Het geven van zakgeld aan de kinderen Plievier, de onbarmhartige tekenaar van menselijke rampspoed, Zaterdag overleden Graafmachines zullen voor iedereen 'n kuil kunnen graven Britse ooriogswees-es Het paard van Troje wordt gerestaureerd Witwasserijen en haarden weer „vrijgelaten" Aanslag in Zuid-Vietnam MAANDAG 14 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA <Van een economische medewerker) Het toekennen van zakgeld is in menig gezin een bron van-voortdu rende moeilijkheden tussen ouders on kinderen en ook wel tussen ouders. Laten we dat vraagstuk eens nader bezien. De eerste vraag, die kan op komen, is, wanneer het moment is aangebroken om een kind zakgeld te geven. De grens ligt o.i. rond de tienjarige leeftijd. Een scherpe grens \s vanzelfsprekend niet te trekken. Het ene kind zal op veertienjarige leeftijd nog nauwelijks zelfstandig uitgaven kunnen doen, terwijl het andere op zijn achtste jaar al begrip toont voor de omgang met de dubbel tjes. De leeftijd is daarom minder be- angrijk dan het financieel inzicht, dat zich bij elk kind in een sterk ver schillend tempo ontwikkelt. Er zijn ouders, die zich op het standpunt stellen, dat een kind eerst jelf moet verdienen, wil het uitgaven mogen doen, maar dit standpunt wordt steeds moeilijker houdbaar jmdat het moment, waarop een kind self gaat verdienen, in onze tijd Opvoedende werking Het „snoepcentje". Het (vroeg) toekennen van een zakgeld aan jonge kinderen met de bedoeling dat zij dit zullen versnoe pen of alleen aan genotmiddelen zullen besteden, is niet geheel waar deloos, maar heeft een veel minder grote betekenis als het doelbewust opvoeden tot financiële verantwoor delijkheid. Want kent men alleen een zakgeld toe met de wetenschap dat dit alleen voor pleziertjes ten ei gen bate wordt aangewend, dan we ten de ouders en het kind voor hoe veel geld per week wordt opgesnoept Êen- of voor ontspanning wordt uitgege- - ven Het kind wordt dan beperkt in j deze richting en de ouders weten erop <e w ij zen, dat het een to zware precies wat ze er aan besteden. Ze iast op zijn schouders genomen heeft, vermijden een voortdurend gezeur of vullen! Waarom atoeda meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Bbenmatlek. Doe toch een bloedzuiverende kuur Met Krusch_-n Bij calloze Rheama- tieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuive rende organen gaan deze weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de on zuiverheden. die Uw pijnen veroor zaken Kruscnen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd En niet zondei reden Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan mor- Advertentie) Leger en Landschap Minister Staf heelt menigmaal een bezwaard hart Minister Staf beziet het resultaat van zijn bedrijvigheid menigmaal met een bezwaard hart, zo zegt hij in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1955. Voor zover het oefengelegenheid betreft, voldoen de terreinen niet aan de militaire eisen, zodat slechts overleg met de bondge noten uitkomst kan verschaffen. De krijgsmacht beweegt zich nu eenmaal op vleugels, wielen en rups banden en n:et altijd over gebaande wegen. Bepaald zorgwekend is de schade, welke aan de heidebeplan- ting van bepaalde terreinen wordt toegebracht. Vooral omdat ons heide- Auteur van „Stalingrad De Duitse schrijver van het in Ne derland zeer bekend geworden boek „Stalingrad". Theodor Plievier, is Za terdag in het Zwitserse Avegno aan een hartaanval overleden; hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. Slechts een man, die het bewogen leven van Plievier geleefd heeft, kon een geschiedenis als de ondergang van Von Paulus leger voor Stallingrad op zó harde en realistische wijze weer- landschap toch al in de verdrukking j geven. Het valt te betwijfelen, of het Het is erg belangrijk, dat de ouders meewerken om dit systeem van zak- dit of dat wel mag en