OP EEN ENORM STUK SCHILDERSLINNEN WERD OUD-SCHEVENINGEN VEREEUWIGD PANORAMA MESDAG 2>e t'Loti aan a£Ce lenaan TE LAAT.... Timmerman schreef liefdesbrieven en gevoelde zich daarna bedreigd K.A.J. hield enquete naar scholing beloning en werktijd van de leden ZATERDAG 12 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Werk van 'n paar maanden Sinds in 1945 de wapens werden gestrekt, hebben we in Nederland een soort attracties-oorlog gekregen, de schilder Mesdag. Naar alle kanten -n de Reestraat, waaraan door stad en dorp wordt heeft hij een vrij uitzicht. Voor hem roosterd wordt. Vroeger was het er ook een drukke bedoening, maar héél anders. Het panorama laat dat zien. De cavalarie oefende er, aan de voet van de duinen werden de visnetten gerepareerd en het gehele strand lag bezaaid met bomschuiten de Sche- veningse haven dateert uit 1904 die als het uur van uitvaren was ge slagen door paarden naar zee getrok ken werden. Het doek hangt, zoals we reeds zei den, volkomen rond, zodat het in alle richtingen even ver van de toeschou wer afhangt. Als men dit overweegt, valt het prachtige perspectief eerst goed op. Bekijk het dorp Schevenin- gen eens op nevenstaand plaatje. Het zou een oude foto van het vissersdorp kunnen zijn. In een ijltempo. Een Hagenaar ,die familie mee neemt naar het panorama, stelt VWAtVi, meestal de vraag: „En hoe lang denk forten, je, dat er aan gewerkt is?" Het grappige is, dat de meeste men- sen er enkele schilderslevens geheel t 1Q70* aan willen opofferen. Maar niets is "1 ?yi\J de eerste penseelstreek op gezet en op 1 Augustus van datzelfde jaar dus vier maanden later werd het panorama voor het publiek opengesteld. Vier mensen werkten er aan. Mes dag schilderde de zee, het strand en DE INSTELLING BEDRIJFSCHAP DETAILHANDEL IN AARDAPPE LEN, GROENTEN EN FRUIT De Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Nederland heeft op zijn eind Februari gehouden algemene vergadering in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht zijn grote teleurstelling er over uit gesproken, dat, terwijl reeds in Mei 1952 in samenwerking met de drie werknemers-organisaties het voorstel bij de Sociaal Economische Raad werd ingediend, tot het instellen van een bedrijfschap detailhandel in aard appelen, groenten en fruit, hieraan nog steeds niet werd voldaan. Gebleken is, dat de werknemers organisaties niet representatief wor den geacht, waardoor de Sociaal Eco nomische Raad niet bij machte is bij algemene maatregel van bestuur tot het instellen van een bedrijfschap de- tailhandel in aardappelen, groenten en fruit te besluiten. De minister heeft thans medege deeld dat hy streeft naar een oplos sing, die instelling van bedrijfschap pen ook mogelijk maakt in gevallen, waarin deze op zich gewenst is, doch uitsluitend wegens het ontbreken van voldoende representatieve organisa ties van werknemers bij de thans ge volgde procedure niet kan geschieden. Van de wens van de bond tot in stelling van een bedrijfschap nog ge durende het lopende jaar nam de mi nister goede nota. Het is zijn stre- i ven de vertraging, die uit de kwestie van de voldoende representatieve ver tegenwoordiging van werknemers voortvloeit, zoveel mogelijk te be sprekende over de ontwikkeling Man het wegennet in Nederland in verband met de toeneming van het verkeer heeft de voorzitter van A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman, dé schepen; zijn vrouw mevrouw Mes- gistermiddag in Krasnapolsky rfM—V. Houten het Som Schevenin-Amsterdam op een bijeenkomst van rond de tweede helft van de twintig- Dit gericht op het dorp Scheve- ravaiarie en artillerie ste eeuw pas slag van gekregen heeft. ningen sou een oude foto kunnen 0mdat het doek los van de muu. Maar dat is een vergissing. Mesdag-v. Houten in het panorama.' konden er geen ladders tegenaan ge- Als we even teruggaan naar het] zet worden. Er werden derhalve rails jaar 1880, dan staat er op de duin-!