Ambtenaren vragen geen welwil lendheid maar rechtvaardigheid Burgemeester Hoepelefloep stond op de stoep (maar was niet vrolijk) ("herinneringen uit donkere dagen") P.T.T. bestelt brieven van een hafve eeuw oud Boortoren voor de gouddelverij bij Helderse „goudzee" thans gereed WOENSDAG 23 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BAANTJESJAGERS IN ACTIE Hoe somber de toestand overigens ook is, altijd zal men de wetenschap hebben, dat ergens diep verborgen in de millioenen massa van een volk zich bronnen bevinden, waaruit de humor, naarmate de ellende toe neemt, overdadiger zal opborrelen. Ook in de bezettingstijd bleek de hu mor een zwemgordel te zijn, waarop men zich drijvende wist te houden. Koenraad van de Arbeidsdienst en de Burgemeesters-cursussen leverden in dit opzicht stof in overvloed. In de eerste tijd na de capitulatie bleven alle gemeentebesturen op hun post. Een geest van depressie lag over ons volk en meh zag het als een eer ste plicht deze te overwinnen. Men mag de arbeid, die toen verricht is, niet onderschatten. Het feit bijvoor beeld," dat het gemeentebestuur van Rotterdam direct na de verwoesting van de stad opdracht gaf, om een we- deropbouwplaa te ontwerpen, heeft ongetwijfeld bijgedragen tot het her winnen van het zelfbewustzijn der be volking. Strikt genomen zag het er in dit dagen voor het gemeentelijk bestuursapparaat nog niet zo somber uit. Smalende toon. In feite was dit slechts te danken aan de korte adempauze, die de Duit sers ons gunden. Het mili- 4taire bewind, dat in het gin optrad, bestond voor een groot deel uit offi cieren van het oude regime. Vrijwel overal begonnen zij met hun excuus aan te bieden voor „de noodzaak" van de overrompelende aanval. Zij ge voelden weinig behoefte zich met binnenlandse aangelegenheden te be moeien en voor de N. S. B. koester den zij een stille minachting. Op smalende toon spraken zij over de „Mussert-bewegung" Met de benoeming van Seyss-In- quart tot rijkscommissaris begonnen de moeilijkheden. Wel hield hij bij de aanvaarding van zijn functie een hui chelachtige rede, waarin hij verklaar de niet gekomen te zijn, om ons volk een vreemde overtuiging op te drin gen, maar het duurde niet lang, of hij wierp het masker van begrijpen af. De Jodenvervolging begon en de dood van de W. A.-man Koot werd aanleiding tot de deportatie van 400 Joden en een aantal razzia's. Arbei ders uit Amsterdam, Zaanstreek, 't Gooi en Haarlem gooiden het werk neer. In tal van andere gemeenten liet ons volk blijken, hoe ze over dit optreden dacht, 't Was duidelijk, dat een vorm van samenwerking spoedig tot de onmogelijkheden zou behoren. Ontslag-regen. Het ligt niet in onze bedoeling hier een inzicht te geven in de gevolgen van allerlei verordeningen. De toe stand komt in het kort hierop neer, dat de burgemeesters getracht hebben om te redden wat mogelijk was. Vaak werden zij voor gewetensvragen ge steld en de weg, die zij kozen, leidde meestal tot een ontslagregen. In Januari 1943 waren er reeds 130 N.S.B.-burgemeesters, die over 39 pet. van de bevolking heersten. Op 22 October van hetzelfde jaar wa ren er 248 over 45 pet. van de bevol king en in Juli 1944 bedroeg hun aantal 275 over bijna 52 pet. van de bevolking. Op Dolle Dinsdag bena derde het aantal N.S.B.-burgemeesters de 330. De N.S.B. beschikte wel over en kele representatieve figuren, maar het peil van de leden was toch niet zódanig, dat men gemakkelijk de bur gemeesterszetels kon vullen. In ver band daarmede werd er een stoom cursus samengesteld voor baantjes- jagende kameraden. De meeste cursis ten, die alleen bekwaam waren in het Houzee roepen, poogde men nog wat bij te brengen en dari toog men naar het burgemeestersexamen om wat boekenkennis te spuien en een de monstratie te geven van spreken in het openbaar over rood-zwart ge kleurde onderwerpen. In de nieuwe orde De cursus, die slechts drie maanden duurde, leverde een flink aantal hoogst onbenullige burgervaders op. Heel Nederland zong- in die dagen: „Jongens in de nieuwe orde kan je burgemeester worden". In Steen wijk