Handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw Gelijke beloning van man en vrouw gevraagd Opgang naar 1t Paasfeest Prijsstijging bracht stijging omzet voor midden- en kleinbedrijf P.T.T. man plunderde pakjes met parfum, lipstick en nylonkousen De A.N.W.B. plaats! 400 paddenstoelen in Limburg De „halve premie" voor de woningbouw blijkt in trek Wijkverpleegsterssalaris thans officieel herzien WOENSDAG 23 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Nieuwe regelingen Bij Koninklijke Boodschap van 13 October 1949 werd aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden tot opheffing der handelingsonbe kwaamheid der gehuwde vrouw. Dit wetsontwerp werd gesteld in han den van de vaste Commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer. De zware en juridisch moeilijk ver teerbare kost was nog niet door de Commissie in de vorm van een Voor lopig Verslag verwerkt, toen Prof. Meijers in opdracht van de Regering een nieuw Burgerlijk Wetboek voor bereidde. Om toch enig houvast te krijgen vroeg de Minister van Justi tie aan de Tweede Kamer: „Moet de gehuwde vrouw volkomen hande lingsbekwaamheid worden ver leend?". Het antwoord luidde be vestigend en dus maakte Prof. Meijers in zijn ontwerp voor een nieuw Burgerlijk Wetboek de ge huwde vrouw volkomen handelings- bekwaam. Op 30 Juli 1954 kwam de Commis sie voor Justitie eindelijk gereed met haar Voorlopig Verslag over het wetsontwerp van 13 October 1949. De Commissie heeft daarin ook de nodige aandacht gewijd aan het ont werp van Prof. Meijers, dat op ver schillende punten afwijkt van het in behandeling zijnde wetsontwerp. Aan het Voorlopig Verslag ontlenen wij het volgende. Voorlopig Verslag. De gehele Commissie kan zich ten volle verenigen met het uitgangs punt van het wetsontwerp, dat er een einde gemaakt moet worden aan de huidige toestand, waarbij de ge huwde vrouw in beginsel als hande lingsonbekwaam wordt beschouwd. Ten onrechte ziet de wetgever tot dusverre de gehuwde vrouw an ders dan de ongehuwde niet ge heel voor vol aan: rechtens staat zij nog altijd op één lijn met minder jarigen en onder curatele gestelden, al maakt de wet gelukkig ten aan zien van de huishoudelijke uitgaven een zeer belangrijke uitzondering. Deze uitzondering is evenwel niet principieel als een uitzondering, dus als een partiële (gedeeltelijke) er kenning van de handelingsbekwaam heid der vrouw geformuleerd, maar ingekleed in de vorm van een voor tegenbewijs vatbaar vermoeden, dat de man in het doen van deze uitga ven heeft toegestemd. Het is tijd, zo meent de gehele Commissie, dat aan de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw een einde wordt gemaakt. Na de verschijning van het ont- werp-Meijers heeft de Commissie zich afgevraagd, of het wel enige zin zou hebben thans nog te treden in een beoordeling van de details van het onderhavige wetsontwerp. Uit gaande van de gedachte, dat dit wets ontwerp veel eerder tot wet verhe ven zal kunnen worden dan het nieuwe Burgerlijk Wetboek, heeft de Commissie gemeend deze vraag bevestigend te moeten beantwoor den. Versoheidene leden der Commissie meenden, dat het beginsel van we derkerigheid tusspn man en vrouw niet voldoende in het oog was ge houden. Wat dit betreft, waren zij door het wetsontwerp teleurgesteld. Nog altijd beheerst, zo meenden, zij, een zeker wantrouwen tegen de vrouw de voorgestelde regeling. Zij voegden daaraan echter dadelijk toe, dat het ontwerp-Meijers op sommige punten een betere geest ademt. De Memorie van Antwoord. De Memorie van Antwoord ver scheen reeds op 22 October 1954. Hierin stelt de Minister van Justitie zich geheel aan de zijde van de Com missie, waar deze het wegnemen van de handelingsonbekwaamheid niet gaarne