Overconsumptie in alle lagen van bevolking werkt ziekten in de band Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma WIE WEE Bij de spoorwegmannen is de kleinste fout soms oorzaak van een grote ramp Werkgever en ook werknemer bewerken soms eendrachtig de falsificatie Proefproces door de A,N-W+B- DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 NEDERLAND EET TE VEEL Interessante rede van prof. C. den Hartog Dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad heeft gistermiddag in de aula van de landbouwhogeschool te Wageningen zijn intrede gedaan als buitengewoon hoogleraar in de voe ding en de voedselbereiding met het uitspreken van een rede, getiteld: „Voedselconsumptie en enige van haar invloeden". Professor den Hartog zeide, dat de gemiddelde consumptie van en de ge middelde behoefte aan voedingsmid delen voor Nederland fraai in over eenstemming met elkaar schijnen te zijn, als men uitgaat van de cijfers in de jaarverslagen, die het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening sinds 1947 jaarlijks pu bliceert. Deze getallen bergen echter een gevaar in zich: zij geven geen indruk van de consumptie van de verschil lende bevolkingsgroepen ingedeeld naar welstand, gezinsgrootte, leef tijdsopbouw, stad of platteland. Ook de heersende voedingsgewoonten en het al of niet overeenstemmen zijn van de voeding van de bevolkings groepen komen in deze landelijke cijfers niet tot uitdrukking. Zij laten slechts de conclusie toe, dat de voe ding van de Nederlandse bevolking als geheel goed is te noemen en de vergelijking met de meeste landen zeer goed zou kunnen doorstaan. Wittebrood, gebak, bonbons. Een ernstige studie van de kwali tatieve verandering van de voeding en de gezondheidstoestand van de be volking zou volgens spreker verras singen kunnen opleveren. Zonder de grote waarde van preventieve maat regelen en ziektenbestrijding aan te tasten wilde professor Den Hartog wijzen op een nauwe samenhang tus sen de in kwalitatief opzicht gewij zigde voeding (door de toegenomen welstand) en het dalende sterftecij fer. Niet altijd wordt bij het toene men van de welstand de behoefte op rationele wijze bevredigd. De grotere aankoop van wittebrood, gebak, bon bons en grote hoeveelheden suiker doet de nuttigheid geweld aan... 23 meer vet. De statistieken wijzen u>t, dat het vetgebruik in vijftig jaar is gestegen van zeventien procent tot een per centage tussen de dertig en de veer tig. Maar niet alleen het vetgebruik is door de toegenomen welstand ge stegen, merkwaardigerwijs ook sui kerziekte en aderverkalking. Prof. Den Hartog veronderstelt, dat er een nauwe samenhang bestaat tussen het toegenomen vetgebruik en de ader verkalking en hij is vrijwelzeker van deze relatie tussen vetgebruik en suikerziekte. Spreker gaf verschillende voor beelden van tekorten bij de voedsel consumptie in Nederland. Nederland heeft b.v. een zuigelingensterfte die zich voortdurend in dalende lijn be weegt (sinds 1926 met zestig pro cent), doch niet in overeenstemming hiermede is de daling van de sterfte van het kind voor de geboorte (twin tig procent sinds 1926). Prof. Den Hartog schrijft dit voor een belang rijk deel toe aan ongelijkmatige en- soms zelfs onvoldoende voeding van de zwangere vrouw. Spreker meent invloed van de voeding op de ont wikkeling van het groeiende indivi du in het verleden en ook thans nog onvoldoende tot zijn recht is geko men. Weegschaal naar verkeerde kant. Voor de studie van de voeding is behalve in het laboratorium een be langrijk veld in de