S)e GoicbeSoii^cmt Eisenhower voelt wel iets ^QQYN'euwevernieiiger'diedemensheidmoetbeveilisen! inleidende bespreking met Moskou België aan de rand van een burgeroorlog? Maar pas na de ratificatie van de Parijse accoorden Bevan is nog niet als partijlid geroyeerd De schoolstrijd op straat DONDERDAG 24 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13457 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 OVERHEIDS INVLOED IUIEN heeft in de krant kunnen le- zen, dat het met de Gezondheids wet in de Tweede Kamer is misge gaan. Dat had weer eens iets met de te vèr gaande overheidsinvloed te maken, zoals dat al eens meer is ge beurd. Het gaat bij zaken als deze altijd om een afzwakking van, een waakzaamheid ten aanzien van het socialistische beginsel om via de wet geving zoveel mogelij lijk macht in handen van de overheid te leggen. Dat was hier ook het geval, althans men vreesde dit. Het ging hier om de samenstel ling van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Volgens het ont werp van de minister van Sociale Zaken zou de taak van deze Cen trale Raad bestaan in het uitbrengen van adviezen aan de regering op het terrein van de Volksgezondheid. Die Raad zou dan bestaan uit deskundige Rijksambtenaren en mensen van openbare lichamen en diensten, die werkzaam zijn op het gebied van de volksgezondheid en dat zouden dan vooral de gemeentelijke diensten zijn en tenslotte uit particulieren en instellingen (de Kruisverenigingen), die ook hun arbeidsterrein vinden in de sector van de Volksgezondheid. Het zou de minister zijn, die de aantallen van deze vertegenwoordigde groepen zou vaststellen. En dat nu deed het amendement-Mol ontstaan, waarin een paritaire samenstelling werd gevraagd van deze Raad, zodat deze zou zijn samengesteld uit een ge lijk aantal leden van particuliere ge zondheidsorganisaties en van de Overheid. De bedoeling daarvan was natuur lijk duidelijk. Men wilde voorkomen, dat de Overheid de mogelijkheid zou zien geopend een overwegende in vloed te krijgen op de volksgezond heid in ons land. Zoals wij reeds zeiden: die strijd tegen een te vèr gaande overheids invloed dateert niet van vandaag of gisteren. Dit is niet de eerste maal na de oorlog, dat de katholieken in de Kamer de regering een halt toe roepen op deze weg. Men denke slechts aan de Paardenwet en andere wetsontwerpen, die de wég terug gin gen. Hier lag de zaak echter even iets anders en tegelijkertijd iets onbe grijpelijker. Minister Suurhoff had toch heel duidelijk doen uitkomen, dat hij de particuliere rechtspersonen en instel lingen niet weg wilde dringen van het terrein der volksgezondheid. Maar waarom had hij dan bezwaar tegen een paritaire samenstelling van het overheidselement en het parti culiere element in de Centrale Raad voor de Volksgezondheid? Hij bere deneerde dit aldus, dat de vertegen woordigers van de overheid naar zijn opvatting eigenlijk geen echte over heidsvertegenwoordigers waren, maar deskundigen op het gebied der Volks gezondheid, die hij en dat was de ondertoon feitelijk niet kon pas seren en die er dezelfde kennis en opvattingen op na hielden als de ver tegenwoordigers uit de particuliere sector. Maar tegenover de principiële vraag van de overheidsinvloed is dit maar een woordenspel. Als minis ter Suurhoff werkelijk bedoelde met het particuliere beginsel rekening te houden, kan men werkelijk geen re den bedenken waarom hij moest han- delen als hij deed. Men kan er be grip voor hebben, dat hij het stand punt verdedigde, dat de overheids invloed hier geen werkelijke ambte lijke invloed betrof, maar toen de Kamer het amendement-Mol een maal had aanvaard, had dit zeker gen reden voor hem mogen zijn schor sing van de beraadslagingen te vra gen, waardoor een gezondheiswet op nieuw op de lange baan is gesoho- FR heeft zich intussen