Spoedig regeling bijdrage Nationaal Rampenfonds ,St. Raphael" ontevreden over ontijdige mededelingen van mr. Verkerk Echtpaar op overweg aan een wisse dood ontsnapt Remloze auto wierp geschepte passagier tegen voetgangster Rijkssteun voor bouw in de vrije sector" Toekenning van halve premie Deze week sa!arisprob!emen van ambtenaren in Ie Kamer DINSDAG 15 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STORMSCHADE IN BRABANT Voorwaarden voor besteding Naar „Trouw" verneemt zal het bestuur van het Nationaal Rampen fonds binnenkort een definitieve be slissing nemen over een bijdrage van 1 millioen gulden aan de Stichting Brabants Watersnoodfonds 1954. In principe heeft het Rampenfonds zich reeds bereid verklaard tot deze bij drage in de vergoeding van de scha de die door de December-storm ver oorzaakt werd, maar het zal aan de besteding van deze gelden bepaalde, voor aarden verbinden. Verwacht' mag worden dat een definitieve re geling in overleg met het Brabants Waternoodfonds nog deze maand tot stand zal komen. Het stellen van voorwaarden aan deze bijdrage is noodzakelijk omdat het Nationaal Rampenfonds moet voorkottien dat de besteding van de gelden niet in overeenstemming zou zijn met het karakter en het doel van dit fonds. De steunverlening door het Bra bants Waternoodfonds, dat van het Rijk 1 millioen en van de provincie Noord-Brabant 200.000 gulden ont ving, reikt nl. in sommige opzichten verder dan het doel van het Natio naal Rampenfonds. Deze steun om vat o.m. het herstel van de dijken van de buitenpolders en van de scha de aan landbouwgronden, gewassen en dergelijke in de Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje. De kosten van dit herstel komen naar de mening van de regering voor rekening van de eigenaren. Onder hen zijn er, die deze kosten wel kun nen dragen, maar op het standpunt staan dat het Rijk dit moet doen en die hun gronden liever onder water laten staan dan geld voor het her stel uit te geven te meer daar indij king van de Biesbosch in het ver schiet ligt. Het zou onjuist zijn, indien in de ze gevallen het herstel gefinancierd zou worden met gelden van het Na tionaal Rampenfonds, dat bijeen ge bracht is voor het lenigen van no den. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds zal hierover tot over eenstemming moeten komen met het Brabants Watersnoodfonds. Intussen is het Nationaal Rampen fonds reeds begonnen met het ver goeden van de schade, die door de stormvloed van 1954 'geleden is in de persoonlijke sfeer. Er is reeds 145.000 uitbetaald, maar het is thans niet te zeggen welk bedrag de gehele schade vermoedelij'k zal belopen. Binnenbrandje legde treinverkeer lam Een paar smeulende motorkabels hebben gistermiddag in de eerste wagen van de trein die om even voor vjjven van Den Haag naar 't Zuiden vertrok enige onrust onder de pas sagiers veroorzaakt. Men rook een scherpe brandlucht en een van de passagiers trok onder de rook van Schiedam aan de noodrem. Het treinpersoneel ontdekte al snel de oorzaak van de brandlucht met de aanwezige blusmiddelen was het door kortsluiting ontstane brand je spoedig geblust. De motorkabels waren echter reeds zo beschadigd dat dc trein naar Rotterdam opgeduwd moest worden. Een en ander veroor zaakte ruim drie kwartier vertra ging. Tragisch ongeval Vermoedelijk tengevolge van het breken van de achteras is gistermid dag omstreeks half twee een zwaar beladen vrachtauto op de weg van Helmond naar Deurne tegen enkele bomen gebotst. De chauffeur, de heer P. Leenders uit Deurne, had zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje bij zich in de cabine. Het zoontje was juist uit het zie kenhuis te Helmond ontslagen en door zijn moeder gehaald. Alle drie werden zo ernstig gewond, dat hun opneming in een ziekenhuis noodza kelijk was. De vader en het kind zijn naar het ziekenhuis te Helmond ver voerd; Mevrouw Leenders is overge bracht naar het ziekenhuis te Deurne. Voor het leven van het kind wordt gevreesd. Negen-jarig meisje onder het ijs geraakt Gistermorgen omstreeks half elf heeft de rijkspolitie uit de vaart langs de Oude Leedeweg te Pijnac- ker het lijkje van de 9-jarige Han- neke van der Kooij opgehaald. Het kind werd vermist sedert Zaterdag middag half vier, toen ze met haar fiets naar haar vriendinnetje was ge gaan, dat een paar honderd meter verder woont. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak is zij onder het ijs geraakt, waar men haar gister morgen vond onder een grote schots. Kinderen voor trein weggesleurd Een ploegbaas in Rotterdam heeft gisteren twee kleuters voor een aan stormende trein weggetrokken. Bij de overgang in de tweede Rozestraat waren gistermiddag de bomen juist neergelaten toen twee dreumessen plotseling onder het rasterwerk door kropen en de spoorbaan opliepen. Ploegbaas Riethof zag op dat mo ment een trein naderen en greep on middellijk in. Hij rende de trein te gemoet en trok op het laatste mo ment de kinderen voor de locomotief weg. Naar aanleiding van de mededeling van mr. dr. E. P. Verkerk als voor zitter van het Prot. Chr. Convent voor het vervoer over het indienen van een geschrift met voorstellen inzake een in te stellen bedrijfschap wegvervoer bij de organisatiecommisie van de S. E. R. heeft de voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Vervoersparso- neel, St. Raphael een persconferentie belegd. Voorzitter de heer J. M. Blommers verklaarde o.m., dat de publiciteit, welke aan het voornemen van de con fessionele organisaties van werkgevers en werknemers in het vervoer, te zamen met de twee moderne werk nemersbonden werd gegeven, om een schema voor een bedrijfschap bij de S. E. R. in te dienen, voorbarig is en niet bevordelijk voor het tot stand ko men van een bedrijfschap. Bij een ronde-tafel-conferentie van werkgevers en werknemers in de zo mer van 1954 waren alle organisaties het eens over de wenselijkheid van een P. B. O. voor het wegvervoer. Verschillen van inzichtten werden bij een kleine commissie in studie gege ven. Deze commissie slaagde niet in haar taak. De pogingen liepen vast. De confessionele werkgevers echter deelden eindweegs de opvattingen der werknemers. Vrij vlug werd, na on derling beraad, het eindstadium ge naderd. Naar mening van de heer Blommers heeft mr. dr. Verkerk hierover ontij dig mededelingen gedaan. Deze, voor wat betreft de initiatieven gedeelte lijk onjuiste en naar oordeel van St. Raphael schadelijke publicatie, heeft scherpe reacties bij de N. V. T. O., N. O. B. en B. B. N., de drie grote werkgevers-organisaties, uitgelokt. Deze reacties aldus de heer Blom- Het Weesper echtpaar Petersen Notte is gisteren op een bewaakte overweg in de buurt van Zutfen aan de dood ontsnapt, toen de auto, waar in het op weg was naar Lochem door een dieseltrein gegrepen werd. Voor al het leven van de dame is op het nippertje gered, want zij kon 't por tier niet openkrijgen, doordat deze klemde; de toegeschoten overweg- wachter heeft met gevaar voor eigen leven haar uit de levensgevaarlijke positie gered. Alhoewel reeds ver te voren waar schuwingsborden vertelden, dat een overweg op komst was, naderde de heer Petersen met ongeminderde vaart de overweg. Toen hij zag, dat deze gesloten was en hij poogde te remmen, was het reeds te laat; in volle vaart reed de auto tegen de afsluitbomen op, verboog deze en be reikte via de aldus ontstane opening de overweg, waar de wagen tot stil stand kwam. Op dat ogenblik naderde de snel trein naar Winterswijk en de heer Petersen sprong uit de wagen en wist zo zijn leven te redden. De bot sing met de spoorbomen had echter een der portieren ontzet, zodat zijn echtgenote vergeefs poogde het por- itr te openen. De overwegwachter, die het grote gevaar zag, waarin de vrouw zich bevond, rende de spöor- baan op, wist met veel moeite het portier te openen en bracht de vrouw in veiligheid, waarna hij nog een uiterste poging deed om de trein tot stilstand te brengen. Dit laatste mislukte en de trein greep de auto, die zwaar bescha digd in een sloot aan de kant van de weg terecht kwam. Het reizigersverkeer stagneerde een half uur. Gisteren geschiedde op het Regentesseplein in Den Haag een merkwaardige aanrijding. Een personenauto, reed over de Regen- tesselaan, richting Laan van Meerdervoort. Óp het Regentesseplein wilde de bestuurder zijn grote snelheid afremmen, doch zijn voet gleed van het rempedaal en raakte beklemd tussen die pedaal en het gaspedaal. Het gevolg was, dat zijn snelheid daardoor nog groter werd. De auto schepte toen een fietser en deze kwam op de motor kap terecht. Met zijn geschepte passagier reed de automobilist de Regentesselaan op en kwam op het linker gedeelte van