DmJ Lh $LW£LGAT &>y&m$TAD Dat spe"etje moet uit zijn! Klein uolksstammetje emigreerde naar Australië ZATERDAG 12 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 v A C tb VOETBAL TE TELEVISIE GENOEGENS. De Leidenaars die een televisie apparaat bezitten kunnen morgen bun lol op. De toelcop van de voet- balenthousiasten, die onder de niet te camoufleren televisie-mast een oase van voetbalvreugde vermoeden, zal immers weer niet te stelpen zijn. Wij hebben dat enkele jaren gele den ook meegemaakt. Nu moeten we onmiddellijk toegeven dat er toen heel wat minder televisie-antennes op de daken stonden en het veellijnig scherm een nog grotere aantrek kingskracht op het publiek uitoefen de, dan nu het geval is, maar in ons voetbalenthousiasme blijven we al len gelijk. Wij hadden namelijk een vriend, Dibbes genaamd, die, toen hij geen woning kon krijgen, zijn verloving uitmaakte en een televisie-apparaat kocht, omdat je met zo'n ding ook poppenkast kan beleven. Het viel de man in die eerste tijd lang niet mee en uit ballorigheid maakte hij de verloving weer aan en liet zich weer op de lijst van woningzoekenden plaatsen. Het televisietoestel echter was er nu eenmaal en op de avonden dat er geen uitzending was, ging hij met zijn verloofde uit. Toen' kwam de eerste nog experimentele uitzen ding van een voetbalwedstrijd. Nu was voetbal iets waar Dibbes een zeer gevorderde afkeer van had. Daarom was hij minder enthousiast toen wij hem opbelden, of wij hem bij het kiiken gezelschap mochten houden. „Nou", zei hij, „liever niet, want ik wil die middag met m'n ver loofde uit". „Doe niet zo on-sociaal, zeiden wij, nou kunnen wij eindelijk een inter- Italië ratificeert Italië heeft Vrijdagavond de Pa- rijse accoorden voor de herbewape ning van West-Duitsland^ in het ka der van een West-Europese Unie ge ratificeerd. De ratificatieprocedure werd voltooid, doordat de Senaat met 139 tegen 82 stemmen zijn goed keuring aan de accoorden hechtte. De Kamer van Afgevaardigden heeft de ratificatie op 23 December met 335 tegen 215 stemmen goed gekeurd. Italië is na Groot-Brittannië het tweede land. dat de accoorden gera tificeerd heeft. Atoomwo'Uen komen aan drijven Een 1600 kilometer lange „rivier" van wolken, die tengevolge van de atoomexplosie van Maandag in Ne vada radio-actief geworden zijn, is via een deel van het Amerikaanse vasteland afgedreven naar de Atlan tische Oceaan. De wolken hebben in de Verenigde Staten geen schade aangericht. Vermoedelijk drijven zij nu naar Afrika of Europa maar tegen de tijd, dat ze daar aankomen zal de radio-activiteit reeds zover vermin derd zijn dat alleen met de meest ge voelige instrumenten nog spoortjes van de atoom-explosie waargenomen zullen kunnen worden. Het valt niet te voorspellen wanneer de wolken de kusten van Afrika of Europa be reikt zullen hebben zo heeft de Amerikaanse meteorologische dienst meegedeeld. Waarom moet hij Frans spreken? Het Belgische dagblgd „Het Volk" schrijft, dat alle groeperingen van de Vlamingen het erover eens zijn, dat er in Den Haag een Nederlands sprekende ambassadeur moet wor den benoemd. Maar in kringen van het Belgische hof zou daartegen duchtig worden geïntrigeerd. „Zou den deze kringen het zo ver drijven", zo schrijft Het Volk, „dat er geen bevredigende oplossing kon worden gevonden, dan zou dat een grote te leurstelling betekenen voor de Vla- mingén en kunnen leiden tot een politiek incident." De Standaard schrijft in dezelfde geest over deze zaak en legt er de nadruk op, dat reeds 84 procent van het Belgische diplomatieke personeel Franstalig is. De Franse politicus Paul Reynaud heeft een wetsontwerp ingediend ter versterking van de positie van de regering. Het belangrijkste van zijn voorstel is, dat wanneer er een re gering omver wordt geworpen voor zij twee jaar aan de macht is ge weest en dat