S)e CoiddeSoii^ciAit Internationale leeuwenkooi De Sovjet-Unie gelukkig gemaakt met elf nieuwe maarschalken Aanslag op Nehroe Russische nota over Oostenrijkse kwestie Gaza in de Veiligheidsraad Sir Fleming, ontdekker der penicilline, overleden Zij, daatkCiefden walken en Cuck'tuim weet mettet ZATERDAG 12 MAART 1950. 46ste JAARGANG No. 13447 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHÏ 32 Teltjoon^Dirtciie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w-, 12.15 p mud,, t 640 p. kwart. Franco p. p. I 6.90 AdvertenjlCTMS^t^p^m^^relelooDtj^Mf? Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RCKJZEN. r\E WERELD VAN VANDAAG heeft veel weg van een leeuwen- kooi, waarin een dierentemmer be zig is zijn beestjes onder bedwang te houden. Die leeuwentemmer is de Ver. Naties en deze prijzenswaardige instelling heeft haar handen vol met een stel grommende volken, die in een toestand van gewapende vrede leven en ieder ogenblik bereid zijn elkaar een onverhoedse haal met de klauw te geven. Eén van die onrustige hoeken in de kooi is Palestina, waar het nogal eens tot grensincidenten komt 0 tussen Israël aan de éne kant en de buurlanden Egypte, Jor danië en Syrië aan de andere kant. Het is lange tijd compleet oorlog ge weest tussen Israël en de Arabische landen, tengevolge van het feit, dat de nieuwe staat Israël zich tussen de Arabieren heeft gedrongen en zijn plaatsje in de zon opeiste. Sinds 1949 is het evenwel wapenstilstand, als dat tenminste een goede naam is voor de hooggespannen toestand van wederzijdse haat en vijandschap, welke er bestaat. Die hoogspanning heeft zich in de loop der jaren reeds herhaaldelijk ontladen in min of meer ernstige schermutselingen en grensincidenten, welke weliswaar aanleiding hebben gegeven tot een flinke deining, maar nooit tot her vatting van de hete oorlog. Het jongste incident is dat van Gaza, waar een Egyptisch militair kamp is overvallen en zich een ge vecht ontwikkeld heeft, waarbij do den en gewonden gevallen zijn. Egyp te heeft dit incident zó hoog opgeno men, dat het een klacht bij de Ver. Naties heeft ingediend, onmiddellijk gevolgd door Israël, dat ook een klacht indiende. De beide klachten zijn begin van deze week even aan geroerd, doch men heeft de behan deling er van uitgesteld bm nadere inlichtingen in te winnen. Dat uitstel zal de heren in New York niet onwelkom geweest zijn, want het beslechten van zulke ge- Wat is de politieke achtergrond? In de Sovjet-Unie zijn gisteren elf generaals tot maarschalk bevorderd. Deskundigen beschouwen de mas sale promotie als een belangrijke po litieke stap die ten doel heeft mili tairen van hoge rang te belonen voor trouw in het verleden en opperoffi- cieren van het leger goed geluimd te houden door hen een plaatsje op te schuiven. Deze deskundigen zien geen aanwijzingen dat een zuivering heeft plaats gehad in het militaire comman do. De gepromoveerde generaals van het leger zijn regionale commandan ten van de Westwal van de Sovjet- schillen is een hopeloze taak. Ieder van beide partij beschouwt de ander als de ware schuldige en gewoonlijk is er noch met de één noch met de anders iets aan' te vangen Dan is het zaak met engelengeduld te wach ten totdat de zaak zelf een uitweg aanwijst. Zulke problemen moeten zichzelf maar oplossen; de taak van de Ver. Naties moet zich dan maar beperken tot spuiten en nathouden, teneinde een herhaling van het uit slaan der vlammen te voorkomen. In dit geval zal Israël wel een schrobbering krijgen en naar huis gaan met de vermaning, het niet weer te doen. Onrustig zal het in deze uithoek van de wereld wel blijven, want het is niet alleen Israël, dat een steen des aanstoots is, maar ook onderling zijn de Arabische landen het verre van eens. De herrie rond het Turks- Iraaks verdrag is er een voorbeeld van. En dan te denken, dat het Paradijs daar in de buurt moet hebben ge legen! ,f ISRAEL EN ZIJN ARABISCHE BUURSTATEN Unie, de sectoren langs het ijzeren gordijn, met Europa. De promotie dient vermoedelijk ook als voorberei ding van de activering van één mili tair commando voor de satellieten, iets waarmee het communistische blok reeds lang heeft