In de ochtend van 10 Mei '40 kwam hier 't Nazi-geweld 1 Leugenachtige motivering RANG? Bosbessen-plukkende stroper door opzieners van meineed verdacht Gouden fouilleerster van Leidseplein werd gister met koper onderscheiden Zware commando-opleiding! tijdelijk gestaakt WOENSDAG 16 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HERINNERINGEN UIT DONKERE DAGEN Hoe was de toestand in Nederland aan de vooravond van de Duitse in val? „Min of meer gespannen", zou men kunnen zeggen, maar de hoop, dat we ook deze keer buiten schot zouden blijven, spande vermoedelijk toch de kroon. Op een uitverkocht V.U.C.-terrein versloeg het Nederlands elftal de Bondsploeg met 41 en het Haagse Gerechtshof deed uitspraak in de koffermoord. De Midza publiceerde de uitslag van de Pinkster-actie, in een brikettenfabriek te Rotterdam brak brand uit en de directeur van de Geneeskundige Dienst te Amster dam waarschuwde tegen het voeren van eendjes in verband met enkele gevallen van paratyphus. Achteraf stellen we niet enige hui vering vast, dat het leven zijn ge wone loop had. De soldaat, die voor de kazernepoort zijn ijsje oplikte, had er geen flauw idee van, dat aan de andere kant van de grens de kogels reeds werden uitgedeeld, voor wel ke hij over enkele uren het doelwit zou vormen en de Rotterdamse win kelier, die ijverig aan zijn étalage werkte, vermoedde niet, dat de bom voor zijn bedrijfje reeds klaar lag. Wilde geruchten. In het avondblad van de 9e Mei 1940 kwam een bericht voor van Uni ted Press, dat er in Berlijn geruchten gingen over een Duitse inval in Ne derland. Er waren niet genoeg auto riteiten, om de informaties I daaromtrent te beantwoor- den, maar wie aansluiting kreeg, ontving het antwoord: ,;Er is geen woord van waar!" 'Het Duitse Nieuwsbureau kwam tenslotte met een commentaar. Me degedeeld werd o.a. dat het bekend worden van de agressieve plannen der Geallieerden in het Middelland se Zeegebied de Engelse oorlogshit sers aanleiding had gegeven over te gaan tot een afleidingsmanoeuvre, die even dom was als grof. Zij ma ken gebruik van Amerikaanse pers agentschappen om berichten de we reld in te sturen, dat Nederland ern stig wordt bedreigd. Dit is, zo merkte het Duitse Nieuwsbureau op, de oude methode, waarbij de dief het hardst roept: „Houd de dief!" Het feit, dat de meeste Nederland se bladen aan dit bericht slechts een plaatsje op een der binnenpagina's toebedeelden en er koppen boven plaatsten in het genre van „Wilde Geruchten", tekent waarschijnlijk heel scherp de gemoedstoestand van ons volk in die dagen. Voorbeeldenloze schending. Ongeveer 12 uur nadat dit Bericht van de drukpers de lezer had be reikt, richtte koningin Wilhelmina zich tot haar volk met de volgende proclamatie: „Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht geno men en terwijl het geen ander voor- nenfen had, dan deze houding streng er. consequent vol te houden, is in de afgelopen nacht door de Duitse weer macht zonder de minste waarschu wing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging, dat de neu traliteit van ons land zou worden ontzien, zolang wij haar zelf hand haafden. Ik richt hierbij een vlam mend protest tegen deze voorbeel denloze schending van de goede trouw en aantasting van wat tussen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en mijn regering zullen ook thans onze plicht doen. Doet gij de uwe, overal en in alle omstandigheden en met die innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt". Dief in de nacht. In het holst van de nacht waren twee Duitse legers, die van Bremen en Dusseldorp naar onze grens wa in de ochtend van de 10de Mei 1940 kwam 't Nazi-geweld over Nederland, dat tot op dat mo ment in een windstil hoekje van het stormachtige Europa had ge legen. Aan de vooravond van de 10de verjaardag onzer bevrijding zullen wij een serie artikelen uit de donkerste jaren van ons land publiceren, opdat de bete kenis van de bevrijding scherper tot uitdrukking kan komen. ren gebracht met een overmacht aan mensen en materiaal Nederland bin nen gevallen. Onze soldaten, die de practijk van de oorlog niet kenden, stelden zich dapper teweer tegen de eenheden, die niet alleen beter en moderner waren uitgerust, maar die ook de no dige krijgservaring hadden opgedaan in Hitiers inleidende strooptochten. De bruggen over Maas en IJssel werden opgeblazen en onze kleine luchtmacht, gesteund door de