Chefarine4 ;r&Trw9,^Meg^zal door de Kroon worden beslist Kwestie R.K. school Deyleroord De rosse bandiet De schorsing van de radio-kartels Toespraak van Koningin bij bevrijdingsfeest Opgang naar t Paasfeest Gemeenteraad Wassenaar Ontbrekende gasmuntjes redden groot gezin van verstikking DONDERDAG IT MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DF.RDE BLAD - PAGINA 1 Waarschuwing aan andere bedrijstakken In de Staatscourant van Woensdag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Économische Zaken, waarin het kartel van het centraal bureau tot bescherming van de be langen van de radiohandel wordt ge schorst. Tevens worden in deze be schikking geschorst de bedrijfsrege lingen van de groothandel en de Ne derlandse vereniging van radio-de tailhandelaren. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor de individuele contracten tussen de leveranciers en detailisten betreffende de detailhan- delsprijzen. Voorts is in dezelfde Staatscourant gepubliceerd dat aan de commissie 'bedrijfsregeling advies is gevraagd over de vraag of de bedrijfsregelin gen die op het ogenblik in de radio- handel worden toegepast, in strijd zijn met het algemeen belang. Waarschuwing De door minister Zijlstra aange kondigde besluiten tot schorsing van de radiokartels zal alleen betrekking hebben op de verkoop van radiotoe stellen. De verkoop van andere elec- tro-technisohe artikelen die in dezelf de branche worden verhandeld, en nog wel langs vrijwel dezelfde kana len, zal er niet door worden beïn vloed. Niettemin, zo verneemt „Pa rool", besteedt het ministerie van Eco nomische Zaken ook ernstige aan dacht aan de handelsmarges die voor deze aanverwante artikelen gelden. Met name de prijzen van gramo- Radiohandel acht zich bedreigd De Nederlandse vereniging van radio detailhandelaren (NVRD) zal al het mogelijke in het werk stellen om de schorsing van de bedrijfsrege lingen van de t etailhandel zo spoedig megeijk op te heffen, zo verneemt A.N.P. van de zijde van de NVRD. De gevolgen van het ministeriële be sluit acht men funest voor de 4500 aangesloten handelaren en hun per soneel. Marges van 60 pet. en zelfs 100 oct. en meer zouden volgens de NVRD hoofdzakelijk betrekking hebben op overjarige toestellen, die moesten worden opgeruimd. Zoals de NVRD reeds gisteren berichtte, komen transacties met deze kortingen bij zeker 4400 van de 4600 aangeslote nen nimmer voor. Een en ander zou betekenen een terugkeer naar de 'de plorabele toestand van 1938, toen de concurrentieverhoudingen zodanig waren, dat er zo goed als geen sprake van enige winst voor de bona fide detailhandel. De detailhandel ziet zich thans de c'upe worden van de regeringsmaat regelen tot verdaging van de detail prijzen. De detailhandel heeft echter geen enkele bemoeienis bij het vast stellen van de prijzen, deze worden bepaald door de fabrikanten en de importeurs, aldus deelt men ons van de zijde der NVRD mede. Belangrijke vooruitgang bi] bestrijding van "pijnen Door belangrijke ontdekkingen op bel gebied van pijnbeslrijding is hel mo gelijk geworden een labiel Ie maken dal inderdaad beier en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. D© kennis van pijnbeslrijding Is in de loop der jaren regelmallg groter geworden. Celeerden hebben vastgesteld waai* en hoe pijn ontslaat en zij hebben geleerd pijn Ie meten. Daarna heb ben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbeslrijders belangrijk Ie verslorken door toevoeging van nieuw onldekie middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. KJ SOSmfriuH/. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 T A8LETTEN 85 t». Advertentie In dc voormiddag van de vierde Mei zal H. M. de Koningin naar aan leiding van de tiende heedi nking van dc bevrijding een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De minister van Onderwijs zal zi<^1 binnenkort in verbinding si ellen met gemeente- en schoolbesr.u en en be- werkstellig2n dat op iedere school de kinderen gezamenlijk'naar deze rede kunnen luisteren. De tekst van de boodschap zal in het facsimile van het handschrift der Koningin worden afged-.u^.t op eer. plaatwerk, waarop een randversiering is aangebracht. De minister zal be vorderen dat dit aan de leerlin gen van de hoogste klassen van het lager onderwijs en oic van net voortgezet en middelbaar onderwijs zal worden uitgereikt. Er resten de bezitters van motorrij tuigen nog slechts twee weken om hun koplampen op een der aangege ven adressen van het overigens reeds sinds 1 Januari verplichte rijkskeur te laten voorzien, zo waar schuwt de ANWB. De termijn, waar binnen dit mogelijk is, loopt n.l., zo als destijds in de Staatscourant is aangekondigd, op 1 April a.s af. Na deze datum zal er, ingevolge de destijds vastgestelde regeling, géén gelegenheid meer bestaan om dit keurmerk te laten aanbrengen, het geen in feite betekent, dia t men dan verplicht zou zijn zijn overigens wel licht goede doch ongekeurde lampsets door een geheel nieuwe tevoren gekeurde installatie te doen vervangen. Uiteraard brengt dit aanzienlijke kosten met zich. Er rijden, aldus voegt de ANWB hieraan toe, nog vóóroorlogse wa gens en motoren waarvan de lampen destijds reeds van een keurmerk zijn voorzien. Deze sets voldoen, indien het keur aanwezig is, aan de wette lijke voorschriften en behoeven dus niet opnieuw gestempeld te worden. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Drie maanden gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid eiste de proc. generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een S0-jarige bulldozerchauffeur uit Lei den, die in eerste instantie was ver oordeeld tot een maand gevangenis straf wegens overtreding van art. 30 der wegenverkeerswet. Verdachte reed in de avond van 17 April 1954 omstreeks half twaalf uit Rotterdam. Op dc Bergweg stak een bromfietser de rijbaan over om de weg naar Berkel op te rijden. Verdachtereed hem in de flank aan. De bromfietser viel zwaar gewond op de grond, ver dachte reed door. Een automobilist zag het ongeluk gebeuren. Hij liet een passagier achter bij het slacht offer en reed verdachte achterop, hem dwingend terug te keren. Ver dachte deed net of hij terug ging maar maakte prompt daarop rechts- omkeerd. De automobilist had echter het nummer genoteerd. „Ik durfde niet terug te keren om dat ik geen rijbewijs heb", zei ver dachte voor het Hof. Hij had de aan rijding in eerste instantie ontkend, maar nu gaf hij alles toe. Reeds eer der was verdachte wegens inbraak veroordeeld. In een rapport stond dat hij zwaar geestelijk gestoord was. Dc proc. generaal vond het door rijden na een aanrijding, vooral in dien iemand is gewond, zeer ernstig. De verdachte vroeg om een kliene geldboete, met het oog op zijn vrouw en vijf kinderen. Arrest 30 Maart. de 3e Zondag foonplutcn genieten de bijzondere be langstelling van dc organen van het ministerie. Tegelijkertijd strekt zich deze belangstelling ook uit tot over eenkomstige afspraken in geheel an dere bedrijfstakken. Het staat vast, dat de zeer ingrij pende maatregel van minister Zijlstra, voor de minister tevens de betekenis heeft van een algemene waarschu wing aan de handel, dat het hem bit tere ernst is met zijn plannen om aan schadelijke kartelpractijken een ein de te maken. Men koestert de hoop, dat dit ertoe zal leiden, dat men el ders zelf tijdig de consequenties uit deze ontwikkeling zal trekken. Ook aan het radiokartel heeft de minister een tijdige waarschuwing ge geven. Vorige week was de minister vrijwel gereed met de voorbereiding van de schorsing van dit kartel. Niet: temin heeft hij, vóór hij zijn besluit afkondigde, de betrokkenen gelegen heid geboden om zelf een initiatief te