werd men o.a ook op gescheept met zo'n snugger mannetje. Hij was erg klein van stuk en als hij zich buiten vertoonde, liep hij altijd in een oliejas met Zuidwester. Om die reden noemde men hem Hoepelefloep. Toen de Duitsers tevergeefs ge tracht hadden mensen in Steen wijk te vinden, om aan een vliegveld te werken, zou de burgemeester het wel even opknappen. Hij maakte bekend, dat alle mannen tussen 20 en 45 jaar zich 's morgens om zes uur op het marktplein moesten melden. Het suc ces was overweldigend, want op de aangekondigde tijd was de gehele burgerij aanwezig. Toen begon het spul. De burgemeester liet de namen aflezen en na elke naam brulde de hele gemeente: „Present!" Toen hij vervolgens poogde een toe spraak te houden, gingen zijn woor den verloren in het luidkeels gegalm de lied „Alles gaat goed, mijnheer de burgemeester". Het einde van het liedje was, dat de burgemeester op de stoep van het raadhuis ging staan, om de volksop loop te overzien. Toen hij op de stoep stond, zong de burgerij: „En Hoe- pelefoep staat op de stoep, kom la ten we vrolijk wezen". Met behulp van de politie zijn uit eindelijk de mannen eruit gehaald en naar het vliegveld gestuurd. Zij ver dwaalden echter in de bossen en kwamen tegen donker op de plaats van bestemming aan, waar men hen niet meer nodig had. De idealist. De N.S.B.-burgemeester van Haar lem had de strop S. L. A. Plekker te heten, hetgeen aanleiding gaf tot de bijnaam „Slaap lekker". Ook in ambtenaarskringen werkten De installatie van burgemeester S. L. A. Plekker (in de wandeling „Slaap lekker" genoemd) tot eerste burger van Haarlem. (Foto Rijksdienst Oorlogs documentatie). zich allerlei duistere figuren naar voren. Prof. Westra, burgemeester van Den Haag stelde een kameraad aan tot Hoofd van de Personeel-Cen- trale. Deze mijnheer begon met circu laires rond te sturen. Een daarvan was gericht aan de .burgemeester en daarin stond o.a.: „Kameraad Westra wees rustig overtuigd van de tact volle inzet van mijn gehele persoon" en „Burgemeester, beschik het volle etmaal over mij". Een paar maanden later was de man al ontslagen, omdat hij te roeke loos met de gemeentegelden om sprong en nog een tijdje later werd hij veroordeeld wegens vermogensde licten in een andere functie begaan. Met dergelijke gevallen zat men overal. Kereltjes genoeg, die aardig konden brabbelen over de Führer en het Germaanse heldendom, kereltjes genoeg ook, die werkloos waren, maar helaas voor leider en vaderland kereltjes te weinig, veel te weinig, die iets in hun mars hadden. 11 Bejaarde brieven uit een afstanise bus Enkele families in Woerden i hebben gisteren van de P.T.T. een brief ontvangen, die hun al dan niet overleden verwanten j ongeveer een halve eeuw gele- den in de brievenbus hadden gestopt. Die brieven zijn nooit op de plaats van bestemming aan- gekomen en de P.T.T. speurt thans naar de rechthebbende ge- adresseerden, afzenders of hun bloedverwanten. Want Tante Pos mag dan in dit geval niet vlug i hebben gewerkt, ze wil het in jeder geval wel secuur doen. Wat was het geval? Vroeger i had men ook in Woerden grote staande brievenbussen, meren deels van hout. In de loop der jaren zijn deze houten bussen vervangen door stalen van een kleiner formaat. Het afgedankte materiaal ging vele richtingen uit, zelfs tot ver over de lands grenzen. Toen men deze dagen op Curasao zo'n houten geval sloopte, kwamen er elf brieven te voorschijn. De oudste was in 1904 gepost, de laatste in 1917. Vermoedelijk zijn zij door de scheuren in de dubbele wanden en bodem bij het legen van de brievenbussen nimmer opge merkt. En de P.T.T. puzzelt nu wie het recht heeft op de ver geelde bescheiden. Wie weet welke verzoeningen en huwelijken nog tot stand kun- 8 nen komen? Of zou het nu te 8 laat zijn? De radio-prijzen Kleinhandel laakt het ingrijpen van minister „Was niet nodig geweest" De NVRD heeft het volgende com muniqué uitgegeven: „De Nederlandse Vereniging van Radio-Detailhandelaren (N.V.R.D.), met haar afdelingsbestuurders en hoofdbestuur in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de