maatschappij te vinden. Een optimaal gebruik van voedingsmiddelen moet mede een richtsnoer zijn voor de nationale economie en de landbouw. Men moet echter niet denken, dat partiële te korten bij de voedselconsumptie in Nederland het belangrijkste probleem zouden zijn. De weegschaal dreigt echter naar de verkeerde zijde over to slaan en is reeds sterk doorgesla gen. In Nederland is een sterke over consumptie in alle lagen der bevol king die, afgezien van de vele ver liezen aan voedsel, het vele goede werk op voedingsgebied gedurende dc laatste halve eeuw verricht, aan tast, de ziekten als gevolg van over voeding nemen hand over hand toe en hollen de volkskracht uit door voortijdige dood, hoog ziekteverzuim er. verminderd arbeidsvermogen. Niet dood met normaal gewicht. Volgens Amerikaanse gegevens zouden er van de honderdduizend overledenen aan coronaire hartdood zeventienduizend niet gestorven zijn, indien het gemiddelde lichaamsge wicht met het normale lichaamsge wicht in overeenstemming zou zijn geweest. Het instinct de juiste voeding te kiezen is bij de mens onvoldoende ontwikkeld. Voor de voeding geldt: het kiezen van de juiste weg vereist inzicht, studie, inspanning en voor lichting, aldus professor Den Hartog. Machinist reed door onveilig sein Vrij milde straf „Er zijn beroepen", zo meende de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, waar iedere vergissing noodlottig kan zijn en waar degenen, die de vergissing maakt, ook prastisch onmiddellijk met de justitie in aan raking komt." Dit gold voor een 50-jarige machi nist, die met een uitstekende staat van 27 dienstjaren voor de rechtbank moest verschijnen, omdat hij op 24 September j.l. met zijn goederentrein bij Amsterdam door een onveilig sig naal was gereden en daardoor materi ële schade had aangericht. Ramp voorkomen Doordat het vak, waar de schade ontstond, onmiddellijk geblokkeerd kon worden, voorkwam men een veel ernstiger ongeluk, want enkele mi nuten achter de goederentrein reed een druk bezette personentrein. De machinist was voor de recht bank nog zeer onder de indruk van het gebeurde en kon geen afdoende verklaring geven. Hij was in de nacht, die aan het on geluk voorafging, met de goederen trein uit Eindhoven vertrokken en had onderweg veel vertraging gehad. Het is misschien maar de schuld van één seconde onoplettendheid geweest en de man vertelde, dat hij tamelijk moe was geweest en dat hij met per soonlijke moeilijkheden te kampen had in die tijd. „Veiligheid is groter" De officier wilde de man niet te hard vallen, omdat de onoplettend- Door een uitspraak van de Hoge Raad is in principe beslist, dat een radiobezitter verplicht is zijn luister bijdrage te voldoen, ook al kan hij sommige uitzendingen niet ontvan gen. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding van een rechtszaak tegen G. J. uit Goutum in Friesland, die de regionale zender Noord niet kon ho ren en daarom weigerde zijn luister bijdrage te betalen. De rechtbank ver oordeelde hem desv/ege tot 25 gulden boete en de Hoge Raad heeft in cas satie dit vonnis bevestigd. Steunfraude is sociaal misdrijf Geen premie; dubbel loon Bij de honderden gevallen van steunfraude is in de laatste maanden een toenemend aantal gevallen gecon stateerd, waarin werkgever en werk nemer samenspannen en een knoei- partij op touw zetten. Dit dreigende verschijnsel geeft aanleidin tot gro te bezorgdheid. Het gebeurt n.l. meer en meer, dat de werkgever en de werknemer een nauwgezet systeem van falsificaties opbouwen om de uit keringsorganen