Sro'.e drukte voer en na de strijd te A'dam lste klassers in cijfers en standen Mager gelijk spel voor Oranje, verdiend resultaat voor Denen „Ik hoop nog een kans te krijgen" tverklaarde Wilkes Ned. Kath. Sportbond bezint zich op de nieuwe KNVB-vorm MAANDAG 14 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 1 Een houdbaar doelpunt van Birkeland, fraaie gelijkmaker van Abe Lenstra Het gros van de 65.000 toeschou- J wers, die Zondagmiddag het Olym pisch Stadion bevolkten, koestorde zich in een royaal schijnende winter zon en dat verhoogde nog de opper beste stemming, waarin het publiek zich bevond. Zou het niet de eerste, ongetwijfeld grote overwinning, van het na de voetbalvrede „herboren" Nederlands elftal mee beleven? Als vanzelfsprekend aanvaardde ieder een het excuus, dat de Stadion-direc tie liet omroepen omdat het keurige Zaanse muziekcorps niet de gebrui kelijke rondgang door het stadion kon maken. De sintelbaan lag er na melijk bij als één vuilbruine modder poel. En dan het veld. Ja dat was toch wel iets, dat aan dit massale sa menzijn iets sombers gaf. Er was vrijwel geen gras op te bekennen en het zag er eerder uit als een stuk af gebrande hei dan als een tournooi- veld voor een internationale voetbal- wedstrijd. Het oppervlak leek te be staan uit een mengsel van zand en half bevroren modder. Meer gespannen dan ooit wachtten de 65.000 op de dingen, die komen gingen. Ovationeel was het applaus, toen de elftallen buiten de catacom ben verschenen. Voor een goed deel golden de toejuichingen „gast mid denvoor" Faas Wilkes, die bij zijn aankomst geestdriftig verklaard had, er zo veel zin in te hebben. Dat ging wat worden! Daar zouden straks doelpunten vallen, waar de vonken afsprongen! Geen wonder, dat na het Deense volkslied het Wilhel mus weer machtiger dan in jaren over de speelweide galmde. Nauw lettend volgden meer dan 100.000 LUNDBERG, de 35-jarige Deense aanvoerder, die als rechtbinrien een prima partij vertolkte. maar één schot op zijn doel gehad; van Dillen, en dat had hem al erg weinig moeite veroorzaakt Na 18 minuten scheen het er dan toch van te gaan komen in onze voorhoede. Wilkes liet zien, hoe hij nog kon dribbelen, de bal ver voor zich uitdrijvend en deze met een tussensprintje weer bereikend. Hij plaatste naar Lenstra, die een achte loos schijnend, maar in wezen „uit gekookt" kopballetje naar Timmer- t-.,,.., mans gaf. Die zond de bal verder ogen de gebruikelijke voorbereidin-j naar rechts, naar ons „kanon", Dil- gen voor een landen-duel: het werki len. Een schuiver! Uitstekend ge- van de voortvarende fotografen stopt door Henriksen. (groter in aantal dan de spelers) en Kort na elkaar verzuimde het Ne-' derlandse elftal hierna twee kansen om een voorsprong te nemen, welke de strijd wellicht een geheel ander karakter zou hebben gegeven. Na een WilkesTimmermansDillen combinatie caramboleerde de bal via het lichaam van Henriksen over de zijlijn. En tijdens een (nieuw) heet gevecht voor het Deense doel, keer de linksachter Larsen op de lijn een vlammend schot van Dillen. De te rug gesprongen bal, die Wilkes daar op tot tweemaal toe retourneerde, raakte eerst stopper Broegger en flitste vervolgens naast. Bij de rust (11) kon men spre ken van een diep teleurstellend re sultaat envan een prachtige prestatie van de Denen. DE TWEEDE HEILFT. De rust bleek Oranje niet- tot een' veel betere inspiratie te hebben