Persil Prof. S. Gerbrandy interpelleer! toornig over KPM-troepenvervoer Wetsontwerp voor comnlafiebeperking begin vo'yend jaar in de Kamer ♦Onrecht aan Ambon" Dr. Drees: De K.P.M. valt niets te verwijten Tankstationbeheerders tapten de olie maar uit een ander vaatje Grote belangstelling voor nieuwe premie woningbouw In de ene spontane brief na de andere wordt Persil boven alles geprezen! Losse landarbeiders definitief naar probleemgebieden? Pensionhouders ontevreden voorgestel huurwijziging Twee gezinnen vochten om huis Haarlem in de boller.tijd DONDKRDA.G 17 MAART 1955. DE l.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Prof. Gerbrandy heeft gistermiddag de minister-president geïnterpelleerd over het vervoer van Indonesische troepen naar de Zuid-Molukken door de Kon.-Paketvaart Maatschappij. De A.R. professor meende dat de KPM moet worden vervolgd, omdat zij handelingen verricht, die het gevaar opleveren, dat Nederland wordt betrokken „in de oorlog tussen de republiek Indonesië en de republiek Ambon". Bovendien vervoert de KPM volgens prof. Ger brandy troepen naar de Zuld-Molukken, waarmee Indonesië infiltreert op Nederlands gebied, nl. Nieuw-Guinea. Daarmee handelt de KPM volgens prof. Gerbrandy in strijd met de bepalingen in zake het landverrraad uit het wetboek van strafrecht. Géén oorlog. De minister-president, dr. Drees, antwoordde de interpellant, dat de meeste troepen in Indonesië worden vervoerd per vliegtuig en met sche pen die niet van de KPM zijn. Van de KPM kan niet worden verlangd, dat zij in afwijking van het stand punt van de Nederlandse regering, de Zuid-Molukken beschouwt als een zelfstandige staat. In de Zuid- Molukken woedt vervolgens dr. Drees noch een oorlog, nooh een burgeroorlog. Comlplex van vraagstukken. Prof. Gerbrandy kondigde aan, dat hij bij deze interpellatie het ge hele comolex van vraagstukken in 't Verre Oosten, met name de verhou ding tussen Nederland en Indonesië, tussen Indonesië en de Zuid-Moluk ken en tu«sen de Zuid-Molukken en Nederland aan de orde wilde stellen. De Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst. had hiertegen be zwaar, omdat de heer G°rbrandv aU00n verlof had gevraagd tot het stellen van vragen over h°+ ver voer van trftenen dnor de KPM. De internellant ging uitvoerig in op de uitsoraken van de Amster damse rechtbank en van het Am sterdamse Gerechtshof in zake het KPM-vervoer uit 1950. De recht bank heeft het vervoer van de KPM onrechtmati" beoordeeld. De KPM had toen moeten zeggen: Ik ben op een gevaarlijke weg. Zij is Eerste vrouwelijke rechter Tot rechter aan de arrondlsements- rechtbank te Amsterdam is bij K. b. benoemd mej. J. H. Kroese, die hier mede de eerste vroukelijke gewone rechter in Nederland is. Mej. Kroese. die te Kota Radja ge boren is, studeerde en promoveerde aan de juridische faculteit te Leiden, waarna zij haar eerste practische werkkring vond op het Leidse advo catenkantoor van mr. W. B. A. Kes- kes. Zij onderbrak haar juridische werkzaamheden om een cursus te volgen aan de school voor maatschap pelijk werk en nadat zij adviserend opgetreden was bij de oprichting van enkele sociale diensten in bedrij ven, was zij gedurende de oorlog en de na-oorlogse jaren wederom werk zaam op een advocatenkantoor. Twee jaren geleden werd zij benoemd tot plaatsvervangend rechter te Utrecht, een functie, die het vorig jaar uitge breid werd met plaatsvervangend kinderrechter. buitenplaats werd vacantieverblijf. B. en W. van Amsterdam hebben bij de gemeenteraad een voorstel in gediend om de buitenplaats „Zonne- hoef" te Blaricum, die het vorige jaar door de gemeente is aangekocht, te doen inrichten als buitenverblijf ten behoeve van de gemeentelijke verzorgingshuizen voor ouden van dagen en het weduwenhof. de dans ontsprongen, omdat het Hof de rechtbank onbevoegd ver klaarde. Ambon onderzeeëer. Thans is er alle aanleiding om opnieuw na te gaan of de KPM strafbaar is. Nederland is hee. dicht bij een oorlog in Indonesië. Wan neer de republiek Ambon over een onderzeeër gaat beschikken en Ne derlandse schepen torpedeert, dan