om de tuin te leiden. Hierdoor vindt de controleur een ge sloten front tegenover zich en valt het hem moeilijker door het leugen- net heen te komen, dan vroeger bij de meer eenvoudige opzet. Als reden hiervoor wrdt in de eer ste plaats opgegeven, dat de minder correcte werkgevers graag uitzien naar werknmers, waarvoor geen pre mis voor de sociale verzekering be hoeven te worden betaald. Deze werknemers vindt men categorisch onder hen die een of andere sociale uitkering ontvangen. De „voordelen". Beide partijen hebben door deze werkwijze een financieel voordeel: de werkgever omdat hij geen pre mies hoeft te betalen en de werk nemer wijl deze naast zijn uitkering nog een loon ontvangt, waardoor hij een dubbel inkomen geniet. De andere reden waardoor dit toe nemende euvel in de hand wordt ge werkt is de schaarste aan arbeids krachten. In enkele bedrijfstakken is het tekort zo groot, dat de werkge vers tot vele concessies bereid zijn om bepaalde vaklieden aan hun be drijf te verbinden. Zij gooien het met hun geweten op een acooordje, als zij de zo zeer begeerde arbeids krachten maar kunnen krijgen. Meest kwetsbaren bedreigd. Steunfraude is behalve een per soonlijk vergrijp ook een sociaal mis drijf, dat de gemeenschap met kracht moet tegengaan. Want komt op de sociale voorzieningen de blaam van misbruik, fraude of corruptie, dan zullen deze onvermijdelijk de weer slag ondervinden, knoeiers brengen de bestaanszekerheid van tienduizen den medemensen in gevaar en juist van hen, wier leven economisch het meest kwetsbaar is. Het percentage en de aantallen fraudes liepen bij rijksregelingsuit keringen in de gemeente Amsterdam op van 3.3 pet. (395) in 1950 tot 5.2 pet (699) in 1953, waarna het daalde tot 4.6 pet. (470) in 1954; dit laatste percentage is evenwel de laatste tijd weer stijgende. heid wellicht door vele omstandig heden wordt verzacht. Toen de recht bank zich afvroeg, hoe het toch kwam, dat er tegenwoordig veel meer trein ongelukken gebeurden, dan vroeger, kreeg zij antwoord van een spoorweg ingenieur, die verklaarde, dat de spoorwegen momenteel veiliger rij den, dan vroeger. Maar het treinver keer is enorm in omvang toegenomen, veklaarde deze deskundige, en al mo ge het aantal ongelukken dan iets ge stegen zijn, in verhouding gezien ge beuren er veel minder ongelukken dan vroeger. De machinist, die door de spoorwe gen gestraft was met een „ernstige ontevredenheidsbetuiging'' en twee r.aanden degradatie tot rangeerdienst, hoorde door de rechtbank een geld boete van 50.eisen, plus een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. De uitspraak volgt op 5 April a.s. TUINSLANG BIJ INBRAAK IN KERK. De drie jeugdige Zwollenaren, één 19-jarige en twee 17-jarigen, die de vorige weck te Zwolle zijn aange houden, blijken ook schuldig te zijn aan de inbraak, die in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming in Apeldoorn is gepleegd. Het drietal klom via de regenpijp naar boven en daalde in de kerk af met behulp van een tuinslang, die het in een kolen hok had gevonden. Zij hebben echter geen kans ge zien de stevige offerblokken in de kerk te forceren. De Toeristenbond A.N.W.B. is de zer dagen begonnen met het vervan gen van een veertigtal blauwe rich- linigs- en voorrichtingsborden langs de rijksweg Den HaagArnhem, door borden voorzien van reflecterende opschriften. Dit is het begin van een systematische voorziening langs de rijkswegen van borden uitgevoerd met refecterend materiaal. De blauwe richtingsborden, welke thans worden vervangen, waren