DUINSTREEK Klraglied van de gemeentetoren Boekhouding en verzekering werden uitvoerig besproken DONDERDAG 17 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 DE KWAKEL BRANDJE. Woensdagavond om streeks half acht ontdekten voorbij gangers brand in een der in aanbouw zijnde woningen aan de Mgr. Noord- manlaan. Men kwam tot de ontdek king, dat een kachel, welke gestookt werd voor droging van het gebouw te hard was gaan branden, waardoor de vloer in brand geraakt was. Met emmers water kon de brand geblust worden, zodat de inmiddels gearri veerde brandweer geen hulp meer be hoefde te verlenen. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De uitslagen van de onderlinge wedstrijd van de Bridge club „De Brug" waren al volgt: G)roep I: No. 1. F. van der Valk Th. v. Leeuwen 12 Y-, pnt., 2. A. Blok —Th. Verhave 12 p., 3. S. Visser—C. Schuitemaker 11 pnt., 4. P. Parle- vliet—C. Pluimgraaff 9 p., 5. mevr. van der Valk—mevr. Coppoolse 7J4 punt. Groep II: No. 1. H. de BooyA, Remmelswaal 17 p., 2. D. Parlevliet G. Pluimgraaf 15 y3 p., 3. Jas. de JongM. Hermans 14 p., 4. Jos. Par levlietTh. van Schie 13 ys p., 5. mevh. Huibertsvan der Plas 12 p., 6. P. van ParidonA. van Veen 9 punten. Dammen. In de zaal „De Kroon" werd de eerste wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Katwijk waaraan K.W.Z. en K.D.C. deelna men. De uitslagen van deze eerste wedstrijd waren: lste klas: B. van RijnJac. Fr^ke 20; A. A. VooijsJ. van der Plas 02; J. Heemskerkphr. Heemskerk 20; D. MeijvogelJ. Schoneveld 02; A. v. DuyvenvoordeAb. van Beelen 2—0; Fr. Spierenburg—P. Meijvogel 11; H. VoorzaatP. van Duyvenvoorde 20; Jac. de BestH. J. Koelewijn 11. 2e klas: H. Klinkenberg—D. Barn- hoorn 20; J. van RijnAm. van Beelen 02? J. Slootweg—W. v. d. Holst 2—0. 3de klas: C. de WinterKI. van Duyn 02; A. van DuyvenbodeG. M. G. Bekx 20 C. de Mooy—A. de Koning 02; H. DurieuxS. Barn- hoorn 0—2; C. van DuynAnt. Ver hoog 0—2. LISSE Fotoclub. De fotoclub „Bloem bollenstreek" vergaderde in caféres taurant „de Witte Zwaan" De voor zitter deelde mede, dat op 20 April 1955 een lezing zal worden gehouden over fotograferen voor beginnelin gen. Extra werd gewezen op het fo tograferen van Keukenhof. Deze bloe menfoto's zullen dan in het begin van Juni worden geëxposeerd. De heer Van Geelen deelde in het begin van zijn lezing mede, dat hij kleurenfoto's heeft gemaakt met eon normale camera. Kleurenharmonie is het belangrijkste bij de foto's en dit hangt af van onze persoonlijke smaak. Spreker wijdde uit over de technische middelen. De kleurenfo tografie gaat de zwart-wit fotografie verdringen. De kleurenfilm kan men volgens spr. ook zelf ontwikkelen, wanneer men een bepaald soort film gebruikt. Hierna vertoonde spr. een collectie fcto's. Tijdens de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. N00RFTWWK FILMAVOND ST. DEUS DEDIT. Ondanks het vergaderseizoen zo zachtjes aan ten einde raakt, heeft de Landarbeidersbond het gisteren avond weten te presteren in Hotel Royal ruim 200 leden bijeen te bren gen. Voorz. P. Vink, wees er op, dat een 50-jarig bestaan geschikt is om een terugblik te werpen op de afge lopen jaren, waarin door de arbei ders .veel is bereikt. Maar ondanks de vele successen, moet toch de grote trom geroerd worden, om de positie van de arbeider te verbeteren. De hoofdbestuurder, de heer El frink, had de afd. Noordwyk gaarne opgenomen in de Filmtournee, om dat een goede opkomst verzekerd was. Hij was hierin niet teleurge steld en vond het verheugend deze avond een tweetal films te kunnen vertonen over de luisterrijke viering van het gouden bestaan van de Bond en over het werk dat is verricht, zo wel op geestelijk-cultureel en maat schappelijk terrein. Spr. wees op de actie „Op naar de 400.000" en ver wachtte, dat allen hun steentje zul len bijdragen. 