Na eis van levenslange gevangenisstraf is opperman gisteren in vrijheid gesteld Eindhovense moordzaak Slechts enkele discussies rond kwesties van onderwijs Weinig verandering De KAMPIOEN vetgemest vee KAMPIOEN dikbillen VEBO Slagerij BONTJE Saai van Zwanenberg „ere~doctor" Nieuw vaandel van LTB te Oud Ade ZATERDAG 26 MAART 1955. DE UÊIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Rechtbank achtte bewijs niet geleverd De rechtzaak tegen de Eindhovense opperman, die beschuldigd werd van moord op zijn vrouw, heeft gisteren tijdens de tweede behandelingsdag voor het Bossche gerechtshof een sensationeel verloop gehad, want en kele uren, nadat de officier van jus titie levenslange gevangenisstraf had geëist, wegens moord met voorbe dachte rade. werd de opperman door de rechtbank wegens gebrek aan be wijs op vrije voeten gesteld. Zoals wij gisteren meldden, werd de vrouw van de opperman in de avond van 9 October door een mili tair stervende aangetroffen in een der buitenwijken van Eindhoven. Het huwelijk tussen beide liet veel te wensen over, want de man dwong zijn vrouw om op minderwaardige wijze geld te verdienen, waarvoor zij iedere avond een bepaald café be zocht. De man ging in een ander stadsdeel naar een café en als hij geld nodig had, belde hij zijn vrouw op en kwam het halen. IIET ALIBI. Ook op de bewuste avond had de opperman zijn echtgenote weer op gebeld, maar zoals een getuige Donderdag verklaarde was hij niet naar zijn vrouw toegegaan, want hij was naar het huis van de getuige gekomen. Hierdoor kreeg de verdediger grond voor een geldig alibi, maar de offi cier van justitie was van mening, clat de man voor de drie kwartier, waarin de moord gepleegd moet ziin. geen sluitend alibi had. Wel was hij :n een stadsdeel, dat ongeveer 4 ki lometer van de plaats van de moord verwijderd was, maar de officier re kende uit, dat de drie kwartier ruim LEVENSLANG. De officier van justitie concludeer de in zijn requisitoir moord met voor bedachte rade en eiste een levens lange gevangenisstraf. De verdedi ger was van mening, dat zelfs al zou het alibi niet geheel sluitend zijn, dit voor de rechtbank geen reden mocht zijn, een zo zware beschuldi ging zonder verdere bewijzen te lan ceren. Hij achtte zijn cliënt onschuldig aan de moord en vroeg vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. IN VRIJHEID. Nadat de rechtbank zich in de raadkamer teruggetrokken had, deel de hij na enige tijd mede, dat de uit spraak enkele uren uitgesteld zou worden. Nadat verdachte nogmaals onder vraagd was en deze weer kalm be toogde, dat hij zijn echtgenote niet vermoord had, deelde de rechter mede. dat tot onmiddellijke invrij heidstelling besloten was. De opperman werd in vrijheid ge steld en de rechtbank deelde mede op 7 April a.s. vonnis te wijzen. Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn afstand op en neer af te leggen. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Alphen a. d. Rijn. Voorzitter was loco-burgemeester J. v. d. Berg. Aanwezig waren alle le den. Het lid drs. Goedhart verliet we gens familieomstandigheden voortij- ditg de vergadering. De raad had een meevaller. De uit 37 punten samen gestelde agenda werd in tweeën ge splitst. 28 Voorstellen werden in de ze vergadering behandeld, de overi ge (de z.g. aanvullingsagenda) krijgt Dinsdag a.s. om 7 uur een beurt. Dit om de leden meer gelegenheid te ver schaffen voor bestudering van de za ken. Wat voor deze avond overbleef werd vlot afgewerkt. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Vrouwen-advies- oldoende waren om per fiets zo'n commissie inzake woningaangelegen heden. Het lid Duin juichte de tot standkoming hiervan toe. Het is goed, dat de commissie zeggenschap krijgt in de woningbouw- en woninginrich ting-materie. B. en W. hebben, con form het verzoek, de commissie bij de plaatselijke woningontwerpers en -bouwers gepresenteerd, maar spr. mist daarbij de gevraagde aanbeve ling, om de commissie in die zaken daadwerkelijk te betrekken. De voorz. antwoordde hierop, dat het college de mening is toegedaan, dat de woningbouwverenigingen, zelf standig zijn en het aan deze corpo raties wil overlaten ten deze te han delen zoals zij dat goeddunkt. Nadat de heer Duin nog had betoogd, dat een kleine suggestie in die richting toch wel op zijn plaats was geweest, zei de voerz., dat elke woningbouw vereniging toch een gedelegeerde van de gemeente in het bestuur heeft, die de veriangce suggestie desgewenst ter tafel kunnen brengen. G.L.O. en Kleuterschool. Bij het vorstel tot bouw van een nieuwe zes-klassige school voor g.l.o. op gereformeerde grondslag bracht de heer Ruijssenaars ter tafel, dat de be- Gloeilampen hebben kort bestaan Stroomverbruik wordt dan lager Zoals bekend heeft dc minister van Sociale Zaken de Kamerleden toege zegd een onderzoek te zullen instel len naar de levensduur van gloei lampen. Er werd namelijk in een vraag gesuggereerd, dat de Neder landse gloeilampenfabrieken de lam pen opzettelijk een korte levensduur geven. De minister verklaarde, dat van kartel-vorming en afspraken door de industrie hem niets was gebleken. Internationaal is vastgesteld, dat een gestandaardiseerde levensduur van 1000 branduren het meest eco nomisch is. Natuurlijk is het mogelijk de lam pen een langere levensduur te geven, maar dit gaat dan ten koste van het stroomverbruik. Uit regelmatige controle door de KEMA bij de voornaamste gloeilam penproducenten in Nederland (Phi lips, Vir en Tungsram) blijkt, dat ook de lampen van deze onderne mingen zijn gestandaardiseerd. Door dat de prijzen van de gloeilampen in ons land vergeleken met vóór de oorlog sterk zijn gedaald een Phi lips lamp van 100 watt kostte in '39 t 1.92 en thans 0,95 terwijl de kosten van het stroomverbruik zijn gestegen, zou een verlenging van de levensduur met een daaraan gepaard gaande hoger stroomverbruik niet in het voordeel van de gebruiker zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl het begin van de maand Maart was gekenmerkt door zeer koud weer, zo heeft deze week een weersomslag te zien gegeven die een ander uiterste vertoont met voor de tijd van het jaar zeer warm weer. Het bijna zomerse weer was te dan ken aan een depressie, die vrij Zui delijk op de Oceaan tussen Spanje en de Azoren warme tropische lucht raar West-Europa stuwde. Hoewel verschillende storingen in ons land nu en dan wat regen brachten, had de zon veelal vrij spel o'm de maxi mumtemperaturen plaatselijk tot omstreeks 20 graden te doen oplo pen. Ook in de afgelopen nacht bleven dc temperaturen aan de hoge kant, waarbij bijv. Beek een minimum temperatuur meldde van 14 graden. Wel trad in de kustprovincies een complicatie op, doordat de wind naar "Westelijke richtingen draaide en de lucht over de Noordzee werd aange voerd. Door de lage zeewatertemperatu ren koelt de lucht af tot ongeveer 6 graden en ontstaat op uitgebreide schaal mist. Deze mist dreef van nacht en vanmorgen in sommige kustprovincies