2)e C^dseSoti/fco/nt De Britse regering voelt er bitter weinig voor Zwitserse vitrage De schoolstrijd in België ZATERDAG 19 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13453 KAIHOL1EK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20820 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Scheveningen Amerika wil documenten van alle Maandag £ente oorlogsconferenties publiceren DULLES VRAAGT ZICH AF: WAAROM NIET ^J^ET het uitzicht op de zee, ein- deloos gclvend onder de strie men van Maartse buien, is ook het congres van internationale katholie ke organisaties te Scheveningen ge opend met een geestes-vlucht over de toestand, waarin de mensheid ver keert. Deze toestand is zo dramatisch in zijn dreiging, dat zelfs de meest op pervlakkige mens er zich enigszins van bewust is. Het „lieve leventje" gaat gewoon door, en dat is ook een eis van ge zond zelfbehoud. Dwaas en onverantwoord zou het echter zijn in zulk een tijd van hoog spanning maar voort te leven alsof er geen vuiltje aan lucht is. Zou die hoogspanning tot ontlading komen in noodweer, dan zou een mens radeloos en zinneloos worden van angst, indien hij zijn leven niet zó had ingericht, dat bij tij of ontij, bij eb of springvloed het veilig was achter de dijk. Alleen een christen, die aan de volle verzekerdheid van het verrij- zenis-geloof waarvan het naderend Paasfeest ons een voorbode is het aardse leven meet met de maatstaf van het eeuwig leven, kan zelfs in deze tijd zijn optimisme bewaren, zonder daarbij enige rekening te houden of de wedloop in verwoes tende atoom-energie 3 of 4 jaren ach terstand moet inhalen! Van dat christelijk optimisme ge tuigde op het Scheveningse congres dr. Marga. Klompé, toen zij deze tijd „gunstig" achtte. Het is een oud, maar waar gezegde, dat nood bid den leert. „De problemen van de kern-energie hebben de wereld een eschatologisch perspectief gegeven" zei dr. Klompé in haar inleiding, waarmede zij bedoelde, dat de niet ondenkbare mogelijkheid van een noodlottig verloop van de nieuwste ontdekkingen der atoom-wetenschap, de mensheid tot peinzen zet over de zin van het bestaan en haar verlan gen doet naar een levensbeschou wing, waarin de onontkoombaarheid van de dood niet wordt gevreesd als een einde, maar bezongen wordt als een nieuw begin. Ondanks de stijgende welvaart en de technische vervolmaking van het leven, gaapt er een scheur van wan hoop, of de mensheid op eigen kracht tot een vredige samenleving kan ko men. De verhoudingen zijn zo toege spitst ten kwade, dat de wanhoop aan eigen voortreffelijkheid en inzicht gaat smeken om de nederige hoop op goddelijke erbarming. Daarom is deze tijd „gunstig" te noemen, allereerst voor onszelven, opdat wij, zoals Thomas van Kempen schreef, ons leven zó inrichten „als wij bevonden willen worden in de dood". Gunstig is de tijd ook, om de onver woestbare vreugde en het nuchtere optimisme van het christelijk ver trouwen op de toekomst aan anderen uit te delen. Een groter werk van menslievend heid is nooit, maar vooral in deze tijd, niet te verrichten. Daarvan moe ten we in ons persoonlijk leven getui gen. In 't bijzonder ook moet de oer-gezonde levensopvatting van het onverdunde en onverdeelde chris tendom doordringen in de geestes- vèrwarring van de wereld-organisa ties, en dat is de grootse taak, welke het Scheveningse congres beoogt. JALTA ONTHULD IN DEZE DAGEN, nu het tien jaar geleden is, dat de wereldoorlog no. 2 z'n laatste stuiptrekkingen deed, is het begrijpelijk, dat men her inneringen aan die zware tijd op haalt. Maar is het nu beslist nood zakelijk om alles-wat toen gezegd en gedaan is aan de openbaarheid prijs te geven? Als er ooit een grote leugen ver teld is, dan is het wel deze, dat de waarheid gezegd mag worden of dat de mensheid recht heeft op de volle waarheid. Het is dikwijls veel be ter, dat sommige dingen maar ver geten bliiven. Zo is het Amerikaanse de- 0 partement van buitenlandse zaken overgegaan tot publi catie van de geheime notulen over de conferentie van Jalta. Voor historici is dat erg belang rijk, maar is het voor de mensheid op dit ogenblik ook zo belangrijk? Men is het er in elk geval wel over eens. dat de publicatie op geen on gelukkiger tijdstip plaats had kun