SteCoidóeSoti/ïa/rit l Niet alles geloven, Transportvliegtuig van Amerikaanse luchtmacht verongelukt Mij nramp in Italië Schlitter houdt de eer aan zich De Belgische schoolstrijd Nieuwe gezichten aan de .buitenlandse zaken" te Moskou «Geloof er maar niets van», zegt Churchill Prins Ali nog zoek Zacht weer VIETNAM Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 WOENSDAG 23 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13456 r~!' 'i zegt CHURCHILL Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. wf2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Teletoontjes 11.50 SOVJET EN SPORT ffi E'EN Sovjetblad heeft de Russi- sche schaatsenrijders en vooral de trainers bekapitteld, omdat zij weinig of geen lauweren hebben be haald, bij de jongste internationale kampioenschappen. Het ernstige en vermanende artikel was geschreven in de trant van een boete-preek. De luisteraars van een boete-preek zul len wel eens bij zichzelf overwogen hebben, dat zij maar zondaars en el lendelingen waren. Een dergelijke stemming moet zich, na lezing van het artikel, ook van de Russische sportslui hebben meester gemaakt. Het over het hoofd zien, dat het ijs in Alma Ata veel beter van kwaliteit was dan te Falun en Moskou, was een onvergeeflijke zonde, welke zich ge wroken heeft. De „vrije wereld" heeft deze rode schaatsnederlaag aangevoeld als een opluchting. Wat het Sovjet-blad neerslachtig beschouwde als een ge miste kans ter verheerlijking van het communisme, verwekte een tegen overgestelde reactie in de vrije we reld. Te Falun werd op de schaats een politieke strijd gestreden. Het zelfde verschijnsel is na te gaan bij andere internationale sportwedstrij den. Hoe onschuldig van aard de sport beoefening in de grond van de zaak ook is, toch achten we de naijver tus sen de sport vóór en achter de tralies van het IJzeren Gordijn bedenkelijk. Bedenkelijk om de zielloze opper vlakkigheid in de vrije wereld, welke het behalen van records bejubelt alsof de mensheid daardoor een stap verder gekomen is naar haar vervol making. Bedenkelijk vooral, omdat de on heilige en onheilsvolle communisti sche heilstaat deze zielloze Westerse gesteltenis sluw heeft doorzien. Met al de dwang, welke het ten dienste staat, zal Rusland ernaar streven, alle records te breken en te forceren. Bij een onnadenkende menigte verwerft het daardoor grenzeloze hoogachting, verbazing en bewondering, alsof het tot de hoogste menselijke prestaties in staat is. De Westerse wereld deed trouwens beter ook om andere reden met deze politieke sportnaijver te kappen. Sport is goed beoefend een uiting van levensvreugde. Geen ge meenschap behoort de sport te heb ben met een systeem, dat de levens vreugde van millioenen eri millioenen mensen doodt door slavernij, dat als de verdrukker optreedt van vri|je vol keren, dat God en godsdienst haat en vervolgt. LAAT men deze breuk als een spor tieve lafheid beschouwen, omdat de mogelijkheid zou kunnen bestaan, niet tegen de Sovjet-sport-successen te zijn opgewassen! Wat zal het de mensheid deren of te kort doen, of de Russen harder kunnen lopen, sneller kunnen zwemmen, fikser kunnen schaatsenrijden? Een mens is wat anders dan een renpaard. Door de tot in het oneindige gespecialiseerde en uitgekiende record-jacht is de sport ontaard. Van middel tot ontspanning en gezonde lidhaamsontwikkeling is het een doel geworden. Het doel is lichamelijke top-prestaties van enke len. Daartoe wordt de gehele sport beoefening ontwricht en van levens vreugde veranderd in levens-ernst. Het leven is al ernstig genoeg. Daar heeft men geen sport voor nodig. „Zus-Braun" bij de ouderen on der ons bekend als de breekster van wereld-zwem-records aan de lopende band denkt er blijkens een inter view, dat Zaterdag in „De Telegraaf" werd opgenomen, ook