gebeurtenissen der laatste dagen rondom de handel in radio-ontvang toestellen in haar geheel en de N.V. R.D. in het bijzonder, stelt het op prijs te verklaren, dat de radiodetail handel uiteraard niet in het minst gekant is tegen prijsverlagingen, dat veeleer het tegendeel het geval is, doch dat de uiteindelijke beslissing hierover niet in haar handen ligt. Betreffende de bezwaren, welke de minister meer speciaal tegen de De Stille Omgang voor vrouvjen en meisjes Zoals reeds sinds enkele jaren hebben de Amsterdamse Rooms-Katholieke meisjes Dinsdagochtend in alle vroegte haar Stille Omgang gehouden. Om ongeveer zeven uur werd als slot van deze jaarlijks weerkerende gebeur tenis in de Krijtberg de H. Mis opgedragen, waaronder gelegenheid bestond tot communiceren. Onze foto toont enkele tientallen meisjes tijdens deze Stille Omgang in de Begijnhofsteeg. NVRD heeft, waren reeds zeer ge ruime tijd onderhandelingen gaan de, die naar de mening van de NV RD, in een zodanig stadium ver keerden, dat maatregelen als de ge- nomene daarvoor zeker niet noaig waren geweest. De vergadering heeft dan ook het hoofdbestuur opgedra gen alles in het werk te stellen, op dat de minister er toe kome zijn be slissing in te trekken, zoals reeds bij andere groepen detaillisten geschied de. Het hoofdbestuur heeft hiervoor alle nodige bewegingsvrijheid ver kregen in dien zin, dat zij voor zo ver dit redelijkerwijze mogelijk is, tegemoet kan komen aan de wensen van de minister". Dr. Dijsselbloem voor de Arka: „De katholieke centrales van over heidspersoneel letten primair op de belangen van de laagst en laag be zoldigden en op de garanties van het minimum-salaris, dat aan de ethische minimum-eisen moet voldoen". Dit verklaarde dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het landelijk Arka-bu- reau, tijdens een gisteren gehouden vergadering van de Arka te Almelo. Het is een aperte leugen aldus dr. Dijsselbloem dat wij ons al leen bekommeren om de salarissen van de hogere ambtenaren Voor de laagst geplaatsten hebben wij als eis gesteld het minimumloon van een en zestig gulden en vijftien cent per week. Nog steeds meent de Arka, dat er gestreefd moet worden naar een verhoging van achttien pro cent voor de salarissen van alle amb tenaren. Op dit moment is dit echter niet te bereiken en daarom is de Arka ac- coord gegaan met een compromis-re geling van zeven tot zeven en een Amsterdamse nachttram hobbelde over straatkeien In de eerste lentenacht is een zgn. potivagen der Amsterdamse tram, waarmede bestuurders en conduc teurs na afloop der dienst naar huis worden vervoerd, in Oost uit de rails gelopen, 33 meter ongeremd over het wegdek voortgerold, vervolgens tegen een granieten trottoirband aangere den, daarbij gekanteld en op de voet- weg terecht gekomen. Acht van de inzittenden werden licht gewond; na eerste hulp en onderzoek in een zie kenhuis konden zij naar huis worden vervoerd. De tram was precies met de zijde waar zich de deuren bevinden op het trottoir gevallen. Een 37-jarige voor bijganger aarzelde geen seconde en sloeg een paar ruiten kapot om het trampersoneel gelegenheid te geven zich uit de wagen te bevrijden. Zelf werd hij hierbij aan zijn pols gewond en de schrik van het gebeurde be zorgde hem bovendien een shock. De bestuurder wilde rechtuit ry- den en zag, dat de wissel hiervoor goed lag. Toen de tram echter de wissel passeerde reed zij naar rechts de rail uit. half procent verhoging. De eis van achttien procent is aldus dr. Dijs selbloem niet ingegeven uit pro pagandistische overwegingen, zoals ons de socialisten verwijten. Indien men dit beweert, dan zeggen wij dat men van socialistische zijde op deze wijze confessionele organisaties door het slijk wil halen. De ambtenaren vragen geen wel willendheid van de zijde der over heid maar rechtvaardigheid. De re gering wenst het voorstel van de ambtenaren niet te aanvaarden, om dat de ovenheidssalarissen boven de functie-lonen in het bedrijfleven lig gen, maar deze functie-'lonen zijn door allerlei toeslagen niet de wer kelijke