binnen. Voor de ko mende 24 uur wordt verwacht dat nieuwe storingen over Engeland naar dc Noordzee zullen trekken, welke cok morgen in ons land wat regen kunnen veroorzaken. In het Westen en in het Noorden van het land zullen de temperaturen in vergelijking met de afgelopen da gen lager zijn, in het Zuidoosten van het land daarentegen blijft het voor lopig nog zacht voor de tijd van het jaar. doeling bij genoemd schoolbestuur heeft voorgelegen om van de zes klas sen er twee (aanvankelijk verzocht men om vier klassen in totaal) be stemd zullen worden voor kleuteron derwijs. Dit achtte de heer Ruijsse naars gevaarlijk en onjuist. Men krijgt aldus doende narigheid met de waarborgsom beschikking, in- en uit gangen van de school en met de in specteur van het L.O. Indien dit het geval is kan hij zijn medewerking niet verlenen. De voorzitter stelde de spr. gerust. Inderdaad heeft het schoolbestuur na dat het van zijn aanvankelijk plan was teruggekomen, ter argumente ring van de meerdere aanvrage blijk gegeven voornemens te zijn twee klassen vOor het kleuteronderwijs te bestemmen, maar dit voornemen heeft het intussen prijs gegeven. Weth. Dekker (van onderwijs) voeg de er nog aan toe, dat het stellig niet meer de bedoeling is twee klassen aan het g.l.o. te onttrekken en voor het kleuteronderwijs te bestemmen. Bij punt 10 van de agenda deelde de voorz. mee, dat het R.K. School bestuur te Aarlanderveen zijn ver zoek om verbetering van de vloeren in zijn school aan het Noordeindc waarop B. en W., zoals wij dezer da gen berichtten afwijzend hebben be schikt intussen heeft teruggeno men. Hierover was de heer Ruijsse naars verheugd. Hij kon het met B. en W. eens zijn al moet hij betreuren, dat de mooie school ontsierd wofrdt door de slechte vloeren. De aanvraag berust op onjuiste gronden. Het meest en het langdurigst werd gesproken over het voorstel inzake het aanbrengen van veranderingen in de inrichting van het gebouw van de openbare school voor g.l.o. en u.I.o. aan de Oudshoornseweg, waarvan beide momenteel hoofd is de heer C. H. Knook. Het ligt in de bedoeling, mede op advies van de inspecteur voor het L.O., om de twee scholen te splitsen, elk een afzonderlijk hoofd en tevens van de Paasveetentoonstelling te Leiden is AANGEKOCHT door te ALPHEN AAN DEN RIJN Prins Hendrikstraat 49 (Advertentie) te plaatsen en ook het schoolgebouw zodanig in te richten met scheids muren en afzonderlijke in- en uitgan gen, dat beide onderwijsinrichtingen los van elkaar kunnen werken. De heer Knook zou dan de u.l o.- school onder zijn leiding krijgen. Lange discussie. De heer v. d. Meent vindt de argu menten van B. en W. weinig steek houdend. Men had beter het zwaarte punt kunnen leggen op het steeds toe nemend aantal leerlingen. Hij kan niet zonder meer met het voorstel meegaan, speciaal voor dat deel van bet voorstel, waarin de veranderin gen van bouwtechnische aard nader worden omlijnd. Hij vindt het een betere oplossing indien de gemeente een stuk bouwland koopt ten noorden van het huidige gebouw en daar de ingang maakt voor het u.I.o. Des noods zou de ingang aan de westzij de nog te accepteren zijn, maar de u.l.o.