ge- bracht. Wel stonden Wilkes en Len- Inhaalprogramma leverde slechts zes wedstrijden op Eerste klasse A: Zwolse Boys Excelsior 12; LeeuwardenGo Ahead 11. Eerste klasse B: DWSSparta 1—3. Eerste klasse C: NECVitesse Eerstet klasse D: BW—AGOW 2—1; DFCVV '03 0—O stra na twee minuten al weer oog In I oog met Henriksen, maar de oud- veld maar het wist er mek anders Rotterdammer aarzelde zelf om te ^reiken d n hoekschoppen: de manipulaties op het midden: de hartelijke begroeting tussen de aan voerders Knud Lundberg en Jan van Schijndel en de toss, die door de Deen werd gewonnen. Faas Wilkes viel de eer te beurt, de bal aan het rollen te mogen bren gen. Hij deed dat met een lichte aanraking van zijn rechtervoet, want Lenstra kwam al aanlopen om het leer in ontvangst te nemen. De Fries speelde terug op Schaap, die de eer ste aanval in deze ontmoeting wilde opbouwen via Lenstra en Timmer mans. Maar de Deense linksback Larsen doorzag dat plan en brak de eerste attaque doelmatig af. Er volg den voorzichtige acties van beide partijen, die eikaars krachten tracht ten te schatten. Daarbij bleek spoe dig, dat die van de Denen niet gering waren en dat de Skandinaviers ze ker niet slecht „overwinterd" had den. Onze stopper van der Hart moest zich v<jjledig concentreren op de snelle acties van het Deense binnen- trio en was al gauw gewikkeld in duels met de vurige aanvalsleider Christensen. Van hun kant maakten de Neder landers een tamelijk nerveuze start. Van Schijndel begon met slordig te plaatsen en ook een center van de ver opgerukte Wiersma was niet nauwkeurig genoeg om de naar een Samenwerking was mogelijk. Zo, dat bewees tenminste, dat er samenwerking mogelijk was in on ze vuurlinie en het herstelde het vertrouwen merkbaar in de ploeg. Schaap en van Schijndel lanceerden het aanvalskwintet voor nieuwe po gingen, die weliswaar een licht veld- overwicht op de Denen ten gevolge hadden, maar die toch niet het ge wenste resultaat afwierpen. Onze sterren-voorhoeae probeerde het te vaak te mooi te doen en dat was op dit bijzonder zware veld, waarop de bal dikwijls werd afge remd. erg riskant. Het zuive- plaat sen bleek uitermate moeilijk en als er dan even iets misliep, was de mooi opgebouwde aanval al weer onder broken door de even ijverige als kun dige Deense verdedigers. Daarbij kwam, dat Wilkes persoon lijk teleurstelde. Hij speelde soms ver teruggetrokken en fungeerde soms meer als binnenspeler dan als leider van de aanval. Van een grote superioriteit van hem, ten opzichte van stopper Broegger, was aller minst sprake. Hetzelfde kon men zeggen van de zeer actieve, maar zich op dit veld allesbehalve op z'n ge mak voelende de Harder en de Deense rechtsback Amdisen. Even leek het er op of een Neder landse aanval (waarom wéér in de gunstige positie sprintende Dillen te breedte?) tot de gelijkmaker zou bereiken. Weinig sensationeels. Na vijf minuten kon het eerste schot op doel in deze wedstrijd wor den genoteerd: een schot op het. Nederlandse doel, afgevuurd door Christensen, maar bekwaam gestopt door de Munck. Daarna kwamen er ook veelbelo vende aanvallen van de Oranjeman nen. De Harder en Wilkes drongen ver in het Deense doelgebied door, maar zij werden afgeremd door de gerenommeerde stopper Broegger. leiden. Maar Wilkes trof een in ver twijfeling uitgestoken been van linksachter Larsen en de Harder knalde-vervolgens-huizenhoog over. Ook