RIJNSTREEK u DE CIRCUSBARON De 1*0882 bandiet Chemische ziekten is bestrijding planten- noodzakefijk kwaad Snelle berechting en strenge straffen voor hazardspelers Opgang naar 1t Paasfeest Gem. secretaris B. G. Corts plotseling overleden DONDERDAG 10 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 OLYMPISCHE SPELEN DE SPELEN TE MELBOURNE Het organisatiecomité voor de spelen van 1956 heeft voor elk van de zestien olympische takken van sport een brochu re uitgegeven, waarin tal van bijzonder heden staan vermeld over de organisatie het wedstrijdprogram, 't tij drooster enz. Het athletiekprogram omvat 22 num mers voor heren en 8 voor dames, en strekt zich over 8 dagen uit. Het tyd- rooster is zodanig opgemaakt, dat bij voorbeeld een loper zowel aan de 5000 en de 10.000 meter als aan de marathon kan deelnemen. Bij het snelwandelen is voor de eerste maal de 20 kilometer op het program gezet inplaats van de 10 ki lometer. Voor dé marathon en de 50 ki lometer snelwandelen is hetzelfde par cours aangewezen, met keerpunten bij de 21e resp. 25e kilometer. Het hoogste punt van het traject ligt 80 meter boven de startplaats. Bij het turnen zullen geen aparte me dailles meer worden toegekend voor de onderdelen. De winnaar van de twaalf kamp krijgt dus een gouden medaille, maar eventuele eerste plaatsen aan de afzonderlijke toestellen worden niet meer met medailles beloond. De mini mum leeftijd voor turnstess is vastge steld op 16 jaar. Deelneemsters van 16 tot 18 jaar zullen een medische verkla ring moeten overleggen. Tot het olympische voetbaltoumooi, en ook tot het hockeytournooi, worden slechts 16 ploegen toegelaten Het voet baltoumooi wordt gespeeld volgens het bekersysteem, zodat verliezende ploegen meteen uitgeschakeld zijn. In geval zich 16 ploegen voor het hockeytournooi mel den zal in vier groepen van vier ge speeld worden. De winnaars gaan dan naar de halve finales. Het zwemprogram bestaat uit 9 num mers voor heren, 8 voor dames en het waterpolotoumooi, dat in voorronden en een eindronde gespeeld wordt. De zeilwedstrijden worden gehouden in vijf klassen: 5.5 meter R-klasse, Dra- kenklasse starklasse,12 meter klasse en Finnklasse (Olympiajollen). In elke klas se worden zeven heats gezeild: De zes beste prestaties .tellen voor het klasse ment. Voor de Finn-klasse worden Scan dinavische boten gebruikt, die door het organisatiecomité bij loting ter beschik king van de deelnemers worden gesteld. De wielerwegwedstrijd wordt gehou den op een parcours van 17.3 kilometer, dat 11 maal gereden moet worden In het bokstournooi zijn. medailles be schikbaar voor de nummers 1 en 2 van de finales in elke klasse Evenmin als te Helsinki zal te Melbourne gebokst wor den om een met een bronzen medaille te belonen derde plaats. IJSHOCKEY Het leek er aanvankelijk op, dat de Polen in de te Den Haag gespeelde ijs- hockeywedstrijd tegen de „Europese" Canadezen een gemakkelijke zege tege moet gingen. Doch naarmate het einde van de eerste speeltijd naderde en het samenspel tussen de spelers van de Ca nadees-Nederlandse combinatie beter werd, bleek duidelijk de grotere kracht van deze ploeg. Niet alleen technisch hadden de gastheren meer in hun mars dan de Polen, maar ook qua tactiek kon den dezen veel van de „Europese" Cana dezen leren met een opvallende onzelf zuchtigheid schoven de laatsten steeds de puck naar de man die de beste sco ringskansen had. De Eur. Canadezen wonnen met 74 (43. 