lonen, welke aanmerkelijk hoger liggen. Dr. Dijsselbloem gaf een uitvoerig overzicht van het verloop der onder handelingen tussen de regering en de ambtenarenorganisaties, welke zoals men weet zijn mislukt. Als de geleide loonpolitiek de ambtenaar geen rechtvaardig loon kan bezorgen dan is dit misschien te begrijpen in een situatie, waarin de economische positie van het land deplorabel is aldus dr. Dijsselbloem maar dat is de ambtenaren niet aan het ver stand te brengen, wanneer de econo mische situatie van het land als een welvarende kan worden gekwalifi ceerd. Dan kan niet anders worden geconcludeerd, dat deze geleide loon politiek niet deugt. RECHTSTREEKSE TREIN VERBINDING HOEK VAN HOLLAND—ROERGEBIED Met ingang van de Zomerdienst regeling van de Nederlandse Spoor wegen op 22 Mei zal een rechtstreek se verbinding tussen Hoek van Hol land en het Roergebied worden in gevoerd. De trein vertrekt uit Hoek van Holland des morgens om 6.40 uur, na aankomst van de nachtboot uit Harwich. TWEEDE KAMER MOCTE-GERBRANDY INGETROKKEN. Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer van gister middag heeft prof. Gerbrandy (A.R.) zijn motie in zake het doen van stap pen bij de Verenigde Naties, ten ein de te bereiken dat de zaak-Ambon door enig orgaan van de VN wordt behandeld, ingetrokken. Prof. Ger brandy is tot dit besluit gekomen om dat hij vreesde dat deze motie in de Kamer het slachtoffer zou worden van een procedure-kwestie, waardoor vertroebeling van de kwestie en een onzuivere stemming het gevolg zou den kunnen zijn. Het leek ae neer Gerbrandy bij na der anzien verstandiger ae zaaK op nieuw aan ae orae te stellen wanneer de Neaeriandse-inaonesiscne proto collen tot opnetiing van ae Neaer- lanas-lnoonesiscne Dnie door de Tweede Kamer worden behandeld. Dan komt de rechtsverhouding tot inaonesié en Amnon opnieuw ter sprake. THUISFRONT VAN 600.000 KiN DEKEN BIDT VOOR WELSLAGEN KINDERBEDE VAART Een leger van meer dan 600.000 schoolkinderen nog vermeerderd met tal van leerlingen der Middelbare scholen, houdt van 25 Maart, feest van Maria Boodschap, tot 2 April een novene tot O.L. Vrouw van Lourdes voor het welslagen van de Derde Kin derbedevaart naar Lourdes, dit jaar georganiseerd door het Comité Lour- desbedevaart der K.A.B. Deze novene is een initiatief van het Kinderthuis front, dat door gebed steun wil ge ven aan de 200 zieke kinderen, die als vertegenwoordigers van alle zie ke kinderen in Nederland van 1724 April zullen optrekken naar Maria's Heiligdom. De novene op de scholen is dit jaar vervroegd, omdat de bede vaart voor een deel in de Paasvacan- tie valt. Het bestuur van het Kinder thuisfront is echter vol vertrouwen, dat de kinderen, aangespoord door ouders en leerkrachten, ook in de da gen van de bedevaart nog eens extra voor hun zieke en zwaar getroffen kameraadjes zullen bidden. Behalve de 200 zieke of invalide kinderen kunnen ook volwassen zie ken aan de bedevaart naar Lourdes deelnemen. (Adres: Comité Lour- desbedevaart der K.A.B., Oudenoord 12, Utrecht). Veertig jaren ater Wanneer alles volgens plan ver loopt zal met het eerste goede voor jaarsweer een, grote boortoren uit Zaandam vertrekken om bij het Mo lengat voor Den Helder te gaan zoe ken naar het wrak van het Duitse vrachtschip „Renate Leonhardt", dat in de eerste wereldoorlog daar gezon ken moet zijn met een goudschat ter waarde van 72 millioen gulden aan boord. Enkele maanden geleden kwam de grote boortoren klaar en wachtte men nog slechts op de toestemming om de holle wanden van het gevaarte vol met beton te kunnen storten, zodat het voldoende diepgang zou krijgen. Hiertegen werd bezwaar ge maakt door de Rijkswaterstaat omdat de boortoren op zijn weg door het Noordzeekanaal mogelijk kabels en drempels van sluisdeuren zou be schadigen. Na langdurige onderhandelingen is de toestemming thans afgekomen en heeft het betonstorten een aanvang genomen, zodat men kan verwach ten, dat de eerste voorjaaresrust de expeditie naar de vochtige goudvel den zal zien vertrekken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5