Rijksmobile colonnes worden militair Iedere vloed brengt „180 schepen met 10.000 ton zout" landwaarts Weer ver!ovingsgeruchten Onlusten in Mexico Op zeewater en vis Begrafenis H» W* Kuipers Mr LAKespcr opent Keukenhof Roosevelt's standbeeld beklad Bevrijding worden in zal herdacht Leidse trant Holland Sport tegen West Ham United (0-0) WOENSDAG 23 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA'2 Geen dienstplicht voor B.B. 4000 man per jaar Minister Beel heeft gisteravond in de Eerste Kamer mededelingen ge daan omtrent de bemanning van de Rijks mobiele colonnes van de Be scherming Burgerbevolking. Dit zal gebeuren met militair dienstplichtig personeel van de luchtmacht en zo no dig van andere krijgsonderdelen, welk personeel in de militaire sector geen mobilisatiebestemming heeft. De sterkte van het contingent dat voor deze colonnes in opleiding kan worden genomen bedraagt 4000 man per jaar. De rijks mobiele colonnes zullen dus militaire colonnes worden, welke echter zullen worden opgeleid aan de hand van directieven van de minister van binnenlandse zaken. Administra tief zullen deze colonnes onder ver antwoordelijkheid van het militair gezag blijven, operationeel zal de na tionale commandant B.B. aanwijzin gen tot het gébruiken van deze colon nes geven aan de militaire comman dant der R.M.S.'s, waarna zij zich ter •beschikking stellen van de B.B.-lei- ding in de plaats waar hulp moet wor den verleend. Het laat zich aanzien, aldus de mi nister, dat, mede in verband met de noodzaak een nieuw kazernement voor plm. duizend man te bouwen, de eerste militaire herhalingsoefening, ter opleiding van het personeel der R.M.C.'s, kan geschieden in April 1956. Met de totale opleiding zullen vijf jaar gemoeid zijn. Er is een grens aan vrijwilligheid De thans gekozen oplossing is tot stand gekomen in overleg tussen de ministers Staf en Beel. Van het tot nu toe onbemand blijven van de colonnes maakt minister Beel niemand 'n ver wijt, er is een grens aan de vrij willig heid, zei hij gisteravond. Deze grens is bereikt ten aanzien van de rijks mobiele colonnes, waarvan het perso neel permanent beschikbaar moet zijn op een behoorlijke afstand van de plaats van inwoning, op behoorlijke afstand van het eigen gezin. En zelfs indien zich voldoende vrij willigers zouden melden, zou het niet meer mogelijk zijn met hen de R.M. C.'s te bemannen, omdat de verschil lende gemeentebesturen hun handen vol hebben aan de opleiding van het eigen B.B.-personeel. Het moet dien tengevolge uitgesloten worden geaaht, dat zij zich intensief zouden kunnen bemoeien met de eerste opleiding van de in totaal benodigde 16.000 man R.M.C.-personeel. Dit zou betekenen, dat de eerste op leiding van dit personeel centraal door het Rijk zou moeten worden ver zorgd. Bij het vrijwilligerssysteem, waarbij de vrijwilligers over het ge hele land zijn verspreid en de instruc tie in de vrije uren moet worden ge geven, zou zulkt op zodanige moei lijkheden stuiten, dat geen bevredi gend resultaat kan worden verwacht. De andere oplossing Daarom heeft de minister naar een andere oplossing gezocht. Eerst in de vorm van een burgerlijke dienstplicht, zoals de wet op de noodwachten mo gelijk maakt. Maar zelfs indien daar bij zouden worden opgeroepen, ten einde de behoefte aan mankracht zo min mogelijk te storen, militair dienstplichtigen die hun eerste oefe ning hebben volbracht, maar zonder mobilisatiebestemming zijn, zou dit betekenen een omvangrijke wetge vende en administratieve voorberei ding, die te veel tijd zal vragen en bovendien zou leiden tot eén kostbare en weinig efficiënte doublure van wat bij het ministerie van oorlog reeds voortreffelijk functionneert. Al deze overwegingen hebben geleid tot de nu bekendgemaakte regeling. Zuid-Hollandse Waterschapsbond Priester-arbeiders veroordeeld Het kerkelijk tribunaal van Ver sailles heeft 18 priester-arbeiders veroordeeld wegens belediging van de voorman der katholieke Franse arbeiders. Gaston Tessier. Daarmee bevestigde het een vonnis dat de kerkelijke rechtbank te Parijs ver leden jaar had uitgesproken. Bijna twee jaar