20, 11). Voor Roger St. Onge, de uit Canada afkomstige HHYC-speler, was het de laatste maal, dat hij op de Hoky speelde. St. Onge gaat Den Haag namelijk verla ten. In de eerste pauze gaf Joan Haanappel een zeer geslaagde demonstratie Kur- rijden; de heer en mevrouw Odink lie ten het publiek genieten van een ijsdans. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslagen van gisteravond zijn als volgt: Groep Zwart: 1 v. d. PostDe Groot 38 p.; 2. Bonnet—Tielkemeyer 36 p.; 3. JeusterScheeren 34 p.; 4. Diebenvan Wijk 33 p.; 5. v. Dieren en partner 28 p! 6. Smidt—Abswoude 26 p.; 7. Hr en mevr. Bik 21 p. Groep Rood: 1. VerverLeeflang 41 p. 2 en 3. Hr en mevr. Cuppen en dames ZwetslootGoddijn 40 p.; 4. v. Haaste renLamboo 37 p.; 5. dames Bik 35 p.; 6. BonnetSchilling 32 p.; 7. v. Berge HenegouwenBergsma 27 p. Voor de viertallen-competitie speelden team De Roo tegen team Stuyfzand. Ge wonnen door team De Roo met 21 m.p. DAMMEN HET VIER DORPEN TOURNOOI De laatste wedstrijd om de tweede prijs vond te Sassenheim plaats tussen de damclubs Sassenheim en Lisse. Sassen heim kwam ditmaal met een gehavende ploeg daar niet minder dan drie spelers verstek liten gaan. Dit was een grote handicap voor de thuisclub, daar de Lissenaren al starten met een 60 voorsprong. De beide laat ste spelers van Lisse konden ook dit maal geen succes boeken en moesten de eer aan hun tegenstanders laten. De Lis senaren wisten in totaal een vrij gemak kelijke zege te behalen, met 137 bleven zij de meerderen door welk resultaat Lisse nu de 2e prijs heeft verworven. 35 pet verlies landproductie In „Pulchri Studio" te Den Haag hebben biologen en chemici Dinsdag van gedachten gewisseld over de ge varen van de chemische bestrijding van plantenziekten en insectenplagen. De gesprekken werden ingeleid door de scheikundige dr. J. A. Kuy- per en de Leidse hoogleraar prof. dr. D. J. Kuenen, die resp. het chemische en biologische aspect van het onder werp belichtten. Ondanks alle bestrijdingsmiddelen gaat in Amerika nog 35% van de oogst door insectenplagen, schim mels en onkruid verloren, zo vertelde dr. Kuyper, en dit achtte spreker te meer onverantwoordelijk omdat nog 60% van de wereldbevolking honger lijdt en de stijging van de pruto-pro- ductie van de grond toch al enkele procenten bij de aanwas der wereld bevolking ten achter blijft. Oorzaak en gevolg Dr. Kuyper was van mening, dat naast een natuurlijke bestrijding van de plantenziekten een chemische be wapening niet gemist kan worden. Prof. Kuenen betoogde echter, dat de chemie slechts de gevolgen van een kwaad bestrijden en niet de oor zaak wegneemt. Nadat de hoogleraar enkele oorza ken besproken had en enkele mid delen belicht had, die ter bestrijding dienst kunnen doen, ging hij dieper in op de gevaren, die een chemische bestrijding niet alleen op de produc tie, maar ook op heeft. sen na verloop van tijd immuun wor den voor giftige bestrijdingsmiddelen, maar dat ondanks alle controlemid delen de verbruiker het risico van een onmerkbare vergiftiging loopt, die bijv. tijdens een hongersnood tot uiting kan komen. Alhoewel de Leidse hoogleraar er kende, dat chemische bestrijdings middelen onmisbaar zijn, meende hij, dat men deze bestrijdingsmethode slechts als een noodzakelijk kwaad moet blijven beschouwen en niet het denkbeeld moet krijgen, dat men met chemische bestrijding, een einddoel Toestand van prinses Beatrix Prof. dr. J. F. Nuboer deelt met betrekking tot de toestand van prin- sesg Beatrix het volgende mede: „Prinses Beatrix heeft weer een uitstekende nacht gehad. De tempe ratuur is normaal. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, zal geen verder communiqué worden uitgege ven". Prinses Marijke en prinses Irene hebben gister een bezoek gebracht aan hun zuster. en een afdoende weermiddel tegen de gevaren, die de productie bedreigen, bereikt heeft. Zaterdag betrapt; Woensdag gevonnist Geruisloze vergiftiging De professor betoogde, dat niet al leen schadelijke insecten en gewas- De justitie laat er geen gras over groeien wat betrelc de berechting van deelnemc-s aan hazardspel. Enkele maanden geleden stonden spelers te 's-Gravenhage terecht, een paar dagen nacat zij op heterdaad betrapt waren. Gistermiddag heeft de politierechter te 's-Gravenhage vonnis geveld over elf verdachten, tegen wie Zaterdag j.l. procesverbaal was opgemaakt toen zij deelnamen aan het hazardspel baccarat in de woning van de 38-jarige Hagenaar, die, zoals hij zelf zeide, het hazard spel niet kon laten; „het zat hem in verbruiker het bloed". De politierechter en de officier van justitie waren het eens wat de straf- SCHAKEN OM HET RUSSISCH KAMPIOENSCHAP Te Moskou zijn de partijen gespeeld uit de zestiende ronde van het tournooi om het Russisch schaakkampioenschap. De uitslagen luiden: GelierLisitsin 10; SpaskyTaimanov 10; Simagin Flohr y?—v2\ SmyslovFurman v2—y<- De volgende partijen werden afgebroken KahnAntochin, TsjerbakovMikenas, PetrosyanKeres, Kotov—Korchnoy, BotwinnikBorisenko vitski. BILJARTEN BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK i AverbachIli- De verdere uitslagen van de persoon lijke kampioenschappen hoofdklasse Bil jartbond Bloembollenstreek zijn: A. Elfering I maat betreft voor de „bloedige" bankhouder, n.l. zes maanden gevan genisstraf en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Deze had in zes weken tijds 2400,— verdiend met het bankhouden in dit spel. „Dit is wel de meest laakbare vorm van ex ploitatie van de speelzucht", zeide de officier van justitie. Een 38-jarige vertegenwoordiger uit Rijswijk, die als spelleider was opgetreden, werd conform de eis veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en f 500,boete. De spelers, vijf vrouwen en vier mannen, kregen straffen variërende van twee tot drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van f 50,tot f 250,behalve een vrouw, die in Januari j.l. ook be trapt was op hazardspel. Zij werd veroordeeld tot één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Vrijdag na de 2e Zondag ATEN WIJ ONS HEDEN nogmaals vijftien a zestien eeuwen terug in de geschiedenis verplaatsen. In de geest zijn wij in Rome, waar de Kerk haar gelovigen verzamelde in het godshuis dat toegewijd is aan Sint Agatha. Deze kerk, in het hartje van Rome, werd eens door de Ariaanse Gothen ontwijd maar door de roemrijke paus Gre- gorius de Grote aan de christenen voor de eredienst teruggeschonken. In eerbiedwaardige processie trok men onder het zingen van de Allerheiligenlitanie naar de statiekerk, de San Vitale. Voorop gingen de doopleerlingen, die naar bevrijding en