Deskundigen-forum besprak ontwikkeling van de gemeente Uitbreidingsplan in September 7 Plattelandsbevolking moeten wij binden aan het platteland Zwakke luchtpijpen Naar werktijdverkorting in het hotel-,café-restaurantbedrijf WOENSDAG 16 MAART 1955.DE LEIDSE COURANTEERSTE BI-AD - PAGINA 3 GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude kwam gisteren voor een zeer belang rijke vergadering bijeen. Afwezig waren de heren J. Wesselingh en G. H. Onderwater. De voorzitter deelt mede, dat in de vacature van de heer J. van der Velden de opvolger, de heer J. de Boer, de benoeming niet aanvaard heeft. De volgende candidaat van de KVP-lijst, de heer W. Tijssen, heeft zich wel bereid verklaard. De ge loofsbrief wordt door een commissie, bestaande uit de heren Van der Geest, v.d. Ploeg en v. Vliet, onder zocht en in orde bevonden. Ingekomen is een rapport van de Tuinbouwveiling Naaldwijk, waar bij wordt verklaard, dat de grond van de heer J. de Groot ongeschikt is voor tuinbouw. Het bestuur van de Grote Westein- derse Polder geeft toestemming tot het leggen van een inlaatduiker in de Loethe, onder enige voorwaarden n.l. dat deze door een persoon door de polder aan te wijzen, bediend moet worden en dat jaarlijks voor het weg te malen water een vergoe ding van 200.zal worden be taald. Geen isolatie van Miening en Vrouweweg De voorzitter deelt mede, dat de Provinciale weg, kruisende de Rijks weg *a zal lopen over de Miening met een doorgang tussen het Jeugd huis en het nuis, thans bewoond door de heer L. den Elzen. Hiertoe zullen de vier huizen af gebroken worden. De weg gaat dan met een brug over de Lange Miening in de Gr. West polder over Meer burg, kruist Rijksweg 4a en komt dan tussen de kerk van de H. Kruisver heffing en het huis Vrouweweg 2 weer op de Vrouweweg. De autobus zal dus over de Miening en Vrouwe weg blijven lopen. Aanvankelijk zou de weg nabij de tuin van J. Birk vanaf de Noord- buurtseweg lopen en eerst nabij de Lammebrug voor het eerst verbin ding met de Vrouweweg verkrijgen, waardoor Miening en Vrouweweg ge ïsoleerd zouden worden. Deze Provinciale weg krijgt ook een verbinding met de Rijksweg» Op een vraag van de heer Van Vliet deelt de voorzitter mede, - dat nog geen beslissing is genomen omtrent 'de oplossing van het Dorp en een eventuele aansluiting op de Dr. Kort- mannstraat. Aan de jeugdverenigingen Par. H. Kruisverheffing wordt een suibsidie van 350.en voor de kaderoplei ding voor de jeugdbeweging van de Hervormde gemeente 400.ver leend. Door laatstgenoemde was geen begroting overgelegd, wat de heer v.d. Ploeg aanleiding tot een opmer king gaf. B. en W. stellen voor de laan van v. Leeuwen de straatnaam van Iepen laan te geven en de straat bij de Landbouwschool Schoolstraat te noemen. De heer v.d. Ploeg merkt op, dat B. en W. niet over veel iantasie be schikken in het kiezen van namen en verzoekt dit agendapunt aan te hou den, opdrat de fractie zich kan bera den. De raad besluit zonder discussies tot het aangaan van een kasgeldle ning groot 400.000.tegen 'n ren tekoers van 3V8% 1 Juli overgaande en een vaste lening af te lossen in 50 jaar ad 33/8% voor de woning bouw. Voetbalpraatje De R.K. Sportvereniging S.J.Z. krijgt het sportveld weer in huur voor 15.per maand. De heer Van der Geest vraagt of het mogelijk is het terrein alleen in huur te krijgen of te bepalen dat er geen koeien meer op zullen lopen. Spreker acht de huur in vergelijking met de huur van het weiland te hoog. Deze huur is 50.en de sportvereniging, die fi nanciële zorgen heeft, moet 130. betalen. In een volgende vergadering zal hierover beslist worden. B. en W. stellen voor een water leidingbuis van eternietbuizen in de berm van de Westerlandse weg te leggen en dit werk in een 'hand aan te besteden. Alle huizen, minder dan 50 m van deze buis liggend, worden tot aansluiting verplicht. Voor de ver der afliggende boerderijen van Wed. Overdevest, Van Teylingen en Schen- keveld wordt besloten de kosten voor 50% voor rekening van de ge meente te nemen. Voor het gehele werk wordt een crediet van 31.500.