-school moet ook een speelplaats hebben, hetgeen aan die zijde niet is te verwezenlijken. De heer v. d. Meent gaf in overweging het voorstel aan te houden. Weth. Dekker van onderwijs wees erop, dat de wijziging haar grond vindt in de desbetreffende aanwijzing van de inspecteur van het L.O. en in verband staat met de realiteit, dat momenteel een leerkracht-vacature aan die school is. In die vacature moet voor Sept. a.s. worden voor zien, een regeling die men tracht te verwezenlijken door alsdan inplaats van een leerkracht, een hoofd te be noemen voor het g.l.o. De inspecteur ziet het als een onderwijsbelang, dat de scholen gesplitst worden. De be zwaren tegen de gemeende oplossing van de verbouwing kan spr. begrij pen en aanvaarden en zegt toe, dat B. en W. zullen overwegen om een stuk terrein aan de noordkant van de school aan te kopen. Hij twijfelt eraan of dit gemakkelijk zal gaan. Het gaat nu om de splitsing van het onderwijs. De rest kan nog worden bezien. j Met dit laatste waren verschillende ledèn, ook de heer Ruijssenaars niet eens, tenzij het desbetreffende be sluit van dit voorstel in die zin wordt gewijzigd. Wel splitsing. De heer Duin acht de splitsing juist en de argumenten van de school—inspecteur aanvaardbaar. De beide schoolgedeelten moeten onaf hankelijk worden gemaakt. De op lossing is niet in alle delen ideaal maar acceptabel. De oplossing die de heer v. d. Meent ter tafel bracht, verdient met betrekking tot alle as pecten onderzocht te worden. Het ontwerp besluit behelst ook de ver- Saai van Zwanenberg, stichter van het wereldconcern der N.V. Organon te Oss, heeft Vrijdagmiddag de we tenschappelijke kroon op zijn levens werk ontvangen: het eredoctoraat van de medische faculteit der Rijks-Uni versiteit van Utrecht. De plechtigheid geschiedde in de Domkerk, waar cu ratoren, professoren, studenten en een groot aantal genodigden bijeen waren gekomen ter gelegenheid van de herdenking van de 319e Dies Na- talis van de universiteit. Bij de genodigden zag men o.a. prof. mr. P. S. Gerbrandy en de Commissarissen der Koningin van Utrecht en Noord-Brabant, mr. C. Th. E, graaf van Lynden van San- denburg en prof. dr. J. E. de Quay. Promotor van de heer van Zwanen berg was professor dr. W. G. Sillevis Smitt, die het werk van de ere-doc- tor schetste, als een zeer gewichtige dienst aan de mensheid. In nauwe sa menwerking met de wetenschappelij ke onderzoekers heeft hij „Organon" ontwikkeld tot een monumentale in dustriële schepping, waaraan de ge neeskunde belangrijke medicijnen te danken hefft. In zijn dankwoord zei dr. Van Zwa nenberg, dat men in de jaren +oen hij „Organon" stichtte nog zeer hui verig was voor samenwerking tussen universiteit en industrie. Deze vrees v/as niet geheel ongegrond, al is een wantrouwen-zonder-meer ten allen tijde afkeurenswaardig. Wanneer er wederzijds begrip wordt getoond en men elkander vindt in een sfeer van onafhankelijkheid en vrijheid, zijn er grote mogelijkheden. Dat blijkt wel uit Organon. Dr. Van Zwanenberg was er trots op dat de samenwerking, zoals die in het bedrijf van „Organon" is ge- De foto toont de nieuwe eredoctor op de voorgrond tijdens zijn dank rede. Op de achtergrond op dc ka theder, prof. dr. H. W. Julius. gróeid, tot ver over onze landsgren zen bekend is en als een navolgens waardig voorbeeld wordt beschouwd. De rector magnificus van de uni versiteit, prof. dr. H. W. Julius hield vóór de promotie een rede, naar aan leiding van de spreuk: „Ut sit mens sana in corpore sano": „opdat er een gezonde geest in een gezond lichaam zij". De hoogleraar concludeerde dat men wat de lichamelijke gezondheid betreft, zeer ver is gevorderd. De an dere helft van dc wens dat de geest gezond zij moet echter nog bijria 1 geheel worden verwezenlijkt. „Wij 'hebben meer dan aan