licht verlangden, dan volgden de boetelingen, gehuld in zak en as, vervolgens de gelovigen, die weer gevolgd werden door de geestelijkheid naar rang en orde opklimmend tot daar eindelijk verscheen: het gezegende opperhoofd van alle chris tenen, de paus! De Vrijdagen behoorden steeds tot de meer gewichtige dagen in de vastenweek. Het waren niet alleen dagen van strengere boete, maar ook van plechtiger en betekenisvoller bijeenkomsten. In het epistel wordt een der grote oud-testamentische voorafbeeldingen ge geven van Christus in Zijn lijden. Het is voor het eerst dat daar over duidelijk en zeer sterk de nadruk op valt. De aanleiding tot deze keuze was waarschijnlijk de statiekerk van Sint Vitalis. Deze heilige werd levend begraven en daarna door steniging gedood. Ook het Evangelie spreekt over het aanstaande lijden en de dood van Christus. Alles getuigt dus van hoge ernst. Trouwens, sinds Zondag kwam hier en daar reeds zwak de lijdensgedachte naar voren, maar langzaam aan zal dat sterker worden. Bovendien is het over vier weken de heilige Vrijdag. De mis van deze Vrijdag is een uitgesproken passie- mis, mogelijk wel de enige in de gehele vastentijd. Toonden wij dit al aan wat betreft de twee lezingen; de gezangen zijn een overduide lijke weerklank van de stemming, die ons in epistel en Evangelie worden gegeven. K. P. OUD-ACE Handbal. Hedenavond op de ge wone tijd training in café v. d. Poel. We verwachten allen, omdat dan al leen de lessen nut hebben. RIJKSATERWGUDE Tafeltennis. De uitslagen van de onderlinge competitie van RTC zijn als volgt: le Groep: C. v.d. Meer 18 pt.; J. Oosterlaken 14 pt.; C. v. Dorp 12 pt.; G. Mokkenstorm 11 pt.; J. Kinkel 11 pt.; J. de Wagenaar 9 pt.; Mej. C. Kinkel 8 pt.; Mej. N. v. Dorp 4 pt.; T. van Ieperen 2 pt.; P. v. Ieperen I pt. 2e Groep: Mej. G. v. Wieringen 17 pt.; J. de Haan 12 pt.; H. Rijpkema II pt.; P. de Vries 11 pt.; mej. R. Kinkel 10 pt.; mej. W. Plevier 8 pt.: 123 34 20 3.61 mej. A. Rijpkema 7 pt.; K. Meulen 200 28 59 122 28 23 200 35 29 136 35 14 73 31 10 200 34 130 25 30 200 24 32 8.33 182 46 20 200 33 25 5.91 4.34 3.95 D. Zoet J. Vierwinden C. Polm C. Polm A. Elfering J. Vierwinden D. Zoet A. v. Diemen A. Elfering A. v. Diemen J. Vierwinden A. Elfering J. Duivenvoorde J. Vierwinden J. Duivenvoorde De beide Vios-spelers J. Diedericks en A. v. Diemen zijn thans nog ongeslagen terwijl J. Vierwinden ('t Soldaatje) één verloren partij heeft. KLAVERJASSEN LEIDSE BEDRIJVEN COMPETITIE De uitslagen luiden: Afd. 1 A. LBFF. en T.en D. 7^-4^; Zaalberg K.K.F. 8-4; M.D.S.—O.D.R. 4 BeuthOosthoek 4-8; D.S.B.Groen- oord 5%-614- Afd. 1 B. D.K.B.—D.S.B. 5-7; F. en D. II— Groenaord II 7-5; KrantzMDM 6—1; LBF—AWS 7-5. Afd. 2 A. de Waard—D.K.B. 7-5; D.S.B. III -S.L.F. in 4-8; F. en D. Ill—M.D.S. II 4Yt-iy-', de WaardO.D.R. II 7-5; L.M.F.—D.K B. II 5-7. Afd. 2 B. M.D.S. IIIF. en D. V. 7-5; Krantz III—D.S.B. V. 8 *<-3 y3; L.B.F. III— Groenord IV 5-7; S.L.F. IV—D.J.M. II 10-2; O.D.R. Ill—S.L.F. IV 8-4; Groenoord IVS.L.F. IV 4-f 6 pt.; mej. Sj. v. Staveren 5 pt.; M. Dekkenboom 0 pt. 3e Groep: R. Meulen 12 pt.; J. Verhoef 8 pt.; C. v. Bekkum 7 pt.; mej. JJ. van Bruggen 7 pt.; mej. C. Wieringa 3 pt.; mej. H. Rijkema 1 pt. RTC speelde voorts een vriend schappelijke wedstrijd tegen Baro nie I uit Alphen aan den Rijn. De uitslagen waren: J. Kinkel-v. Tenderen 