anders over dan toen. Zij heeft niet veel waarde ring voor de zware jeugd, die „Ma Braun" haar liet doormaken. „Als on betaald artiste stond je overal te kijk, ten prooi van de verheerlijking. Iets walgelijks in de sport want wat is vergankelijker dan sportroem?" Zus Braun, intussen Ma Philipsen geworden en moeder van vier op groeiende kinderen („Gezonde kinde ren met gezonde eerzucht, maar ge lukkig geen sportdwazen") vertelde: „Naar wedstrijden ga ik nooit en ik kan me de tijd niet heugen, dat ik een zwembad van binnen heb gezien. Wij wonen hier aan de plas, we hebben een boot, de jon gens roeien en zeilen en als het water lekker is duiken we er met zijn allen in. Dat is onze sport en zó is het mooi. De kinderen heb ben nu ook tijd en interesse voor andere dingen en het schoolwerk raakt niet in de knoei. Wanneer zij straks volwassen zijn, dan weten ze wat en dan. kunnen ze wat en dat is nu een maal nodig. Ook voor de meisjes, dat heb ik aan den lijve ondervon den!" „Zo is het mooi". Zo is sportbeoefe ning mooi, menswaardig en een bron van levensvreugde in vrijheid. Wanneer zulk een gezonder sport- begrip in de Westerse wereld baan breekt, kunnen we de Sovjets naar hartelust ongezonde records laten breken. Men zou er alleen maar om lachen. Dan zou er ook meer „tijd en inte resse voor andere dingen" komen, voor de diepere waarden van leven en levensgeluk. Men zou niet in het onzekere in de renbaan lopen en niet in de lucht slaan, zoals Paulus de £én det gxaatAte Cued'tampen Ut de Veteniyde Staten Alle 66 inzittenden om het leven gekomen Zes en zestig personen zijn om het leven gekomen, toen gisteren een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerstortte op een van de Hawai-eilanden in de Stille Oceaan. Het toestel, dat motorstoring had, vloog tegen een heuvelrug en ontplofte. Geen van de inzittenden heeft de ramp overleefd. Er waren 57 passagiers en 9 bemanningsleden aan boord. Onder de passa giers bevonden zich 20 leden van de luchtmacht, 16 van de marine en 19 van het leger benevens twee familieleden van militairen: een vrouw met een baby. Het vliegtuig, een militaire uitgave van de DC-6, stortte neer vlak bij het zeer geheime munitiedepot van de Amerikaanse vloot in Loea-loealei, aan de Westkust van het eiland Oahoe, ongeveer 50 kilometer van Honoloeloe. TEGEN HEUVELRUG GEVLOGEN Het toestel was opgestegen van Hic- kam, op weg naar de luchtbasis van Travis in Californië. Het seinde, dat er moeilijkheden met de motoren wa ren en keerde terug. Ooggetuigen uit de munitieopslag plaats hebben verklaard, dat het toe stel rakelings over de gebouwen scheerde, te nauwernood een radio- antenne kon ontwijken en toen de Jandingslichten ontstak. Het vloog Een noodlottige explosie van mijn- gas heeft gisterochtend het leven ge- eist van tenminste 22 Italianen, die op 300 meter diepte aan het werk waren in een ligniet-mijn te Mor- gano, nabij Spoleto. Zeistien mannen werden met min of meer ernstige verwondingen naar de begane grond gebracht door red dingsploegen, die inderhaast in de mijn waren afgedaald. In andere gangen zitten nog mijn werkers ingesloten en de redders werken ononderbroken om deze mannen te bevrijden. recht op de heuvelrug af en kon de ze blijkbaar niet meer ontwijken omdat de piloot deze te. laat bemerk te. De machine botste tegen de heu vel en een reusachtige ontploffing werd vernomen. De vuurgloed ont wikkelde een schijnsel dat aan dag licht deed denken. Het was kwart over twee in de nacht toen de ramp gebeurde. De piloot moet toen hij de lan- dingslichten van het toestel had ont stoken, op het laatste moment iets van de heuvelrug gezien hebben, want de DC-6 zwaaide scherp naar links af. De ramp v/as een van de grootste uit de geschiedenis van de Ameri kaanse luchtmacht. De ernstigste luchtramp gebeurde in 1953, toen 129 Amerikaanse militairen omkwa men bij een ongeluk met een Ame rikaanse Globemaster, die op weg was van Tokio naar Korea. Een an dere Globemaster stortte bij Tokio neer in 1952. Hierbij kwamen. 