echter nog -*-4 iets voorgedaan, dat in dit ver band wel vermelding verdient. Er heeft zich namelijk iets voorgedaan bij de behandeling in de Kamer van het Voorlopig Televisiebesluit. Na nu reeds bijna tien jaren te hebben geijverd voor meer overheids invloed, kwam nu de heer Van Sleen plotseling verklaren, dat in dit Tele visiebesluit de invloed van de Over heid veel te ver ging. Nu hadden in de opzet van minister Cals de Omroepverenigingen altijd nog een dikke vinger in de televisie pap en gezien de socialistische prac- tijk van bijna tien' jaar kon men ze ker niet beweren, dat hier de over heidsinvloed voor de P. v. d. A. te ver ging. En toch een socialistische ver zet daar tegen. Waarom zo eens klaps? Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat hier het feit een rol speelde, dat de socialisten in het be zit zijn van een eigen particuliere Omroep met name de V.A.R.A. en dat nu daarom plotseling de practijk van het eigen particuliere beheer sterker bleek dan de leer. Het gaat er in deze zaken om waar de primaire verantwoordelijkheid ligt. En als men de primaire verant woordelijkheid bij de Gezondheids zorg ziet als een zaak van het par ticulier initiatief, dan wil dat nog al lerminst zeggen, dat de overheid op d-it terrein geen taak zou hebben. In tegendeel: zelfs een belangrijke taak. Het geschil was dus hier een geschil En niet direct op 't hoogste niveau Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower gisteren gezegd, dat er nieuwe besprekingen tussen het Westen en de Sowjetunie moeten worden gehouden om de stand van zaken van het ogenblik te te onderzoeken. Maar dat zou pas pioeten gebeuren na de ratificatie van de Parijse accoorden. Om te beginnen zouden de besprekingen niet op het hoogste niveau moeten worden gehouden, maar bijv. zou kunnen worden begonnen met een conferentie op technisch en politiek niveau. De president wees op de belangrijke wijzigingen, die zich in de afgelopen twee jaren in de leiding van de Sowjetunie hebben voorgedaan en zei een sprankje vage hoop te koesteren dat de nieuwe leiders anders zijn dan de oude en dat onder zoekende besprekingen daardoor enige waarde zouden kunnen krijgen, KAN NIET SCHELEN WAAR Mocht er ook maar een enkel feit van enige betekenis voortspruiten uit dergelijke besprekingen, aldus Eisen hower, dan zou geen plaats ter aarde hem te ongelegen zijn om naar toe te reizen en geen karwei hem te veel om op te knappen als de zaak van de vrede daarmee maar gebaat zou kun nen zijn. Om te komen tot inleidende bespre kingen op een lager niveau, zei Ei senhower dat hij bereid zou zijn een aantal concessies te doen. Maar een nadere aanduiding v/at hij daarmee bedoelde gaf de president niet. Als hij zo nu en dan eens had ge sproken over goede trouw van de Dorpen in Columbia overvallen Gewapende benden hebben de af gelopen dagen overvallen gedaan op drie dorpen in de departementen Cau- ca en Tolima in Columbia. In Tolima werden 28 personen gedood, terwijl het aantal slachtoffers in Cauca vijf tien bedroeg. Een kerk en een kloos ter werden geplunderd. Volgens de burgerlijke en militaire leider van Tolima, luitenant-kolonel Cuellar, opereren de benden op in stigatie van communistische agenten. De aanvallers, die vijf man hebben verloren, worden door militaire een heden achtervolgd. De politie heeft 47 verdachte personen aangehouden. Beter ter halve gekeerd De Finse tanker „Aruba", die met 13.000 ton kerosine voor straalvlieg tuigen onderweg was naar communis tisch China, keert terug naar Roeme nië. De „Aruba" heeft in de Indische oceaan zijn koers gewijzigd en het schip vaart thans terug naar de haven van vertrek: Constanza aan de Zwarte Zee. Het heeft de lading kerosine nog steeds aan boord. van nuancering, maar die het begin sel raakte. Door een verschuiving van de nuance naar