Uitbreiding van het monumentale raadhuis Noordwijkerhout van architect Kropholler Ondanks tegenslagen werkt men aan de uitbreiding van Aviiauna Studie-reizen in het buitenland Werkzaamheden beginnen deze zomer VRIJDAG 18 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Uitbreidingsplan metvüverpark ten Zuiden van .AVIFAUNA" Opening op 19 Maart Als Zaterdag 19 Maart, in alle stil te de poorten van het internatinaal Vogelpark Avifauna te Alphen a. d. Rijn voor het publiek opengaan, hoopt men dat er een betere zomer weer wacht dan in de laatste jaren het geval is geweest. Men kan veel goeds ondernemen maar het weer blijft de beste organisator. Overigens was het weer Donder dagmiddag, toen een grote schare ge nodigde journalisten van binnen, en buitenlandse bladen een rondwande ling in het park maakte verre van aangenaam. Maar dit vermocht toch het warme enthousiasme van het stichtingbestuur, het adviescollege, directie en vogeldeskundige van „Avifauna" allerminst drukken. De ze instanties zijn van de beste bedoe lingen bezield. Heel diplomatiek heeft men gezwegen over het verle den, met name over het tekort van het vorige seizoen. Verbeteringen. Het was wethouder C. M. Deeren- berg die Donderdag tegen het mid daguur het verbeterde en verfraaide „Avifauna" presenteerde. In de ach ter ons liggende wintermaanden is er in het park bijzonder hard gewerkt, opdat de bezoekers een waarlijk her boren Avifauna zullen kunnen betre den. Het valt nu reeds te constateren, dat Avifauna zich mag verheugen in een levendige belangstelling bij het grote publiek en bij de organisa ties in den lande en in den vreemde, welke zich op touristisch gebied be wegen. 's Werelds mooiste vogelpark is het opnieuw waard in de program ma's te worden opgenomen. Uit de critiek, die per slot van rekening elk openbaar bedrijf te verduren heeft, is veel lering getrokken. Ten aanzien van de prijzen en de bediening in de restaurants, alsmede de ontvangst van de gasten zijn verbeteringen en vernieuwingen aangebracht en er wordt met de uitbreiding van aan planting en vogels gestaag doorge gaan. Weth. Deerenberg schroomde niet te verklaren, dat al het mogelijke is gedaan het park te herscheppen in een waarlijk feestelijke tuin. Er zijn in aangebracht bloemen en planten uit Midden Afrika, uit Nieuw Gui nea en Zuid Amerika, welke met de duizenden bloembollen van eigen bo dem een kleurengamma van niet te evenaren schoonheid aan het park zullen geven. Reeds nu mag Avi fauna zich verheugen in de ver wachting van grote binnen- en bui tenlandse groepen die een bezoek aan het park hebben gecontracteerd. De heer Deerenberg constateerde met genoegen, dat dank zij nauw sluitende samenwerking, vruchtbaar initiatief en doortastendheid van be stuur, adviescollege en zeker niet op de laatste plaats van de directeur, de heer A. J. v. Geffen, Avifauna we derom een goede naam heeft en de goodwill ten opzichte van hei park weer geheel hersteld is. Deze| erva ring geeft moed om op de ingeslagen weg vol goede moed de toekomst, te gemoet te treden. i9 j Uitbreidingsplannen. «J-f In Avifauna is het goede béhoiiöen en het verkeerde uitgebannen, zei de voorzitter, die met veel trots de aandacht vestigde op het verfraaide park, de -nieuw vogels, de moderne speeltuin en kanovijver, het moderne Amerikaanse zelfbedieningsrestau rant beneden en het in verre omtrek ongeëvenaard mooie paviljoen, bo ven. De heer Deerenberg nodigde de journalisten hierna uit een dronk te wijden op het welslagen van het ko mende seizoen. De adjunct-directeur van gemeen tewerken, de heer A. J. Th. M. Kor- ver, expliceerde een tweetal uitbrei dingsplannen van Avifauna, name lijk de aanleg van een park ten zui den van Avifauna, ter grootte onge veer van 7 ha. in totaal,.waarvan het eerste deel, groot plm. 3.7 ha., on middellijk aansluitend aan het vo gelpark, inmiddels is aanbesteed. Het tweede deel zal direct daarna worden gerealiseerd. Bij de opzet van het totale plan is er van uitgegaan, dat na uitvoering een geheel zal zijn ver kregen. Behalve vanuit Avifauna zal dit nieuwe park, dat in de toekomst aan de oostzijde zal worden begrensd door het woongebied, ook van hieruit toegankelijk worden gesteld. Het eer ste gedeelte van dit plan zal omvat ten een vijver met een oppervlakte van 17.000 m2, plantsoenen en wan delpaden 1800 m. lang en plm. 2.25 m. breed) met een oppervlakte van 20.000 m2. Behalve paden, worden er