Schoolstrijd in België duurt nog steeds onverminderd voort 't is tegeuwBsrtlig NIET PLUIS m de ambassades Landbouwschap en S.E.R. Zweden stuurt rode diplomaten het land uit Onrust in Casablanca Compromis niet aanvaard Overval op de Britse ambassade te Moskou Azië eist meer zorg dan Europa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 DINSDAG 15 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. »449 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Reductie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w, f 2.15 p mnd„ t 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertentie»: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1»4 IN HET WEEKBLAD „Boer en Tuin- der" vari de laatste weken is in enige grote artikelen aandacht be steed aan de kwestie van de heffings regeling voor het Landbouwschap. De zaak is in het kort gezegd deze, dat het Landbouwschap tot stand is gekomen en moet gaan werken. Daar voor zijn heffingen nodig. Krachtens de wet op de P.B.O. nu kan het be stuur van een bedrijfsorgaan bij ver ordening aan leden van bepaalde on dernemersorganisaties aftrek toestaan van op te leggen heffingen tot een deel van het bedrag, dat deze leden aan de betrokken organisaties als contributie hebben betaald, mits deze aftrek niet meer bedraagt dan de helft van de op te leggen heffing. In de ontwerpheffingsverordening voor het jaar 1955 van het Landbouwschap is van deze mogelijkheid tot aftrek ge bruik gemaakt en wel in zover, dat aan de leden van bepaalde onderne mersorganisaties een aftrek op de hef fingsaanslag wordt toegestaSn van maximaal 42% van deze aanslag. Bo vendien is bepaald, dat niet meer dan 90% van de betaalde contributie over 1955 voor aftrek in aanmerking zal mogen komen. Dit is het uitgangspunt en tevens het begin van de moeilijkheden. I^E SOCIAAL Economische Raad U heeft deze heffingsverordening goed te keuren en nu schijnt men daar en met name is dit het geval bij het lid van die Raad Prof. van der Grinten op het standpunt te staan, dat de S.E.R. niet alleen de verordening in haar geheel heeft goed te keuren, maar dat zij ook de be slissing over onderdelen daarvap aan zich kan trekken i.e. dat zij in dit ge val de opdracht zou kunnen geven de genoemde percentages te wijzigen. En hiermee zou het conflict tussen een van de eerste schappen en de S.E.R. geboren kunnen zyn. Blijkens de artikelen in „Boer en Tuinder" is het Bedrijfsorgaan het hiermee blijkbaar niet eens. Het js ook wat vreemd, want terwijl, aan de S.E.R., aan de ene kant in de wet op de P.B.O. de bevoegdhèid wordt toe gekend begrotingen en verordeningen van de schappen goed te keuren staat er van de andere kant met even zo veel woorden in de wet op de P.B.O dat het bedrijfschap autonome be voegdheid bezit. Legt de S.E.R. nu haar bevoegdheid zó uit, dat zij ver ordeningen en begrotingen ook in grijpend kan wijzigen, dan tast zij on getwijfeld de autonome bevoegdheid van het schap aan, welke met zoveel woorden in de wet op de P.B.O. is vastgelegd. Daar komt echter nog iets anders bij. In genoemde wet zijn de maxima van deze aftrek uitdrukkelijk aange geven en het bestuur van het Land bouwschap heeft zich daaraan gehou den. Wat kan de S.E.R. nu, indien zij een ander standpunt inneemt, daar tegen doen? Zij zou, indien het Land bouwschap weigert deze aftrek te veranderen, van haar kant kunnen weigeren de begroting van het schap goed te keuren. Met als enig gevolg, dat het Landbouwschap niet zal kun nen beginnen te werken ten detri mente van de totstandkoming der publiekrechtelijke organisaties met alle mogelijke gevolgen van dien. Maar als de S.E.R. dat om die reden zou doen, dan tast zij niet alleen de autonome bevoegdheid van het schap aan, maar ook de wet, die de maxi ma voor aftrek nadrukkelijk heeft vastgesteld. De S.E.R., die niets an ders is dan een adviescommissie voor de regering mag dit niet doen, zij mag alleen in zulk een geval de re gering adviseren de in de wet gestel de maxima via wetswijziging te ver anderen. Verder kan de S.E.R. niet gaan. Wij noemen daarbij de naam van het lid van de S.E.R. Prof. van der Grinten, omdat hij de man was, die de wet op de P.B.O. in de Ka mers verdedigde en daarbij aandrong op de verder gaande bevoegdheid van de S.E.R., welke hij hier in de prac- tijk wil doorvoeren, wat