geleden, op drie April hebben 18 priester-arbeiders uit de omgeving van Parijs een ma nifest uitgegeven, waarvan een deel in de communistische Humanité werd gepubliceerd. Zij vielen daar bij de sociale en economische toe stand aan in de persoon van de ge zagdragers en in de organisaties. In het bijzonder moest de Confedera tion des Travailleurs Chretiens, de katholieke vakbeweging in Frank rijk, het ontgelden. Het manifest der priester-arbeiders bevatte deze zin: „Wij kunnen niet nalaten open lijk de oneerlijkheid van de heer Gaston Tessier bekend te maken". Het stuitte de heer Tessier, ere-voor- zitter van de Franse katholieke vak beweging, tegen de borst zich tegen katholieke priesters te keren, maar hij meende de belediging niet te kunnen laten passeren. Hij liet de priester-arbeiders dagvaarden voor de kerkelijke rechtbank te Parijs, die hen op 24 Maart 1954 veroordeelde tot een symbolische boete van 1 franc we gens bewezen laster en schade aan de belangen der klager. Het vonnis is nu bevestigd. In Brussel doet weer eens het ge rucht de ronde, dat koning Boudewijn zich zou gaan verloven. Ditmaal wordt de naam genoemd van prinses Margaret van Baden. De prinses is een nicht van de hertog van Edin- burg en is op het ogenblik leerling- verpleegster in het ziekenhuis St. Thomas te Londen. De prinses werd op 14 Juli 1932 ge boren op het kasteel van Salem bij Baden. Zij is de dochter van mark graaf van Baden, Berthold-Friedrich, die op 17 Augustus 1931 te Baden- Baden in het huwelijk trad met Theo dora, prinses van Griekenland en Denemarken. Het verlovingsbericht is door het koninklijk paleis in Brussel tegenge sproken. Maar het is bekend, dat het Belgische hof steeds alle berichten met klem tegenspreekt totdat een of ficiële verklaring gereed is over een gebeurtenis, zegt men in België. In de Mexicaanse staat Tabasco, ten Zuid-Oosten van de stad Mexico, hebben zich ernstige ongeregeldhe den voorgedaan als gevolg van een meningsverschil tussen de gouver neur van de staat en de bevolking over nieuwe tarieven voor de open bare vervoermiddelen. Zaterdagavond hebben betogers in de stad Port de Frontera het stad huis in brand gestoken. Volgens nog onbevestigde berichten zouden er veertien doden te betreuren zijn. De vorige week hebben zich on lusten voorgedaan in de hoofdstad van de staat Villa Hermosa. De gou verneur zou de stad hebben verla ten. *00.000 h.a. behoeven ruilverkaveling Ir. H. G. Kuipéri, hoofdingenieur directeur van de Cultuurtechnische dienst in Den Haag, heeft gisteren op de algemene vergadering van de Z. Hollandse Waterschapsbond te Rot terdam een voordracht gehouden over de cultuurtechnische problemen in Zuid-Holland. Spreker zag drie belangrijke zaken, waarmee z.i. rekening moet worden gehouden, n.l. het feit, dat in Zuid- Holland een kwart van de Nederland se bevolking woont, er zioh het indus- triële en bestuurlijke-bolwerk van ons jland bevindt en de hoogte van ;t maai veld, dat beneden de zeespiegel ligt. In Zuid-Holland komen de diepste polders voor. De dichtheid van de 'bevolking en de intensiteit van de industrie vragen naar sprekers mening bijzondere maatregelen ten aanzien van het grondgebruik. Hij meent, dat er geen beperkende bepalingen moeten wor den opgelegd, die andere doeleinden nastreven dan landbouwkundige. Ge meentelijke uitbreidingsplannen mo gen niet in de detailbestemming van de agrarische gronden treden. Volgens spreker wijst de landbouw de critiek af, die zegt, dat landbou wend Nederland de afsluiting van de zeegaten te eenzijdig ziet. Men mag de landbouw niet verwijten, dat hij in het Deltaplan de mogelijkheid ziet de belangen van het agrarische grondgebied zo veilig mogelijk te stel len, temeer daar in een reeks van achter ons liggende jaren de verzil- ting van het Westen van ons land steeds dreigender vormen heeft aan genomen. Niemand heeft, zo zei ir. Kuiperi, in 1872 bij de opening van de Nieuwe Waterweg aan de mogelijk heid gedacht, dat er in 1947 verzilting Tien Franse zeelieden zijn Dins dag met een kleine boot de Oceaan opgedreven om zes dagen lang te leven op zeewater