RIJNSTREEK Verder bouwrijp maken van ZATERDAG 26 MAAKT 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 ALPHEN AAN DEN RIJN PATER ROMBOUTS O.F.M. SPREEKT! Zondag 27 Maart zal in de Sint Jo- zefzaal, 's avonds om 8 uur, pater Rombouts spreken over zijn Missie in Ned. Nieuw Guinea. Wij twijfelen er niet aan, dat er voor zijn spreekbeurt grote belang stelling zal bestaan van de zijde van onze parochianen. Pater Rombouts is immers een parochie-zoon. S MEI-VIERING Blijkens mededeling van de loco burgemeester, de heer J. v. d. Berg zal de gemeente 0.25 per inwonen (plm. 22450) bijdragen in de kosten van de viering van het tweede lus trum van de bevrijding op 5 Mei a.s. De feestelijkheden worden geor ganiseerd door de Christelijke Oran jevereniging en de Wilhelminaver- eniging. Het programma zal nu spoe dig bekend worden gemaakt. WONINGBOUW GOEDGEKEURD Naar wij vernemen is de bouw van 30 woningen door de R.K. Woning bouwvereniging „Sint Joseph" aan de Witte dc Withstraat, als type ge lijk aan de aldaar reeds gebouwde 44 woningen, thans door de directie van wederopbouw goedgekeurd. De firma J. van Wieringen alhier bouwt ze. Zij zal spoedig met de werk zaamheden een aanvang nemen. Oude rechten? Jhr. G. J. Stoop, notaris te Alphen aan den Rijn, heeft een verzoek gericht aan het gemeen tebestuur om de Heuvelweg (loopt vanaf de Herenweg, ter hoogte van de Riddenbuurt tot aan de Woubrug- seweg) voor het openbaar verkeer gesloten te verklaren, althans voor zover deze weg aan requestrant in eigendom toebehoort. B. en W. hebben de beslissing hierop 60 dagen, tot óngeveer half Juni uitgesteld, teneinde een nader onderzoek in te stellen naar vermeen de oude rechten welke zich hierte gen zouden verzetten. Jaarvergadering KVP. Gister avond kwam de KVP bijeen in de zaal van de heer Leliveld. De voorzitter, de heer J. Roovers, sprak in de openingsrede zijn teleur stelling uit over de matige opkomst Penningmeester J. Burgmeyer kon zijn boeken met een batig saldo slui ten. De voorzitter deelt hierna mede dat de contributie in het vervolg in de maand Mei zal worden geïnd en niet meer zoals tot nu toe gebruike lijk was in de maand Januari. Hierna krijgt de spreker van deze avond, de heer A. Deerenberg uit Schoonhoven, lid van Gedeputeerde Staten, het woord. Op zeer duidelijke en vlotte wijze behandelde spreker het onderwerp: „Het bewaren van de eenheid in eigen gelederen". Op uitvoerige wijze zette de heer Deerenberg uiteen van welk een on schatbare waarde een stertce KVP :s. Aan de hand van verschillende ge gevens en voorbeelden gaf spreker een duidelijk overzicht van de hui dige gang van zaken in het politieke leven en drong met klem aan er voor te waken, dat de betreurenswaar dige toestanden, die zich momenteel bij onze Zuiderburen voordoen, wor den voorkom'en. Dit kan. aldus spr., bereikt worden als ieder van ons, maar vooral de jongeren zich aaneen sluiten bij de KVP. De gelegenheid daartoe zal gegeven worden eind April wanneer in de kring Leiden zoals onlangs in Brabant, een blik semactie voor werving van nieuwe leden zal worden georganiseerd. Aai. het slot bestond er gelegenheid om aan spreker vragen te stellen. Hier van werd zeer druk gebruik gemaakt, vooral op gebied van woningbouw. De voorzitter dankte tenslotte de spreker en sloot deze leerzame ver gadering. Geb.: Laurens Jacob z.v. Laurens J. Verduijn en Neeltje P. Paul; Alexander Constantinus z.v. Salomon van den Hoek en Cornelia Grobben; Hermanus Gertrudes Joannes z.v. Hermanus G. J. van der Linden en Maria B.' van Dipten; Maria d.v. Lij- kele Visser en Johanna C. I. Heem- rood; Johan z.v. Teunis Verduijn en Sara P. van