de Tweede Kamer toen echter weigerde. En juist hij is nu de man, die deze be voegdheid toch aan de S.E.R. wil trekken op grond van het goedkeu- ringsrecht. Wij kunnen het slechts eens zijn met de opvatting van het Landbouw schap, zoals die te onzer kennis zijn gekomen in de betreffende artikelen in ,3oer en Tuinder", dat de S.E.R. met cijfers niets heeft te maken. Zij kan alleen aanbevelingen doen aan de regering en het afwijzen van een verordening of een begroting mag daarom ook niets meer zijn dan een advies aan de regering. Er behoeven hier intussen nog geen ongelukken te gebeuren, omdat het schap in be roep kan gaan bij de Kroon d.w.z. bij de betrokken minister. Maar zou de S.E.R. hiervan een casuspositie maken, dan zou dat wel eens de hele opbouw van de publiekrechtelijke or ganisaties kunnen raken. Of men zou een juridische commissie deze taak uiteen moeten laten rafelen, hoewel de juridische kant naar onze smaak nogal duidelijk ligt. De wet op de P.B.O. is echter nog jong en bij de groei in de practyk zal wel blijken, dat er nog wel wat wetswijzigingen nodig zullen zijn. Verband met de spionnage-zaak De Zweedse regering, heeft drie le den van de Tsjechische legatie uitge wezen en een employé van de Roe meense legatie verboden naar Zwe den terug te keren. Alle vier zijn er van beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij de onlangs ontdekte spion- nage-affaire tegen Zweden. De vier mannen zijn: majoor Fran- tisek Nemec, militair attaché, kapi tein Zdenek Jansa, assistent militair attaché en de chauffeur Sladek van de Tsjechische legatie en Paul Sal- coedeanoe, secretaris van de Roe- meente legatie. De Zweedse regering ging zonder aarzeling over tot de actie tegen de legaties van de twee Russische satel lietstaten, nadat de politie twee lan delijke spionnagecomplotten had ont dekt en twaalf verdachten had gear resteerd. De arrestaties, die gelijktijdig wer den medegedeeld in Stockholm, Go thenburg en Varskoga, hebben in heel Zweden grote opwinding veroorzaakt. In Varskoga bevinden zich de Zweed se ammunitie- en wapenfabrieken. De zware ontploffingen, die zich de laat ste jaren in verschillende Zweedse munitiefabrieken hebben voorgedaan, worden nu in Zweden algemeen toe geschreven aan de activiteit van deze sabotagegroep. In Gothenburg gaat een hardnekkig gerucht dat de spionnagebende er wel in geslaagd kan zijn gegevens te ver zamelen over de nieuwe Zweedse tor- pedobootjager „Halland", die uitge rust zou zijn met een nieuwe bescher ming tegen atoombommen. Dit is nu al de derde maal sinds het einde van de tweede wereldoor log dat een groot spionnagecomplot in Zweden onschadelijk werd ge maakt. De gevallen, die in 1951 en 1952 werden ontdc-kt, betroffen spion- nage ten behoeve van de Sow jet- Unie. Het Franse kabinet heeft Maan dag besloten tot een aantal speciale maatregelen in verband met de nieu we golf van terreur in Casablanca. O.a. zullen alle Arabische scholen te Casablanca worden gesloten, na dat Zaterdag een Franse onderwij zer is doodgeschoten. Verleden week zijn in Marokko minstens elf personen door terroris ten gedood en velen gewond. In de Metro geuren de an]ers De duizenden Parijzenaars die per métro naar hun werk gaan, konden daar gisteren in een ware lentestem ming arriveren, met de geur van an jers nog in het geheugen. Het anjerparfum was het derde in een rij, dat door de gemeente Parijs werd gebruikt teneinde de métrosta tions wat aangenamer te doen geu ren. De eerste poging werd onderno men met dennenlucht, de tweede met eau de cologne. De verstuivers zijn achter aan de treinen bevestigd en doen hun werk uitsluitend op de sta tions. Zodra de trein goed en wel in de tunnel is, automatisch af. Zweden protesteert Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren geprotes teerd bij de gezanten van Tsjecho- Slowakije en Roemenië te Stockholm wegens spionnage van hun personeel. De Tsjechoslo waakse en de Roe meense gezant werden op het Zweed se departement van buitenlandse za ken ontboden om de protestnota's in ontvangst te nemen. De nota's wer den door het departement „scherp" genoemd. Advertenties liepen in de gaten De Zweedse veiligheidspolitie heeft bekendgemaakt, dat een reeks „onno dig lange" advertenties in bladen haar op het spoor heeft gebracht van de communistische