gedreigd. De volgende generaals werden ge promoveerd tot de rang van maar schalk der Sowjet-Unie: Ivan Chris- toforowitsj Bagramjan, Sergei Seme- nowitsj Birjoezow, Andrei Antono- witsj Grentsjko, Andrei Iwanowitsj Eremenko, Kiril Semenowitsj Moska- lenko, Wasili Iwanowitsj Tsjoeikow. De rang van hoofdmaarschalk van de luchtmacht werd- verleend aan maarschalk der luchtmacht Pawel Fe- dorowitsj Sjigarew. De rang van maarschalk der lucht macht is verleend aan de kolonels- generaal van de luchtmacht Sergei Ignatjewitsj Roedenko en Wladimir Alexandrowitsj Soedets. De rang van maarschalk der artil lerie werd verleend aan de kolonels- generaal der artillerie Sergei Sergei- witsj Warentsow en Wasili Iwano witsj Kazakow. Het decreet was ondertekend door de voorzitter en de secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet, Worosjilow en Pegow, Een bestuurder van een riksja heeft Zaterdag in Nagpóer een aan slag op premier Nehroe van India gedaan. De riksj a-bestuurder sprong on verwachts met een getrokken mes van 15 centimeter lengte in de auto, waarin Nehroe op weg was van het vliegveld naar de woonplaats van de eerste minister van de „Central Pro- vinces". Nehroe zag de aanvaller en duwde hem onmiddellijk de auto weer uit. Motorpolitie sloot de man onmiddel lijk in en arresteerde hem. De aan valler is afkomstig uit Satara in de staat Bombay. EEN WEEK LANG OP EEN STUK HOUT Bij de Columbiaanse haven Turbo, aan de Caraïbische Zee, is Vrijdag een zeeman aangespoeld, die meer dan een week op een stuk hout heeft rondgedreven. Hij was twaalf dagen geleden, met drie officieren en nog zes matrozen van de Columbiaanse torpedobootjager „Calda", tijdens een zware storm overboord geslagen. Hij wist een stuk hout beet te grijpen en zich drijvende te houden tot hij, als enige var» de drenkelingen, veilig aan wal spoelde. De man is in uitgeputte toestand in een ziekenhuis opgeno men. Niets nieuws onder de zon Opgesloten in brandende schuur Vier soldaten van de Britse strijd krachten in Oostenrijk zijn gisteren in een brandende schuur om het le ven gekomen en acht anderen wer den ernstig gewond. De militairen die op manoeuvre wa ren, rustten op de vliering van een schuur nabij de brouwerij te Mat- tighofen. Er brak brand uit hoe, Willem Ruys 90 jaar De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Molotof, heeft de Oos tenrijkse regering gevraagd haar de finitieve standpunt ten aanzien van de Sowjet-voorstellen voor Oosten rijk kenbaar te maken, aldus is Vrijdag officieel in Moskou bekend gemaakt. Molotof sprak de mening uit, dat op basis van de Sowjet-voorstellen een regeling bereikt zou kunnen worden. De Sowjet-Unie stelt voor, de troe pen van de vier mogendheden uit Oostenrijk terug te trekken zonder te wachten op de ondertekening van een vredersverdrag met Duitsland, nadat de mogendheden overeenstem ming hebben bereikt over maatrege len, die de mogelijkheid van een nieuwe „Anschluss" van Oostenrijk met Duitsland'uitsluiten. Ook hecht de Sowjet-Unie grote betekenis aan het feit, dat Oosten rijk geen militair bondgenootschap zal mogen aangaan gericht tegen een der landen, die tegen Nazi-Duitsland De heer Willem Ruys, oud-directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd thans nog commissaris van deze scheepvaartmaatschappij die a.s. Dinsdag 15 Maart zijn 90-ste ver jaardag hoopt te gedenken. dat is nóg niet vastgesteld. Ooggetui gen zeggen een explosie, mogelijk van een handgranaat, te hebben ge hoord. In ieder geval, de soldaten zaten in een val met een zeer kleine uit gang: Het nauwe vlieringgat. Dikke tralies voor de ramen verhinderden, dat men daardoor ontsnapte. Britse en Amerikaanse militairen snelden te hulp. De gewonden werden met vijf hefschroefvliegtuigen naar het hospitaal van Salzburg overge bracht. De toestellen landden in Salz burg voor de deur van het zieken huis en met rijdende brancards wer den de slachtoffers regelrecht naar de operatiezaal gereden. Spanning in Atjeh De Indonesische regering ziet zich geplaatst voor de mogelijkheid van nieuwe gewelddadigheden in Atjeh op Noord-Sumatra. In berichten uit het genoemde gebied wordt gezegd, dat