van het schoolgeld, die door de christe lijke partijen van de baan geschoven was. Bovendien bepleitte zjj een ver ruiming van de subsidies en een gro tere aandacht voor het werk van de Mater Amabilisscholen. Uit de visie, die door de heer Van der Klugt na- bleek bovendien dat men betere voor zieningen wenst voor studenten en jonge intellectuelen. Nadat de verschillende partijen hun licht over deze zaak hadden la ten schijnen verdaagde de heer Van Zonneveld de vergadering tot Vrij dag 28 Mei. SPORT KORFBAL HET N.O.C.-DUBBELTJE. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond heeft zich beraden over het voorstel, dat op de eerstvolgende vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité be handeld zal worden, om de bijdrage van tien cent per lid van elke aange sloten sportbond, verplicht te stellen. Gebleken is, dat doorvoering van een dergelijk besluit voor de K.N.K.B. or ganisatorisch op moeilijkheden zal stuiten. Besloten is te trachten de bij drage van de K.N.K.B. geleidelijk te verhogen en er naar te streven deze tenslotte te stellen op 0.10 per se niorlid. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 25 Maart. Groente. Wasoeen A 28— 49.—, Waspeen B 45-53.—, Uien ƒ6—8.—, Witlof I ƒ61—68.—Witlof II ƒ4952.Sjalotten ƒ42-66. Spruiten geschoond ƒ114116. Spruiten ongeschoond ƒ4749. ROELOFARENDSVEEN 25 Maart. Bloemen. Crocussen ƒ20.36—0.39 Wilg. Katjes ƒ0.10—0.26, Sneeuw klokjes ƒ0.14—0.16, Anemonen ƒ0.47 0.64, BI. druifjes 0.150.29, Fresia's 0.801.— Lathyrus 0.400.60, Prunus 0.72—1.Rose Copland 0.71—1.10, Bartigon C.730.99, Campfire 0.81—0.94, Bandoeng 0.68 —1.03, White Sail 0.70—0.06, Sonja 50—0.81, v.d. Eerden 0.77—1.11, W Pitt ƒ0.69—0.90, Sultane 0.62—0.68, Crown Imperial ƒ0.59—0 71, Picca dilly ƒ0.71—0.97, Snowdon ƒ0.70— 0.92, Rijnland ƒ0.740.84, Weher ƒ0.660.83, Athleet ƒ0.781.03, Oosterijkers 0,60—0.71, v, d. Eerden ƒ0.821.07, Golden Harvest ƒ0,31 1.11, Truman ƒ0.70—0.83, Zenober ƒ0.620.78, E. Eddy ƒ0.550.87i Al bino 0.85—1.02, Red Pitt 0.82—1.05, Olympiade ƒ0.80—0.89, Carara ƒ0.89 Laatste Berichten In de Belgische hoofdstad zijn Za terdagmorgen meer dan 1000 perso nen door de politie gearresteerd in een poging om verdere ongeregeld heden te voorkomen. De demonstranten werden op open vrachtauto's naar politie-bureaux en kampementen overgebracht. De café's zijn overvol maar tegen 12 uur namen de eigenaars de tafel tjes en stoeltjes van de terrassen weg. Vele magazijnen zijn gesloten of heb ben hun rolluiken neergelaten. De meeste manifestanten die naar Brussel zijn gekomen lopen in groep jes van vier teneinde zodoende geen inbreuk te maken op het verbod met vijf of meer personen samen te scho len. De rijkswacht blijkt thans ook over te gaan tot de arrestatie van perso nen, die niet in Brussel thuis horen. Deze worden dan met militaire auto's tot buiten de eerste veiligheidsgordel gebracht. Bij de eerste veiligheidsgordel ongeveer 15 km. uit het centrum der stad stonden Zaterdagmorgen lan ge rijen autobussen die door de rijks wacht verhinderd waren door te rij den. Her verkeer in Brabant wordt hierdoor vrijwel geheel lamgelegd. De passagiers mochten zelfs niet te voet naar Brussel gaan en werden overal dopr de leden van de rijks wacht teruggezonden. Tegen 12 uur had zich reeds een grote menigte voor deze veiligheids gordel verzameld. Ook de trams uit de provincie werden hier gecontro leerd en degenen die geen abonne ment hadden of niet konden bewijzen dat zij om 'n geldige reden in Brussel moesten zijn, werden teruggezonden. Dikwijls werd zelfs de identiteits kaart afgenomen en pas teruggege ven wanneer men naar de plaats van herkomst terugkeerde. In Brussel zelf zag men tegen het middaguur vele personen, die het in signe droegen van .ie* katholieke „co mité ter verdediging va de democra tische vrijheden". Het zijn meren deels mensen uit het Vlaamse land. Vele mannen waren vergezeld van hun echtgenoten, die dan grote tassen met levensmiddelen meezeulden. Nu en dan fouilleren de leden van de rijkswacht jonge lieden op wape nen. Verscheidene studenten zijn ge arresteerd. Overal ziet men thans pa trouilles van de rijkswacht in de stad rondrijden. HET GESTREMDE VERKEER MET BELGIE. Het verkeer EindhovenAntwer pen via de doorlaatpost Reusel ligt stil. Voorbij Reusel hebben Belgische burgers de weg opgebroken, met ijze ren staven gewapende jongelui hou den de brug over het Kempisch ka naal bezet en laten geen verkeer door. In het nabijgelegen grensdorp Loun- nel waait van de kerktoren een zwarte vlag. In de buurt van Turn hout zijn de wegen verstopt door autobussen met demonstranten, die naar Brussel willen trekken. Het verkeer over Wernhout, de Limburgse en Zeeuwsvlaamse grens posten verloopt ongehinderd. 1.11, Cordel Huil 0.811.Dub bele tulpen ƒ0.40—0.72, Narcissen: Actea 0.500.56, l'Innocence 0.40 0.52, Early Glory 0.52—0.69, Whrest- ler 0.50—0.64, Frühling 0.60—0.66, Scarlet Elegance 0.40—0,46, Fire- tail ƒ0.42—0!49, King Alfred 0.11 0.60 per bos, Am. Anjers ƒ0.15—0.30, Hyacinthen ƒ0.10—0.18 per stuk. TER AAR, 25 Maart. Groente. - Witlof 1 0.55—0.65, idem 2 ƒ0.35— 0.52, idem stek 0.08—0.28. spuiten 0.440.59, idem B 0.250.38, spinazie ƒ0.500.63, waspeen ƒ0.170.27, prei ƒ0.380.50, uien ƒ0.14, Knolrapen 0.05 alles per kg., Sla 1 0 160.17, idem 2 ƒ0.080.11 per stuk, appelen ƒ0.11 per kg. VINKEVEEN 25 Maart. Groente. Prei 47—53 ct., Spinazie 60—66 ct., Veldsla 80 ct., Witlof B I 58—60 ct Witlof B II 49—60 ct. per Kg., Radijs 2731 ct,, Selderij 19 ct. per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3