R IJ NS TREEK Lagerhuis wil thans geen besprekingen met Moskou Na slechte zomer dreigt 'n zeer slecht voorjaar Brand bij Ned. Spanbeton Mij Microscopen ontvreemd uit K. Onnes-laboratnrium Land van Fa* Bodegraven zal nu onteigend worden DINSDAG 15 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 n n i bekrachtieir Fok- en controlever. Alphen c.o. Veevoederpositie is hachelijk De Fok- en contrölevereniging „Alphen en Omstreken" hield Maan dagavond in Hotel „Toor" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer Jac. Rijlaarsdam. In deze vergadering werd beslo ten om de cuntributie van 5.25 te brengen op 6.— per koe. Tot deze drastische verhoging is het bestuur gekomen wegens de sterk toenemen de lasten, loonsverhogingen, sociale lasten, terwijl anderzijds verwacht I mag worden, dat de subsidiering! kleiner wordt naarmate zich meer boeren aansluiten bij de melkcon- tróle. Het financieel overzicht van de heer A. Hoogstraten vertoonde een belangrijk voordelig saldo 4062,46. De lonen van het personeèi werden deels volgens bestuursvoorsttel ge handhaafd, anderzijds, vooral van de jongeren, werden ze op voorstel van de ledenvergadering hier en daar aanmerkelijk verhoogd. Zulks vooral ook met het oogmerk het aantrekken van personeel te animeren. De begroting werd goedgekeurd op i 22.4j0.voor 1055. Besloten werd dit jaar wederom geen fokvee- dag te houden voor oudere dieren, mede doordat men hiervoor in het gedrang komt door de Vebo te Lei den. Wel zal men een jor.gveedag (kalveren en pinken) houden van officieel geregistreerde dieren; de overige dieren zullen ook deelnemen, doch in een afzonderlijke rubriek. De heer Jac Rijlaarsdam (aftre dend) werd met 31 van de 34 stem men opnieuw tot voorzitter gekozen. Cursussen. De heer H. Voorbij gaf een verslag van de jaarvergadering van de Bond van Fokverenigingen in de Rijn streek. Hieruit bleek o.m. dat de Bond een cursus in he leven heeft geroe pen voor veeleer ter vorming van juryleden voor keuring van zwart bonten. De heer v. d. Goot zal zo mo gelijk het volgend jaar een soort gelijke cursus in het leven roepen voor juryleden ten behoeve van de blaarkoppen. Gebleken is dat aan de candidaten voor een dergelijke cursus hoge eisen worden gesteld. Ir. P. Ver hoeven, rijks veeteeltconsulent in Zuid-Holland, uit Den Haag, lichtte het een en ander toe en sprak over enkele andere zaken, waaruit duide lijk is gebleken, dat spr. geen voor stander is van de verplichte stieren keuringen, in tegenstelling tot de in de Rijnstreek heersende mening. De voorz., de heer Jac. Rijlaarsdam was verheugd over deze openhartigheid van ir. Veihoeven, omdat in de ver eniging eenzelfde standpunt wordt gehuldigd. Het termijn binnen welke de ver eniging rechtspersoonlijkheid geniet loopt binnenkort af. Op grond hier van alsmede om een aansluitend ge heel te krijgen met de bepalingen van het N.R.S. heeft de vereniging haar statuten en huishoudelijk regle ment herzien. De nieuwe werden vanavond artikelsgewijs door de ver gadering bekrachtigd. Tevens ver leende de vergadering aan het be stuur machtiging zo nodig technische wijzigingen alsnog aan te brengen. Het bestuur kreeg vervolgens blan co mandaat om datgene te onderne men wat nodig is om opnieuw Ko ninklijke Goedkeuring te verkrijgen. Diepgaand werd er gediscussieerd over het wel of geen entreegeld te heffen voor toetreding van nieuwe leden. Tenslotte besloot men het dit jaar nog niet te doen en telkenjare in de jaarvergadering een nieuw be sluit hieromtrent te nemen. Slecht jaar. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging per 28 Febr. 1955, het einde van het verenigingsjaar 105 leden, waarvan 69 het zwartblaar Omstreeks 14.15 uur Maandagmor gen ontstond in het magazijn van de Ned. Spanbeton Mij. te Alphen aan den Rijn een brand, die hoewel vrij spoedig kon worden bedwongen, toch nog grote brand- en waterschade ten gevolge had. Volgens voorzichtige raming bedraagt de schade circa 5000.dit door de verzekering wordt gedekt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Kort na twee uur werd de brand ontdekt in het magazijn, waarvan de oorzaak wordt toegeschreven aan een gaskacheltje, dat gevoed werd met propaangas. Tengevolge van'de hitte welke de kachel verspreidde, vatte een partijtje poetslappen vlam. Het vuur greep snel om zich heen en de vlammen deelden zich weldra mee aan het overige brandbare materiaal, zoals de houten stellingen. Onmid dellijk werd het personeel gealar meerd, dat met zand heeft getracht het vuur te doven. De brandweer, die weldra arriveer de, heeft o.l.v. de commandant, de heer A. J. Th. M. Korver, de brand met water bestreden. Het gelukte haar het vuur spoedig onder de knie te krijgen. Intussen was al veel brandschade veroorzaakt, waaraan de nodige waterschade werd toegevoegd, hetgeen bijelkaar ca. 5000.be loopt en door de verzekering wordt gedekt. en 36 het zwartbonte veeslag fokt, telde. Het jaar 1954 is voor de boe renstand een bijzonder slecht jaar geweest. Als de weersomstandighe den niet zeer spoedig veranderen, dan dreigt er dit jaar een catastrophe. Met grote bezorgdheid wordt gelet op de geringe hoeveelheid veevoeder welke nog voorradig zijn, op een tijd stip dat de dieren zoveel nodig heb ben om de melkproductie op peil te houden. De heer v. d. Wilt consateert, dat de buitengewone zomer de melkpro ductie zeer ongunstig heeft beinvJóed en illustreert zulks met de volgende cijfers: in Mei 1953 was de gemiddel de productie per koe 18,07 kg. Per Mei 1954 bedroeg dit 17,10 kg per koe, hetgeen 0,97 kg per koe minder is, hetgeen van de 2587 aangesloten dieren een minder opbrengst bete kent van 2509 kg per dag ofwel 25 kg per bedrijf per dag. Per Augusus 1953 was de gemiddelde productie 13,92 per koe. Per Augustus 1954» 13,09 kg is 0,83 kg per koe per dag minder, hetgeen neerkomt over 2316 koeien op 2791 kg per dag ofwel 22 kg per bedrijf minder. Per October 1953 was de gemid delde productie 10,16 kg per koe. Een jaar later 8,57 kg. Het verschil van 1,58 kg komt over 2513 koeien neer op een mindei productie van 3971 kg per dag, ofwel 39 kg per bedrijf min der. Als regel was het gemiddelde vetgehalte in 1954 -iets hoger dan in 1953. Dit neemt echter niet weg, dat de schade door het natte weer zeer groot is geweest. LEGERAALMOEZENIER SPRAK VOOR K.J.M.V. Voor leden van de K.J.M.V. en voor alle adspirant militairen van de pa rochie, die daartoe waren uitgeno digd, heeft aalmoezenier Gitmans, gedetacheerd in de garnizoensstad Leiden, een toespraak gehouden over onderwerpen betreffende de militaire dienst. De aalmoezenier schetste het militaire leven, dat in geestelijk opzicht goed of kwaad kan zijn net naar gelang men goed of slecht voor bereid de dienst in gaat en in ver houding tot de eigen instelling en wilskracht bestand is tegen de min der goede invloeden enerzijds en sterk genoeg blijkt te zijn goede in vloed om zich heen te doen gelden. Zo kan de militaire dienst strekken tot zegen maar ook tot verderf leiden. De aalmoezenier tekende het con trast van