nen vinden. Wat de mensheid en zeer zeker die van het Westen cp het ogenblik vóór alles nodig heeft, is eensgezindheid en vertrou wen. De communisten hebben met deze publicatie geen bemoeienis ge had, maar als zij er de hand in had den gehad, dan zouden we met recht hebben kunnen spreken van een buitengewoon geslaagde stunt. Want de heren in Moskou kunnen in hun vuistje lachen; zelden heeft het departement van Dulles hen zó in de kaart gespeeld door iuist datgene te onthullen, wat de Westerse vol ken tegen elkaar in het harnas moet jagen. Wij wisten, dat Roosevelt, Chur chill en Stalin op de conferentie van Jalta in Februari 1945 de landkaart grondig hadden zitten te verknippen en dat zij met h'ele volken hadden De Amerikaanse publicatie van de documenten van Jalta zal de diplomatie tussen de vrije landen niet moeilijker maken, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, verklaard. Op een persconferentie in de Canadese hoofdstad Ottawa zei Dulles, dat de publicatie van de documenten geheel normaal was. „Waarom zouden zij niet gepubliceerd worden?" vroeg hij. De Amerikaanse regering is zelfs van plan, nog vóór 30 Juni van dit jaar de geheime documenten te publiceren van alle conferenties, die tijdens de oorlog tussen de drie geallieerde leiders hebben plaats gehad, aldus hebben vandaag gezaghebbende bronnen meegedeeld. Het zijn de verslagen over de conferenties van Cairo (1943), Teheran (1943) en Potsdam (1945). PROTEST UIT LONDEN. Reeds is er bij voorbaat door de Britse regering, protest aangetekend tegen de publicatie van de geheimen van Potsdam. In Londen hoopt men vurig, dat de ongunstige reacties uit bijna alle de len van de wereld op de publicatie van de geheimen van Jalta de Ame rikaanse regering zullen bewegen, de publicatie van de notulen van Pots dam uit te stellen. Het Britse standpunt is, dat er nog lang niet voldoende tijd is verlopen om het besprokene openbaar te kun nen maken. Men name vindt men het te Londen een groot bezwaar, dat een van de deelnemers aan de conferentie van Jalta, namelijk Churchill, nog steeds in leven is. De conferentie van Potsdam werd bijgewoond door Churchill, Stalin en Truman, die in April van dat jaar Roosevelt was opgevolgd. Halverwe ge de conferentie werd Churchill ver vangen door Attlee, die hem als pre mier was opgevolgd. Overal in de wereld wordt er nu in de kranten gedebatteerd over de vraag of de publicatie van de gehei- 96 cm. br2,90 p. meter. Ook in afgepaste gordijnen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 - TEL. 20854 Voor betere woninginrichting. (Advertentie). gesmeten; de feiten hebben dat uit- gewezen. Maar wij wisten niet, wat de heren daarbij gezegd hadden en wat zij van plan geweest waren te doen. I"VE ENGELSEN KUNNEN nu le- zen, dat Roosevelt van plan was geweest om hun invloed in het Ver re Oosten sterk te beknotten; de Fransen kunnen zich vergapen aan de minder vleiende woorden, welke Churchill aan hun adres heeft ge richt. Hij had hen niet willen opne men in de exclusieve club der grote mogendheden. De hele wereld kan zich verbazen over de lichtvaardigheid waarmede Roosevelt van alles en nog wat be loofde aan Stalin (het is goed rie men snijden van een andermans leer), alleen om hem over te halen tot deelneming aan de oorlog met Japan. Dat de militaire autoriteiten zich vergisten in hun prognose om trent het einde van de oorlog in het Westen en van die in het Oosten, mag men de mannen van Jalta niet verwijten; maar het is toch wel zuur te bedenken, dat zij een hoge prijs betaalden aan Stalin om een mede werking te kopen, welke in de prac- tijk geen enkel voordeel heeft opge leverd, omdat de oorlog eerder af liep dan berekend was. De besluiten van Jalta hebben nu eenmaal hun noodlottige invloed ge had op de loop der historie; daar valt niets meer aan te veranderen. Maar de publicatie van de pikante bijzon derheden irriteert de naschrijnende wonden nog eens extra. De enige, die zich niets van de bij zonderheden van Jalta heeft aange trokken, is Adenauer. Men zegt in Bonn, dat de heren daar in Jalta be zig waren de buit te verdelen, maar dat het anders is gelopen dan zij dachten. Juist gisteren heeft de Bondsraad (Eerste Kamer) van West-Duitsland de Parijse