SteftzidaeSoti/Ya/nt Poujade trekt te velde tegen het Franse parlement Winkeliers tot staking opgeroepen De „Aruba" in kwaad water Frans accoord met de Saar K.I.IW. vlieger in Djakarta doodgeschoten Paus Pius XII hersteld Kleiber breekt met Oost-Berliin Graaf Karolyi overleden MAANDAG 21 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13454 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opmars der Poujadisten BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon^Pirectie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p, f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Poujade vertrouwt die concessies niet Poujade, de leider van de Franse anti-belastingwetgeving, is niet tevre den» De_ Franse regering heeft, zoals gemeld, in het parlement concessies gedaan in ruil voor het intrekken en afstemmen van enige moties. Daarop heeft de Nationale Vergadering Zondag de burgerlijke begroting van finan cien met 392 tegen 211 stemmen aangenomen. Dat alles is Poujade veel te tam; hij heeft thans zijn volgelingen opgeroepen te verhinderen, dat parlementsleden die de beweging slecht gezind zijn, het woord voeren op openbare vergaderingen. Dit is een zeer vergaande opdracht, die kan leiden tot relletjes. De leiders van de beweging hebben verder besloten de onderhandelingen met alle parlementsleden te verbreken. Dit geldt ook voor afgevaardigden die de beweging tot nu toe verdedigd hebben. tumult, terwijl de kleine boekhande laar Poujade op de publieke tribune druk gebaarde en iemand van de tri bune schreeuwde: „Ga naar huis en slapen jullie honden. Wjj zullen jullie nog wel krijgen". Later vergaderde Poujade met 100 volgelingen in een klein Parijs hotel, dat hij tot zijn hoofdkwartier heeft gemaakt. Hij was bijzonder opgewonden. PROTESTDEMONSTRATIES OP 28 MAART. De leiding van de „Poujadisten" heeft voorts de winkeliers opgeroepen hun zaken op 28 Maart te sluiten en massa-bijeenkomsten bij te wonen uit protest tegen de belastingpolitiek. De Franse Nationale Vergadering komt die dag bijeen om te spreken over de jongste regeringsvoorstellen over de belastingen. De beweging tracht nu ook de steun van de 18 millioen Franse boe ren te krijgen. Voor hen is een spe ciale afdeling opgericht. Intussen zijn de vakverenigingen ontevreden over de resultaten, die Poujade al voor de kleine nering doenden heeft weten te bereiken. Zij beginnen te dreigen voor de ar beiders eenzelfde tactiek te gaan toe passen. „Wij zullen jullie wel krijgen". Het debat in de Nationale Verga dering eindigde Zaterdag onder groot De Finse tanker de Aruba is voor bij Ceylon gevaren zonder Colombo aan te doen. De bemanning heeft zich bereid verklaard het schip, dat der tien duizend ton kerosine, brandstof voor straaljagers, aan boord heeft be stemd voor rood China, verder in de Indische Oceaan te varen en in ex territoriale wateren op verdere orders te wachten. De bemanning is door haar vakver eniging ini Finland gemachtigd om te weigeren in „gevaarlijke wateren" te varen. Toen de Aruba voorbij Ceylon voer, vloog een vliegtuig met pers fotografen en journalisten boven het vaartuig. De bemanning van de Aruba wuifde met de petten en vesten. GRATIE GEVRAAGD VOOR GASTON DOMINICI. Clovis Dominici, de oudste zoon van de 77-jarige ter dood veroor deelde Gaston Dominici, heeft in een brief aan de Franse president gratie voor zijn vader gevraagd. Tegelijk houdt hij in die brief vol, dat zijn vader inderdaad de moordenaar van het gezin Drummond'is. Met zijn vuist op de tafel slaand, schreeuwde hij: „Nu is het afgelo pen. Geen mest van deze soort meer. Ik roep u op ten strijde tegen (de Gaullistische afgevaardigden) Max Brusset, Fréderic-Dupont en al die genen, die hun woord gebroken heb ben na hier voor mij gekropen te hebben en uren op mij gewacht te hebben voor ik hen kon ontvangen. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan hoogverraad". Poujade komt in de eerste plaats op voor de kleine zelfstandigen en handwerkslieden, die volgens hem te zwaar onder de belastingen gebukt gaan. Maar Zaterdag zei hij, dat hij van plan is ook de huisvrouwen voor zijn zaak te winnen. Hij zou de winkeliers aanraden van hun prijzen de belastingen af te trekken, die zij er van de staat op moeten leggen. „Het Franse volk zal minder voor deze goederen betalen en zich bij ons aansluiten", zei hij. Poujade, tot voor kort een onbe kend boekhandelaar uit Zuid-Frank rijk, beweert al een millioen volge lingen in Frankrijk en Noord-Afrika te hebben. Na een dag van intensieve bespre kingen over de toekomstige economi sche betrekkingen hebben de delega ties van Frankrijk en het Saargebied Zateragavond officieel bekendge maakt dat zij algemene overeenstem ming hebben bereikt over de belang rijkste punten van de Frans-Saarland- se economische samenwerking. Daarmee zijn de onderhandelingen tussen de delegaties, die onder lei ding stonden van resp. Antoine Pinay en Johannes Hoffmann, geëindigd. Een Frans-Saarlandse conventie over de economische samenwerking is vervat in het Frans-Duitse accoord over het Saargebied. Deskundigen zullen nu de details verder uitwer ken. Zaterdagavond is in de beneden stad van Djakarta bij de beschieting van een auto, die het bewaakte ha vengebied binnenreed door dienst doende militairen de 24-jarige J. van Heyningen door een kogel dodelijk getroffen. Hij was derde vlieger bij de K.L.M. en bezocht Zaterdag voor de eerste maal Indonesië. De heer Van Hey ningen was met zijn in Djakarta woonachtige broer en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltijd te gebruiken. Op de terugweg naar de stad reed de auto het verboden „havengebied Priok" binnen, waarvan de grens volgens de autobestuurder niet zoals gebruike lijk. zou zijn aangegeven. De dienst doende militairen daar losten scho ten, waardor Van Heyningen dodelijk in het achterhoofd werd getroffen. De zaak is in onderzoek. Maarschalk Goworof overleden Radio-Moskou heeft bekendge maakt, dat maarschalk Leonid Gowo rof, plaatsvervangend minister van Defensie Zaterdag overleden is „na een langdurige en ernstige ziekte". Geworof was in Januari 1943 com mandant van het front bij Leningrad, toen de Duitsers voor de poorten van deze stad werden teruggeslagen. In de uitzending van radio-Moskou werd Gorowof „een van de promi nente militaire leiders en bouwers van de Sowjet-strijdkrachten, een be roemd held uit de grote vaderlandse oorlog" genoemd. Een ontwapeningsminister President Eisenhower heeft Harold S tassen benoemd tot zijn persoonlijk assistent met de rang van minister voor het uitwerken van een Ameri kaanse politiek inzake ontwapenings voorstellen. Stassen zal bij zijn taak rekening moeten houden met de nieu we wapens waarover de Ver. Staten en andere landen nu beschikken. Tot nu toe was Stassen directeur van het bureau voor hulpverlening aan het buitenland (F.O.A.). Dit bu reau houdt op 30 Juni a.s. op te be staan, tenzij het Amerikaanse Con gres anders mocht beslissen. Stassen zal nog een maand als directeur van de F.O.A. aanblijven. Zijni benoeming tot minister voor ontwapening gaat onmiddellijk in. VERWARMDE RENBAAN. De vereniging voor „steeple-chases in Frankrijk, die elk jaar probeert om de renbaan in Auteuil te verbeteren, heeft nu een moderne verwarmings installatie laten aanbrengen, n.l. ver warming door middel van infra-rode stralen. Onmiddellijk na Pasen zal Z. H. Paus Pius Xn zijn normale werkzaamhe den hervatten, hoewel hij nog enigs zins last ondervindt van een stijve rechterarm en een rheumatische aandoening in de rechter schouder. Na de zegen Urbi et Orbi op Eer ste Paasdag zal de H. Vader voor het eerst na zijn ziekte een massale audiëntie verlenen en wel aan enige duizenden invalide kinderen. Afscheidscadeautje