het leven in huiselijk ver band en dat :n de dienst, de overgang uit het specifiek katholiek milieu naar een omgeving, waarin een men geling leeft van allerlei opvattingen en godsdienstige geaardheid en spoor de de adspirant militairen met klem aan het goede katholieke voorbeeld uit te dragen en te trachten anderen door degelijkheid tot stimulans te zijn. Er kan op deze wijze ook on noemelijk veel goeds worden bereikt. Voorts wees de aalmoezenier op tal van mogelijkheden om zich door studie in diensttijd de geest te ver rijken en de tijd nuttig te besteden. De heer H. Werneke, die de bijeen komst leidde sprak een welkomst en tot slot een dankwoord tot aal moezenier Gitmans uit Leiden. AANHANGWAGEN RAAKTE LOS. Omstreeks 15.15 uur is in de Prins Hendrikstraat een twee-wielige aan hangwagen losgeraakt van een be stelwagen, welke bestuurd werd door de heer A. uit Utrecht. Bij nader onderzoek bleek de ijzeren buis van de koppeling, waarmede de wagens aan elkaar waren bevestigd, twee oude breuken te vertonen. De wagens werden door de politie in beslag ge nomen. Het ongeluk wilde, dat op het mo ment, dat de wagens zich van elkaar scheidden een geparkeerde luxe auto, eigendom van garage Thomas te Al phen aan den Rijn, werd gepasseerd. De losgeraakte aanhangwagen hotste tegen deze personenauto op en be schadigde deze vrij ernstig. O.a. werd de wagen over tientallen centime ters opengescheurd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alphense Bridgeclub. De vorige week zijn de parencompetities aange vangen en wel met alle klassen door elkaar. De bedoeling hiervan is, aan het eind van deze wedstrijden-reeks een nieuwe klasse-groepering te krii gen. De stand na de eerste wed strijdavond is als volgt: Woensdag-afdeling: v. d. Leeden— Seppen 72*4; Noordenbosmej. de Roon Hertoge 69*-4; v. d. BosMei- rik 67*4; CouveeVisser 66; Smit Verwegen 65M; de.Jong—Leeuwen hoek 64; BroekmanOttens 62*4; Crrsjensvan Oort 57; Bahlmann Winkel Sr. 52V2-, Blom—v. d. Hulst 48*<; mevr. HooverOskam 48; me vrouw SeppenTuyn 46J-4. Vrijdag-afdeling: v. SprangZaal ÏOOMv. EngelenZijerveld 97; Jan senvan Wijk 95; SterrenburgSte- houwer 93; v. Heyningen—de Vos 93; ArlmanZijerveld 91mevr. Smit—v. Winkel Jr. 89; Griethui zenSchouten 86 *4KorenSmit 83Vi\ v. d. Helmden Hertog 81; Sluyspartner 79 *4Oudshoorn Zijerveld 78; OppelaarVerduyn 77; MeyerWanrooy 77Kromhout mevr. Schouten 72; dames Starren- burgv. Wijk 50*4. Bij K.B. van 7 Maart 1955 is tot kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Alphen benoemd Mr. dr. J. F. Taat, advocaat en procureur te Boskoop. ALKEMADE Schaak- en damkampioenschap. De 8e ronde van het kampioenschap schaken en dammen van Alkemade e.o. Schaken: H. BuysJ. Spaargaren 01; W. GroenendijkL. Hogeboom 10; H. A. BakkerH. v. Bostelen 10; Th. OlijerhoekJ. Meijer 10. Dammen: G MeijerJ. v. Zoen xx; G. v. LeeuwenH. A. Zand vliet 20; H. GortzakG. Roest (1 2; J. GortzakA. v. Tol 2. BODEGRAVEN Gymnastiekwedstrijden E. S. T. O. Zondagmiddag lieten de leden van de Gymnastiekvereniging Esto zien, dat hun rekstok en brug toch liever waren dan een interlandvoetbalwed strijd. In de turnzaal van de Kath. Meisjesschool traden ze aan voor hun jaarlijkse onderlinge wedstrijden. De heer van Dalen, de technisch leider, was door ziekte afwezig, zodat de heer J. v. Weizen de leiding had. Er werd prettig gewerkt en in vlot tempo wis selden de oefeningen aan de diverse toestellen elkaar af. De heer J. v. Weizen werd de held van de dag door wederom de eerste plaats te