lucht- cloelartillerie, bond de strijd aan te gen eeri oppermachtige Duitse lucht- vldot. Ver achter het front was de in fanterie in gevecht met Duitse para- „Cadier en Keer" gaat herrijzen uit zijn as Eerste steen is gelegd Dinsdagmiddag heeft de provin ciaal der Nederlandse Provincies van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer, dr. Henricus Mon- dé de eerste steen gelegd voor het nieuwe missiehuis dezer sociëteit, nadat thans, precies een jaar gele den, de bestaande gebouwen van school en klein-seminarie door brand en instorting vrijwel geheel verloren waren gegaan. In het afgelopen jaar hebben de paters gezocht naar mogelijkheden voor nieuwbouw van het missiehuis reeds enige tijd geleden is men met de nieuwbouw begonnen, die men in September voor bewoning gereed hoopt te hebben. In het nieuwe gebouwencomplex, waarvan de bouwkosten ongeveer een millioen gulden zullen bedragen, zullen tweehonderd jongens als stu denten met 30 tot 40 paters een on derdak vinden. VB *t)e vets/iapeuffy Van cfemsïe ta/up. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel ^C5 m 100.000STE NEDERLANDER NAAR AUSTRALIë. Australië hoopt dit jaar meer emigranten uit Nederland te ontvan gen dan in enig a..der jaar na de oorlog. Dit deelt de Australische am bassade in Den Haag mee. De Au stralische autoriteiten hopen, dat het aantal van 15.000 Nederlandse emi granten, door minister Suurhoff voor dit jaar genoemd, nog zal worden overtroffen. Als de aanmelding in het huidige tempo blijft doorgaan, zal Australië in 1957 de honderddui zendste Nederlandse immigrant kun nen verwelkomen. Persoonsverwisseling mogelijk De mobilisatie afgekondigd. Op grote borden werd de soldaten mede gedeeld, wat zij te doen hadden. Op dat moment zag men de toestand nog niet zo tragisch. (Foto's Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie Het geweld is losgebroken. Valken burg met zijn vliegveld kreeg het hard te verduren. Dit bleef over van de Ned. Hervormde kerk. chutisten, die in overrompelende aanvallen vitale punten poogden te bezetten. De Duitse campagne was groot opgezet. Op alle mogelijke ma nieren werd getracht verwarring te stichten. Strooibiljetten met de op roep tot het staken van de strijd en valse radioberichten werden op Ne derland losgelaten. Brutale leugens. Achteraf, nu wij weten, hoe hul peloos niet alleen Nederland, maar ook de andere West-Europese landen, Engeland incluis, in de Meidagen waren, treden de brutale leugens, welke in Duitsland door Göbbels werden gebrouwen, wel heel sterk op de voorgrond. Op de tiende Mei overhandigde de Duitse gezant een verklaring aan de minister van Buitenlandse Zaken, welke begon met de mededeling: „Wij kondigen U de inzet van een geweldige troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doelloos". De motivering van de overrompe- ling luidde: „Wij hebben onweerleg- bare bewijzen voor een onmiddellijk dreigende inval van Frankrijk en En- geland in België, Nederland en I Luxemburg, die met medeweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roer gebied een aanval te doen". Na de capitulatie van Nederland hebben de Duitsers niet veel moeite gedaan, om deze motivering vast te houden. In de Duitse perscommenta ren wordt uitsluitend gesproken „over de gunstige bases, welke men thans heeft voor een luchtoorlog te gen Engeland". Het Duitse Nieuwsbureau, dat het verhaaltje van „Houd de dief" de we reld inzond, sprak na het strekken van de wapens een andere taal: „Na dat door de bezetting van de kust plaatsen in het Westen van Noorwe gen de afstand tussen de bases van de Duitse luchtmacht en de strategi sche punten aan de kust tot de helft was verkort, is thans door de bezet ting van Nederland de vliegafstand tot de Zuidkust van Engeland ver kort tot 200 a 300 kilometer". De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank eiste gisteren zes maanden gevangenisstraf tegen de stempelmaker H. te Beek (Montfer- land) wegens meineed, welke hij zou hebben gepleegd tijdens de zitting van het kantongerecht te Terborg van 9 Januari 1954. In de zitting van de kantonrechter werd de zaak behandeld tegen een zekere W. kostganger van H. Deze W. werd verdacht van een jachtover- treding, gepleegd op 21 Juni 1953. Op deze Zaterdagavond hadden twee boswachters, in hinderlaag liggend bij een roggeveld op de Janshoogte te Beek bij een jachtgeweer, dat daar was verstopt (zij