Wieringen: Leendert z.v. Albert Sneeuw en Antje Bosman; Peter z.v. Cornelis Lok en Ditje van der Bom; Irene d.v. Franciscus A. Bakker en Maria de Leeuw; Jacomi- na Johanna Franciscus d.s. Hendrik Bosveld en Maria A. C. van den Bergh; Franciscus Joseph z.v. Nico- laas J. Verwoerd en Petronella Spèulman. Overl.: Wouter Heijnen, 94 jaar. Huwelijksaangiften: Marinus Kop- pe, 23 jaar en Everdina Greeve, 21 jaar; Willem Blom, 23 jaar en Jo hanna C. Huisman, 22 jaar: Marinus Voorslujjs, 26 jaar en Neeltje Jo hanna P. de Jong. 23 jaar: Willem Knecht. 20 jaar en Johanna M. Lan- gelaar, 20 jaar; Kars van der Stouwe, 24 jaar en Hendrika van Harskamp, 20 jaar. Huw.: Gerard us C. Keereweer, 25 jaar en Carolina H. van Leeuwen, 20 jaar; Cornelis H. Boom, 34 jaar en Jacoba Ch. van der Spek, 25 jaar. ALKEMADE De Zondagsdienst der doktoren ordt waargenomen door dr. Brink horst en dr. Muskens. Geboren: Jozef J. J., zn van N. B. Turk en C. W. Hoogenboom Theodo- rus, C. J., zn van A. J. van Haastrecht en P. E. Verhaar Theodora C. M., dr van H. C. Straathof en H. C. van Eg- mond; Theodora M., dr van Th. W. Loos en G. M. van Klink; Leendert M., zn van H. C. A. de Baat en. C. F. M. van Oevelen; Jacobus G. J., zn van L. Clemens en J. G. van der Hulst. Overleden: P. C. van Kampen 3 j.; J. Akerboom geb. Vaneman 34 j. BODEGRAVEN Nieuwe ULO-school. Het be stuur van de Chr. Schoolvereniging heeft reeds enkele besprekingen ge voerd met B. en W. aangaande de Da Costa-school in de Spoorstraat. Na ampele besprekingen is het vol gende voorstel uit de bus gekomen: De Da Costa-school wordt aan de gemeente te koop aangeboden voor 14.080,waarna het gebouw zal omgebouwd worden tot gymnastiek lokaal. B. en W. zullen alle mede werking verlenen tot de bouw van een 8-klassige ULO-school ten Noor den van de Rijn. De stichting van een vglo-school werd afgewezen Esto. A-s. Zondag zal de bal weer rollen. Esto I gaat naar Krim- j pen om Zwervers partij te geven. Esto II en III spelen op eigen terrein resp. tegen Woerden III en Nieuwer- kerk III. Voor de Ned. Vereniging van Handelsonderwijs slaagden de da-1 mes M. Bos, R. Blom, N. v. Rijn en! C. v. Geen. Het diploma geoefend machineschrijven behaalde mej. C. v d. Oudenrijn. De heer C. Hoogendoorn. die I werkzaam is bij het arbeidsbureau 'tï Woerden, is met ingang van 1 April a.s. by besluit van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid benoemd in vaste Rijksdienst. Geboren: Mourits zn van K. Boer Boot. Johannes zn van A. Graaf- land-Wagensveld; Dirk Antonie zr van A. de Vries-Kwakermaat; Hele na Francisca M. dr van G. Piket- Duindam; Wijnanda T. en Johanna Tetje drs v. W. Verweij- v. d. Zwaan Ondertrouwd: Hendricus van Bui ten 25 jr en Jacoba v. Velzen 22 jr Ondertrouwd: Johannes» de Ko ning 27 j. en Corrie v. d. Wouden 25 jaar. Getrouwd: Johannes v. d. Horst en Grietje v. Breenen. Overleden: Dirk C. Doornik 73 jr echtgen. van A. Offers; Dirkje Schouten 77 jr., echtgen. van G. Thijsse. Overleden: Hendrik Knikman echt genoot van D. Vrijenhoek. Voor het diploma typen slaag de mej. M. Blom. De Zondagsdienst voor het ko mende weekeinde zal worden waar genomen door dr. C. v. Beek en zr K v. Wijk, Stationsweg 7. BOSKOOP Dammen. Voor de onderlinge competitie speelde de damclub „Boskoop" de volgende wedstrijden: Groep 1. D. van WijkJac. Schoe- maker 1—1. Groep 2. H. C. Trimp— T. van Eek 20; D. Landhuyzen R. Kronenberg 20; D. W. de Zeeuw A. Koster 2~0; H. C. Trimp—W. A. van Otterloo 11; A. KosterD. W. de Zeeuw 20. GEVONDEN VOORWERPEN Kinderbril, wollen shawl, kettink je met drie rleutels, passer, zakdoek, vulpen, armbandje, au to wiel, schroe vendraaier, geel