bezetten en zo eigenaar te worden van de fraaie wisselbeker. Tweede werd dhr. J. de Koning. Bij de dames bezette mej. G. v. Velzen de eerste plaats. Kaar brugoefening was subliem en werd volmaakt beheerst uitgevoerd. De tweede en derde plaats waren voor de dames J. v. Dijk en A. v. d. Mooien. Bij de meisjes waren L. v. Dijk, J. Jansen en C. Arends. In de jongens d-afdeling zegevierden C. Overes, H. v. Dijk en L; Peperstra ten. Bij de aspiranten waren het P. Rietveld, P. v. Dijk en B. Smit. Aanrijding. Op de Zuidzijde reed de landbouwer A. Verboom met een mestwagen. Op de hoek van de Prins Bernhardstraat naderde een bakfiets met jonge kalveren en een particuliere auto van de heer De Booy. Het paard voor de mestwagen schrok van Je kalveren en sprong opzij. De heer De Booy had de keus tussen het paard of een boom. Hij koos de laatste. De wagen werd deerlijk beschadigd; de bestuurdei liep slechts een bloedneus op. BOSKOOP Aanrijding bij hefbrng. Gister avond kwam de heer v. d. V. uit Zwammerdam met zijn luxe auto in botsing met het motorrijwiel, bestuurd door V. uit Boskoop, met op de duo zijn broer, toen beiden de bocht vanaf de hefbrug namen ieder in tegenover gestelde richting. Tengevolge hiervan kreeg de motorrijder enkele lichte verwondingen en zijn duo-passagier een verwonding aan zijn voet. Nadat dr. Flim de eeste hulp had verleend werden beiden per auto naar hun wo ning vervoerd. Vermoedelijk heeft één van beiden de bocht te ruim genomen, doch de politie zal dit wel nader onderzoeken. HAZERSW0UDE Zilveren jubileum. Donderdag 17 Maart a.s. hoopt B. Hamersma het feit te herdenken, dat hij onafgebro ken 25 jaar in dienst is geweest van de Landbouwer J. van Beek, in het Westeinde. Deze dag zal voor hem on getwijfeld niet ongemerkt voorbij gaan. HAZERSWOUDE [H. R.l Opening nieuw service- en benzi nestation. De firma F. Hol en Zn, die aan de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude een groot garagebedrijf en service-station exploiteert, heeft ook in deze gemeente een filiaal ge opend, waardoor in een grote be hoefte is voorzien. Het filiaal is gevestigd in een ge deelte van het pand van de firma B. Wille aan de Rijndijk. De exploitatie van de voor dit pand staande benzi nepomp is van de heer A. Starreveld overgenomen. Daar het bedrijf aan de parallelweg van de grote Rijks weg LeidenUtrecht is gelegen, kunnen de automobilisten en brom fietsers zonder een obstakel voor het grote wegverkeer te vormen van dit service-station gebruik maken. LANGERAAR Jaarvergadering Stille Omgang. De jaarvergadering van de Stille Om gang genoot dit jaar weer een goede belangstelling. Om de sfeer en vooral ook door de kernachtige toespraak van kapelaan Lagerberg was het al een voorbereiding op de stille bede tocht, die ongetwijfeld weer vele man nen uit deze parochie in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. gaan houden. Oudere en jongere mannen zullen gaan naar de H. Stede met een rots vast geloof, dat iedere bede ver horing zal vinden. Voorzitter C. Hoogenvorst sprak zijn blijdschap uit over de goede opkomst al had hij gaarne nog meer. jonge mannen ge zien. Verder sprak hij een welkomst woord en deelde mede dat de pastoor helaas om gezondheidsredenen dit jaar niet mee kan gaan ter bedevaart en ook deze vergadering niet kon bijwonen. In de loop van het jaar zijn twee leden overleden n.l. A. J. v. Zwieten en Nic. v. d. Vlugt. Voor de zielerust van deze overledenen werd tijdens de vergadering gebeden. Het financieel verslag van de