hadden een tip ge had), een stroper betrapt, op het mo ment, dat hij het geweer wilde ha len. De man rukte zich los en nam de vlucht. De boswachters waren er van over tuigd, dat W. deze stroper was. Zij schakelden de rijkspolitie in en lie ten (veertien dagen later) proces verbaal tegen W. opmaken. Als ge tuige a décharge verklaarde H. voor de kantonrechter, dat niet W., doch hij de man was geweest, die het ge weer had opgehaald. De zaak werd geschorst in afwachting van de be handeling door de rechtbank van de tegen H. ingestelde vervolging we gens meineed. Bosbessen geplukt. W., als getuige gehoord, verklaar de dat hij op die avond niet op de Janshoogte was geweest, hij had bos bessen geplukt op de Hettenheuvel. Hij zeide dit te kunnen bewijzen. Onmiddellijk na deze verklaring vroeg de officier procesverbaal op te laten maken wegens meineed en ge tuige W. ter zitting gevangen te ne men. De rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, wees dit verzoek van de hand. W., zijn verklaring vervolgend, zei- de, na het bosbessen plukken een kort bezoek te hebben gebracht aan een café en aan een garage te Beek. Dit moet ongeveer het tijdstip zijn ge weest (twintig minuten voor negen volgens de boswachters) waarop de jacht op de stroper bij het roggeveld plaats vond. Zekere gelijkenis. Twee bosbessen plukkers van het gezelschap, waarin W. zich bevond, een cafébezoeker en twee voorbij gangers, bevestigden onder ede de verklaringen van W. De officier, requirerend, wilde toe geven, dat er enige gelijkenis bestaat tussen H. en W. Maar het zou toch wel zeer droevig zijn, als twee te goeder naam en faam bekend staan de opsporingsambtenaren niet de moed zouden kunnen opbrengen op hun verklaringen terug te komen. Zij hebben W. pertinent herkend en nu heeft de raadsman wel een aantal ge tuigen a décharge naar voren ge bracht, maar omtrent de tijdstippen is weinig komen vast te staan. Hij achtte de ten laste gelegde meineed wettig en overtuigend bewezen. Uit spraak over 14 dagen. |ongeman roofde de kas van schuttersvereniging Opgemaakt aan drank Op 22 Januari van dit jaar had een 22-jarige los-arbeider te Valkenburg met een houweel in de woning van dc penningmeester der Kon. Jonge Schutterij St. Nicolaas van Valken burg en kast opengebroken en een daarin opgeborgen bedrag van 168, financiën der schutterij, weggeno men. Hij had het gestolen geld in korte tijd uitgegeven aan drank. Ondanks zijn jeugd heeft deze verdachte reeds twee veroordelingen wegens vrij zware delicten van gelijke aard als thans achter de rug. De officier van justitie zag wel dc noodzaak om deze jongeman, die een slappe figuur is en uit een erbarme lijk gezinsmilieu stamt, te helpen zich maatschappelijk te herstellen. Met het oog niettemin op de ernst van het misdrijf, luidde de eis tegen verdachte tien maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, onder toezicht stellen van de regering en het verplicht onder gaan van een kuur ter ontwenning aan alcohol-gebruik. De rechtbank zal op 29 Maart uitspraak doen. EXTRA RETRAITE VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de jongens, die onder dienst moe ten in zo'n grote getale op retraite gaan voor hun diensttijd. De retraite van het komende weekend is reeds overvol en daarom heeft de Directie van het Retraitehuis te Zenderen be sloten om in de week daaropvolgend een extra retraite in te lassen voor dienstplichtigen. Deze retraite loopt dus van Dinsdagavond 2225 Maart. Jongens, die nog niet op retraite zijn geweest, hebben dus nog een extra kans om hun verzuim goed te maken. Tevens wijzen wij erop, dat voor de Middenstand deze maand ook eigen retraiten zullen worden gege ven. Voor de gehuwde Dames van Dinsdag 15 tot 18 Maart en voor de Heren van Zaterdag 2629 Maart. Voor bovenvermelde retraiten kan men zich nog opgeven bij de Directie van het Retraitehuis te Zenderen. Hartelijke huldiging van „Tante Jans" Oude bekenden ontmoetten elkaar in City-hal Gisteren is het dan voor „Tante Jans", die gedurende een halve eeuw dag en nacht voor de Amsterdamse politie klaar gestaan heeft, wanneer een arrestante gefouilleerd moest worden, de grote dag van haar leven ge weest en van alle kanten was men naar de City-hal gestroomd om deze 83-jarige dame, die nog steeds „in functie" is, een warme hulde te bereiden. De politie-uniformen gaven in de zaal natuurlijk de boventoon aan en commissaris