- gegeven. De heren Van der Geest en Van der Ploeg maken bezwaren tegen het ko pen van de buizen rechtstreeks van de fabriek door de gemeente en wil len dit aan de aannemers overlaten. Waar deze echter blijken al gekocht te zijn, verzoekt de heer v.d. Ploeg in den vervolge rekening met deze wens te houden. Voor toezicht op dit werk zal een practiserende MTS-er aangesteld worden tegen een honorarium van 100.per maand. B. en W. stellen voor de stortplaats van vuil te aanvaarden van de N.V. Dakpannenfa-briek Van Oost en Co. in het Zwieten voor de tijd van 10 jaar. Totaal te maken kosten 3000.alzo f 300.per jaar. Hiermede is de oplossing voor de te maken zwemgelegenheid ook ver kregen. Op een vraag van maVF"v Neurwahl Sanders hoet het staat met de zwëminrichting kan de voor zitter geen antwoord geven. In de vacature Van der Velden als lid van de woningcommissie stellen B. en W. voor de heer H. J. v. Mil. De voorzitter van de R.K. fractie vraagt aanhouden tot volgende ver gadering, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag deelt de voor zitter mede clat Gedeputeerde Staten bezwaar hebben gemaakt tegen de post van 150.voor telefoonaan sluiting van enkele raadsleden om dat dit voor deze gemeente niet nood zakelijk wordt geacht en verzoeken deze post af te voeren. B. en W. willen de post handhaven omdat de afstand van de raadsleden tot het raadhuis en onderling zo ver is en dat o.a. de raadsleden van de H. Rijndijk slechts over een ander net bereikbaar zijn. De heer Van der Geest wijst op de slechte toestand waarin nu het Wa tertje verkeert, nabij de Bakkers- brug is een schoeiing weggevallen. De voorzitter- zegt, dat de plannen tot gehele verbetering in bewerking zijn. Ook klaagt de heer Van der Geest over de slechte toestand van de Zuidbuurtse weg. Mevr. Neu- wahl-Sanders wijst op de grote af stand en slechte verbinding met de H. Rijndijk waardoor het niet mo gelijk is voor sommige mensen op 't spreekuur van de burgemeester te komen en vraagt of de burgemeester b.v. éénmaal per maand aan de H. Rijndijk een spreekuur wil houden. In volgende raadsvergadering zal hierop geantwoord worden. 5 Mei-viering De heer Van der Ploeg leidt een breedvoerige discussie in over de 5 Meiviering en verwondert zich, dat nog geen crediet is gevraagd. De voorzitter deelt mede, dat de Oranjevereniging en Wilhelminaver- enigingen plannen maken en besloten hebben tot collecteren; deze vorm ligt in de huidige opzet. De heer Van der Ploeg meent, dat de gemeente toch ook iets aparts moet doen b.v. gemeentegebouwen verlichten enz. De voorzitter stelt tenslotte voor B. en W. een blanco crediet voor eufb- sidie op garantstelling schoolkinder- feest enz., te geven. Ook spreekt de heer Van der Ploeg over de ontsluiting van de Weipoort. Dit werk heeft voortgang maar de grond is nog niet gekocht. Er komt bij de R.K. kerk een valbrug waar van de onder- en bovenbouw afzon derlijk verbeterd zal worden. De heer Van der Ploeg dringt op spoed aan; als de school daar ge bouwd moet worden kan het mate- derlijk aanbesteed zal worden. Omtrent de plannen voor de school