is regel in Frankrijk er meteen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. „D, Fransen zijn van mening dat twintig kabinetscrises in tien jaar te veel is. Zo iets schaadt het presti ge van hun land", schrijft Reynaud In een begeleidende brief. Het voorstel wordt gesteund door de conservatieven, de afvallige gaul listen en enige radicale groepen. De gauillisten zijn er ook voor. Radica len, socialisten en volksrepubliekei- nen beraden zich er nog over.. land zien en nou gaat-ie wandelen met zijn meisje". Wij legden zoveel afkeer in onze stem, dat de man begon te weifelen en uiteindelijk toegaf. En zo zaten wij op de middag van de wedstrijd eenzaam voor het toe stel in de verduisterde kamer, ter wijl Dibbes onder een schemerlamp in de hoek zich met een boek bezig hield. Nauwelijks was de wedstrijd ech ter begonnen of er werd gebeld. De hospita deed open en even later sta ken enkele opgeschoten jongens het hoofd om de deur. „Meneer", zeiden ze in koor, „we zien dat u televisie hebt, mogen we meekijken?" „Nee, zei onze vriend, maar even later zat ik op de tweede rij en ver drongen zich twee druk gebarende jongens voor het beeldscherm. Er werd nog zes keer gebeld en toen de wedstrijd een kwartier oud was riep een man naar de hoek, waar onze vriend zich zat te verbij ten: „licht uit daar". Dat was te veel en met geweld heeft Dibbes de ka mer ontruimd. Natuurlijk werd er gevochten en het televisietoestel bleef in de strijd. En hoewel wij Dib bes met raad en daad bijstonden, gooide hij ook ons eruit. De vriend schap heeft hij uitgemaakt en het laatste wat wij van hem hoorden was, dat hij nu getrouwd is. zonder televisie, maar met „poppenkast". Adreswijziging? De K.A.B. blijkt het spoor zo'n beetje bijster geraakt te zijn. Bij vraagt de secretarissen van de vak afdelingen namelijk de formulieren van adreswijzigingen en het leden verloop in het vervolg'direct door te zenden aan het secretariaat Hoflaan no. 127. Docos kaartavond. Doeos ziet al aankomen dat het volgende week Zondag weer niets met het voetballen wordt. Daarcm heeft zij in de avonduren een kla ver- en kruis jas wedstrijd tegen S.V. L.V. op het programma gezet. Aan vang 8 uur in de Kleine Burcht. Deelnemers die zich ook binnenshuis voor de clubeer willen inzetten, kun nen zich opgeven bij J. v. d. Kraan, Nieuwe Beestenmarkt 16. DWARSKIJKER. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Cornelis zn van P. J. van Duin en T. Verloop. Dirk zn van D. Dekker en W. P. Marbus; Gerrit zn van G. Star en B. Wassing; Johannes Nicolaas Carolus zn van W. C. Lovink en J. B. Ouwerkerk; Cor nelis zn van G. Valk en J. Schling- mann; Gerard Frederik Cornelis zn van G. Valk en J. S^hlingmann. Ondertrouwd: G. Veerman en J. B. de Nie. Agenda Leiden ZATERDAG. Bedevaart naar Amsterdam van de Stille Omgang. Het Lof begint te 11 uur 's avonds in de Hartebrug- kerk. Na het Lof vertrek met ex tra treinen naar Amsterdam. MAANDAG: Gebouw Steenschuur: 6 en 8 uur nam. De Natuurvriend. DINSDAG Café Aninba: 8 -uur nam. Tuinders- en Bloemistenvereniging „Door Een dracht Verbonden". Museum van Oudheden: 8 uur nam.: Dr. W. Schleiermacher over „Com- bodunum (Kempten)". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Maart 13 uur tot Zaterdag 12 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wiihleminapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de doktoren: Jansen, Langezaal, Nieuw- zwaag, Pietersen en Postel. Te Oegstgeest wordt de Zondags dienst der artsen waargenomen door dr. Held. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst, der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Maart 13 uur tot Zaterdag 19 Maart, 8 uur, waargenomen door: de Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, Telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Anotheek, Wilhelminapark 8, Telef. 