kunnen het kind dan naar z'n zakgeld verwijzen. Vanzelfsprekend wordt met dit sys teem bijna elke toekenning van zak geld begonnen. Tonen de kineren 1 geld, dat gehanteerd wordt om finan- verantwoordelijkheidsgevoel, dan is cjële zelfstandigheid te kweken, niet het aan te bevelen om het kincl zelf te torpederen. voor andere voorzieningen te laten I Dit zou geschieden wanneer ouders zorgen. Met behulp van een spaar- steeds maar weer zonder commen- bankboekje kan men de kinderen la- taar bereid zouden zijn om eventuele ter laten sparen voor hun vacantie- zakgeldtekorten aan te vullen! Het geld of voor bepaalde in uitzicht zijn- fond zal spoedig op die bereidheid steeds naar een later tijdstip wordt j de uitstapjes. 1 gaan speculeren, waarbij de waarde •erschoven. De tijd van opleiding j Grote waarde heeft ook dat zelf van het beoogde sterk daalt. Immers leemt een steeds groter deel van de sparen voor cadeaux, die bij verjaar- in het leven hebben wij ook niet jeugdjaren in beslag. dagen of gedenkdagen worden over- steeds „achterdeurtjes", waarmee we Men kan zich als ouder op hethandigd. Men leert de kinderen hier- gemakkelijk moeilijkheden wegwer- jtandpurit blijven stellen, dat de kin- j mee ze^ hun „inkomen" op doelrtia- ken. En de kinderen moeten tènslot- rteren zich eoed rekenschan moeten I ^6® wijze te verdelen en tevens ko- te naar de werkelijkheid toegroeien. Zen. hoevfel hun opleidLg Tan de imen ze er achter- dat het bestaan ?an Bl-> dat groeiproces moeten ze vooral >uders wel kost maar dit doel be- i an£feren bepaalde offers van hen bewust worden van de beperkte mo- reikt men niet beter door het kind i vraagt. In de practijk blijkt, dat veel I gelijkheden, die elk mens heeft. Een voor elke uitgave een beroep op de jongeren zel£ van dlt systeem genie- al te royaal zakgeld mag wel tegen- Deurs van vader of moeder te laten ten- Ze maken uitvoerige berekenin- J over andere kinderen en derden de doen. Bovendien vormt dat zelfstan- ge» en °P he' critieke moment kun- indruk wekken dat men veel voor de lig opereren met eigen middelen een nen immers de ouders nog zelf ingrij- Kinderen over heeft, in het kader van belangrijk deel van de opvoeding Pen he,zÜ door aanvulling van het I het voorgaande zal beperking, zo me- Elk verstandig ouderpaar zal zich zo gespaarde bedrag, hetzij door het kind nen wij, zegenrijk werken, onopgemerkt mogelijk op de hoogte stellen van de wijze waarop het kind zijn zakgeld besteedt. Hieruit blijkt, dat wij er voorstander van zijn om aan het kind een zeker „inkomen" toe te kennen, waarover het zelf zijn beslissingen kan nemen. Hoeveel? De hoogte van het zakgeld moet variëren met de leeftijd. Met het ou der worden stijgt het gevoel van eigenwaarde en de verantwoordelijk heid. Over de absolute hoogte van het bedrag kan moeilijk worden gedis cussieerd. Dit hangt vanzelfsprekend af van het inkomen van de vader en later zal dit gaan samenhangen met het inkomen dat de jongen of het meisje zelf gaat verdienen. Een belangrijke vraag is of nu dat jelf beslissen over inkomen steeds :oveel mogelijk beperkt moet blijven of wellicht zoveel mogelijk moet wor den uitgebreid. Wil men het financi eel inzicht bij de kinderen zoveel mo gelijk versterken, dan zullen ze zich ook rekenschap moeten geven van prijzen en zo jong mogelijk ver- zit. De minister ontving reeds zeer bruikbare rapporten van particulie re instellingen om de schade te voor komen of te beperken en neemt gaar ne deel aan ieder onderzoek dat daar toe dienstig kan zijn. Aan de andere kant betekent be stemming tot oefenterrein slechts bij uitzondering onttrekking aan de re creatie; verscheidene terreinen zijn juist door deze bestemming voor het publiek opengesteld. Zulks betekent in ieder geval geschiktheid voor re creatie in het weekeinde en op het merendeel der overige uren van de week. Of de aanwezigheid van onze