weten? schap behoefte aan wijsheid en ge zond verstand", aldus prof. Julius. De land- en tuinbouwbond van Oud-Ade heeft een nieuw vaandel gekregen, waarop geborduurd de hei lige Niklaus von Flüe is voorgesteld. Het vaandel is ontworpen en uitge voerd door de firma Rietfort te Haar lem. Klaus von Flüe, zo genoemd naar zijn woonplaats, het gehucht Flüe in de Zwitserse bergen, was een boer, een gewone gezeten boer en vader van een groot gezin. Hoeveel boeren zalig worden is voor het einde der tijden niet te zeggen, maar in ieder geval zijn er maar weinigen, die door de Kerk officieel tqt de eer van de altaren werden verheven. Nicolaus von Flüe, in Zwitserland algemeen vereerd als „Broer Klaus", was een boer, die „éérst het Rijk Gods" zocht en al 'het overige werd hem „toege worpen", en dit wel op onverwach te wijze. Hij heeft namelijk de laat ste 20 jaar van zijn leven (als 70-ja- rige stierf hijgeen trek of smaak meer gehad in enig ander voedsel buitengewone weg te gaan. Hij gaf dan het H. Sacrament. De goddelij ke genade lokte en drong hem een clles prijs en verwierf de hoogste eer: als boer in een vergeten gehucht de vredesheilige te worden van zijn vaderland. Op het vaandel van de LTB te Oud-Ade staat Broeder Klaus over geplant in Nederlandse bodem. Hij zal ook hier goed kunnen aarden, want het karakter van de Neder landse en Zwitserse boerenbevolking stemt sterk met elkaar overeen. De genade-weg, welke 'hij volgde, blijft het geheim der genade, maar we Kunnen van verre navolgen zijn speurtocht naar „het enige, wat no dig" is en door een leven van gebed „het beste deel" verkiezen, wat in eeuwigheid niet zal ontnomen wor den. andering van het gebouw, zodat dit voorstel gesplitst zal moeten worden. De voorz. wijst erop, dat de achter grond van het geheel is het vraagstuk van het aantrekken van een nieuw hoofd. De school moet in Sept. kun nen starten in twee afdelingen, maar dan moeten nu al oproepen uitgaan. Hij zegt toe de suggesties van de heer v. d. Meens serieus na te zullen gaan en op te volgen, indien de door hem gegeven oplossing beter blijkt te zijn. De heer Verdonk stelde de vraag of daar wel grond te koop is. De heer v. d. Meent meende van wel. Het is een stukje waardeloze grond. De raad besloot tenslotte om de splitsing tot stand te brengen en het college stelde de beslissing betref fende de verandering van het gebouw- uit Bij het voorstel tot verkoop van een perceel bouwland aan de archi tect Joh. Visser voor een afgerond bedrag ad S 8000.aan de Dr. Lo- vinklaan, voor de bouw van een land huis, sprak de heer v. d. Meent zijn teleurstelling erover uit, dat de koop zo goedkoop tot stand kwam. Het is het mooiste stukje bouwgrond, dat zeker meer waard is. De voorzitter merkte op, dat het een schadelijk stuk is. Dienstwoning. Bij het voorstel inzake niet ver kopen en uitnemen uit de water- en lichtbedrijven van het perceel Sta tionsstraat 40, ter waarde van oOOO herinnerde de heer Slootjes er aan, dat hij destijds voor verkoop was. Toen was het perceel leeg en beter verkoopbaar. Nu is het ver beneden de waarde gezakt. De vroegere direc teur van de bedrijven woonde daar in. De huidige directeur woont in een huurhuis. Het gevaar, dat hij dat pand te enigertijd, tengevolge van een eventuele verkoop door de eigenaar, zal moeten verlaten, is niet denkbeel dig. Daarom toonde de heer Slootjes zich thans een voorstander om het eerstgenoemd perceel niet te verko pen. Maar hij was nu een tegenstan der om