Abe Lenstra had weinig geluk, toen hij na een uitnemende pass van Dillen door de beide Deense backs schieten en bood de kans aan Len stra, die echter geen tijd vond om te richten. De hard werkende Timmer mans beschikte metvzijn sporadische schoten ook al niet over het juiste maatgevoel. Een massale kreet van bewonde ring klonk op, toen de fel op de huid gezeten Wilkes desondanks een enorm hard schot van 25 meter af stand losliet, dat niet meer dan een halve meter bezijden de paal raas de. Er zat klaarblijkelijk nog „vuur" in de voeten van de gewezen Xerxes- speler. Het Nederlands elftal drong on ophoudelijk dreigend, maarniet doortastend op. Het verloor zich in eindeloze combinaties als deze: Dillen -Wilkes-Lenstra-Wilkes-de Harder- Wilkes-Lenstra-Wilkes.en wég was de bal gegraaid door een of an dere Deen, die hem dan maar liefst zo ver mogelijk naar de andere helft kogelde. Soms nog met beangstigen de gevolgen ook. Want in hun drang naar een doelpunt kwamen. Neder landse verdedigers van der Hart en Wiersma herhaaldelijk naar voren. En dat had uiteraard wel eens tot gevolg, dat de dekking van de kwieke buitenspelers, de naamgeno ten Hansen, van wie de linker-vleu- gelman zijn 25ste wedstrijd speelde, niet tijdig werd overgenomen. Of dat de debuterende centervoor en diens ervaren clubgenoot Lundberg, zo vrij als een vogeltje in het veld lie pen. Vastlopend aanvalsspel. Daarentegen vormden de Deense verdedigers een nauwe trechter, waarin onze op de breedte ingestelde agressie steeds vastliep. Eindelijk, in de 20ste minuut, zond Timmermans weer eens een verfrissende voorzet- in-de-lengte naar de op volle snel heid spurtende- Dillen. Doch de gre tig schietende Eindhovenaar miste het doel op een meter. Nederland was en bleef beslist sterker in het ook met een nieuw, denderend meter-schot, dat Wilkes inzond. Het ging niet in de Nederlandse ploeg. Het frisse, geïmproviseerde, op het benutten van kansen afge stelde voetbal, dat in de oefenwed strijden zo bekoorde en dat zo doel treffend bleek, kwam nu eenvoudig niet aan bod. Het bleef bij het re cept DillenLenstrade Harder Wilkes enz. enz. zonder een plotse ling verpletterend schot, dat de han den weer eens op elkaar kon bren gen. Dat laatste gebeurde helemaal niet deze middag. Het publiek toonde zich sterk teleurgesteld. Als het niet zo veel aandacht nodig had gehad voor het watm houden van ver kleumde handen en voeten, was het misschien gaan gapen Er ontstond nauwelijks enig ru moer, toen stopper Broegger in het strafschopgebied een schot van Wil kes met de arm stopte en de scheids rechter daaraan niet de minste aan dacht schonk. Het publiek leek on geïnteresseerd en voelde blijkbaar niet eens wat voor een „goedkoop" doelpunt uit een eventuele penalty! Bewondering kon het alleen nog opbrengen voor de formidabel snelle rushes van de kleine Deense rechts buiten Joergen Hansen, die daarmee evenwel ook geen succes had omdat zijn mede-voorwaartsen enkele ma len in de door van der Hart opge zette buitenspelval liepen. Een Nederlands wanhoops-offen- sief in de laatste minuten, waaraan zelfs de achterspelers Wiersma en Kuys deelnamen, bleef doelloos. Een schot van Dillen werd in een woud van Deense benen gesmoord, zelfs kostte het nog heel wat moeite, een door de Denen op de valreep afge dwongen hoekschop op ons doel, af te slaan. Bij het eindsignaal van de onopvallend en dus goed