iets meer rechts had dit geschil kunnen worden opgelost. zijde dèr Russen en had hij in dat verband de kwestie Duitsland en Oostenrijk alleen maar genoemd om een voorbeeld te geven van de wijze waarop de Russen zouden kunnen be wijzen dat zij oprecht waren in het door hem geuite verlangen naar vre de. Men moest dat niet beschouwen als een herhaald aandringen op een overeenkomst. Er zijn, zei hij, nog wel een dozijn andere manieren, waarop de Sowjetunie haar goede trouw zou kunnen tonen. Parijse instemming In kringen van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken is Eisenhowers verklaring, dat er ter- reinverkennende besprekingen tus sen Oost en West moeten worden ge houden, zodra de Parijse accoorden zijn bekrachtigd, met instemming ontvangen. Men wijst er in deze kringen op, dat premies Fa-ure steeds voor een dergelijk overleg heeft ge pleit. Voorstel van Attlee redde hem De „rebel" Aneurin Bevan is gis teren toch niet uit de Britse Labour- par tij gestoten, hetgeen men vrij al gemeen verwacht had na zijn uitsto ting uit de Labourfractie in het La gerhuis. Clement Attlee zelf heeft hem gered, althans voorlopig. Een voorstel van Attlee om een verwijdering van Bevan voorlopig op te schorten en in plaats daarvan Bevan voor een commissie van acht man te brengen, werd door het par- tijgestuur met het kleinst mogelijke verschil, 14 tegen 13 stemmen, aan genomen. Volgens een officiële verklaring van het partijbestuur is een commis sie van acht leden benoemd die een onderhoud met Bevan zal hebben ten einde zekerheid over zijn toekomstig gedrag te krijgen. De commissie staat onderleiding van Attlee en telt ook een Bevanist onder haar leden. De vorige week had de Labourfrac- Parijse verdragen in de Franse Senaat In de Franse senaat begon gisteren het debat over de Parijse verdragen in zake de Westduitse herbewapening. Het debat zal drie dagen duren. Men verwacht, dat de verdragen zullen worden goedgekeurd. Premier Faiire zei in zijn openings rede, dat het debat beslissend is voor Frankrijk. De Franse Nationale Vergadering heeft met 315 tegen 273 stemmen het verzoek van premier Faure ingewil ligd om nog geen debat te houden over de tegenstrijdige verklaringen in zake de Saarkwestie. Twee afge vaardigden hadden om een onmiddel lijke bespreking gevraagd. De pre mier zei dat de volgorde van de agen da dient te worden aangehouden. Op 30 Maart zal de datum voor het Saar- debat worden bepaald. tie in het Lagerhuis besloten, Bevan uit te stoten en de algemene ver wachting was, dat dit besluit zou worden gevolgd door het royement van Bevan als lid der partij. Klaar blijkelijk is de stemming jegens de recalcitrante leider van de linker vleugel de laatste dagen milder ge worden. De geruchten over op han den zijnde verkiezingen zijn hier onge twijfeld niet vreemd aan. Een rol zal ongetwijfeld ook ge speeld hebben, dat twee vakvereni gingen met bijna een millioen stem men in de Labourpartij zich Dinsdag kort en bondig hebben uitgesproken tegen een actie om Bevan te roye ren. Welingelichte zegslieden verklaar den, dat Attlee een compromis-voor stel aan de orde stelde omdat het naar zijn mening van het grootste belang was, de eenheid in de Labour-rijen te bewaren aan de vooravond van mogelijke algemene verkiezingen. Als een dreigende vinger wijst hier het radar-geleide projectiel „corpora!" naar de Duitse lucht. Dit raket is de nieuwste bijdrage van het Amerikaanse zevende leger tot de strijdkrachten van de N.A.V.O. Het werd voor het eerst in Europa in de omgeving van Mainz opgesteld door het personeel van het „259th Field Artillery Misstle Batalion". Deze „cor- poral"-eenheid is zeer bewegelijk en heeft bovendien een reikwijdte, welke die van de „gewone" artillerie en van het atoomkanon verre overtreft. liek is, en het Zuiden van het land met zijn