het beheer van de bedrijven. Dat kleine beetje geld zal de electri- citeitstarieven toch niet beïnvloeden. De heer Gesman had bij de stukken gezien, dat bedoelde woning voorzie ningen behoeft, waarvoor een uitgave van 2500.is geraamd. Het geval is nog niet in de commissie geweest. Hij stelde voor om het voorstel terug te nemen. De voorz. dacht er anders over. Hij verdedigde en handhaafde het voor stel. Het is beter, dat het huis over gaat naar de. algemene dienst. Het voornemen is om het huis dan te ver huren aan de dienst van sociale za ken, welks directeur, de heer D. v. d. Waals het momenteel bewoont. Het is een administratieve kwestie, want de woning blijft het eigendom van de gemeente. De voorgenomen ver beteringen in het huis zijn juist. Dat de bescheiden hierover bij de stukken hebben gelegen was een vergissing, want deze kwestie is nu nog niet aan de orde. De heer v. d. Meent vindt dat het huis langzamerhand wel een duur bezit gaat worden. Nog niet lang ge leden is er voor duizenden guldens aan verdokterd en nu komen er nog eens ƒ2500.bij. Het had beter des tijds verkocht kunnen worden. Met de stem van de heer Gesman tegen werd het voorstel aangenomen. De overige voorstellen werden zon der discussies aangenomen. Jaarwedde wethouders. Gede puteerde Staten hebben de jaarwed de van de wethouders van deze ge meente met ingang van 1 October 1954 vastgesteld op 3400. POSTDUIVEN VLIEGEN VOOR RODE KRUIS Ten bate van het Nederlandse Rode Kruis organiseert de Alphense Post- op 15 Mei a.s. een wedvlucht vanaf St. Ghislain. Hoewel de deelname het vorig jaar al bevredigend was, wil men trachten het aantal deelne mers dit jaar met de 'helft te ver groten. Hiertoe zijn vele stimule rende grote prijzen 'beschikbaar ge steld, als radio-toestel, electrisch® wasmachine, stofzuiger, electrisch scheerapparaat, 15-delig theeservies, electrisch strijkijzer etc. De verenigingen zelf kunnen ook deelnemen aan dit concours. Een ver- zendmand wordt beschikbaar gesteld. Een aanbeveling tot deelname gaat uit van een daartoe ingesteld plaat selijk comité waarin o.a. zitting heb ben locoburgemeester J. v. d. Berg, Ch. F. Bannier, voorzitter van het plaatselijk Rode Kruis en dr. H. van Kooten, o.a. voorzitter van „Het Groene Kruis." Het duivensportprogramma voor het aanstaande seizoen, van de Postduivenverenigingen in de streek van Rijn en Gouwe, aangesloten bij de N.A.B. v. P. ziet er als volgt uit: De duiven zullen worden verzonden: (oude duiven) 15 April Schoonhoven 17 April Lekkerkerk, 24 April Dor drecht. Bondslossingen 1 Mei Roo sendaal. 3 Mei Vilvoorde. 15 Mei St. Ghislain H„ 22 Mei Pont St. Maxcen- se, 29 Mei Corfoeil, 5 Juni Orleans, 12 Juni St. Quentin, 18 Juni Chateau- roux, 24 Juni St. Vincent, 26 Juni St. Maxcense, 2 Juli Limoges, 10 Juli Pont St. Maxcense en 16 Juli vanaf Bordeaux. (Jonge duiven) 26 Juni Lekkerkerk, 3 Juli Dordrecht, 10 Juli Oudenbosch, alle africhtings- vluchten. Bondslossingen 17 Juli Roosendaal, 24 Juli Vilvoorde, 31 Juli Mons, 7 Augustus St. Ghislain H„ 14 Augustus St. Quentin, 21 Aug. Pont. St. Maxcense en 28 Augustus Orleans. De navluchten worden ge houden 14 Augustus Lekkerkerk, 21 Augustus Dordreaht, 28 Augustus Roosendaal, 4 September Duffel, 11 September Vilvoorde, 18 September Mons en 25 September vanaf St. Ghislain H. De Zondagsdienst van de dok toren wordt waargenomen door Dr. P. Stehouwer, arts, Wïlhelminalaan 41, teelfoon 2170.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12