10; v. Dorp-de Vetcshrdluetaoivbgkqjshrdl Dorp-De Veth 01; Mokkenstorm- Waardenburg 10; Kinkel-De Veth 10; Van Dorp-Waardenburg 10; Mokkenstorm-Van Tienderen 10; Kinkel-Waardenburg 10; v. Dorp- v Tienderen 10; Molckenstorm-De Veth 0—1. Dubbel: Kinkel, De Veth-v. Dorp- Waardenburg 01. Uitslag 73 voor RTC. LEIDERDORP Gisteravond is plotseling overleden de heer f? B. G. Corts, gemeente-secretaris van Leiderdorp. - De heer Corts keerde met zijn echtgenote terug van een familiefeest in Den Haag, ten hij vlak bij zijn woning een asthma-aanval kreeg. Direct yM hierna werd hij door een hartverlamming getrof- fen. De heer Corts werd te Koudekerk geboren op 20 Juli 1898. In 1917 ving hij zijn ambtelijke 5- loopbaan aan op de gemeente-secretarie in Koude kerk en in 1919 ging hij naar de secretarie in Leiderdorp, waar hij aanvankelijk werkte onder burgemeester v. d. Valk Bouman. Op /S Februari werd de heer Corts benoemd tot gemeente-secretaris, welke functie hij tot zijn dood bekleedde. Bij zijn zilveren jubileum, dat door de watersnood zeer sober was gehouden, mocht de heer Corts veel sympathie ondervinden uit alle geledingen van de dorpsgemeenschap. Naast zijn functie bij de gemeente, was de heer Corts secretaris van de polder Achthoven en de Munnekenpolder, en secretaris-penningmeester van de Kalkpolder, de Slagh- of Stadspolder, de Rodenburger- en Cronenstein-, de Room- of Meerburg- en de Dwarsweteringpolder. ZQETERW0UDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen op 15 Maart te 19.15 uur. -Op de agenda staat p.m.: Onderzoek van de geloofsbrief van de heer W. Tijs- sen; Verlenen van subsidies aan jeugdverenigingen; Het geven van nameiv aan een tweetal straten aan de Hoge Rijndijk; Het aangaan van een geldlening groot f 400.000,a 3 3/8 voor woningbouw; Bespre king met de heren prof. Zeegers van Eisrmten m Niet op itogen sclnelen' Jeroen is bi hentent en tnoret de kinderen eien te redden jjEJ/7 peeds ge2rkte tent/eu vrtte vuur j] \endrenst mmpstinbrrndÏ a testeken\ scmwcn m m u !mm Wxa, en i'mk'imoum- cao Inmat men wmimtiHiie oisch/eom urnen- ceeer m 'hen blussen,den ken de spionnen opt i'j de wr6en nrderen en sc/ueten de wpiemm stuk \\nde/wrrtewrcen strpt jeroen weienl oos 11 de druk, Ihet Katholiek Sociaal Kerkelijk In- I stituut, Rijneveld van het Landbouw j Economisch Instituut, drs. van der I Veen en Kuijper van het Economisch i Technologisch Instituut van Zuid- I Holland en ir. Schut van het Insti tuut Stad en Landschap van Zuid- Holland; Verhuur van een sportter- J rein aan de R.K. Sportvereniging S.J.Z.; Het leggen van een waterlei dingbuis in het Westeinde; Inrichten van een nieuwe stortplaats voor huis- en straatvuil. Z0ETERW0UDE [H.R.] Autobotsing met ernstige gtvolgen Toen gisterenmiddag om 3 uur de kaashandelaar J. Verkleij uit Alphen aan den Rijn in de melk- winkel van v. Harteveld zaken tracht te te doen, hoorde hij opeens een he vige klap en constateerde, dat zijn aan de rechterzijde naast de Rijks straatweg geparkeerde auto met kaas ongeveer 25 meter was verplaatst, terwijl daarbij 'n gehavende Utrecht se bestelwagen met kratten en ledi ge flessen, aan de andere zijde op z'n kant dwars ever de weg lag. Wat was er gebeurd? De Utrechtse volksbestelwagen is vermoedelijk met een grote vaart tegen de linker achterkant van de geparkeerde kaas auto aan