Enkele aardappelen vormden de inzet van 'n machtige voedingsactie voor Leidse bevolking Sliij&iuaag. De Habo redde tientallen van de hongerdood Zwarthandelaars lieten moddervette taartjes bakken voor ondervoede vrouwen Complicering van bestaan maakt toekomst van de mens onzeker DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 12 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 In de kelders onder de eetzaal hield de ondergrondse haar schietoefeningen Voor ons ligt een krant uit het bezette Leiden in de hongerwinter. De bladspiegel is maar klein, maar toch groot genoeg om honger en ellende de lezer toe te laten grijzen. De voorpagina heeft ons weinig te zeggen. De Duitse zelfoverschatting steekt, ondanks het kerend getij, nog steeds zijn vette koppen tussen de eerste schriel gedrukte regels van de naderende ondergang op. Zij spreken een taal, die de Hollander niet meer verstond en hem telkens weer met ongeduld deed uitzien naar het gestencilde blaadje dat 's avonds als het eerste teken van de naderende lente de brievenbus binnenfladderde. Het stadsnieuws in het bezetters blaadje is interessanter en vertelt lets van het schrijnende leed dat in de laatste maanden van de honger winter in Leiden geleden werd. Links, rechts en onder omlijnen de rouw advertenties de uitzichtloze Leidse nieuwtjes met een zwarte rand. Het meest treft ons het bericht van het overlijden van twee zeer jonge kinderen, zusjes en beiden slachtoffer van de honger. Daarnaast, actueel en misschien nog hongeriger dan de dood, de advertentie van een begrafe nisondernemer als een gier boven de door rouw verslagen huizen. Doodkisten te huur. De laatste nog betaalbare eer die men de overledene kon bewijzen. Doch in Leiden woonden nog tachtig duizend mensen die hoop hadden. Hoop omdat Göbbels propaganda-gordijn spleten ging ver tonen, waardoor het goede nieuws zich over het land verspreidde en vooral omdat in Leiden zelf door een kleine groep mensen groot werk gedaan werd voor velen. Het werk van het comité „Hulp aan Burgerbevolking in Oorlogstijd". Wij vonden de heer Zandbergen, initiatiefnemer en leider van de Habo, bereid ons iets over ontstaan en werk van het comité te vertellen. ALS EEN VAN DE LEIDERS van de plaatselijke ondergrondse kreeg de heer Zandbergen even voor Kerstmis 1944 bezoek van een boer, die hem tien kilo aardappelen be schikbaar stelde voor zijn mannen. Op dat moment was de voedselposi tie van de ondergrondse echter zeer behoorlijk en de heer Zandbergen wilde het aanbod reeds afslaan, toen hem opeens inviel da« de B.S. de enige organisatie in Leiden was, die in staat was de burger voeding in handen te nemen. In zijn enthousiasme door geen en kele ambtelijke molen gehemd, stel de de heer Zandbergen met een aan tal medewerkers een actieplan op en weldra konden spijkers met koppen geslagen worden. Zodra de contacten gelegd waren, stroomden de ga en in natura binnen. Alles ging van eer- leien dakje. Niemand w.'st precies waar het vandaan kwam maar de vleespotten van de Habo i aakten ge vuld en tot grote vreugde van de me dewerkers kon reeds op Tweede Kerstdag een maaltijd worden uitge reikt. Geduld als dagvulling. IJET SPREEKT VANZELF dat een etentje voor enige duizenden personen niet bij een van de comité leden thuis gegeven kon worden. Het probleem werd opgelost toen de N.S.B.-burgemeester begrip voor de r.oden van de Leidse bevolking toon de en de Stadsgehoorzaal ter be schikking stelde. Aan deze beslissing zal natuurlijk ook inzicht in eigen Jijet de hand werden koeien en varken» tot (ehakt vermalen, onmacht debet geweest zijn, maar hoe dan ook de eetzaal was er en de gasten konden komen aanzitten. In de middaguren van een koude tweede Kerstdag dromden reeds vroeg voor de deuren van de Stads- zaal honderden Leidenaars, uitge rust met borden, bestek en een bijna cnvei'zadigbare honger. Het wachten was in die oorlogs dagen een vierde dimensie gewor den. Wy wisten wat wachten was en vulden er onze dagen mee; met bij het slapen gaan als enige zekerheid weer een dag dichter bij de bevrij ding te zijn. Toch heerste er onrust in de wach- tersrij want tussen de grijsaards en vrouwen maakten vogelvrije mannen zich klein om aan de spie dende blikken van de Duitsers te ontkomen. Maar, hoe vreemd het ook mag klinken, de Duitsers hebben zich nooit ingrijpend met deze spon tane actie bemoeid. Hun optreden beperkte zich tot zinloze controles van het voedsel op de plaats