worden geen mededelingen gedaan. De omvangrijke agenda is hier mede ten einde behalve punt 12: aankoop van grond, welke in gehei mezitting zal worden behandeld. Inmiddels was het uur verstreken waarop de adviseurs voor een bespre king ter vergadering komen. In- plaats van Prof. Zeegers van het ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut KASKI was gekomen. Drs. Kusters. Voor het Landbouw-Economisch Instituut de heer Visser, voor het Economisch Technologisch Instituut drs. van der Veen en Kuypers voor Stad en Landschap ir. Schut, alsmede verschillende medewerkers en de ge meente-architect de heer J. L. v. d. Broek. De voorziztter verwelkomt de he ren en houdt een korte inleiding. De vorige bijeenkomst is, na het rapport van het E.T.I. de wens uitgesproken ook een sociologisch rapport en een landbouwkundige beschouwing te vernemen. Het verheugt de voorzit ter dat al deze instanties nu geko men zijn. De voorzitter van de Kath. fractie houdt de eerste beschouwing (zie el ders in dit blad). De toekomst. Hierna spreekt mevr. Neuwahl die zegt, dat Zoeterwoude voor K.A.S. K.I. geen onbeschreven blad is, door de opdracht een rapport te maken voor een nieuwe kerk in Leiderdorp. Spr. vermoedt dat drs. Kusters een uitbreidingspion nodig heeft, om tot plannen te kunnen komen. Is het juist dat het bejaarden probleem de aandacht heeft en zou het niet dien stig zijn ook een rapport over onder wijs uit te brengen, vraagt spr. De voorzitter wil er op wijzen, dat wij in Zoeterwoude uitbreidingsplan nen hadden, welke door de kroon zijn vernietigd weshalve wij zelf in een onderhoud met de heer ir. Schut zullen overgaan tot verdere plannen. Drs. Kusters zegt dat het moeilijk zal zijn op alle suggesties hier gege ven in te gaan voor een in te stellen onderzoek. Vooral het dynamisch karakter van onze tijd en in deze gemeente met zo'n uiteenlopende bevolking maakt het moeilijk. In het verleden heeft men de mensen al te weinig opge vangen en het zal niet mogelijk zijn ce samenleving naar buiten af te sluiten; de ontzaglijke mobilisatie be ïnvloedt nu eenmaal de geestesver- houding zodanig, dat de plattelands idylle niet kan behouden worden. Spr. ziet geen mogelijkheid tot vol doende werkgelegenreid in de plaats zelf voor alle werknemers; dit zal uit economische noodzaak in doelver- band moeten komen. Dit was ook het uitgangspunt van het E.T.I. Wel kan gestreafd worden naar een klein-industrie en naar woonge legenheid voor de arbeiders die pen delen. Spr. ziet het grotere gevaar voor de arbeiders in streekverband werkende of van plaatselijke indus- trié niet zo erg in. Alleen gecontro leerd zijn op de plaats van de ge boorte maakt de mens niet sterk. Drs. Kuyper (E.T.I.) beziet de lig ging van het streekverband en acht enige klein-industrie nog wel moge lijk de heer Visser (L.E.I.) gaat na hoe de agrarische bevolking er voor staat. De genoemde cijfers van gemiddel de bedrijven van 12 h.a. met gem. 11 koeien zullen wel wat de koeien betreft niet juist zijn. Per h.a. zal er de helft nog wel bijkomen. Spr. noemt het landbouwvraagstuk een probleem op zich zelf. Zoeter woude is destijds de toets geweest voor de registratie, waarvoor spr. nog dankbaar is. Ook geeft de ar beidsvoorziening van de landbouw grote spanningen op sociaal terrein. Kleine industrie. Ir. Schut wil aan de woorden van de voorzitter toevoegen dat, om ver schil met de denkwijze van de kath. fractie, het industrieplan veel verder zou geweest zijn indien het Rijk niet tussenbeide was gekomen. Steeds zal een uitbreidingsplan ge wijzigd moeten worden. Critisch