komt Nederland in oorlog met de republiek Ambzon en komt ons land aan de verkeerde kant te staan, n.l. aan die van Indonesië. Roeping. Wij hebben een roeping tegenover de Ambonezen, die drie eeuwen lang hun bloed voor de Nederlandse zaak hebben over ghad. Nooit mogen wij in dit geding tegenover Ambon ko men te staan. Er is een afschuwe lijk onrecht gepleegd tegenover de staat Amibon. Dat moet in deze Ka mer door de regering worden gezegd, en niet alleen dat, zij moet dit ook verklaren op de volkenbondsconfe renties. Spreek tegenover dit volk uit, dat het een rechtsstaat is, aldus orof. Gerbrandy. Nederland moet de rechtvaardige zaak van de Ambone zen bepleiten. Dr. Drees. De minister-president, dr. Drees, w«s het met de heer Kortenhorst eens, dat de interpellatie van prof. Gerbrandy problemen aan de orde stelt, die buiten het raam van deze interpellatie vallen, doch hij was niettemin bereid op de vragen van prof. Gerbrnady te antwoorden. Contractbreuk geheeld De president van de Rotterdamse rechtbank, heeft gistermorgen vonnis gewezen in het kort geding, dat de N.V. Esso Nederland aanhangig had gemaakt tegen twee gebroeders te Rotterdam. Deze gëbroeders hadden een con tract met Esso ten aanzien van hun benzinetankstation aan de Zuidhoek, dat op 25 Februari afliep. Volgens geldende bepalingen mag de houder van een tankstation zich maar aan één maatschappij binden en ook wan neer hij een ander station gaat exploi teren zit hij vast aan het eenmaal ge sloten contract Toen nu de gebroe ders een ander benzinetankstation in Overschie overnamen, had deze ex ploitant hiervan ook een contract met Esso, dat pas in 1960 zou aflopen. Met het station moesten zij dus het con tract overnemen. Na onderhandelin gen met de Esso meenden de gebroe ders echter te kunnen concluderen, dat er geen overeenkomst met hen en de Esso zou bestaan. Zij zoohten contact met een andere maatschappij en er werd een pomp van deze maat schappij naast die van de Esso ge plaatst. Eerste aanvraag al toegewezen Een dag nadat de halve premiere geling voor woningbouw in de vrije sector in werking is getreden, zijn de eerste aanvragen reeds bij het mi nisterie van Wederopbouw en volks huisvesting binnengekomen. Deze aanvragen komen uit negen Friese gemeenten, grotendeels gele gen in het zogenaamde ontwikkelings gebied in het oostelijk deel van de provincie. De eerste halve premie werd gister reeds toegezegd aan de heer A. de Vries, timmerman te Zandbulten in de gemeente Kollumer- land, die zijn nieuwe huis zelf zal gaan bewonen. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de inkomsten uit particuliere bron van 1 Januari 1954 of niet meer van de overheidspensioenen zullen worden afgetrokken en de inkomsten uit een overheidsbetrekking in gerin gere mate op de overheidspensioe nen zullen worden gekort. Hoewel de Kamer opnieuw haar teelurstelling uitsprak over het feit, dat de regering niet de algehele af schaffing van de cumulatie-aftrek heeft voorgesteld, dus ook voor het samenstellen van een rijkspensioen en inkomsten uit een overheidsbe- treking. kon de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. Beel, hieraan geen gevolg geven, omdat de staats commissie-Van Poelje, die de alge hele herziening van de pensioen wetgeving bestudeert, ook dit prin- ciuiële punt van de cumulatie-af trek onder de ogen ziet. Eind van dit jaar zal deze staatscommissie, naar verwacht wordt, haar rapport uitbrengen. Het zou, aldus minister Beel, weinig elegant zijn aan de vooravond van het uitbrengen van dit rapport tot een principiële wijzi ging van de pensioenwetgeving over te gaan. Bij de replieken vroeg de heer Sta pelkamp (AR) of het niet mogelijk is om, zodra dit rapport verschijnt, nog voor het einde van deze zit tingsperiode, dus voor half 1956, de kwestie van de cumulatie-aftrek uit het rapport te lichten en in een af zonderlijk wetsontwerp te behan delen en hiermee niet te wachten totdat de algehele herziening van de pensioenwetgeving aan de orde komt. De heer Ritmeester (VVD) zei, dat het anders wel eens 1957 zou kunnen worden. De