België lijkt een land in de oorlogstijd Opgedrongen strijd Vanmorgen was 't in Brussel nog volkomen rustig Het verkeer rond de hoofdstad is grotendeels stilgelegd Grensposten gebarricadeerd door de bewoners Begin van ontruiming? Ontwapeningsbesprekingen te Londen ZATERDAG 26 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13459 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes t l^t J)E SCHOOLSTRIJD HEEFT in Bel- gië een spanning opgeroepen, welke in de laatste jaren slechts ge ëvenaard is door het verzet der links georiënteerde elementen in België tegen de terugkeer van koning Leo pold III, vijf jaar geleden. Ook toen, evenals nu, werd het meningsverschil uitgevochten op de straat en dreigde een complete burgeroorlog. Maar toen waren het de socialisten voor namelijk onder aanvoering van Spaak, die dreigden met geweld; nu zijn het de Katholieken, die rumoer maken. Destijds eisten de socialis ten, liberalen en communisten het redht voor zidh op, om de regering te dwingen een meerderheids- 0 besluit te negeren (zachtjes gezegd: de democratie te ver- kraohten); thans weigeren diezelfde groepen het recht der Katholieken op een democratische demonstratie te erkennen en roepen zij uit, dat zij de wettig gevormde regering te gen elke aanslag zullen beschermen. Daar zit iets in, wat niet klopt. Nu is de politiek wel eens meer Onlogisch en het opeiesen van rechten voor zichzelf, welke men zijn tegen standers ontzegt, is een hebbelijk heid, welke men niet alleen bij de Belgen zal aantreffen. Daar komt nog bij, dat onze Zuiderburen wat uitbundiger van aard zijn dan wij, zodat wij ruzies in de politiek eerst naar onze maatstaven moeten terug draaien alvorens de sterkte en om vang er van te kunnen meten. Maar hoe dit ook zij, het is uit de reacties in het Katholieke kamp excessen en studentenrelletjes bui ten beschouwing gelaten toch wel gebleken, dat de Katholieke bevol king het onrecht, dat hun bij de nieu we schoolwetgeving dreigt te worden aangedaan, heel diep voelt. Dit is niet zo maar een opgeblazen relletje; dit is een volksbeweging, de verontrus ting van een groot volksdeel dat zich in z'n heiligste belangen bedreigd voelt. Het gaat, zoals men weet, om de positie van het Katholieke onderwijs. Be nieuwe wetgeving van minister Collard wil de subsidie aan het vrije Katholieke onderwijs drastisch be perken. En nu gaat het niet om een paar dubbeltjes min of meer, maar het is minister Collard persoon lijk, die zich aldus geuit heeft en zijn ware bedoeling niet heeft verhuld om door middel van de bevordering van het officiële neutrale onderwijs rode burchten op te trekken in het doorgaans nog Katholieke Vlaamse land. Waarom antwoorden de Belgische Katholieken niet met een royaal ge baar en zeggen zij niet: „Wij willen uw geld helemaal niet. Wij betalen ons eigen onderwijs zelf?" Dat zou den ze zeker doen, als het niet an ders kon, indien de heer Collard ook daar geen stokje voor gestoken had, door de Katholieke vrije scholen niet dezelfde rechten toe te kennen bij de examens, als de officiële scholen. De bedoeling is dus duidelijk en daarom is de verontwaardiging en verontrusting dan ook zo algemeen en is de afweer zo spontaan. Dat de heren van de linkerzijde heel goed voelen, hoe scheef zij zit ten, blijkt uit de argumenten, waar mede zij zich trachten te verdedigen. Onder het opschrift: „De strijd is begonnen", schreef bijv. het socialis tische Kamerlid Gailly een fel arti kel in „Le Peuple", waarin hij o.*m. zegt: „Wij weten, dat waar het Va- ticaan en de Katholieke Kerk de la- Na een rustige nacht is Brussel Zaterdagmorgen ontwaakt onder de stralen van een zachte voorjaarszon. Om half tien hedenmorgen was de toestand in de Belgische hoofdstad zoals op andere dagen en in zeker opzicht zelfs kalmer, omdat vele ouders gehoor hadden gegeven aan de oproep der regering heden hun kinderen niet naar school te sturen. De Brusselse agglomeratie met zijn 19 gemeenten was vrijwel hermetisch afgesloten door een drietal veiligheidsgordels, waar alle „verdachte" ver voermiddelen werden teruggezonden. Ook in de stad zelf zag men hier en daar pelotons van de rijkswacht met vrachtauto's die aan de zijkanten Friese ruiters vervoerden, waarmee onmiddellijk een straat kan worden afgezet, indien dit nodig zou blijken. Ook zag men overal radiowagens en jeeps van de njkswacnt rondrijden. Rondom het parlement hadden de straten veel weg van een legerkamp. Hier zag men detachementen van de bereden rijkswacht en tanks van de rijkswacht, welke voorzien zijn v^n waterkanonnen. BRUSSEL IN VEILIGHEIDS GORDELS Omtrent demonstraties van demon