de situatie onder de bevolking, voor het merendeel Mohammedanen, als gevolg van de jongste gebeurte nissen gespannen blijft. De regering in Djakarta heeft snel maatregelen genomen om verder bloedvergieten te voorkomen in Atjeh, waar het anderhalf jaar gele den voor het eerst tot rebellie kwam. Donderdag heeft een delegatie van vier personen uit Atjeh een bezoek gebracht aan vice-premier Jainoel Arifin, waarbij geprotesteerd werd tegen „onmenselijke handelingen" van regeringstroepen. Een in Atjeh verschijnend blad heeft gezegd, dat mensen willekeurig door de troepen zyn vermoord. De griffie van de rechtbank in Ko- ta Radja heeft opdracht gekregen een vervolging in te stellen tegen de hoofdredacteur van „Peristiwa" om dat dit dagblad de terechstelling van 94 dessabewoners gemeld heeft. Het parlementslid P. Amelz heeft aange boden de hoofdredacteur te verdedi- 1 gen. Grote Drie over Indo-China In gezaghebbende kringen is ver klaard dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten een bijeenkomst van de Grote Drie overwegen ter be spreking van de toestand in Indo- China. De drie landen zouden op deze con ferentie waarschijnlijk worden ver tegenwoordigd door hun ministers van buitenlandse zaken. Volgens deze kringen, maken de regeringen van de Grote Drie zich bezorgd over de toe' stand in Indo-China. hebben gevochten en dat de vestiging van buitenlandse bases op Oosten rijks grondgebiedniet zal mogen worden toegestaan. Voorts verklaarde Molotof, dat vol gens de Russische regering een vier- mogendhedenconferentie, met deel neming van Oostenrijk, over de nieu we Sowjet-voorstellen moet worden gehouden vóór de ratificatie der Pa- rijse accoorden. Londens commentaar. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat de nieuwe Sowj et- verklaringen niet meer vooruitzich ten bieden dan de vroegere voorstel len. Duidelijk is wel,dat Molotof als een eerste voorwa'arde voor een staatsverdrag stelt: het opgeven van de Westelijke plannen om West- Duitsland te bewapenen. De Weste lijke mogendheden zijn daartoe niet bereid. De z.g. vrees van de Sowj ets voor een nieuwe „Anschluss" noemt men in Londen onzin. De Veiligheidsraad komt Donder dag a.s. in New York bijeen om het persoonlijk verslag aan te horen van de voorzitters van de wapenstilstand commissie, die het incident te Gaza ter plaatse hebben onderzocht. De voorzitter van de commissie van toe zicht der Ver. Naties in Palestina, de Canadese generaal-majoor Burns, zal Dinsdag reeds in New York aan komen. Een speciale commissie heeft het beroep van de Israëlische regering tegen de beslissing van de gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscom missie in zake de schuldvraag voor het incident bij Gaza van 28 Febr. jl. van de hand gewezen. Ontdekker schonk vinding aan de wereld Een bescheiden man' Sir Alexander Fleming, de ontdek ker van de penicilline, is gisteren op 73-jarige leeftijd plotseling in zijn woning te Londen overleden. Sir Alexander Fleming stierf aan een beroerte. Lady Fleming, een Griekse oorlogs heldin en geleerde, was aanwezig toen haar echtgenoot stierf. De ontdekking van de penicilline is één der grootste weldaden geweest, welke de wetenschap aan de mens heid heeft geschonken. Het woord „schenken" kan hier gerust letterlijk worden opgevat, want de ontdekker, sir Fleming, heeft niets aan zijn uit vinding wllen verdienen. Hoewel hij er een wereldfaam mee verwierf, is hij altijd een bescheiden man geble ven. Fleming werd in 1881 geboren als de zoon van een kleine herenboer in Zuidwest-Schotland. Zijn vader was nog een vertegenwoordiger van de gegoede Schotse boerenstand: Een strenge, gesloten, eenzelvige natuur van het oude Puriteinse slag. Alexander verloor zijn moeder toen hij nog maar zeven jaar was. Zijn jeugd was voor onze begrippen hard. De weg naar school, die hij dagelijks moest afleggen, was zes kilometer. Hij was aanvankelijk helemaal niet van plan te studeren. Hij heeft zelfs nog enige tijd als bediende op een cargadoorskantoor gewerkt. Het was zijn oudste broer, Thomas, die er by hem op aandrong om medicijnen te gaan studeren. Zijn broer was toen zelf al een niet onvermaard