heer Van Sleen (Arb.) sloot zich bij de vraag van de heer Sta pelkamp aan. Minister Beel zegde toe na te gaan in hoever het mogelijk zal zijn een apart wetsontwerp in te dienen over de cumulatie-beperking, zo spoedig mogelijk nadat het rap port van de staatscommissie zal zijn verschenen. De bewindsman wees er echter op dat een apart behandelen van het cumulatie-vraagstuk wijzi ging noodzakelijk maakt van allerlei wetten. Het zal geen eenvoudige zaak zijn. De minister hoopte dat het wets ontwerp inzake de cumulatiebeper king nog in de eerste helft van 1956 bïj de Kamers kan worden ingediend. Dwangsom en kosten De Esso maakte daarop het kort geding tegen de gebroeders aanhan gig, omdat de bijplaatsing van de an dere pomp h.i. inbreuk maakte op hot contract. In zijn vonnis overwoog de president, dat wel degelijk vast staat, dat gedaagden de voorstellen en voor waarden van de Esso, mede gezien het nog lopende contract, kenden toen zij het bedrijf overnamen. Zij rnocn- ten dus toen geen andere overeen komst aangaan. Niet bewezen werd geacht, dat, hetgeen de gedaagden be weerden, de maatschappij Esso zich wilde terugtrekken, omdat zij niet voldoende winstkansen zou zien. De gebroeders wordt nu gelast de anae- re pompinstallatie te verwijderen, met een dwangsom van 5.000.voor elke diag dat dit niet gebeurt. Voorts moeten zij de kosten van het geding betalen. Met gestolen ieep naar 't vreemdeli: genlegioen De krijgsraad te velde west te 's-Gravenhagc heeft gistermiddag drie ruim 20-jarige soldaten veroordeeld ■tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een jaar strafklasse. Deze drie soldaten had den op 9 Januari j.l., zoals zij ter zit ting bekenden, een militaire jeep en veertig liter benzine weggenomen en waren naar het zuiden gereden, rich ting Noord-Afrika, waar zij mogelijk in dienst van het vreemdelingen legioen wilden treden. In België, bij Charleroi, kregen zij een ongeval, zodat him reis een voor tijdig einde nam. Zij meldden zich bij de politie en werden terugge bracht. Enige dagen later ontvlucht ten zij uit hec arrestlokaal te Roosen daal, m&ar na enkele dagen van vrij heid kwamen zij toch terug. De drie soldaten waren alle drie ingedeeld bij de commandotroepen, wat hun niet goed beviel want, zoals een der ver dedigers in zijn pleidooi zeide, een hunner vond het in het strafkamp in Nieuwersluis beter dan bij de „com mando's". De auditeur-militair requireerde te gen twee soldaten ieder een gevange nisstraf van vijf maanden en tegen de derde, die al eens meer voor het hekje verschenen was, een straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Voorts eiste hij tegen alle die ontslag j uit de militaire dienst zonder ontzet ting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De verdedigers vroegen een clemen te straf en de rechter sprak na be raad het bovenvermelde vonnis uit. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot instelling van een productschap voor zuivel. Gelijktijdig en in verband hiermee is een wetsontwerp ingediend tot op heffing van het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en oliën en het bedrijfschap voor zuivel. DATA ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Wonosobo" (24 Maart); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bin- tang" (7 April); Ned. Antillen: m.s. „Artomis" (22 Maart); Suriname: m.s. „Nestor" (23 Maart); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (19 Maart); Canada: s.s. „Rijndam" (23 Maart); Argenti nië: m.s. „Basilea" (21 Maart); Bra zilië: m.s. „Graveland" (21 Maart), s.s. .Alcantara" (24 Maart); Austra lië: via Engeland (19 Maartl; Nieuw Zeeland: via Engeland (19 Maart), via Engeland (26 Maart). "Nu al 25 jaar met PERSIL door het leven. schrijft Mevr. M. P. van Soldt-Meys, Middelburgsestraat 35, Scheveningen. Hier heeft U één van die vele aardige brieven, waar Persil écht wel een beetje trots op is: c/oj a£f 'tttU**'/ -*2* £S /AAA a/ Arte/ Zonder er ooit naar te hebben ge vraagd, krijgt Persil dagelijks enthou siaste brieven van huisvrouwen, die - na veel geprobeermetnieuwe