pen ningmeester de heer C. W. v. d. Hoorn, gaf een batig saldo aan. Door de secretaris, de heer H. A. Volgering, werd oudergewoonte een keurig ver zorgd jaarverslag voor gelezen. We venamen eruit, dat verleden jaar door 313 mannen aan de stille omgang is deelgenomen. Dit is tot nu toe het grootste aantal geweest. De voorz. deed vervolgens medede lingen over de bedevaart. Zaterdag avond om half elf Lof met korte toe spraak in de Parochiekerk. Na afloop gaat de reis per bus naar Amsterdam, om 1 uur de H. Mis in de Bagijnhof- kapel en daarna de omgang. Kaarten zijn verkrijgbaar tot uiterlijk Vrijdag avond bij de voorz. C. Hoogenvorst en bij de secr. H. A. Volgering. kape laan Lagerberg hield vervolgens een toespraak over de algemene intentie van dit jaar: „Dat godsdienst en vrede mogen heersen in onze gezinnen". Het belang van het goede gezin werd be licht. Het gezin, dat moet zijn een heiligdom van God. Getracht moet worden het gezin te laten gelijken op het H. Huisgezin van Nazareth. Een jongenskoortje onder leiding van de heer G. Zweis zorgde voor een muzikale omlijsting. En dit op zeer verdienstelijke wijze. De pianobege leiding was in handen van de heer C. v. Dam. Eerst Parijse accoorden Sir Winston Churchill heeft giste ren in het Lagerhuis onthuld, dat hij de vorige zomer informele besprekin gen heeft voorgesteld tussen hemzelf en de leiders van de Sowjetunie. Hij kreeg daarop een bemoedigend ant woord van minister Molotof. Later zijn de Russen gekomen met voor stellen voor een conferentie van for mele aard en veel ruimere strekking. Maar dat was niet wat Churchill bedoelde omdat het nu eenmaal niet mogelijk is om op een formele bespre king net zo te praten als op een in formele waaraan maar een paar men sen deelnemen. Churchill onthulde tijdens het de bat over een motie van afkeuring, ingediend door Labour. In die motie wordt de regering gecritiseerd wegens het uitstellen van besprekingen met de Russen. Churchill was het in zo verre met de oppositie eens, dat hij er tegen is dat dergelijke besprekin gen tot in het oneindige worden uit gesteld. „Maar juist dit ogenblik, nu het gaat om de ratificatie van de ac coorden van Parijs, is wel het on gunstigste dat men zich kan voorstel len voor een dergelijke bespreking." Het debat was geopend door Attlee, de leider van de socialistische opposi tie, die nog eens wees op het gevaar van verdere proeven met atoomwa penen en wenste dat er stappen zou den worden ondernomen om te komen tot een verbod van dergelijke proe ven. LABOURMOTIE VERWORPEN Het Britse Lagerhuis heeft gister avond de socialistische motie, waarin wordt afgekeurd, dat de regering het bijeenroepen van besprekingen op het hoogste niveau uitstelt, met 298 tegen 268 stemmen verworpen. In deze mo tie werd er op aangedrongen onmid dellijk onderhandelingen te begin nen. Een regeringsmotie werd met 299 tegen. 266 stemmen aangenomen. Hiefin wordt voorgesteld besprekin gen op het hoogste niveau tussen Gr.- Brittannië, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten uit te stellen tot na de bekrachtiging van de Parijse verdra gen betreffende bewapening van W. Duitsland. DE GERUCHTEN OVER PRINSES MARGARET Kolonel Peter Townsend heeft Maandag verklaard, dat prinses Mar garet hem niet op de hoogte heeft gebracht van een besluit om met hem in het huwelijk te trïden en dat hij ook geen reden heeft om aan te ne men, dat zij tot een dergelijk besluit gekomen is. Hij leverde commentaar op een persbericht, volgens hetwelk hij in een vraaggesprek