uitgesteld zou zien tot het moment, waarop het geheel ver nieuwde Burgerlijk Wetboek in wer king zal kunnen treden, en mitsdien met de behandeling van het wets ontwerp voort wenste te gaan. De Minister is het eens met de in het Voorlopig Verslag gemaakte op merking, dat het ontwerp-Meijers in het algemeen wordt gezien als een betere vertolking van de denkbeel den, die over de handelingsbekwaam heid der gehuwde vrouw leven. De verklaring hiervoor moet naar de mening van de Minister gezocht worden in de volgende omstandig heden: Het wetsontwerp heeft de geesten wakker gemaakt en tot nadenken gebracht, beraad daarover in ver schillende kringen is gevoerd en pu blicaties zijn verschenen. In de twee de plaats heeft de klok in de verlo pen jaren niet stil gestaan, doch een verdere ontwikkeling van denkbeel den is er in die jaren gekomen. Thans ziet de Minister het even wel zo, dat de eerste tijd geen ont wikkeling behoeft te worden ver wacht, die de uitwerking der hande lingsbekwaamheid in het ontwerp- Meijers binnen korte tijd ouderwets zou maken. Wij, mannen, hopen vu rig, dat deze Ministeriële voorspel ling juist zal blijken te zijn, wij voe len er namelijk bitter weinig voor straks bij de wet te worden verplicht met schort aan in de keuken de af was te doen. Rekening houdende met de in het Voorlopig Verslag geuite wensen, heeft de Minister diverse wijzigin gen ih het wetsontwerp aangebracht. Wij zullen hieronder enkele punten behandelen, ten aanzien waarvan het gewijzigde wetsontwerp een verder gaande verbetering brengt in de po sitie van de gehuwde vrouw. Gemeenschappelijke woonplaats. In het oorspronkelijke Wetsont werp bleef de man de gemeenschap pelijke woonplaats bepalen. In het gewijzigde wetsontwerp wordt de plaats van samenwoning in onderling overleg vastgesteld en by gebreke van overeenstemming door de man. De vrouw bepaalt even wel de plaats van samenwoning, wanneer de man onder curatele staat, zich dienaangaande niet kan of wil verklaren, of wanneer uitslui tend of hoofdzakelijk door de arbeid van de vrouw in de behoeften van het gezin wordt voorzien. Heeft een echtgenoot hieromtrent een besluit genomen, dat ernstige gevaren op levert voor de zedelijke of geestelij ke belangen van gezinsleden of voor hun gezondheid, dan kan de andere echtgenoot zich tot de rechtbank wenden met het verzoek die beslis sing te niet te doen. De kosten verdeling. In het Voorlopig Verslag is de op merking gemaakt, dat het wetsont werp er van uit gaat, dat de gelden, welke de vrouw uit eigen middelen moet bijdragen in de kosten van de gemeenschappelij ke huishouding, primair zijn en dat de man daarin al leen behoeft bij te dragen, indien en voor zover haar bijdrage onvol doende is. Ofschoon de Minister de juistheid van deze opmerking be streed, heeft hij het wetsontwerp in navolging van het ontwerp- Meyers toch op dit punt herzien. Het gewijzigde wetsontwerp ver- toch al niets meer van deze wette lijke beperking aantrekt, zal dus straks met haar zelf verdiende geld een buitenlandse reis kunnen onder nemen of naar de schoonheidsspecia liste kunnen lopen zonder zich aan wetsovertreding schuldig te maken. Verhaalsrecht. Krachtens het thans bestaande recht kan de man na de ontbinding van de gemeenschap van goederen voor alle schulden van de gemeen schap voor het geheel worden aan gesproken, maar hij heeft dan ver haal op de vrouw voor de helft daar van. Het oorspronkelijk wetsontwerp voegt hieraan een regel toe over de aansprakelijkheid van de vrouw voor schulden aan haar zijde in de gemeenschap gevallen of gedurende haar beheer voor de gemeenschap ontstaan. Het oorspronkelijk wets ontwerp stelt naast de man ook de vrouw voor die schulden voor het geheel aansprakelijk. Hier