leidende scheidsrechter van Nuffel, hadden ve len het gevoel, dat het Nederlands elftal een nog ongunstiger resultaat had behaald dan bij een nederlaag, een jaar geleden. „Ik kan mij voorstellen, dat het pu bliek teleurgesteld is over mijn sipel", verklaarde Faas Wilkes ons na afloop van de wedstrijd tegen Denemarken. „Ik vind het jammer voor de toe schouwers, dat het zo gegaan is, ik vind het ook jammer voor mijzelf. Het is geen verontschuldiging, heus niet en laat men mij goed begrijpen, maar met een goed bespeelbaar veld had dit Nederlands elftal niet alleen een maar die bleken juist te veel. Lenstra maakt gelijk. Pas in de 36ste minuut werd de Nederlandse veldmeerderheid tast baar. En het moet een voldoening T^ov, A TT ozijn geweest voor de wel iets te wei- nna £3erde b|1 i nig in het spel betrokken Dillen, dat nog eens mooi voor „trok leverde ninnn« naar Timmer. werd opgevangen. Het scheelde tel-1 overwinning behaald, maar zelfs een kens centimeters in onze aanval, I zege met ruime cijfers. Op dit veld en het krachteloze schot van Dillen niet meer dan een hoekschop op. Oranje hield nog even aan en weer was het de Harder, die van de hoekvlag af een voorzet in de doelmond liet da len. Doelman Henriksen's beg-rige armen waren evenwel het eerst bij de bal. Men kon niet zeggen, dat de wedstrijd tot dan toe veelsensatio- needs, zelfs veel interessants gebo den had. Op de tribunes begon men zioh af te vragen, waar die hoop ge roemde productiviteit van onze voor hoede bleef enhoe het zat met de van ouds bekende dribbels en ko- gelharde schoten van „onze Span jaard", Faas Wilkes. Houdbaar schot trof doel (01). hij de fraaie runnpass naar Timmer mans zond, welke de Deense verde digingslinie open soheurde. Timmer mans liet met een dieptepass Abe Lenstra de aanval afronden, die het loopduel met Amdisen duidelijk won en de bal met ijzige beheersing, langs doelman Henriksen plaatste. (11). Voor het eerst klonk de kreet „Abe" door het stadion, maar (nog) weinig overtuigend. dat hebben de Denen heel goed be grepen, is de verdediging altijd in het voordeel. Dus hebben zij alles gecon centreerd op de defensie en van daar uit hebben onze tegenstandera, als zij de kans kregen, hun aanvallen opge bouwd. Ik heb gehoord, dat de Keuze commissie ervan overtuigd is, dat ik alles gedaan heb om te zamen met de anderen het elftal tot een overwin ning te voeren. Ik moet het hebben van een flitsende beweging, een plot selinge kans om te scoren en op een goed hard veld, waaraan ik nu al ja ren gewend ben, komt mijn spel nu eenmaal beter tot ontplooiing dan op dit zware trage terrein. Dacht u soms niet. dat Lenstra en de Harder onder andere omstandigheden tot sterker spel waren gekomen? Ik hoop nog een volgende gelegenheid te krijgen om te tonen wat ik in mijn mars heb, maar dan onder meer normale omstandig heden". Denk je aan de wedstrijd tegen Bel gië o-p 3 April? „Dat hangt van de Keuze-commissie af en dat hangt natuurlijk ook af van Valencia. Zondag a.s. speel ik waar schijnlijk niet mee met Valencia, om dat de club enkele nieuwe spelers wil proberen voor de aanstaande beker wedstrijden. Trouwens, de kans is groot, dat ik dit seizoen helemaal niet meer in het elftal meespeel, want de competitie is eigenlijk bijna afgelopen en Valencia gaat zich nu concentreren op de bekercompetitie, waarbij geen buitenlandse spelers in de ploegen kunf.en worden