hondje, eind touw, paar gymschoenen, lipssleutel, di verse wanten en handschoenen. Inlichtingen bij de rijkspolitie. „Excelsior" krijgt het druk. Re gelmatig krijgt de Harmonie „Excel sior" verzoeken oan verschillende feesten te willen opluisteren, iets wat vanzelfsprekend als een grote eer wordt beschouwd. Ook de buurtgemeente Alphen aan den Rijn heeft een verzoek tot medewerking aan het korps gericht. Aan dit ver zoek zal ook worden voldaan. Op 30 April zal „Excelsior" na eerst een muzikale rondgang in Boskoop te hebben gemaakt in de avonduren een taptoe vei-zorgen in Alphen aan den Rijn. Geb.: Johannes Catharinus z.v. A. van Barlingen en J. C. Ploeg; Gijs- •bertus Johan z.v. J. Verwey en K. Vuurens; Martha d.v. M. 3. Hendriks man en K. Dijkman; Neeltje Johan na d.v. C. van Halm en M. Roden burg. Getr.: Aizo Feenstra, 30 jaar en Engelina Dina Kaashoek, 21 jaar. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen Maandag 4 April a.s. te 9 uur. Op de agenda staat o.m.: Aanvaar ding van drie door de Citosa N.V. te Boskoop aangeboden jubileum wachthuisjes. Voorstel tot aanschaf fing van uniformjekkers enz. ten behoeve van de vrijwillige brand weer. Voorstel om over te gaan tot verbetering van de 14 woningen in de Torenstraat. Wijziging gemeen schappelijke regering tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland. Voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor de viering van de bevrijdings dag. Wijziging begroting 1955. Geboren: Margaretha Huiberdi- na d. van J. van Voskuilen en P. van der Krans; Maria Theodora Jozef a d. van J. J. Groenewegen en J. M. Th. Kaptein; Barendina d. van J. Harkes en A. Verbree. Ondertrouwd: Hendrikus Gerardus van Santen 26 j. en Cornelia Maria Th. van Wieringen 24 j.; Gijsbertus Rambertus Calis 37 j. en Cornelia Maria Th. van der Zon 25 j.; Hen drikus Borst 24 j. en Joanna Wilhel- mina Kraan 23 j. Getrouwd: Johannes David van Veen en Jacoba van Staveren. Overleden: Jacoba Helena Noor- dam 68 j., echtg. van Arend van der Lelie. 5 MEI-VIERING. Hazerswoude gaat op de tiende verjaardag van de bevrijding feest vieren. Het feestcomité is reeds druk bezig met het nader uitwerken van de plannen, zodat het werkelijk een groots feest wordt. Op 5 Mei as. herdenkt Nederland de dag, waarop het 10 jaar geleden werd bevrijd. Gedachtig aan de eenheid, welke z-icfh in 1945 demonstreerde heeft het algemeen feestcomité ,dat voor de viering van deze dag is ingesteld, ge meend één gemeenschappelijk feest te moeten organiseren, waaraan de gehele gemeente zal deelnemen. Dit feest zal worden gehouden te Ha- zerswQude-Dorp. Voor de kerkelijke bijeenkomsten op Woensdag 4 Mei a.s. zullen per circulaire mededelin gen worden gedaan. Het program ma voor Donderdag 5 Mei a.s. is voorlopig als volgt vastgesteld. 8.00 uur: Luiden torenklokken. Ko- raalmuziek. 8.309.30 uur gratis vervoer van kin deren en ouderen van de Rijndijk naar 't Dorp. De gehele dag is er mogelijkheid van gratis vervoer tussen de Rijn dijk en het Dorp Hazerswoude. 9.30 uur: Aubade van 1500 school kinderen voor het Raadhuis, die dan door de burgemeester worden toegesproken. Vlag hijsen op de to ren. 14.00 uur: Volkspelen waaraan een ieder kan meedoen. 18.00 uur: Allen die dit wensen, en dat zullen er zeer vele zijn, ne men deel aan de massale broodmaal tijd. die wordt aangericht in en even tueel vóór de garage van de fa. Slootweg. Hieraan zijn welkom alle ingezetenen van het Dorp Hazers woude en alle gasten van de Rijn dijk en Groenendijk. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de stichting 1940'45. 