26274. Bioscopen De films, welke de volgende week in de Leidse bioscopen draaien, zijn door de K.F.C. als volgt gekeurd: Casino: „Romeo en Julia", 14 jaar. Lido: „Paniek in het circus", 18 jaar. Luxor: „The robe" (Zondag), .alle leeftijden. Trianon: „Het mysterie der twee vrouwen", strikt volwasse nen. Rex: „Bengaalse brigade", 14 jr. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. MAANDAG: „In den Vergulden Turk": 8 pur nam.: Reisvereniging voor Katholie ken, afdeling Leiden. Zwitserland avond. DINSDAG: Foyer St. Antoniusclubhuis: 12 urn 's nachts: Ledenvergadering Hotel café-test. geëmpl. „St. Antonius". WOENSDAG: St. Petruskerk: 6.45 uur nam.: Ro zenkranskruistocht. VRIJDAG: Harmonie: 8 uur nom: Ledenver gadering „St. Christoffel". KIND UIT AUTO GEVALLEN Donderdagmiddag omstreeks vier uur is op de Muiderstraatweg te Diemen een tragisch ongeval ont staan. Een 42-jarige inwoner van de Wieringermeer reed daar met zijn auto. Naast hem zaten zijn tweejarig dochtertje en een verpleegster, ter wijl achter in de auto zijn vierjarig dochtertje had plaats genomen. Op een gegeven moment hoerde hij een klap en bemerkte tot ?.ijn schrik dat de kleine, die achter in de auto zat, uit de wagen was gevallen. Terwijl de auto een snelheid had van 60 a 70 kilometer, heeft het kird V t por tier geopend. Met zwart inwendige kneuzingen is het naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam ver voerd. Een Hagenaar kon bromfietsen kopen in België en drie zijner fami lieleden werden klant bij hem omdat het zo goedkoop was. De eerste be taling tezamen 475.is te vens de laatste geweest, want de po litie heeft de man wegens oplichting in arrest genomen. Een ondernemende Haagse huis vrouw vertelde haar man, dat hun kind dure injecties moest hebben, die de verzekering niet verschafte. De man ging met zijn werkgever praten, kreeg ruim 600 gulden van deze en is momenteel van zijn vrouw beroofd, die de politie heeft gearresteerd, om dat zij het verhaal geheel verzonnen had en het geld opgemaakt had; de man was geheel te goeder trouw. Simon de Waard, boeiend verteller Simon de Waard, de bekende globe trotter, heeft gisteravond de leden van K. en O. laten delen in de genie ting van een zwerftocht door Zwe den en Lapland. Zweden is voor de toerist een zeer aantrekkelijk land, vooral als die toe rist bovendien een natuurvorser en vogelkenner is. Simon de Waard heeft de vogelstand in Zweden onderzocht, maar en passant toch veel beziens waardigs uit het Noorden zelfs tot boven de poolcirkel meegenomen. Een zeer boeiende foto-reportage en kleurenfilm heeft hij bijv. gemaakt van het midzomerfeest in Lalana in het hart van Zweden. Voorts van we reldbekende vogelbroedplaatsen. De Waard is niet alleen een kunstzinnig fotograaf, een kundig cineast, maar hij toont zich ook een boeiend cau seur. Hij is een verteller, die weet welke waarde de feiten hebben, die verhaalt, wat hij met eigen ogen heeft gezien en die zijn relaas nu en dan met werkelijk geestige opmerkingen weet te kruiden. De leden hebben hem in de geheel gevulde foyer van de Stadsgehoor zaal hartelijk toegeklapt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren R. H. van Limburg Stirum te Aerden- hout; A. E. Jansen te Den Haag en T. M. Halbertsma te Haarlen. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de heren J. de Bie te Schiedam; H. P. W. Boer te Boskoop; S. Dubin (U.S.A.); G. Hennipman te Den Haag; H. A. Keuls te Leiden; T. Kruijff te Utrecht; A. G. S. van Ramshorst te Den Haag; J. Schwartz (U.S.A.). Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde mej. E. M. de Bruijn te Rotterdam en de heren C. A. Ansink te Den Haag; C. II. de Beus te Overveen; J. Blankespoor te Den Haag; E. B. van Hasselt te Soest. Geslaagd voor liet arts-examen le gedeelte de heren J. G. Polusky (U. S.A.) en W. Roos te Den Haag. Geslaagd voor het arts-examen 2e gedeelt de heren M. H. J. van An- del te Ede; R. Th. de Jongh te Den Haag en S. Smit te Zeist. GOUDEN MEDAILLE VOOR DR. MR. HUGENHOLTZ. De dierenbeschermingsvereniging uit de staat Massachusetts heeft de voorz. van de wereldfederatie voor dierenbescherming, dr. mr. W. Hu- genholtz te Leiden haar hoogste on derscheiding, namelijk de gouden medaille, toegekend voor diens baan brekend werk voor de dierenbescher ming op internationaal gebied. JUDO EXAMEN HOLVAST. In de sportschool Holvast vonden Voor Judo slaagden voor de gele Band: C. A. Vromans: voor de Oranje Band: A. W. Tamerijn en J. A. W. Verzijden. De eerste slaagde erin 2 gele ban den in 20 seconden tot valbreken te dwingen, de 2e deed hierover 30 se conden. Voor de Blauwe Band slaag de: R. de Rochemont. Voor Jiu-Jitsu slaagden: le Graad: C. G. Ruigrok; J. C. Witkamp; A. C. Botterberg; C. A. Vromans; 2e Graad: N. Herbert; P. J. van Leeuwen; C. van Britsum; A. Zweeres; J. Roos. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden is heden geveild: Winkel-woonhuis, Geregracht 4, in bod 6000,—, koper: P. de Jongh q.q. te Leiden voor 6001, Winkel-woonhuis, Lange Dief steeg 19, in bod: 3500, koper J. Vlasveld q.q. te Leiden voor ƒ3501, Huis Waardgracht 91, in bod: 1500,koper: J. W. Goddijn te Leiden voor 1500, Pakhuis Zuid Rundersteeg 4 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden is geveild: Huis Lammenschans weg 56, in bod: 15.000,koper: P. Moerman q.q. te Leiden voor 17.400, Huis Morsweg 65, in bod 10.200, koper J. Bleyie q.q. te Leiden voor 12.200,—. Huis Prins Hendrikstraat 10 in bod 3800,koper; J. Vlasveld q.q. te Leiden voor 3801, Aquariumvissen uit Afrika door W. Veldhuizen. Uitge verij Hollandia, Baarn. Terwijl de heer K. Werner zich in het „Handboek voor de Aquarium liefhebber" bezig houdt met de vis sen uit Amerika heeft de heer W. Veldhuizen zich gewijd aan de vis sen uit Afrika. De opzet van dit deel tje is gelijkvormig gehouden aan die van de Amerikaanse vissen; ook hij geeft eerst naam en afkomst, vervol gens het verspreidingsgebied, het uiterlijk, biologie en verzorging, plus hier en daar een aantekening. Wij hebben ze niet geteld, maar een hon derdtal vissoorten zullen ook hier wel zijn, waarvan de bijzonderheden zo netjes en overzichtelijk bij elkaar geplaatst worden. Ook voor vissen uit de tropische Afrikaanse wateren is de belangstel ling groot, omdat er zulke fraaie exemplaren voorkomen, welke een sieraad zijn voor elk aquarium. Zowel in het deeltje, dat de Ame rikaanse vissen catalogiseert als in dit deel, dat gewijd is aan hun Afri kaanse collega's, wordt de tekst ver duidelijkt door vele tekeningen en een twintigtal foto's, zodat de lezer de verscheidene vissoorten gemakke lijk herkent. Wanneer alle circa 500 vissoorten uit Amerika, Afrika, Azië en Austra lië op deze wijze beschreven zullen zijn, zal men de beschikking hebben over een uniek overzicht. Aquariumvissen in uit Ame rika door K. Werner. Uitge verij Hollandia, Baarn. In de serie „Het Handboek voor de Aquariumliefhebber" is reeds enige tijd geleden deel 7 verschenen over Aquariumvissen uit Amerika" verzorgd door de heer K. Werner. Het ligt in de bedoeling nog een tweede en een derde deel aan deze Amerikaantjes te wijden en wij meenden aanvankelijk op deze twee deeltjes met onze bespreking te kun nen wachten, doch ze schijnen voor lopig nog niet klaar te komen. Wij kunnen ons voorstellen, dat het ver zamelen van gegevens omtrent deze vissen en vooral van die gegevens, waarin de aquariumhouder belang stelt, een tijdrovend werkje is, waarvoor de liefhebber hem wel dankbaar mag zijn. Het houden van tropische vissen, Z0ETERWQUCE- LEIDERDORP Stille omgang. In een vrij goed be zochte jaarvergadering sprak de voor zitter een woord van weikóm tot pas toor Kouwenhoven, die