staan tegenover het verleden helpt niet. Spr. wil nu op korte termijn een uitbreidingsplan, waarin woongele genheid en kleine industrie is opge nomen tot stand brengen. Maar eerst moeten dan de wetenschappelijke re sultaten bekend zijn. De heer Van der Ploeg gaat diep in op het betoog van drs. Kusters. Als niet elk dorp in staat is werk te verschaffen is het toch wel erg ge vaarlijk alle arbeiders naar de groot industrie te laten gaan. Pendelen heeft het voordeel, dat zij in de woongemeente blijven, maar VOORZITTER VAN DER PLOEG: De intentie, of als U wilt het stand punt van de katholieke raadsfractie is, dat door het aantrekken van klein- industrie de mogelijkheid wordt ge schapen om het bevolkingsoverschot van passende arbeid te voorzien en daardoor de bevolking van Zoeter woude te binden aan haar geboorte grond. Wij achten ons er van ontslagen, om nog weer eens aan te tonen, dat het van groot belang is om de platte landsbevolking te binden aan het plat teland, wij zijn hierop uitgebreid in gegaan in het raport naar aanleiding van de nota van het E. T. I. Nadrukkelijk stellen we ook nog eens vast, dat het geenszins onze be doeling is, om groot-industrie aan te trekken, daaraan hebben we geen be hoefte en we zijn er ons volkomen van bewust, dat de daarvoor beno digde cultuurgrond niet bechikbaar is. O.i. moet het wel mogelijk zijn om een paar ha. grond te bestemmen en klaar te maken voor klein-industrie voor het dorpsgedeelte en in een uit breidingsplan voor de H. R. de moge lijkheid te scheppen voor uitbreiding van de daar bestaande industriën. We zijn er vooralsnog van over tuigd, dat wanneer we deze materie gaan aanpakken een grondige bestu dering noodzakelijk is en het E. T. I. rapport buiten de schuld van het E. T. I. te weinig gegeens bevat Het is een zeer dringende eis, dat we op zeer korte termijn over een g^dgekeurd uitbreidingsplan beschik- .en voor de H. R.De herziening van het uitbreidingsplan voor het dorps gedeelte is eveneens noodzakelijk. Wij leggen hier speciaal de nadruk op het genoemde zinsdeel: "Op zeer korte termijn". Als we zien, wat onze gemeente be zit aan uitbreidingsplannen, dan kun nen we gerust zeggen, dat op dit ge bied een noodtoestand heerst. In ieder geval is dit geen basis om een nieuwe koers te bepalen en wij kunnen ons niet permitteren om een paar jaar te gaan studeren. We zyn er dan ook van geschrok ken, toen we bij een voorgaande be spreking van drs. van Veen hoorden, dat een uitgebreider onderzoek wel twee jaar zou vergen. Het moet o.i. mogelijk zijn om op korter termijn een behoorlijk inzicht te krijgen in de mogelijkheden voor onze gemeente. We zijn enthousiast ingegaan op de suggestie van drs\. van Veen om naast een meer uitgebreid E.T.I.-rapp. en sociologisch en een agrarisch rapp. te laten uitbrengen, om zodoende een volledig inzicht te krijgen en het ma teriaal te verzamelen, dat jarenlang het uitgangspunt kan worden voor verdere plannen. Concreet gesteld, zouden we bijna de eis durven stellen, dat in Septem ber van dit jaar volledige rapporten aanwezig zijn plus een uitbreidings plan, waarbij we stellig verwachten, dat dit uitbreidingsplan reële moge lijkheden biedt. Vatbaar voor tocht en vocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de mmste klacht de snelwerkende, ver zachtende, slijm oplossende (Advertentie.) dan moeten er ook grote woongele- genheden komen en spr. vreest, dat van regeringswege niet de nodige bouwvolumes zullen gegeven worden. Dorpsgemeenschap. Drs. Van Veen begint steeds meer in te zien, dat de meningen parallel lopen. Spr. ziet