20.00 uur: Taptoe met gemeen schappelijke zang. 21.00 uur: Fakkeloptocht. En tot slot: Vreugdevuur! Om dit feest te doen slagen is er veel geld nodig, voor versiering en tract at ie van de schoolkinderen, de gemeenschappelijke maaltijd enz. Daarom is de steun van alle inge zetenen nodig, en zullen in de loop van de volgende week enige dames aankloppen voor een bijdi'age. Het is dikwijls onaangenaam dit onderwerp aan te roeren, doch dit maal doet de 'burgemeester dit zon der schroom, omdat hij weet, dat het aller wens is, dat de komende feest dag een mooie dag wordt, waarop de gehele gemeente als één groot gezin kan feestvieren. LEIMUIDEN Kankerbestrijding De jaarlijkse filmvertoning over de reis Ouden van Dagen is deze keer weer een groot succes geworden. Burg. J. A. Bak huizen kon in zijn openingswoord de vele aanwezigen hartelijk welkom heten. Hij was tevreden over de op komst. De reis van ouden van dagen staat in de belangstelling van de ge hele gemeente, aldus de burgemeester Dit jaar zijn de ouden van dagen niet uitgenodigd, omdat de zaal daarvoor te klein zou zijn. Bovendien 4s het doel van deze bijeenkomst een zo groot mogelijke som gelds bijeen te krijgen ten bate van de kankerbe strijding. Na de filmvertoning over de kankerbestrijding „Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan" sprak de vertegenwoordiger vart het Koningin Wilhelmina Fonds, de heer Van Wijle een propagandistisch woord waarin hij er op wees, dat in de af gelopen halve eeuw het aantal sterf gevallen aan kanker met 6000 per jaar is toegenomen. Jaarlijks sterven er in Nederland 15000 personen aan de gevreesde ziekte, die kanker heet. Dat wil zeggen op elke 6 sterfgeval len 1 kankergeval. Men is nog niet tot een oplossing van dit vraagstuk gekomen. Het bedrag der collecten neemt jaarlijks toe en bedroeg in 1954 630.000.mede dank zij de hulp van de Vrouwenorganisaties. Voorts zette hij uiteen, welke bestemming deze gelden krijgen. Thans zijn er o.a. 5 kankercentra en 8 sub-centra in ons land. Veelal kan kanker in het begin stadium voorkomen worden. Wegens verhindering van gooche laar Boedda trad de goochelaar Vo gel uit Zaandam op. De heer Speet, die vorig jaar met zijn camera de reis ouden van dagen had opgenomen, vertoonde deze avond dit filmwerk, dat altijd een be zienswaardigheid is, niet alleen voor de bejaarden zelf, maar ook voor an deren. Zoals bekend brachten de be jaarden een bezoek aan Amsterdam, met een rondvaart door de grachten en aan Oud Valkeveen. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Rijnsater- woude, Nieuwveen en Leimuiden op 20 Mei 1954 kon men ook op het witte doek aanschouwen. Na afloop sprak burgemeester Bak huizen een woord van dank tot allen, die aan het succes van deze avond hadden meegewerkt. Vele prijzen wa ren voor de verloting beschikbaar ge steld. Alle 600 loten waren verkocht en brachten circa 120.op. De op brengst der plaatskaarten was 114.Bovendien konden 25 nieuwe leden worden ingeschreven bij het Koningin Wilhelmina Fonds. Gemeenteraad Leiderdorp - i1 'i 1 ■■■■■■T.-m .■■■I1, Huzaren kregen bandelier aan hun vaandel!gronden VOOr nieuwe huizen Tijdens de te Amersfoort gehouden ouderdag bij het Regiment Huzaren van Sytsama is een bandelier behorende bij het Regimentsvaandel officieel overgedragen. Alle leden van het Regiment hadden gezamenlijk voor de aankoop van deze bandelier zorg gedragen in de vorm van het bijeenbren gen van de benodigde gelden. Onze foto toont het moment van de over dracht: de Regimentscommandant luit.