benoemd is tot directeur van de plaatselijke afde ling. Het financieel jaarverslag resul teerde in een klein batig saldo. Het verleden jaar opgerichte vaandel fonds beschikt over 72.50. Hiervan werd 27.50 opgebracht uit een col lecte en 45.als batig saldo van het weiden van een schaap door de heer Zwetsloot. Pastoor Kouwenhoven sprak over het H. Sacrament des Al taars. Vanaf het laatste Avondmaal tot nu en in de verre toekomst was, is en zal het blijven de gote bron van genade. De heer Goddijn, die aftredend was, werd door de vergadering bij accla matie herfcozen. Bij de rondvraag werd een voorstel van de heer Blom, om in de H. Mis na de Omgang de vaste gezangen gezamelijk te zingen, enthousiast ontvangen en met alge mene stemmen aangenomen. De kos ten voor deelname zijn dit jaar, ge dwongen door de verhoogde vervoers kosten met 0.25 verhoogd. Zodat de kosten voor deelname nu 3.25 be draagt. Kaarten voor deelname zijn verkrijgbaar Zondag 13 Maart na de Hoogmis tot 1 uur in het Parochie huis. Daarna tot Donderdag 17 Maart bij de heer Goddijn Koningsstraat 35 en de heer v. d^ Hoeven Hooge Rijn dijk 113. Evenals andere jaren kunnen de militairen gratis deelnemen. „Zestien kinderen" riep vanmiddag een jeugdige stem vanaf een der dek ken van het s.s. „Johan van Olden- barnevelt", dat voor zijn 33ste na oorlogse reis met 1450 emigranten uit Amsterdam naar Australië is vertrok ken. Deze uitroep van verbazing sloeg op het gezin van de 45-jarige oud sigarenmaker Frans Verdonck uit Valkenswaard, die met zijn 42-jarige vrouw en 16 kinderen, acht jongens en acht meisjes naar een nieuw va derland trekt: „voor de toekomst van de kinders". Het vertrek van de familie Ver donck ging bepaald niet onopgemerkt. Per bus waren zij met een reeks weg brengers naar de kade gekomen, waar zij een voorproefje kregen van hetgeen ze bij aankomst in Australië van de zijde der pers te wachten staat. De burgemeester van Valkens waard was ook meegekomen, want de 4-jarige Huub is de 15.009ste in woner van zijn gemeente en de bur gemeester werd zijn peetvader. De heer Verdonck wil in Australië, waarheen zijn zwager vier jaar gele den emigreerde, in de tuinbouw of als landarbeider een nieuw bestaan op bouwen. De twee oudste meisjes hebben ty pen en Engels geleerd en vader en moeder Verdonck hebben zich negen maanden lang in deze taal bekwaamd. Ook de 82-jarige vader van mevr. Verdonck, de heer W. J. Rijkers, kwam zijn jongste dochter (een van zijn elf kinderen) met haar man en kinders uitgeleide doen. De jongste van de 16 is de acht maanden oude Dini, de oudste de 18 jarige Hannie. afkomstig van de Zuid- en Mid del-Amerikaanse wateren, is buiten gewoon aantrekkelijk, zodat het,geen wonder is, dat de import van vissen uit deze streken zeer belangrijk is. Wil men er echter plezier van bele ven, dan is een gedegen kennis van de levensgewoonte en levensomstan digheden van deze dieren onvermij delijk. Speciaal wanneer men ze voort wil laten telen, dienen zij in zo ideaal mogelijke omstandigheden te worden gehouden. Maar hoe zal men een optimale sfeer kunnen scheppen, als men niet over de no dige gegevens beschikt. Het verkrij gen van die gegevens was niet ge makkelijk, omdat er geen werk was waarin men systematisch kon opzoe ken wat men wilde weten. In deze leemte is de heer Werner' bezig te voorzien. In dit deel geeft hij van de verschillende Amerikaanse vis soorten telkens naam en afkomst, het verspreidingsgebied, het uiter lijk, biologie en verzorging en ten slotte enkele opmerkingen, waar dit nodig is. In totaal zullen in vijf deel tjes van het Handboek, meer dan 500 soorten behandeld worden en een honderdtal daarvan vipdt men in dit deel 7. Zelfs de meest eisende liefhebber zal moeten toegeven, dat dit met recht een standaardwerk genoemd mag worden. Lessen in echtelijk geluk, door