3)e &2idóe(Bot4ticmt De Labour-rebel A. Bevan werd uit de fractie gestoten De bemanning van de „Aruba neemt geen risico Ook Frankrijk gaat nu waterstofbom maken! Als uw Bevan u hindert ruk hem uit Gezin omgekomen door gasverstikking Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 17 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13451 BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f1.50 Zal hij ook Scheuring in uit de partij gezet worden? de Labourpartij gerisqueerd De afgevaardigden van de Britse Labourpartij in het Lagerhuis hebben gisteren besloten de leider van de linkervleugel Aneurin Bevan uit de parlementsfractie te stoten. Dit besluit houdt voor Bevan het gevaar in, dat hij tevens als lid van de Labourpartij zal worden geroyeerd. De stemmenverhouding was 141 vóór uitstoting en 112 tegen. Het besluit werd genomen in een geheime zitting van de parlements fractie, die gisteren om halftwaalf begon. Bevan werd beschuldig her haalde malen te zijn afgeweken van de politiek, die de partij onder leiding van oudpremier Attlee volgt. REPRIMANDE NIET VOLDOENDE. De fractie van Labour telt 292 le den, van wie ongeveer 50 aanhangers van Bevan zijn. De kansen van de „rebellenleider" waren dus niet gun stig. Zijn uitstoting uit de socialisti sche rijen in het Lagerhuis zal waar schijnlijk een sbheuring in de partij ten gevolge hebben. Naar verluidt heeft de fractie geen aanbeveling gedaan aan het partij- Rebel uitgeworpen ER IS EEN REBEL UITGEWOR PEN. Aneurin Bevan, de man, die de uiterst linkse vleugel vertegen woordigt in de Britse Labourpartij en die van zijn afwijkend inzicht herhaaldelijk op ostentatieve wijze blijk geeft door het advies van de opperste leiding in de partij te nege ren de lastige Bevan is thans open lijk uit de Lagerhuisfractie 0 gestoten. Men erkent hem niet meer als een lid van de Labour-afvaardiging en wenst -niet meer met hem te beraadslagen over de 'houding, welke de fractie behoort aan te nemen tegenover maatregelen van de regering-Churchill. Wij zullen de heer Bevan niet in bescherming nemen, noch de maatre gel, welke thans tegen hem is geno men. In tegendeel; wij zijn van me ning, dat de democratie niet eisen kan, dat men zulke recalcitrante ele menten in z'n midden duldt, die slechts de ondergang van het geheel tengevolge kunnen hebben. In dit opzicht is de natuur altijd weer ster ker dan de leer. Wel constateren wij, dat deze maat regel weldra naar alle waarschijn lijkheid gevolgd door Bevans uitsto ting uit de partij zelf een nood maatregel is, welke diepe sporen zal nalten. Het is een amputatie, welke de Labour-par tij, tijdelijk althans, sterk verzwakken zal, want de uit stoting van Bevan zal de uittreding van veel volgelingen met zich slepen Het is evenwel als met een operht.ie: het is beter, dat het weerspannige lidmaat wordt verwijderd, al heeft deze ingreep een tijdelijke inzinking ten gevolge, dan dat het liehaam langzaam maar zeker ten grave wordt gesleept. Het is echter mogelijk, dat Chur chill van deze crisis in de oppositie partij gebruik zal maken door verkie zingen te laten houden in Mei bijv., in welk geval men een grote winst voor de conservatieven verwacht. Het lijkt ons de vraag of de Chur chill daarvan gebruik zal willen ma ken. bestuur, dat nu waarschijnlijk stap pen zal ondernemen om tot uitslui ting van Bevan uit de partij te ko men. Volgens Ass. Press heeft Bevan, die 57 jaar is, op de geheime vergadering van de parlementsfractie verklaard, dat hij nooit zou vragen weer voor Labour in het parlement zitting te krijgen. De aanhangers van oud-premier Clement Attlee verwierpen een po ging om Bevan slechts een repriman de te geven (met 138 tegen 123 stem men). Bevan kan uiteraard zijn zetel in het Lagerhuis behouden als onaf hankelijke afgevaardigde. De uitgestoten „rebel'' is al 26 jaar lid van het