wapendragende landgenoten in het landschap en het luchtruim een ver storing betekent, is een individueel oordeel, maar de minister ziet geen kans in ons d:chtbevolke land 150.000 man apart te houden. Wel bemerkt hij bij onze militairen een groot \-er- antwoordelijkheidsgvoel voor de gaafheid van het natuurschoon en hij wijst daarvoor in het bijzonder op de inspanningen tot voorkoming en be strijding van bos- en heidebrand. De landmacht moet nog beschikken over eep legeringsplaats met oefen gelegenheid voor herhalingsoefenin gen. De diens' van het Nationale Plan gaf terreinen onder Budel in over weging en daarover is thans het ge sprek gaande. naar erevelden in Ned. werk grote literaire waarde bezit, maar de reportage over dit ongeluk kige leger, dat in de barre Russische winter tenondergaat door een ver keerde berekening van de generale staf, is wellicht het beste, wat op ge bied van oorlogsjournalistiek geschre ven is. In „Stallingrad" blijkt de haat, die Plievier de nazieg toedraagt en met onbarmhartige pen schetst hij de sluwe berekening van het grote hoofdkwartier te Berlijn, dat de vele tienduizenden soldaten van het ramp zalige Von Paulus leger wil opofferen als een symbool voor het vaderland. Avontuurlijk leven. Plievier was in staat een dergelijke reportage te schrijven, want zijn le ven was één harde aanraking met de schaduwzijde van deze aarde. Avon tuurlijk van aard verliet hij op 16-ja- rige leeftijd net ouderlijk huis, zwierf over wereldzeeën, werkte in Zuid- Amerikaanse mijnen, op plantages en in fabrieken. Kort vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog kwam hij weer in zijn Duitse vaderland te rug, werd ingedeeld bij de Marine en maakte deel uit van de groep matro zen, die de beruchte opstand te Kiel begon, nadat het keizerlijk leger ver slagen was. Na de eerste wereldoorlog begon hij te schrijven en zijn boeken brachten hem grote bekenheid. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam, werden de werken van Plievier onmiddellijk tot de brandstapel veroordeeld en de schrijver koos de vlucht naar Rusland boven het concentratiekamp. Driemaal politiek vluchteling. In Rusland verwierf hij spoedig be kendheid door het publiceren van enkele werken over de werkmethoden^ van de nazies, voordat zij aan de macht gekomen waren en toen hij na de slag van Stalingrad de wens te ken nen gaf een boek aan dit wapenfeit e wijden, bezorgden Russische autori teiten hem brieven en dagboeken, die men op gesneuvelde of gevangenge nomen Duitse militairen had aange troffen. Ook werd de schrijver in staat gesteld gesprekken te voeren met Duitse officieren, die de hel van Stalingrad overleefd hadden. In 1945 moest hij voor de derde maal in zijn leven als politiek vluch teling de wijk nemen. Hij kwam in West Berlijn aan en trok verder naar Zwitserland, waar hij de laatste jaren van zijn leven sfleet. Onbarmhartig. Van zijn werken verwierf alleen „Stalingrad" een grote bekendheid hier in Nederland. De twee werken, die hij daarna nog geschreven heeft, „Berlijn" en „Moskou' verschenen wel op de Nederlandse marlet, maar zyn minder bekend geworden. De kracht van Plieviers werken schuilt in het feit, dat hij niet poogt met een romantisch tintje de harde werkelijkheid te vergulden, doch dat hij onbarmhartig de gruwelen, die de mensheid elkaar aandoet, als een buitenstaander opgetekend heeft. Bemiddelingsbureau voor verhuur opgericht Opgericht is een bemiddelingsbu reau voor de verhuur van bouwma terieel (Bemabo). Op een te Utrecht gehouden persbijeenkomst lieef de directeur van dit bureau verklaard, dat zowel voor de aanleg en het on derhoud van de wegen, alsmede voor de waterbouwkundige werken en -burgerlijke bouwwerken in Neder land nog steeds de vraag lijst over welk materieel men voor deze wer ken beschikt, hoeveel zgn. zwaar ma terieel men heeft, waar het zich be vindt en of dit