de rijbaan tot stilstand. Door de schok bij het remmen werd de fietser van de motorkap geworpen en kwam terecht tegen een voetgangster, die op het verhoogde middenpad stond. Deze kreeg een rechteronder- beenfractuur. De fietser bekwam schaafwonden en een bloeduit storting aan het rechterdijbeen. mers, zijn wel enigszins verklaarbaar, hoewel deze organisatie het feit, dat zonder hen werd verder gewerkt, aan zichzelve te wijten hebben. Wij gaan natuurlijk met ons werk door, zo zeide de heer Blommers, maar wij realiseren ons wel, dat het overleg, dat uiteindelijk toch op bre der basis zal moeten volgen, door deze gang van zaken al op voorhand be moeilijkt is. Daarvoor wilde de heer Blommers geen enkele verantwoorde lijkheid aanvaarden. OP ,.E 55": T.V.-zender wet een beperkt vermogen De minister van O. K. en W. en van Verkeer en Waterstaat hebben aan de organisatoren van de tentoon stelling E 55 machtiging verleend voor de aanleg en het gebruik van een televisiezender, uitsluitend be stemd voor uitzendingen op het ten toonstellingsterrein. De looptijd van de machtiging is beperkt tot de duur van de tentoonstelling. De ministers zien in het verlenen van de machtiging aan de organisa toren van E 55 geen besluit, dat een precedent schept ten aanzien van te- levisiezenderbouw buiten het door de regering goedgekreurde bouw programma om. Evenmin mag in het verlenen van deze vergunning een precedent worden gezien ten aanzien van de mogelijkheid van T.V.-uitzen- dingen buiten het kader van de N. T.S. De beschikking bevat een aantal technische bepalingen, die ten doel hebben de uitstraling van de zender zoveel mogelijk tot het tentoonstel lingsterrein te beperken. Hel maxi mum vermogen van de zender en de hoogte van de mast zullen worden vastgesteld door de directeur-gene raal der P.T.T. aan de hand van me tingen, die door de P.T.T. verricht zullen worden. Ook als de zender reeds in bedrijf is, kan de P.T.T. nog maatregelen aangeven ter beperking van de reikwijdte van de zender. PRIJS VAN 15.000,— In de 526e staatsloterij, 4e klas, 14e lijst, is een prijs van 15.000.geval len op lot no. 15025. Schilders bestalen Amerikaanse dame De politie in Den Haag heeft drie mannen aangehouden. Een van hen was dezer dagen aan het schilderen geweest in een flat aan de Wasse- naarse weg. Toen hij in het sousterrain zijn bo terham aan het opeten was, door zocht hij een doos met paperassen, welke toebehoorde aan een Ameri kaanse dame, die in deze flat wtion- dc en welke doos door haar daar even was neergezet. Hij vond er drie reischequies in, die hij zich toe eigende. Hij liet ze aan de varensge zel zien en zij besloten deze in een hotel in te wisselen. Het hotelbureau maakte hen er evenwel opmerkzaam op, dat de reischeques niet getekend waren. De mannen gingen toen naar een zekere M., aan wie zij de cheques lieten zien. M. constateerde ook, dat deze geen handtekening droegen. Men liet bij die man één van de cheques achter en toen diens echtge note thuis kwam, zette zij daaronder een valse handtekening en ging ver volgens het bedrag innen. De ver valsing kwam spoedig aan het licht en het drietal werd aangehouden. Weekend-diefstallen in Den Haag Het afgelopen weekeinde is op verschillende plaatsen in Den Haag ingebroken. In een vlla aan de Benoordenhout- seweg, waar een economisch advies bureau is gevestigd, werden een slof sigaretten en 100 sigaren ontvreemd. De daders openden ook de ijskast en proefden van de wijn. In een perceel aan de Laan van Poot namen ongenode gasten 20, uit een schrijfbureau weg en ont vreemdden voorts een reiswekker- klokje. Uit een villa aan de Hoogewerf- laan verdwenen, terwijl de bewoners naar het theater waren, een klein- beeldcamera, 1000,aan vreemde valuta en sieraden, waaronder twee gouden armbanden. Tenslotte is nog ingebroken in een pakhuis van een groenten handelaar, waarbij sinaasappels werden wegge nomen. Tanker op weg naar comm. ChinaHij is er nog niet! Dit is de Finse tanker „Aruba" die met een lading brandstof voor straalvliegtuigen op weg is naar Com munistisch China. Naar verluidt zal Nationalistisch China trachten het schip voor de aankomst bij het Chine«e vasteland trachten te onderscheppen eventueel door entering. VOOR 8000 WONINGEN IN 1955: Voor de bouw van woningen door particulieren in de zgn. „vrije sector" zal