opgesteld". Blijf je voorlopig in Spanje? „Op 10 April loopt mijn contract af. Als Valencia mij nog een jaar wil houden, dan accepteer ik dat graag. En het ziet er wel naar uit, dat ik voorlopig nog niet naar Nederland terugkeer." tocht naar het stadion heeft gemaakt. In de negende minuut was het zo maar ineens gebeurd. Christensen en Birkeland „wandelden" al cen terend alsof zij aan het trainen wa ren, ons doelgebied binnen en de linksbinnen loste een fel schot, op iets meer dan een meter hoogte langs de rechtërbinnenkant van ons doel- vlak. De Munck stak geen hand naar de bal uit, die zeer wel te stoppen was geweest. De Denen hadden de leiding genomen (01) terwijl de Nederlandse achterhoede blijkbaar in alle gemoedsrust op een buitenspel situatie rekende. De Belgische scheidsrechter van Nuffel wees ech ter naar het midden. Nog liet de machtige Nederland se aanhang zich niet verontrusten. Het liep zo'n vaart niet met dat ene doelpunt. Kanjers van Dillen, Wil kes of Lentra zouden straks wel een të kunnen bemachtigen, drastische verandering in de situa- j Tenminste 27 van hen za- tie brengen. Tot ver in de omtrek verliep, van het Olympisch Stadion waren te Amsterdam zijn de voer tuigen geparkeerd geweest, waarmee een groot deel Zwarte kaartjes _p straat niet te koop. Een legertje recher- begon waren vrijwel alle pinda's. Tegen de koude bezoekers aanwezig en. beschermden de bezoekers van de 65.000 bezoekers de stadion en de zwarte ver kooers lieten daar dan ook verstek gaan. Maar in de Reeds vroeg in de och- café's en restaurants in de tend begon de intocht van buurt moeten toch nog wel het legioen in Amsterdam, jagajr"— 1 Auto's volgepropt met voetballiefhebbers uit alle verwisseld zijn. delen van het land reden aan alle kanten de stad binnen. Er waren Amster dammers, die rond het kof- fieuur plotseling visite kregen van 6 a 7 na een lange tocht hongerige man nen. Zoals gewoonlijk wa ren er ook de optimisten, die zich in de omgeving van het stadion posteerden in de hoop nog een kaartje stonden bijna 10.000 per sonenauto's. 120 autobus sen en vele duizenden mo toren. bromfietsen en rij wielen geparkeerd. In het stadion was 'n uitgebreide staf nersoneel aanwezig: 300 controleurs. 250 verko pers van koffie, koeken, chocolade, pinda's en zich met plaids, dikke wol len dassen en vele truien. Misschien was het wel door de laatste, dat door de omroep herhaaldelijk verzocht moest worden wat in te schuiven Na afloop had de ver keerspolitie, die ditmaal niet van de marathontoren. gen deze hoop in vervul- Maar onze schutters bleken voor-1 ling gaan en bemachtigden alsnog danig geïmponeerd, zo goed als de Denen waren aangemoedigd door hun succes. De Munck moest dan ook zijn kunde tonen op een 30- meter-schot van de rappe linksbuiten een toegangsbewijs voor de normale prijs. Een Deen namelijk, die 27 kaartjes voor een reisgezelschap bij zich had, ging uitverkoop T tt uuu houden, toen dit gezelschap Jens Hansen en hij mocht van geluk niet verscheen Qm hem spreken, dat even later Christensen tet?en de menigte te be de bal juist óver de lat lepelde. I schermen kreeg hij hulp Na een kwartier had de Dense van de politie, die er op doelman Henriksen eigenlijk nog toezag, dat alles ordelijk De verkeersregeling v" or het begin van de wedstri'd baarde weinig zorgen. De verkeerspolitie had voor deze dag de beschikking gekregen over 250 man nersoneel, waarvan