stranten was vanmorgen nog niets kens uitdelen de dictatuur zich ves tigt. Wij zullen deze niet dulden. Wij weten ook dat de schoolkwestie niet de eigenlijke inzet is van deze strijd. Wat de Katholieken willen is het heroveren, met onverschillig welke middelen, van de macht om België te kunnen verroomsen. Deze pretenties I V€n> terwijl studenten moesten uit- rnpnpn wïi pph nnnit." toe, onver- etappen.Aan^ de eerste veiligheids- vernomen. Slechts van de Neder lands-Belgische grens was een be richt binnengekomen, dat studenten het verkeer tussen België en Neder land gestremd hadden en sommige grensposten gesloten waren. Alle extra-treinen naar Brussel de CVP had er meer dan 106 'besteld waren door de regering verboden. In de gewone treinen en in de buurt- trams oefende de rijkswacht een scherpe controle uit. Van verdachte personen werd de naam opgeschre- roepen wij een „nooit' schillig wat er te gebeuren staat". Kijk, dat is nu wat men noemt „de kwestie vertroebelen" om de aan dacht af te leiden. Katholieken zijn, ook in België, mensen, die liever niet vechten, maar soms schijnt het onmogelijk te z^n de strijd te vermijden, wil men niet' in een hoek gedrukt worden. gordel, die gelegen is op ongeveer 15 km uit het centrum van de stad, zijn reeds enkele autobussen met mani festanten teruggezonden. Het waren meest personen tussen de 30 en 50 Slachtoffer van Indonesische begraven De K.L.M.-vlieger J. van Heiningen, die een week geleden door een schot de dood vond, toen hij in een auto het verboden havengebied van Djakarta binnenreed, is een dezer dagen op de begraafplaats Menteng Pulo nabij Djakarta begraven. Foto: collega's dragen de kist met het stoffelijk over schot naar de groeve. Ook gij, Molotof? De „New York Post" meldt in een bericht uit Washington, dat Molotof spoedig zal worden ontslagen als mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie. Correspondent Robert Allen van het blad zegt dat de Nationale Vei ligheidsraad in de Ver. Staten een speciaal rapport daarover heeft ont vangen van „uitzonderlijke bronnen achter het ijzeren gordijn en van di plomaten". Tot de tipgevers behoor de ook de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. Naar hun mening zou Andrei Gromiko, de Russische ambassadeur in Engeland, Molotofs opvolger zijn. Het leger van Allah De Nationalistische vogelvrijen van het „leger van Allah" hebben een nieuwe golf van terreur ontketend in het Algerijnse Aurèsgebergte. Zij richten zich nu tegen de Franse ver bindingen. De Franse autoriteiten in Algerije hebben de regering laten we ten, dat er dringend behoefte bestaat 'aan versterking van de politie macht. In de afgelopen 24 uur heeft hét „leger van Allah" twee Franse mili taire eenheden in een hindeidaag overvallen. Er zijn echter geen be richten ontvangen over verliezen. In Parijs is deze week aan de Na tionale Vergadering een wet voorge legd voor het uitroepen van de „noodtoestand" in Algerije, maar het zal wel enige dagen duren voordat hierover een definitief besluit valt. De schoolstrijd heeft de gemoederen in België zeer verhit. Deze foto werd gemaakt op het Dinsdagplein te Gent, waar een aantal studenten post Nispen (bij Roosendaal) hin- en Goirle-Poppel is gestremd. Belgi sche burgers hebben de wegen ge barricadeerd, zodat er geen verkeer door kan. De Belgische rijkswacht in dit gebied is vrijwel geheel afwe zig, omdat de manschappen in Brus sel zijn samengetrokken. Ook het verkeer via de grenspost Reusel Is gestremd. Voorbij het Belgische douane-kan toor hebben burgers de wegen ver sperd met putringen, omgekeerde coerenkarren en omgehakte bomen. Bij de grenspost Goirle-Poppel is het de hele nacht onrustig geweest. Aan de Belgische zijde van de post zijn de bomen langs de weg over een lengte van 100 meter omgehakt en over de weg gehaald. De telefoon is afgesneden. Honderden mensen staan op de weg. Het is echter, voorzover tot nu toe bekend, nergens tot hand gemeen gekomen. Enige vrachtauto's, die geprobeerd hebben door de ver sperringen te komen zijn onderweg biijven steken. Een Nederlandse vrachtwagen bereikte de grens via de bossen. Aan de Nederlandse zijde van de grens staat een groot aantal auto's te wachten, sommige wagens keren terug om te proberen elders over de grens te komen. De grensposten zijn officieel niet gesloten, maar het werk ligt er stil, omdat het verkeer in België niet verder kan. Volgens de douane te Wernhout zou ook het verkeer via de grens- Radio-Peking heeft meegedeeld, dat zes Chinese communistische divisies „in Maart en April" van Noord-Korea teruggetrokken zullen worden. De radio zei gemachtigd tot