370.000 Leden hebben zich bij de Kath. ArbeidersBewe- ging aangesloten. De reportagefilm van het op 3 en 4 Januari 1954 ge vierde gouden bondsjubileum toon de, dat buiten de leden er geweldig vel belangstelling hiervoor bestond, zowel bij kerkelijke als wereldlijke autoriteiten. De film „Er is veel vrucht gewonnen" gaf een goede kijk op het werk van de bond. De Ita liaanse speelfilm van Maurice Cloche welke hierna vertoond werd „Peppi- no en Violetta" was een waardig be sluit van het programma. ST0MWIJK Stille Omgang. - De jaarvergade ring van de afd. Stompwijk was zo als altijd weer goed bezocht. Voorzit ter A. Luiten herdacht in zijn ope ningswoord de overleden leden Th. Schrader en A. Knijnenburg» Staan de werd voor de zielerust van deze leden gebeden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, evenals het verslag van de penningmeester. De omgang wordt a.s. Zaterdag begonnen met een Lof, om 10.15 uur in de parochiekerk. Na het Lof, plm. 11 uur, vertrekken de bussen vanaf het Blesse Paard. Tij dens de reis zal gebeden worden uit het nieuwe gebedenboekje wat ver krijgbaar is a 0.25 bij J. Kappetein en Zaterdagavond aan de kerk na het Lof. De H. Mis is in de H. Hartkerk. Rector Vester uit Leiden hield een NIEUWKOOP De gevaarlijke toestand, waarin de gemeentetoren verkeert, is reeds eni ge malen in de raad ter sprake ge bracht. Tot restauratie werd besloten en aan Monumentenzorg werd een verzoek om subsidie gedaan. Tot sta ving van de noodtoestand ging de aanvrage vergezeld van de volgende aardige klacht van de toren zelf. Het „gedicht" werd gemaakt door een van de leden van het secretarie- personeel, die er vlakbij woont. KLACHT VAN EEN OUD-GEDIENDE. Hooggeachte Overheid. Gij laat me toch niet in de steek met Uw beleid? Ziet eens naar mij, Uw öude onderdaan, Vervallen in het centrum van de gemeente staan. Ruim 300 jaren trotseerde ik alle wind en regen. Maar heus nu kan ik daar toch niet meer tegen. In mijn muren zitten vele bulten en scheuren, Waarmee van alles kan gebeuren. Al mijn ribben kraken bij iedere orkaan. De omwonenden zien mij dan angstig aan. Ik gooi dan met leien en met stukken lood, Ze zeggen dan: „Kijk uit, want hier loert de dood". Ja tot nu toe ging alles nog goed. Maar ik ben een gevaar voor die spelen aan mijn voet. Nu bouwt U wel een bejaardenhuis, Maar daar hoor ik nu eenmaal niet thuis. De Raad nam voor mij laatst een kloek besluit Maar voert mijn restauratie nu ook spoedig uit. Ik heb in mijn kop nog maar weinig meer fut. U weet: als het kalf is verdronken, dan dempt men de put. Ik klop, naar ik hoop niet aan dovemansoren. 0UDE-WETERING Onder voorzitterschap van de heer W. Timmers belegde de Coöp. Boeren leenbank haar algemene jaarvergade ring in café Meerzicht. Bij de 'aanvang van de vergadering herdacht de voorzitter het overleden bestuurslid, de heer Jan van Dam. De vele jaren, dat we met hem héb ben mogen samenwerken, aldus spr., hebben we aan hem een goed be stuurslid gehad. Na deze korte herdenkingsplechtig heid werd overgegaan tot de gewone agenda. Na een uitvoerige beschouwing van de financiële toestand in het alge meen en die van de Centrale Bank in het bijzonder, werd een toelichting gegeven op de toestand van de Bank te Oude Wetering. Een opmerkelijk verschil werd ge constateerd in het bedrag der uit staande hypotheken. Dit steeg met ruim 209.000.van 577.406.54 tot f 733.738.41. De voorschotten onder borgstelling waren ruim 50.000. hoger dan vorig jaar. Ruim 30.000. van het totaal waren voorschotten verstrekt onder garantie van het Waarborg Instituut van de Veen- streek en het Garantiefonds voor de Landbouw. De voorschotten aan verenigingen en N.V.'s waren 36.000.