accoorden geratificeerd en na de stemming verklaarde de Bonds kanselier, dat de geest van Jalta nu ..begraven" was en dat de overeen komsten, daar gesloten, thans defi nitief op zij geschoven waren. Zo corrigeert de geschiedenis altijd v;eer wat de bestuurders verprutsen. Ook de animositeit, welke het gevolg zal zijn van de jongste praemature publicatie der Amerikanen, zal weer luwen en wat er overblijft, moge ziin de rustige zekerheid, dat hoe verschillend de inzichten der voor bijgaande staatslieden ook mogen zijn, het grote belang van samen werken en samen strijden de over hand blijft behouden. men van Jalta voortijdig is geweest dan wel in het geheel niet had beho ren te geschieden. Maar erger nog is de strijd over de inhoud van de ge publiceerde documenten. Het hoogte punt daarvan schijnt nog niet bereikt te zijn. De republikeinse senator Jenner zei dat hij verbaasd was over de reactie van Churchill, die heeft gezegd dat de openbaar gemaakte stukken fou ten behelzen. „Als dat zo is", zei Jen ner, „dan lijkt het heel waarschijnlijk, Finland tot bisdom verheven Z.H. de Paus heeft bij decreet van de H. Congregatie de Propaganda Fi de het Apostolisch Vicariaat Finland verheven tot bisdom. De Nederlander mgr. W. Cobben, tot dusver aposto- lisch-vicaris in Finland, blijft met het bestuur van zijn uitgestrekte bisdom belast. Zijn bisschoppelijke zetel blijft eveneens gevestigd te Helsinki. Deze verheffing, hetgeen betekent, dat Fin land als kerkelijk gebied mei meer onder de Congregatie van de Voort planting des Geloofs ressorteert, doch o.l.v. zijn bisschop voortaan zelfstan dig is, houdt ongetwijfeld een aan moediging in voor de kleine groep van ruim 2.000 katholieken, die dit jaar het achtste eeuwfeest van de komst van het Christendom in het land vie ren. Het gehele uitgestrekte gebied van Finland, dat voor 98 pet. Luthers !s en waar de katholieken dus een zeer kleine minderheid vormen, is ver deeld in 4 parochies, de zielzorg wordt uitgeoefend door de Nederland se paters van het H. Hart van Jezus, geholpen door Amerikaanse en Fran se missionarissen, door 24 Nederland se en Amerikaanse zusters, 4 broeders en 1 Finse religieuze. In totaal telt de Kerk in Finland drie kerken, acht kapellen, 1 school, twee kindertehui zen een studiecentrum, dat geleid wordt door Dominicanen. De grootste parochie is Helsinki, die 1700 gelovi gen telt. De positie van de Katholieke Kerk in Finland is over het algemeen niet erg gunstig. De katholieken leven in een omgeving vol vooroordelen en in een land, dat er zich op beroemt modern te zijn, d.w.z. materialistisch en nogal lichtzinnig. dat het State department niet het ge hele verhaal heeft verteld". Het wordt door velen als bijzonder pijnlijk gevoeld, dat in de stukken veelal de suggestie wordt gegeven, dat president Roosevelt aan het eind van zijn leven grote politieke fouten heeft gemaakt. Het feit dat de repu blikeinse regering van nu dergelijke dingen bekend laat maken over een president die democraat was, heeft de controverse tussen de twee grote Amerikaanse politieke partijen, die sinds kort wat geluwd scheen, hevig doen oplaaien. Tegenstanders van conferenties met de Russen, zoals die worden ge wenst door Churchill, zeggen, dat de publicatie van hetgeen er is bespro ken op een soortgelijke conferentie te Jalta, bewijst dat dergelijke bespre kingen geen zin hebben. Vrijdagmorgen zijn studenten van de Leuvense universiteit het stadhuis van Leuven binnengedrongen en heb ben zich in de torentjes op het dak verschant. De vlag van de Vlaamse studenten en een paar spandoeken met het opschrift: „weg met Collard" wapperden uit de hoge vensters. De politie heeft enige indringers niet zonder enige moeite te pakken ge kregen. Als protest tegen het mee nemen van hun collegae zijn honder den studenten voor het stadhuis een sit-downstaking begonnen, waardoor het verkeer hopeloos in de was werd gestuurd. Om één uur was de politie de zaak meester. Men verwacht voor de komende da gen nog meer van dergelijke demon straties, als protest tegen de school politiek der regering. Gaat Churchill aftreden? Het Londense blad „Daily Express" meldde hedenmorgen, dat premier Churchill op het punt staat af te tre den en waarschijnlijk