materieel voldoende doelmatig wordt gebruikt. Uit een onderzoek dat door de Be- mabo is ingesteid bleek, dat men in trouwd moeten raken met het beken- Nederland vaak stagnatie de keuzevraagstuk, waarbij men het ene kan kopen met het onvermijde lijk gevolg, dat men zich het bezit van iets anders tot nader order moet ontzeggen. Heeft een kind reeds jong de be perkte bevredigingsmogelijkheid voor ogen, dan zal het, wanneer het veel heeft bij het uitvoeren van bouw werken, omdat men niet direct over het zgn. zwaar materieel kan worden beschik, terwijl bovendien bleek, dat op verscheidene plaatsen dit mate rieel onproductief was, omdat er geen werk voor was. Tevens bleek dat men, in geval van rampen, zowel plaatselijk van lajiiueii, zuvvci uiaaweiijiv wensen ^eeft, er met energie voor jan(i€ijjk n|et wist waar het benodig- weiken het punt te bereiken, waarop het zelf de mogelijkheid tot het doen van uitgaven kan uitbreiden. Hierbij zal men het kind leiding moeten ge en en op tactvolle wijze moeten oorhouden, wat men zelf als de beste weg voor de jongen of het meisje ziet. Toen de dappere Grieken in een grijs verleden, dat moeilijk meer precies aan te geven is, om wille van de schone Helena 9 ja ren op de Trojaanse stranden een verbitterde strijd voerden met de Trojanen, wier vorsten zoon Helena geschaakt had, heb ben zij in hun stoutste dromen niet durven hopen, dat het truc je, waarmede ze tenslotte de stad veroverden, zoveel inspira tie aan het nageslacht zou be zorgen. Men weet, dat zij het beroem de „Paard van Troje" bouwden, waarin zich een aantal Grieken verstopten, die op deze wijze binnen de wallen van het on neembare Troje wisten te komen. Thans minstens 30 eeuwen, nadat de sluwe Oddyseus dit krijgslistje verzon zijn overal op de wereld filmmaatschappijen koortsachtig bezig om deze hel denfeiten via het celluloid in het geheugen van de mensheid terug te roepen; Amerika is (natuur lijk) voorop gegaan, maar ook Italië is druk bezig. Men heeft daar een kolossaal paard gebouwd en om het de vijftig „Grieken", die in de buik van dit monster moeten verdwij nen, een bee+je naar de zin te maken, heeft men er airconditio ning, gemakkelijke zitbanken en een bar met flesjes cola inge bouwd. Odysseus was werkelijk een handig knaapje, want zoals Ho merus laat verhalen, „was hij bij alle mensen beroemd om zijn listen en steeg zijn roem ter» he mel", maar deze restauratie van zjjn paard zou zelfs de be roemde Griek met stomheid ge slagen hebben. de materieel vandaan te halen, waar door vertraging en schade ontstond. Economisch verantwoord. Het bureau dat thans is opgericht meent, dat het kostbare materieel zoals cardraglines, walsen, bulldozers, betonmolens, locomotieven, tractoren, Binnenbandloze buitenband Belasting wordt terugbetaald Als gevolg van de beschikking van de minister van verkeer en water staat van1 Maart j.l„ waarbij de binnenbandloze buitenband voor de toepassing van het tarief van de mo torrijtuigenbelasting als een lucht band kan worden aangemerkt, heeft, naar de K.N.A.C. meldt, de minister van Financiën thans aan de ambte naren van 's rijks belastingen mede gedeeld, dat met deze tariefstoepas sing van 1 Januari j.l. af rekening kan worden gehouden. Voort is bepaald, dat de eventueel terzake betaalde verhoging van be lasting kan worden teruggegeven en een eventuele bekeuring wegens over treding van artikel 15 of 17 der mo torrijtuigenbelastingwet buiten ge volg kan worden gesteld. CJP.N. WIL P. V.