— gestegen. De beleggingen vertoonden dus een niet onbelangrijk stijgende lijn, waar bij echter dient te worden opgemerkt, diat het merendeel der mutaties plaats vond in de tweede helft van 1954. Dat het bedrijfsleven geen groot gebrek heeft aan liquide middelen, blijkt uit het beloop van de bedrijfscredieten. Het toegestane bedrag ad 400.000. werd voor nog niet de helft gebruikt. Anderzijds vallen de spaargelden op door 'n vermeerdering van 250.000. Hoewel de debetrente met yK werd verlaagd hetgeen de Bank on geveer 2509.kostte, werd toch 'n winst gemaakt van 6423.69, tegen het vorig jaar 4.197.74. Door het bestuur werd voorgesteld de winst over 1954 toe te voegen ean de Algemene Reserve. De vergade ring verklaarde zich hiermede ac- coord, waardoor het totaal aan re serves de ÏO'LOOO.overschreed (vorig jaar 94090.— Als lid van het bestuur werd her kozen de heer G. Zekveld met 27 stemmen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. van Dam werd voorzien door de ver kiezing van diens zoon, de heer P. van Dam (29 stemmen). De heer W. Timmers te Rijnsaterswoude werd met 28 stemmen herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Wegens aftreden van de heer H. F. J. Móoren werd als lid van de Finan ciële Commissie gekozen de heer A. Rotteveel met 26 stemmen. ROELOFAPSupsVFPN JAARVERGADERING K.A.B. In café Heemskerk kwam de K.A. B. gisteravond voor de jaarvergade ring bijeen. Voorz. N. A. J. Riet broek memoreerde het zilveren be- staansfeest alsmede, dank zij de me dewerking van alle ingezetenen, de tot stand koming van 't eigen K.A.B.- gebouw. Ook secr. Fr. Huigsloot kwam hierop in zijn jaarveslag na der op terug. Hij besprak tevens de activiteiten in het afgelopen jaar o.a. ook het feest van de arbeid, patroons feest en St. Nicolaasfeest voor de kinderen etc. Het ledental bedraagt thans 381 met nog 6 donateurs Penningm. C. Boeker vermeldde in het finantieel overzicht een ver lies over het afgelopen jaar van 136.80 waardoor het batig kassal do thans 403.01 groot is. Namens de kascommissie bracht J. Hoogenboom Jacz. goedgunstig verslag uit, waar na Th. Koot zich in deze commissie benoemd zag. Bij de bestuursverkie zing bracht de voorzitter' dank aan de scheidende secr. Fr. Huigsloot, die zich niet meer herkiesbaar had ge steld, voor de vele werkzaamheden door hem in de lange reeks van ja ren in het belang der vereniging verricht. In deze vacature werd de heer F. A. J. M. v. Velzen gekozen. De aftredende bestuursleden C. H. Boeker en J. P. Hoogenboom wer den herkozen. Na een korte pauze werden achtereenvolgens de versla gen uitgebracht van Credo Pugno, Herwonnen Levenskracht, Kann. van Schaikfonds, Knutselclub, Toneel groep, Stencilafdeling, Concordia en Centrale Volksbank. Pastoor Ligthart, die tussentijds ter vergadering was gekomen, sprak een kort woord ter opwekking en wees daarin op het belang van de K.A.B.-ontwikkelingscursussen. Na enkele mededelingen en de gebrui kelijke rondvraag sloot voorz. N. A. J. Rietbraoek hierna met een kort dankwoord deze vruchtbare verga dering. JAARVERGADERING D.O.SJt. In café ,,'t Noorden" kwam de voet balvereniging D.O.S.R. in een goed bezochte jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord besprak de voorz. de tot nog toe behaalde resultaten in de competitie en merkte voorts op. dat het DOSR-bestuur in de afgelo pen jaar geen reden tot klagen heeft gehad, temeer daar enkele finantiële kwesties tot genoegen waren opge lost. Hierna bracht secr. J. de Koning het jaarverslag uit. Hierin memoreer de secr. o.a. de aanstelling van de nieuwe trainer, de heer Poot, welke prachtig werk verrichtte, waarbij de secr. de wens uitsprak, dat alle se nioren- en