wasmiddelen - weer met vreugde het vertrouwde pak Persil binnenhalen. Hef origineel van deze brief mag U gerust komen bekijken. Bij Pers I te Amsterdam liggen nog stapels andere enthousiaste brieven ter Inzage I is en blijft het modernste wasmiddel voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard isf f" 5503 F2 (Advertentie) WAARBORGSOM VOOR EMIGRANTEN VERVALT. Het emigratiebestuur heeft geheel onverwacht besloten de waarborgsom van 100, die door toekomstige emi granten bij aanmelding moest worden betaald, met ingang van 18 Maart af te schaffen, zo vernemen wij. Deze waarborgsom was bedoeld als een prikkeling voor de emigrant om niet lichtzinnig zijn besluit tot emi gratie te nemen en.anderzijds om hem niet in staat te stellen zich al te gemakkelijk terug te trekken. Gebleken is echter, dat de waar borgsom voor vele gezinnen een moeilijk probleem was bij de voor bereidingen voor emigratie. Grote gezinnen vooral en ook kleine ge zinnen met een bescheiden inkomen waren soms een half jaar bezig het bedrag bijeen te krijgen. Om de emi gratie nu te vergemakkeliiken heeft men de waarborg afgeschaft. Verontwaardigd dorp haalde bakzeil Enkele weken geleden is in de Zuid-Hollandse gemeente Waarder de 65-jarige veehouder K. gearres teerd in verband met een in Januari geplegede diefstal van 4000,uit de woning van de veehouder Van L., een buurman van K. Het dorpje ge raakte hierdoor in opschudding, om dat K. zeer goed bekend was. De volksmond beweerde zelfs met grote stelligheid dat de politie zich hij haar onderzoek bad laten (mis)-leiden door een waarzegster. De opschudding is thans nog ver groot, nu bekend is gemaakt, dat K. een volledige bekentenis heeft afge legd. Aanleiding tot deze bekentenis was het vinden van een sigarenkistje met ruim 600,in zijn woning. Er kwam echter nog meer aan het licht. Op aanwijzing van K. ging de politie graven in de tuin naast K.'s woning en vond Woensdag diep on der de modder in een sloot een fles waarin een bankbiljet van 1000,— was verstopt. Met de rest van het gestolen geld heeft K. oude rekeningen betaald. Financiële moeilijkheden zouden hem tot de diefstal hebben gebracht. 90 EIEREN VOOR 90-JARIGE. De 90ste verjaardag van Willem Ruys is gisteren niet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds Maandagavond had de harmoniekapel van de Kon. Rotterdamse Lloyd voor de woning aan de Westersin«el te Rotterdam een serenade gebracht. Gisteren werden er meer dan honderd bloemsstukken, 500 brieven en 230 telegrammen be zorgd. Onder de telegrammen waren er van alle Lloydschepen. De recep tie werd buitengewoon druk bezocht. Onder de talrijke geschenken waren 90 eieren, die een vroeger keuken meisje uit Hulshorst gestuurd had. MINISTER ALGERA ACHTER „TUNNELPLAN VIJF". Minister Altera heeft gistermiddag in de Eerste Kamer medegedeeld, te hebben besloten geen enkele ver hindering in de weg te leggen aan de uitvoering van het „tunnelplan vijf" voor Amsterdam. De minister sprak de wens uit, dat met de meeste spoed zal worden overgegaan tot het reali seren van dit plan, Hij zeide op dracht te hebben gegeven aan de Rijks waterstaat, desgewenst Am sterdam alle mogelijke hulp te ver lenen. Extra bouwvolume beschikbaar Het ministerie van Sociale Zaken overweegt om via de oogstvoorziening de migratie van landarbeiders te be vorderen. Dit geldt dan uitsluitend voor de losse arbeiders, waaruit de zgn. oogstcolonnes worden samenge steld. Het ministerie meent dat het herhaaldelijk transporteren van ar beiders van en naar de probleemge bieden op den duur geen uitkomst biedt voor de bestaande moeilijkhe den. Slaagt men er daarentegen in de arbeiders definitief in de probleem gebieden onder te brengen dan be staat de kans, dat zij aan de vaste arbeiderskern op het boerenbedrijf kunnen worden toegevoegd. Men hoopt dit te bereiken door het be schikbaar stellen van extra bouwvo lume voor landarbeiderswoningen in de desbetreffende gebieden. Hoewel alles in het werk zal wor den gesteld om in de behoefte aan oogsthulp te voorzien moet er re kening mee worden gehouden, dat dit