87 van de 116 inzittenden om het léven. De Westduitse diplomaat Oskar Schlitter, die onlangs uit Londen werd teruggeroepen omdat zijn vrouw anti-Britse uitlatingen zou hebben gedaan, heeft nu zijn ontslag ge vraagd. Schlitter zou dit hebben ge daan op advies van Heinrich von Brentano, de leider van Adenauers C.D.U. in het Westduitse parlement. Von Brentano verblijft thans in Lon den en zou ook Schlitter hebben be zocht. Schlitter heeft aan de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, Wal ter Hallstein, een telegram gezonden waarin hij zijn beklag doet over de behandeling die het ministerie hem geeft en waarin hij verder vraagt per 1 Mei aanstaande uit de diplomatieke dienst te worden ontheven. Schlitter is bijna dertig jaar in dienst van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken geweest. Volgens het persbureau Reuter is Schlitter door president Heuss ge schorst. Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Belgische Kamer heeft eerste minister Achiel van Acker verklaard, dat indien de Katholieke manifestaties tegen de schoolpolitiek van zijn regering niet eindigen, hij genoodzaakt zal zijn tegenmaatrege len te nemen. De eerste minister, die gistermid dag door koning Boudewijn op het paleis werd ontvangen, liet evenwel verstaan, dat op korte termijn on derhandelingen zullen worden ge voerd in een gemengde commissie teneinde nóg vóór Zaterdag a.s. dag waarop de C.V.P. voornemens is haar door burgemeester Vande- meulenbroeck verboden opmars naar Brussel te houden tot een modus vivendi in de schoolkwetsie te ko men. Leuvense studenten demonstreren weer. Gistermiddag hebben de Leuvense studenten opnieuw gedemonstreerd tegen de wetsontwerpen Collard. Zij bezetten het marktplein en lieten hier eenden los, die om de hals een bordje droegen met het opschrift: „Weg met Collard". Later haakten zij een bijwagen van de tram los. De Leuvense rijkswacht moest versterkt worden door detachementen uit Brussel en Tervuren alvorens het marktplein ontruimd kon worden. De rijkswachters werden op een re gen van eieren en aardappels ont haald, toe zij de straten schoonveeg den. EERSTE DRUIVEN 1955 AANGEVOERD. De koude ten spijt zijn vanmorgen de eerste druiven van dit seizoen aangevoerd. Dat gebeurde op de vei ling van Honselaarsdijk. Zij brachten 16 gulden per kilo op. De kweker van deze druiven was de heer H. C. Jan sen te Honselaarsdijk. Drie nieuwe onder-ministers Drie belangrijke benoemingen zijn gisteren in de Sovjet-Unie gedaan door premier Nikolai Boelganin. Was- sili Koeznetsof kreeg de post van eerste onder-minister van buiten landse zaken en Wladimir Semeonof en N. T. Fedorenko werden beiden onderminister aan dat departement. De 53-jarige Koeznetsof is van be roep ingenieur. Van Maart 1953 een paar dagen na de dood van Sta lin tot December van dat jaar was hij ambassadeur van de Sovjet-Unie in Peking. Vorig jaar maakte hij deel uit van de Russische delegatie op de conferentie van Genève over de kwestie-Indo-China. Wladimir Semeonof is Stalins spe ciale afgezant in Berlijn geweest en werd in 1949 benoemd tot Russisch ambassadeur bij de Oostduitse rege ring. In 1953 werd hij hoge commis saris voor Rusland in Duitsland. Hij wordt beschouwd als een van de be- ZWARE SNEEUWSTORM IN DE V.S. Noord-Amerika is Dinsdag geteis terd door een zware sneeuwstorm, waardoor in de Verenigde Staten ten minste 25 personen om het leven zijn gekomen en in Canada voor millioe nen guldens schade is aangericht. In de staat Michigan zijn ongeveer 400 personen dakloos geworden, door