juniorenleden, vooral aan de a.s. veldtraining zullen deelnemen De heer Th. Hillebrand junioren- secretaris bracht verslag uit betref fende de werkzaamheden voor de ju nioren en gaf hierin mede een over zicht van dé behaalde resultaten in de juniorencomeptitie. Penningm. Nic Bakker Nz. vermeldde een batig sal do ad ƒ44.60, maar tevens, dat de sportstichting DOSR steeds nog voor 'n nadelig resultaat staat van 7.000,- De 2e penningmeester E. M. de Ko ning las hierna een schrijven voor van de Rouwkoopspeler P. Stolk, die bij een wedstrijd tegen DOSR een on fortuinlijke beenbreuk had bekomen en die in dit schrijven dank bracht aan de leden van DOSR voor de be toonde belangstelling. Namens de kascommissie bracht Jac de Koning goedgunstig verslag uit, terwijl in deze commissie werd benoemd M. Oomen. In het bestuur zagen de he ren C. Boeker, E. M. de Koning en Th. v. Es zich wederom herkozen. In de elftalcommissie kwam dit jaar geen wijziging, wel een bewijs dat deze tot volle tevredenheid ge werkt had. Aan het slot der vergade ring deed voorz. een beroep op de le den om medewerking te willen ver lenen om het DOSR-terrein op te knappen en weer in goede staat te brengen, waarbij hij de heer Jac. Waasdorp tot voorbeeld stelde, die reeds bijzonder veel heeft gewerkt tot verfraaiing van het terrein. „Ons Aller Belang." In café „De Franse Brug" kwam de klein- handelarenver in groenten en fruit „Ons Aller Belang" Woensdagavond voor een goed bezochte vergadering bijeen. Voorz. H. F. van Ruiten sprak een kort welkomstwoord, daarbij de wens uitende, dat de voor- jaarsgroente nu weer spoedig in rui me mate verkrijgbaar zal zijn. Na lezing der notulen door secr., L. Hoogenboom, bracht de heer A. Bocxe dank aan het bestuur voor de organisatie van de gehouden zeer geslaagde feestavond. Vervolgens bracht de secr. verslag uit van de gehouden Kringvergadering te Al phen a. d. Rijn, alsmede van het Bondscongres te Arnhem. Bij de be spreking gezamelijke inkoop waren diverse offertes binnengekomen. Hierbij bleek, dat belangrijke voor delen voor de leden van de vereni ging te verkrijgen zijn. Vervolgens deed voorz. enkele mededelingen o.a., dat door de federatie een advies bemiddelingsbureau is gesticht, waarbij de leden op verzekering en en zakelijk gebied gratis adviezen kunnen verkrijgen. Voorts dat de N. R.K.M. bereid gevonden is om de leden bij te staan met een rechtkun- dig adviseur, filmmateriaal voor iedere bedrijfstak ter beschikking heeft, terwijl men ook gebruik kan maken van het Credietwaarborg- van de N.R.K.M. Ook werd besloten om bij de viering van het 45-jarig bestaan der afdeling 's-Gravenhage met een afvaardiging vertegenwoor digd te zijn. Vervolgens sprak pastoor Ligthart de vergadering toe over de te bou wen kleuterschool. Pastoor bracht hierbij tot uiting, dat men nog voor vele grote financiële zorgen staat, en vrijwillige giften ook middels de te houden fancy fair rondom Hemel vaartsdag van harte welkom zijn. Uit de vergadering gingen hierna stemmen op, om als een beroep ge daan werd voor de medewerking aan deze fancy fair dit niet te wei geren. Tot slot deelde voorz. mede dat gratis diverse reclame folders verkrijgbaar zijn bij het Centraal Bureu van Tuinbouwveilingen, als mede dat de volgende Kringverga dering te Roelofarendsveen gehou den zal worden. Na de gebruikelijke rondvraag sloot voorz. met een kort dankwoord voor de gehouden vrucht bare besprekingen de vergadering. TER AAR EERSTE SPINAZIE Door de tuinder G. van Harten werd aan de Centrale Veiling de eer ste spinazie aangevoerd. De groente handelaar G. Bader te Zevenhoven kocht deze primeur voor 92 cent per kg. Deze zelfde kweker voerde ook verleden jaar de eerste spinazie aan maar nu deed hij