*j gelegd, waarop een stelling met_ dn® dagv. Houten het Üorp Schevenin-:-----, - gen en de Haagse achtergrond; Th. de Jetdepartement Amsterdam van de Bock de lucht en de duinen en G. h-de-lond*. voor Nu- Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel o.a. verteld, dat het aantal motorvoertuigen, in 1928 reeds 84.000, thans is gestegen tot 450.000. Aangenomen mag worden, dat dit aantal in 1970 nog sterk zal zijn toegenomen: minstens tot 600.000 top, waarop thans het Scheveningsed duintoo en van dat Elas af éta^es kon rijden. Op deze manier hoogstens tot 800.000. Dit betekent, ff"X v"rLLS zette hij het uit op het enorme doekdai deelgenomen. Het vreemdelingenver keer is voor velen'een bron van in komsten geworden en ook de schat kist pikt gouden graantjes mee. Ge niale breinen putten zich uit,'om het de binnen- en buitenlandse gasten naar de zin te maken. We hebben ons bloemencorso, Avifauna, een sprook jesland in Kaatsheuvel, een minia tuurstad in Den Haag, het openlucht museum in Arnhem en ga zo maar een half uurtje door. Ieder jaar ko men er nieuwe dingen bij, spectacu lair en als het even kan gevat in een omlijsting van showkorpsen of inge blikte muziek. Persoonlijk vinden we die attrac- wegen minstens een jaarlijks bedrag van 60 millioen gulden nodig zijn. cavalarie werken, op de tweede aan de schepen en op dc derde aan de de zee en het strand. Als hij opzij J Historische waarde. I *ucllt en meeuwen- kjjkt ligt daar het dorp Scheveningen Qm te voorkomen, dat het doek met enkele hotels en draait hij zich Dit werk js niet zonder meer een niet zou krimpen werd het verzwaard om, dan ziet hij in de verte Den Haag. J attractie; het heeft ook een histori- met een gewicht van 6000 kg. In de Deze aanblik heeft de schilder ge- j sche waarde. Het panorama toont loop der jaren gingen er stéeds ge grepen. Hij kwam dikwijls terug Scheveningen zoals het er in 1880 wichten af, omdat anders een slijtage- naar de duintop en in hem kwam een ujtzag j proces zou beginnen. Sinds kort hangt geweldig plan tot leven: Alels wat hij I j^e meeste duinen zijn sindsdien af-er geen gewicht meer aan. De verf kon zien vast te leggen op het schil- gegraven en het dorp is gegroeid. En is versteend en deskundigen houden derslinnen! ket aantal torens in de Haagse verte het doek in de g^ten, want het pano- Misschien heeft het hem aanvan- is toegenomen, hoewel de Haagse to- rama mag niet verloren gaan. Tot op kelijk te fantastisch geleken. Hoeveel ren zelf enkele jaren geleden ont- heden is het nog steeds een van de oio 7 9 Hl O (Ta of p meters doek zouden er nodig zijn? Op hoofd werd. grote attracties in Den Haag. Uit bin- UUUIIICÖ <113 iaftüflgagc welke manier moest een dergelijk I Bijzonder aardig is het verschil in nen- en buitenland gaat men er heen I werk worden uitgevoerd? En dat strandleven. Wanneer wij tegenwoor- en tijdens de zomerse topdagen haalt Het vorig jaar Maart ontdekte een was waarschijnlijk de grootste moei- dig aan een strand denken, dan kan men een daggemiddelde van 3700 a 35-jarige classifiseerder uit Amster- Enkele jaren geleden zün we eens als militair door een grote stad gereden, waar de burger bevolking met uitgezochte dranken, lekkernijen en sigaretten langs de kant van de weg stond om deze goe de gaven met milde hand uit te rei ken. Dit is geen sprookje, want de stad kon ieder ogenblik door de vij and aangevallen worden en dezelfde burger, die enkele dagen daarvoor nog voorzichtig een ander plaatsje opgezocht had, toen wij in de bio scoop naast hem kwamen zitten, kwam nu handen te kort om royaal te zijn. Aan dit voorvalletje moesten we denken, toen we weer nieuwe inspi ratie