van mevr. Deterding aan Dennenheuvel Dat is een opname van Huize „Over^osch", de villa aan de Soestdijksestraatweg te Hilversum, welke door Mevr. Ch. M. Deterding, echtgenote van wijlen Sir Henri Deterding, bij haar vertrek naar het buitenland en ter gele genheid van het tiende lustrum van „Dennenheuvel", de Vereniging tot verpleging van Hoofdarbeiders in Herstellingsoorden en Sanatoria, aan genoemde vereni ging .geschonken. Prof. Erich Kleiber, de bekende Duitse dirigent van Oostenrijkse af komst, heeft de banden met de Ber- Iijnse staatsopera, in r Oost-Berlijn, verbroken, omdat „de geest van de oude staatsopera niet in het nieuwe gebouw kan heersen". De directe oorzaak van zijn besluit was wat hij noemde een „wild bevel" van de communistische autoriteiten om „binnen twee uur" een gouden opschrift in de gevel van de opera een opschrift dat 200 jaar oud is te verwijderen. Deze inscriptie zegt in het Latijn, dat het gebouw ddoor Frederik de Grote aan de kunsten werd gewijd. Kleiber noemde het be vel .^heiligschennis, aan een histo risch monument gepleegd". Dit is de tweede maal, dat Kleiber made staatsopera breekt. In 1935 trad hij nl. als directeur af uit protest tegen het feit, dat de nationaal-socia- listen de politiek binnen het gebouw brachten. Vorig jaar was Kleiber naar Duits land teruggekeerd en had, hoewel zelf geen communist, zijn werkkring bij de oOstberlijnse opera aanvaard. Graaf Michel Karolyi, gewezen pre sident van Hongarije (19181919) en gewezen gezant van Hongarije in Pa rijs (19471949) is Zaterdag op tachtigjarige leeftijd in Vence (Zuid- Frankrijk) aan een hartaanval over leden. Hij woonde sinds 1950 met zijn echtgenote als emigrant in Vence. Graaf Karolyi behoorde tot een zeer rijke Hongaarse familie. In 1913 werd hij leider van de verenigde on afhankelijkheidspartijen. Hij trachtte tevergeefs de monarchie te handha ven, doch op de dag van zijn benoe ming tot premier brak de revolutie uit. Toen de republiek uitgeroepen werd, werd Karolyi president. Hij ijverde voor agrarische hervormingen en ga fzelf het voorbeeld door zijn uitgstrekte landerijen te verleden. In het zelfde jaar (1919) echter moest hij de macht aan de communisten overdragen, waarop graaf Karolyi uit het land vluchtte. Hij zwierf door vele Europese landen en tenslotte opende zijn echtgenote een arrtiqui- teitenwinkel in Parijs. Zelf werd hij journalist. In 1946 keerde hij naar Hongarije terug, waar hij feestelijk ingehaald werd. Hij streefde nu naar een toenade ring tussen Oost en West en werd ge zant te Parijs. Na de pjrocessen te gen kardinaal Hindszenty en Rajk, voor wie hij partij gekozen had, trad hij uit de dienst. Hij heeft de wens te kennen gege ven om op het eiland Wight begraven te worden, waar ook zijn zoon ligt, die bij een vliegtuigongeluk als test piloot in Britse dienst om het leven is gekomen. Geen overkokende melk meer De broer van de acteur Cruys l Voorbergh, de heer J. M. van Vrijberghe de Coningh te Weesp, heeft een merkwaardige uitvin ding gedaan, die voor vele huis vrouwen een uitkomst kan be tekenen. Met behulp van ijzer draadjes en een blikken busje heeft hij een kleine verandering aan het gaskomfoor aangebracht, waardoor het gas op het ogen blik dat de melk gaat koken wordt afgesloten. De kleine verandering heeft echter een dergelijke uitwerking dat niemand die het wonder aan schouwde er ook maar iets van begreep. Aan het gaskomfoor lag het in ieder geval niet, want dit was voor'n prikje op de Amster- Amsterdamse „luizenmarkt" ge kocht. Dit was echter op de af stand, waarop de toeschouwer zich om veiligheidsredenen moes ten opstellen niet te zien. Wel zagen zij dat toen de melk als een rijpe blaar opbolde boven de melkkoker de gasvlam als bij toverslag doofde. Sommigen be weerden dat de overkomende melk hiervoor zelf verantwoor delijk was, maar dat bleek toch niet waar te zijn. naai. Sndonelië aacii. 