het tien dagen vroeger. Kring Duinstreek L.T.B. Onder voorzitterschap van de heer P. F. Vergeer vergaderden de leden van de L.T.B. Kring Duinstreek gis teravond m de zaal van café „De Oude Post" te Sassenheim. Op deze avond werd door een tweetal sprekers het woord gevoerd, namelijk door de heren G. Verdon- schot en W. van Ammen, resp. direc teur van het Boekhoudbureau en As surantiekantoor L.T.B. Onder de aan wezigen merkten we verder nog op ir. Vergouwen en de heer M. Buch, beiden verbonden aan de Landbouw- winterschool te Voorhout. Na zijn openingswoord bracht de voorzitter een voorstel ter tafel, dat met algemene stemmen werd aange nomen. Zoals men zich nog wel kan her inneren heeft de heer A. J. Verkley van het Hoofdbestuur van de L.T.B. een diploma ontvangen voor het vele werk, door hem in het belang van de organisatie verricht. Het kringbestuur stelde nu voor om de heer Verkley te benoemen tot erelid. De Duinstreek, alsmede de Rijnstreek, hebben zeer veel te dan- rede over het H. Sacrament als mid delpunt van ons persoonlijk- en ge zinsleven. Pastoor J. Sistermans benadrukte nogmaals de intentie van de Stille omgang. Bus- en kerkkaarten zijn tot Vrij dagavond 8 uur te verkrijgen bij de heer J. Kappetein. Prijs 2.75 voor leden en 3.75 voor niet-leden. Bij deze prijs is inbegrepen 2 koppen kof fie. Zij, die geen brood meenemen, kunnen een ontbijt bestellen a 1.75 per persoon. Opgaven voor ontbijt eveneens bij de heer J. Kappetein tot uiterlijk Vrijdagmorgen 9 uur. Door de voorzitter werd een be roep gedaan op de leden om zich tij dens de terugreis rustig te gedragen. VOORSCHOTEN L.T.M. OPGERICHT. Het bestuur van de L.T.J., kape laan Groenedijk, de diocesaan leid star van de L.T.M., mej. Jet van Gennep en de propagandist van de L.T.B. de heer Th. van Son en de meisjes van de leden van de L.T.B. zijn in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de mogelijkheid tot oprichting van een L.T.M., afd. Voorschoten. Met algemene stemmen werd besloten te gaan starten en een bestuur te kiezen. De vijf meisjes, die de meeste stemmen verwierven, waren de dames Alie Warmerdam, Riet van Paassen, Leny van Bohe- men, Annie v. d. Hulst en Annie Koot. Deze dames vormen het voor lopige bestüur. Aanrijding. Gistermiddag reed de heer C. de R. uit Voorschoten van uit de Voorstraat de Veurseweg in en kwam daarbij in botsing met een auto die uit de richting Den Haag kwam. Het werd een valpartij. De heer C. de R. kwam er nog met lichte verwondingen af. Zijn fiets werd daarbij vernield en de auto werd beschadigd. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: 1 paar beige wanten, 1 zilveren kettinkje met kruisje, 1 uitlaatpijp van auto, 1 gewicht van 5 kg. 1 blauwe want, 1 rood met wit gebreide want, 1 zakdoek, 1 paar rolschaatsen, 1 plastic kindertasje, 1 want, 1 bruine want, 1 creme da mestas, 1 ceintuur met gesp, 1 ca puchon, 1 rood met wit gebreide da mes want, 1 lange oorbel, 1 kinder- want, 4 dozen vruohtenstengels, 1 doosje met vleesvorkjes, 1 stuk schuimrubber, 1 handschoen, 1 kin- derportemonnaie, 1 zilveren kettink je, 1 gele kinderwant, 1 paar rode kinderwantjes, 1 blauwe want, 1 kinderstoeltje, 1 kinderwant, 1 paar blauwe wanten, 1 bruine stoffen riem, 1 schuursleutel, 1 blauwe kin derwant, 1 grijze want, 1 vulpen, 1 bruine portemonnaie met inhoud, 1 lederen handschoen, 1 groene kin derwant, 1 riem met pistool, tas en mes, 1 tramabonnement, 1 groen ge breide want, 1 dameshandschoen glacé, 1 groene baret, 1 gekleurde want, 1 blauwe want, 1 blauw-grij- zen wantje, 1 sleutel met kettinkje. Verloren: 4 kolenzakken, 3 dozen chocolade, 1 donkere portemonnaie, 1 roodl-wollen muts, 1 geruite fiets- kap, 1 leesboek, 1 paar blauwe kin derwanten, 1 rode