&. A. EN V.V.D. STEUNEN De gemeenteraadsfractie van de CPN in Den Haag heeft zich tot de besturen van de gemeenteraadsfrac ties van de Partij van de Arbeid en de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie gewend met een schrijven, waarin de CPN-fractie mededeelt bij de komende wethoudersverkiezingen in Den Haag de P vd A en de VVD te willen steunen. Twee wethouders van de KVP in Den Haag hebben voor hun functie bedankt. Wethouder Feber zal na 1 April as. en wethouder Dresmé zal op 1 Juli as. aftreden. Van de zijde van de CPN wordt thans voorgesteld in de ene vacature een lid van de P vd A en in de andere vacature eventueel een lid van de WD tot wethouder te kiezen. Den Haag heeft thans zes wethou ders, van wie er twee lid zijn van de P vd A, twee van de KVP, één van de AR en één van de WD. - baggermolen--, graafmachines, kranen etc., waarin bet Nederlandse bedrijf een kapiaal van vele millioenen in vesteerde, economisch verantwoord gebruikt dient te worden. Men heeft een vijftiental rayon vertegen wooidigers aangesteld. Aan de aannemers zullen formulieren voor registratie en deelname aan het verhuurbureau worden gezonden. In de toekoms zullen deze aannemers zich tot de rayonbureau's kunnen wenden voor distributie van het ma terieel, waardoor bereikt wordt dat iedere aannemer die daaraan behoef te heeft, vrijwel onmiddellijk over zwaar materieel dat hij niet of te wei nig in voorraad heeft, kan beschik ken. De rayonvertegenwoordigers, zo werd ons meegedeeld, zijn vrijwel allen aocountants. Maximaal zal 5 door het bureau worden geheven op de verhuurprijs teneinde het bureau financieel mogelijk te maken. Hoewel men van aannemerszijde wel sympathie voor dit plan heeft, is er met de aannemers- en wegen- bouweronganisaties geen officieel con tact opgenomen. In de Staatscourant van vandaag is een besluit gepubliceerd, waarbij de prijsstop voor de bedrijfstakken witwasserijen en de fabrikaten haar den en kachels wordt ingetrokken. Hieruit blijkt, dat minister prof. J. Zijlstra het volste vertrouwen heeft in het rondschrijven van de vier werkgeversverbonden, waarin een klemmend beroep wordt gedaan op het bedrijfsleven om prijsverhogin gen tot het uiterste te beperken en waar mogelijk prijsverlaging door te voeren. De minister deelt dan ook mee, dat hij gezien deze verklaring de prijsstop overbodig acht, te meer daar bij toe komstige belangrijke prijswijzigin gen tevoren met hem contact zal worden opgenomen. TE DURE RADIO'S De minister van Economische Za ken is in overleg getreden met ver tegenwoordigers van de radio-dLstri- butie en de radiohandel over de prij zen in deze branche. Minister Zijlstra heeft bezwaren tegen de kartelafspra ken, die er tussen fabrikanen en im porteurs en tussen de detailhande laren bestaan, op het gebied van prij zen en handelsmarges. De handelsmarges op uit Duits land ingevoerde radiotoestellen lig gen zo hoog, dat het dikwijls voor Êarticulieren aanzienlijk voordeliger apparaten rechtstreeks in Duits land te kopen en ze met betaling van alle rechten hier in te voeren. De besprekingen met minister Zijl stra en de radiobranche duren nog voort. De mogelijkheid bestaat, dat men van de zijde van de radio-indus trie en -handel zelf maatregelen treft om aan de ongewenste situatie een einde te maken. Gebeurt dat niet, dan zal naar verwachting minister Zijlstra ingrijpen. (Volkskrant) AMSTERDAMSE DIEVEN PLUNDERDEN ARNHEM. Met de arrestatie van twee Am sterdammers, die kortgeleden uit de psychiatrische inrichting te Heiloo zijn ontvlucht, heeft de Arnhemse recherche weer een reeks diefstallen weten op te helderen, die werden gepleegd tijdens de laatste week van Februari en de eerste week van Vijf en zeventig kinderen uit vele delen van het Verenigde Koninkrijk zullen volgende maand Britse oor logsgraven in Nederland bezoeken. Dit is de eerste kinderpelgrimstocht cie door het Brits Legioen is geor ganiseerd. De kinderen wier leeftijden va riëren van 10 tot 16 jaar, zullen op 16 April in twee vliegtuigen van Londen Airport vertrekken. Het Brit se Legioen betaalt alle onkosten, tot dat de kinderen in Holland landen. Van dot ogenblik worden de kosten overgenomen door het Nederlandse Oorlogsgravencomité. Het doel van de reis is Nijmegen, waar de. kinde ren