spionnageorgani- satie. Advertenties in bladen te Oere- bro, waarin gemeubileerde woningen en dergelijke werden gevraagd, wer den gebruikt voor het overbrengen van berichten in code tussen de groe pen te Stockholm, Gothenburg en Karlskoga. De advertenties waren langer dan nodig was en verschenen op dagen, waarop er voetbalwedstrijden tussen de plaatsen werden gespeeld of an dere gebeurtenissen van gemeen schappelijk belang voorvielen. De te Oerebro verschijnende bladen waren dan in andere plaatsen te koop. EEN GOEDE VONDST. Bij een onderzoek in een kantoor gebouw in het centrum van Stock holm heeft de Zweedse politie een uitgebreid kaartsysteem gevonden, waarin de namen van communisti sche agenten in geheel Scandinavië voorkomen, aldus is officieel bekend gemaakt. De kartotheek werd gevonden in een kantoor van één der elf perso nen die in de afgelopen paar dagen in Zweden zijn aangehouden in ver band met het ontdekte spionnage complot. Men gelooft, dat de namen in het register de sleutel bevatten van een spionnagenet in geheel Scan dinavië, dat inlichtingen over ver dedigingsmaatregelen van de Navo moest inzamelen ten behoeve van de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Heilige Vader woonde pontificale feestmis in Sixtijnse kapel bij Overzicht van de Sixtijnse Kapel in Vaticaanstad tijdens een H. Mis, gecelebreerd door Kardinaal Masella i(tr gelegenheid van Z.H. de Paus. Het was de eerste maal, dat de Paus na zijn ziekte in het publiek bij een derge lijke plechtigheid aanwezig was. De schoolstrijd in België duurt nog met onverminderde felheid voort. Op 24 Maart a.s. zullen de kinderen in de katholietke lagere en middel bare scholen de gehele dag van school wegblijven uit protest tegen de wetsontwerpen van de socialisti sche minister Collard, die als anti- clericaal wordt b'eschouwd. De daar op volgende Zaterdag zal te Brussel Rus baande zich schietend een weg Zoals gisteren gemeld werd, is Zon dag een gewapende Rus schietend doorgedrongen in de Britse ambas sade in Moskou. De man schoot een lid van de Rus sische militie, die voor het gebouw van de ambassade op wacht stond, neer en wist door te dringen tot het appartement van Sir William Hay- ter, de 48-jarige Britse ambassadeur. De indringer werd door twee on gewapende personeelsleden van de Britse ambassade overmand en ont wapend, nadat hij, wild om zich heen schietend, zich een weg had gebaand naar de particuliere vertrekken van de Britse ambassadeur Sir William slaat" de verstuiver i Hayter en diens echtgenote. De am- I bassadeur was met zijn vrouw het weekeinde gaan skiën buiten Moskou en keerde juist terug, toen de in dringer aan de Russische politie werd uitgeleverd. Wat de Rus in de Britse ambassade zocht, is nog niet bekend. Een motief voor deze daad heeft men nog niet kunnen ontdekken. Het incident werd niet van poli tieke betekenis geacht, hoewel niet bekend is of de man wellicht poli tiek asyl had willen krijgen. Som mige woordvoerders menen dat de ongeveer 25-jarige jongeman, die be ter gekleed was dan de meeste Rus sen, geestelijk gestoord is geweest. De toestand van de gewonde Rus sische soldaat is niet ernstig. Het bericht werd telefonisch uit Moskou naar het bureau van Asso ciated Press in Londen verzonden, maar de verbinding werd telkens onderbroken door de censuur, zodat het lang duurde vóór de hele toe dracht duidelijk was. Familieverenigingen demonstreren bij graf Onbekende ScUaat Over de kilometerslange Champs Elysée te Parijs trekt een onafzienbare stoet mannen en vrouwen, leden van de Franse familieverenigingen uit geheel Frankrijk. Zij zijn op weg naar de Triomfboog op de Place d'Etoile voor een demonstratie bij het Graf van de Onbekende Soldaat, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Familieverenigingen. Het graf was na het stille défilé bedolven onder een enorme schat van bloemen. een protestdemonstratie worden ge houden, waaraan Katholieken uit alle delen van het land zullen deel nemen. Overal in Brussel kan men thans affiches zien, waarop twee kinderen zijn afgebeeld, die op het punt staan met elkaar te gaan vechten en die dan het officiële en het katholieke onderwijs moeten voorstellen. Het verbranden of ophangen van poppen, die de socialistische minis ter van onderwijs moeten voorstel len, meestal voorzien van opschrif