portemonnaie, 1 windjack, 1 gouden trouwring, zwarte actetas, 1 handdoek. Geboren: Jeroen zn van H. Noort en D. Havenaar; Maria Magdalena, dr van J. F. C. Spiegeler en J. C, Geldorp; An je dr van W. J. Berghuis en S. Rooda. Overleden: Aagje Oprei, 79 jr, wed. van R. Ouwerkerk; Leonardus Cornelis de Jong 85 jr wedn. van Geertruida van Benten. WASSENAAR DE NIEUWE WETHOUDER TH. J. M. REES VAN DEN ENDE De heer Th. J. M. Rees van den Ende, die door de gemeenteraad be noemd werd tot wethouder, werd op 29 Juli 1895 geboren in Rotterdam en is dus 59 jaar oud. Van beroep is hij bankier, reeds meer dan 39 jaren woont hij in Wassenaar. De heer Rees van den Ende be kleedt verschillende bestuursfuncties op maatschappelijk en sociaal terrein. Hij schreef verschillende publicaties over onderwerpen, samenhangend met de behoeften en belangen van con sument en middenstand. O.m. is de heer Rees van den Ende voorzitter van de kring Den Haag der Katholieke Werkgeversvereniging en voorzitter van de Katholieke Emigra tiestichting in het Bisdom Haarlem. Tevens is hy lid van tal van scheids- gerechen en advies-colleges op het ge bied der sociale wetgeving. ken aan het stimulerende en voor lichtende werk van de heer Verkley. 40 Jaar geleden heeft hij zijn krach ten hiervoor gegeven. Als eerste spreker van deze avond sprak de heer Verdonschot.. Waar men eigenlijk had gerekend ook de echtgenoten van de leden aan te treffen hadden beide sprekers hun betoog afgestemd op dit gemengde gehoor. De echtgenoten lieten echter verstek gaan. Niettemin hebben bei de sprekers hun inleiding gehouden. Voorlichting. De heer Verdonschot sprak over de individuele bedryfseconomische voor lichting terwijl hij ook een viertal belastingvraagstukken behandelde. Een individuele bedrijfsvoorlich ting is gebaseerd op de boekhouding en wel om twee redenen. Het is een rapport over het al of niet goede be heer, terwijl op de tweede plaats de fiscus grote belangstelling er voor heeft. Het gaat er echter om, de juiste boekhouding te houden. Het moet niet zo zijn dat men. alle inkomsten en uitgaven naarstig aantekent ter wijl men op het eind van het jaar niet weet, welk bedrag nu in het huishouden is gestopt. Waar de boekhouding juist wordt gevoerd kan het boekhoudbureau hieruit vele gegevens putten voor be drijfseconomische voorlichting. Dit is uiteindelijk het doel van het boek houdbureau. Een tweede niet onbelangrijk doel is de belastingzaken van de leden te regelen. Men gaat steeds meer over in benaalde kringen of afdelingen studieclubs op te richten, waarbij de eigen inkomsten van het bedrijf wor den vergeleken met de gemiddelden. Op deze manier hoopt men bij ver schillende leden te constateren, wat verbeterd dient te worden. Hierna gaf de spreker nog een vier tal practische wenken op belasting gebied. Verzekering. De heer Van Ommen nam hierna het woord. Hij sprak over het be drogselement in de verzekering. Zo lang er verzekering zijn is er bedrog geweest. Spreker noemde enkele voorbeel den, waaruit dit bedrog duidelijk sprak. Zo heeft iemand in Zwitserland kans gezien om bij 23 verschillende maatschappijen een uitkering te krij gen voor een ongeval. Bij iedere maatschappij stond hij bekend onder een andere naam. Om deze reden hebben de maat schappijen een soort waarschuwings systeem. Zo kent men bij de levens verzekering de wederkerige medede lingen. Bij de schade verzekeringen heeft men een zwarte lijst. Ook uit de eigen practijk kon spreker verschillende gevallen aanhalen waar uit blijkt dat ook thans nog het be drogselement aanwezig is. Het is een onmiskenbaar feit dat er een zekere neiging bestaat, dat men ten opzichte van verzekeringen het wel wat gemakkelijk neemt. Vooral de brandverzekering