ontwikkelen, dat een einde zou ma ken aan het berekenen van de uit zonderlijk hoge handelsmarges. Tijdens en na dit overleg is hem echter van een ernstig voornemen bij de betrokken groepen niets gebleken. Dat heeft ertoe geleid dat de minis ter aan zijn voornemen tot schorsing van het kartel uitvoering heeft ge geven. Landbouwschap bijeen Contributie-aftrek blijft 90 pet. Gisteren kwam het Landbouw schap voor de achtste maal in open bare vergadering bijeen. Bij de vast stelling van de algemene heffings verordening stelde de heer Van der Ploeg (R.K. landarbeiders) voor de aftrek van de heffing van contribu ties voor de standsorganisaties te I "m W T 17 stemmen. Bij de bespreking over de organi saties die voor aftrek in aanmerking komen, stelde de heer Stokman (Chr. Landarbeiders) voor ook voor deze aftrek in aanmerking te laten komen Alg. Bond van Boomkwekers, de Ver. „De Bloemisterij", de Kon. Algemene Ver. voor Bloembollencul tuur en de R.K. Ver. van onderne mers in het bloembollenbedrijf. Dit voorstel werd verworpen met 4 te gen 19 stemmen. - Een voorstel van de heer Van der Ploeg om de organisaties, die leden aanbevelen voor de hoofdafdelin gen en de afdelingen in aanmerking te laten komen voor een aftrek van 45 pet. werd verworpen met 7 tegen 16 stemmen. Bij de béspreking over de vast stelling van de algemene heffings verordening ondergingen verschil- DE LITURGIE BEREIKTE gisteren, toen we op de helft van de heilige vastentijd waren, een mijlpaal. Nog uit een ander oog punt bracht de dag van gisteren een zekere vooruitgang in de serie vastendagen, want de Evangelie-lezingen waren tot clan toe gekozen uit alle vier de Evangeliën zonder onderscheid. Van nu af aan wor den alle Evangelie-fragmenten genomen uit het meest verheven ver haal dat er bestaat en dat door Sint Jan te boek werd gesteld. Ook de lessen die in het nachtoffice worden gelezen, —r» krijgen een meer verheven en plechtig karak ter. Immers de eerste les begint met: „lam in- cipiunt mysteria Reeds beginnen de myste riën". De alwijze Moederkerk heeft met deze wending en met deze speciale Evangelie-keuze een zeer aparte bedoeling, want Hij die voor ons gaat lijden, is niet alleen het menselijke zoenoffer, maar HU is vooral de Zoon van God! Het is vooral de apostel Joannes die ons duidelyker dan dc andere evangelisten in de lijdende ziel van Christus Jesus laat zien. -Het lijdensmotief zal van nu af aan steeds sterker toenemen. Het karakter van het heilig Offer zal aan het lijdensdrama dat rustige en verhevene geven dat men er in de eerste eeuwen van het christendom altijd in gezien heeft. Men zal geen angstvolle kreten horen, geen tranen zien en geen vertwyfelingen hebben. De goddelijke passie zal een overwinning op de satan zijn. Het zal volgens een der kerkvaders zijn: „een glorierijke hemelvaart ten kruize". Zowel in het epistel als in het Evangelie vinden we andermaal zin spelingen op het steeds meer naderbij komende Doopsel en zijn ge naden. Het is vooral de stof van het sacrament, het water, waarop de liturgie van deze Vrijdag gericht is. „Wat is er beter dan het water" roept oen Griekse dichter uit, maar het is vooral de Kerk die het water verheerlijkt omdat Christus het met Zijn bloed over de wereld uitstortte, zoals het eens kwam uit de rots onder de roede van Moses (zie epistel!). Ook in het Evangelie is sprake van het water, wanneer we Christus met de Samaritaanse vrouw bij de water put-zien. In verband hiermede koos men de kerk van Sint Lauren- tius voor de plechtigheden. By deze kerk was een door de Romeinen in ere gehouden bron, terwijl Laurentius als aartsdiaken een belang rijke rol speelde bij de opleiding van de doopleerlingen. Deze kerk werd gesticht door een zekere vrouw Lucina, mogelijk in de derde eeuw, terwijl paus Sixtus III (432440) daar een grote basiliek bouwde en deze onder de