ontbreekt het voorschrift, dat de vrouw voor de helft verhaal heeft op de man. Het gewijzigd wetsontwerp voor ziet in deze leemte. De echtgenoot (man of vrouw), die een schuld der gemeenschap voor het geheel heeft .betaald, heeft voor de helft verhaal tegen de andere echtgenoot. Huwelijkse voorwaarden. Het oorspronkelijk wetsontwerp handhaaft de bestaande regel, dat huwelijkse voorwaarden alleen vóór het sluiten van het huwelijk gemaakt plicht ieder der echtgenoten naar' en nadien niet gewijzigd kunnen evenredigheid van zijn inkomsten worden. bij te dragen in de kosten der huis-1 Het gewijzigde wetsontwerp schept houding, daaronder begrepen de kos- de mogelijkheid het regime te wijzi- ten der verzorging en opvoeding van £en tijdens het huwelijk. Daarbij is de kinderen. I evenwel de voorwaarde gesteld, dat het huwelijk tenminste drie jaren Eigen verdiensten. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp mag de gehuwde vrouw haar arbeidsloon, alsmede haar ver diensten uit een door haar uitge oefend beroep of bedrijf, slechts be steden tenbehoeve van de huishou ding. Het gewijzigd wetsontwerp laat de vrouw een onbeperkte beste dingsmogelijkheid. De vrouw, die zich heden ten dage heeft bestaan. Na deze termijn zul len alsnog huwelijkse voorwaarden gemaakt of reeds bestaande gewij zigd kunnen worden. Een en ander behoeft bovendien de goedkeuring van de rechtbank. De goedkeuring wordt geweigerd, indien een rede lijke grond voor het tnalcen der voor waarden ontbreekt, of indien er ge vaar voor benadeling van schuld eisers bestaat. Mr. C. A. Baron BENTINCK. Drie moties in Tweede Kamer In de Tweede Kamer is gisteren de bespreking voortgezet inzake de rati ficatie van het verdrag betreffende gelijke beloning van man en vrouw. Dr. Van Rhijn achtte een dwingend optreden onzer regering in deze kwestie in hoge mate ongewenst, o.a. omdat daardoor de gedachte van ge lijke beloning van man en vrouw in discrediet zou worden gebracht en omdat gelijke beloning een grote verhoging van productiekosten met zich mee zou brengers, vooral in be drijfstakken met veel vrouwelijk personeel. De staatssecretaris verwierp het denkbeeld aan dit onderwerp voor keur te verlenen boven alle sociale plannen der regering en boven de on derwijs- en Delta-voorstellen. Gelijke beloning zou ruim geschat betekenen een bedrag van 275.tot ƒ480.millioen per jaar! In acht punten vatte de staatsse cretaris de richtlijnen samen, die de regering bij dit vraagstuk wil vol gen. Zo zal de Stichting van de Ar beid verzocht worden jaarlijks gege vens te verstrekken over de ontwik keling van gelijke beloning in be paalde bedrijfstakken en het Cen traal Bureau voor de Statistiek wor den opgedragen meer statistische ge gevens over deze materie te verza melen. Dwingend optreden van het Col lege van Rijksbemiddelaars noemde de Staatssecretaris niet uitgesloten. Drie moties. Drie moties liggen thans ter tafel over het verdrag van Genève betref fende gelijke beloning van mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde. Dinsdagmiddag zal de beslis sing vallen. 1. Een motie van P.v.d.A. en V.V. D. ingediend door mej. mr. N. C. S. Tendeloo (P.v.d.A.), waarin de re- „Weinig controle op overheidswerken" De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Almelo, mr. A. M. Rosingh, heeft gisteren een gevangenisstraf van vier maanden ge- eist tegen een 56-jarige uitvoerder uit Enschede, die mest zou hebben gestolen uit een op het vliegveld Twenthe staande en aan het rijk toe behorende boerderij en die een valse handtekening op een kwitantie zou hebben geplaatst. De officier van justitie drong in zijn requisitoir op een grotere over heidscontrole bij werken, die door derden in opdracht van het rijk wor den uitgevoerd. Al te veel komen in deze gevallen onregelmatigheden voor, waardoor uiteindelijk de be lastingbetaler wordt benadeedl. Dit geldt, aldus mr. Rosingh, wel spe ciaal het vliegveld Twenthe, waar waarschijnlijk op dit moment nog misdrijven en onregelmatigheden voorkomen. De officier meent dat een onderzoek op dit vliegveld dan ook dringend noodzakelijk is. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. gering wordt uitgenodigd spoedig tot het verdrag toe te treden. 2. Een motie van mevrouw A. LipsOdinot (C.P.N.), waarin wordt uitgesproken, dat de regering het verdrag behoort te ratificieren. 3. Een motie der K.V.P. verdedigd door magister dr. J. G. Stokman, vol gens welke gelijke beloning als rechtvaardig wordt beschouwd en dit beginsel volledig doorgevoerd moet worden in de overheidsdienst. Alleen met de laatste motie heeft staatssecretaris Van Rhijn zich na mens de regering accoord verklaard, onder voorbehoud da'; hij overleg zal plegen met minister Beel. DE ACHTERSTAND IN DE WONINGBOUW. Zoals is gemeld heeft het lid van de TVeede Kamer de heer Stapel kamp onlangs vragen gesteld aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting over inhalen in de a.s. zomer van de achterstand in huizen bouw veroorzaakt door de langdurige vorstperiode. De minister heeft thans medege deeld, dat het gevraagde initiatief tot overleg naar zijn mening beter kan uitgaan van zijn ambtgenoot van So ciale Zaken en Volksgezondheid, aangezien de regeling van werktij den meer in het bijzonder tot diens zorg behoort. Zijn genoemde ambt genoot heeft zich hiertoe bereid ver klaard. PASCONTROLE AAN DE WEST- DUITSE GRENSOVERGANGEN. Teneinde voor de automobilisten het oponthoud aan de grens tot een minimum te beperken, heeft de mi nister van binnenlandse zaken van West-Duitsland bepaald, dat bij de pascontrole aan de West-Duitse grensovergangen alleen de bestuur der de auto zal moeten verlaten. De overige reizigers kunnen in de auto blijven, mits zij hun passen aan de bestuurder toevertrouwen en geen goederen hebben aan te geven. Rei zigers, die per autobus reizen, moe ten zich voorlopig echter nog wel naar de pascontrole begeven. Donderdag na de 4e Zondag Donderdagen het allerlaatst zijn ontstaan, nl. onder het pon tificaat van paus Gregorius II in de achtste eeuw. Ook werden eerst toen de statiekerken gekozen. Voor deze Donderdag is het de kerk die toegewijd is aan de heiligen Silvester en Martinus. Hierbij dienen we op te merken dat deze twee personen de eerste vereerde niet- martelaren van de Romeinse Moederkerk wa ren. Zoals we weten werden in de eerste tijden van vervolgingen alleen maar bloedgetuigen als heiligen vereerd. Silvester I was paus en mocht het vredestijdperk inluiden. Martinus was bis schop van Tours en heeft tot op de huidige dag grote verering genoten. Op de Esquilijnse heuvel had men eerst een woonhuis tot kerk ingericht en dit onder de bescherming van Silvester gesteld. Later werd op die plaats een kerk gebouwd en aan Martinus toegewijd. De verering van Silvester nam toen iets af, terwijl die van Martinus toenam. De bisschop van Tours is vooral zo beroemd geworden omdat hij nogal enige doden ten leven heeft opgewekt. Mogelijk zinspelen de beide lezingen uit de mis daarop. Het misformulier is vooral bestemd voor de boetelingen, zoals dat ook op -de andere Donderdagen het geval is. Omdat nu zowel epistel als Evangelie opwekkingen uit de doden verhalen, dienen wij die nu boete doen om met Pasen als betere christenen verder te leven, daaruit de les te leren dat wij uit de zonde (de dood) tot het leven moeten komen door regelmatig de sacramenten te ontvangen. De gebeden en gezangen kunnen wij ook in dit licht zien. Willen wij 'uit een zondig