heeft een schade waarbij 70 80 procent ontstaan is of verorzaakt door nonchalanche en zor geloosheid. Spreker dacht hierbij vooral aan de electrische leidingen. Ook bestaat er wel een neiging om de schade bewust te vergroten of te verergeren. Ook hier haalde spreker bepaalde voorbeelden aan. Na deze interessante uiteenzetting van de heer Van Ommen waaruit duidelijk bleek hoe men het nu juist niet moest doen om uiteindelijk geen narigheid te krijgen, volgde een lang durig debat vooral op het gebied van brandverzekering en de verzekerde waarde hierbij. bergen; Maria d.v. J. de Haan en A» A. van Beek. Overl.: I. van Emmerik, wed. van Schelling, 70 jaar; A. Lamain, man, 49 jaar; J. de Graaf, wed. van Van Beek, 88 jaar; H. W. v. d. Huüzen, man, 78 jaar; B. Claus, zoon, 1 jaar; M. van Ommen, huisvr. van Hövig, 84 jaar; J. W. Buring, weduwnaar, 86 jaar; A. M. Berlage, vrouw, 90 jaar; A. E. M. DieLs, huisvr. van Brouwers, 73 jaar. Ondertr.: D. Blocq en S. Redeker; H. Stuart en A. M. Bremmer; H. C. Akerboom en J. v.d. Blom; D. J. H. Prins en E. C. Pison; L. v.d. Geest en E. Rietkerken, M. van Hemert en S. M. v. Schoonderwoerd den Bezemer; A. de Vink en J. Siere; R. M. P. Kuijsten en C. Cool; A. Fasel en S. Lares; C. Haasbroek en C. E. v.d. Graaff; A. de Vrind en H. Pet; J. Sjaardema en A. M. de Bock; P. T. van Werkhoven en A. M. v. Wouden berg; A. Leupe en G. A. Lardé; J. den Outer en M. R. Selier. VALKENBURG Geb.: Gerard, z. v. M. van Duijven- voorde en_A. Ros. Ondertr.: L. G. de Mooij, 30 j., en J. M. Rhijnsburger, 24 j.; J. Wage naar, 24 j., en M. Th. Mantjes, 27 j. WARMOND Gehuwd: F. C. Rewijk 28 jr en M. P. Versluis 23 jr. S. Ouwehand 28 jr en C. E. de Nie 26 jr. D. J. P. van Ruiten 31 jr en J. C. M. van Balkom 25 jr. J. W. Heemskerk 25 jr en P. Th. van Winsen 22 jr. J. N. Jansen van den Berg 29 jr en J. Uit den Boo gaard 24 jr. Overleden: D. de Koning 76 jr, echtgen. v. G. v. d. Meij. Z0ETERMEER Geboren: Johannes H. Hagers; Adrianus M. L. C. Reuneker; Jacob Kuiper. Ondertrouwd: A. van Straalen 25 j. en M. de Jong 25 j.; J. de Jong 23 j. en N. Vlok 19 j. Getrouwd: B. J. Switzar 24 j. en J M. van Tilburg 25 j.; J. Adegeest 25 j. en J. A. van der Hordt 28 j. Overleden: P. Stoutjesdijk 70 j. Burgerlijke Stand Geb.: Magcheltje d.v. D. Radema ker en J. v. Elswijk; Suzanna Maria Adriana d.v. H. J. Dickhof en M. A. Thorn; Helena Johanna d.v. J. C. Hoogerdijk en H. Baart; Adriana Maria d.v. D. v.d. Burg en C. Pola- nen; Tira Djoel Edmir z.v. E. Ka- rim en M. J. Dorpema; Louisa Ma ria d.v. J. Deijn en W. A. Raaphorst; Alida Wilhelmina d.v. J. v. Heusden en A. W. den Hoed; Genoveva Antoi nette Maria d.v. B. A. Kooh en A. M. A. Schoenmakers; Julia Anna Kla- zina d.v. G. H. Baumeister en S. J. Bakker; Willy d.v. P. Driebergen en W. de Mooij; Johanna Helena Hen- drina d.v. J. Schoneveld en J. Zand Marktberichten GOUDA, 17 Maart. Kaas. Aanvoer 18 partijen. Ie soort 2.302.38; extra kwaliteit 2.392.45. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCÏI, 16 Maart. Vee, Aangevoerd 7.166 stuks vee, zijnde; 3.012 runderen, 236 vette kal veren, 1.386 nuchtere kalveren. 81 fokzeugön, 376 slachtvarkens, 69 lo pers, 1.873 biggen, 109 schapen, 13 lammeren, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalf koeien van 7201Ö0 per st. Guiste koeien van 460725 p. st. Zware soorten boven notering. Kalf- vaarzen van 575925 p. st. Klam- vaarzen van 450540, guiste vaar zen 465565, pinken 350440, graskalveren 210300, nuchtere fokkalveren 82138, nucht. slacht- kalveren 3042.50, zware soorten 1 5275, drachtige zeugen 260 355, lopers 6690. biggen f 40 58, weischapen 6085, drachtige ooien 120155. alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 995 