drie dagen bij tNéderlandse ge zinnen zullen verblijven, MEER KANS VOOR WONING BOUWVERENIGINGEN. De Katholieke Bond van Woning bouwverenigingen in het bisdom Den Bosch, waarbij zijn aangesloten 29 organisaties, heeft Zaterdagmiddag te Eindhoven de algemene jaarverga dering gehouden, tijdens welke de voorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer F. van Vliet, in zijn openings woord stelde, dat de nieuwbouw niet in de juiste verhoudingen door de wo ningbouwverenigingen is ter hand genomen. Het gevolg hiervan is, dat de gemeenten vele woningwetwonin gen zijn gaan bouwen. Toch ligt hier de schuld niet alleen bij de woning bouwverenigingen, zo merkte de voorzitter op, de gemeentebesturen besluiten vaak wel heel erg snel wo ningwetwoningen te doen bouwen en de fout is, dat de gemeenten geen contact zoeken met de betreffende verenigingen. Er is gezamenlijk con tact nodig; de woningbouwverenigin gen dienen meer kansen te krijgen. Van de andere kant is het zo, dat de organisaties de activiteiten overlieten aan de Overheid. Zij, die het particu liere initiatief steunen, betreuren deze gang van zaken ten zeerste. Dit zijn feiten aldus de heer v. Vliet - waarmede wij ons intensief moeten bezig houden. Op deze bijeenkomst waren afge vaardigden aanwezig van tal van wo ningbouwverenigingen, vooral uit Brabant. Mr. F. Andriessen, 2de secretaris van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, heeft op de bijeen komst een nadere uiteenzetting gege ven over het doel en de werkwijze van de K.I.V. Het is jammer, dat de z.g. eigen bouwers niet vooraf met plaatselijke woningbouwverenigingen contact zoe ken. Het komt nl. maar al te vaak voor, dat de aspirant-bouwer grote teleurstelling ondervinden doordat hij al of niet bewust onkundig wordt ge laten van bepaalde konsekwenties welke conjunctuur en prijsschomme- lingen met zich meebrengen. Omdat er landelijk nog steeds een juist inzicht ontbreekt in de feitelijke situatie bij de woningbouwcorpora ties is aan de aangesloten leden een vragenlijst toegezonden ten einde een duidelijk overzicht te krijgen van plaatselijke omstandigheden. Tra» Van Lam, de gouverneur van Zuid-Victnam, is vanmorgen ter- I nauwernood aan do dood ontsnapt, I toen een handgranaat in zijn auto werd geworpen. De aanslag geschied de, op een ogenblik dat de auto, waarin de gouverneur op weg was naar zijn bureau, in het verkeer moest stilstaan. Tran Van Lam en zijn lijfwacht konden nog net vóór de ontploffing uit de auto springen. Zij zijn ongedeerd gebleven. De car rosserie van de wagen werd open gereten. De laatste weken is het onrustig in Zuid-Vietnam, waar zich enkele botsingen hebben voorgedaan tussen de geregelde troepen en het particu liere leger van Ba-Cut, een plaatse lijke figuur, en benden deserteurs. De katholieke premier van Zuid- Vietnam, Ngo Dinh Diem, zou naar Zaterdag verluidde, 2.000 man spe ciale troepen naar Saignon willen la ten komen om zich te beveiligen te gen een mogelijke staatsgreep. ton) vergaan. Het Britse schip „Straf heden" is er in geslaagd een aantal opvarenden van^de „Iason" te red den, doch bij dc reddingspogingen zijn zeven bemanningsleden van de „Stratheden" verdronken. Zondagmiddag waren de eerste noodsignalen van de „Iason" ontvan gen/ waarin werd gezegd, dat het schip met machineschade ronddreef in een storm. Na urenlang zoeken door Italiaanse korvetten en vliegbo- ten werd de positie van de „Iason" bepaald en doorgegeven naar het Britse schip „Stratheden", dat in de buurt voer. De gehele.nacht is de „Stratheden" bezig geweest met. reddingspogingen. Daarbij is een reddingsboot van dit schip omgeslagen, waardoor zeven bemanningsleden van den" verdronken. de „Strathe- Maart in kantoren, woningen en een school. Doordat bij enige opkopers te Nij megen goederen weixlen aangetrof fen, welke bij onderzoek van een der te Arnhem gepleegde