Lagerhuis. Ruim 280 le den van de Labour-fractie woonden de „berechting" in kamer 14 van het Lagerhuisgebouw bij. Attlee had de leiding van de bijeenkomst. Opstandig verleden. In de afgelopen drie jaar heeft Be van zeven openlijke aanvallen ge daan op de leiding van de partij. Twee weken geleden kwam hij in het Lagerhüs in verzet tegen het beleid van de partij inzake het gebruik van de waterstofbom. Zijn „opstand" had toen tot gevolg, dat 61 Labour-afge- vaardigden stemden tegen een motie van hun leider, Attlee, waarin het defensiebeleid van de conservatieve regering werd gelaakt. De party lei ding heeft daarna Bevan er van be schuldigd te traohten het leiderschap van de partij aan zich te trekken. In 1939 werd Bevan voor negen maanden uit de Labour-fractie ver wijderd omdat hij samen met de com munisten een anti-fascistisch front wilde vormen. Bevan heeft steeds er op gehamerd „dat het Amerikaanse kapitalisme onvermijdelijk de wereld naar een oorlog zal voeren tenzij er een vergelijk met Moskou kan ko men". De conservatieven zijn zeer inge nomen met het uitstoten van Bevan, daar dit zou kunnen leiden tot eeu ernstige breuk in de Labour-party. Krachtens de wet moeten er voor October 1956 algemene verkiezingen in Groot-Brittannië worden gehou den. Royaal Amerikaans cadeau In het Noors-Nederlandse centrum voor kernonderzoek te Kjeller (Noor wegen) zal een zeer uitgebreide technische bibliotheek over het vreedzame gebruik van atoomener gie worden ondergebracht, die een schenking is van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie aan de Noorse regering. Zulk een technische bibliotheek wordt slechts aan zeer weinig landen geschonken. Zij bevat o.a. meer dan tienduizend rapporten van de Ame rikaanse commissie en uittreksels van een 50.000 rapporten en artikelen, die in Amerika of andere landen zijn gepubliceerd. De commissie voor atoomenergie zal deze bibliotheken voortdurend van nieuwe publicaties voorzien, al dus de Amerikaanse ambassadeur in Noorwegen die het Noors-Nederland se centrum op de hoogte stelde van de schenking van dit kostbare en zeldzame cadeau. Twee, die atoomaanval overleefden, naar Londen Vandaag beslissing De bemanning van de Finse tan ker „Aruba", met 13.000 ton kerosine op weg naar Rood China, heeft ge weigerd het schip in „de gevaarlijke zone" te brengen. De bemanning heeft overleg ge pleegd met de Finse bond van zee lieden, die haar machtiging gaf de reis te onderbreken. Dit gebeurde op grond van het recht, dat Finse zee lieden hebben, om met hun schip naar een haven uit te wijken als zij in gevaarlijk zeegebied komen. Alle vuurtorenwachters in de Straat van Malakka hebben intussen opdracht gekregen de bewegingen van de „Aruba" te observeren en door te geven aan de marine-autori teiten. De nationalistisch-Chinese land- en zeemacht heeft haar pa trouille-activiteit uitgebreid. De „Aruba" bevindt zich vermoedelijk nog één dag varen ten Westen van Ceylon. De eigenaars van de Aruba hebben besloten het schip niet toe te staan in „gevaarlijke wateren" te varen. Over het lot van het schip zou vandaag een definitieve beslissing worden genomen. In verschillende richtingen wordt er door de eigenaars over de uiteindelijke bestemming van schip en lading onderhandeld. AAN GEVAAR ONTSNAPT. Twee-en-tachtig bewoners van Rocca Priora, een dorp in de omge ving van Rome, zijn Woensdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Nog geen uur nadat zij hun huizen had den ontruimd, omdat men ze onbe trouwbaar vond, stortten de twintig gebouwen in. Men neemt aan, dat de huizén tengevolge van de zware re genval waren ondermijnd. Twee overlevenden van de atoombomaanvallen op Japanse steden aan het eind van de tweede wereldoorlog brengen op het ogenblik, vergezeld van twee vrouwelijke Japanse doktoren, een bezoek aan Londen. Onze foto toont de twee