dez® mededeling te zijn door een woord voerder van het Chinese communis tische hoofdkwartier in Pjong Jang. Spanning rond Saigon Het Franse opperbevel in Zuid- Vietnam heeft zwaar gewapende le gereenheden naar Saigon gedirigeerd, ten einde iedere kans op een uitbre ken van een burgeroorlog rond de regering-Diem onmogelijk te maken. Deze noodmaatregel volgde, nadat zowel premier Die.m als de hem vij andig gezinde politiek-religieuze sek ten hun strijdkrachten in Saigon sa mentrokken. De stad heeft het aan zien van een belegerde stad. Zwar® Franse tanks en pantserwagens den deren door de straten. De sekten hebben onlangs een ultimatum gesteld, waarin zij reorga nisatie van de regering eisten. Dit ultimatum loopt weldra af, zonder dat er tekenen zijn, die op een ver zoening duiden. Niettemin gaan d® bemiddelingspogingen voort. HOE wordt het weer? slaags raakte met de politie. jaar uit het Vlaamse land, die ziah zeer kalm gedroegen. Na het verbod door te rijden bleef hun niets anders over dan enige kilometers terug uit te stappen en te trachten Brussel te voet of met de „boerentram" te be reiken. In de morgen was het te Brussel nog nergens tot incidenten gekomen. VERKEER GESTREMD Het verkeer over de Belgische grens via de posten Baarle Nassau der ondervinden van versperringen op de Belgische wegen. Het verkeer over Wernhout kan ongehinderd door. Ook bij Putte kan normaal worden gepasseerd. Er zijn verder geen berichten, dat het verkeer van uit Zeeuws-Vlaanderen naar België moeilijkheden zou ondervinden. Vechtpartij bij Leuven In Herent bij Leuven brak gister avond een ware veldslag uit tussen politie, socialistische stoottroepen en studenten. Het vermoeden bestaat, cat er een student zwaar is gewond door een messteek, welke hem door een socialist zou zijn toegebracht. Pil RlKQICpflP van ontwapening, zoals door het Wes- V» ColtlIJ HC Cll IXUdMdllIC ten voorgesteld. (Handhaving van de wapenuitrusting op het huidig peil, voorstellen De Westelijken hebben op de Lon- dense ontwapeningsconferentie een plafond van een tot anderhalf mil- lioen man voorgesteld voor de strijd krachten van Rusland, China en Amerika. Dit is meegedeeld door Ju les Moch, leider van de Franse dele gatie. Frankrijk zou volgens dit voorstel zijn strijdmacht, de militaire politie inbegrepen, moeten terugbrengen tot 650.000 man. De Russen hebben van hun kant voorgesteld, alle strijdmachten in twee étappen, tot een derde te ver minderen. Op deze basis zouden de Russen, naar Westelijke berekening, zelf ongeveer drie en een half mil- lioen man overhouden". Moch deelde verder mee, dat de Russen accoord gaan met drie fasen stopzetting van de wapenproductie, vernietiging van de voorraden kern wapens). Moch voegde hier echter aan toe, dat er nog diepgaande meningsver schillen bestaan. Geheimhouding opgeheven. Amerika en Engeland hebben Rus land gisteren verweten, dat het de ge heime ontwapeningsbesprekingen voor propagandadoeleinden gebruikt. „Verdraaide versies" waren door de Russische delegatie naar buiten be kendgemaakt. De Westelijke mogendheden hebben derhalve besloten de geheimhouding te verbreken, die zij tot dusverre hebben gehandhaafd over de bespre kingen op de ontwapeningsconferen tie in Londen. Dit heeft de woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur)- WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met in het Noorden enige regen, in het Zuiden opklaringen. Van nacht hier en daar mist en lagere temperaturen. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. 27 Maart: zon op 6.31 en onder 19.05; maan op 7.33 en onder uur. 28 Maart: zon op 6.29 en onder 19.07; maan op 8.16 en onder 0j13 uur. Het weer in Europa HELSINKI mist 13 C. STOCKHOLM geheel bew. 2 OSLO sneeuw 2 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN regen 4 DUBLIN zwaar bew. 4 LONDEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM nevel 9 BRUSSEL zwaar bew. 12 PARIJS regen 14 BORDEAUX licht bew. 11 GRENOBLE geheel bew. 14 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN geheel bew. 7 FRANKFORT zwaar bew. 15 ZüRICH zwaar bew. 7 GENEVE zwaar bew. 12 LOCARNO licht bew. 3 WENEN half bew. 8 ROME onbewolkt 8 Korreltje Rijkdom is als zeewater, hoe meer men er van drinkt, des te dorstiger wordt men. De situatie rond Brussel is tengevolge van de schoolstrijd vrij gespannen, zoals ook uit deze TeWoto blij' t: aan de invalswegen van de Belgische hoofdstad staan bereden politie, gemotoriseerde politie en gendar mes om alle auto's, welke Brussel binnen willen rijden te controleren en eventueel te doorzoeken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1