bescherming van Laurentius stelde. De slotsom van de liturgie ligt in de zang tijdens het communiceren, waarvan de tekst luidt: Wie ooit zal drinken van het water, dat Ik hem zal geven, zo spreekt de Heer, zal in zichzelf een bron hebben van water, dat ontspringt ten eeuwigen leven! K. P. lende groepsindelingen een wijzi ging. De grasboomgaarden krijgen een heffing van ƒ3, de normale fruitteelt een heffing van 12, ter wijl de overige tuinbouw een hef fing zal behouden van 15. De overige agandapunten, w.o. de vaststelling van de inventarisatie verordening landbouwschap en van een verordening voor arbeidsvoor waarden en het salaris van het per soneel Landbouwschap werden z.h.s. goedgekeurd. Afscheid, van wethouder v. Moorsel In de gemeen leraarsvergadering verklaard en bepaald, dat de mede- te Wassenaar is gisteravond officieel werking alsnog gegeven moest wor- afscheid genomen van mr A. J. M.I den. B. en W. stelden de raad voor, van Moorsel, die 20 jaar lang lid van van deze beslissing in beroep te gaan de raad en wethouder en loco-burgc- meester is geweest. In verband met dit afscheid waren behalve de echt genoten van de leden ook enkele oud-raadsleden in de zaal aanwezig. Het afscheid had plaats, nadat een korte agenda was afgewerkt. Als eerste punt kwam aan de orde do benoeming van een opvolger van .mr A. J. M. van Moorsel. Als zodanig werd benoemd de heer Th. J. M. by de Kroon. De heer A. J. van Bemmelen (K. V.P.) opende het debat met zijn spijt erover uit te drukken, dat deze kwes tie niet eerst in behandeling geko men is in de commissie voor onder wijszaken. Dr. J. J. M. Veraart, voorzitter van de K.V.P.-fraotie, zette in een uit voerig betoog uiteeh, dat de gron den, waarop het advies van B. en W. Schoolkwestie. Het enige agendapunt, waarover een vry uitvoerige discussie werd gevoerd betrof het hoger beroep in zake de Stichting van een tweede R.K. School in Deyleroord. Gedepu teerde Staten hebben onlangs het raadsbesluit, waarin de gevraagde medewerking geweigerd werd, nietig In de nacht van Zondag op Maan dag is, naar thans eerst bekend ls geworden; de familie L. uit de Bree- waterstraat te Den Helder, bestaan de uit man, vrouw en zeven kinde ren s aan de gasdood ontsnapt. De toevallige omstandigheid, dat liet huis een muntgnsjneter heeft, is de oorzaak van dit toeval. Toen een 20-jarige zoon zich als laatste om half twaalf ter ruste be gaf, heeft hij niets bespeurd. Des nachts werd de moeder echter ge wekt door het huilen van het jongste vijfjarige dochtertje, dat klaagde Rees van den Ende, die 11 van de berust, zeer zwak zijn. In het prae 19 stemmen op zijn naam kreeg. 2] advies aan de raad over deze kwes- Stemmen werden uitgebracht op dé, tie zyn enkele uit hun verband ge rukte onderdelen van uitspraken van de Kroon bij elkaar gesleurd om aannemelijk te maken, dat het af wijzende raadsbesluit indertijd goed geweest is. Als men een beroep wil doen op jurisprudentie, dan moet die jurisprudentie juist geïnterpreteerd worden. Spr. zeide, dat men na bestude ring van de jurisprudentie tot dc conclusie moet komen, dat het ho ger beroep geen schijn van kans heeft. Een vande geciteerde uitspra ken van de Kroon is naar spr. me ning een prachtig wapen in de han den van het schoolbestuur. Dr. Ver- aart zeide, zijn steun aan het voor stel van B. cn W. niet te kunnen ge ven. Dr. J. N. van den Houten (WD.) zeide, dat het meer op de weg van de raad ligt een ongetwijfeld wel overwogen advies van B. en W. in deze zaak te volgen. Mr Dr W. F. van Gunsteren (Prot. Chr.) was het met de heer Veraart eens, dat het verweer van de raad tegen het standpunt van Gedeputeer de Staten wellicht een 'zwakke zaak kan ziin. Toch moet naar zijn mening deze kwestie voor de Kroon worden gebracht omdat het er hier om gaat. te waken voor het nodeloos verkwis ten van overheidsgelden. Er