aan vernieuwing toe. De Bond heeft deze gelegenheid aangegrepen om het weg- wijzersysteem langs deze autosnel weg aan te passen aan de eisen van het moderne, snelle wegverkeer. Dit vraagt immers een snelle oriëntering op splitsingen en kruisingen, ook bij duisternis. Daar de opschriften van de borden thans met reflecterende letters zijn uitgevoerd, kan de auto mobilist en motorrijder ook onder moeilijke omstandigheden, als slecht weer en duisternis, gemakkelijk de laag geplaatste borden lezen in het licht van de koplampen. Wanneer dit werk is uitgevoerd, zal de A.N.W.B. systematisch voort gaan met het vervangen van be staande borden door die van de nieu- de uitvoering. Tevens zal de Bond alle nieuw te plaatsen richtingbor den volgens het nieuwe procédé uit voeren. Bij borden welke reeds van een di recte verlichting zijn voorzien zal een dergelijke vervanging vanzelfspre kend niet worden toegepast. Waar de weg van een natriumverlichtinj is voorzien heeft het reflecterend maken van de letters geen zin, daar het natriumlicht de werking hiervan opheft. Dit is onder meer het geval bij het z.g. Klaverblad, aan de Gou we, waar van de rijksweg Den Haag —Utrecht de wegen naar Gouda en Rotterdam aftakken. De A.N.W.B pleegt thans dan oo»k overleg met de Rijkswaterstaat over het aanbren gen van een eigen verlichting op de hier staande borden. STOPPEN OP BEVEL Waarschijnlijk zal de A.N.W.B. een proefproces uitlokken over de ver plichting tot stoppen van weggebrui kers, daar, waar een bevoegde ambte naar hun beveelt te stoppen. De po litie stelt zich op het standpunt, dat bij het geven van een stopteken on middellijk en vóór de signaal-gevende ambtenaar halt gehouden moet wor den. Vele weggebruikers en ook dc A.N.W.B. zijn van mening, dat op grohd van de voorschriften voor de vrijheid en veiligheid van het ver keer de weggebruikers op een onge vaarlijke plaats in de buurt van de ambtenaar, die het stopteken geeft, halt moeten houden. De vraag, wie bij onmiddellijk stoppen vóór de ambte naar aansprakelijk is voor de gevol gen van eventuele aanrijdingen, enz., speelt daarbij ook een rol. De A.N.W.B. zou gaarne zien, dat de weggebruiker, in het bijzonder de automobilist, de situatie zelf mede zou mogen beoordelen, waardoor de veiligheid in de hand gewerkt zou kunnen worden. De A.N.W.B. acht het voeren van dit proefproces nodig, omdat de Hoge Raad in een beroep van .de heer J. H. M. P. uit Voor burg op dit punt geen uitspraak heeft gedaan. De heer P. koos bij een nach telijk stopteken op de weg Utrecht Den Haag zijn eigen plaats om te stoppen, echter voorbij de politie man, die het stopsein gaf. De Utrecht se kantonrechter legde een boete van 10 gulden op, waardoor de heer P. niet bij de rechtbank in appèl kon gaan. U vraagtwij antwoorden WEET U HET OOK NIET De door mij bewoonde wo ning is officieel onbewoonbaar ver klaard. Hoeveel moet de huur bedra gen? Antwoord. De beide huurverho gingen moeten er worden afgetrok ken, zodat de oorspronkelijke huur overblijft. Wendt U zo nodig tot de huuradviescommissie. M. S. V. Hoe maak ik chocolade truffels? Antwoord. Hier volgt het recept: 100 gram chocoladerepen, 100 gram poedersuiker, 50 gram boter of mar garine, half eigeel, 1 eetlepel koffie- extract, cacao of chocoladehagelslag. De repen chocolade smelten in een kom, geplaatst in kokend water. De boter of de margarine iets verwar men (niet smelten) en met de poeder suiker en het eigeel zacht roeren. Deze massa met de gesmolten choco lade vermengen en een lepel koffie- extract