Kaasjager, die zo waterschuw is, dat hij de Amsterdamse grachten wii laten dempen, bracht een woordenwaterval te voorschijn waarin hij Tante Jans namens zijn mannen dank bracht voor alles, wat zij in de afgelopen halve eeuw voor de Amsterdamse politie gedaan heeft. Na ernstige incidenten De opleiding van commando's bij 't korps commando-troepen te Roosen daal en aan de vaartschool te Willem stad is tijdelijk gestaakt. Deze beslis sing is door de legerleiding genomen naar aanleiding van de ernstige inci denten, die zich in het corps hebben voorgedaan. De „groene baretten" zullen voorlopig uitsluitend de nor male infanterie-opleiding ontvangen. De gespecialiseerde gericht op de oor- logstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stilgelegd. De commandant van het corps com mandotroepen, luit.-kol. H. O. L L. Holl is tijdelijk gedetacheerd bij het 42ste regiment infanterie te Assen. Met het commando van het corps is voorlopig belast de luit.-kol. van de generale staf E. R. d'Engel'bronner Hoe lang de maatregel van kracht blijft is nog niet bekend. De laatste maanden hebben zich bij het corps incidenten voorgedaan, die door de legerleiding scherp zijn veroordeeld. Dinsdag werd voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag het ergste geval behandeld. Het betrof een sergeant van het corps, die met een aantal andere comman do's de opdracht had gekregen een kanon bij een ander militair onder- 1 deel weg te kapen. De sergeant werd j evenwel betrapt en ingerekend. Hij greep het wapen van de wachtcom- j mandant en vuurde daarmee enkele schoten af, waardoor twee militai- ren verwondingen opliepen. Deze en andere incidenten hebben de leger leiding doen besluiten de commando opleiding van het corps commando- troepen voorlopig te staken. De commando- opleiding stelt aan! officieren en manschappen bijzon- dere eisen. Uit de incidenten is de legerleiding gebleken, dat aan de huidige opleiding iets hapert. Men wil de richtlijnen voor de comman do-opleiding opnieuw onder de ogen zien en waar nodig wijzigingen aan- j brengen in de normen, opdat bij corps een juist begrip ontstaat voor de vredes- en oorlogstaak van het corps. Door de uitstekende haak van, een vrachtwagenklep werd gister- morgen een 39-jarige dame uit Den Haag in haar woonplaats een aan tal meters door de wagen meege sleurd en geraakte tenslotte onder de wielen; op weg naar het zieken huis is zij overleden. i BEROEMDE BEKENDEN Want niet alleen was Tante Jans onmisbaar tijdens 't fouilleren, doch de kopjes koffie en chocolade, die via haar handen in politionele magen een indrukwekkende, kilometer lan ge rij vormen. Naast woorden van dank en hulde en een dik aanvoelende enveloppe, j maakte comm. Kaasjager bekend, dat Tante Jans door H.M. de Konin- Igin onderscheiden was met de bron zen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Doch niet alleen politiemannen vulden de zaal, ook zeer bekende Nederlanders, die al len een rol in het leven van Tante Jans gespeeld hebben, waren naar de j City-hal gekomen. I Daar was Jan van Zutfen, die Tan- te Jans nog kende van vroeger; daar was de 77-jarige toneelspeelster Rika Hopper, die zich thans evenals Tante Jans een deel van het Leidseplein voelt, daar waren stokoude politie mannen, die al jarenlang een wel verdiend pensioentje genieten, maar voor wie Tante Jans een werkelijk deel in him leven geweest is. En allen spraken zij woorden, die pasten in de wonderlijke sfeer, waar in dit gouden jubileum tot stand ge komen is. Het laatste woord De huldiging duurde vele uren en aan de lopende band werd het po dium, waar Tante Jans tussen de bloemen zat, beklommen door oude of jonge mensen, die naast harte lijke woorden ook kostbare en min der kostbare geschenkjes aanboden. Tante Jans had tenslotte een aar dige verzameling enveloppen naast zich liggen en kreeg daarbij nog het laatste woord. Toen bleek, dat zij haar laatste woordje nog lang niet gesproken heeft, want haar woorden van dank werden besloten met het dreige ment: „Jullie zijn nog niet van me af; ik blijf nog voor jullie werken, zolang ik gezond ben en mijn benen me kunnen dragen Onze foto toont het moment waarop hoofdcommissaris van politie Kaas jager Tante Jans de draaemedaille van Oranje-Nassau op de borst speldt. Voor vlijtige handen J in schoonmaakgetij: Hamea-Gele' 1 (Advertentie)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5