André Maurois. N.V. Uitg. Mij „Kosmos", A'dam. Bij dit boekje hoort een explicatie, een voorafgaande verklaring over het ontstaan ervan en een motivering ♦van de afwijkende vorm. Andréé Maurois, de bekende Fran se schrijver, lid van de Academie Frangaise, heeft zijn inspiratie van dit boekje gevonden bij de Ameri kanen, en wel in 't bijzonder bij de z.g. huwelijksprofessoren, zoals er aan vele Amerikaanse universiteiten bestaan. Zij geven aan hun studen ten les in de kunst om een huwelijk gelukkig te doen zijn. Maurois vond dat zo'n grappig idee, dat hij er een hoorspel voor de radio van maakte en toen dit spel in de smaak bleek te vallen, heeft hij het omgewerkt in boekvorm. De Ne derlandse schrijfster Clare Lennart zorgde voor de vertaling in het Ne derlands en zodoende is dit boekje hier verzeild geraakt, oo Maurois zou geen Franse schrij ver zijn, als hij dit thema op zwaar wichtige wijze had behandeld. Hij huldigde de stelling van het „ridendo dicere verum", hetgeen zeggen wil, dat men met een lach en een kwink slag toch geducht de waarhe'd zeg gen kan en dat zo'n waarheid er dan ingaat als koek. In een elftal schetsjes wordt aan getoond, hoe het wel en hoe het niet moet. Een huwelijk is het samen gaan van twee mensen met verschil lende karakters en met verschillend inzicht; het is o zo gemakkelijk de harmonie te verstoren. Maar wat psychologisch inzicht en wat char me is er veel te verhelpen. Prof. Maurois geeft er college in. Maar het beste college is het laatste, waar in hij de raad geeft: hier op welke tweesprong ook altijd de trouw; zij ligt op de weg die naar het geluk voert. Diep gaat het niet, dit boekje, maar 't is geestig en charmant en bevat een passant voor menigeen een les. De honger van ons hart, door Miep van der Velde. Uitgegeven door „De Fon tein", Utrecht. Miep v. d. Velde is een schrijfster, die lang geleden wel eens iets ge publiceerd heeft, maar in de laatste jaren niets van zich heeft doen ho ren. Thans verrast zij met een ro man, die in velerlei opzichten op merkelijke kwaliteiten bezit. Het is een episode uit een vrouwenleven, het verhaal van een vriendschap tus sen een getrouwde man en een ge trouwde vrouw, maar dan speciaal gezien vanuit de gezichtshoek van de vrouw. Zij is de echtgenote van een dokter in Friesland; haar huwelijk is kinderloos en zij kan als Zuider- linge niet aarden in het stijve Noor den. Zij ontmoet er een schilder, die evenals zij Zuidelijk bloed in de aderen neeft en die wat romantiek met zich meebrengt. Beiden proberen die vriendschap zuiver te houden, doch dat lukt maar slecht en ten slotte weet de vrouw er geen raad meer mee en tracht zij zelfmoord te plegen, hetgeen haar man weet te verhinderen. Dat is dan de „honger van ons hart", de honger van een vrouwen hart naar romantiek, naar begrippen en meevoelen, naar wat zonneschijn en een blauwe lucht vol vliegende meeuwen; de honger ook naar het moederschap en tenslotte zelfs de honger naar de eeuwigheid van God. Want dit verhaal van een gevaarlij ke vriendschap is geen paganistisch pleidooi voor een of andere vorm van vrije liefde, maar het geheel is voortdurend bezien in het licht van de Katholieke moraal en speelt zich af in een Katholieke gedachtensfeer. Ontsporing is evenwel menselijk en de keus voor of tegen Christus soms zo moeilijk. Het verhaal e;ndigt wat vaag en laat ons in onzekerheid omtrent de afloop, maar overigens is het een met diep gevoel en scherp observatie vermogen geschreven boek, waarvan de stijd vaak een dichterlijke vlucht neemt op de wiekslag van de meeu wen, die scheren over het Friese lage land. Men moet het verhaal dan ook niet willen verslinden als een detective-roman, maar het rustig op zich in laten werken. Dan valt er veel uit te genieten en veel uit te leren ook.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2