toevoegen. De massa enige tijd laten staan en er dan truffels van vormen. Deze door cacao of choco ladehagelslag wentelen. Vraag N. L. v. R. te S. Tot welke leeftijd geldt de belastingaftrek voor inwonende kinderen? Antwoord: Zolang het kind in aan merking komt voor kinderbijslag. Dus normaal tot 16 jaar en daarna als het kind dan nog onderwijs ge niet. Vraag: Hoe was de kleding van het vrouwtje van Stavoren? Antwoord: De legende vermeldt daar weinig of niets van. Het enige wat wij u hierover kunnen vertellen, is een aanhaling uit het bekende ge dicht: „Een weeuw in sameet, met paarlenoverstikt gekleed". Wilt u er meer over weten, dan kunt u zich het beste richten tot dr. Tj. W. R. de Haan, Klein Persijnlaan 39, Wasse naar. Uitslag K.R.O. .hoorspelwedstrijd. Zoals in de Echo-rubriek van Dins dagavond (gisteravond) is bekend gemaakt, is de prijs van 3.000. voor de winnaar van de hoorspel wedstrijd, welke de K.R.O. aan het begin van het winterseizoen had uit geschreven, verdeeld in drie prijzen van 1.000.daar de drie beste in zendingen elkaar in de puntenwaar dering te weinig ontliepen. De drie prijswinnaars zijn: de dichter Michel van der Plas met het hoorspel „De kans"; Aart Blom met „De luitspe ler" en Louis Povel met „Ik wou dat ik Dinges was!" De prijzen zijn toegekend door een jury bestaande uit de heren prof. dr. Gerard Brom, oud-hoogleraar in de Nederlandse letterkunde; Paul Huf, acteur; Daniël de Lange, adj. direc teur van „Het Spectrum"; Bernard Verhoeven, letterkundige; Toon Ram melt, programmachef van de K.R.O. en Louis Lutz, hoofd hoorspelafde ling van de K.R.O. De jury werd voorgezeten door prof. dr. J. B. Kors O.P. Op de sluitingsdatum, 31 Decem ber 1954, waren 210 hoorspelen inge zonden. Bij eerste selectie bleken 28 inzendingen aan de gestelde eisen te voldoen, waaruit bij tweede selectie 13 spelen overbleven, geschikt voor uitzending in het K.R.O. program ma. De bovengenoemde drie inzen dingen werden met prijzen beloond; de overige 10 zullen eveneens wor den uitgezonden, indien de schrijvers hun toestemming daartoe verlenen. Matthaus-Passion van Bach, De traditionele uitvoering van Bach's Matthaus-Passion in het Am sterdamse Concertgebouw zal door de K.R.O. in samenwerking met de A.V.R.O. worden uitgezonden op Za terdag 2 April. De uitvoerenden zijn Ernst Hafliger, tenor (Evangelist); Heinz Rehfuss, bas (Christuspartij); Erna van UlsenSpoorenberg, so- oraan; Annie Hermes, als; Richard Lewis, tenor (aria's); Laurens Bogt- man, bas (aria's): David Hollestelle, bas (kleine partijen); instrumentale solisten; het Toonkunstkoor van de cfd Amsterdam; het jongenskoor „Zanglust" o.l.v. Willem Hespes en het Concertgebouworkest. Het geheel staat onder leiding van Eduard van Beinum. Stabat Mater van Rossini. Het bekende „Stabat Mater" van Rossini zal worden uitgevoerd in het K.R.O. programma van Zondag 27 Maart a.s. De medewerkenden zijn: Hilda Zadeck, sopraan; Elisabeth Höngen, alt; Georges Maran, tenor; Leon Combé, bas; het groot omroep koor en het Radio Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Paul van Kempen. Boekenweek. De reeks programma's welke de K.R.O. verzorgt naar aanleiding van de Boekenweek, wordt Zondag 27 Maart voortgezet met een forum, ge wijd aan de vraag; Wat lezen wij, ka tholieken? Op het Vormingscentrum „Ons Erf" te Berg en Dal zullen boe kenliefhebbers vragen stellen aan een aantal deskundigen, te weten: Eerwaarde Zuster Gaudia Freye, An- toon van Duinkerken, dr. M P. van Euiitenen, Theo van Steen, drs. J. J. A. Vollebergh en Daan de Lange. In het programma voor de vrouw, Onder Ons", van Dinsdag 29 Maart spreekt voorts mevrouw H. Wolffen- buttelvan Rooijen over „Het boek voor het gezin". Muzikale notities. Een concert van Franse werken zal worden uitgevoerd in het K.R.O.