socialistisch en liberaal ge tinte bewoners. Intussen organiseert het comité voor vrijheid en democratie in het hele land talrijke betogingen en mee- De toestand in België wordt steeds tings, waaraan duizenden personen erger. Hoewel sommige berichten inj op geestdriftige wijze deelnemen. Op buitenlandse bladen als zou „Belgiëverschillende plaatsen worden mee- aan de rand van een burgeroorlog I tto«s «^ganiseerd door de rege- 6 6 rmc. Deze manifestaties echter wor- staan", in feite een weinig overdre ven zijn, kan men toch zeggen, dat de situatie in België op het ogenblik als zeer precair dient te worden be schouwd. Het wordt steeds duidelij ker, dat er tussen rechts en links bijna geen brug meer bestaat. Ook wordt het gevaar steeds drei gender, dat er een scheiding komt tussen Noord-België, waar de bevol king voor het overgrote deel Katho- Mufa, ótoitte nee* in de Maafdótad Zie voor verslag pag. I tweede blad. De mijnwerkers in het Roerge bied hebben zich, blijkens een com muniqué van de vakvereniging van mijnwerkers, in een referendum uit gesproken voor een staking. In totaal heeft 87.7% van de mijn werkers zich voor de staking uitge sproken. ring. Deze manifestaties echter wor den meermalen, vooral in het Vlaam- sé gedeelte van België, onmogelijk gemaakt door tegenacties van Ka tholieke zijde, waarbij de aanwezige ministers worden uitgejouwd en uit gefloten. Leuven is nogal eens het toneel van ernstige incidenten. In tal van straten hebben studenten de straten opgebroken en wegen gebarricadeerd tegen de oprukkende politie, die hard handig tegen de studenten optrad. In de omgeving van Brugge organi seerde het comité voor vrijheid en de mocratie een vergadering, waarbij om. het woord zouden voeren de heer Cornelis, voorzitter van het Katho lieke Onderwijzersveibond van Zeeuws-Vlaanderen, en de heer Borel 19.02; maan op professor aan de universiteit van uur. Rijssel in Frankrijk. Op het laatste ogenblik evenwel heeft de minister van justitie de sprekers verboden aan deze vergadering deel te nemen. Niettemin heeft deze doorgang ge vonden onder onbeschrijfelijk enthou siasme van de honderden aanwezi gen. De twee socialictische bladen, nLe Peuple" en de .Volksgazet" hebben hun stoottroepen opgeroepen om Za terdag a.s. in Brussel aanwezig te zijn teneinde tegen-betogingen te houden op de dag van de nationale school- manifestatie der Katholieken, die zo als men weet, ondanks het veibod van de burgemeester van de Belgi sche hoofdstad, toch doorgang zal vinden. Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 5 10 uur. AANHOUDEND ZACHT Wisselend bewolkt met plaat- S selijk enige regen. Aanhoudend zacht. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. De zaak-Jungschlager Een van de belangrijkste getuigen in het proces Jungschlager, de heer van Hulst, oud-sergeant van de inlich tingendienst van 't KNIL, is gisteren in een ziekenhuis aan een gezwel ge storven. De heer Van Hulst, die er van be schuldigd werd, als verbindingsman te zijn opgetreden tussen de comman danten van het „schimmenleger" in de bergen van West-Java en hun agenten te Djakarta, werd ruim een jaar geleden op een getuigenis van Willem Manoch gearresteerd. 25 Maart: zon op 6.36 en onder ".35 en onder 21.26 Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI op Donderdagochtend 7.00 uur lui den: weer temp. zwaar bew. IOC. sneeuw 2 licht bew. 11 regen 3 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURIOH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME motregen motregen regen regen regen geheel bew. zwaar l^ew. zwaar 'bew. zwaar bew. 'half bew. regen zwaar bew. mist zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. mist Korreltje Alle spiegels zyn toverspiegels en nooit zien we ons gezicht erin.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1