D'Ehdeshtë- Deense amateurvoetballers dwongen Nederlandse semi-prof-spelers een gelijk spel af (1-1) DE ORANJELEEUW BEDWONGEN De opname van Faas Wilkes paste helemaal niet in de Oranje-voorhoede LENSTRA MAAKTE GELIJK ALWEER GEEN DOELPUNT... MAANDAG 14 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het leven gaat nu eenmaal gepaard met teleurstellingen en hoe groter verwachtingen men koestert, des te groter kunnen de teleurstellingen zijn, welke men later te incasseren krijgt. En zoals het in 't leven gaat in het algemeen, zo gaat het bijzonderlijk ook in de sport, want de wedstrijd NederlandDenemarken, die gistermiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld, was daarvan het sprekend bewijs. Niemand toch zal het kunnen ontkennen: de verwachtingen omtrent de wedstrijd van het „herboren" Nederlands elftal zijn te hoog gespannen geweest. Voetbal blijft nog altijd voetbal, dat bewees de 17e wedstrijd tussen de vertegenwoor digende ploegen van beide landen en ploeg A speelt zo goed als ploeg B het toelaat. Daarmee is de situatie ten aanzien! van de landenwedstrijd tussen Ne derland en Denemarken volkomen geschetst, 't Is waar, voor tal van Nederlanders is deze wedstrijd een teleurstelling geworden en een bit tere teleurstelling ook en velen zul len zich na afloop beklaagd hebben voor een dergelijk resultaat zijn dure centjes te hebben geofferd. Zó tra gisch moet men de toestand evenwel toch ook weer niet opnemen! 't Is waar, de Oranjeploeg heeft gisteren teleurgesteld, maarwas dit niet veeleer een gevolg van het energiek en doortastend optreden van de te genstander? Was dit feitelijk niet een heel begrijpelijke reactie op het feit, dat de Denen bijna zeker wisten te gen een overmachtige tegenstander te komen staan? En heeft het Neder lands elftal niet herhaaldelijk zelf dergelijke resultaten en soms nog gunstiger resultaten geboekt op een tegenstander, die op papier sterker was? Hebben we er Zaterdag j.l. in cnze voorbeschouwing tot deze Ne derland-*— Denemarken-wedstrij'd niet op gewezen, dat de laatste 43 ne derlaag van Oranje tegen België op 2b October j.l. een eervoller resul taat voor Oranje dan voor de Rode Duivels was? Welnu, laten we de feiten moedig onder de ogen zien. Het gelijke spel, dat de Denen gisteren in het Olym pisch Stadion tegen een overmachtig geacht Oranje-elftal behaalden, is een fraai resultaat voor onze Noor derburen, verkregen na een verbe ten en intensief amateuristisch te- BIRKENLAND, de Deense linksbinnen, die zijn kans benutte. genspel tegenover het prof-voetbal, dat wij, thans het onze kunnen noe men. En heeft het amateur-Oranje elftal in \Toeger jaren niet even ver dienstelijke resultaten tegenover prof-elftallen bereikt? Voor de Denen is dit resultaat on getwijfeld eervol en verdiend. Eer vol, omdat zij het bestaan hebben de Oranjeleeuw te temmen, hem hun wil op te leggen; verdiend, omdat zij èn door goed spel, èn door techniek Zo kwam het eerste doelpunt: Birke- land, de Deense linksbinnen, heeft een kogel op het Hollandse doel afge vuurd en hiermee zijn ploeg een 10 voorsprong op de Nederlanders ge geven. Van links naar rechts ziet men: de Nederlandse doel verdediger De Munck, die protesteert wegens vermeend buitenspel; Jens Hansen (11), Wiersma (2), Christensen (9), Van der Hart, Birkeland, Jiirgen Hansen (7) en achter hem Van Schijndel. en tactiek, èn door aanpassingsver mogen op het uiterst zware veld ge toond hebben hun mannetje te stdan. Geen schuilevinkje spelen. Wij willen met al hetgeen we hier boven schreven geen schuilevinkje spelen en allerminst het povere re sultaat, dat Oranje gisteren behaal de, aan bijzondere omstandigheden alleen wijten. We zeggen het rond uit: het Nederlands elftal heeft gis teren teleurgesteld, bitter teleurge steld. De verwachtingen op dit eerste treffen waren niet ten onrechte hooggespannen, want iedereen dacht, dat het nu wel zou gaan, dat het her boren Oranje-elftal onoverwinnelijk was. De voorafgaande oefenwed strijden, vooral de laatste tegen de Hamburger Spielverein op een nog moeilijker te bespelen terrein ge speeld, waren daar om de verwach ting te wettigen, dat er een omme keer ten goede zou komenEn de opname van Faas Wilkes droeg er bovendien nog toe bij, om de ver wachtingen nog hoger op te voeren. Zo hoog waren die verwachtingen, dat het Olympisch Stalion had het zelfs 100.000 toeschouwers