- programma van Dinsdag 29 Maart a.s, door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van de jonge Franse dirigent Pierre Michel le Conté. Als solist treedt in dit concert op de Mexicaanse violist Henryck Szering. De bekende „Goldbergvariaties" van J. S. Bach zullen in het K.R.O. - programma van Dinsdag 29 Maart ten gehore worden gebracht door Janny van Wering, clavecimbel. De rubriek „Apologie van de jazz", een serie uitzendingen over promi nente figuren in de Jazz-wereld, wordt voortgezet in het K.R.O.-pro- gramma van Dinsdag 29 Maart a.s. K.A.J.-congres. Zaterdag 26 Maart a.s. wordt in Eindhoven het Sociaal-Economisch Congres van de Katholieke Arbeiders Jeugd gehouden. In de actualiteiten rubriek „Echo" van de K.R.O. zal op die dag aandacht aar dit congres worden besteed. De Kompas-uitzen ding van Dinsdag 29 Maart zal even eens aan dit Congres zijn gewijd. Passie voor de jeugd. Zaterdag 2 April a.s. zal het jeugd programma „De Wigwam" uit één uitzending bestaan, zulks in verband met de uitvoering van „De Passie voor de Jeugd", geschreven door Kees van Galen en Henk Kuitenbrouwer en op muziek gezet door Oscar van Hemel. Deze jeugdpassie wordt ge bracht in de vorm van de Passies van Bach, doch zowel de tekst als de mu ziek is aangepast aan een jeugdig ge hoor. Jeugdvoetbal. Een tien minuten reportage van de Internationale Jeugdvoetbal wedstrijd NederlandBelgië, welke te Bergen cp Zoom wordt gespeeld, zal beluis terd kunnen worden in het K.R.O.- programma van Zaterdag 2 April. Verslaggever is Leo Pagano. 10 Jaar Werkgemeenschap Limburg. De werkgemeenschap Limburg viert Zaterdag 26 Maart a.s. haar 10- jarig bestaan. Aan de feestelijke plechtigheid' in het Stadhuis van Maastricht zal aandacht worden be steed in de K.R.O.-rubriek „Echo" van Zondag 27 Maart. Zenderwisseling. De gebruikelijke driemaandelijkse zenderwisseling zal 1 April a.s. we derom geschieden. Per die datum verhuist de K.R.O. van Hilversum II naar Hilversum I: 402 meter. Vraag. P. J. v. d. B. te N. over het teken 0. Antwoord. De 0 is een Skandi- navisch letterteken, maar wordt in sommige hoofdartikelen in onze krant gebruikt om een bepaalde auteur aan te duiden. Vraag. A. v. d. V. tc 't A. Indien een huurder zonder enige voorafgaan de kennisgeving aan de verhuurder werkzaamheden aan een gehuurd ge bouw laat verrichten, wie moet dat betalen? Antwoord. De opdrachtgever, in dit geval dus: de huurder. Vraag van dezelfde inzake hout worm. Antwoord. U kunt het beste de gaatjes met petroleum volgieten en daarna afsluiten met wat was. Vraag. J. v. R. te L. inzake het opzenden van geld naar Engeland. Antwoord. Wend U daarvoor tot een bankinstelling. Vraag: Is stopteken verkeersbriga- öiertjes wettelijk stopteken. Antwoord: Chauffeurs, die dit stop teken negeerden, zijn door verschil lende rechtbanken in Nederland ver oordeeld en in de vonnissen kwam tot uiting, dat de justitie deze over treding zwaarder achtte, dan het ne geren van een stopverbod door een ambtelijk agent gegeven. Hieruit blijkt dus, dat de wet het stopteken van de brigadiertjes erkent. Vraag: Gelegenheid om in Enge land goed Engels te leren spreken. Antwoord: Wendt U tot de Engel- sa ambasade in Den Haag, Lange Voorhout 32. Vraag: J. A. V. te R. W. inzake op zegging van een