dat hun huizen door de zware storm werden vernield. In Canada heeft vooral Zuid-Qntario ernstig van de storm te lijden gehad. sportieve prestaties van zijn tijd be schrijft, maar, doelbewust, levend streven naar de eeuwige onverwelk- bare prijsbekransing. „Loopt dan gij zo" besluit Paulus „dat ook gij die krans behaalt". Dat is ook sport, de edelste sport, en daarin heeft de Sovjet alleen maar een laagte-record bereikt. langrijkste Russische „Duitslandken- ners". N. T. Fedorenko bekleedde tot nu toe de functie van raad-adviseur aan het ministerie van buitenlandse za ken. Hij is hoofd van de afdeling Verre Oosten van dit ministerie. Als raadsman is hij ook werkzaam ge weest op de ambassade in Peking. Geen melding is gemaakt van An drei Gromyko, die tot nu toe de enige eerste onder-minister van buitenland se zaken was. Aangenomen wordt dat hij zijn positie behoudt. „Geklets in de pers" Sir Winston Churchill heeft giste ren in het Britse Lagerhuis, met het oog op de berichten dat hij spoedig zal aftreden, schertsend gezegd: „Laat u niet misleiden door al dat geklets in de pers en geloof niet alle geruchten". De verklaring van Churchill kan op twee manieren worden uitgelegd. Of hij is niet «van plan af te treden, of hij is niet bereid mee te delen wat zijn partij wil, mede in verband met eventuele algemene verkiezingen. Een socialistisch lid vroeg Chur chill wanneer hij, evenals Eisenho wer, een kabinets-minister zou aan wijzen om zich met de kwesties van nemen en de politiek van andere lan den niet moest afwegen tegen ge beurtenissen als het publiceren van documenten. „Wij weten uiteraard", zei hij, „dat in de Ver. Staten Jalta een partijpolitieke kwestie is en dat op politiek terrein sommige mensen heel ver gaan". Hij pauseerde even en zei toen: „Dat weet de heer Attlee ook wel". De conservatieven schaterden en de socialisten keken stug voor zich uit. Churchill doelde kennelijk op de zaak-Bevan. De Franse politie heeft nog niets de ontwapening bezig te houden. vernomen over prins Ali Patrick, het Churchill antwoordde dat naar zijn mening in Engeland geen behoefte aan zo'n post is. De vroegere minister van Defensie, Emanuel Shinwell, vroeg daarna aan Churchill of hij nog lang in de gele genheid zou zijn ministers in zijn ka binet op te nemen. Daarop antwoord de de 80-jarige premier: „Mr. Shin well moet zich werkelijk niet laten misleiden door al het geklets in de pers. Hij maakt een fout, door te la ten doorschemeren dat hij een dier genen is, dat het meest zijn misleid". De leden van het Lagerhuis lachten. Jalta en Bevan. Ook de Amerikaanse publicatie van de documenten over Jalta kwam weer op het tapijt. Clement Attlee, de leider van de socialisten, vroeg of het niet moge lijk was op het punt van publicatie van documenten over internationale conferenties een algemene overeen komst te sluiten. Churchill antwoordde dat men de omstandigheden in aanmerking moest gelegen. zevenjarige neefje van de sjah van Perzië, dat met zijn moeder uit Gstaad (Zwitserland) is verdwenen. Nergens was de grenspolitie haar naam tegengekomen. Volgens be richten zou de moeder van het prins je, mevr. Pahlevi Frangaise van geboorte op weg naar Parijs zijn. Maar ook haar familieleden in Frankrijk hebben niets van haar ge hoord. Een zeer actieve depressie afkom stig uit de Golf van Biscaye trok van morgen naar de Ierse Zee. Deze sto ring stuwt een nieuwe hoeveelheid warmere lucht naar West-Europa waardoor ook in ons land de tempe ratuur verder omhoog zal gaan. Di kans op regen neemt af, omdat nieu we storingen van de Oceaan banen volgen, die verder van ons land zijn Belgische ambassadeur in Ned. nam afscheid van collegae In Den Haag heeft de Belgische ambassadeur Z.E. E. Graeffe, die tevens deken was van het Corps Diploma tique Dinsdagavond