-kolonel J. H. W. Nix doet de stan daarddrager, de adjudant F. W. G. Soentken de bandelier om. Toen de voorzitter, burgemeeser K. v. Dicpeningen gisteravond de vergadering van de raad had ge- i opend verzocht hij de raadsleden I zich van hun zetel te verheffen, waarna hij een schrijven voorlas van j mevr. Corts, waarin zij haar dank uitspreekt aan het gemeentebestuur j voor de wijze, waarop dit haar me deleven heeft getoond bij het over lijden van haar man. Vervolgens werd de overleden gemeente-secre j taris herdacht door de voorzitter. Bij de ingekomen stukken en me dedelingen releveerde de voort., dat reeds verscheidene stukken bouw grond aan aannemers zijn verkocht in complex V van het uitbreidings plan, maar dat de goedkeuring daar op nog niet is verkregen. Wel is goedkeuring verkregen voor het bouwrijp maken van een gedeelte van complex V door de Gebr. Schouls voor een bedrag van f 142.985,--, zomede voor het bouwen van 36 mid- denstandswoningon door de heer Se- brechts voor 563.000. In overleg met diaconieën der Herv. Gem. en Ger. kerk is benoemd tot maatschappelijk werkster mej. G. M. v. Doorn te Vriezeveen. De in functietreding zal nog nader worden bepaald. Vastgesteld'werden de vergoedin gen voor vakonderwijs aan de Chr. Scholen voor lich. oefening en wis kunde. Aan de heer G. S. Nagtegaal zal worden verkocht een perceel bouw land gelegen in complex V voor de bouw van zes woningen. De prijs bedraagt f 2750 per perceel, wat in' totaal komt op 16.500. Geldlening. Bij de Bank voor Ned. Gemeente zal een lening worden aangegaan groot 1.000.000 t.a. 376.000 voor de financiering van de scholenbouw en 624.000 voor woningbouw. Na dat enige hamerpunten waren afge handeld was het verzoek aap de Stichting '40-'45 aan de orde. Het betrof een éénmalige subsidie als ju bileumgift ter gelegenheid van het tweede lustrum der bevrijding. Uit dit verzoek bleek, dat het de bedoe ling is dit jaar een bedrag van on geveer 5.000.000 in te zamelen door huis-aan-huis collectes, loonacties en subsidies. Van de gemeente wordt als subsidie gevraagd 5 cent per in woner. Als ait plan zou slagen wil het bestuur der stichting de open bare inzamelingen na 1955 beëindi gen mits de vast contribuanten de Stichting trouw blijven. Hoewel B. en W. sympathiseren met het doel der Stichting menen zij. toch, dat het niet op het terrein der gemeente ligt hiervoor subsidie te geven, daar deze zaak volgens B. en W. moet ge zien worden als een Rijkstaak. Zij adviseren het verzoek af te wijzen. Mocht de raad evenwel van oordeel zyn, dat een subsidie wel op zijn plaats is dan zouden zij dit willen zien gesteld op 5 cent per inwoner. De heer Moraal zou graag zien, dat de gemeente zich niet spiegelde aan de Landelijke Overheid en hoewel ook hij van oordeel is, dat het niet op de weg ligt van de gemeentebe sturen, is hij voor het verlenen van de gevraagde subsidie, mede omdat door medewerking in deze de jaar lijkse Inzamelingen zullen kunnen worden stopgezet. Meerdere raads leden zijn eveneens deze mening toe gedaan en de heer v. Winkel maakt er een voorstel van dat wordt on dersteund. Hoewel de voorz. eerst nog even het advies van B. en W. toelicht, verklaart hij dat het college volgaarne het voorste] van de raad overneemt, zodat het verzoek der Stichting niet tevergeefs is geweest. Grond uit de pacht genomen. Om het bouwrijp maken van Com plex 5 voortgang te doen vinden hebben B. en W. onderhandelingen gevoerd met de heer van Leeuwen met als resultaat dat 5 h.a. grond uit de pacht zyn genomen waardoor de bouwrijpmaking in genoemd com plex doorgang kan vinden zodat ev. verkopen van grond niet af kunnen stuiten op het niet bouwrijp zijn van deze grond. Hierdoor is het ook mo gelijk om aan tuinders, die nog grond in pacht hebben in dit complex aan stonds een stuk grond toe te wijzen, waarop zij