nog wel mogelijkheid tot het maken van een sterke dorps gemeenschap. De onderzoekingen moeten nu niet dieper gaan, doch rekening houdende met practisch denken, is het zaak centraal te stellen spoedig tot een re sultaat van een consequent uitbrei dingplan te geraken. Ir. Schut houdt nog een beschou wing over de mogelijkheid tot een re medie voor de industrialisatie Hoge Rijndijk en tot inmengen in het ma ken van werkgelegenheid. Drs. Kusters en drs v. Veen geven nog verdere beschouwingen. De voorz. concludeert, dat in sa menwerking van de vier instanties het uitbreidingsplan spoedig moet komen. Op verzoek van mevr. Neuwahl spreekt de gemeente-architect over de te verwachten insteekhaven aan de H.R. doch de heer Schut acht dit niet te verwachten. Als deze zou ko men zou te dien plaatse toch geen woongelegenheid komen, omdat voor zo'n kostbare onderneming alle gron den tot aan de spoorweg Leiden Utrecht ale grond voor fabriekster reinen zou gegeven moeten worden. Na lange beschouwingen over de verhoudingen tot de P.P.D. enz. ein digt de voorz. met de conclusie in September een uitbreidingsplan ge reed te hebben en dankt de adviseurs voor de goede samenwerking. Hierna gaat de raad in geheime zit ting en na een uur tegen het mid dernachtelijke valt het besluit tot aankoop van 11.78.10 h.a. land van de heer E. Jos. Gosschalk in gebruik van de heer A. Rijnsburger te Lei derdorp liggende aan de H. Rijn dijk voor de som van 126.500. ZOETERWOUDE- LEIDERIT0RP PAROCHIE-CONTACTAVOND IN DE MEERBURG. De Katholieke Actie had de paro chianen opgeroepen tot een contact avond in hef parochiehuis. De be langstelling hiervoor was niet bijzon der gx-oot. Als eerste inleider van deze avond noemde pastoor Kouwenhovën de buurt- en bedrijfsverenigingen mooi, en de sociale organisaties prachtig, maar wilde er met nadruk op wij zen, dat het kerkelijke leven niet mocht worden uitgeschakeld. Pastoor gaf een uiteenzetting van- ui het verre verleden tot heden over het ontstaan en de groei van de pa rochies. De parochie is een cel van het mystieke lichaam van Christus, waai-in wij geplaatst zijn en waarin wij allen moeten medewerken, door aan de oefeningen deel te nemen, vooral door deelneming aan het ge meenschappelijke offer van de H. Mis in eigen parochiekerk. Pastoor besprak de rechten en plichten, zowel van de geestelijke als van de parochianen en wees voor al ook op de parochiële feesten waar aan alle parochianen moeten mede werken. Wij zullen dat ondervinden, aldus de pastoor, op Hemelvaarts dag bij de eerste H. Communie der kinderen en bij de plechtige geloofs belijdenis. „Draagt elkanders lasten". Dit be hoort ook in het parochieleven ver wezenlijkt te worden, allen, zonder uitzondering, hebben wij te zorgen voor het Vaderhuis. Als wij verenigd zijn in vreugde laten wij dan zorgen dat wij in de geest niet verdeeld zijn. Mevr. Evei's een lid van K.A. be gon met de zakelijke mededelingen: dat 30 December a.s. het eeuwfeest van de parochie gevierd zal worden; dat in 1895 een nieuwe kerk werd gebouwd, welke op 6 Maart 1896 werd ingewijd. Wij vieren dus een dubbel feest, maar dan zal er aan de kerk veel moeten woi'den her steld en verbeterd. at Bedrijfsschap gisteren ingevoerd De afdeling van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel „St. Antonius" hield in de afgelopen nacht wederom een belangrijke le denvergadering, waarin verschillende aspecten uit het bedrijf wederom duidelijk werden belicht door de heer L. v. d. Bol, secretaris-penningmees ter van de bond. Jammer was het, dat zo weinig leden ter vergadering aanwezig waren, omdat de afwezigen hierdoor veel gemist hebben. De voorzitter, de heer P. Feiten, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, w.o. de geest, adviseur, kapelaan W. J. de Jong, de heer L. v. d. Bol, hoofd bestuurder, de heer Frans Goddijn, die na een afwezigheid van een half jaar weer in de afdeling terugge keerd was, benevens tot de aanwezige dames. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, deed de secretaris, de heer Joh. v. Asperdt, hierna een ver trouwelijke mededeling, om vervol gens melding te maken van het schrij ven van de K.A.B., waarin opgewekt wordt mee te werken aan de leuze: „Op naar de 400.000 leden". Kapelaan de Jong kon hierna weer drie nieuwe leden welkom heten, waarna zijneerw. zijn gebruikelijke vijf-minuten-speech hièld, waarin hij wees op de betekenis van de kellner in een restaurant of van de kok in de keuken daarvan of van de buffet juffrouw. Ieder heeft zijn plaats in het bedrijf, is daarbij vertegenwoordi ger van de zaak, waarvoor hij werkt. Hij is daarbij geen slaaf, doch gast heer, die zijn gasten zo welwillend mogelijk tegemoet treedt. Een vrien delijke ontvangst, een vriendelijk woord kan de gasten daarbij iets per soonlijks geven en als men zo zijn taak vervult, verricht men een daad van naastenliefde en als men zo de dag begint of eindigt, dan heeft men een goede dag gemaakt. Te houden fancy-fair. De secretaris deed vervolgens eni ge mededelingen over een tc houden fancy-fair ten bate van het Kinder tehuis „St. Josef" van de Zusters Car- melitessen en het Comité „Kinder vreugde" der afdeling. Deze fancy-fair zal worden gehouden op 20, 21 en 22 Mei. Reeds is van verschillende zij den medewerking toegezegd, doch er is voor een defgelijk gebeuren heel wat nodig. Daarom deed spr. een be roep op allen om alle krachten in tc spannen om deze fancy-fair te doen slagen. De werktijd in het hotel-restaurantbedrijf. Dc heer L. v. d. Bol, die hierna het woord verkreeg, sprak naar aan'.oi- ding van de rijksbegroting van So ciale Zaken en wees erop, hoe van zekere zijde was gevraagd waarom de 48-urige werkweek in het hotel-res taurantbedrijf nog niet wordt inge voerd. Naar aanleiding hiervan werd in de Kamer de opmerking gemaakt, dat de betrokkenen zelf blijkbaar geen prijs stellen op verkorting van de arbeidstijd. Het hoofdbestuur van „St. Anto nius" heeft daarmee geen genoegen genomen en de minister van Sociale Zaken een schrijven gezonden, waar in de wensen van de werknemers werden kenbaar gemaakt. Daarop zijn de betrokken organi saties door de minister ontvangen, in v/elke bijeenkomst de verlangens wer den uiteengezet en waarbü de minis- ter tenslotte een ontwerp-regeling van de organisaties gevraagd heeft. Onmiddellijk daarop is men aan het werk gegaan en bereids is een voorstel tot verkorting van de ar beidsweek ingediend. Op het ant woord van de minister wordt thans gewacht. Intussen, aldus spr., we hebben thans nog de 55-urige werkweek. wiel terecht. Het jongetje werd op slag gedood. FLORALIA-HERKENNINGS- WEDSTRIJDEN. Tegelijk met de schoolbroeiwed- strijd werden door de Floralia-ver- eniging herkennings-wedstrijden ge organiseerd. Bij de commissie kwa men 65 biljetten binnen van deelne mer voor de herkenning van de hya cinthen. Bij deze 65 deelnemei's wa- ren er d*e voor 100% de soorten De resultaten van de begonnen fi-1 goed hadden ingevuld. Er waren 3 intiële actie hphhen m-irr^Worri prijzen ter beschikking gesteld, zodat nantiële actie hebben opgeleverd de som van 23000.