kunnen herbergen ook uitverkocht zou weest zijn. We herhalen evenwel: het Neder lands elftal heeft gisteren teleurge steld en we aarzelen niet het te zeg j 1 f l v,. tU j s 1 H? -,v* W. t;; In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gistermiddag de voetbalwedsrtijd gespeeld tussen het Neder landse Bondselftal en Denemarken. De strijd eindigde in een gelijkspel 11. Onze foto toont het moment, waarop Lenstra de gelijkmaker in het doel schopt, en hiermee de stand, welke met 10 in het voordeel van Denemarken was op 1—1 brengt. Van links naar rechts zien wij. Lenstra, Andisen en doelman Hendriksen zittend op de grond. gen: voor ons ligt dit voornamelijk aan Faas Wilkes, die lang niet ge bracht heeft waarop men allerwege had gehoopt. Hij was niet de stu wende aanvalsleider. Integendeel, hij speelde veel te individualistisch en daarbij hield hij het spel veel te veel op. Telkens als hij het leer be machtigd had of toegespeeld had ge kregen, dacht hij door kort spel door de Deense defensie heen te breken, een fout, die men over het algemeen bij het prof-voetbal ziet maken. Men wil de bal als het ware door de ver dediging heen in het doel lopen. Maar, evenals de Nederlandse verde digingen in het verleden steeds een uitermate goed antwoord wisten op kort spel van de tegenpartij, zo had ook de ongetwijfeld puike verdedi ging der Denen haar antwoord klaar op de verkeerde aanvalsformule der Nederlandse voorhoede. Verkeerde tactiek. De Oranje-voorhoede speelde een verkeerde tactiek. Open aanvalsspel, geleid door de vleugels, bevat een veel groter gevaar voor het vijande lijke doel dan het piete-peuterige korte spel, dat in een stevige defen sie altijd vastloopt. Bewees de Neder landse verdediging in deze wedstrijd zelf niet de juistheid van deze op vatting? Was het ook nu niet de Oranjeverdediging, die het aan het te korte samenspel der Deense voor hoede onmogelijk maakte tot doel punten te komen, ondanks deze aan- valslinie toch herhaaldelijk tot diep in de Nederlandse defensie door drong? Intussen, wat heeft het gedrongen samenspel in het binnenste van de Nederlandse aanval tot uiteindelijk resultaat gehad? Eén doelpunt, dank zij prachtig individueel spel van Abe Lenstra uit een goed geplaatste pass van zijn medespeler Timmermans. En wat had het overigens tot resul taat? Werkloze vleugelspelers, vooral doordat Dillen maar al te weinig in het spel betrokken werd, een speler, die toch wel geacht kan worden tot iets in staat te zijn. Wij hoorden na afloop, dat Dillen weinig presteerde. Toegegeven, maar hij kreeg ook veel tt weinig te doen, om mede ge zien de Deense tegenstand steeds met succes uit het gevecht te voor schijn te komen. (Advertentie) De Harder op de linkervleugel kreeg weliswaar meer te doen, doch de Hagenaar maakt dikwijls de foué do bal te ver door te drijven. Beter lijkt het ons dikwijls het leer maar direct radicaal voor te zetten. Kan een binnenspeler er niet mee weg, dan kan hij de bal altijd nog terug geven, waarmee dit grote voordeel bereikt wordt, dat de verdediging der tegenpartij uit verband wordt gespeeld. Een tekortkoming voorts was het spel der middenlinie om het mid denveld dikwijls volkomen aan de tegenpartij te laten, waardoor de aanval der gasten herhaaldelijk op nieuw aan het werk gezet kon wor den. In perioden van Oranje-overwicht bleek het nut van opdringen wel de gelijk. Zelfs stopperspil en backs kwamen zo nu en dan naar voren cm een aanval in te leiden, evenmin echter met afdoend succes, omdat het Deense doel in die perioden door achterhoede en middenlinie tegelijk werd beschermd. En, mede doordat doelwachter Henriksen menige kans op een Oranje-succes in de weg stond, want hij heeft zijn doel prima verdedigd en een groot deel van het gelijke spel, dat de Denen bevochten, kwam op zijn naam. De zwartharige doelman had er goed het oog in, liep op het juiste moment uit, toonde zich vooral bij de vele corners, die zijn elftal tegen zich kreeg, uit het goede hout gesneden, kortom, hij kan op een prima wedstrijd terugzien. Alles bijeen: het Oranje-team en speciaal de voorhoede heeft öf de te genpartij onderschat öf eigen kracht overschat. En we weten er maar één oplossing voor: dezelfde ploeg als in de oefenwedstrijden, dus zonder Wil kes, die niet past in het pakje, dat de Oranjeploeg zich in de laatste maan den heeft aangemeten. Dan heeft ook