Z6N- El MAANKALENDERS Lente voor de damesschoen ingeluid met hakkenrevolutie Ontwerpen van Dior en Lousac doen t ook in de rayonweefsels 53^ 1 RAHO Lentelustig wagentje werd ontrouw en nam de wielen WOENSDAG 23 MAART 1955. DE LËIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 NIEUWTJES VAN DE TEXTIELBEURS De textielbeurs vormt een belangrijk deel van Voorjaarsbeurs, die mo menteel in Utrecht wordt gehouden. Niet minder dan 79 deelnemers tonen op overduidelijke wijze aan, dat de Nederlandse textielindustrie er zijn mag. Vooral de katoen- en linnensector komen royaal voor den dag en als er iets te betreuren valt op deze expositie dan is het, dat Tilburg ook dit jaar ver stek heeft laten gaan. Tijdens een persconferentie, die aan de opening van de beurs voorafging, heeft drs. H. J. Geerkens, voorzitter van de Nederlandse Textieljaarbeurs, medegedeeld, dat een zeer schadelijke invloed wordt ondervonden van Japan, waar men met dubbele prijzen werkt. Verder moet een opnieuw dalende afzet worden vastgesteld ten aanzien van Indonesië. Elders in de wereld hebben de katoenfabrikanten echter volledige com pensatie gevonden. De export van de rayonweefsels is zelfs met 700 ton toegenomen. Levendiger is ook de afzet van wollen tricotkleding en ook de tapijtindustrie exporteert gunstig, ondanks de concurrentie van België en Italië. Een kleine modeshow van Neder- landsé dameskleding heeft ertoe bij gedragen bij de persvertegenwoordi gers de overtuiging te vestigen, dat zelfs ontwerpen van Dior en Lousac in de rayonstoffen goed kunnen wor den gerealiseerd. Er werd veel nieuws getoond in honderd procent katoen, veredeld katoen, katoen met zijden en satijnen finish. Veel van hetgeen werd geshowd was kreukperstellend en het plissé wordt gegarandeerd. Men heeft stoffen laten zien, die doen denken aan behangsel-papier, maar het niettegenstaande zeer goed doen. Als wij nog enkele grepen mogen doen uit het vele moois, dat deze beurs toont, dan denken wc op de eerste plaats aan „de modieuze druks" van „De Nijverheid" uit Twente. De Nijverheid behoort tot één van de eerste Twentse textielindustrieën, die het initiatief nam Nederlandse kunstenaars in te schakelen, teneinde te komen tot nieuwe dessins bij be drukte stoffen, bestemd om tot mo dieuze kleding te verwerken. Ter beurze verschijnt „De Nijver heid" met enige nieuwe artikelen. In de eerste plaats „Permafix", de eerste Nederlandse plissé. Dit artikel, dat oorspronkelijk in Amerika ontwik keld is, komt nu van de machines. Het is wasecht, kreukt niet en is bui tengewoon geschikt voor een zomer - rokje. Als nieuwe finishwijze presen teert deze firma de kristalfinish. Het weefsel wordt op een bepaalde wijze door middel van walsen bewerkt, zo dat de glans van de stof een kristal effect krijgt. De laatste jaren valt in de finishes een enorme ontwikkeling v/aar te nemen. Nadat de Nijverheid twee jaar geleden begonnen is met nylon als lingerie-artikel, is zij thans via de blouse-dessins, beland op de zeer modieuze dessins voor japon- stoffen. De ontwikkeling in verschil lende bewerkingen staat niet stil en regelmatig komen er nieuwe effecten. De Nijverheid werkt hoofdzakei ■ik voor de zomerproductie, zodat er thans nog nouveautés op stapel staan of in proefstadium verkeren. Hierover kan dus nog weinig gezegd worden. N. J. Menko te Enschede is vooral ingesteld op het drukken van grote hoeveelheden zoals bijvoorbeeld hon derdduizend meter voor één dessin. Zeventig procent van die stoffen be reikt het publiek in geconfectionneer- de vorm. het overige gaat in de mé- trageverkoop. Interessant is o.m. de stof van 100% celvezel met woleffect, dat onder de naam „Odrie" in de han del wordt gebracht. Bedrukte satin van rayon met strependessins (spe ciaal voor blouses en voeringen be stemd) wordt in een groot aantal kleurstelling getoond. Ook bedrukte katoen met florale en geometrische dessins vormen het succes van deze firma. Anders is het met de firma Jansen en Tilanus te Vriezenveen, die met een drietal andere fabrikanten als eersth in Nederland het artikel „voor- gekrompen interlock" lanceert. Dit nieuwe artikel vertoont vrijwel geen krimppercentages. De