ook terrassen aangelegd, waarvan er 2 stuks grenzen aan de vijver. Eén terras ligt op een zodanige plaats en niveau geprojecteerd, dat het een fraai uitzicht geeft over de vijver. Ten aanzien van de niveauverschillen werd opgemerkt, dat deze op ver schillende plaatsen t.o.v. de vijver 3 meter zullen bedragen. De taluds Overzicht van het raadhuis nadat de uitbreiding geheel voltooid zal zijn. Noordwijkerhout gaat zijn raadhuis uitbreiden. Dezer dagen kreeg het ge meentebestuur de mededeling, dat de rijksgoedkeuring verkregen was. De financiële goedkeuring van de zijde van Gedeputeerde Staten was vórig jaar reeds binnen een paar maanden voor elkaar, dank zij de goed verantwoorde plannen. Beziet men deze plannen dan kan men eigenlijk niet spreken van een uitbreiding van het bestaande raad huis, neen er komt een tweede bij, een gehele nieuwe vleugel achter het bestaande gedeelte met een gebouw dat de verbinding moet tot stand brengen tussen het oude gedeelte, dat voornamelijk representatief wordt en het nieuwe dat bijna geheel werkge- deelte zal worden. Na 25 jaar. Men zal zich wellicht afvragen is dat nu al nodig een nieuw groot ge bouw? Het oude raadhuis is 'nog slechts 25 jaar in gebruik. Dezelfde vraag stelde men 25 jaar geleden ook toen het oude raadhuis wat nu de Twentse bank is, na plus minus 25 jaar, ook veel te klein was geworden. De cijfers zullen aantonen dat het nodig is. In 1930 toen het tegenwoor dige monumentale raadhuis in ge bruik werd genomen, woonden er in Noordwijkerhout 6143 mensen. Tien jaar later was dit 7500 en thans is het zielental de 9700 flink gepasseerd. Geen hoge sprongen zoals men ziet, doch een constante toename. Dit alles vertelde ons de gemeente-secretaris, die met de gem. architect een con ferentie met de pers had belegd, om een en ander toe te lichten. Van alle gemeenten in de bollenstreek gaat het Deze plaat geeft een duidelijk beeld van de vernieuwing. Via een kleine verbinding met het oude raadhuis zal men de nieuwe vleugel kunnen bereiken. bevolkingscijfer in Noordwijkerhout momenteel percentsgewijs het meest omhoog. Te klein. Na de oorlog bleek, dat het raad huis voor administratieve doeleinden en ook voor representatieve te klein was geworden. Van jaar tot jaar werd dit erger door de grote toename van en uitbreiding der dien sten. Sociafe Zaken en de gemeente ontvanger moesten noodgedwongen worden uitgestoten en verhuisden naar de woning van het hoofd der opgeheven openbare school. Een jaar geleden werd de sociale werkster aangesteld, die haar bureau ook al niet op het raadhuis kon vestigen. Zij werd voorlopig aan kantoorruimte geholpen door de Woningbouwver eniging in haar vergaderlokaal! Openbare werken zat in een kamer van 3x3 meter, dit kon niet langer, de secretaris nestelde zich toen in de raadzaal en de gemeente-architect kreeg zijn kamer. De secretarie afd. Algemene Zaken zit veel te bekrom pen, alle zaken, zelfs de intièmste moeten voor de loketten worden af gedaan. De afd. Financiën zit in Aén kamer opgepropt met 5 ambte n Zoals men ziet, is de toestand onhoud baar. Uitbreiding. Het gemeentebestuur liet de kans niet voorbijgaan en gaf een jaar ge leden de architect van het oude raad huis, de heer A. J. Kropholler uit Wassenaar opdracht plannen voor uitbreiding klaar te maken. Dat deze geheel is geslaagd een ontwerp te maken, prachtig aansluitend bij het oude gedeelte blijkt wel uit de teke ning die hierb;j staat afgedrukt. Wat komt er zoal in de nieuwe vleugel? De secretarie afd. A. Z. met spreiding der loketten en aparte ka mer voor de chef van deze afd., het kantoor van de gemeente-ontvanger, de afd. sociale zaken, het bureau van de maatschappelijke werkster, het bureau van gemeentewerken (teken kamer met administratief gedeelte) werkkamer voor de gemeente-archi tect, garderobe, grote hall, keukentje enz. Boven komt een grote burger zaal voor trouwpartijen en recepties, kamer voor B. en W.-vergaderingen en nog enige reserveruimten. Men ziet dus dat voor de toekomst ook nog gezorgd is. Het gemeentebestuur hoopt dat in het begin van de zomer reeds met de bouw kan worden begonnen. 