had verklaard, dat, als de omstandigheden zouden eisen, dat hij en een bepaalde dame in bal lingschap zouden gaan, wij dat na tuurlijk zouden aanvaarden. Townsend deelde mede, dat hij, ge zien het gewraakte persbericht, in de toekomst genoodzaakt zal zijn geen persvertegenwoordigers meer te ont vangen. Een zeer verstandig besluit. RUSSISCH BOD OP CONGOLESE URANIUM? Volgens het Antwerpse blad „La Metropole" zouden de Russen langs diplomatieke weg de Belgische rege ring hebben aangeboden, tien keer meer voor het Congolese uranium te betalen dan de Amerikanen. Het* Belgische ministerie van bui tenlandse zaken heeft geweigerd commentaar op dit bericht te ver strekken. Een 20-jarige Sassenheimer, in strumentmaker van beroep, is door de Leidse politie aangehouden ver dacht van diefstal van enig emicro- scopen en electrische instrumenten van het Kamerlingh Onnes-laborato- rium te Leiden. De waarde van de instrumenten wordt geschat op een bedrag van 1600 gulden. LEIMUIDEN Ouderavond kath. Meisjes Gilde. Door de meisjes van 1217 jaar, die verenigd zijn in het Katholieke Meisjes Gilde werd een ouderavond aangeboden irn het Parochiehuis. De ouders van de leden waren goed op gekomen. Voor deze gelegenheid wa ren ook de ouders uitgenodigd van de meisjes, die in het jeugdwerk tehuis horen. Deze lieten echter bfjna allen verstek gaan. Onder de aanwezigen merkten we op pastoor Hofstede en de oprichter kapelaan C. Zondag uit Boskoop. De aalmoezenier, kapelaan Kuttschrutter, opende de bijeenkomst met een kort woord. Na een wel komstlied, door de leidsters zelf ge maakt, volgde een aardig reidansje in fleurige kleding uitgevoerd. Het scherm ging open voor een kort to neelstukje, getiteld „De beloning". Gemeenteraad Nieuwkoop Besprekingen liepen vast De raad van Nieuwkoop kwam in spoedeisende vergadering bijeen on der leiding van burgemeester M. P. v. d. Weyden. Nadat de notulen zijn goedgekeurd komen de tongen los in verband met het plan tot onteigening van het land achter Johan Schoonderwoerd, waar van de eigenaar is de fa. Bodegra ven. B. en W. stellen voor dit terrein te onteigenen daar hernieuwde po-I gingen om deze aangelegenheid inj der minne te schikken, zfjn mislukt.! B. en W. wilden hiervoor 30000 ge-1 ven. De gebrs. Bodegraven vragen uiteindelijk 41000, terwijl zy voor dien een veel hogere som vroegen. Dit was de reden, dat de leden A. I van Dam, L. Stoppelenburg en N. Zwart meenden, dat niet de schuld bij de gebrs. Bodegraven lag, dat, geen overeenstemming werd bereikt.' B. en W. houden vol, dat ze hoog genoeg geboden hebben en nu zal door deskundige en onpartijdige mensen worden beslist, wat de gebrs. Bodegraven redelijk toekomt. Tenslotte wordt besloten zonder stemming het voorstel van B. en W. te aanvaarden. R.K. School te Noorden. Van het R.K. Schoolbestuur te Noorden is een verzoek binnen ge komen gelden beschikbaar te stellen volgens art. 72 der L.O.-Wet voor de eerste inrichting van de twee nieuw gebouwde lokalen, gang, toiletten, kamer voor het hoofd, als mede voor de uitbreiding van de inrich ting der bestaande lokalen. De kos ten waren geraamd op plm. 8000. De inspecteur van het L.O. heeft enige correcties aangebracht en be groot alles op 7500. Het advies van de inspecteur wordt door de raad aanvaard. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten te verpachten: a. aan G. Bunnik te Aarlander- veen voor het tijdvak van 1 Dec. 1954 tot en met 30 Nov. 1957, 6.24h.a. van de terreinen van Het ontgirmingsbe- drijf, zulks in de plaats van de 5.22 h.a., die hij in pacht had. Pachtprijs 100.per h.a. b. aan A. v. d. Mavel te Nieuw koop voor het tijdvak van 1 Jan 1955 t/m 31 Dec. 1960, 3,9 h.a. van de ter reinen van het ontginningsbedrijf. eveneens tegen 100 per h.a. c. aan A. v. Greuningen te Zwam merdam van 1 Jan. 1955 t/m 31 Dec. 1960 het z.g. Galgenveld, gelegen aan de Ziendevaart, groot 35.5 are tegen 30.per jaar. d. aan J. A. Schonderwoerd te Nieuwkoop vanaf 1 Jan. 1955 t/m 31 Dec. 1960 het van de Levensverz. Mij „Utrecht" gekochte perceel A 2751 en vanaf de datum van aankoop t/m ,31 Dec. 1960 de van de heer J. L. Koole gekochte percelen A591 en 592, alles te samen groot ruim 4 h.a. tegen de door de Grondkamer ten hoogste toe te laten pachtprijs. De heer Bunnik krijgt nu in pacht de twee eilanden ter oostzijde en de v. d. Marei het eiland ter westzijde van de gemeentevaart. De commissie voor 't Ontginnings bedrijf had zich reeds met deze ver pachtingen verenigd. De voorzitter deelt mede, dat er kans bestaat, dat het aantal vergun ningen in de gemeente met het oog op het vreemdehngenbezoek binnen afzienbare tijd kan worden uitge breid. Verkoop grond uitbreidingsplan. De heren Neomagus en A. Oskam hebben de wens te kennen gegeven van de zes voor het leidinggevend personeel van Teddmgton-Holland N.V. bestemde woningen, de voor hen beiden bedoelde voor eigen rekening te willen bouwen. Daartoe zal het nodig zijn, dat de voor deze twee woningen bestemde grond aan be trokkenen kan worden overgedragen en wel tegen de door B. en W. rede lijk geachte prijs van 6.per m2. De raad gaat accoord en besluit tot verkoop van. de grond. Tevens wordt besloten in de vier overige centrale verwarming aan te leggen en de kos ten in de huur te verdisconteren. Voorgesteld wordt aan de (huurder P. Oskam op de zolder van het ge meentehuis een slaapkamertje af te scheiden. Met de kosten, die geraamd zijn op 900 kan de raad zich toch verenigen. Rondvraag. De heer Bloos vraagt of het niet mogelijk is een s-elheidsbepzrking op te leggen aan schippers in de ge meentevaart om vernieling van de kanten tegen te gaan. B. en W. zul len zien wat gedaan kan worden. Ook vraagt hij om toewijzing van een woning voor iemand, die een betere woning hard nodig heeft. Daarover zal straks gepraat worden. De heer Zwart vraagt hoe het staat met de plannen voor een nieuwe Openbare School. Volksonderwijs is zeer gekant tegen de aanvankelijke plannen van B. en W. om de O.L.S. in de Christelijke School onder te brengen. De voorzitter deelt mede, dat er momenteel onderhandelingen gaande zijn met het R.K. Schoolbe stuur waaraan voorgesteld is daar de Jongensschool te vestigen. Men is nog in bespreking hierover. De heer van Zoest vraagt naar de aanleg van electrische lieding ten behoeve van enige personen op de Achterweg. De aanleg in de huizen is al gereed en de bewoners oefenen zich reeds in het draaien aan de schakelaars, maar hebben nog steeds geen licht. De voorzitter zegt toe, dat hij er op aan zal dringen, dat hierin spoe dig voorzien wordt De heer Markman vindt dat het hoog tijd wordt aanvragen in te die nen voor de bouw van kleuterscho len ten einde op de urgentielijst voor 1956 te komen. De voorzitter anwoordt, dat de schoolbesturen dan spoedig met aan vragen hiertoe moeten komen. B. en W. willen gaarne meewerken. Voorts vindt de heer Markman, dat het le vensgevaarlijk is in de buurt van de gemeentetoren te wonen. De gemeente zal nog eens naar Monumentenzorg schrijven, dat het hoog tijd wordt, dat voor