Bomaanval op Rotterdam dwong leger tot capitulatie Vorstin en regering naar Londen Melkbezorgen kost 6V2 brood 7 cent cent. Overheid wil een gedetailleerde prijsbeheersing vermijden Anderhalf uur na aanrijding stond Spaanse tourist te Arnhem terecht Hoofdaalmoezenier Roncken geheim kamerheer „St Louis" pensionaat naar Arnhem DE LE1DSE CO U KANT Hl AD - PAGINA 1 ("herinneringen uit donkere DAGEpT) In de vijf dagen, dat de oorlog in Nederland woedde, hebben wij a)len van nabij ervaren, wat het betekent, wanneer een land in een windstil hoekje van een stormachtig Europa plotseling wordt besprongen door een leger met oorlogservaring en een overstelpende hoeveelheid vernieti gingsmiddelen. De verwarring werd vergroot door geruchten en niemand, zelfs de militaire autoriteiten niet, had een duidelijk overzicht van de situatie. Het feit, dat de Franse ge neraal, die na het uitbreken der vij andelijkheden naar Nederland werd gestuurd om besprekingen te voeren, nog maar net over de Moerdijk kon komen, spreekt al boekdelen. Wel deelde een der eerste leger- berichten mede, dat onze troepen stand hielden en werd op de tweede oorlogsdag gemeld, dat de Duitse overval strategisch mislukt was, maar niettemin werd het reeds spoedig duidelijk, dat het front gihg wanke len. Dodelijk vermoeide soldaten konden niet afgelost worden, omdat overal reserves nodig waren. Om die reden en door de verwarring, welke coördinatie onmogelijk maakte, stort te het Grebbefront spoedig ineen. Gelukkig wist men zich bij het te rugtrekken uit deze linie los te ma ken van de vijand, zodat er geen wilde achtervolging kon worden in gezet. Gevechtswaarde. Mem mag echter de gevechtswaar de van de Nederlandse soldaat uit die dagen niet onderschatten. Zijn houding bij de aanval op het hart van het land, o.a. bij de luchtlandin gen rond Den Haag, was voortreffe lijk. Op het Kornwerderzand bij de Af sluitdijk werd de afweerstrijd zeer goed gevoerd. Men had hier behoor lijke kazematten en andere verster kingen, terwijl ook het ma- O teriaal behoorlijk was. Da- genlang hebben de Duitsers daar storm gelopen. Eerst met steun van kanonnen, die door doeltreffend vuur van de „Johan Maurits van Nassau" buiten gevecht werden gesteld. Later zetten de Duit sers duikbommenwerpers in. Alle stormaanvallen werden echter afge slagen en uit Duitse rapporten, die men later in handen heeft gekregen, blijkt, dat bij deze acties 50 van de aanvallers de dood vond. Aan dit front hebben de Duitsers hun doel niet kunnen bereiken. Toen Nederland de wapens strekte, hadden ze nog geen voet op de Afsluitdijk gezet. Aanval op Rotterdam. Reeds vrij spoedig ging de verde diging zich concentreren op de ves ting Holland. De Duitsers rukten snel op, mede door groot gebrek aan vliegtuigen bij ons, en wisten de Moerdijkbrug in handen te krijgen. De strijd om Rotterdam was toen reeds begonnen. Duitse troepen, die met transportvliegtuigen op Waalha ven waren geland, rukten op naar ae Maasbruggen en hoewel zij zware verliezen leden, wisten zij toch de Maas te bereiken. De dappere gevechten, die de Ma riniers daar hebben geleverd, zijn vermoedelijk nog bekend. Vanaf de daken en uit de huizen bij de Boom pjes namen zij de vijand onder vuur. Hun aantal was niet groot, maar zij hebben het de Duitsers moeilijk ge maakt. Zó zelfs, dat de overrompe- laars opv een gegeven moment voor een aanval moesten zwichten en met de handgranaten achter hun hielen het hazenpad kozen. Slechts door een aanval van bom menwerpers konden de Mariniers uit de huizen worden verdreven. Stad in brand. Op Dinsdag 14 Mei overhandigde een parlementair een ultimatum, waarin de overgave van Rotterdam werd geëist. Dit ultimatum vermeld de de kwaliteit van de afzender niet en derhalve kon er niet op worden ingegaan. In overleg met het opperbevel werd daarop een Nederlandse kapi tein naar de Duitsers gezonden. Op het Noordereiland bij de Konings- brug werd deze kapitein ontvangen en naar drie generaals gebracht, die