zochten voor een stukje, dat slechts tot doel heeft U aan te sporen zoveel mogelijk parachute-lotjes te kopen voor het Katholiek Thuisfront. WANNEER U TIEN JAAR geleden in staat waart geweest om de pa rachutisten van toen op enigerlei wijze bij te staan, had U handen en geld te kort gekomen om Uw goede wil te tonen. De man, die nu voor Uw veiligheid zorgt, die tijdens de watersnood de spits afbeet bij de hulpverlening, die zijn hele saaie kazerneleven slijt voor Uw veiligheid, dreigt in nood te ko men. We gaan in dit stukje niet schrijven over de fabelachtige prijzen, die U kunt winnen, maar we willen U even naar een onverhoopt moment voeren, dat deze man voor Uw veiligheid zijn leven zou moeten wagen. Als eerst dan Uw bereidheid ontwaakt om hem bij te staan, is het te laat, want dan heeft hij met onnodige moeite zijn eigen noden moeten lenigen, of dan is hij aan een geestelijke armoede ten onder gegaan. kerken de parachuutjes te koop zijn; neem er niet twee, maar neem er zoveel U kunt, want slechts dan kan een stichting, die pracht werk verricht, haar taak voor het geeste lijk heil van onze militairen voortzet ten. U kunt natuurlijk menen, dat de militair buiten Uw belangensfeer staat; U kunt natuurlijk waditen tot U plotseling op tragische wijze er vaart, wat een militair voor U kan betekenen. Als U zo lang wacht is Uw hulp zielig en zinloos en zal U treffen dezelfde hoon, die de stad trof, wier burgers hartelijk en royaal wer den, toen de vijand voor hun stad stond. lijkheid waar moest men zo'n er moeilijk iets anders in onze ge- 3800 bezoekers. Het record is 3900. dam een liefdesbrief aan zijn vrouw, ge timme „groot schilderij" laten? dachten komen dan het beeld van een In het vorige jaar overschreed het die niet door hem geschreven was en j afkomstig waren, nauwelijks kende de wenkbrauwen doet fronsen, ging hij eens een boom opzetten met zijn gade. Deze vertelde, dat zij er ook niets aan kon doen, want dat zij de 60-jari- ge timmerman, van wie de brieven En toch kwam het er Hoe alle moeilijkheden tenslotte viiJiL overwonnen werden, is ons niet be- ties^mooi"olT hebben* minstens "waar- |*end. Maar een feit is, dat het pano- dering voor het streven. ,,Hoe komen rama er kwam. ze op het idee?", vragen wij ons in de tuin van een woning werd er vaak af, maar naast al onze bewon- J een speciaal gebouw voor neergezet, dering voor de moderne tijd blijft er Als men op het waardige Plein 1813 toch steeds een plekje in ons hart kijkt, steekt de koepel ervan op een voor die oude, oer-degelijke attrac-1 bijna wonderlijke manier boven de ties van het naar het heet min- huizen uit. Op het eerste gezicht der dynamische voorgeslacht. In de heeft het er de schijn van, dat iemand onbezorgde tijd, dat wij onze eerste er een badhuis exploiteert, liefde onderdrukten op een Haagse y^n zjet het gebouw er veel kleuterschool, omdat juffrouw Annie, aardjger u^. Het is rond en het doek, die zo mooi viool kon spelen s avonds ]dat een stukje van de muur a(hangt al door een mijnheer werd afgehaald, j ig ook rond bestond er voor ons maar één attrac- tie. Als er familie overkwam, dan Op een stuk linnen van 120 meter brak er altijd een moment aan, waar- lang en 14 meter hoog heeft Mesdag op mijn vader zijn bolhoed, greep en zijn panorama vereeuwigd. Men kan op een geheimzinnige toon zei: „Nou 1 het bekijken van een miniatuur duin- zal ik jullie eens iets laten zien, dat top af, die bezaaid ligt met haringnet- gebadpakte massa, die in de zon ge- aantal bezoekers de 200.000. I daar zoiets zelfs de meest kalme man i en nooit een brief beantwoord of op een andere manier de literaire ambi- je nergens anders ter wereld kan zien. Ons panorama!" Ons panorama. ten, oude ankers en andere rommel, die ook dat deel van het meesterwerk een zeer „echt" aanzien geven. Verder staat er een rond glas, waar- i A-j in men zün hoofd kan steken, om te Alle Hagenaars spraken in die tijd achterhalen, hoe Mesdag aan de uit- van ons panorama en daarmede be- werking van zijn plan begonnen is. doelden zij Panorama Mesdag in de Qp dat glas tekende hij alles wat hij Zeestraat, dat de naam draagt van de bekende schilder uit de Haagse school. Iedereen beschouwde 't zo'n beetje als zijn eigendom of als een kostbaar stuk aangetrouwde familie. Er ging geen jaar voorbij, dat men het waag de enkele bezoekjes over te slaan en we herinneren ons een buurman, die er zea Zondagen achtereen zat en toen precies wist, hoeveel schepen er op stonden, hoeveel mensen, hoeveel paarden en hoeveel huizen. In de straat ontstond daardoor een soort telcomplex en de hele buurt sprak erover, toen de buurman het antwoord moest schuldig blijven op de vraag: „Maar hoeveel vogels staan erop?" En na deze min of meer indringen de bestudering van het panorama, zakte de animo ervoor niet in het minst af. Het was en het bleef de trots van de ingezetenen en men bleef er naar toe gaan. Aan dat alles moesten we denken, toen we het panorama een dezer da gen na zoveel jaren weer eens beke ken en daarbij de ervaring opdeden dat we ieder detail nog herkenden, Het was als een thuiskomst in een lieflijk dorp na een afwezigheid van vele jaren. Congres te Eindhoven MoP?™gop gasten, onder wie kerkelijke en wc- Het Nationaal verbond van de kath. arbeidersjeugd in Nederland heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de scholing, de arbeidstijd en de be loning van de jonge arbeiders. Van de ruim 10.000 beantwoorde formulie ren bleken er niet minder dan 8.000 geschikt om te worden verwerkt in een rapport, dat thans onder leiding van de deskundige heer A. I. V. Mas- sizo is gereed gekomen. De eerste re actie op de gehouden navraag zal zijn het sociaal-economisch jeugdcongres, dat zoals reeds eerder werd mee gedeeld op 26 en 27 Maart in „Ka tholiek Leven" te Eindhoven zal wor den gehouden. Zoals vandaag op een persconfe rentie in 'het Huis van de Arbeid is meegedeeld, worden 700 jonge deel nemers, die i-it het gehele land wor- reldlijke autoriteiten. Drs. C. Sou- ren van het Katholiek Onderwijs bureau zal een inleiding houden over arbeidsscholing, de heer Fr. v. d. Gun van het Verbondsbestuur van K.A.B. over arbeidsbeloning, e:. bei den bovendien over arbeidstijd. Eminente inleiders. In vijf werkgroepen, onder voor zitterschap van K.A.J. leiders en ge adviseerd door drie deskundigen uit de kringen van onderwijs en vakbe weging, zullen de gehouden inleidin gen worden besproken in de secto ren van klein en groot bedrijf, kan toor- en winkelbedienden, land- en tuinbouw, en dienstverlenende groe pen. Daarna volgt een algemene dis cussie over verschillende vraagpun- 'n Fantastisch plan. Als het op attracties aankomt, heb ben we vaak het idee, dat men daar ten. En in de slotzitting zullen de van de limme,man «"Bemoedigd conclusies van het congres worden bekend gemaakt, nadat Verbonds voorzitter J. A. Middelhuis het con gres zal hebben toegesproken. Allé jonge deelnemers zullen te Eindhoven in uitgezochte gezinnen worden ingekwartierd, waardoor het probleem van de huisvesting wel een voudig en goedkoop is opgelost. Activiteit en saamhorigheid. Doel van de enquête was niet slechts het verzamelen van feitelijke gegevens, maar ook het bevorderen van activiteit en de onderlinge saam horigheid van de arbeidersjeugd. De gehouden navraag heeft aange toond, dat de grootste beroepswisse ling voorkwam in de Noordelijke pro vincies. De redenen van die beroeps- wiseling kwamen vooral neer op het feit, dat het nieuwe beroep meer vooruitzichten bood. Wat de scholing betreft, hebben wjj vernomen, dat de helft van de geënqueteerden