leven opstaan dan moet iedere christen de Heer zoeken. In de intredezang worden daarom zij, die de Heer zoeken, gelukkig geprezen. Na afloop van de vervol gingen werd „het zoeken van de Heer" de levensregel van hen die de volmaaktheid van het christendom willen bereiken. In het gra duale roepen wij daarvoor de hulp van de heiligen in, terwijl in het offertorium aan God gevraagd wordt om ons te komen helpen. K. P. Omzet boekhandel verminderd Het door het economisch instituut voor de middenstand gepubliceerde cijfermateriaal betreffende het om- zetverloop in het midden- en klein bedrijf gedurende Januari 1955 wijst uit, dat de geldomzetten in een aan tal branches, vergeleken met de overeenkomstige maand van 1954, op een aanzienlijk hoger niveau la gen. Hierbij zullen de loonronden van 1954 alsmede de daaruit voort vloeiende prijsstijgingen een rol heb ben gespeeld. In de voedingsmiddelenbranches vertoonden in Januari jl. de geldom zetten in de detailhandel in aardap pelen, groenten en fruit, mede ten gevolge van de relatief hoge prij zen, de grootste stijging (17 pet). De melk- en zuivelhandel zag de omzet met 7 pet stijgen; welke percentage kleiner is dan dat van de officieel toegestane prijsverhoging. Voor de overige hier opgenomen branches in de levensmiddelensector waren de stijgingspercentages veel geringer: voor de broodbakkelij 4 procent, het kruideniersbedrijf 3 procent en het slagersbedrijf 2 procent. Veel groter was de omzetstijging bij duurzame consumptiegoeder Zeer gunstig was de omzetbeweging in de detailhandel in schoeisel en textiel, getuige de stijging met resp. 19 en 15 pet., in de meubelhandel en de detailhandel in glas aardewerk en huishoudelijke artikelen werd even eens een grote vooruitgang bereikt (resp. 17 en 14 pet.). De boekhandel en de kantoor boekhandel zagen evenwel hun geld- Wat deed hij ermee? Het was min of meer een raadsel, waarom de 32-jarige PTT-man uit Schiedam de pakjes opengebroken had en zich de inhoud toegeëigend, want het waren meestal damessnuis terijen zoals nylonkousen, parfum en lipstick die hij bemachtigde en alhoewel hij uit zijn aldus ont stane „voorraad" wel eens een ca deautje gaf aan zijn vrouw of een kennisje, bleef het merendeel bij hem thuis liggen, want hij verkocht er niets van. De man kon gisteren voor de Rot terdamse rechtbank ook geen ver klaring geven voor zijn „voorraad- vorming De justitie, die de hand op hem kon leggen, toen hij op heter daad betrapt werd bij het verduisteren van een buitenlands briefpakje, achtte het misdrijf van zeer ernstige ge aard. Verdachte had de brieven, die bij de pakjes zaten, verbrand en zodoende hoorde noch afzender no-ah geadresseerde ooit meer iets van het pakje. V/z Jaar gevraagd „Het miöbrüik maken van een een staatsbedrijf", definieerde de of ficier van justitie en hij vroeg V/i jaar gevangenisstraf en 5 jaar ont zetting uit de bevoegdheid om bij FLORALIEN 1955 TE GENT De vijfjaarlijkse internationale bloemententoonstelling te Gent, „De Gentse floralien", wordt dit jaar ge houden van 23 April tot 1 Mei a.s.; Koning Boudewijn zal de tentoonstel ling officieel openen. Dit jaar zijn er, behalve de pro ducten van de Belgische bloemkwe kers, omvangrijke inzendingen te zien uit Nederland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Duitsland, Italië en Zwitser land. De tentoonstellingsgebouwen en -terreinen zijn zeer uitgestrekt; meer dan 30000 vierkante meter met tien duizenden bloeiende planten. De straten, pleinen en gevels van de stad Gent worden met bloemen versierd. de posterijen een amibt te bekleden. De verdediger wees op het psyohi- atrisch rapport, dat verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar achtte en hij legde voorts uit, dat er