het "rootste deel zich in de na bijheid van het stadion be vond. Maar ook bii de "rote invalswegen van de stad was personeel ge plaatst. Toen de wedstrijd verkeer regelde, een heel wat moeilijker taak, want iedereen wilde zo spoedig mogelijk wegkomen. Dat leidde nog al eens tot op- stoDpingen, maar te"r.i half zes was aldus de politie in de buurt van het stadion alles weg. Mis schien niet de tien eigena ren van auto's, die hun voertuigen op verboden plaatsen hadden gepar- honderd personen met al- keerd. Hun wagens waren. nen in twee uur tiid heel om bii hun auto te komen wat verorberen: 26.000 koDjes koffie en ruim 6500 warme worstjes deden de nog genoeg. Verkocht wer den o.m. 16.000 chocolade repen, 10.000 gevulde koe ten dat deed natuurlijk geen van hen) door de po litie weggesleeot en od de gen werden er overigens niet uitgedeeld, want de politie kneep voor deze ge- ken en 6500 zakjes met legenheid een oogje toe. Eerste klasse A: Eerste klasse C: Holl. Sport '12 9 2 1 20 34—13 PSV 12 10 2 0 22 39—1, NAC 11 7 3 1 17 26—13 Rapid JC 11 7 3 1 17 30—1 Amsterdam 12 5 4 3 14 26—18 Limburgia 10 6 2 2 14 22—ll Excelsior 12 5 4 3 14 18—14 GVAV 10 4 4 2 12 21—2:1 MVV 12 5 3 4 13 29—20 Haarlem 10 4 3 3 11 17—1: Longa 11 5 2 4 12 27—23 EBOH 9 4 2 3 10 18—1: Emma 8 4 2 2 10 9— 9 Blauw Wit 10 4 2 4 10 13—l:4 Roda Sport 11 4 2 5 10 18—18 NOAD 10 4 2 4 10 12— 1- Leeuwarden 10 3 3 4 9 18—21 Alkmaar 10 4 1 5 9 18—21 DOS 11 4 1 6 9 18—28 Ensched, B. 11 3 2 6 8 15—2'! Zwolse Boys 12 3 3 6 9 17—27 NEC 10 1 4 5 6 14-2; Go Ahead 10 1 5 4 7 10—13 Feyenoord 10 2 2 6 6 1521 Stormvogels 12 1 4 7 6 19—29 Herm. DVS 11 1 4 6 6 15-2] Veendam 10 1 2 7 4 14—37 Vitesse 10 0 3 7 3 11—21 Eerste klasse B: Eerste klasse D: Willem II 11 8 2 1 18 38—16 Ajax 12 6 5 1 17 26—1( Sparta 12 4 6 2 14 30—53 VVV 10 6 4 0 10 21— Fortuna '54 10 6 1 3 13 15— 9 Enschede 11 6 2 3 14 231(1 DWS 11 5 3 3 13 16—13 HVC 11 3 7 1 13 151(4 EDO 11 5 3 3 13 12—13 Eindhoven 9 4 4 1 12 16— 1 Sittardia 9 4 2 3 10 16—12 BW 10 3 5 2 11 1414 Elinkwijk 10 4 2 4 10 21—19 RBC 12 4 3 5 11 20—2' SVV 10 4 2 4 10 22—25 DFC 10 4 2 4 10 16—13 ADO 11 3 4 4 10 12—18 Volewijckers 10 3 4 3 10 1411 Heerenveen 8 3 2 3 8 26—20 Graafschap 12 4 2 6 10 18—23 Wageningen 10 3 1 6 7 11—17 AGOVV 9 2 2 5 6 11—21 Brabantia 12 2 3 7 7 1630 VSV 10 1 4 5 6 11—18 Rigtersbl. 10 2 2 6 6 16—30 Xerxes 10 0 5 5 5 313 Heracles 9 2 1 6 5 21—27 Be Quick 8 1 1 6 3 6—21 in Vergaande gevolgen voor jeugdleiding en vorming Onder zeer grote belangstelling vond onder leiding van de landelijke afdeling voetbal van de Nederlandse Katholieke Sportbond Zaterdag te mat ligt de opvoeding en het klaar- Pu maken voor de levensstrijd. Ir. Hopster sprak over het reorga nisatie-rapport, speciaal ten aanzien! bii van de opbouw van het nieuwe, tw bondswezen, welke op de zuilen dei amateurvoetbal en betaald voetbal ka: zich zal gaan voltrekken. ble Er ontstond een levendige discus- be! '-'f r. -- r> r,r onisiona een levenaige uiscus- uc Utrecht een bijeenkomst plaats van sje me^ betrekking tot het gesproke- las alle commissies katholiek voetbal, zoals deze in alle K.N.V.B.