ten als „Collard bandiet" of „Collard dief' is thans schering en inslag bij de Belgische studenten. De liberale en socialistische ministers voelen er ook niet veel voor om eerste stenen van nieuwe gebouwen te gaan leg gen of bruggen te openen, want hun bezoek wordt iedere keer weer door katholieke studenten in een demon stratie omgezet, waaraan hele com pagnieën rijkswachters en politie agenten slechts met moeite paal eii perk kunnen stellen. Met enige on gerustheid is intussen ook kennjs genomen van een bekendmaking van de linksgeoriënteerde universiteit vwi Brussel, waarin wordt gezegd, dat ae studenten alles in het werk zullen stellen om de katholieke protestdé monstratie van 26 Maart onmogelijk te maken. Aan liberale en socialistische zyde ontveinst men intussen niet langer van oordeel te zijn, dat de minister van onderwijs wel wat te ver is ge gaan met zijn wetsontwerpen tot re organisatie van het katholieke on derwijs. Een liberaal-socialistiscne commissie heeft de wetsontwerpejn van Collard puntsgewijze onderzocht en heeft hierop thans een .groot aan tal amendementen ingediend. Van katholieke zijde heeft men echter reeds doen weten, dat deze amendementen geen bevrediging schenken, daar ook na een wijziging van de wetsontwerpen in de geest als door de commissie bedoeld, de staat zonder enige verdere machti ging officiële scholen zou kunnen oprichten en geen rekening zou be hoeven te houden met de traditionele prerogatieven der gemeente- en pro vinciebesturen en de wensen der ouders. Ook in katholieke kringen ontbre ken de stemmen intussen niet, ctye waarschuwen voor het op de spits drijven van de schoolstrijd. Eisenhowers verslag De nadruk bij de buitenlandse hulpverlening van de Ver. Staten in in sterke mate van Europa naar de in ontwikkeling achtergebleven ge bieden van Azië, Afrika en Zuid- Amerika verlegd, zo heeft president Eisenhower gisteren in zijn zevende halfjaarlijkse rapport over het pro gramma van de wederzijdse veilig heid aan het Congres verklaard. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR. Overwegens droog weer met veel bewolking, maar in hoofd zaak in het Zuiden van het land ook enkele opklaringen. Van avond en vannacht hier en daar mist. Meest matige wind tussen West en Noord-west. Weinig ver andering in temperatuur. Het weer in Europa Dit is enerzijds het gevolg van het feit, aldus de president over de hulp in de tweede helft van 1954, dat de gemiddelde Europeaan nu betere le vensvoorwaarden heeft dan ooit te voren en de toekomst van West-Euro pa met vertrouwen tegemoet kan I v/orden gezien en anderzijds, dat het communisme „zijn inspanning in Azië tot expansie te komen, heeft vergroot" en Washington hier nu zijn economische en militaire hulp een tegenwicht wil laten vormen. Volgens Eisenhower zal de nieuwe Westeuropese Unie uiteindelijk moe ten dienen om de traditionele vrees 16 Maart: zon op 6.57 en onder voor een herbewapend Duitsland 18.46; maan op 2.39 en onder 10.13 weg te nemen en om een basis voor verdere integratie te scheppen. In het verslag wordt gezegd, dat in het lopende belastingjaar (dat op 30 Juni eindigt), 2.8 milliard dollar aan credieten beschikbaar was, waar bij nog 2,5 milliard dollar kwamen, die wel door het Congres waren ge voteerd, maar nog niet gebruikt. Van deze 2,8 milliard was ongeveer 25 procent bestemd voor Europa en dit geld zal vrijwel geheel aan mi litaire uitrusting en opleiding wor den besteed. De rest gaat in de vorm van mili taire en economische hulp voor het grootste gedeelte naar Zuidoost-Azië, het gebied van de Stille Oceaan cn andere in ontwikkeling achtergeble ven gebieden, want zegt Eisenhower, als deze landen met hun belangrijke hulpbronnen aan grondstoffen in handen van de communisten vallen, is het doel van het communisme, we- rcldoverheersing, betrekkelijk ge makkelijk te verwezenlijken. HELSINKI OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS FRANKFORT GRENOBLE NICE BERLIJN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME zwaar bew. 7 C. zwaar bew. 0 mist 1 zwaai* bew. 7 geheel bew. 4 geheel bew. 5 regen 2 mist 2 mist 1 nevel 0 nevel 2 onbewolkt 8 nevel 2 nevel 4 nevel 0 licht bew. 1 sneeuwbui 1 zwaar bew. 3 Korreltje Populariteit is roem in kopeMeid. Victor Fhig'o.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1