stuks; prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 2.70—2.80, le kw. 2.62—2.70, 2e kw. 2.38—2.54, 3e kw. 2.25—2.30, vette stieren f 2.30—2.40, worst koeien 1.95—2.10, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren prima soorten van f 2.75—3.20 per kg lev. gew.; vette kalveren middenklasse van 2.45— 2 65 per kg lev. gew.; vette kalveren lichte soorten 2.15—2.40 per kg lev. gew.; nuchtere slachtkalveren f 11.15, per kg lev. gew.; zware soorten 1.32^—1.67 per kg lev. gew.slachtzeugen f 1.54—1.63, per kg lev. gew.; jonge slachtvarkens 1-701.75, per kg lev. gew. Verdere mededelingen: Zeer ruime aanvoer van rundvee met grote be langstelling. De handel in melk- en kalfkoeien verliep redelijk, de goed- soortige dieren werden ruim-prijs- houdend verhandeld. Zeer grote aan voer van guiste koeien en wcidevee, het aanbod was groter dan de vraag, waardoor de handel kalm verliep, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Ruimer aanbod van jong vee, de handel verliep traag, prijzen moeilijk te handhaven. Minder aan bod van vette kalveren, handel wil liger met hogere prijzen. Groter aan bod van nuchtere slachtkalveren. handel ruim-prijshoudond ƒ1.a f 1.15 per stuk hoger. Grote aanvoer van fokzeugen, flauwe handel, prij zen minder. Korte aanvoer van wei schapen en drachtige ooien, wei schapen matige handel: drachtige ooien vlotte handel met dure prijzen. Groter aanvoer van lopers en big gen, handel flauw, prijzen moeilijk te handhaven. Groot aanbod van slachtvee, de extra- en le kwalitei ten vaarzen werden ruim-prijshou- dend verhandeld, de rest handel kalm, prijzen moeilijk te handhaven cf minder. Vette stieren en worst- koeien prijzen onveranderd. Minder aanvoer van slachtzeugen, handel williger met hogere prijzen. LEIDSCHENDAM, 16 Maart. Eieren. Op de weekmarkt van „Het Wapen van Veur" waren aangevoerd 32100 kipeieren. De prijzen waren voor 3600 eieren no. 0 15.5015.80; 5900 eieren no. 1 14.20—14.70; 10600 eieren no. 2 13.05—13.65; 8500 eieren no. 3 12.2512.80; 3200 eieren no. 4 11.3011.55; 300 eieren no. 5 10.10 10.60; 160 ganzeneieren 24.0040.00. Verder waren nog ter markt: 20 kippen 1.80—4.80; 1 haan 3.70; 10 duiven 0.60—0.65; 10 konijnen 6.45— 10.50. Groente. Rijen sla A 16.00— 20.80; rijen sla B 10,80—14.30; kassla A 11.80—14.20; kassla B 7.00—8.90; stoofsla 4966; spinazie 4850; wit lof 60—62. ROELOFARENDSVEEN, 16 Maait. Bloemen. BI. druifjes ƒ0.15—0.17, Freesia's 0.531,Anemonen ƒ0.520.71, Prunus 0.75—1.11, Moe. derdag 1.09—1.25, W. Pitt ƒ0.82— 1.12, Ibis 0.570.72, Rose Copland 0.771.23, Crown Imperial ƒ0.61 9.89, v. d. Eerden ƒ0.89—1.20. White Sail 1.72—1.01, Zenober 0.67—0.87, Weber 0.79—0.98, W. Copland 0.67 0.89, Golden Harvast ƒ0.881.21, Bandoeng 0.92—1.10, E. Eddy ƒ0.70. —1.09, Campfire ƒ0.82—1.04, Orchi Ossivaldi 11.16, Athleet 0.72— 1.07, Carara ƒ20.89—0.99, Sultane 0.730.90, Aristocrate 1.101.19, Piccadilly ƒ0.92—1.07, Parkiettulpen 1.201.70, Dubbele tulpen 0.52 0.82. Narcissen: Early Glory ƒ0.43 0.58, Whrestler ƒ0.44—0.61, Helios 0.390.46, Scarlet Elegance 0.38 0.47, Firetail ƒ0.42—0.47, Am. Anjers f 0.170.31 per stuk. TER AAR, 16 Maart. Groente. Witlof 1 ƒ0.53—0.62, idem 2 ƒ0.36— 0.50, idem stek ƒ0.08—0.29, waspeen 0.270.31, spruiten 0.580.60, idem B ƒ0.26, uien ƒ0.14—0.15, idem drielingen 0.05—0.08, spinazie 0.92, broeivet ƒ0.60 alles per kg., sla ƒ0.16, knolselderij ƒ0.09—0.23, idem stek 0.03 alles per stuk. VINKE VEEN, 16 Maart. Groente. Op de Coöp. Groenten- en Fruit veiling te Vinkeveen zijn op de vei ling de volgende prijzen besteed: Prei 68 ct., Veldsla 96 ct., Witlof AI 63—65 ct., Witlof B I 58—65 ct., Wit lof B II 4760 ct. alles per kg; Radijs 2325 ct., Selderij 1122 ct. per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3