-afdelingen en -districten zijn geconstitueerd. Na een kort openingswoord, waar in de voorzitter, de heer Henk van Turnhout, de afgevaardigden wees op de dingen, die in de vaderlandse voetbalwereld staan te gebeuren en waarop de N.K.S. zich heeft te be zinnen, volgde een inleiding van de nationaal adviseur van de N.K.S., rector P. Boymans, en daarna een beschouwing met betrekking tot het re-organisatie-rapport van de K.N. V.B. door zijn voorzitter ir. H. Hop ster. Rector Boymans pleitte voor het vasthouden der principes, ook in de sport,- en vooral onder de thans ge wijzigde voetval-omstandigheden, nu de gedachte van de vormende waar de van het voetbalspel op de achter grond dreigt te komen. Het amateu risme in de voetbalsport en zeker de katholieke verenigingen dienen zioh met alle kracht en macht in te zet ten voor de handhaving van de zui vere intenties van de sport tot be houd van het Nederlandse jonge volk. Immers, in het spel op de gras- BONDSELFTAL VERLOOR VAN DJURGARDENl—6. In het stadion te Geleen is de voet balwedstrijd gespeeld tussen een Nederlands bondselftal en de ploeg van Djurgarden uit Zweden. De gas ten wonnen de wedstrijd met 62, nadat zij bij rust reeds een 4—0 voorsprong hadden. NEDERLANDS JEUGDELFTAL OEFENDE IN HAARLEM. Gelijkspel 22. Op het uitstekend bespeelbare terrein van „Haarlem" heeft het voorlopig Nederlands jeugdelftal Za terdag een oefenwedstrijd gespeeld tegen Haarlem. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijkspel nadat Haarlem bij de rust een 20 voorsprong had. Het spel van de jeugdploeg viel voor de rust tegen. De spelers ble ken niet op elkaar te zijn ingespeeld en de aanvallen waren te doorzich tig om de Haarlemse achterhoede veel zorgen te baren. De jeugdige achterhoede daarentegen weerde zich verdienstelijk en het was voor al doelman Feyt (Willem II), die een uitstekende indruk maakte, evenals de linksachter Kraay (DOS). Haarlem nam in de eerste helft door toedoen van Brussee en Jacob een 2—0 voorsprong, maar in de tweede helft, toen het spel bij de jeugdploeg aanmerkelijk beter vlot te, wist middenvoor Rutten (Roda Sport) in de tiende en twintigste mi nuut handig te profiteren van en kele foutjes in de Haarlemse verde diging waardoor de stand in even wicht kwam. De jeugdploeg behield hierna het beste van het spel zonder dat zij er in slaagde de veldmeerder heid in tastbaar resultaat tot uiting te L.engen. Uitgezonderd doelman Feyt en linksachter Kraay, die bei den een zeer goede wedstrijd speel den, trad geen der spelers van de jeugdploeg op de voorgrond maar het geheel maakte speciaal in de tweede helft "een alleszins bevredi gende indruk. De keuze commissie van de KN ne, waaruit bleek ,dat men het nu niet bepaald eens was met alle voor gestelde wijzigingen, in het bijzon der daar waar de raakpunten met het katholieke voetbal zijn gelegen. Met grote meerderheid van stem men werd daarna een motie aange nomen, welke aan de K.N.V.B. ter kennis zal worden gebracht. In deze motie spreekt de vergadering als zijn mening uit, dat de jongste ontwikke ling in de voetbalwereld tot zeer ver regaande gevolgen kan leiden, ten opzichte van de katholieke beginse len aangaande jeugdleiding en vor ming. Verder wenste de vergadering, dat in het reorganisatie-rapport niet zal worden gesproken van vertegen woordigers van het katholieke voet bal, doch van vertegenwoordigers van de afdeling voetbal van de N.K.S. WIELRENNEN PARIJS—NICE nu De Fransman Jean Bobet heeft de eer ste etappe van de wedstrijd ParijsNice gewonnen. Hij reed de 243 km. van de do Franse hoofdstad tot Nevers in 6 uur 34 min. 23 sec. André Darrigade (Fr.) kwam op de tweede plaats in 