inbraken af komstig bleken te zijn, kwam men de dader op het spoor. Van de buit heeft de politie o.a. enige schrijfma chines kunnen achterhalen. Tegen een van de Amsterdammers, die geen aandeel blijkt te hebben gehad in de inbraken, is procesverbaal ter zake van heling opgemaakt. Aanslag was een misverstand De stroom van berichten over een mislukte aanslag op premier Nehroe van India is door Nehroe zelf afge damd met de mededeling, dat het hele geval berustte op een „misver stand". Nehroe verklaarde via zijn secretaris, dat de ricksja-man, die Za terdag in Nagpoer op de treeplank van zijn auto is gesprongen, hem ver moedelijk slechts een verzoekschrift wilde aanbieden. De man had een stuk papier in zijn hand en na zijn arrestatie werd in zijn bezit een klein, roestig mes aangetroffen. Nehroe voegde hieraan toe, dat hij aan het incident geen belang hecht. Het voorval heeft niettemin in heel India diepe indruk gemaakt. Het par lement en de provinciale raden on derbraken hun zittingen en zonden Nehroe gelukwensen in verband met de goede afloop. Ook het ministerie van Binnenlandse Zaken neemt het gebeurde ernstig op. Leden van de geheime dienst hebben zich naar Nagpoer begeven, om te zien of ach ter de zaak een politiek motief schuilt. De dader van de „aanslag" op Neh roe, de 32-jarige ricksjabestuurder Baboe Rao uit Satara in de staat Bom bay scheen volgens de politie dronken te zijn en was geestelijk gestoord. Hij bevindt zich onder oLservatie in een ziekenhuis. Gisteren verscheen hij voor de rechter, die besliste, dat zijn hechtenis met 15 dager» zal worden verlengd. Volgens de politie bracht de aanval ler eerst de auto van de premier tot stilstand door zijn ricksja er voor te zetten en sprong daarna op de tree plank van de auto. „Hij had een mes in de hand. Hij werd onmiddellijk overmeesterd door de militaire se cretaris van de gouverneur en enige politie-functionarissen. De auto van de premier zette de tocht onmiddel lijk daarna overeenkomstig het pro gramma voort", zegt de politie. Naar verluidt, heeft Baboe Rao te genover de politie verklaard, dat hij niet de bedoeling had om Nehroe te doden, maar slechts een onderhoud met hem had gewenst. Grieks schip vergaan In de Ionische Zee, ten Oosten van de Zuidpunt van Italië, is Zondag avond het Griekse s.s. „Iason" (449 Atoombommen China? voor Het Londense blad „Observer" be richt, dat volgens welingelichte krin gen te Washington, de Sowjet-Unie communististisch China een aantal atoombommen en de middelen om er gebruik van te maken ter beschik king zou hebben gesteld. ONTPLOFFING OP AMERIKAANSE SPOORWEG. Zondagavond is op de New York Centraal-spoorweg een dynamietlu- ding ontploft, nog geen kwartier voordat een speciale trein met 300 vrijmetselaren, die van een congres te Detroit kwamen, zou passeren. Een gelukkige omstandigheid was, dat de ontploffing eon wissel-mecha nisme vernielde, waardoor de signa len automatisch op veiligsprongen. De politie heeft onmiddellijk oen onderzoek ingesteld. Jager schoot zichzelf De Engelse majoor Nigel Baker werd Zaterdag op het terrein van zijn buitenverblijf te Ilaywards Heath ge wond aangetroffen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, waar opera tief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is nog ernstig. Majoor Nigel, die in 1946 is gehuwd kerken uit Den Haag, was jagende op met baronesse van Tuyll van Seroos- duiven toen hij in de sneeuw uitgleed. Bij de val ging zijn geweer af en hij kreeg een schot in de borst. RADIO-ACTIEVE WOLK BOVEN NOORD-WEST-EUROPA Een grote wolk die radio-actieve deeltjes bevat, afkomstig van de Ame rikaanse atoomproeven in Nevada, is in de loop van het weekeinde de Brit se eilanden gepasseerd. De wolk drijft met een snelheid van ongeveer 160 km per uur, i nde richting van Dene marken en Zuid-Zweden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9