niet zonder moeilijkheden zal kunnen geschieden. Het aantal losse arbeiders in de landbouw neemt nog steeds af, zodat men zal moeten woe keren met de beschikbare hoeveelheid mensen. Op 28 Februari 1954 waren in de gehele agrarische sector 27.891 losse arbeiders geregistreerd. Dit jaar bedroeg dit aantal op hetzelfde tijd stip 22299 arbeiders. Deze teruggang zet zich nog steeds voort. De vrees is daarom niet helemaal ongegrond, Belastingscompensatie gevraagd De pension-, rusthuis- en kamer verhuurbedrijven zijn niet tevreden met te voorgestelde wijziging van de huurwet, omzetbelasting en perso nele belasting. De twee bestaande vakbonden heb ben gisteren een brief gezonden naar t de leden van de Tweede Kamer en van de vaste financiële commissie. Door de regering is toegezegd bij de technische wijzigingen van de be lastingwet ook de wet op de perso nele belasting zodanig te herzien, dat aan de herhaaldelijk geuite ver langens van c'e bedrijfsmatige pen sions zal worden voldaan. In de brief wordt verzocht thans deze wijziging in te voeren, opdat hierdoor tenminste enige compensa tie kan worden gevonden tegenover de niet doorberekenbare huurverho ging; de gevolgen van de huurverho ging komt geheel voor rekening van de exploitant. Voorgesteld wordt een oplosing door vrijstelling van om zetbelasting te geven voor de levering van gas, electrieiteit en wermte aan de pensioenbedrijven, die deze ener gie betrekken ten behoeve van parti culieren die daar verzorgd worden. Zoals de wetsvoorstellen thans zijn, zouden zij een verdere verslechting betekenen van de weinig sterke po sitie van het pension-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijf. 1 dat de intensivering van onze land bouw, zoals die zich in de afgelopen jaren heeft voltrokken, bij gebrek aan werkkrachten gedeeltelijk te niet zal worden gedaan. („Trouw"). Het staat nu leeg In de Jacob Catsstraat in Den Haag is gistermiddag om een uur een ge zin met zes kinderen door ambtena ren van het bureau huisvesting uit een woning gezet. Nieuwe bewoners kwamen erin. Om zes uur 's avonds kwam de vo rige bewoner terug, drong naar bin nen en vernielde daarbij enige rui ten. Na een vermaning te hebben ont vangen vertrok hy, maar hij beloof de terug te komen. Weliswaar deed hij die belofte niet gestand, maar de nieuwe bewoners, verdere moeilijkhe den vrezend, vonden het raadzaam het huis maar weer te verlaten. De oude bewoners hebben gisteravond door bemiddeling van het Leger des Heils een nieuw onderdak gevonden. Het huis in de J'acob Catsstraat staat nu leeg. Voor de komende bloembollentijd heeft Haarlem onder auspiciën van de Stichting t,Haarlemse Bloei" een at tractief programma gekregen, dat zich voor een groot deel ook op het cul turele vlak beweegt. De grootste trek pleister in deze wordt gevormd door het Frans Halsmuseum, dat een nieuwe opstelling van de befaamde reenten- en regentessenstukken zal bieden. Het museum zal trouwens evenals vele andere historische ge bouwen in een bijzondere belichting gestoken worden. De vreemdelingen, die Haarlem be zoeken, zullen ongetwijfeld op char mante wijze worden begroet. Dpor ge heel de stad zullen op verschillende punten bloemenmeisjes wandelen, die burger en vreemdeling een bloem of freren. In totaal hoopt Haarlems Bloei de beschikking te krijgen over 100.000 kort-gesteelde bloemen. De bloemenmeisjes zeventig in getal zullen gekleed gaan in een rode klokrok van zwaar popeline en een witte popeline blouse. Voor bij passende schoenen wordt waarschijn lijk gezorgd. Zowel de rok als de blouse worden gesierd met appliqué- tulpen. De meisjes dragen een bloem in het haar en zullen steeds met tweeën de tsad intrekken. De een met een mandje bloemen, de ander zullen de bloem aanbieden, welke voorzien is met een clips, waarop de woorden „Haarlem Bloemenstad". S.s. NOORDWIJK VERKOCHT AAN NOORWEGEN. Het 3697 ton metende s.s. Noord- wijk van Erhardt en Dekkers te Rot terdam is naar Noorwegen verkocht. Het zal onder de naam Varangberg weer in de vaart komen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6