6.35.53, ge- ov volgd door zijn landgenoot Emile Carra ra en Louison Bobet, die een groep van gr vijftig renners aanvoerde. w; Enkele honderden belangstellenden m zagen Zaterdagmorgen om negen uur aan de voet van de Eiffel-toren 88 ren ners officieus van start gaan. De officiële start was in Sèvres. Drie renners ontbra- vc ken op het appèl: de Duitser Heinz Mül- Ni Ier, de Zwitser Schwager en de Frans- tij man Maurice Diot. De tweede etappe van Nevers naar St. Ni Etiënne (236 km.) is geëindigd met een overwinning van Bernard Gauthier (Fr.) die in de eindspurt landgenoten Moline- ris, Privat, Roland, Geminiani en Buzzi w in deze volgorde klopte. De tijd van de BI winnaar was 5 uur 58 min. 41 sec., ge- mid. snelheid 39,477 km./u. or pl to GEEN AUSTRALISCHE WIELRENNERS NAAR OLYMPISCHE SPELEN? m De Australische wielerbond zal geen ploeg afvaardigen naar de Olympische dc Spelen, die in 1956 in het eigen land (te Melbourne) worden gehouden, indien dj het organisatie-comité voor de spelen geen gehoor geeft aan zijn adviezen. Zoals bekend, was onenigheid ontstaan tussen beide organisaties over de bouw pl van de baan te Melbourne. Wanneer het b< comité de waarschuwingen van de wie- zf. lerbond naast zich neerlegt, zal deze zich niet allen onthouden van medewerking aan de Olympische wedstrijden, maar ook geen Australische deelnemers aan- B wijzen. 0- SCHAKEN - Te Moskou is het tournooi voortgezet om het Russisch schaakkampioenschap met het spelen van de partijen uit de 18 en voorlaatste ronde. De uitslagen luiden: GelierMikenas 10; SpasskyKorchnoy 10; Furman C) Flohr 1—0: KahnTsjerbakov V7—y2\ Petrosyan—Antoshin y]/7. Afgebroken werden de volgende partijen: Kotov—Ke Y' res, BotwinnikLisitsin. AverbachBo- K risenko, SimaginTaimanov en Smyslov tvi Ilivitsky. st Voorts werden de afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen luiden: 17e ronde: FurmanKahn 01; Bo- risenkoSpassky 10: Korchnoy—Bot- S' winnik 01; LisitsinKotov 01; Anto- shinTsjerbakov 10. fn: 18e ronde: KotovKeres V7—Yy, Bot- gi winnikLisitsin y2V7\ AverbachBo- risenko y2y,\ SimaginTaimanov 01 SmyslovIlivitski 01. Er zijn nu 18 ronden gespeeld, en met cl oi VB heeft het bondselftal dat Woens- nog één ronde voor de boeg luidt de dag 16 Maart a.s. te Groningen tegen stand: 1. Geiler 12 punten 2. en 3. Bot- de Zweedse ploeg Diurgarden speelt winnik en Smyslov, ieder 11U punten; 4. als volgt samengesteld: I Spassky 11 punten; 5. 6. en 7. Ilivitski, Doel: van der Land (HBS). Achter: Wiersma (Donat) en Mes man (Amsterdam). Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoer der, van der Hart (Fortuna) en Klaassens (Venlo). Voor: Pitters (DWS), Roosenburg (Sneek), Cor van der Gijp (Emma), Lenstra (Heerenveen) en van Geel (SW). Reserves: Roffel (GVAV). Buist (GVAV), de Linde (Leeuworden), de Jong (Veendam) en Walburg (Veendam). I Petrosyan en Taimanov, ieder ïoy pnt. g b KAMPIOENSCHAP LSB v B De uitslagen van de vijfde ronde lui- v, :n: A. Smitmr. A. G. de Blécourt 1—0 g A, Barkemamr. A. de Groot 1—0; W. DemmendalD. Posthuma 10. De stand is thans: A. Smit 4 (5): A. P Barkema 3 (4): mr. A. de Groot 2x (4); d W. G. Demmendal l'/ix (5); B. Smit 1'h (3); mr. A. G. de Blécourt 1 (4); D~. Posthuma 0 (3). g De stand in de 2e klasse is: F. v. d. c Laan 3; D. Braam 2; C. v. Tol lx; M. D. n Etmans en J. G. Bethe 1; Chr. Sterk Ox.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6