6-iji.tand ïlïïl£-leidti.i Mr. P. Stoffels, de bekende jurist uit Amsterdam, is Zaterdagavond 19 Maart met een K.L.M.-lijntoestel naar Indonesië vertrokken om daar in Djocja rechtskundige bijstand te verlenen aan vier van de twaalf R.M.S.-leiders die thans voor de militaire rechtbank aldaar terecht staan. Het proces is reeds enige tijd aan de gang, maar de heer Stoffels kon niet eerder naar Djocja vertrekken omdat hij moest wachten op een visum voor de reis naar Indonesië. De foto toont de jurist op de trap voor het vliegtuig, even voor hij zich voor de grote reis aan boord begaf. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de hoogeerw. heer J. A. Annegarn. Tot pastoor te Den Haag (H. Fa milie) is benoemd, de zeereerw. heer H. J. A. M. van der Ven; tot pas toor te Leidschendam, de zeereerw. heer J. F. van der Kolk; tot pastoor te Duivendrecht de zeereerw. heer H. P. J. Figelet; tot pastoor te Hansweert, de zeereerw.1 dr. G. Neefjes, die kapelaan was te 's-Gra- venhage (H. Jacobus). Tot conrector te IJmuiden-Oost, R.K. ziekenhuis, de zeereerw. heer C. A. van Steen, die rector was te Delft (Jongensweeshuis). Radio's goedkoper? Spoedig grote prijsdaling verwacht De regeringsmaatregelen ten op- zichte van de radiohandel in Neder land schijnen een spoedig succes in te houden, want naar wij vernemen, is Philips reeds begonnen de voorraden bij de detailhandel op te nemen en men verwacht, dat de prijzen van Philips zeer binnenkort aanzienlijk zullen dalen. De Philipspersdienst deelt mede, dat het een gewoonte bij Philips is om niet de klein-handelaar het verlies van prijsverlagingen te laten dragen, zodat bij de verwachte prijsdalingen de kleinhandel scha deloos zal worden gesteld. Importeurs van enkele buitenland se merken zoals Grundig en Blau- punkt hebben inmiddels al prijs verlagingen van geringe omvang ongeveer 5% aangekondigd; deze verlagingen vinden voornamelijk hun oorzaak in de „margebevrieving". die Vrijdag j.l. van kracht werd en waar door het verboden is de winstmarges te belasten met de omzetbelasting, die thans niet meer door de kleinhan del gedragen wordt. KORTE golf Een uit de koers geraakte Rijn aak kwam Zaterdagmiddag in het Noord-Hollands kanaal onder Zijper- sluis in aanraving met een uit Den Helder afkomstig vrachtschip. Het vrachtschip zonk na vijf minuten, na dat alle opvarenden op de Rijnaak waren overgestapt; het gezonken schip vormt een belemmering voor de scheepvaart en zal vandaag door een drijvende bok gelicht worden. De vrouwelijke politie, die reeds in Amsterdam en Zuid-Lim- bujg haar rondjes loopt, zal thans ook Nijmeegse collegae krijgen; de Nij meegse afdeling start met vier da mes, die voornamelijk de jeugd onder toezicht zullen houden. Een brand aan boord van een kustvaarder, gemeerd in de Rotter damse haven, noopte de Rotterdamse brandweer gistermorgen met groot materiaal uit te rukken. De rookont wikkeling was zo groot, dat twee mannen, ondanks zuurstofmaskers, onwel werden. De blussing duurde 1 Yi uur en de schade bleef beperkt tot enkele hutten; oorzaak is onbe kend. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT LICHTE VORST. Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaat sen lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Aanvankelijk weinig wind, la ter matige wind tussen Zuid en Oost. 22 Maart: zon op 6.43 en onder 18.57; maan op 5.37 en onder 17.16 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist 8 C. sneeuw 7 onbewolkt 11 licht bew. 5 sneeuw 1 licht bew. 1 onbewolkt 3 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 regen 2 regen 9 regen 10 regen 12 geheel bew. 5 sneeuw 1 gehele bew. 3 geheel bew. 0 regen 2 regen 3 geheel bew. 0 zwaar bew. 1 geheel bew. 12 Korreltje Gepolijst koper maakt meer indruk dan ruw goud.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1