en vis. De zeelie den zijn allen vrijwilligers van de basis van de marine-vliegdienst in Lanveoc-Poulmis. Zij zullen de theo rie beproeven van de Franse dr Alain Bombaird, die 84 dagen lang heeft geleefd op zout water en vis, gedurende een tocht over de Atlan tische Oceaan op een vlot. Gedurende de tocht van zes dagen zal een sleepboot in de buurt blijven voor het geval, dat een storm de le- van het Waterschap de Brielse vens van de mannen in gevaar zou ring. Herkozen werden mr. J. Slag- brengen. I ter en L. I. Overwater. zou optreden bij Krimpen aan de Lek. Het Deltaplan is voor de eerstvol gende 25 tot 30 jaar het eerste be langrijke cultuurtechnisch probleem in Zuid-Holland. Van dat plan zijn redelijke vruchten te verwachten voor de agrariërs, die doelbewust mede werking zullen moeten verlenen. Nauw verbonden met het Deltaplan acht spreker de bestrijding van het verziltingsgevaar in het Westen. Een zoutgrens even ten Westen van de Parksluizen te Rotterdam men wil er 1200 m3 water per seconde langs laten stromen is naar spre kers oordeel als een pistool op Delf land. Voor Delfland acht hij het zeer van belang om aandacht te schenken aan doorspoeling naar het Zuiden en aan het verziltingsgevaar in de rug. Er is b.v. geconstateerd, dat een wel vier gram keukenzout per liter aan voerde. Men heeft ervaren dat de Brielse Maas na afsluiting een zeer sterke daling van het zoutgehalte verkreeg. De invloed van de zee illustreerde spr. door mede te delen, dat bij een nor male vloed een lading van 180 sche pen van elk 10.000 ton puur keuken zout landinwaarts wordt gestuwd. Een zeer groot deel daarvan vloeit niet meer terug. Voor Delfland en ook Vóorne en Putten dienen garanties te vragen te gen het zout Spreker acht de eis re delijk, dat de zoutgrens ten minste ten Westen van de vijfsluizen komt, dan liggen de Parksluizen in de twee de linie als reserve 'bij critieke ont wikkelingen. Ruilverkaveling Spreker meent dat ongeveer 100.000 ha in Zuid-Holland ruilverkaveling behoeft. Daarvoor bestaat een meer jarenplan, dat ook voorziet in grote verbindingswegen. Buitengronden zullen in gebruik genomen kunnen worden en secundaire wegen kunnen worden aangelegd. Intensivering van het bodemgebruik zal men kunnen bevorderen door het beschikbaar ko men van zoet water. Maar, zo zei spr., een ingrijpende wijziging van de ge hele structuur in een gebied zal een gunstige economische bedrijfsvoering eisen. Hij hield daarom ten slotte een pleidooi voor het aanstellen van goed geschoold technisch personeel. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering, dat aan deze voordracht was voorafgegaan, wer den in het bestuur gekozen de heren J. P. van Dommelen, hoogheemraad van het Grootwaterschap Woerden, W. Kool, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap en de Vijfherenlan- den en A. L. Noordermeer, dijkgraaf - "ijk- Koningin en Prins in Cagliari Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren de eerste dag van hun bezoek aan Cagliari op Sar dinië, een wandeling door de stad gemaakt. Zij kochten een paar pop pen in plaatselijke klederdracht en bezochten de kathedraal in de oude stadswijk. Dinsdagavond woonden de Konin gin en de Prins een opvoering van Beethoven's opera „Fidelio" in het „Theatro Massimo" bij. SCHOOLKIND GEDOOD ONDER WEIDEWALS. Te Uffelte (Dr.) is Maandag een zesjarig meisje onder een z.g. weide- wals geraakt, die achter een boeren wagen was gekoppeld. Het kind reed op de wagen mee naar school en sprong op een gegeven moment van de wagen. Het kwam juist voor de weidewals terecht. Het slachtoffer, een dochtertje van de familie Oost te Uffelte, werd op slag gedood. Onder grote belangstelling, vooral uit de krantenwereld, is hedenmor gen het stoffelijk overschot van de heer Henri W. Kuipers, destijds een vooraanstaande figuur in die wereld, in het familiegraf op het St. Agatha- kerkhof te Lisse bijgezet. De Mis van Requiem werd gecelebreerd door pas toor J. van Zuylen, die werd geassis teerd door de beide parochie-kape laan Van Wel en De Korte. Daar dr. L. G. Kortenhorst aan het eind van deze maand bezet zal zijn door de debatten over de Parijse accoorden in de Tweede Kamer, zal hij de tentoonstelling „Keukenhof" op 31 Maart niet kunnen openen. De commissaris van de Koningin in Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, heeft zich thans bereid verklaard de zesde „Keukenhof" te openen. Gemeenteraad Warmond Maatregelen voor woningbouw Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond in ver gadering bijeen. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het recht van pensioen van gewezen wethouders. Deze verordening werd in dien zin gewijzigd, dat ook de we duwen en wezen van gewezen wet houders aanspraak hebben op pen sioen. Besloten werd over te gaan tot overname in eigendom van een ge deelte van de Norremeerstraat van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motor sportvereniging „de Kaag". De heer Van Vliet zou gaarne zien, dat de ge hele ontwikkeling van deze straat nu doorgang zou vinden. Zo de toe stand nu is vindt hij minder fraai. De voorzitter zegt, dat hij geen bereid heid kan vinden bij hen, die aan deze oplossing hun medewerking moeten geven. Hij is gaarne bereid de hier over gevoerde correspondentie aan de raad ter inzage te geven en wil elke suggestie van de raad, die tot een oplossing zou kunnen leiden, in overweging nemen. Zonder hoofdelijke stemming werd de gemeente-rekening voor het dienstjaar 1953 voorlopig vastgesteld. Schadevergoeding. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot het vast stellen van een nieuwe schadever goedingsverordening met betrekking tot stedebouwkundige maatregelen. De heer Van Vliet meende tegen en kele bepalingen in deze verordening ernstige bedenkingen te moeten ma ken. Volgens artikel 5 van deze ver ordening, aldus spreker, is belang hebbende verplicht aan B. en W. bin nen twee maanden na de verzending van het schrijven van B. en W. tot aanwijzing van een deskundige, hier aan gevolg te geven, daar anders iedere aanspraak op schadevergoe ding vervalt. Hij vindt dit nog al erg straf aangepakt. De voorzitter zegt, dat deze bepaling niet al te streng zal worden toegepast en de nodige soepelheid in acht zal wor den genomen, hetgeen het bezwaar van de heer Van Vliet wegnam. Ook tegen artikel 9, waarin werd bepaald, dat de kosten van de schadebeoorde- lingscommissie voor de helft voor re kening van belanghebbende komen, had hij bezwaren. Nadat de voorzitter In Londen werd Dinsdag een voet-1 United, welke in gelijk spel eindigde.. 1 van de Rotterdamse backs werkt de bahvedstrijd gespeeld tussen Holland Onze foto geeft een spannend spel- bal met een geslaagde kopstoot van Sport uR Rotterdam en West Haml moment uit deze wedstrijd weer: een 1 zijn doel weg. Met grote rode letters is gister nacht op het standbeeld van presi dent Roosevelt te Londen geschil derd: „Verrader van Jalta". Gister ochtend waren werklieden bezig de woorden te verwijderen. Het stand beeld staat op Grosvenor Square, niet ver van de Amerikaanse am bassade. boter. De opbrengst hiervan zou dan kunnen worden bestemd voor de Stichting 19401945. De gemeente zou dan voor dit doeleinde een cre- diet beschikbaar moeten stellen van ongeveer 750,Uitvoerig werd over deze aangelegenheid van ge dachten gewisseld en algemeen stond men zeer sympathiek tegenover dit voorstel. Na lange besprekingen werd besloten B. en W. te machtigen na dere voorstellen uit te werken. Het gevraagde crediet werd verleend, waarbij werd besloten de herdenking te doen plaats vinden door het ver strekken van brood en boter en de uitreiking te doen plaats vinden op feestelijke wijze met medewerking van de beide muziekkorpsen. De heer Vergeer wees op de ont stellende woningnood in deze ge meente. Vele ingezetenen uit deze gemeente, aldus spreker, werken in de industrie in een andere gemeente, die dan bouwvoluwe krijgt toegewe zen voor de Industrie, doch de wo ningen gebruikt voor toewijzing aan eigen ingezetenen. Hij vindt dit geen methode, temeer niet daar Warmond is aangewezen als recreatiegebied en dus zeer beoerkt wordt in het vesti gen van industrie. De heer Van Vliet kan de mening van de heer