gebotst, daarna over de kop geslagen en op z'n kant terecht ge komen. Door voorbijgangers werd de bestuurder, met een slagaderlijke bloeding en verschillende verwon dingen uit de auto geholpen. In 'het kantoor van van Latexfalt v/erd hem de eerste hulp verleend. Al zeer spoedig was er een pas serende dokter en de doktoren De Bruine en Hoefman aanwezig. Na ver bonden te zijn werd de chauffeur en zijn meder ij genoot, die blijkbaar geen ernstig letsel bekomen had, door de eerste hulpdienst naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De politie heeft dit nogal schade berok kende ongeval in onderzoek. 17) De toeschouwers maakte plaats en Maximilien Heller verscheen. Hij was zeer bleek en fronste het voorhoofd; in zijn ogen gloeide een eigenaardig onheilspellend vuur. De 'elegante danser had plaast genomen voor de wreker van Jules Guérin. De Engelsman poogde, onder een vriendelijk lachje zijn verwondering en ongerustheid te verbergen. „Ik hoop, mijnheer", zei hij „dat het u beter zal gaan dan de heren die vóór u een kansje tegen mij heb ben gewaagd". Maximilien antwoordde niet, maar wierp zijn tegenstander een koele, scherpe blik toe. De dokter knipte met de ogenToen nam de filosoof de kaarten tussen zijn lange, dunne vingers, schudde ze, onderzocht ze r .et gespannen aandacht en telde ze kalm, éen voor één. Wickson's voorhoofd bewolkte zich nu voor goed. De toeschouwers ke ken elkaar met zekere verwonde ring aan. „U geeft, mijnheer", zei Maximi lien kortaf, terwijl hij zijn tegenstan der de kaarten toereikte. De getuigen van dat zonderling toneeltje volgden iedere beweging van de spelers. De worsteling duurde ongeveer een kwartier een eeuwig heid. De strijders schenen tegen el kaar opgewassen te zijn. Maar ein delijk zei Maximilien, glimlachend en de Engelsman in de ogen kijkend: „De heer! Ik win!" Dr Wickson maakte een zenuw achtig gebaar. Al de toeschouwers slaakten een zucht van verlichting; en zij, die gewed baden, namen hun geld op en wensten Maximilien ge luk met zijn overwinning. De filosoof maakte een buiging en wendde zich tot zijn tegenstander: „Lust om revanche te nemen, mijn heer?" „Neen, dank u", antwoordde de in- dische medicus terwijl hij opstond. „Ik had gezegd, dat ik zou spelen, totdat ik verloor. Ik mag er dus nu een eind aan maken". Juist op dat ogenblik zagen wij de graaf de Bréant aankomen; zijn ge zicht droeg de stempel van wrevel of ongerustheid. „Heren", zei hij, ziende dat we ons van de speeltafel verwijderde, „het doet me genoegen dat ge de kaarten in de steek laat. Ik heb géhoord, dat de heer L. een aanzienlijke som heeft verloren en kwam u verzoeken niet zo hoog en niet zo hartstochtelijk te spelen". „Wees gerust", fluisterde iemand hem toe; „ik heb de som gewonnen. Ik wilde die onbesuisde speler een lesje geven. Maar reken op mijn kies heid: de zaak zal geen gevolgen heb ben. U weet immers wat ik bedoel?" Het was de brave Engelsman die zo sprak.Graaf de Bréant druk te hem warm de hand. „Zeg", ginff de dokter voort, „kent u die lange bleke heer, die ginds naar de salon gaat?" „Een ohaimant mens, naar het schijnt. Hij is mij voorgesteld door de neef van mijn vrouw". „Zo! en hij heet?".... „Ik kan u waarlijk zijn naam niet meer noemen. Mijn geheugen is niet meer zo sterk als vroeger..,.". Dr. Wickson volgde Maximilien met de ogen; zijn