oogarts. Het plan om te gaan studeren kwam ook in zoverre goed uit, dat Alexan der pas enig geld geërfd had en dus zijn studie zelf kon betalen. Als stu dent werkte hij in hetzelfde zieken huis, waar hij later de penicilline heeft ontdekt. Hoewel Fleming al op jeugdige leeftijd wetenschappelijke geschrif ten heeft gepubliceerd, behoorde hij Zonnig maar koud Het KNMI deelt mede: Over gebrek aan zonneschijn heb ben we de laatste tijd niet te klagen. Van de 12 dagen van Maart, die nu bijna zijn verstreken, zijn er maar drie geweest met weinig of geen zonneschijn. De overige 9 dagen heeft de zon vrijwel de gehele tijd gesche nen, dat ze boven de horizon stond. De oorzaak van dit mooie weer was een gebied van hoge druk, dat zich thans in hoofdzaak over de Noord- en Oostzee uitstrekt. Het houdt over ons land een Oostelijke stroming in stand, waarmee onafge broken koude, maar zeer droge lucht uit Midden-Europa afkomstig, wordt aangevoerd. Deze lucht laat in Duits land zo goed als elke naoht 5 tot 10 graden vorst toe, plaatselijk zelf nog meer. Bij ons komt nu over het alge meen niet meer dan lichte vorst voor In deze toestand komt gedurende het weekeinde weinig verandering. Het blijft dus droog en zonnig. Over dag zal de temperatuur tot een paar graden boven nul oplopen. Drie officieren van de Amerikaanse Luchtmacht verbe terden het vliegrecord over de afstand van Los Angeles —New York. Onze foto toont, van links naar rechts, Luitenant-Kolonel Robert R. Scott, die gemiddeld 649 mijl per uur vloog over de afstand van 2445 mijl; majoor Robert C. Ruby, die een gemiddelde van 646 mijl per uur haalde en Kapitein Charles T. Hudson, die met een gemiddelde van 638 mijl per uur de afstand over brugde. Scott deed over deze afstand precies drie uur, 46 minuten en 33 3/5 seconde, waarmee hij het nieuwe record vestigde. Men vloog met drie Republic F-84F Thun derstreak Jacht-bommenwerpers, Sir Alexander Fleming "f eigenlyk geenszins tot de kleine groep van bijzondere brillante geleerden. Zwijgzaam man Hij was een stil en zwijgzaam man, als zijn vader, die het steeds betreurd heeft, dat de „gave van het meesle pende woord" niet de zijne was. Het is de grote serumonderzoeker profes sor Wright geweest, die er Fleming toe bracht de bacteriologie als zyn speciale studieterrein te kiezen. Tijdens de oorlog heeft de toepas sing van penicilline op grote schaal plaats gevonden, doch pas na de oor log kreeg het nieuwe geneesmiddel bekendheid op het Europese vaste land. De laatste jaren heeft Fleming herhaaldelijk gewaarschuwd tegen te veel gebruik van penicilline. Over matig gebruik zou de doeltreffend heid ervan beperken. VERJAARDAG PAUSKRONING. Z.H. de Paus heeft vandaag in de Sixtijnse kapel een plechtige H. Mis uit dankbaarheid bijgewoond ter ge legenheid van het feit, dat hij van daag 16 jaar geleden tot Paus werd gekroond. Het is voor het eerst sinds drie jaar, dat de H. Vader op deze dag de speciale H. Mis heeft kunnen bijwo nen. Een grote menigte pelgrims, waaronder vele buitenlanders, had zich verzameld in de rijk beschilder de zalen van het paleis om de Paus op zijn draagbare troon de kapel te zien binnendragen. weer t (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 uur) 1 WEINIG VERANDERING. Droog weer met weinig be- j wolking. In het Noorden van 't 2 land overwegend matige, elders matige tot krachtige Oostelijke wind. Weinig verandering in 2 temperatuur. 13 Maart: zon op 7.03 en onder 18.41; maan op en onder 8.17 uur. 14 Maart: zon op 7.01 en onder 18.43; maan op 0.43 en onder 8.46 uur. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. —1 C. STOCKHOLM zwaar bew. -6 OSLO mist KOPENHAGEN mist -A ABERDEEN licht bew. —3 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN zwaar bew. 1 AMSTERDAM onbew. —3 BRUSSEL onbew. —4 PARIJS licht bew. —2 BORDEAUX mist —3 GRENOBLE nevel —o NICE onbew. 4 BERLIJN nevel —7 FRANKFORT onbew. —4 MUNCHEN onbew. —6 ZURICH geheel bew. —3 GENEVE geheel bew. —1 LOCARNO licht bew. 2 WENEN nevel -A INNSBRUCK half bew. —9 ROME zwaar bew. 10 Korreltje Men hoopt oud te worden vreest de ouderdom.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1