is in de parochie van St. Joseph een school van 6 klassen met een niet erg groot aantal leerlingen. Het is niet ver antwoord, eraan mee te werken, dat nieuwe scholen worden opgericht over misselijkheid. Zij constateerde daarop gaslucht, begaf zich ijlings naar beneden en in de keuken geko men, waar een sterke gaslucht hing, ontdekte zij dat de slang van het gasstel was afgesprongen. Het ont breken van gasmuntjes in de meter had echter de gastoevoer doen op houden en erger voorkomen. Toch was de gasvergiftiging van dien aard dat het gehele gezin, uitgezon derd een zoon die met open ramen had geslapen, zich onder doktersbe handeling moest stellen. Het heeft echter geen nadelige gevolgen, van het ongeval ondervonden. met behulp van leerlingen van be staande scholen. Nadat nog de heer Th. J. M. Rees van den Ende het woord had ge voerd, beantwoordde wethouder K. Huibregtse de opmerkingen van de sprekers. Visie van B. en W. De wethouder wees er op, dat in dit geval de redelijkheid wel erg veel geweld zou worden aangedaan, aLs iaan een kerkbestuur, dat in zes loka len 226 leerlingen herbergt, een twee de school van 6 lokalen zou worden tpegevvezen, zodat het klassegemid delde zou dalen tot 18 a 19. Mr. A. J. M. van Moorsel, dié in tweede instantie het woord voerde, bestreed de mening van de heer Ver aart, dat dit hoger beroep kansloos zou zijn. Het voorstel om b(j de Kroon in beroep te gaan werd tenslotte aan genomen met 6 stemmen van KVP-le- den tegen. Inbraken Op de vragen van mevrouw I. H. Eernstman-Steghgcre (VVD) over de inbraken, die de laatste tijd zUn ge pleegd, antwoordde de voorzitter, dat sedert 15 December 1954 in Wasse naar 14 maal een inbraak werd ge pleegd. Er Ls door de voorzitter zo wel bij de Commissaris van de Konin gin als bij de Minister van Binnen landse Zaken met veel nadruk aan gedrongen op een uitbreiding van het ■politiecorps met minstens 10 man. Het ligt verder in de bedoeling een poütie-auto te stationneren aan de po litiepost aan de Sohouwweg. Binnen kort zal n.l. worden overgegaan tot aanschaffing van een nieuwe sta tioncar. De tot nu toe gebruikte wa gen zal in dienst gehouden worden, speciaal voor het door de vragenstel ster beoogde doel. De rest van de agenda werd snel afgewerkt. Besloten werd voor 4000.een woonschip aan te kopen, het onderhoud van en kele plantsoenen ondershands aan te besteden, nabij de Hoge Klei grond over te nemen van de R.K. Woning bouwvereniging om daarop een plant soen aan te leggen, eveneens grond aan te kopen voor de bouv; van een transformatorhuisje bij de Broekweg, en een rekening-courant-overeen komst aan tc gaan met het bestuur van de provinciale politieschool. Afscheid van Mr. Van Moorsel Op hartelijke wijze werd daarna aan het slot van de vergadering af- saheid genomen van de heer Van Moorsel. De burgemeester, dr. S. Ba ron van Wijnbergen zeide, dat het 'heengaan van de heer Van Moorsel een heel ernstig verlies i§ voor raad en college. Zijn wethouderschap heeft overvloedig beantwoord aan de eisen, die men daaraan moet stellen. Zijn helder inzicht, juridische kennis en juridische ervaring zijn voor de gemeente van enorme betekenis ge weest. Namens de raad bood de bur gemeester de heer Van Moorsel een zilveren sigarendoos met inscriptie aan. De heer W. Boender, oudste lid van de raad, sprak een hartelijk woord van afscheid tot de heer Van Moorsel, dié een door allen gewaar deerd zeer knap raadslid was. Mr. Van Moorsel zelf tenslotte me moreerde enkele gebeurtenissen uit zijn 20-jarige loopbaan bij het ge meentebestuur en dankte dc burge meester, zijn collega-wethouders en oud-collega's en de raadsleden voor de prettige samenwerking. In het bij zonder richtte hij zioh tot de heren Boender en Van Bemmelen, met wie hij 't langst in de raad samenwerkte. Er volgde daarna nog een besloten, gezellig samenzijn