— met de bestaan de reserve zijn wij er echter nog lang niet, verwacht wordt, dat de paro chianen, die nog niét hebben mede gewerkt, dit alsnog zullen doen. Als streefdatum, waarop de werk zaamheden gereed moeten zijn, is gesteld 30 December a.s. Dan zal dit eeuwfeest plechtig moeten worden gevierd, waarvoor mevr. Evers ten slotte aller medewerking verzocht. Kapelaan Grijpink gaf een droe vig verhaal van de toestand op het gebied van de bestaande voorzienin gen voor de jeugd, waarin naar hij hoopte zo spoedig mogelijk verande ring zal komen. Met de aankondiging, dat binnen niet al te lange tijd voor de personen van 17 tot 25 jaar weer zal worden begonnen met Congregatie naderde het einde van zoveel parochienieuws. HILLEG0M dodelijk Ongeval. Maandag tegen de avond is een 8- jarig jongetje uit Hillegom, W. v. d. Akker, onder een autobus geraakt, toen hij struikelde. De jongen had le ge boekjes gevraagd en toen de bus wegreed, liep hij mee. Hij viel onge lukkig en kwam precies onder een prijzen ter beschikking gesteld, zodat er geloot moest worden. Na deze lo ting werd de uitslag als volgt: 1 Versteeg, Hillegom en daarmee werd deze voor de tweede maal winnaar van de wisselbeker en tevens de defi nitieve bezitter er van. 2. H. Balke nende, Hillegom, een medaille. 3. L. van Schie, Hillegom, een medaille en 4. G. W. Vink te Lisse. Voor de herkenning der tulpen wa ren er van de 86 deelnemeis 13 zon der fout. Na loting was hier de uit slag: 1. A. van Ruiten te Lisse, win naar van de wisselbeker. 2. P. v. d. Lans, Hillegom, medaille. 3. N. van Schagen te Vijfhuizen, medaille. De overige personen die niet in de prij zen vielen, niettegenstaande zij het er zonder fout hadden afgebracht waren: A. Berrevoets te De Zilk; J. C. Breed, Nw. Vennep; J. P. Hulse bosch, De Zilk; W. Lemmers Czn te Lisse; A. Meeldijk, De Zilk; Meeldijk, De Zilk; H. Nieuwcnhuis, P. van Saase en S. Walraven te Hil legom. Alle overige inzenders krijgen een bericht thuis. 40-jarig jubileum A. van Rooden De heer A. van Rooden was Dinsdag j.l. 40 jaren in dienst van de N.V. Gebr. Van Zanten. Naar ons werd medegedeeld zal de viering van dit jubileum in April a.s. worden gevierd Worden er overuren gemaakt, dan heeft de werknemer recht op geld daarvooi*. In dit verband wijst spr. op andeve bedrijfstakken. Wanneer in de bouwvakken besloten wordt op Za terdag niet te werken, dan wordt het zonder meer goedgekeurd. En als de vijf-dagen-werkweek gevraagd wordt, dan komt zij ook in Nederland. Instelling bedrijfsschap. De heer v. d. Bol deelde voorts me de, dat met ingang van 16 Maar het bedrijfsschap voor het hotel-, café- restaurantpersoneel van kracht is ge worden. Dat betekent, dat oen gro tere verantwoording op het pci-soneel is gelegd, want door dc instelling van het bedrijfsschap wordt economische medezeggenschap verkregen in alle zaken, die het bedrijf betreffen. Er zal echter nog heel wat moeten ge beuren voordat alles geregeld is. Een andei'e tere kwestie behandel de spr. nog met de kwestie van de beroepskaarten, waarover reeds zo veel gezegd, geschreven en ge klaagd is. Met ingang van 1 October a.s. zal de beioepskaaert voor kcllners en serveersters ingevoerd worden. Met ingang van diezelfde datum zal iemand, die 45 jaar is, tien jaar in het bedrijf werkzaam moeten zijn ge weest, om vrijgesteld te worden van een test. Zo dit niet het geval is, zal hij een cursus moeten volgen. Nog verschillende andere vraag stukken nam spr. onder de loupe, maar er zou nog veel meer bereikt worden, indien alle betrokkenen als één man achter de organisatie ston den. Daarom stelt het hoofdbestuur voor in Mei a.s. een grote propagan- da-actie