vrouwen terwijl zij tesamen met hun begeleidsters langs Buckingham Palace wandelen. Van links naar rechts ziet men: Mevrouw Shinobu Ifizume, een 52-jarige huisvrouw uit Hiroshima; Mejuf frouw Kikeu Ihara, een 43-jarige onderwijzeres uit Nagasaki, Dokter Kimiko Honda en Dr. Sugiko Yanamoto. Zij verblijven in Londen om ondervraagd te worden door doktoren, die de uitwerking van atoomexplosies onderzoeken. Mevrouw Hizume verloor bij het bombardement op Hiroshima vier leden van haar gezin, waar onder haar echtgenoot. Chinese vicaris-generaal in de ban Het Vaticaan heeft medegedeeld, dat de Chinees John Baptist Ly, een gewezen vicaris-generaal van het aartsbisdom van Nanking, geëxcom municeerd is „wegens ongehoorzaam heid tegenover zijn kerkelijke meer deren". Naar het Vaticaan verder mede deelt heeft John Baptist Ly onder de Chinezen geijverd voor kerkelijke soheurbewegirfgen. Naar Reuter aan neemt is dit het eerste excommuni- catiegeval in China, waar de com munisten tot een '„Nationale Kerk" trachten te komen, onafhankelijk van het Vaticaan. Het desbetreffende decreet was ge dateerd 1 Februari 1952, doch het is pas nu bekend gemaakt. Rode inwijdings- plechtigheden In Dresden en omgeving zullen Zondag a.s. voor het eerst „inwij dingsplechtigheden" voor de jeugd worden gehouden. Aan de jongeren, die de gelofte willen afleggen, zullen de volgende vragen worden gesteld: „Zijt gij be reid al uw krachten in te zetten voor de opbouw van een gelukkig, mooi leven, voor de vooruitgang op het gebied van'de economie, de weten schap en de kunst? Zijt gij bereid al uw krachten in te zetten om te zamen met alle patriotten voor een verenigd, vredelievend, democratisch en onafhankelijk Duitsland te strij den? Zijt gij bereid al uw krachten in te zetten om met alle vredelie vende mensen de vrede te bevechten en tot het uiterste te verdedigen?" Wanneer de jongeren op deze vra gen met „Ja, dat beloven wij" heb ben geantwoord, verklaart de leider van de plechtigheid: „Wij hebben u belofte gehoord. Gij hebt u een hoog doel gesteld. Wij, de gemeenschap van alle werkers, beloven u te zul len aanmoedigen, besóhermen en helpen. Met vereende krachten voor waarts naar de overwinning". Zowel de Katholieke als de Evan gelische Kerk heeft met beslistheid tegen deze inwijdingsplechtigheden stelling genomen en ze onverenig baar met het belijden van het Chris tendom verklaard. INCIDENT VAN GEEN BETEKENIS Op de Britse ambassade te Mos kou hecht men geen betekenis aan het incident van Maandag, waarbij een jonge Rus met een eigengemaakt pistool de ambassade binnendrong. De man maakte de indruk geheel over stuur te zijn. Hij sprak onsamenhan gend. Het was wel duidelijk, dat hy niet was gekomen met het doel iemand van het Britse personeel te deren, zegt men. Een Pool-uitrusting uit Canada voor museum te Delft Woensdag heeft in het Militair Studie Centrum te Delft de overdracht plaats gevonden van een Pool-uitrrsting, welke door de Canadese regerirtg aan het Centrum is geschonken. We zien hier bij de uitrusting gefotogra feerd de directeur Stumina, de luit.-kol. der artillerie G. P. W. Piersma, de militaire attaché van Canada in ons land, kolonel W. J. Moock en de staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg (v.y.n.n). Men moet met z'n tijd meegaan Frankrijk zal overgaan tot het vervaardigen van de waterstofbom alleen of in samenwerking met andere Europese landen heeft pre mier Faure gisteren gezegd. In antwoord op een vraag wat Frankrijk dacht te doen nu Groot- Britannië bekend heeft gemaakt dat het bezig is zijn eigen waterstofbom te maken, antwoordde Faure: „Het lijkt mij duidelijk dat er bin nenkort twee soorten landen zullen zijn die met dit soort wapenen en die zonder. De landen die er niet de beschikking over hebben, lopen ge vaar lager te worden aangeslagen dan de aristocratische" landen, die