in het bezit blekenH te zijn van een of meer diploma's. £et gevolg'was een van'die véie kfeinè had. „We gaan ews met timmerman pra ten", vond de echtgenoot en 's avonds wachtte het echtpaar geduldig voor de woning van de timmerman, totdat deze thuis zou komen en verantwoor ding zou kunnen afleggen. Tot dit laatste bleek de timmerman, toen hij gearriveerd was, niet zo heel veel enthousiasme te hebben, want hij wilde met een leuke opmerking het echtpaar van de stoep schuiven om zijn veilige woning te bereiken. Klein oorlogje De echtgenoot was echter vastbe sloten om de timmerman, die over zo veel letterkundige kwaliteiten be schikte, mondeling zijn gedrag te la ten toelichten en dies greep hij hem bij zijn arm om een te spoedige ver dwijning te voorkomen. De echtgenoot kreeg een stomp op de borst, liet zich niet onbetuigd en en aan het etude van de vo rige eeuw. Bomschuiten en cavalerie, maar nog geen gebadpakte massa. I dienende kinderen. Van de niet gediplomeerden had on geveer de helft een practische op leiding genoten. Van de overigen volgden velen in de avonduren on derwijs ter behaling van een vakdi ploma; slechts 17% had geen diploma, studeerde niet en had geen practische opleiding hebben genoten. Werktijd en beloning. De grootte van de normale arbeids week bedroeg voor de handenarbei ders minimaal 48 uren; voor de hoofd arbeiders bleef men 4 a 5 uur daar beneden. Het werk in ploegendienst en ongeregelde diensten neemt toe met het vorderen van de leeftijd; hetzelfde geldt voor de nacht- en zondagsdienst, maar deze laatste kwa men bij de hoofdarbeiders nauwe lijks voor. Omtrent de beloning is gebleken, dat de handarbeiders voor driekwart in tijdloon werkt, de rest in tarief- loon In het algemeen blijken de hoofdarbeiders iets minder te ver dienen dan de handarbeiders van de zelfde leef tij a. Eerst vanaf het 25ste jaar liggen de gemiddelde lonen van hoofdarbeiders boven die van hand arbeiders. Het aantal geënqueteerden dat onder een pensioenregeling valt, blijkt sterk afhankelijk van de leef tijd. De jongeren zijn in veel gerin gere mate deelhebbend in een pen sioenvoorziening dan de ouderen. Ten deze verkeren de handarbei ders in gunstiger situatie dan de hoofdarbeiders. Tien procent van de ondervraag den neemt deel aan een bedrijfsspaar- regeling; 't hoogste percentage geeft Limburg te zien met 26. In grotere 'gezinnen met veel verdienende kin- deren is de spaarcapaciteit groter dan |in kleinere met nagenoeg alle ver- Grote gevolgen Na een poosje koos de classificeer der de wijste partij en te zamen met zijn echtgenoote stapte hij naar de politie, waar bleek, dat de stompen van de timmerman niet zo onschuldig waren geweest, als zij aanvankelijk geleken hadden, want de classificeer der zakte op het politiebureau in el kaar en een ampel onderzoek bracht een messteek aan het licht. „Zes weken gevangenisstraf", vond een verontwaardigde rechter in Sep tember van dit jaar, maar de timmer man kon zich daar niet mee vereni gen. „Ik voelde mij bedreigd", vertelde hij de rechter, „en daarom greep ik, toen de classificeerder me gestompt had, mijn broodmes, want hij trok zijn jasje uit en scheen nog lang niet uit gevochten te zijn. Bevestiging gevraagd De zaak kwam in hoger beroep en nadat de timmerman de eerste dag, die het gerechtshof aan deze zaak be steedde, niet verschenen was, kwam hij gisteren voor de balie om het hele geval nog eens uit de doeken te doen. De classificeerder en zijn vrouw ver telden nogmaals hoe alles gegaan was en de timmerman vertrouwde de pre sident weer zijn verhaal toe. De procureur verwierp het beroep op noodweer en eiste bevestiging van het rechtbank-vonnis. Het gerechtshof zal er 11 dager» over denken en dan uitspraak doen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5