zich in een melksalon bevonden. Het ultimatum werd ondertekend en binnen drie uur moest het beant woord zijn. Om tien minuten voor half twee vertrok de Nederlandse kapitein met het ultimatum en vijf minuten later ging de eerste golf bommenwerpers reeds over de weerloze stad, om dood ei, verderf te zaaien. Dit bombardement en de dreiging dat Utrecht hetzelfde lot zou onder gaan, deden de opperbevelhebber tot capitulatie besluiten. Vertrek van koningin. In de loop van Maandag 13 Mei hadden koningin en regering het Prinses Juliana verbleef met haar dochters in Canada. Op de foto de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet. land reeds verlaten. Een regerings communiqué meldde dit met de vol gende woorden: „In het stadium, waarin de strijd thans is getreden, heeft de regering het noodzakelijk geacht, in het belang van het land en van zijn overzeese gebiedsdelen en ter bewaring onder alle omstan digheden van haar volledige vrijheid van handelen, de zetel van het be wind te verplaatsen. Hare Majesteit de Koningin en Haar Ministers heb ben zich daarom naar elders bege ven". Prinses Juliana en de prins waren voordien reeds met hun kinderen naar Engeland vertrokken. In een proclamatie vanuit Londen zei de koningin o.a.: „De regering bevindt zich thans in Engeland. Zij wenst een regeringscapitulatie te voorkomen. Daarbij blijft het Neder landse grondgebied dat in Neder landse handen blijft in Europa zowel als Oost- en West-Indië een souve- reine staat, die zijn stem als vol waardig lid van de volkerengemeen schap en in het bijzonder in de be raadslagingen van de gezamenlijke bondgenoten zal blijven laten horen er. tot zijn recht zal weten te bren gen". Dit besluit van de regering is door velen niet begrepen. Het maakte zon verpletterende indruk, dat men de beweegredenen, die toch zo dui delijk werden genoemd, niet be greep. Thans zal niemand meer ontken nen, dat het besluit van de koningin en haar ministers een wijs besluit is geweest. STAATSEXAMEN VOOR ONDERWIJZERS. De minister van O., K. en W. is voornemens de totstankoming van een K. B. te bevorderen, waarbij zal worden bepaald, dat zij het staats examen voor de (oude) akte als on derwijzer, dat in het jaar 1956 zal worden gehouden, vrijstelling van het onderzoek in de vakken Frans Duits, Engels en Wiskunde zal wor den verleend aan de bezitters van •het einddiploma van een gymnasium, een H.B.S. met 5-jarige cursus of een M.M.S. Zij, die aan dit examen wensen deel te nemen, moeten van 1 April 1955 tot aan het examen gedurende ten minste vier uren per week heb ben geoefend in de practijk van het lesgeven aan een door de inspecteur van het L.O. goedgekeurde lagere school. Voorts ligt het in het voornemen van de minister een wijziging van de kweeksehoolwet te bevorderen in die zin, dat het examen voor de (oude) akte als onderwijzer ook nog in het iaar 1957 zal kunnen worden MANSHOLT EN DE MELKPRIJS De Eerste Kamer heeft Woensdag de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening z.h.s. aangeno men, doch niet dan nadat er van ver scheidene zijden critiek was geoefend op het landbouwbeleid in het alge meen en op het melkprijsbeleid in het bijzonder. De heer MERTENS (K.V.P.) toon de geen bewondering voor de wijze waarop minister Mansholt met de melkprijsbepaling is omgesprongen. Volgens spr. zijn hierdoor noch de vee houders, noch de consumenten bevre digd. De heer RIP (A.R.) hield een plei dooi voor de afschaffing der subsi dies op de consumptiemelk. Hij noemde deze overheidsbijdragen een bedekte export-subsidie, die eigenlijk wordt gefinancierd door de belasting betaler. De heer KOLFF (C.H.) had heel wat af te dingen op 's ministers land bouwbeleid in het algemeen. De boe ren delen volgens hem niet in de al gemene welvaaartsverhoging. Er moet volgens hem een betere prijs voor de landbouwproducten worden betaald en een eventuele subsidiever meerdering mag niet op de schouders van de boeren worden afgewenteld. Ook de heer HOOGLAND (P.v.d. A.) toonde ongerustheid over de po sitie van de boerenbedrijven. Kentering. Minister MANSHOLT, die gelaten al deze critiek had aangehoord, er kende bij de verdediging van zijn be leid, dat er een kentering is gekomen in de opbrengst van de landbouwpro ducten en gaf toe,-dat de agrarische sector in het algemeen niet deelt in de tegenwoordige hoogconjunctuur. Wij moeten echter niet te somber zijn, aldus de minister. De garanties en richtprijzen liggen in verhouding tot de kosten op het juiste niveau. Dit geldt ook voor de melk, al is hier juist de grens der rentabiliteit be reikt. De subsidies zullen gaandeweg verlaagd moeten worden en ten slotte geheel verdwijnen. In het beleid dient er naar te wor den gestreefd het prijspeil voor de landbouwproducten zodanig te hand haven, dat de b'oer en de landarbei der zeker kunnen zijn van een rede lijk bestaan. Het overschot aan landbouwpro ducten in Amerika baart de minister op den langen duur weinig zorgen, want de industriële ontwikkeling der V.S. neemt zo snel toe, dat dit land binnen afzienbare tijd zelf voedsel zal moeten invoeren in plaats van het te exporteren. Melksubsidie. Ook het subsidie op de consumptie- melk zei de minister, dat zijn beleid te dezer zake steeds consequent is ge weest. Er wordt ernstig gestreefd naar vermindering der melksubsidies voor de consumenten. Deze politiek volgt de regering al jarenlang en de jongste melkprijsverhoging is daar van een logisch uitvloeisel. De mogelijkheid om de prijzen voor afgehaalde melk en afgehaald brood ingrijpend te verlagen is bij de rege ring ernstig in studie. De bewindsman is gebleken, dat de bezorgkosten per brood 7 cent en per liter melk 6l/i cent bedragen. De ministeries van Landbouw en Economische Zaken, inzonderheid de staatssecretaris voor de middenstand ulicn over deze aangelegenheid over leg plegen met de betrokken organi saties, besloot minister Mansholt. Ook Spierpijn DE MARGE-BESCHIKKIKKING De overheid heeft de handelsmar ges bevroren, teneinde te voorkomen, dat zij gedwongen zou zijn, over te gaan tot een gedétailleerde prijsbe heersing. Aldus prof. G. Brouwers, secretaris-genera'al van het departe ment van Economische Zaken, in een uitvoerig artikel in „Economisch-Sta- tistische Berichten" van heden, ge wijd aan de recente margebeschik king en de daaruit voortgevloeide reacties. Na te hebben uiteengezet, dat aan een gedétailleerde prijsbeheersing van overheidswege verschillende be zwaren zijn verbonden, schrijft prof. Brouwers: „Conditio sine qua non" daarbij is echter een voldoende on derlinge concurrentie der onderne mingen. Deze nu heeft in de jaren na de oorlog soms geheel, soms in be langrijke mate ontbroken, en in vol doende mate is zij in deze periode eigenlijk nimmer aanwezig geweest. Wel schuldig; geen vonnis De kantonrechter te Arnhem heeft gisteren snel recht gedaan ten aan zien van een Spaanse automobilist, die een verkeersovertreding had be gaan, waardoor schade was ontstaan aan een Nederlandse volkswagen. De 26-jarige student Adolfo Tagugelo Romero uit Madrid, die met zijn Ci troen een vacantiereis door Europa maakt, kwam nabij het Velperplein in botsing met de volkswagen van de heer J. Feitz uit Apeldoorn. De politie constateerde dat de Span jaard geen voorrang had gegeven aan de volkswagen, die van rechts kwam. Om de Spanjaard ter wille te zyn, maakte de kantonrechter gebruik van zijn wettelijke bevoegdheid, de zaak onmiddellijk in behandeling te ne men, en VA uur na het ongeval stond de Spanjaard, voor wie men inmid dels een tolk had kunnen vinden, te recht. Rekening houdend met de moeilijke verkeerssituatie ter plaatse, welke een vreemdeling niet had kun nen voorzien, achtte de ambtenaar van het openbaar ministerie het ten laste gelegde, het niet verlenen van voorrang, bewezen, doch hij wens te van schuldigverklaring af te zien. De kantonrechter, terstond vonnis- Een geschutsstelling op de Grebbeberg. foto's Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie. VERLOTING „MEISJESSTAD" Gisteren is de trekking geschied van de nationale verloting „Meisjes- stad", ten bate van het sociaal werk der zusters Augustinessen van Sint Monica in het algemeen en van .Meisjesstad" in het bijzonder. De hoofdprijs, een auto, is gevallen op nummer 112494 te Hintham; de twee de prijs, een woninginrichting, op ïummer 57674 te Eindhoven; de der- ie prijs, een motorscooter, op num- ner 112180 te Utrecht; de vierde prijs, "?en grote kampeertent, op nummer 59287 te Woerden, en de vijfde prijs, een linnenuitzet, ou nummer 72224 te Weert. In totaal zijn er duizend prij zen. wijzend, ontsloeg de Spanjaard van rechtsvervolging. De Spanjaard en zijn vriend, En rique Morene, waren zeer ingeno men met deze snelle Nederlandse rechtspraak. Zij konden met hun lichtbeschadigde auto hun weg ver volgen. De schade aan de volkswagen werd getaxeerd op 300 gulden; de Dit is echter voor de Nederlandse re geringen, die sedert de bevrijding aan het bewind zijn geweest, geen aan leiding geweest, de rechtstreekse prijsbepaling door de overheid tot systeem te verheffen. De kampioen voor de concurrentie en de vrije prijsvorming echter is in deze jaren niet in de eerste> plaats het bedrijfsleven, maar de overheid geweest. Omstandigheden verschillen. De omstandigheden, waaronder nu voor de derde maal prijs-politiek in grijpen noodzakelijk is, verschillen van die, welke zich de beide vorige malen voordeden. Toen waren het externe omstandigheden, die abrup te prijsstijgingen veroorzaakten, waardoor de prijs- en loonbeweging uit haar structurele baan dreigde te worden gestoten. Ditmaal echter is het een interne spiraalbeweging, die vooralsnog in beperkte omvang, wan neer niet gestuit, in moeilijk te be heersen mate dit effect dreigt te be werkstelligen. De overheid had ook een andere weg kunnen kiezen, die haar echte: die gevallen voorschriften gaan geven voor de wijze van prijs- en margebe paling. En dan moge het voorts dui delijk zijn, dat zij, eenmaal op dit terrein de rindividuele prijsbepaling gekomen, ook de hoogte der prijzen en marges als zodanig binnen de kring van haar beoordeling moet gaan trekken. Dit kan niet in het belang van het bedrijsfleven worden geacht, noch is het de weg, die de overheid onder de huidige omstandigheden wil gaan. Z.H. de Paus heeft de hoofdaalmoe zenier van sociale werken K.W.A. Roncken te Heerlen benoemd tot ge heim kamerheer. Mgr. dr. G. Lemmet bisschop van Roermond, heeft d«t Dinsdagavond in het bisschoppelijk paleis aan de hoofdaalmoezenier me degedeeld. Mgr. Roncken volgde in 1939 zijn streekgenoot mgr. Poels op als gro4s Limburgse sociale voorman. Tevoren was mgr. Roncken werkzaam als ka pelaan te Baarlo en Venlo. Er bestaan plannen om de Mulo- op een pad zou hebben gebracht, dat scholen van het pensionaat „St. Louis" zij zo min mogelijk wenst te be gaan, nl. dat van de gedétailleerde prijsbepaling. Wanneer zij ter reali sering van haar politiek van prijssta- bilisatie systematisch en op grote schaal alle gevallen gaat opsporen, waar ongemotiveerde prijsverhogin gen hebben plaats gevonden, dan moet zij èn om der consequentie wille eigenaar is tegen „all risk' verzekerd, èn billijkheids ook systematisch in al worden. te Amersfoort over te brengen naar Arnhem. Hiervoor zou reeds een ter rein zijn aangekocht op de hoek van de Amsterdamseweg-Koningsweg na bij het station van de Arnhemse wa terleiding. Men is tot deze plannen gekomen omdat door de grote toe vloed van leerlingen een meer doel matige spreiding noodzakelijk is ge- Infanteristen staken met aanvalsvlotten de Maas over Leerlingen van de Genieschool te Soesterberg hebben Woensdag bij Blitterswijk een oefening gehouden waarbij o m. met aanvalsboten een bataljon infanterie over de Maas werd gezet, terwijl op vlotien e-r -loton tanks werd overgezet. Op de foto zien we het overbreng en van de infanterie met behulp van de a ui alsboten

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5