hun bedrijf kunnen voort zetten. De voorz. verwacht dat aan het einde van dit jaar wederom een deel aanbesteed kan worden. Op dit gereed te maken terrein zullen ge bouwd worden particuliere wonin gen, middenstands- en woningwet woningen. Bij voortgezette bespre kingen over een nieuwe verpachting van de overblijvende grond tegen dezelfde pachtovereenkomst liet de voorz. uitkomen, dat nog steeds in onderling overleg tot een goed resul taat was gekomen en het niet fair was enerzijds de overeenkomst te wijzigen. De heer v. d. Stoel sprak tenslotte zijn vreugde uit over dit resultaat waarmede de gemeente zeer gebaat was in verband met de uitbreiding. Behoudens goedkeuring van de Min. van Onderwijs zal aan de heer Hennipman, alhier worden opgedra gen de uitbreiding van de openbare lagere school met drie lokalen voor de som van f 73.000. Gymnastieklokaal. Door overbelasting van werkzaam heden voor het bouwrijp maken van gronden is het de gemeente-architect niet mogelijk een schetsplan te ma ken voor de bouw van een nieuw gymnastieklokaal. Na overleg met de gemeente-architect stellen B. en W. voor dit thans op te dragen aan een andere architect. Hoewel de raad het betreurt, dat de eigen architect daartoe geen tijd heeft, gaan zij ac- coord rrjet het voorstel, temeer daar de voorz. optimistisch is wat betreft de bouw. Hij verwacht, dat in 1956 zal kunnen worden aangevangen. Door het overlijden van de heer Corts is ter gemeente-secretarie een vacature ontstaan van vierde ambte naar van de burgerlijke stand. B. en W. stellen voor de heer Braat als zo danig te benoemen, hetgeen geschied de. Bij de rondvraag informeert de heer Broxterman naar de stand van za ken betreffende de bouw van het zwembad. De voorz. zegt, dat hij contact heeft opgenomen met een paar zwemdeskundigen die zeer sterk geïnteresseerd waren bij het polo- spel waarvoor het te maken bad echter niet geschikt was. Daarom had de voorz. zich opnieuw tot de techn. adviseur van de Heide Mij ge wend en de kwestie besproken. Daaruit bleek echter, zou men aan genoemde wensen tegemoet komen, dit een sterke kostenverhoging met zich zou brengen en daar B. en W. op het standpunt staan dat 't zwem bad moet komen acht men het niet verantwoord het bad ook geschikt te maken voor polospel, omdat dat dit een verhoogde exploitatie met zich brengt. De bespreking hierover is nog niet beëindigd en ev. zal in de volgende raadszitting nog een toe lichting gegeven worden. Hierna sluiting. Deze week wordt de Zondag en avonddienst waargenomen doorl dr E. J. Hoefman, Hoofstraat 40. Tel. 30070. I NIEUWVEEN Verkeersexamen. In 1955 voor het eerst in Nieuwveen, doo de leerlingen van de lagere scholer. deelgenomen aan het landelijk ver. keersexamen. In totaal namen 48 leer lingen deel aan het schriftelijk ge deelte, dat op Dinsdag 8 Maart werd gehouden, deel. Van deze 48 leerlin gen moest helaas 1 leerling wegen; een te groot aantal fouten worden afgewezen. Het totaal toelaatbare fou ten bedroeg 6 en deze leerling maakt; 7 fouten. Tot het practische gedeelti dat op Maandag 14 Maart werd gehou den werden dus 47 leerlingen toege laten. Dit practische gedeelte werd afge nomen door enkele manschappen vat de Rijkspolitie, die als controleur fun geerden terwijl door de gemeente secretaris het startsein werd gegeven j Alvorens tot het practisch examer werd overgegaan werden alle rijwie len door de Rijkspolitie gekeurd. Van de O.L. school namen 12 leer lingen, van de chr. Nat. school 14 leer lingen en van de R.K. school namer 21 leerlingen aan dit examen deel De kinderen verkeerden in grote spanning en met bezweette boofder zag men de kinderen het door