van 15 Maart af een beperkte rijkssubsidie kunnen worden verleend. Het bedrag van de subsidie zal de helft zijn van de premie, die wordt toe gekend voor de zgn. premiebouw. De halve premie zal uitsluitend aan particuliere personen en instellingen worden toegekend en niet aan gemeenten en andere openbare lichamen of aan woningbouwcorporaties. In 1955 zal de halve premie voor maximaal 8000 woningen kunnen wor den toegekend. De vrije sector-woningen vallen, zoals bekend, buiten de woningcontingenten, die aan de gemeenten zijn toegewezen. Bij eventuele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrij, dat wil zeggen, dat de huurprijs door partijen vrij kan worden overeengekomen. DOORBREKEN. Om voor toekenning van de halve premie in aanmerking te komen zal bij een aanvraag daartoe uitdrukke lijk moeten worden verzocht de huurprijs vrij overeen te mogen ko men. De „halve premie" wordt verder alleen toegekend onder voorwaarde, dat voor de te bouwen woningen geen andere geldelijke steun van overheidswege (dus ook niet van ge meenten), in welke vorm ook, zal worden genoten. Boven de halve pre mie zullen niet, zoals bij de norma le premie, bijdragen voor eigen be- Nog geen overeenstemming Tijdens een gisteren gehouden overleg tussen minister Beel en de ambtenarenorganisaties is gebleken, dat de regering niet bereid is een sa laris-politiek te volgen, die concur reert met het vrije bedrijf, noch een nivellering wil toepassen voor de laagstbezoldigde ambtenaren met de middel- en hoogbezoldigden. De minister deed voorstellen, die een verhoging voor de laagstgesala- rieerden inhoudt van 3 a 4 cent per uur, waarmede de ministerraad ac- coord was gegaan. De organisaties weigeren echter accoord te gaan met de salarisrege ling voor de middelbare en hogere ambtenaren, wanneer niet een aan zienlijke verbetering wordt ge bracht in de salaristoestand van de laagstbezoldigden. Daar minister Beel het plan heeft om nog deze week met regerings voorstellen in de Eerste Kamer te ko men, kan een zwaar debat in de Tweede Kamer over de salariskwes tie tegemoet worden gezien, wan neer gedurende de komende dagen geen overeenstemming met de orga nisaties wordt bereikt. woning, bejaardenbijdragen of toe slagen wegens krotopruiming kunnen worden genoten. De te bouwen woning zal zijn ge bonden aan de inhoudsgrens van ten hoogste 500 m3. Voorts zal een aan vrage worden afgewezen als vóór de toekenning van de halve premiei met de bouw is aangevangen. Als de bouw niet binnen vier maanden na toekenning van de premie tot de bo venkant van de beganegrondvloer is gevorderd, wordt de premie onher roepelijk ingetrokken. Aanvragen tot toekenning van de halve premies moeten bij de gemeentebesturen worden ingediend. TUSSENVORM.... In een brief aan de gemeentebe sturen schrijft de minister, dat de bouw in de vrije sector in beginsel de mogelijkheid opent om de verstar ring te doorbreken, die onvermijde lijk uit een strenge contingentering voortvloeit. Het is echter gebleken, dat de bouw in de vrije sector niet voldoende in een gewenste aanvul ling van het contingenteringsysteem door particuliere bouw voorziet. Er is daarom behoefte aan een tussenvorm, waarbij door het be schikbaar stellen van een beperkt rijkssubsidie de woningbouw in de vrije sector door particulieren wordt gestimuleerd. De minister denkt daarbij aan het bedrijfsleven, dat in vele gevallen bereid is zich zekere financiële offers te getroosten voor de huisvesting van zijn personeel, zonder zover te willen gaan geheel van subsidie af te zien. In verband met de getroffen maat regel zal het toewijzen van contin genten voor bijzondere doeleinden, zoals b.v. ten behoeve van de indus trie, in vele gevallen achterwege kunnen blijven. HERHALING LUCHTMACHT. Bij koninklijk besluit is een rege ling voor de herhalingsoefeningen van de koninklijke luchtmacht in 1955 vastgesteld. De onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals van het commando lucht verdediging, het commando tactische luchtstrijdkrachten, het commando depots materiaal luchtmacht en het commando luchtvaarttroepen zullen 30 dagen in werkelijke dienst moe ten komen. De overige korporaals en de soldaten van deze luchtmachton derdelen zullen 26 dagen moeten op komen. Minister Mansholt heeft de suiker prijs voor de producent van de in Nederland