werkster. Antwoord: Inderdaad kan de werk geefster de werkster zonder nadere opgave van redenen en zonder opzeg termijn ontslaan. Abonné. Kunt u mij inlichtin gen vertrekken over het zg. smarte- geld van omgekomen militairen? Antwoord: W at men in de volksmond smartegeld noemt, is fei telijk niet anders dan een pensioen tje, dat aan de nabestaande van om gekomen militairen, zowel hier te lande, als in het buitenland, wordt uitgekeerd. Ouders ontvangen dan zg. kostwinnerspensioen en weduwen kedukenpersioen. Nadere inlichtingen hierover verstrekt u de afdeling Pen sioenen en Wachtgelden van het mi nisterie van Oorlog, Kalvermakrt 20, Den Haag. Abonne. Ruim een jaar geleden kocht ik een vloerkleed van bijna 300.Na vertonen zich lang de randen kale plekken van slijtage zegt de winkelier en wil het nu omboren. Er is verder niets aan te doen. Mijn vraag is nu, of u een expert weet, die mij kan vertellen of het werke lijk slijtage is of dat het een fout is van de fabriek. Voor zo'n prijs ver wacht je toch iets goeds. Antwoord-H.: Voor die prijs kunt u een behoorlijke kwaliteit verlangen. Nu is he tzo, dat veelal een ver keerde maat genomen wordt, waar door juist over randen e.d. het meest gelopen wordt of het meest gescho ven wordt met stoelpoten b.v. Een fabrikant doe dergelijke dure kwali teit kleden verkoopt, heeft een naam te verliezen en u kunt het derhalve gerust aan hem overlaten dit kleed te onderzoeken. Het is natuurlijk moge lijk, dat er een fabrieksfout is, dat zal dar» wel blijken. U kunt werke lijk geen betere expert verlangen dan de fabrikant. Laat deze dus dit kleed ouderzoeken en u adviseren. Vraag Th. K. te L Als er in een huurhuis aan de straatdeur een nieuw slot ingezet moet worden, wie moet dan de kosten van 't slot be talen, de huisbaas of de huurder? Antwoord: Reparatie van buiten sloten is voor rekening van de ver huurder, tenzij deze te wijten is aan de schuld van de huurder. Vraag: In 1952 verdiende ik in dienstbetrekking f 2530.80 en uit bij verdienste 350.—. Als gehuwde, zonder kinderen moet ik betalen 195.verminderd met ingehouden loonbelasting ad. f 120.13 is netto 74.87. Is dit juist? Antwoord: De berekening van Uw aanslag 1952 is juist. J. P. le R Ik ben een gepension- neerd onderofficier van het voorma lige Kon. Ned. Ind. Leger. Ik ver richt gedurende de zomer seizoen werk in een seizoenbedrijf. Mijn vraag is deze: heb ik na afloop van het seizoen, ondanks mijn pensioen, recht op overbrugging en zo ja, hoe veel procent van het seizoensalaris? Antwoord: Er zijn bedrijfsvereni gingen die aan seizoenarbeiders wel, maar er zijn er ook, die geen werk loosheidsuitkering uitbetalen. U geeft niet op bij welke bedrijfsver eniging uw a.s. werkgever is aange sloten. U zult daar eerst naar moe ten informeren. Verder is het altijd goed na afloop van het werk, als dit onvrijwillig gestaakt wordt (moet worden) uitkering aan te vragen, als u tenminste in loondienst hebt ge werkt. Vraag J. de L. te L. Inzake mo gelijkheid van uitkering aan 60-ja- rige weduwe. Antwoord: Wij zien in dit geval geen enkele mogelijkheid van uitke ring van overheidswege. De kinderen zulen naar lieders welstand dienen bij te dragen tot haar onderhoud. Vraag. Gaarne zou ik van u enige adressen willen hebben van R.K. Kin derkolonies of tehuizen. Tc Nijmegen of omgeving of iets dergelijks. Antwoord: Wij adviseren u, u te wenden tot d- K.V.C., Nachtegaal straat 60 bis te Utrecht. Aldaar is men in het bezit var» geschikte adres sen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7