de po litie uitgezette parcours volgen. Oj verschillende plaatsen waren border, geplaatst, zo dat de kinderen getoetst werden op de kennis van de verkeers borden en de toepassing daarvan. Van de O.L. school waarvan 12 leer lingen deelnamen, behoefde geen en kele leerling voor het schriftelijk ge deelte worden afgewezen, voor hel practisch gedeelte echter 1 leerling Van de Chr. Nat. school namen 11 leerlingen deel aan het schriftelijk ge deelte en deze slaagden daarvoor al len. Bij het practisch examen moesten echter 3 leerlingen worden afgewezen wegens een te groot aantal strafpun- ten. Van de R.K. school namen in to4| taal 22 leerlingen aan het schriftelijk, examen deel, waarvan 1 moest worl den afgewezen. Aan het practisch] examen namen deel 21 leerlingen waarvan helaas 7 moesten worden af gewezen, door een te groot aanta^ strafpunten. Het aantal geslaagden bedraagt der halve 36 lierlingen, die dan ook in} aanmerkingen komen voor het be geerde diploma. Deze diploma's len Woensdag 30 April in café man door de burgemeester wordei uitgereikt. "heidspersonecl in de zaal van de hee: Bosman een ledenvergadering. De verkiezing van drie bestuurs leden was belangrijk o.a. door he vertrek van de secretaris en de voor zitter. In het bestuur werden geko zen de heren P. Borst, W. de Grootl- en A. Kwakkenbos. De heer C. de Koning werd tot voorzitter geko zen terwijl de heer A. Kwakkenbos als secretaris werd gekozen. Als af gevaardigde voor het Buitengewoon Bondscongres werd de heer C. Vroon hof aangewezen. R0EL0FARENDSVEEN Stormschade. De strakke harde westenwind der laatste dagen heeft op de tuindersbèdrijven hier en daar nog weer behoorlijke schade gebracht. Niet alleen de op de akker? liggende eenruiters, maar ook diverse glasopstanden kwamen er niet heel huids af. Voorts werd ons gemeld, datl een houten loods door de harde windl als een kaartenhuis instortte, alsmede dat bij de heer Fr. v. d. Meer een door hem in de wintermaanden met noeste) arbeid opgebouwde nieuwe schuur, door de wind werd opgenomen en om gekeerd in de nabij liggende ringsloot; terecht kwam. Ten aanzien van de: glasschade is het maar gelukkig, dat deze in de meeste gevallen door dc verzekering worden vergoed. Z0ETERW0UBE- LEIDERD0RP K.V.P. -- Maandagavond a.s. wor den de katholieken van Zoeterwou- de-Leiderdorp in het parochiehuis verwacht. Op verzoek van de afde lingsbesturen Zoeterwoude en Lei derdorp van de K.V.P. zal pastoor Kouwenhoven een uiteenzetting ge ven over de punten van het Mande ment 1954. Wilt U iets weten? Vraag: Wat is taptemelk? Wordt onze' hedendaagse melk, zoals de melkboer deze levert, getapt of afge roomd? Antwoord: Taptemelk of onder- melk is een nevenproduct van de rr.elkverwerklng tot boter. De bena ming is hiervan afkomstig, dat vroe ger de melk ter ontroming werd ge zet en de room werd afgeschept. Thans kan men beter spreken van centrifuge-melk, nu de melk centri fugaal wordt ontroomd. De samen stelling van taptemelk is ongeveer gelijk aan die van volle melk, alleen bedraagt het vetgehalte niet meer dan ca. 0.07 De volle melk, die de melkboer levert is gedeeltelijk af geroomd. Het percentage vet van 3.25 is op circa 2.5 terugge bracht. Vraag: Ik heb een vetvlek in mijn naturelkleurige eocosmat. Hoe kan ik deze verwijderen? Antwoord: Wij raden u aan de vlek geheel te bedekken met pijpaarde. Dit poeder er goed in horstele^. Na een paar uur kunt u het er weer uit borstelen. Eventueel achtergebleven vuile vlekken kunnen behandeld worden met een sop van goede huis houdzeep. Tenslotte het geheel goed naspoelen met schoon water.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10