de wapens wel hebben. Daarom stelt de regering zich voor in de naaste toe komst de positie die Frankrijk in dit opzicht inneemt, aan een onderzoek te onderwerpen." „Ik geloof dat ik veilig kan zeg gen, dat wij de zuiver negatieve op lossing zullen verwerpen. Er zijn dan twee mogelijkheden: óf Frank rijk volgt het Britse voorbeeld en gaat zelf over tot het vervaardigen van deze wapens óf wij vinden een formule om de wapens te maken met de samenwerking van enige van on ze bondgenoten in Europa. Wanneer Frankrijk niet een vah deze twee op lossingen volgt, kan het er niet op rekenen, dat het blijvend gerang schikt zal worden onder de volkeren die de topklasse vormen." In Frankrijk houdt men zich al ja ren intensief bezig met het kernon derzoek, maar er zijn, voor zover be kend, nooit werkelijk aanstalten ge maakt om ook atoomwapens te ver vaardigen. Kort geleden was er voor het eerst sprake van de vraag of er in Frankrijk atoombommen zouden worden gemaakt of niet. Het woord waterstofbom is in dit verband nooit gevallen. In de Britse hoofdstad zijn de me dedelingen van de Franse premier met instemming begroet. Men wijst er te Londen op, dat de beweegrede nen die Frankrijk aanvoert voor het vervaardigen van de waterstofbom dezelfde zijn als die van de Britse regering. Ook Groot-Britannië was van mening dat het zijn plaats als grote mogendheid niet zou kunnen behouden wanneer het niet de be schikking zou hebben over wapenen die in geval van oorlog beslissend zouden kunnen zijn. Faure's zinspeling op het vervaar digen van de waterstofbom in samen werking met Europese bondgenoten, wordt te Londen hier en daar uitge legd als bewijs dat Faure half en half rekend op de medewerking van de Britse wetenschap, te meer daar Groot-Britannië de enige Europese mogendheid is die over atoomwapens beschikt. Betoging in Brussel verboden De burgemeester van Brussel, ba ron Jef Vandemeulenbroeck, heeft de betoging, die de Katholieke or ganisaties voornemens waren op 26 Maart te Brussel te houden om te protesteren tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering van Acker, verboden. Hij geeft als motivering, dat deze manifestatie aanleiding zou kunnen geven tot wanordelijkheden. Vanmorgen is in Vianen het gezin Krouwel, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, dood in zijn woning aangetroffen. Toen de melkboer na herhaaldelijk bellen geen gehoor kreeg, vertelde hij dit aan de buren. Deze verschaften zich toegang tot de woning en vonden de moeder met drie kinderen dood in bed. De man had blijkbaar nog ge tracht naar beneden te komen, want zijn lichaam werd bij de trap gevon den. Bij onderzoek bleek, dat de gas slang van de hoofdkraan was afge schoten. Deze hoofdkraan had men tevoren niet afgesloten. weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Helder weer met slechts enkele verspreide buiten, voornamelijk in de kustprovincies. Tot matig afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht lichte, hier I en daar mogelijk matige vorst; morgen overdag temperatuur en- kele graden boven nul. 18 Maart: zon op 6.52 en onder 18.50; maan op 4.02 en onder 12.15 uur. laatste kwartier 17.36 uur, Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI C. STOCKHOLM sneeuwbui o OSLO zwaar bew. 2 KOPENHAGEN licht bew. 1 .1 ABERDEEN sneeuwbui 1 DUBLIN zwaar bew. 1 LONDEN zwaar bew. 2 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL sneeuwbui 1 PARIJS regen 4 BORDEAUX onbewolkt 1 GRENOBLE onbewolkt —2 NICE onbewolkt 6 BERLIJN - sneeuwbui 1 FRANKFORT sneeuw 2 MüNCHEN zwaar bew. —2 ZURICH zwaar bew. 0 GENèVE onbewolkt —3 LOCARNO lichtbew. 1 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK zwaar bew. —7 ROME onbewolkt 3 Korreltje Een groot verdriet is spoediger vergeten dan een kleine vernedering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1