restauratie gelden worden beschikbaar gesteld. De heer H. Pietersen klaagt' over de slechte toestand van de Noorden- se weg, die oogebroken is geweest voor de waterleiding. Hij krijgt de schrale troost, dat de P.T.T. weer zal gaan graven om een nieuwe kabel aan te leggen. De ellende zal dus Inog wel een poosje duren. Hierna gaat de raad in geheime zitting ter bespreking van enige wo ningkwesties en een aanbesteding. Coby Mollers kwam alleen voor het voetlicht voor de declamatie „Trien van Buuten", welke zij er keurig af bracht. Hetzelfde kon gezegd worden van het cowboyliedje door Janny v. d. Drift en de acclamatie ,,'t Zonne kind", door Tiny l'Ami. Met nog en kele reidansjes door 8 meisjes en een toneelstukje „Jansen maakt zijn tes tament", door 3 jongedames, was het programma voor de Imeldagroep be sloten en werd een korte pauze ge houden. Tijdens de pauze zorgde Ar nold Obdeijn, dat de aanwezigen zich niet behoefden te vervelen, en ook de verloting, die gehouden werd, had veel aftrek. Het tweede gedeelte van de avond had een eigenaardig, maar zeer interessant karakter. De leid sters van de Maria Gorettikring had den voor deze meisjes een complete radio-uitzending in elkaar gezet, die met medewerking van de gehele groep deze avond in het parochiehuis werd uitgezonden. Het koor van Ja cob Hamel was erg aardig en werd geleid door Thea v. Wieringen. Ook de hersengymnastiek werd met be langstelling gevolgd. De uitsla*, hier van was: 1: Mevr. Obdeijn; 2. mevr. Spruit; 3. Rina Bijlemaar. Bij de he ren: 1. A. Obdeijn; 2. kapelaan Zon dag; 3. A. Jansen. Na afloop sprak de aalmoezenier enkele woorden tot de ouders. Hij vroeg meer belangstel ling en waardering voor het jeugd werk, alleen dan kan het slagen en nuttig zijn voor de toekomst voor de meisjes. Aan het slot was de heer R. J. Broekhuizen de tolk van alle ouders, door dank te brengen aan de leid sters onder leiding van mej. M. Blan kere, die een zeer moeilijke taak op zich hebben genomen. NIEUWVEEN AMBTSJUBILEUM VAN OPPERWACHTMEESTER. Woensdag 16 Maart herdenkt de opperwachtmeester-postcommandcnt der rijkspolitie te Nieuwveen, de heer J. C. Tintel, de dag, dat hij 25 jaar geleden in politiedienst trad. Op 16 Maart 1930 werd hij benoemd tot tijdelijk agent van politie te 's-Gravenzande. Op 1 December 1932 werd hij uit een groot aantal sollici tanten benoemd tot gemeenteveld wachter van het Marken. Op dit toe ristisch eiland bleef hij 6 jaar, van waar hij in gelijke functie vertrok naar Ammerstol bij Schoonhoven op 16 September 1938. In deze gemeente bleef hij tot 1 Juni 1941. Op verzoek van de burgemeester van Lekkerkerk kwam hij op 1 Juni 1941 als gemeen teveldwachter naar die gemeente. Op 1 Maart 1943 bij de opheffing van het korps gemeenteveldwacht werd hij als opperwachtmeester overgenomen bij de door de bezetter ingeselde Staatspolitie. Na de bevrij ding werd dit korps opgegeven en werd de rijkspolitie, zoals men die nu nog kent, in het leven geroeoen. Als wachtmeester Ie k^sse werd hij toen overgenomen in dit korns, aan gezien de rang van opperwachtmees ter werd teruggebracht tot wacht meester le klasse. Op 19 November >947 kwam de heer Tintel naar Nieuwveen, zodat hij thans ruim 7 jaar in deze gemeente werkzaam is. Op 1 Juni 1953 volgde zijn bevorde ring tot opperwachtmeester. *Ook zijn beide zoons zijn thans in politiedienst, respectievelijk bij de gemeentepolitie te Vlaardingen en bij het Wapen der Kon. Marchaussee te Apeldoorn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2