waar het bereid werd en een enkele in spectie van de Stadszaal. Gedurfde camouflage. MU MOET ONMIDDELLIJK gezegd worden dat het aandeel, dat de B.S. in deze voedselvoorziening had, natuurlijk handig gecamoufleerd werd. Dit gebeurde zelfs zo sterk dat de voedselactie, de op scherp gestel de werkzaamheden van de B.S. aan het oog \(an de Duitsersonttrok. In de kelders van de Stadsgehoorzaal, die door de burgemeester welwillend ter beschikking was gesteld, vonden naVnelijk in de avonduren schietoefe ningen plaats. Menige Leidenaar. die overdag aan de goedvoorziene tafels aanzat, zal moeite met het slikken gekregen hebben als hij had geweten dat hij bijna letterlijk op een vat kruit zat. Twee ons vlees. Zelden heeft de Stadsgehoorzaal echter een dankbaarder publiek ge kend. Nadat een priester of dominee het Onze Vader had voorgebeden, defi leerde men tafel voor tafel langs de dampende gamellen. De zelf meege brachte diepe borden kregen een berg stamppot met een krater vol vette jus en een gehaktbal van twee ens te dragen. Twee ons vlees voor mensen, die in de laatste maanden de kleur en reuk er van bijna verge ten waren! De gevolgen bleven dan. ook niet uit. Velen werden onwel en moes ten door de geneeskundige dienst be handeld worden. Ze kregen het eten echter mee om thuis te proberen de vette hap bij mondjesmaat naar bin nen te werken. Welkome afwisseling. DE STRIJD VAN DE HABO tegen de honger breidde zich langza merhand uit tot gedeelten van het front waar de vijand gemakkelijk spel scheen te hebben. Met volledige medewerking van de zuster van het Lidwinahuis werd een zuigelingencentrum opgericht en aan jonge moeders werd bijvoeding verstrekt. De voedingsactie begon echter eerst goed toen de schoolkin deren in het St. Lidwinahuis een warme maaltijd konden krijgen. Meer dan duizend grage kindermon- •1 den werden elke middag gevuld. Ook de maaltijden voor de volwasse- 1 >y«rd^x langzamerhand naar het Een overzicht van de Stadszaal tijdens de maaltijd op Tweede Kerst dag 1944. gastvrije huis aan de Zoeterwoudse Singel verplaatst. Deze etentjes vormden voor velen een zeer wel kome afwisseling van het zeer ma- gere centrale keuken-menu. Gebakjes als bijvoeding. WAN TWEEDE KERSTDAG tot aan de bevrijdingsdag hebben de vleesmolens van eert fabriek in Zoe ter woude bijna onafgebroken ge maald. Ondanks het nijpend gebrek aan voedsel in het Westen van ons land behoefde men niet een keer de hongerige schare onverzadigd weg te sturen. Men leefde letterlijk en figuurlijk van de boer, die het comité dan ook nooit in de steek liet. Varkens, die anders als Schweinenbrat de Sauer kraut opgeluisterd zouden hebben, verdwenen spoorloos en doken 'pas weer op als gehaktbal in de vette jus. De aank~ m werden bekostigd uit een fonds, dat door spontane gif ten en gewetensgelden gevoed werd. Zwarte prijzen behoefden nooit be taald te worden. Integendeel, sommige zwarthande laars, die de goed gespekte geldbui del wel wat zwaar op de lever kwam te liggen, stelden hun waren tegen inkoopsprijs ter beschikking. Enkele weken voor de bevrijding trachten zij, de boter die ze op hët hoofd had den, kwijt te raken door tien pond van het edele product in gebakjes te verwerken. De volgende dag kregen de lichtelijk verbaasde zusters van het Lidwinahuis enige honderden taartjes onder de jonge moeders te verdelen. Een ongetwijfeld goed be deeld maar vrij onzinnig gebaar. Het einde. rYE BEVRIJDING KWAM met voed- seldropping en kaakjesregen en de Habo droeg de voedselvoorzie ning over aan het vrije burgerlijke gezag. En terwijl de clandestiene vleesmolens stil kwamen te liggen begonnen de ambtelijke molens in formulieren om te zetten wat uit een spontane opwelling ontstaan was. Dit alles is biina tien jaar geleden. In de krant, die voor ons ligt zijn In de rij voor het St. Lidwinahuis. Ambtsaanvaarding prof- Van den Berg Oorzaak en gevolg In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft prof. dr J. H. van den Berg, tot voor kort bij zonder hoogleraar te Utrecht, het ambt van buitengewoon Leids hoog leraar in de phaenomenologische TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden telejoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. (Advertentie). gele kringen gekomen. Alles ver bleekt en. vergeelt, maar toch is het goed om nog eens terug te denken aan de weinige lichtpunten die de donkerste winter die Nederland ooit gekend heeft dragelijk maakten. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeeen Vertoonde het aanbod niettegen staande het aanhoudende winterweer, tot aan de vorige opgave nog steeds een daling, over de periode van 28 Februari t/m 5 Maart 1955 steeg het aanbod echter van 865 tot 890, t. w. 740, als geheel werkloos ingeschre venen en 150 bij objecten voor aan vullende werken tewerkgestelden. De stijging is voornamelijk het gevolg van de langdurige vorstperiode. Ook het aantal niet werkenden is in niet onbelangrijke mate gestegen. Met ongeduld ziet men dan ook uit naar zachter weer, opdat de werkzaamhe den normaal doorgang zullen kunnen vinden. Een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1953 en 1954 leert dat het aanbod thans be langrijk lager is nl. resp. 1235 en 740. Het aantal aanvragen onderging geen wijziging. Voor een belangrijk deel hebben de ingediende aanvragen betrekking op jeugdige arbeidskrach ten, voorts bestaat in de niet aan seizoenfactoren onderhevige bedrijfs takken- ruime tot goede plaatsings mogelijkheid. Jeugdigen Het aantal aanvragen blijft hoog en het voldoen de nodige problemen opleveren. Op alle mogelijke manie ren wordt getracht het contact met de jeugd te verstevigen en ui te breiden. Vrouwelijke Arbeidskrachten Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bedroeg op 5 Maart 1955: 10®. De vraag nam nog enigszins toe nl. 315 tot 325. Vooral het. tekort aan huishoude lijke krachten is beduidend (dagmeis jes en werksters). Overigens kunnen in vrijwel alle bedrijfstakken vrouwe lijke arbeidskrachten worden ge plaatst. methode en conflictspsychologie aan vaard door het uitspreken van een oratie onder de titel „over neuroti— serende factoren". Spreker merkte in de aanvang van zijn betoog op, dat in .een tijd, ge kenmerkt door relatieve stabiliteit der menselijke betrekkingen het ge loof in een blijvend karakter en een biologisch gedragspatroon sterker is dan in een tij'd, gekenmerkt door sterke en veelvuldige veranderingen. Thans leven wij in een tijd als laatst genoemde waarin geen tussenmen selijke betrekking te noemen valt die niet aan veranderingen op korte termijn onderhevig is. Een van de kenmerkende gevolgen daarvan is, dat ons tegenwoordig bestaan ge kenmerkt wordt door een veront rustende nerojisering. De eerste vraag die de conflicts psycholoog zich dient te stellen is die naar de veroorzaking der psy chische stoornissen van de mens. Welke zijn de neurotiserende facto ren van onze samenleving? Onzichtbaar verleden. De eerste neurotiserende factor van betekenis wordt gevormd dooi de toenemende complicering van ons bestaan, van welk verschijnsel moei lijk een gesloten beeld kan worden gegeven. Spreker verdiepte zich in de verschijnselen dezer complicering, vooral oolc op de vorming van het kind tot volwassene, om te conclu deren dat door die complicering de toekomst voor de groeiende mens onzichtbaar wordt. Onzichtbaar wordt ook het per soonlijk verleden, een opmerkelijk verschijnsel dat nog te weinig weten schappelijk is onderzocht. Daarnaast concludeerde spreker tot ihet verschijnsel van een in door levenstempo overijling vergeten he den. De conflictspsycholoog zou echter zijn medische verwantschap looche nen, wanneer hij zich neerlegde bij de vaststelling van de oorzaken van het euvel en zich niet bezon op een therapie. Doch zijn taak blijft in hoofdzaak die van de individuele therapie en slechts een enkele keer zal hij tezamen met de socioloog het terrein van de sociale therapie kun nen aangrijpen en benutten. Xt**cX><c>0<Xi Bij bovenstaande foto wiHen we niet te veel commentaar leveren. We vragen ons af of er Leidenaars zijn, die alleen bfj hat bekijken al zeggen: O ja, natuurlek dat is WAT U MOET DOEN. Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van' de Leidse Courant, Papengracht 32, Schrijf op de achterzijde: „De stenen spreken". De foto stelt voor: De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. De opgave van de vorige week bleek toch niet zo moeilfjk als we verwacht hadden. Het aantal inzen ders viel reusachtig mee. Dit was voor een gedeelte te danken aan het feit, dat de foto van deze schoor steen van de Lichtfabrieken stonc op éen pagina, die aan de uitbrei ding van dit bedrfjf gewijd was. Het was dus de nieuwe pijp var het Leids Electriciteitsbedrijf. (80 meter hoog). De waardebon van vfjf gulden werd gewonnen door: Frans Herscheid, Jan Willem Frisostraat 23, Leiden

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8