Vergeer volkomen on derschrijven. Wij kunnen, aldus spre- hieromtrent een uitgebreide toelich- ker, deze toestand niet langer tole- ting had gegeven kon de heer Van reren en er moeten nu maar eens da- den gesteld worden, om aan deze on- houdbare toestand een einde te ma ken. Hij wil dit doen op korte ter mijn. Ook de dcor de heer Willemsen naar voren gebrachte bezwaren wer den door de voorzitter toegelicht, waarna de verordening met algeme ne stemmen werd vastgesteld. Ter tafel kwam hierna het voor stel van B. en W. tot aansluiting van het perceel Sweilandpolder, bewoond door de heer J. de Haas, aan het wa terleidingnet. Het streven van B. en W is, aldus de voorzitter in de toe komst oolc de Zijldijk-bewoners aan water te helpen. Deze aansluiting eist van de gemeente wel een belangrjjk financieel offer, maar deze uitgaaf is alleszins gerechtvaardigd. De heer Van Vliet wil deze aansluiting zien als een afzonderlijk geval en geen maatstaf voor. toekomstige aanslui tingen. 'Hij denkt hierbij aan even tuele vestiging van industrie. De heer Van Schie brengt namens de Lage- land-bewoners de gemeente dank voor dit besluit, want hier is thans iets verwezenlijkt, wat in het verle den voor niet mogelijk werd gehou den. Bevrijdingsfeest. Hierna bracht de voorzitter de a.s. herdenkingsdag van de bevrijding van ons land ter sprake. Hij gaf een uitvoerig exposé van hetgeen ter zake in het college van B. en W. was besproken en ook de gedachte, die leefde in de Stichting tot Viering van Warmonds-feesten. Deze stichting stelt zich op het standpunt, dat waar ïeeds feest gevierd wordt op 30 April bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, op 5 Mei weer niet opnieuw feest gevierd kan wor den. De voorzitter zegt' dat B. en W. zich voorstellen op 5 Mei een herden king te vieren in de trant zoals de gemeente Leiden dat doet op 3 Oc tober. Hij wil op deze dag herdenken de grote nood, die door dc bevolking is geleden irf de hongerwinter en de hulp, die direct na de bevrijding is gegeven door het Zweedse Roode Kruis. Dit zou kunnen geschieden door het verstrekken aan de ingeze tenen van hetzij een maaltijd door middel van een z.g. gaarkeuken of het verstrekken van wittebrood met Maatregelen. Het algemeen belang vergt deze maatregelen. Wij hebben bouwgron den die niet bestemd zijn voor de bouw van arbeiderswoningen, maar dan moet met de meeste spoed het uitbreidingsplan dienovereenkomstig worden gewijzigd. Teeelijkertiid moet werk worden gemaakt van de door trekking van de Julianastraat, oodat ook hier op korte termijn kan wor den overgegaan tot bouw van arbei derswoningen. De heer Van Rijn sloot zich volkomen aan bij de vorige spreker. Als lid van de woningcom missie weet hij maar al te goed, hoe groot de woningnood in deze gemeen te is. Op de lijst komen niet minder dan 60 personen voor, die willen trouwen, maar geen woonruimte kunnen vinden. Hij wil oolc overgaan tot wijziging van het uitbreidingsplan op korte termijn, waardoor het mo gelijk is, dat aan de Herenweg on de Lockhorstlaan, welke gronden eigen dom zijn van de gemeente, arbeiders woningen gebouwd kunnen worden. Ook de heren Van Bladel, en Van der Voet spraken in gelijke geest. De voorzitter zegt toe de suggesties van de sprekers in directe overweging te nemen, omdat ook hij overtuigd is van de urgentie van deze zaak. B. en W. zullen niets nalaten om in deze onhoudbare toestand verbetering te brengen, al moet spreker er voor waarschuwen, dat de zaak niet zo eenvoudig ligt. Veel weerstand zal overwonnen moeten worden, doch B. en W. zullen zich laten leiden uit sluitend door het algemeen belang. Bij de rondvraag verzocht de heer Weijers maatregelen tegen het har de rijden van de autobussen. De heer Van Schie had vernomen, dat de bui tenplaats Lee vliet te koop was en gaf als suggestie deze plaats aan te kopen voor gemeentehuis. De voor zatter zou het voor zich persoonlijk niet aandurven, doch hij is wel be reid de architect, die plannen heeft gemaakt voor de verbouw van het bestaande gemeentehuis, om advies te vragen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2