in de eerste week van April de functie van pre mier zal overdragen aan de huidige minister van buitenlandse zaken, sir Anthony Eden. Het blad zei dit te hebben verno men in „welingelichte kringen op Westminster". De conservatieve „Yorkshire Post" schreef Vrijdag reeds, dat onder de conservatieve leden van het parle ment wordt verwacht, dat premier Churchill zal aftreden vóór het be grotingsdebat in het parlement, op 19 April. Het blad zeide te verwach ten dat Churchill „binnen de komen de twee weken" zal aftreden, voordat hij op vacantie naar Sicilië gaat. Wat doet de „Aruba"? Radio-amateurs hebben de volgende boodschap opgevangen, uitgezonden door de Finse „Re-Be"-maatschappij aan de tanker „Aruba": „Zet de reis voort zonder omwegen en zonder ha ven aan te doen zolang de bemanning blijft werken. Indien de reis moet f x* DE PRINS HENDRIKKADE TE AMSTERDAM worden onderbroken, geen haven aandoen maar in internationale wa teren wachten op nieuwe orders". De maatschappij schijnt dus te blij ven bij haar plan, de 13.000 ton ke rosine, die de „Aruba" aan boord heeft, naar een Roodchinese haven te brengen. Een woordvoerder van de maatschappij heeft verklaard: „De „Aruba" zal Colombo niet aandoen, noch enige andere haven, maar zal haar reis voortzetten". Kou duurt voort Het KNMI deelt mede: Aan de Noordpool, waar op het ogenblik na een lange Poolnacht de ochtendschemering intreedt, wordt het weer beheerst door een machtig gebied van hoge luchtdruk. Een uit loper van dit maximum strekt zich over Groenland en IJsland naar het Zuiden uit. Aan de flank van deze uit loper stroomt voortdurend buitenge woon koude lucht over de Noordelij ke IJszee naar West-Europa. In deze koude lucht komen een aantal storin gen voor, waarvan er een in ons land veel sneeuw gebracht heeft. Vanmor gen lag er op verschillende plaatsen in het land ongeveer een decimeter WjiailtiMen van comtnuniüUcHe Piei-itaat feteiken SuAapa Met een chartervliegtuig van de K.L.M. zijn Zaterdagochtend in alle vroegte 19 uitgewezenen uit Commu nistisch China geland op Schiphol, waarvandaan zij zich later op de dag zullen verspreiden naar Duitsland. Zweden. Noorwegen en Engeland. vliegtuig, waarin de reis werd ge-1 stapt. Volgens hun eigen verklarin- maakt onder auspiciën van de I.C. gen werden deze mensen in Comm. E.M. (International Committee Euopean Migration), 48 vluchtelin gen, voor het meerendeel Wit-Russen, die in 1917 uit Rusland vluchtten, bevonden, 29 van hen waren evenwel Oorspronkelijk hadden zij in het^ reeds in Istanboel en Milaan uitge- China als ongewenste vreemdelingen beschouwd en deed men veel moeite om hen naar de Sovjet-Unie te doen terugkeren. Op onze foto ziet met na de aankomst een familie uit Shanghai, welke zal doorreizen naar Stockholm. sneeuw, o.a. langs de kust van Hol land en in Twenthe. Tijdens opklaringen heeft het van nacht flink gevroren, de laagste tem peratuur meldde Eindhoven, n.l. min vijf. In Duitsland, waar het vannacht lange tijd onbewolkt is gebleven, is de temperatuur nog belangrijk verder gedaald. Een station aan de Elbe meldde vanmorgen 14, een ander ten Noorden van Berlijn zelfs 16 graden vorst. De verdere vooruitzichten kunnen niet anders luiden dan: aanhouden van het koude weer, waarbij de kans op buien groot blijft. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 uur.) HET WINTERT VOORT Veel bewolking met sneeuw- of hagelbuien, maar ook enkele opklaringen. Aanvankelijk mati ge, tijdelijk krachtige wind tus sen Noord en West, later over wegend matige veranderlijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. 20 Maart: zon op 6.47 en onder 18.53; maan op 4.57 en onder 14.40 uur. 21 Maart: zon op 6.45 en onder 18.55; maan op 5.18 en onder 16.57 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN - FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. —17 c licht bew. —13 half bew. 8 sneeuwbui 3 half bew. 1 licht bew. 1 sneeuw 1 sneeuw 0 zwaar bew. 2 half bew. 2 onbewolkt 2 onbewolkt 4 zwaar bew 5 onbewolkt 8 sneeuwbui 1 licht bew. 6 zwaar bew. 5 onbewolkt 7 onbewolkt 2 sneeuw 4 half bew. —11 onbewolkt 0 Korreltje Alleen de werkelijk nederige is overtuigd van zijn hoogmoed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1