te houden, waarbij 'cdcr lid wordt gesmeekt om mede t- werken het ledental op te voeren. Er volgde op deze toespraak een korte gedachtenwisseling, waarna de voorz. de heer v. d. Bol hartelijk dankzegde. Na een korte rondvraag volgde sluiting der vergadering. VOORSCHOTEN Om het damkampioenschap. De voorwedstrijden om het kampioen schap leverden de volgende resulta ten op: Eerste klasse; de BruynJ. v. Bem- melen 0—2, WeggenOverduin 11, J. v. d. VeldenOostergo 02, Over duin—de Bruyn 2—0, J. v. d. Vel denWeggen 02, Oostergo—J. v. Bemmelen 20, ZitmanStorm 11, OudshoornZitman 02, B. v, Bem melenZitman 2—0. Tweede klasse: Wester beekWou- da 20, J. v. d. VlekkertWester- beek 11, v. PaassenWouda 20, v. DelftH. v. d. Vlekkert 11, v. d. HulstTurenhout 20, v. d. Munt Buskens 20, v. d. HulstH. v. d. Vlekkert 11, v. DelftBuskens 1—1. In de eerste klases A zijn nog vier gegadigden voor de 2 plaatsen in de finale, n.l. Oostergo met 11 punten uit 7 wedstrijden. Weggen met 10 uit 8. J. v. Bemmelen niet 9 uit 7 en Overduin met 8 punten uit 5 wed strijden. In de eerste klasse B leidt Zitman ondanks zijn nederlaag nog met 9 punten uit 6 wedstrijden, ge volgd door B. v. Bemmelen met 7 uit 5 en Storm met 6 punten uit 5 wedstrijden. In de tweede klasse veroverde J. v d. Vlekkert de finaleplaats, terwijl Westerbeek vrij zeker de andere fi nalist zal worden. In dc tweede klas se B heeft v. d. Hulst met 9 punten uit 6 wedstrijden de beste papieren, tweede is Turenhout met 8 uit 7 en derde is v. Delft met 7 punten uit 6 wedstrijden. Scheepsberichten ABBEKERK 15 in Suez kanaal n. Port Said. ADINDA 15 v. Balikpapan n, Su- rabaja. AGATHA 14 v. Pulu Snmbu n. Sctrong. ALAMAK 15 v. Bombay n. Aden. ALCHIBA p. 15 Fernando Noron- ha n. Gdynia. AMERSKERK p. 15 West punt Kreta n. Port Said. AMOR 16 vm. te Burriana verw. ARENDSKERK 15 v. Port Swettenham n. Colombo. BALI p. 15 Halmaheira, 16 Sorong verw.; BILLI- TON 16 te Basrah. BLIJDENDIJK 15 te Antwerpen. CALTEX DELFT p. 15 Lis sabon n. R'dam. CALTEX PERNIS p. 15 Westpunt Kreta n. R'dam. CALTEX UTRECHT p. 15 Ouessant n, Sidon. DELFSHAVEN 15 te Lissabon. HECTOR 14 v. Oran n. Carthagena. INDRAPOE- RA 15 v. Suez n. Djeddah. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 15 Gibraltar gep. n. Port Said. KARIMATA p. 15 nm. Fi- nisterre n. A'dam. K1ELDRECHT 1Ü te Aden. KOTA AGOENG p, 15 Perim n. Suez. LAAGKERK 15 te Madras. LIEVE VROUWEKERK p. 15 Finistcrre n. Marseille. LOPPERSUM 15 te Almerla. LUNA 14 te Malta. LUTTERKERK 17 tc Bahrein verw. MARIEKERK 15 v. Zan zibar te Dar es Salaam MARISA 15 v. Abadan n. Madras. MITRA 16 te Fre- mantle. MODJOKERTO 16 te Surabaja. MYONIA 15 v. Portpirie n. Geelong. NIEUW HOLLAND 15 v. Brisbane n. Surabaja. ORANJE 15 270 in. O ten Z. Guardefui n. Colombo. ORANJEFON TEIN 15 460 m. NNO Las Palmas n. Las Palmas. PAPENDRECHT p. 15 Finistcr re n. Port Said. PEPERKUST p. 15 Oues sant n. A dam. PRINS WILLEM III p. 15 Wight n. Oslo. PRINS WILLEM IV p. 15 Ouessant n. Hamburg. RIOUW 15 v. Su rabaja n. Tj. Priok. RIJNDAM 15 710 m. W. ten Z. Valentia n. Southampton. SOMMELSDIJK p. 15 Aden n. Belawan. STAD BREDA p. 15 Guardefui n. Mom basa. STAD HAARLEM 15 v. Vlissin- gen na bunkeren n. Narvik. STAD SCHIEDAM p. 15 Kp St. Vincent n. Bag- noli. TABINTA 15 v. Tjilatja n. Cheri- bon. TEUCER 15 te Tj. Priok. TJIPA- NAS 15 v. Eastlonden n. Port Elizabeth. TOMINI p. 15 Algiers n. Port Said. IJS- SEL 15 Finisterre n. Antwerpen. ZON- NEWIJK 14 in Panamakanaal n. Tocopil- la. ZUIDERKRUIS 15 590 m. NW Walvis baai n. Walvisbaai.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3