voortgebrachte suiker, die voor het oogstjaar 1954 werd vastgesteld op 48,20 per 100 kg, voor de oogst 1955 verhoogd tot 51,60. Bij de vaststelling van deze prijs is weer uitgegaan van de kost prijzen van de suikerbieten, geteeld in de Noordelijke bouwstreek, het Oldambt, de Veenkoloniën en het Zuidwesteijk zeekleigebied, zoals de ze zijn berekend door het Landbouw Economisch Instituut. Voor de vaststeling van de garan tieprijs is met de kostprijzen op over eenkomstige wijze als in het vorig jaar rekening gehouden, nl. met in achtneming van de bebouwde opper vlakten in het voorafgaande jaar. Rekening houdende met een rede lijke ondernemerswinst leidde dit tot een bietenprijs van ongeveer 44,70 per 1000 kg. Uit een aan de huidige lonen en prijzen aangepast bereke ning van de verwerkingskosten vloei de suikerprijs van 51,60 voort. De suiker van de oogst 1955, waar voor deze garantieprijs geldt, komt aan het einde van dit jaar beschik baar. De regering heeft zich nog niet beraden over de gevolgen voor de consumentenprijs van de verhoging van de garantieprijs. Bij haar beslis sing zal de regering mede aandacht schenken aan de kosten van levens onderhoud. KORTE golf Kasteel Heijen, gelegen in de gemeente Bergen (L.), ter grootte van ongeveer 7.50.0 ha, zal waar schijnlijk binnenkort voor het publiek opengesteld worden. Bij het oversteken zijn gister middag in Rotterdam twee oude he ren door een auto aangereden en la ter aan hun verwondingen overleden. Dove kinderen moeten taal voelen om haar goed te kunnen uitspreken Nieuwe experimenten AMSTERDAM VERKOOPT FABRIEKSCOMPLEX. Burgemeester en wethouders Van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld te besluiten aan de N.V. „General" banden en rubber maat schappij Holland, gevestigd te Am sterdam, een aan de Westhaven ge legen terrein van 3 h.a. met de daar op staande opstallen (fabrieksge bouw, bouwkundig gedeelte van een ketelhuis, portiersloge en aanleg steiger vnor binnenschepen) te ver kopen voor de som van 1.685.787,21. A. L. S. LOCKEFEER BURGEMEESTER VAN HULST Bij Kon. Besluit van 11 Maart is met ingang van 16 April benoemd tot burgemeester der gemeente Hulst de heer A. L. S. Lockefeer, thans lid gedeputeerde staten van de pro vincie Zeeland, wonende te Hulst. De heer Lockefeer werd op 11 Mei 1899 geboren. Hij is lid van de KVP. Het probleem van dove kinderen schuilt hierin, dat zij zichzelf en an deren nooit horen spreken, waardoor zij niet in staat zij op natuurlijke wijze de spreektaal te leren, zoals an dere kinderen deze leren, n.I. door een voortdurend horen van buitenstaan ders en een controle op de eigen spraak. Hierdoor waren dove kinde ren in vroeger tijden tot stomheid gedoemd, want ook spreken is een kunde, die men leren en bestuderen moet Sinds het dove kind een onderwerp der wetenschap is geworden, heeft men gepoogd via schriftuur het kind de taal te leren, waarna dan oefenin gen in het spreken volgen. Afwijkende resultaten Doordat het kind echter de spraak niet kende, bleef dit spreken altijd zeer onvolmaakt en sinds enkele tientallen jaren wordt in Nederland een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid om het kind via geluids trillingen, die te zwak zijn om het ge- 1 hoor te bereiken, maar die wel door de kinderen gevoeld kunnen worden, enig begrip van de taal bij te bren gen. Deze geluidstrillingen kunnen het kind bereiken b.v. via gehoorappara ten en prof. Hellinga, hoogleraar te Amsterdam en adviseur van het al daar gevestigde doofstommeninsti- tuut, heeft de afgelopen jaren in sa menwerking met het personeel van het Katholieke doofstommeninstituut te Sint Michelsgestel proeven geno men, welke de afwijkingen tussen groepen kinderen moeten vaststellen, waarvan het ene gedeelte „vibrato- risch" is opgeleid en een andere groep niet. Specifieke moeilijkheden. Op deze wijze ontdekt men, welke uitspraakmoeilijkheden het dove kind heeft, welke door het afstemmen op geluidstrillingen opgeheven kunnen worden. Alhoewel men overtuigd is van het feit, dat het dove kind nooit de kunde van het spreken zover zal benaderen, dat deze niet meer te on derscheiden is van horende kinderen zij zullen b.v. altijd op een mono tone wijze sprekenkoestert men de hoop, dat uitspraakmoeilijkheden voorkomen kunnen worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5