tijdens een receptie afscheid geno men van zijn diplomatieke relaties in verband met zijn aanstaande vertrek uit ons land. Op de foto zien we de scheidende ambassadeur in gesprek met mevr. Drees, de echtgenote van de Nederlandse premier. HET GAAT NIET GOED in Viet nam. Sinds vorig jaar is het land verdeeld in twee helften; het Noor den is aan de communisten toegewe zen, terwijl het Zuiden nog door middel van een Unie verbonden is met Frankrijk. Nu is die Unie even „veder-licht" als die van Nederland met Indonesië, zodat Zuid-Vietnam z'n eigen boon tjes moet doppen. En daar heeft het een hele toer mee. Vooreerst zijn massa's katholieke Vietnamezen vanuit het Noorden naar het Zuiden getrokken. Een der gelijke „invasie" vei'stoort altijd de rustige ontwikkeling van het 0 land van opname. Maar ove rigens zijn deze Katholieke vluchtelingen de grote spelbrekers niet. Dat zijn de andere godsdiensten, wier aanhangers zich tegen het op dringerige communisme indertijd met de wapens in de vuist hebben verzet en nu in het bezit zijn van goed geoefende legers. Nu is het wel aardig als een godsdienstige secte zulke militaire aanhangers heeft, maar als ze zich met de politiek gaan bezighouden, dan zijn zulke leger tjes buitengewoon lastige elementen. Zo ook hier. Daar is op de eerste plaats de Cao Dai, een soort synthese tussen Con fucianisme, Taoïsme, Boeddhisme en Christendom (van de Katholieken hebben zij zelfs de kerkelijke hiërar chie overgenomen, zodat zij een paus, kardinalen en bisschoppen hebben!). Deze Cao Dai bezit een le gertje van 20.000 wel bewapende mannen. Daarnaast bestaat de Hoa Hao, een secte, die zich meer met bijgelo vige practijken bezig houdt, maar overigens ook de beschikking heeft over een legertje van gelijke grootte. En als derde komt daar nog bij het particuliere leger van generaal Le Van Vien, die vroeger als piraat aan de kost kwam, maar later als „oor logsheer" tegen de rode troepen van Ho TsjiMinh vocht aan de zijde van de Fransen, die hem daar natuurlijk dik voor betaalden. Deze drie particuliere legers heb ben zich in een verenigd front aan eengesloten en vormen nu een macht in de staat waarmede geducht reke ning moet worden gehouden. De (Katholieke) premier van Zuid-Vietnam Ngo Dink Diem weet ervan mee te praten. Het verenigde front heeft zelfs een ultimatum aan de premier doen toekomen, waarin deze voor de keus gesteld wordt binnen vijf dagen zijn kabinet te herzien of ander een strijd tussen de eenheden van de secten en het regeringsleger te riskeren. Premier Diem heeft dit ultimatum krachtig van de hand gewezen en er aan toegevoegd, dat hü zonodig de hulp van het leger zal inroepen om de orde te handhaven. Het is te hopen, dat de Katholieke premier er in slaagt de baas te blij ven, want als deze sectarische legers de macht in handen zouden krijgen betekent dat verdeeldheid en bur geroorlog, hetgeen in de gegeven omstandigheden gelijk staat met een directe uitnodiging aan de rode Noor derlingen om binnen te komen. (Opgemaakt te 10 uur. Geldig van Woensdagavond tot Donder- dagavond). ZACHT Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, morgen opklaringen. Zacht weer. Krachtige tot matige 5 Zuidelijke wind. 24 Maart: zon op 6.38 en onder 19.00; maan op 6.14 en onder 20.01 uur. nieuwe maan 04.42 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 2 c STOCKHOLM onbew. 11 onbew. 1 KOPENHAGEN half bew. 2 ABERDEEN geheel bew. 2 regen 6 "n regen 7 mist 2 zwaar bew. 6 regen 8 zwaar bew. 13 zwaar bew. 3 licht bew. 7 regen 2 zwaar bew. 6 zwaar bew. 6 onbew. 5 nevel 2 regenbui 3 half bew. 1 zwaar bew. 10 DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME Korreltje Niemand wane zich bemind, die zelf niet bemint. Epictetus.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1