wei nig toezicht bij de PTT was. De rechtbank doet op uitspraak. April De ANWB zal binnenkort begin nen met het plaatsen van een vier- hondertal paddestoelwegwijzers in Oost-Brabant en Noord-en Midden- Limburg, langs doorgaande toeristi sche rijwielpaden; vorig jaar zijn reedse honderdveertig paddestoel- wegwijzers in Midden-Brabant ge plaatst. De vierhonderd nieuwe paddestoe len, van het nieuwe model, zullen worden geplaatst tussen Den Bosch en Grave in Noord- en Midden-Lim burg ten Westen van de Maas, in de Peel en ten Oosten en Zuiden daar van, en tevens in de Meierij, alle gebieden, waar het toerisme elk jaar toeneemt. De uitbreiding van dit wegwijzer- systeem in deze gebieden acht de A NWB ook zeer gewenst "met het oog op de plannen die er bestaan tot ver dere uitbreiding en verbetering van het rijwielpadennet, in aansluiting op de verbindingen met Midden- en West-Brabant. 72 JAAR GETROUWD. Het echtpaar MuschDreijer te Winschoten was gisteren 72 jaar ge trouwd. Harm Musch is 93 jaar, En geltje Dreijer bijna 94. Laatstge- roemde moet wegens ziekte het bed houden, zodat er geen feestelijkhe den waren. Het echtpaar woont in Huize Avondlicht, het tehuis voor bejaarden, te Winschoten. omzet me resp. 1 en 3 procent ver minderen. In genotmiddelensector werd de grootste toeneming genoteerd in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Deze bedroeg 10 procent. Voor het banketbakkers bedrijf en de detailhandel in tabaks fabrikaten waren de stijgingsper centages t.o.v. Januari 1954 resp. 5 en 2 procent. Na één week 1000ste aanvrage Een week na het in werking treden van de „halve-premie'-regeling voor woningbouw is bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor de duizendste woning deze pre mie aangevraagd. Deze duizendste woning behoort tot een complex wo ningen, die een bouwonderneming te pouda wil bouwen. Meer volkscrediet in 1953 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft cijfers gepubliceerd om trent de omvang van het volkscre diet in 1953. De totale credietverstrekking be droeg in 1953 72 millioen tegen 67 millioen in 1952. Deze toene ming, plm. 7 procent, kwam groten deels (namelijk voor 3/4) voor reke ning van de gemeentelijke volks- credietbanken, wier aantal steeg van 35 tot 44. Deze groep verleende cre- dieten tot een totaalbedrag van 31 millioen en nam daarmede de eerste plaats in. De betaalzegelkassen verleenden crediten tot een totaalbedrag van 30 millioen en de particuliere geld- schietbanken kwamen tot een bedrag van 5.600.000.-—. Het aantal verstrekte leningen steeg van 495.000 in 1952 tot 514.000 in 1953. Gerekend naar het aantal verstrekte leningen, namen de be taalzegelkassen nog steeds de groot ste plaats in met 336.000 verstrekte leningen tegen 158.000 door de parti culiere geldschietbanken en 119.000 door de gemeentelijke volkscrediet- banken verstrekte leningen. Het gemiddelde bedrag per ver strekte lening steeg van 135 ir 1952 tot 140 in 1953. Ongeveer 97,5 procent van de ver strekte geldcredieten was bestemd voor consumptieve doeleinden. Waddinxveen werd bijna toneel van treinbotsing Beambte voor de rechter Door het ontijdig omleggen van een wissel op het station Waddinxveen had een 28-jarige stationsbeambte 27 Januari j.l. bijna een ernstig ongeluk veroorzaakt. Het spoor, waarheen de sneltrein, die het station naderde, door de om legging van de wissel geleid werd, was reeds bezet met een goederen trein. Daar de sneltrein geen grote vaart had, omdat hij stoppen moest op het station, kon hij vijftig meter voor de goederentrein tot stilstand worden gebracht. De officier van justitie te Rotter dam, waar de beambte gisteren te recht stond, meende, dat ook al werd de grove schuld van een spoorman niet benadrukt