in de raadzaal. Het 25-jarig betaan van de afdeling Wassenaar de Nederlandse Aanne mers- en patroonsbond voor de bonw- bedrijven (N. A. P. B.) is gisteren feestelijk herdacht. In Huize Den Deyl werd gistermiddag een receptie ge houden, die door zeer velen werd be zocht. Onder degenen, die de voorz., de heer D. Hart cn zijn medebestuurs leden de hand kwamen drukken be vonden zich dr. J. Hazenberg, wet houder van openbare werken en de heer A. J. Bolten, directeur van de dienst van gemeentewerken. De gelukwensen van het hoofdbe stuur werden overgebracht door de heer B. J. Huurman uit Leiden, dis trict-bestuurder, die de bestuursleden van de Wassenaorse afdeling prees als trouwe bezoekers van de district6- en andere vergadeingen. Als aandenken nan deze jubileum dag bood de heer Huurman de afde ling eon fraai notulenboek aan. Verschillende zusterafdelingen wa ren op de receptie vertegenwoordigd: Don Haag. Leiden Katwijk en Noord- wijk. Maar ook plaatselijke verenigin gen gaven van hun belangtelling bliilc. Gisteravond werd het jubileum met do ledi n gtvierd aan oen diner in „The Dutch Inn" aan de Katwij'k- seweg. 1 door HENRY CAUVAIN 24) Rechts, aan de kant van de geheim zinnige kamer, was alles stil. Ik wendde my naar links en wat zag ik?Aan het einde van de nauwe gang tekende zich eon grote donkere schaduw op een heldere achtergrond af. Die schaduw ging langzaam voor uit, recht en stijf, als in een schim. Dat mysterie moest ik in ieder geval ontsluieren. Sinds ik bij Bréhat-Ker- guen in dienst ben, heb ik altijd een paar pistolen in mijn binnenzak. Ik hield die pistolen gereed en ijlde met gedempte schreden in de richting van de schaduw, die zich verwijderde. Dra was ik op enige schreden af- stands van de verschijning. Toen be gon ik langzamer te lopen, er wel voor zorgend, dat zij het geluid van de stappen niet zou horen. Ik kan je niet zeggen, hoe hevig ik was ont voerd. Die schaduw, die schim, in de sombere gangen van het oude, door een moordenaar bewoond kasteel, had iets bovennatuurlijks voor mij. Was het een der slachtoffers van de schurk, die bij de legerstede van de moordenaar ging zitten, om hem in z'n slaap te folteren?De schaduw ging nog altijd vooruit; zij kwam aan het einde van de gang. Bij het schijn sel, dat zij vooruit wierp, zag ik de treden van een smal trapje, dat door de zware muur scheen te lopen. Ik kwam enige stappen vooruit, om te zien, waar dc schaduw bleef. Op dat ogenblik stiet ik ongeluk kigerwijze niet de voet tegen een los geraakte tegel. Ik ben verloren dacht ik! Inderdaad., de nachtelijke verschij ning keerde zich plotseling om; het licht, dat zij in de hand hield, be scheen mij van 't hoofd tot de voeten. Ik bleef zelf ook staan, met beide handen op de kolven van mijn pis tolen, vast besloten, mijn loven duur te verkopen, in geval de onbekende, wat ik veronderstelde, een mede plichtige van de moordenaar was. Maar stel u mijn verbazing voor! De schim bleèf roerloos en zwijgend voor mij staan; zij scheen mijn tegen woordigheid zelis niet te bemerken. Ik kwam nog enige stappen vooruit, 't wu een grote vrouw met harde, scherpe trekken en een rood zijden fculard om het hoofd; lange grijs wor dende krullen vielen neer op haar schouders en haar lang, mager li chaam was in een grote grijze sjaal gewikkeld. Haar teint was bijna die van een dode: haar wijdgeopende ogen staarden naar het plafond, be wogen zich niet, hadden geen uitdruk king. Om haar dichtgeklemde mond speelde een ijzingwekkend lachje. Ik deinsde verschrikt achteruit. Geen twijfel: Zij was het! Zij, de ster vende, die enige uren tevoren met Kerguen het geheimzinnig gesprek voerde, waarvan ik enige zinnen had opgevangen; zij, die medeplichtig was aan zUn misdaden en al zijn geheimen Ik liep op haar toe, vast beloten, haar door bedreigingen schrik aan te jagen, haar de geheimen