grof gezicht had een uitdrukking aangenomen die mij eer. XVII Men soupeerde. Het was zeer laat; er hadden zich dan ook reeds een groot aantal dames en heren verwij derd. Aan tafel trok dr. Wickson ieders aandacht door zijn levendige en schitterende causerie. Hij vertelde eerst van zijn tijgerjacht aan de oevers van de Ganges en toen kwamen de zonderlingste avonturen in de Australische wildernissen aan de beurt. Op die beschrijving volg den Roodhuiden-histories; Fennimore Cooper was in die tijd zeer in de mo de Iedereen luisterde met genoegen; de andere gasten spraken bijna geen woord meer. Alleen nog de stem van de Engelsman verbrak nog de stilte. Ten slotte kwam hij aan de „cronique scandaleuse", heel descent overigens voorgedragen; monsieur M., madame N. en mademoiselle O. moesten er de veertjes bij iaten en de jonge baro nes P. wel een halve vleugel De man scheen alles, ja allés te we ten! Hij kwam mij voor als een soort graaf de Sainte-Germain; hij had alle landen gezien, al de beroemdheden der vijf werelddelen en scheen.... tegelijkertijd in verschillende landen te hebben gewoond! Hij sprak bij voorkeur van zich-zelf en van zijn 1 schitterende daden, en vond dan ook spoedig gelegenheid om te reppen van de buitengewone genezingen, die hij in de loop der jaren had gewrocht. De aandacht der toehoorderes werd steeds scherper. „Ja, dames en heren", zei de In diër, „ik ben er zeker van: laat mij een minuut uw hand in de mijne hou den en ik zal u zeggen, indien u wer kelijk ziek zijt, aan welke kwaal u lijdt en u tevens het geneesmiddel aanduiden". Juist wilde men de dokter vragen, de proef op de som te geven, toen Edile, die liever muziek dan de stem van de medicus hoorde en niet bijs ter veel gaf om een voordracht op me disch gebied, opstond, om de salons te doorlopen. De dansen begonnen weer, maar de Indische dokter behield nog een kring van nieuwsgierigen om zich heen. Iedereen wilde weten, welke kwaal hem ten grave zou slepen; ie dereen wilde van die wonderbaar lijke geneesmiddelen. De Engelsman was zeer voorko mend en zelfs vriendelijk voor ieder die zich tot hem richtte. „O, mijnheer", zei de bejaarde da me met haar ballast van juwelen, „als u zou kunnen ontdekken, aan welke kwaal ik lijd, zou ik verklaren dat u de beste dokter van de wereld bent". „Die beloning, njademoiselle", is te kostbaar. Laat mij althans proberen, ze te verdienen". Zij stak blozend de Engelsman haar magere hand toe. „Inderdaad, u is ziek" „Nietwaar* mijnheer?" „Ja, als ik mij niet vergis, voelt u zich algeheel onwel zonder te weten wat u eigenlijk scheelt". „Geraden, mijnheer, geraden!" „Hartkloppingen". „Heel erg, mijheer". „Welnu, ik zal u genezen", hernam de Engelsman en haalde uit de zak van zijn rok een keurig samenge vouwen wit papiertje te voorschijn. „Neem iedere morgen een half theelepeltje van dit poeder en u bent- binnen acht dagen weer gezond en flink". Edile kwam op het groepje af. Kom, dames, de heren wachten u met ongeduld! Ik begrijp niet, wat u zo lang van hen verwijdert houdt. „Pardon, madame", zei dr. Wick son met een hoofdse buiging, „mijn beetje wetenschap stoort uw heer- luk feest. U neemt het mij immers niet kwalijk? Op mijn lange zwerf tochten zou het voor mij een kwel lende herinnering zijn, u mishaagd te hebben". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6