door ernstige onge lukken, de schuld even groot bleef; hij eiste ƒ40.boete of 20 dagen. De verdediger voerde aan, dat de trein al practisch geen vaart meer had, omdat hij toch stoppen moest en dat er zodoene zeker niet van „groot gevaar" gesproken kan wor den. Over veertien dagen volgt uit- GEM. VERPLEEGHUIS TE ROTTERDAM? De wethouder van sociale .zaken an Rotterdam, overweegt zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een gemeentelijk verpleeghuis. Hij heeft dit gistermiddag meege deeld bij de opening van het nieuwe verpleeghuis van de stichting „De Rustenburg" aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. De wethouder zeide te beseffen, dat in Rotterdam, waar veel tot stand wordt gebracht, nog een te kort is aan goede verpleging. AFWIJKEND VAN ADVIES lil de Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van de voorzitter van het college van rijks bemiddelaars betreffende de salaris- regeling 1955 voor wijkverpleegsters. Voor de vergoeding van inwoning is in afwijking van de door partijen voorgestelde bedragen door het col lege meer aansluiting gezocht bij de regeling van de overheid: De voor stellen houden tevens in de verwer king van vroegere toeslagen, t.w. de tijdelijke bijslag op lonen en salaris sen van 1 Januari 1948; de 5 pet. loonsverhoging van 1 Januari 1950, 7 September 1950, 22 Maart 1951 en 1 Januari 1954; de 6 pet. loonsverho ging van 1 October IP,54 en de com pensatiebijslag voor de premie van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Deze regeling heeft betrekking op wijkverpleegsters, verpleegsters in de wijk en specifieke verpleegsters- huisbezoeksters, in dienst van parti culiere of kerkelijke verenigingen en instellingen, welke werkzaam zijn op het gebied van de wijkverpleging in engere zin en op sociaal-hygiënisch terrein, zoals kruisverenigingen, dia conieën, verenigingen ter bestrijding van tuberculose, enz. Het salaris voor wijkverpleegsters en specifieke verpleegsters-huisbe zoeksters bedraagt bij aanstelling ƒ310 per maand, telkens na één jaar te verhogen met een bedrag van 15 per maand, tot het maximum van 430 per maand bereikt is. Het salaris voor verpleesters in de wijk bedraagt bij aanstelling 290 per maand, telkens na één jaar te ver hogen met een bedrag van ƒ15 per maand, tot het maximum van ƒ410 per maand bereikt is. Mild gebaar op 5 Mei Het bericht dat op de vijfde Mei alle geldboeten beneden de 25, zouden worden kwijtgescholden, is op het departement met klem tegen gesproken. De verwachting, dat de verkeers- zondaars van de laatste weken, wan neer zij nog even wachten met be talen, volkomen vrijuit zouden gaan, wordt hiermee de bodem ingeslagen. Wel is bekend gemaakt dat de justitie op een of andere manier haar tevredenheid over het tien jarig feest van het herstel van het recht zal laten blijken. Waar deze mild heid uit zal bestaan is nog niet be kend. Standbeeld „zoete lieve Gerritje" Aan de beeldhouwers Leo Geurt- jens uit Berlicum (N.-Br.) en Frans Verhaak uit Breda heeft de V.V.V. te 's-Hertogenbosch opdracht gege ven tot het vervaardigen van ont werpen voor het standbeeldje, dat dit jaar in de Brabantse hoofdstad ter ere van Zoete Lieve Gerritje zal worden opgericht. V.V.V. heeft enige tijd geleden het initiatief voor\de oprichting en daar bij een inzamelingsactie georgani seerd. Het beeldje zal bekostigd wor den uit bijdragen van degenen, die er prijs op stellen tot het.gevolg van het zoetelief te behoren. Dit houdt te vens in, dat zij steeds uitgenodigd zul len worden bij de „familiefeestjes" die het Zoete Lieve Gerritje bij tijd en wijle zal organiseren. Over enkele maanden hoopt men het' beeldje te kunnen onthullen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6