1 in 1955 üindetoekomstuittevoeren rond de vijver, welke flauw hellend worden gemaakt, alsmede het overige plantsoen zullen, wat de beplanting betreft, worden afgewisseld door grasgazons. De beplanting aan de Noord- en Westkant van het park, zal hr r worden dan aan de Oost en Zl .ijde. Het geheel zal tevens van de nodige, met Avifauna overeen stemmende fraaie verlichting wor den voorzien. Tweede gedeelte. Betreffende het tweede gedeelte van dit grootse plan vertelde de heer Korver, dat dit, totaal groot plm. 3.3 ha. een vijver zal krijgen met een op pervlakte van plm. 12.000 m2., aan plantsoenen en paden zal een opper vlakte van 21.000 m2 worden benut. De lengte en breedte van de hierin aan te leggen, wandelpaden zijn ge lijk aan die in het eerste gedeelte. Hier komen vier terrassen, waarvan één aan de vijver, terwijl de 'overige op een hoger niveau zijn aange bracht en een mooie doorkijk geven over het geheel. Doordat dit vijvercomplex ook opengesteld zal worden vanaf de aangrenzende wagen en via een aan te leggen brug voor bezoekers van en naar Avifauna. Krijgt het vogel park op deze wijze enkele nieuwe toegangspoorten welke dichter in het centrum komen en het vogelpark a.h.w. dichter tot de gemeente bren gen. Terloops werd nog gesproken over het zwembadplan, dat bestedingsklaar is en zodra de goedkeuring van de hogere instanties zal zijn verkregen gerealiseerd wordt, eveneens aan grenzend aan Avifauna en van daar uit bereikbaar zal zijn. Vogels hoofdzaak. Het essentiële deel van „Avifauna" vormen ongetwijfeld de vogels. Over de verscheidenheid van de vele en nieuwe exotische vogels, hun leef wijze en herkomst, sprak de biolo gisch candidaat, de heer G. F. Mees uit Leiden, die mede op advies van het Zoölogisch Laboratorium aldaar tot vogel deskundige van Avifauna werd benoemd. De heer Mees heeft op wetenschap pelijke wijze een groot aantal exoti sche en kleurrijke vogels van het meest uiteenlopende type dat „Avi fauna" thans rijk is met name ge noemd en getekend in al hun beziens waardigheid en aantrekkelijkheid. Maar geen woorden hoe mooi, bevat telijk en levendig ook geformuleerd kunnen Avifauna's vogelrijkdom schilderen ini zijn ware variatie en kleurenpracht. Het aanschouwen zelf overtreft alles. Bij een rondgang die door het park langs de vogelverblij- ven werd gemaakt boden de vogels telkens weer een nieuwe verrassing en een streling voor het oog. Een nieuw of hernieuwd bezoek aan Avifauna loont alleszins de moei te en kosten. Ook aan het amusement, dat bezoeker hier op 'de koop toe krijgt wordt alle aandacht en zorg besteed Mr. J. Loef ontvouwde het muzikaa programma, dat veel belofte inhoud voor hen die op muziek en een dansj< prijsstellen. Naar buitenland. j Dat het stichtingsbestuur met all< ernst bezield is om het vogelpark te maken tot de toonaangevende re creatie in haar soort van alle landen moge ook blijken uit zijn voornemei om met een kleine commissie de ko- mende.tijd enkele buitenlandse oriën tatie-reizen te ondernemen, om stu die te maken van soortgelijke parken in andere landen. De commissie i^ gevormd door de heren C. M. Dee renberg, voorz. van het bestuur, R. F Mees, vogelexpert van Avifauna, A J. Th. M. Korver, adjunct-directeui van gemeentewerken te Alphen a. d Rijn en de Leidse architect Th. Geels Het eerst zal men een bezoek bren gen aan het bekende vogelpark t< Kopenhagen waar speciaal studie za worden gemaakt van de winterver blijven der vogels, i.v.m. een plan lat in opdracht van het stichtingbestuur door genoemde architect Geels is ont worpen en ingediend. Avifauna dat, straks in Mei ziji eerste lustrum herdenkt, staat op nieuw gereed om een stroom van be zoekers, naar men hoopt groter dan de voorgaande jaren, te ontvangen met een service die de toets der tiek kan weerstaan. Het bestuur doel zijn best. Vurig hoopt het dat een fraai zomerweer voor een ongekend aantal bezoekers stimulans zal zijn om de rest te doen ALPHEN AAN DEN RIJN DIEFSTAL IN ZWAMMERDAM OPGELOST. De politie te Alphen a. d. Rijn heeft terzake van diefstal van ge reedschappen ten nadele van de tim merman J. de Leeuw te Zwammer- dam aangehouden een Alphense los- werkman. De man heeft bekend de timmermansgereedschappen enkele weken geleden uit een keet bij de bouw van de nieuwe gemeentelijk< nijverheidsschool te hebben ont vreemd. Diploma's machineschrijven. De navolgende leerlingen van de R.K. Mulo-school, hoofd de heer G. A. Balhlmann, Alphen a. d. Rijn behaal den het diploma machineschrij Loek Wortman, Kees de Bruin, Nel Peek en Joke Le Grand te Alphen a. d. Rijn, Johan van Zoest, Nieuw koop, Harry Giesbergen, Aarlander veen, Ans Rijkelijkhuizen te Rijnsa terwoude.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8