af te persen, waarnaar ik zo hartstochtelijk ver langde. Ik meende, dat zij zo onbewe gelijk bleef staan, omdat de schrik haar verlamde; dat het mij niet veel moeite zou kosten, haar tot bekentenis H i brengen. Maar toen ik dicht bij haar kwam, zag ik onmiddellijk, dat ik een slaapwandelaarster vóór mij had; de starende ogen, de saamgeknepen, ake lige bleke lippen, het klammo zweet op het voorhoofd lieten mij omtrent dat punt niet de minste twijfel over. Zij hield met beide handen een lampje tegen de borst gedrukt. Plotseling kwam er, ik zou bijna zeggen automatisch beweging in een van die handen; zij daalde neer, greep mijn pols en knelde deze als in een schroef. Toch keek de vrouw rnli niet aan: haar ogen waren nog altijd op het plafond gericht. Hoe had zij mij kunnen bemerken? TegelijkertUd kwam er een lichte ademtocht over haar lippen. Ik dacht, dat zij ging spreken en bracht mijn oor aan haar lippen: maar zij sloot de mond weer, keerde zich plotseling om en zette, zonder mijn hand los te laten, haar voor enige seconden on derbroken wandeling voort. Ik verzamelde al mijn moed, en volgde haar vastberaden, zonder een poging aan te wenden om mij los te rukken. Toch deed mij die uiterst hevige omknelling veel pijn.Zij liep door naar het trapje, waarvan ik een paar minuten tevoren de onderste tre den had bemerkt. Dat trapje daalden wij af; ik telde vijf en twintig treden en toen kwamen wij op eon portaal. De vrouw wendde zich tot mij; er kwamen onsamenhangende klanken over haar lippen. Wij moesitcn ons op de eerste verdieping van het kasteel bevinden. Vóór ons bemerkte ik een lange gang, waarvan het einde in het duister van de nacht verloren ging. Toen liet.de slaamvandelaarster mijn arm los; zij legde een vinger op dc lippen, als om te beduiden, dat ik niet mocht spreken en ging vooruit. Ik volgde haar weer. Mijn hart klopte onstuimig. Waar wilde de vrouw mij heen brengen? Ik wist, dat lCerguen's vertrekken op die zelfde verdieping waren gelegen, dat de deur van zijn slaapkamer in die zelfde gang uitkwam. Ala het geluid van onze stappen hem wakker maakte! Als hU nu plotseling kwam toegeschoten en mij zag bij de vrouw, voor wie mis schien niet één van zijn misdaden een geheim was!. Ik ademde niet meer, ik leefde bijna niet meer... En plotseling deed de schim, die ik volgde, mij weer stil staan; zij beduidde mij door een wenk, dat ik dichter bij haar moest komen. Toen legde zij haar lange vinger waar aan bijna geen vlees meer was te be speuren, op het paneel van een eiken deur, die zich door naïef snijwerk van de ander onderscheidde, ik begreep niet, waarom de vrouw vóór die deur was blyven staan. Ik wist, dat er aan die kant van het kasteel onbewoonde vertrekken waren gelegen, waar de oude hovenier 's winters fruit en ze kere groenten bewaarde. De vrouw scheen te zien, dat ik aarzelde. Zij legde nog eens de vinger op het paneel en siste: „Daar!..gij zijt toch niet bang?.. Wees gerust, hij slaapt zeer vast". Van wien sprak zij in haar droom? Werd die kamer door de eigenaar van het kasteel bewoond? Ik vroeg haar fluisterend, langzaam, met 'klemtoon op ieder woord: „Is Bréhat-Kerguen daar?" „Ja", antwoordde zij. En ik zag om haar lippen weer het ijzingwekkend lachje spelen, dat ik enige minuten tevoren had opgemerkt. Toen stak zy heel zacht, bijna on hoorbaar, een met roest overdekte sleutel in het slot, draaide hem om, en wierp de deur van de kamer wijd open. „Kom", sprak zij. Ik trad achter haar binnen en zy sloot de deur. De kamer was niet zo groot, maar buitengewoon hoog; de wanden waren met verkleurd tapijt werk overdekt. Het leed geen twijfel, dat het vertrek was bewoond. Op de achtergrond zag ik een groot bed met oen hemel, die op kolommen rustte; de zware gordijnen waren ges-loten. (Wordt vervolgd»

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9