dit experiment weer lering gebracht. Dan kunnen we ook met vertrouwen de strijd tegen de Belgen op 3 April tegemoet zien. Dan behoeven we ook niet te verwachten wat we na afloop van deze wedstrijd te horen kregen: een fluitconcert van een teleurge steld publiek, dat geen waar kreeg voor het geld van zijn toegangs- kaartli In de tweede helft van de wedstrijd NederlandDenemarken wist Wilkes bijnaeen doelpunt voor onze ploeg te maken. De bal trof echter de paal en sprong van deze in de armen van de Deense doelverdcdiger Hendriksen. Alweer géén doelpuntDe foto toont van links naar rechts: Dillen, met voor hem liggend Drögger, Wilkes, Lundberg, Olesen en languit in de modder doelman Hendriksen. DE CENTRALE TRAINING VAN DE NED. ELFTAL CLUB. De Nederlandse elftalclub wordt met twee spelers uitgebreid. De keuze-commissie heeft de Holland Sportspelers Schouten en Bak uitge nodigd aan de eerst volgende centrale training deel te nemen. Morgen ko men de spelers van de Nederlands elftalclub weer in het Olympisch sta dion tezamen om zidh voor te berei den voor de eerstvolgende ontmoeting tegen België, welke voor 3 April op het programma staat. De spelers, die in het Bondselftal zijn opgenomen, dat Woensdagavond a.s. te Groningen tegen Djurgarden uitkomt, zullen Dinsdagavond fliet in het stadion te Amsterdam aanwezig zijn. In het Olympisch stadion is men bezig een aparte oefen gelegenheid te scheppen voor de spelers van de Ne derlands elftalclub en tevens voor de trainingen van Blauw-Wit en „Am sterdam". Het wordt een veld van on geveer 60 bij 40 meter, dat met schijn werpers kan worden verlicht. Indien de strenge vorstperiode er niet ware geweest, was dit oefenterrein reeds geheel klaar gekomen. Men hoopt deze trainingsgelegenheid echter over enkele weken in gebruik te kunnen nemen. DE SPELERS. Doelman De Munck heeft weinig moeilijk werk gehad. Het schot, waar mede Birkeland het Deense doelpunt scoorde, kwam ons niet als onhoud baar voor, maar door het appèlleren voor buitenspel van onze achterhoe de was onze doel verdediger uit zijn concentratie gehaald. Het achtertrio Wiersma, van der Hart en Kuys heeft zich van zijn taak behoorlijk gekwe ten. De Deense voorhoede met de tacticus Lundberg als motor, was ook op dit zware veld bewegelijk. De through-pass werd echter weinig toe gepast. Wellicht had onze achterhoe de dan voor een moeilijker taak ge staan. In de tweede helft steeg het spel van stopperspil van der Hart tot grote hoogte. Hij stond tegenover een zeer snelle midvoor, men zou kun nen zeggen tegenover de sprinter Christensen, maar niettemin heeft de man van Fortuna zijn tegenstander weinig gelegenheid gegeven om zich kansen te scheppen. Wat van Van der Hart in het bijzonder opviel was zijn keurig verzorgd plaatsen, een verheugende uitzondering in het elf tal. Van Schijndel heeft heel hard gewerkt en Schaap stond hem goed terzijde, maar te veel gaapten bij een aanval van de Denen de open plek ken op het middenveld, zodat onze ploeg niet kon profiteren van afge slagen Deense aanvallen. Trouwens, noch Lenstra, noch Timmermans fungeerden als verbindingsman tus sen defensie en voorhoede, in tegen stelling met Lundberg, die door zijn teruggetrokken positie juist de grondlegger van de aanvallen zyner landgenoten was. Dillen is veel te weinig in het spel betrokken geweest en af en toe werd hij er moedeloos onder. Timmermans kon evenmin zijn normale spel ont plooien, terwijl Lenstra zijn alom ge roemde „millimeterpasjes" in Hee renveen had gelaten. En de Harder liet zich telkenmale in een hoekje drukken in plaats van afgemeten voorzetten te geven, terwijl zijn be kende trucjes vrijwel steeds misluk ten, te doorzichtig als zij waren voor de Denen, die zeer goede technici waren en uit het gevecht van man tegen man gemeenlijk als overwin naars te voorschijn kwamen. Behalve aanvoerder Knud Lund berg en de 22-jarige debuterende midvoor Jens Carl Christensen blon ken John Amdisen, een debutant van nauwelijks 21 jaar en die een voor treffelijke defensieve partij voetbal heeft gespeeld, alsmede stopperspil Brögger, die door zijn lengte en zijn stugge volhouden het Wilkes bijzon der moeilijk heeft gemaakt, uit. En vol trots klopte Knud Lundberg zich in de kleedkamer na afloop op de borst: dat gelijke spel hebben wij amateurs toch volkomen verdiendl

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5