lengte- krimp namelijk, is volledig verdwe nen en het krimppercentage in de breedte bedraagt slechts enkele pro senten, welke er ook beslist in moet blijven, wil het artikel zijn electici- teit blijven behouden. Het artikel „voorgekrompen inter lock" is door de consument gemakke lijk te herkennen; de 'behandeling welke het moet ondergaan, laat op het doek n.l. zijn sporen na in de vorm van een lengte-ribbel, welke er ech ter na eenmaal wassen volledig uit gaat. Tot dusver werd zelfs in Europa een dergelijk product nog niet eerder teruggebracht. Ondanks het feit, dat de speciale behandeling tot een prijs verhoging heeft moeten leiden, bete kent het product een besparing voor de consument. De fa. Jansen en Tila nus ziet in deze uitvinding ook een sociaal belang. De consument kan nu met meer vertrouwen dit voorgekrom pen interlock-artikel aanschaffen en teleurstellingen welke ook zeker op financieel terrein hebben gelegen, kunnen vermeden worden. Chefarine „4" doet wonderen bJwmSml32E1MBL en de SCHOMMELENDE PAASDATUM I ENTE BETEKENT, dat Pasen na- dert. En Pasen, weten wij, hangt af van de maan.,. Waar is de maan? Wij zullen haar aan de avondhemel tevergeefs zoeken, want het1 is bijna niéuwe maan. Op de dag dat de lente begint, komt de maan pas in de vroege ochtend, om 5.16 op en zij gaat 's middags om vijf minuten voor vier weer onder. Bijna nieuwe maan: dat betekent dat het nog ruim twee weken zal du ren, aleer de maan vol is. Inderdaad zal het pas op 7 April volle maan zijn. Die volle maan van 7 April heet de „paas-volle-maan"; zij is immers de eerste volle maan na het begin van de lente. - - De eerste Zondag daarna zal de 'Paaszondag zijn; zo zegt de oude re gel. Dat Wordt dus de tiende April, dit jaar. Zo stond het trouwens ook al op kalenders en in agenda's. Wij gebruiken de christelijke ka lender en die richten wij in het al gemeen in naar de tijdsduur die de aarde nodig heeft om eenmaal om de zon te lopen: die periode noemen wij een jaar. Op dat jaar baseren wij onze kalender, anders dan bijvoorbeeld de Islamieten en het orthodoxe Joden dom, die een maandkalender gebrui ken. Een overblijfsel van de oude maand kalender is echter nog terug te vin den in onze wijze van bepalen van de paasdatum. Het gevolg daarvan is, dat de paasdatum niet vastligt, zoals bij voorbeeld de datum van het Kerst feest, maar dat hij op een voor leken niet te doorgronden manier heen en weer schommelt in onze kalender. En mét Pasen de aan dit feest gekoppel de dagen als Goede Vrijdag, Hemel vaartsdag en Pinksteren. Uit de pas Zon- en maandkalender zijn nu een maal niet aan elkaar gelijk te scha kelen: een gevolg van het feit, dat onze aarde eenmaal in de 365 K dag een omloop om de zon maakt terwijl de maan 29)/2 dag nodig heeft om een keer rondom de aarde te lopen. Een kind van de lagere school kan al uit rekenen dat 29) j niet te delen is op 6ÖK- t. In feite is het nog een beetje ge compliceerder, want noch het jaar duurt precies 365 K dag, noch een maansomloop (d.w.z. de periode tus sen twee opeenvolgende volle manen) precies 29) 2 dag. Maar deze afgeronde getallen illustreren al duidelijk ge noeg, dat er geen sprake is van een in de pas lopen van aarde en maan. Men kan dit enigszins vergelijken met wat men op Zondagmorgen kan horen wanneer twee kerkklokken door elkaar heen beieren, de een in net iets vlugger tempo dan de andere. Op een gegeven moment vallen hun slagen samen, maar bij de volgende slag ligt de'traagste van de twee iets achter bij de andere. Die gaping wordt steeds groter nadat een aantal slagen verder de beide geluiden weer samenvallen: de achterstand van de ene kerkklok is dan zo groot gewor den, dat zij precies zoveel tijd duurt als past tussen twee slagen van de ander. Velen zullen dit verschijnsel wel eens hebben opgemerkt. Negentien jaren Iets dergelijks komt voor bij de om looptijd van de maan ten opzichte van de omlooptijd van de aarde. Er moet dus ergens een periode van een zeker aantal jaren aan te geven zijn, waarna Pasen weer op dezelfde datum valt als datzelfde aantal ja ren geleden. Al eeuwen geleden heeft men naar deze „cyclus" gezocht en het was een sterrenkundige in het oude Grieken land, de Athener Meton, die hem in 433 voor Christus ontdekte: het bleek, dat negentien jaren samenvielen met 235 maansomlopen. Helemaal exact 1 was dit niet: er schuilt 'n onnauwkeu- digheid in van 1 uur en 29 minuten. In enigszins gewijzigde vorm wordt echter de „cyclus van Meton" nog steeds gebruikt voor de vraag: wan neer is het Paaszondag? En zo komt het dat het vaststellen van de paasdatum nog steeds ge schiedt met de ogen gericht op de schijngestalten van de maan. S. TELLA. <t)e iMsnap&wif. pan ctemste ta/uj. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel pa Wanneer alles volgens plan verlopen was, zou de chauffeur met een sierlijk bochtje het fa brieksterrein opgereden zijn, maar alles ging niet volgens plan, want vlak voor de ingang sloeg de motor af en na een paar vergeefse pogingen stapte de chauffeur gelaten uit om het paard achter de wagen te span nen,hetgeen erop neerkwam, dat hij de wagen duwende het ter rein op wilde brengen. Juist toen hij begon te overwe gen of hij niet beter een dozijn mannetjes uit de fabriek kon waarschuwen om hem behulp zaam te zijn, hielp de wagen hem zelf een handje, want plot seling sloeg de motor aan. En nu de wagen eenmaal zijn goede wil getoond had, was er geen houden meer aan, ook niet voor de chauffeur, die Slijkhuis oen lesje gaf om zijn cabine weer te bereiken. Als een kalfje op de eerste lentedag dartelde het bestelwa- gentje in volle vrijheid over het fabrieksterrein en in jeugdige overmoed verwaarloosde het de waarschuwende kreten, die door de chauffeur de lucht ingeslin- gerd werden. Ook toen het wa gentje met zijn neus in een berg zand terecht kwam, was zijn voorjaarsstemming nog niet vast gelopen, want het zand moest voor het enthousiasme wijken en de waterkant lokte. Even later hing het wagentje hulpeloos aan de rand van de kade, waar zijn achterwielen de duik in het zilte nat tegenhiel den. Toen waren er spoedig grijp grage handen, die het wagentje weer in het rechte spoor brach ten. De Aoorjaarsshow van het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche heeft ons be wezen, dat er een ware hakker.-revolutie is uitgebroken. Wie het staalkaartjc hiernaast raadpleegt, ontdekt, dat vanaf de 8 cm hoge naaldhak er een deling is bereikt tot Iri cm. Men kan hier nauwelijks meer spreken van een hak, maar de vakmensen geven er de naam „pinethak" aan. Ballerina's, flats en loopers geven met hun platte hakken de toon aan. Toch is er blijvende belangstelling voor de halfhoge Quecnies, wijl thans geheel nieuwe hakvariaties in de mode zijn gebracht. Minder nieuws Even kregen we een herinnering aan de oor logstijd. toen we onder veelkleurig raffia-bo- venwerk een houten zool en hek zagen beves tigd. En ook voor de zogenaamde klompschoen wordt aandacht gevraagd. We hebben ons afgevraagd, of die hakken revolutie wellicht van invloed is geweest op de schoenenshow als zodanig. Want de voorjaars collectie heeft eigenlijk minder nieuws gebracht dan vorige keren. Wel kan woi"dcn opgemerkt, dat het Queenie-type de voorbode schijnt te zijn van een omwenteling in de mode. Dat komt waarschijnlijk, omdat deze slanke schoen de voet elegant maakt en geschikt is voor alle leeftijden. Men verwacht met name, dat in het bijzonder de groep teen-agers deze sierlijke en goed passende schoen zal gaan dragen. Opvallend Opvallend zijn enige opengewerkte teenstük- jes. Ze lopen in franje uit of wel, ze zijn assy- metrisch aangebracht. De mode brengt ook da messchoentjes met bijpassende'strikjes van de jurk en wederom is het glazen muiltje versche nen in de vorm van een doorzichtig plastic schoentje. Kennelijk op Spanje geïnspireerd is de fijne pumps met fantasie-snit, die de voet kleiner maakt. De modekleuren zullen bleu en rose zijn en typisch is 'het opkomend verschijnsel van de .Iamesschoen met linker- en rechter flank van verschillende kleur, en verder schoentjes van wee materialen. De herenschoen wordt ook verder aangepast lan de Italiaanse leest; de modellen zijn lichter m ook al sagen we loopers in bruin met wit adel, de zwarte schoen komt er allengs meer in. fc' v. OORSCHOT.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10